Rieneke Demming start in Heerenveen Rus Taimanof vol punt voor Willy Brokamp riep zichzelf tot de orde Dag Fornaess de grote favoriet voor wereldtitel Lubbers hervatte de training aimers Jap zitten op Eiger vast Orsolics behield weltertitel Arthur Ashe won in Sydney ATPS hoos Rod Laver Nederlands elftal naar Israël vertrokken Bowrey prof Luchtbrug naar Nigeria reeds in werking PECH DAMES T. V.-reportages EK schaatsen Heerenveen BEPROEVEN MEER VOLWASSEN FAVORIET TE HARD PROGNOSE TROTS ALS EEN PAUW NIEUWE KANS Noorse dames voor Heerenveen SPORT IN 'T KORT DINSDAG 27 JANUARI 1970 - - - DAVOS Rieneke Demming zal zaterdag #n zondag bij het eerste Europese schaatskampioenschap voor dames in Heerenveen als vijfde Nederlandse rijdster starten. Na een driekamp met Akke Falkena en Carry Geyssen, die maandag in Davos is gehouden, werd Rieneke Demming gekozen. Carry Geyssen is voor Heerenveen reserve. De andere Nederlandse deelneemsters zijn Attje Keulen- Deelstra, de nationale kampioene, Ans Schut, Stien Kaiser en Elly v.d. Brom. WIJK AAN ZEE De elfde ronde in het Hoogovenschaaktoernooi is bijzon der bloedig geweest. Het belangrijkste wapenfeit was de nederlaag van Wes- terinen tegen de Rus Taimanov. De grootmeester uit Leningrad liep hier door een vol punt uit op Hort en Ivkov. Het kon wel eens betekenen, dat de Rus dit toernooi op zijn naam brengt. Geweldige spanning riep Langeweg- Donner op. De witspeler dreef onze grootmeester geheel in de hoek. Door tijdnood waren zijn laatste slagen ech ter onzuiver. Aldus ontsnapte Jan Hein aan verlies: 1/2112. Enkele uren na dien zat hij nog zuchtend na te genie ten van het onverwachte geschenk. Ree had pech. Hij wist de Tsjechische grootmeester Filip haarzuiver op de korrel te nemen. Via een stukoffer bouwde hij een aanval op en... toen kon het verhaal worden uitgeblazen. Ree vertelde zich evenwel, „sloeg de winst over" en moest met remise ge noegen nemen. In de meestergroep begint tenslotte toch tekening te komen. Dat is compleet op kosten gegaan van kandidaat-mees ter Hartoch, die gisteren met Andersson aan het bord zat Hartoch speelde posi tioneel op het toppunt van zijn kunnen; daar bleek Andersson nog niet rijp voor te zijn. In tijdnood miste Hartoch de winst en sloeg Andersson keihard-win- nend terug. Einde van de kans op een meesterresultaat voor Hartoch en op perste glorie voor Andersson die het meesterresultaat voor het grijpen heeft en misschien wel de toernooiwinst. Mevrouw Heemskerk verloor in de Internationale damesgroep van Ria Timmer. Oud-kampioene Corry Vree- ken versloeg titelhoudster Ingrid Tuk. Uitslagen grootmeestergroep: elfde ronde: LangewegDonner V»Vs, Jano- sevicBobotsov VtBenköKava- lek 1ltV»; PlatonovCortlever V»Va KuijpersHort 01; IvkovKurajica XA\ ReeFilip 1/iWesterinen Taimanov 01. Stand grootmeestergroep: 1. Taimanov 10 pt.; 2. Hort, Ivkov 8; 4. Westerinen 7; SYDNEY - De Amerikaan Arthur Ashe is in Sydney wlnaar geworden van de heren-enkelspeltitel van de open Australische tennis-kampioenschappen. In de eindstrijd versloeg hij de Austra liër Dick Crealy met 6-4, 9-7, 6-2. De Australische Margaret Court veroverde voor de negende maal de titel bjj de dames do or in de finale van haar landgenote Kery Melville te winnen. De cijfers waren 6-3, 6-1. Ook de eindstrijd van het