Bij wijziging verhoudingen in het Midden-Oosten Amerika helpt Israël aan nodige wapens Dubcek in Turkije Russische minister onverwacht in Berlijn pikkepak Ir. H. Vos pleit voor verbeteren van pensioenen Belgische staking gaat vierde week in Milaan is vervuiling van lucht de haas Gemeenten overtreden wet bij verdelen woningen Sleutel van kluis lag klaar voor inbreker Bolletje Russische wapens voor Jordanië Europa dient kosten vreemde troepen mee te betalen inventum brengt behaaglijke warmte waar ii wenst! INVENTUM Franse auto's voor politie in Israël Franse student verbrandde zich OP NOORDZEE AARDGASBEL AANGEBOORD jongen onder trein moet je proeven! Bezetters snel weg uit concertgebouw OVERLEG CONGRES FONDSEN IJSDVSTRIESTAD WERD LEEFBAARDER BREED TERREIN MINISTER SCHUT DEED VACUÜM ONTSTAAN BITTER DINSDAG 27 JANUARI 1970 JERUZALEM De oerofce van de Amerikaanse president, Richard Nixon, Israël zo nodig aanvullende wapenleverenties te doen, voor het geval de krachts verhoudingen in het Midden-Oosten zich ten ongunste van Israël zouden wijzi gen, is maandag van officiële zijde in Jeruzalem met vreugde begroet. Met grote genoegdoening wordt voorts ook de verklaring van de Amerikaanse president van zondagavond ontvangen, dat slechts onderhandelingen tussen Israël en de Arabieren tot vrede zouden kunnen voeren. BONN Terwijl bondskanselier Brandt gisteren in West-Berlijn met de westelijke stadscommandanten confe reerde, arriveerde in Oost-Berljjn plot seling de Russische minister van defen sie, maarschalk Gretsjko. Op de Oostberlijnse luchthaven Schö- nefeld werd Gretsjko begroet door zijn Oostduitse ambtgenoot Hoffmann en de Russische opperbevelhebber in Oost-Duitsland, generaal Kulikof. Gistermiddag had Gretsjko een lang gesprek met de Oostduitse leider U1- bricht over de samenwerking tussen het Rode Leger en de Oostduitse Volksar mee". Op de toegangswegen naar West-Ber lijn zetten de Oostduitse grenswachten intussen de belemmerende maatregelen voort, die vooral warén gericht tegen het vrachtautoverkeer. Na zijn gesprek met de westelijke stadscommandanten zei Brandt dat de geallieerden de pogingen van Bonn on dersteunen om tot een een betere ver standhouding met Oost-Europa te ko men. De Oostduitse pers zet intussen het propaganda-offensief tegen Brandt voort. Het communistische partijblad Neues Deutschland betoogde: „Men kan niet de eenheid bewaren van de Duitse natie, die allang niet meer bestaat..." De Oostduitse kranten hebben de in houd van Brandts voorstellen tot het houden van besprekingen nog steeds •iet gepubliceerd. OSS De 11-jarige Martinus Ceelen uit Heesch is gisteravond in het St.-An- naziekenhuis in Oss overleden aan de verwondingen, die hij had opgelopen toen hij omstreeks vijf uur gistermid dag in Oss per fiets een met knipper lichten beveiligde overweg opreed en tegen een op hetzelfde ogenblik nade rende trein botste. ADVERTENTIE BEIROET Jordanië heeft, volgens welingelichte kringen in Beiroet, via Egypte gevraagd om Russisch luchtaf weergeschut, machinegeweren en gewe ren. Tot nu toe is Jordanië voor wapen- leveranties geheel van het westen af hankelijk. Een eerste aanwijzing dat Jordanië om Russische wapens zou vragen kwam toen koning Hoessein twee weken gele den een bezoek aan Irbid in Noord-Jor- danië bracht. In antwoord op de ver zoeker. uit de menigte om wapens om zich te^en de herhaalde Israëlische aan vallen op Irbid te verdedigen, zei Hoes sein dat bij de Oosteuropese landen om wapens was verzocht. Daarmee was het oorspronkelijke standpunt van de VS in de kwestie van het Midden-Oosten bevestigd, zo heet het. Het door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rogers, eind vorig jaar ingediende plan, dat voorzag in ontruiming door Israël van de bezet te gebieden en gelijktijdige bindende vredestoezeggingen van de andere par tij, was door Israël scherp van de hand gewezen. In Beiroet verluidde maandag, dat Libanon het aanbod heeft afgewezen, om Iraakse troepen in het zuiden van Libanon, aan de grens met Israël, te le geren. Premier Golda Meir van Israël heeft de rede, die Nixon zondag