dames dubbelspel was een geheel Australische aangelegenheid. De titel ging naar Mar garet Court en Judy Tegart-Dalton, die de combinatie Kery Melville-Karin Krantzcke met 6-1, 6-3 versloegen. Ashe is de derde niet-Australische speler, die sedert 1939 de Australische titel in het heren-enkelspel won. In 1951 doorbrak de Amerikaan Dick Savitt de reeks van Australische kampioenen en acht jaar later de Peruaan Alex Olme- do. De zege leverde de Amerikaanse ne ger 3400 dollar op (zo'n 12.500 gulden). Margaret Court had niet de minste moeite om Kery Melville van de zege af te houden. In 40 minuten was de strijd beslist en was de voormalige Wimbledonkampioene 700 dollar rijker. Leeds United, de Engelse kam pioen, heeft maandagavond de uitwed strijd tegen Manchester United niet in winst kunnen omzetten. De ontmoeting eindigde onbeslist: 2-2. Met 45 punten uit dertig wedstrij den voert Leeds de ranglijst van de eer ste divisie aan. Everton, dat een wed strijd minder speelde, staat met 44 pun ten tweede. 5. Kurajica, Kavalek 6V«; 7. Donner 6; 8. Filip 5H; 9. Bobotsov, Kuijpers, Benko 5; 12. Ree, Langeweg, Platonov 31/»; 15. Jonosevic, Cortlever 3 pt. Meestergroep elfde ronde: PiketDri- mer 01; ForintosDay 10; Hartoch Anderson 01; Van GeetHonfi 10; SmederevacVan Scheltinga 01Doda Antunac 10; lyiaederMedina Vt ClarkeSokolov VtVt. Stand meestergroep: 1. Andersson 8 pt.; 2. Medina 7; 3. Honfi 61/»; 4. Hartoch 6; 5. Antunac, Forintos 6; 7. Drimer, Van Geet, Clarke 5Vt; 10. Day, Doda, Maeder, Smederevac 5; 14. Van Scheltinga 4^; 15. Piket 4; 16. Sokolov 31/*. Damesgroep zevende ronde: Cardoso- Cohn 01KonarkowskaVokralova Vt; HeemskerkTimmer 01; Teo- dorescuAssenova afg.; VreekenTuk 10; AlexandriaFerrer afg. Stand damesgroep: 1. Alexandria 5^6 en 1 afg.; 2. Assenova, Teodorescu 3Vt en 1 afg.; 4. Cohn, Heemskerk, Vokralova, Vreeken 3^8. Ferrer 3 en 1 afg.; 9. Ko narkowska, Timmer, Tuk 3; 12. Cardoso lVt pt. BRUSSEL De Internationale Sportpers Bond (ATPS) heeft in Brus sel de Australische tennispeler Rod La- ver gekozen tot sportman van het jaar. Tour de France-winnaar Eddy Merckx werd tweede voor de Britse autocou reur Jackie Stewart. De Westduitse wereldrecordhoudster discuswerpen Liesel Westermann staat als enige vrouw tiende op de ranglijst. De lijst ziet er als volgt uit: 1. Laver (tennis), Australië; 2. Merckx (wielren nen), België; 3. Stewart (autosport) En geland; 4. Pelé (voetbal), Brazilië; 5. Toomey (atletiek), Verenigde Staten; 6. Bondartsjoek (atletiek), Rusland; 7. Fassnacht (zwemmen), West-Duitsland 8. Matthes (zwemmen), Oost.-Duitsland 9. Schranz (ski), Oostenrijk; 10. Liesel Westermann (atletiek), West-Duitsland. HILVERSUM De NOS-televisie zal het komende weekeinde recht streekse reportages uitzenden van de Europese schaatskampioen schappen voor dames, die in het ijsstadion „Thialf" te Heerenveen worden gehouden. Zaterdagmiddag worden in twee reportages van een half uur beelden uitgezonden van de 500 en de 1500 meter, terwijl zon dag ruim anderhalf uur zendtijd beschikbaar wordt gehouden voor reportages van de 1000 en 3000 me ter. Commentator in Heerenveen is Theo Koomen. SCHIPHOL Onder leiding van bondscoach George Kessler is gisteren, met ruim een uur vertraging wegens dichte mist, op Schiphol een verjongd Nederlands elftal per