voor het con gres van joodse organisaties in de VS heeft gehouden een „sprekende uit drukking van de vriendschap van de VS en het belang, dat de VS hechten aan de veiligheid en onschendbaarheid van Israël" genoemd. Mevrouw Meir sprak de wens uit, dat de rede van Nixon „alle betrokkenen" ervan zou overtuigen, dat de vrede slechts bereikt kan worden door een akkoord waarover vrijelijk onderhan deld is tussen de partijen in het con flict. Volgens de Israëlische premier moet Israël elke aanval op zijn veiligheid kunnen afslaan zolang er nog geen werkelijke vrede is. De Arabische landen hebben met wrevel, maar zonder verwondering de bekendmaking van Nixon ontvangen, dat de VS Israël wapens zouden leveren als dat nodig mocht zijn en de bevesti ging door Nixon van het beginsel van rechtstreekse onderhandelingen tussen Israël en de Arabische landen. In Beiroet verwacht men „een nieuwe escalatie van de Amerikanen in hun steun aan Israël", vooral na de bekend making van de levering door Frankrijk van mirages aan Libië. Men meent voorts, dat met de Amerikaanse verkie zingen in november in zicht, de leider van de republikeinse partij zich wil verzekeren van de joodse stemmem in de VS, die bij de presidentsverkiezingen in meerderheid niet naar de republikei nen zijn gegaan. Nader is gemeld, dat de woordvoer ders van zowel het Witte Huis als van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken maandag met nadruk hebben tegengesproken, dat de toe spraak van Nixon tot het congres yan joodse organisaties in de VS samen hangt met een nieuwe oriëntatie van de politiek der VS met betrekking tot het Midden-Oosten. Zij zeggen dat de bood schap van Nixon veeleer een bevesti ging is van „hetgeen de Amerikaanse politiek in het Midden-Oosten is en is geweest. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maandag nog gezegd, dat de Franse wapenverkopen aan Libië in aanmerking genomen zouden worden bij de overweging va*h Israëls verzoek om meer Amerikaanse wapens. Aan de andere kant is echter gezegd, dat de onderhavige verklaring van Nixon niet betekent, dat de VS aan de zijde van Israël staan in het huidige conflict in het Midden-Oosten. BREDA Een inbraak in het kan toor van het „algemeen ziekenfonds voor Breda en omstreken" (AZBO) heeft een buit van f 38.000,- opgele verd. De inbreker zag een bedrag van f 15.000,- over het hoofd. Het geld lag in een kluis. De sleutel daarvan vond de dader in het bureau van de directeur. Het geld lag in de kluis zo voor het grijpen. In een afgesloten vak lagen nog f 15.000,-, die de man met enige moeite zeker ook had kun nen meenemen. Daar dit niet gebeur de, neemt de politie aan dat de inbre ker in eerste instantie niet was bin nengekomen om de kluis te lichten. De onverwachte meevaller van een kluisdeursleutel heeft hij wel dank baar geaccepteerd. ADVERTENTIE dadelijk doen: groot pak knapperbros geroosterd brood van Bolletje proberenl Altijd lekker! NU VOORDELIG VOOR 69 ct. I WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken be studeert op het ogenblik een door de republikeinse senator Charles Percey ingediend plan, volgens hetwelk de Na- vo-bondgenoten ook een deel van de le gering van de Amerikaanse troepen in Europa zouden moeten betalen. Dit voorstel, dat gelanceerd werd op een particuliere bijeenkomst in Bonn, heeft tot doel een grotere Europese bij drage in de Navo. Dit zou moeten ge beuren zonder uitbreiding van de mili taire vestigingen. Vorige week heeft de Amerikaanse onder-minister van Bui tenlandse zaken, Elliot Richardson, ver zoeken van andere senatoren om de omvang van de Amerikaanse troepen in Europa in te krimpen, van de hand ge wezen. De Turkse politie had bij aankomst van de nieuwe Tsjechische ambas sadeur in Turkije Dubcek, veel moeite de grote menigte verslaggevers, foto grafen en belangstellenden in be dwang te houden. Op de foto: de Turkse politie slaags met de pers. ADVERTENTIE En hoe u wenst.Ventilatorkachel? Accumulerende kachel? Heteluchtkachel? Er is niemand in Nederland die er zóveel ervaring in heeft als Inventum. u kunt er op rekenen! AMSTERDAM Leden van de actie groep De Notekraker hebben gistermid dag enige tijd het kantoor van de adju dant-administrateur van het Concert gebouw, de heer Rösner, bezet gehou den. Zij zijn door agenten van de Mo biele eenheid uit het kantoor verwij derd. Tegen 21 „bezetters" Is op het hoofdbureau proces-verbaal opgemaakt, maakt. Het gezelschap, onder wie Reindert de Leeuw, Peter Schat, Louis Andries- sen en Misja Mengelberg, was gister middag naar het kantoor van de heer Rösner aan het J. W. Brouwerplein ge gaan met de vraag of de grote zaal van het Concertgebouw gratis verhuurd kon worden aan de actiegroep. Men wilde daar een openbare hearing houden over het muziekleven in Nederland en het repertoire van het Concertgebouwor kest. Op deze vraag kon de heer Rösner niet direct antwoord geven. Hij zei dat daarvoor overleg met de Raad van be stuur noodzakelijk zou zijn. Ook deelde hij mee dat de zalen alleen worden ver huurd voor muzikale doeleinden, een mededeling die door leden van de actie groep bestreden werd met de opmer king dat er in het verleden ook wel bokswedstrijden en politieke bijeen komsten in het Concertgebouw zijn georganiseerd. De heer Rösner bleef echter bij zijn standpunt, dat overleg met de Raad van bestuur noodzakelijk was. De leden van de actiegroep verklaarden daarop in zijn kantoor te willen wachten. „Dit veranderde voor mij de zaak" aldus de heer Rösner die direct daarop de politie belde. „Ik was graag bereid met twee of drie man uit de groep te praten, maar toen ze op de grond gin gen zitten, ging dat natuurlijk niet meer". Toen de politie arriveerde en de „be zetters" verzocht zich vrijwillig te ver wijderen of mee te gaan naar het bu reau, kozen de leden van de actiegroep voor het laatste. Volgens een woord voerder van politie ging dat allemaal bijzonder harmonieus. AMMAN In een van de voorste den van Amman zijn gekleurde mo zaïekvloeren gevonden, daterend üit de Byzanthijnse tijd. Dit is meegedeld door het Jordaanse directoraat voor oudheden. De tekeningen lijken op die welke al eerder ten zuidwesten van Amman waren ontdekt en uit de zesde eeuw voor Christus stammen. PARIJS De Franse autofabriek Peugeot heeft een kunststukje uitge haald om niet minder dan zeventig au to's aan de Israëlische politie te verko pen. De openbare mening in Israël was fel gekant tegen deze aankoop vanwege het Franse embargo op de wapenzendingen naar Israël. Niettemin is de Israëlische regering gezwicht voor de argumenten van de commerciële afdeling van de Franse fabriek. Inmiddels zijn drie handelsmissies uit Irak in Parijs aangekomen. Uiteraard gaf dit onmiddellijk aanleiding tot ge ruchten over wapenonderhandelingen tussen Frankrijk en Irak. Voorlopig schijnt hiervan geen sprake te zijn. Een delegatie onderhandelt met de autofabriek Renault over de bouw van een vraQhtwagenfabriek in Irak. De tweede is in gesprek over de bouw van een houtfabriek. De derde praat met de stad Parijs over de aankoop van 'n groot herenhuis, waarin de ambassa de van Irak kan worden ondergebracht. AMSTERDAMDe pensioenen in ons land moeten nodig op de helling. Volgen* ir. H. Vos, lid van de Raad van State, z(jn de volgende veranderingen nooodz»- kelijk willen ook de ouderen bij de welvaart in de pas blijven. 1. Instelling van een algemeen ver plicht bedrijfspensioenfonds om allen die nu niets naast aow hebben aan een minimumpensioen te helpen. 2. Een betere aansluiting van de ver worven pensioenrechten bij het veran deren van bedrijfstak of onderneming. 3. Het ontwikkelen van een systeem waarbij de pensioenrechten ook na de pensionering de ontwikkeling van de welvaart (althans gedeeltelijk) blijven volgen. 