KLM DC 8 naar Israël vertrokken. Van de ploeg, die op 14 januari in Engeland de score blank wist te hou den, zijn nog slechts zes spelers over. Israël en Jansen (Feijenoord), Mühren, Krol, Van Dijk (allen Ajax) en Drost (FC Twente). De overige spelers zijn: Treytel (Feij enoord), Schrijvers en Pahlplatz (FC Twente), Brouwers (NAQ, Rensenbrink (FC Brugge), Schneider (Go Ahead), Boskamp (Holland Sport), Veenstra en Strik (beiden PSV) en de op het laatste ogenblik nog uitgenodigde Brokamp van MW. Wie van deze zestien wordt opgesteld is nog niet bekend. „Deze wedstrijd is niet speciaal gear rangeerd als opwarming van Israël voor de strijd in Mexico", aldus Kessler op Schiphol, „de plannen om tussen Ne- De spelers voor de selectiegroep voor het Nederlands elftal zijn gis teren op Schiphol bijeengekomen voor het vertrek naar Israël. Het vliegtuig kon echter vanwege de mist niet op het vastgestelde tijdstip vertrekken. Op de foto: Rensenbrink en Van Dijk doden de tijd met het lezen van een krant. derland en Israël een wedstrijd te spe len zijn al veel ouder. Maar nu komt het Israël goed van pas en voor mij ifi het een geschikte gelegenheid om jong talent te beproeven". De wedstrijd wordt woensdagmiddag gespeeld. Daags daarna wordt de ploeg terug in Nederland verwacht. AMSTERDAM Gistermorgen rond elf uur vertrok met Georg Kessler, dat deze gaarne bereid was om Limburgs het Nederlandse elftal Willy Brokamp (23), spitsspeler van „Blonde Pijl" een nieuwe kans te geven. Een kans die hij MVV, naar Israël. In één wedstrijd, het duel PSVMVV, enkele jaren eerder door eigenzinnigheid, door gebrek aan speelde hij zich dusdanig in de kijker van bondscoach werklust, in feite door zijn leefwijze volledig had verprutst. Kwaliteitsrijke Brokamp immers wenste niet te luisteren naar goed be doelde raadgevingen. Hij had en harde kop en wenste zijn eigen leven te lei den, waarop anderen geen invloed be hoefden uit te oefenen. George Knobel, de trainer die in de toekomst van MVV nog vele malen zal opduiken kreeg echter klaar waar velen voor hem gefaald hadden. Plotseling bleek dat Willy Brokamp wel wilde luisteren, mits er concrete zaken tegen over stonden en er niet alleen werd ge schermd met overigens goed gemeende bedoelingen. Hoe Knobel het klaarspeelde: „Ten eerste s Brokamp meer volwassen ge worden. Daarnaast moet je ook een voetballer in zijn eigen waarde laten. Brokamp bijvoorbeeld is geen liefheb ber van altijd maar dezelfde training. Dat is voor hem hetzelfde als iedere dag bruine bonen eten. Daar moet je ook als trainer begrip voor kunnen op brengen. Toen ik in het begin van het vorige seizoen bij MVV kwam, heb ik hem er in het tweede duel reeds uitge haald, zo lusteloos speelde hij. In een gesprek, waar iedereen bij was, heb ik INNSBRUCK De eerste bloedserieuze confrontatie van Europa's beste schaat senrijders het afgelopen weekeinde in Innsbruck heeft enkele dingen duide lijk gemaakt 1. Dat er dit jaar geen doorbraak valt te verwachten van nieuw en jong talent, zoals dat het vorige seizoen met de Noor Fornaess en de Zweed Claesson het geval was. .1 2. Dat Nederland zich nadrukkelijk heeft gehandhaafd als toonaangevende schaatsnatie en dat het zijn positie zelfs een tikje lijkt te hebben verbeterd. Want de gevestigde Nederlands toprijders blijken wel degelijk een antwoord te hebben op de spectaculaire machtsgreep van het duo Fornaess-Claesson, dat vorig jaar een nieuw tijdperk scheen in te luiden. Het ziet er dan ook naar uit, dat het wereldkampioenschap op 14 en 15 fe bruari in het sfeerrijke en stampvolle Bisletstadion te Oslo een onderonsje zal worden tussen Nederlands sterkste rij ders, Fornaess en Claesson. Het valt nauwelijks te verwachten, dat er zich in deze strijd een niet-Europeaan zal mengen. Er was dus op het Europese kam pioenschap 1970 n tieuws onder de zon. Weliswaar ma. osteerden zich in de Tiroler hoofdstad een paar rijders met mogelijkheden van wie de Noor Grönvold in Innsbruck de meeste in druk maakte, ook hij komt echter op de lange afstanden en vooral op de tien kilometer te veel tekort om de grote mannen nu al wezenlijk te bedreigen. Grönvold heeft het in zich onder de Noorse schaatsenrijders de troonopvol ger te worden. Gestimuleerd door For naess, met wie hij in Oslo op een stu dentenflat een kamer deelt, heeft hij zich dit seizoen sterk ontwikkeld. De strijd in Oslo wordt een zaak tus sen Fornaess, Claesson, de Europese kampioen Ard Schenk en Kees Verkerk mits op tijd in topvorm. Als outsi ders kan men daarbij voegen Jan Bols, de Noor Magne Thomassen en de Zweed Jonny Höglin, die in Innsbruck na de 500 meter de strijd wegens een keelaandoening moest staken. De grote favoriet voor de wereldtitel is voor ons - ofschoon hij zijn Europese kroon zondag aan Ard Schenk verloor - Dag Fornaess. Wij willen niets afdoen aan de pres tatie van de Nederlander maar wij wil len wel stellen, dat als de Noor zater dag een betere vijf kilometer had gere den, de prolongatie van zijn kampioen schap een feit was geweest. Fornaess reed op moeilijk ijs moeilijker dan later zijn overige concurrenten onder wie Schenk en verdeelde op de 5000 meter zijn krachten te slecht. Straks, in Oslo, echter rijdt hij voor eigen publiek en dat zal hem nog meer prikkelen tot een prestatie van formaat. Fornaess heeft in Innsbruck geleerd. Het zal hem niet zo gauw een tweede keer overkomen. Schenk over die 5000 meter van For naess: „Ik wil best aannemen, dat For naess op de vijf kilometer onder iets ongunstiger omstandigheden heeft ge reden maar de voornaamste oorzaak voor mij blijft, dat hij veel te hard is weggegaan. Iedereen is het er nu wel zo langzamerhand over eens, dat men op de lange afstanden niet te snel moet openen. Pas wanneer je er drie of vier ronden op hebt zitten,' weet je hoe de weersomstandigheden en de kwaliteit van het ijs precies zijn. En dan eerst kun je eigenlijk goed gaan werken". Afgaande op wat er op het kunstijs van Innsbruck is gepresteerd en weten de, hoe de krachtsverhoudingen op dit ogenblik werkelijk liggen, stellen wij, wat de eerste acht van het eindklasse ment in Oslo betreft, de volgende prog nose: 1. Fornaess (Noorwegen), 2. Claes son (Zweden), 3. Schenk (Nederland); 4. Verkerk (Nederland), 5. Bols (Neder land), 6. Höglin (Zweden), 7. Thomassen (Noorwegen), 8. Grönvold (Noorwegen). Geen Nederlandse wereldkampioen? Ach, misschien toch wel. Maar in ie der geval wel drie Nederlanders bij de eerste vijf. WILLY BROKAMP toen duidelijk gesteld dat hij zijn colle ga's en dat gold voor iedereen be nadeelde. Dat is geaccepteerd. „Misschien dat toen de basis is