4. Het verbeteren van de positie van de nu door inflatie (prijsstijging) ge troffen eigen-rentetrekkers. Ir. Vos zegt dit in een preadvies voor een congres van de Vereniging van Ra den van Arbeid, dat morgen en donder dag in Amsterdam gehouden wordt. Een verlaging van de pensioengerech tigde leeftijd ziet ir. Vos nog niet in het verschiet. Daarvoor zijn de kosten te hoog. Ingrijpend is zijn voorstel om de ou dere mensen die van een kleine levens verzekeringsrente leven te steunen, de zg. eigen-rente-trekkers. Hij pleit voor een toeslag van tien procent op hun pensioen met een maximum bijv. van 600 gulden per jaar. Deze toeslag zou moeten komen van de verzekerings maatschappijen, die dit volgens hem gemakkelijk kunnen betalen uit de ho gere (rente)' opbrengst van hun onroe rend goed. Waar dit niet mogeljk is zal de overheid (die ook heeft geprofiteerd van de inflatie) moeten bijspringen. De heer Vos wil de verbetering der pensioenen tot stand brengen via vor ming van fondsen (kapitaaldekkings stelsel). De besparingen die daardoor ontstaan zijn onze economie zeer wel kom en zullen óók meehelpen de infla tie terug te dringen. Het zal naar de mening van de staatsraad op den duur onmogelijk zijn om mensen die jaren lang aan het arbeidsproces hebben deelgenomen enige aanspraak op eigen pensioen, naast aow, te onthouden. CHARTOEM In Charloem is maandagavond een topconferentie be gonnen met staatshoofden van oost- en centraal-Afrikaanse landen. President Kaoenda van Zambia en de voorzitter van Soedans revolutionaire raad, gene- raal-majoor Dzjaafar Mohamed al Ni- meiry, richtten een appél tot d'e Afri kaanse landen om zoveel mogelijk steun te verlenen aan de bevrijdingsbe wegingen in Afrika. BRUSSEL De wilde staking in de kolenmijnen van Belgisch Limburg is maandag vrij rustig de vierde week in- MILAAN Milaan is er trots op dat deze winter de vervuiling van de lucht boven de stad met ruim 40 pet. is ver minderd, zoals de meetinstrumenten to nen. De gewonnen Milanees heeft deze instrumenten niet nodig om het verschil te zien. De huisvrouw Concetta di Noia (63) vertelde: „De afgelopen jaren moest ik per dag een duim zwart poeder van mijn balkon verwijderen. Deze winter hoefde dat niet". De doktoren melden een merkbare daling in de kwalen aan de luchtwegen, speciaal onder de zeer jonge mensen en de zeer oude mensen. Het is duidelijk dat de campagne deze industrie- en handelsstad van 1,7 miljoen mensen leefbaarder heeft gemaakt. Begin vorig jaar zijn de gemeente autoriteiten in actie gekomen. Hun eer ste doel was: de rook van de met petro leum gestookte verwarmingsinstallaties van flatgebouwen. De eigenaars van 18.000 van dergelijke installaties kregen de opdracht voor de winter op olie over te schakelen. Tot dusver is dit in 12.000 gevallen gebeurd en de overige zullen spoedig volgen. Geleidelijk beginnen industriën zich uit de stad terug te trekken want bui ten de stad bestaan praktisch nog geen voorschriften tegen luchtvervuiling. De industriëlen omzeilden niet alleen dat zij dure voorzieningen tegen luchtver vuiling moesten aanbrengen, maar zij boekten ook grote winst door hun kost bare gronden in de stad te verkopen. Een woordvoerder voor de vereniging van huiseigenaren heeft verteld dat de gemiddelde kosten voor de eigenaars om zuiveringsinstallaties te kopen of de verwarmingsinstallaties om te bouwen een miljoen lire is geweest. (1.600 dol lar). In totaal zal de omschakeling van alle verwarmingsinstallaties ongeveer een miljard lire kosten. Onlangs is ook een campagne begon nen tegen de uitlaatgassen van auto's. Overal in de stad zijn centra ingericht om het gehalte koolmonoxide in de uit laatgassen te controleren. gegaan. Alleen te Zolder deden zich in cidenten voor, toen circa 1.500 betogers een kantoor van het Christelijk Vak verbond (ACV) aanvielen. Alle ruiten sneuvelden en binnenge drongen stakers gooiden meubilair en archiefstukken op straat. Deze laatste werden echter door anderen snel weer opgeraapt en naar binnengedragen, om dat de bond die gegevens nodig zal heb ben bij het vaststellen van uitkeringen aan haar leden. Ook werd in de omgeving van de mijn van Zoldel* het wegdek openge broken en het verkeer gestremd. In Brussel is maandag overleg ge pleegd door eerste minister Eyskens met parlementsleden uit de provincie Limburg en vakbondsleiders. Zowel het christelijke ACV als de socialistische vakbond ABW hebben aangedrongen op het bijeenroepen van een nationale arbeidsconferentie, die op het hoogste niveau zou moeten proberen een oplos sing voor het conflict