gelegd voor meer saamhorigheid. Ik zeg mis schien, want je weet het nooit. Geld verdienen speelt ook een belangrijke rol. Het maakt nogal een verschil of je na afloop van een seizoen een paar duizend gulden verdient of reeds op de helft van een competitie het dubbele incasseert". Willy Brokamp, technisch talent, goudblond haar en tot aan de kin rei kende bakkebaarden, liep zondag trots als een pauw terug naar de trein. Dol gelukkig was hij, ook al liet hij dat ui terlijk niet zo merken. In feite was hij zelf het meest verbaasd over de nieuwe mogelijkheden die zich voor hem open den. Brokamp: „Je weet wat je waard bent geweest. Je weet ook dat je in fei te alles over de balk had gesmeten. En dan plotseling kom je tot het besef dat het zo niet door kon gaan. Maar wat wil je, ik wilde leven. Op mijn eigen manier. Niet voorgeschreven door ande ren. Dan maak je fouten, waar je later spijt van hebt en die je niet een twee drie goed kunt maken". Willy Brokamp, jarenlang door de Maastrichtse toeschouwer gezien door een wel zeer donkere bril, ook als hij een goede wedstrijd speelde, heeft zichzelf tot de orde geroepen. „Sinds de komst van Knobel is er wel het een en ander veranderd", zo zegt hij. „Als je te horen krijgt dat je er maar beter aan doet weer amateur te worden of keihard te werken voor een nieuwe toekomst, dan heb je geen keus. voor mij een droom die werkelijkheid is wel dat ik, nu ik een profcontract heb, gewoon meer zin in voetbal heb gekregen. Vooral ook omdat aan mijn toekomst wordt gedacht. Ik ben in staat om een massagecursus te volgen om la ter een saunabad te beginnen. En dat is voor mij een droom diewerkelijkheid gaat worden". Electricien Brokamp krijgt in Israël van bondscoach Kessler een nieuwe kans om zich als voetballer waar te maken. Met beide handen greep hij zich vast aan een laatste strohalm. Groeide hij mee m^t een elftal dat, evenals in vroeger jaren, weer wordt gevreesd. Als hij als reserve wordt aangewe zen? „Ik ben al lang blij dat ik er weer bij ben". Bang als je mee mag spelen? „Nee, beslist niet. Die tijd is voorbij. Ik heb nu twaalf doelpunten in dit seizoen gescoord, waarvan tien in uitwedstrij den. Misschien kan ik in Israël mijn produktie nog wat opvoeren". SYDNEY De 26-jarige Bill Bowrey, één van de laatste pijlers van het Au stralische amateurtennis en het Davis Cup-team, heeft een contract getekend bij een Amerikaanse profgroep. Deze mededeling van Bowrey zelf wekte nogal wat verrassing, omdat de Austra liër de laatste tijd weinig overtuigend heeft gespeeld. Zijn laatste belangrijke toernooi-overwinning behaalde Bowrey in 1968, toen hij de Spanjaard Juan Gisbert versloeg in de finale van de open Australische kampioenschappen. In hetzelfde toernooi van dit jaar dwong de veteraan Frank Sedgmann hem vorige week tot vijf sets, waarna Bowrey in de volgende ronde weinig had in te brengen tegen Arthur Ashe, die later de finale bereikte. WENEN De Oostenrijker Hans Or solics heeü't maandagavond in de Ween- se Stadthalle voor 11.000 toeschouwers, zijn Europese bokstitel in het welterge- wicht met succes verdedigd tegen de Westduitser Klaus Klein. In de negende ronde staakte dc scheidsrechter de strijd. Het was de 25e overwinning van Orsolics in de 29 partyen, die hij als prof bokste. De 27-jarige Duitser startte overtui gend. Hij verraste Orsolics enkele ma len in de tweede ronde. De titelhouder nam het initiatief over en in de vierde ronde had de man uit Essen het bijzon der moeilijk nadat Orsolics hem twee maal met zijn linkse vol op het gelaat had geraakt. Klein kwam echter terug en eiste de zesde ronde voor zich op. Daarna was het met de Duitser gedaan. Opnieuw bracht Orsolics zijn linkse in de strijd. Klein wankelde toen kort daarop enkele geplaatste linkse hoeken hem troffen. De Duitser, al duidelijk getekend door het gevecht, liep een he vig bloedende wond bij het rechter oog op. Op het moment waarop de uitdager de hand wilde opheffen ten teken van overgave staakte de arbiter de ongelij ke strijd. OSLO De Noorse schaatsbond heeft vijf dames aangewezen voor de strijd om het Europese kampioenschap, dat het aanstaande weekeinde in He#- renveen wordt gehouden. De vijf da mes zijn Lisbeth Berg, Sigrid Sunby, Kirsti Biermann, Jorunn Bergland en Inger Karset. Feijenoord speelt woensdag een vriendschappelijke wedstrijd tegen de amateurclub Zwart Wit '28. De ontmoe ting op het terrein van Zwart Wit '28 begint om 20.15 uur. Donald Pain, sedert 17 jaar secre taris van de Internationale Atletiek Fe deratie (IAAF), heeft op medisch ad vies zijn functie neergelegd. „Mijn dokter heeft me geadviseerd", aldus de Brit, die bijzonder grote invloed in de IAAF heeft, veel van mijn administra tieve werkzaamheden af te stoten". Zijn landgenoot F. W. Holden, die vanaf 1963 assistent van Donald Pain is, zal het secretariaat van de IAAF waarnemen tot het congres van de federatie, dat in augustus in Stockholm wordt gehouden. De wedstrijd, die Rudie Lubbers oorspronkelijk morgen zou boksen, is vanwege zijn griepaanval uitgesteld tot 24 februari. Het wordt zijn eerste, partij als prof. Op de foto: onder leiding van oud- j kampioen Wim Snoek (links) heeft Lubbers de training hervat. Kleine Scheidegg, Zwitserland, Een groep Japanse bergbeklimmers, van wie een zyn been heeft gebroken, is op de berg de Eiger gestrand. De Zwitserse reddingsdienst is met een grootscheepse reddingactie begonnen. De vijf Japanners hadden zojuist het ijsveld „De Spin" gepasseerd, toen een hunner 35 meter naar beneden viel en zijn been brak. Het ongeluk werd per draagbare ra dio gemeld aan een tweede groep Ja panners die eveneens de Eiger aan het beklimmen was. Deze waarschuwde de reddingsdienst. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekendgemaakt dat de luchtbrug met de door Washington toegezegde hulp aan Nigeria vandaag is gestart. Dagelijks zullen twee toestellen van de Amerikaanse luchtmacht naar Lagos vliegen. Deze vliegtuigen die geen kentekenen van de Amerikaanse luchtmacht dragen om de gevoeligheid van de Nigerianen in dit opzicht te ontzien, zullen 50 vrachtauto's, 60 generatoren, 10.000 de kens en 10.000 looplampen naar Nigeria brengen. De door Washington beloofde 50 jeeps en 3 veldhospitalen zijn al op weg. Inmiddels heeft het Nigeriaanse Rode Kruis laten weten dat het de per week onder de slachtoffers van de burge roorlog te verdelen hoeveelheid levens middelen zal verhogen tot 3.000 ton Kort na het einde van het conflict haf het Nigeriaanse Rode Kruis de per week benodigde hoeveelheid levensmid delen op 2.000 ton geschat.

De Vallei | 1970 | | pagina 9