in de Limburgse mijnen te vinden. PARIJS Het bijna geheel verkool de lijk van de 20-jarige Alain Bracciotti is maandag in de woning van zijn vader in Marseille aangetroffen. De student heeft kennelijk zelfmoord gepleegd. In de afgelopen tien dagen hebben in Frankrijk zes mensen zich door zelf verbranding van het leven beroofd. De mijnwerkers van de mijn te Zol der hebben vandaag gestaakt om hun eis tot 15% loonsverhoging kracht bij te zetten. Op de foto: de groep mijnwerkers voor de hoofdingang van de mijn te Zolder. DEN HAAG Alle grote gemeenten die met woningnood kampen, over treden al enkele weken de Woon- ruimtewet van 1947 en trotseren daarbij bovendien minister Schut (Volkshuisvesting). Hoewel de minister op 1 januari nieuwe richtlijnen voor de verdeling van woonruimte heeft afgekondigd, houdt geen enkele gemeente zich daaraan. Toch zijn ze daartoe volgens de wet wel degelijk verplicht. De minister heeft de gemeenten voor een ernstig dilemma geplaatst: of de ministeriële regels worden voorlopig genegeerd, of de woning verdeling wordt tot nader order bevroren. Geen gemeente piekert er echter over de toewijzing van huizen^ stop te zetten. Den Haag: „We gaan gewoon door vol gens ons oude systeem. We beraden ons nog over de vergaande richtlijnen van de minister. Als we de wet over treden, nou dan moet dat maar" Oorzaak van deze juridische wantoe stand is het ontbreken van een over gangsregeling in de ministeriële richtlijnen. De minister heeft de ge meenten alleen tot 1 maart de tijd ge laten om hun eigen verordeningen aan de nieuwe regels aan te passen. Maar ze zijn al onverkort vanaf 1 ja nuari van kracht. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) hleeft in het blad de Nederlandse Gemeente scherp gerea geerd op deze situatie. Mr. dr. C. Schouten constateert bitter dat minis ter Schut bij het opstellen van de nieuwe regels niet eens gedacht heeft aan het vacuüm dat tussen de be staande gemeentelijke en de nieuwe ministeriële richtlijnen zou ontstaan. Theoretisch kan, aldus mr. Schouten, sinds 1 januari geen woonruimte meer worden toegewezen. DEN HAAG Een Amerikaanse oliemaatschappij heeft aardgas gevon den op de Noordzee. De waarde van de vondst moet nog nader worden vastge steld. Op ongeveer 70 kilometer van Den Helder heeft Placil Internatioanl Oil ltd uit Dallas in Texas, op het Nederlandse continentale plat de aanwezigheid van aardgas vastgesteld. Het werd aange toond met een tweede boring van het booreiland Penrod 58. De eerste boring leverde niets op. Er zullen nog verschillende extra bo ringen moeten worden verricht, voor de zakelijke waarde van de vondst kan worden vastgesteld. De maatschappij heeft voor dit jaar nog vier boringen op het programma staan op het Neder landse plat. Tot nog toe is er naar schatting onge veer 700 miljard kubieke meter aardgas in de Noordzee gevonden. De vondst die Placid heeft gedaan, ligt op ongeveer dezelfde hoogte als het gebied waar Mobil Oil en de NAM al eerder gas vonden. ADVERTENTIE 27 JANUARI 1970 TWEEDE KLASSE Prijzen van 15.zijn gevallen op nrs. eindigende op 50.zijn gevallen op nrs. eindigende op 50.zijn gevallen op nrs. eindigende op 100.zijn gevallen op nrs.^eindigende op 100.zijn gevallen op nrs. eindigende op 200.zijn gevallen op nrs. eindigende op 400.zijn gevallen op nrs. eindigende op 1000.zijn gevallen op rirs. eindigende op 2.000.is gevallen op het nummer 2.000.— is Prijzen van Prijzen van Prijzen van f Prijzen van Prijzen van Prijzen van f Prijzen van f Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van De prijs van De prijs van gevallen op het nummer 2.000.is gevallen op het nummer 2.000.is gevallen op het nummer 2.000.is gevallen op het nummer 5.000.is gevallen op het nummer 50.000. is gevallen op het nummer De extra prijs van 100.000.is gevalen in de serie H op het nummer En de troostprijs van 2.000.op nummer van elk van de andere series. Let wel op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. f f f f f 0 48 62 288 429 026 850* 3857 074702 073256 031599 029793 009815 068058 024887 004242 004242

De Vallei | 1970 | | pagina 8