Veenendaals - dagblad Mariska naast Buiten lekker tui Sw Treffer Het wordt rustiger in het Midden-Oosten Op 1 juli begint verstrekken van huursubsidies Douceurtje voor stakers in België Ook bij Megen brug Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei BABY HEET CARLOS XA VIER BERNARDO Hoorns bedrijf eist van drie metaalbonden dwangsom Kinderen verkochten heroïne Vreugde bij carlisten Weer deining in Ierland „De bevalling verliep voorbeeldig' zei prof. J. L. Mastboom Frankrijk houdt Mirages door Israël besteld Smokkelschip in brand gestoken Joegoslavië is in trek ijf arrestaties na mishandeling politiemannen Voortv luchtige brandkast- kraker gepakt Motie in Kamer wil AOW o/) peil van minimumloon SYRIË BLIJFT 1SÜG AGRESSIEF ..Aantal begonnen woningen gaal spoedig met sprongen omhoog" verwacht Schut Zware chauffeur lichter gemaakt Iets kouder Bur, voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 pk. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.Wegener's Couranten Concern n.v. j Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 28 JANUARI I970 - 44e JAARGANG no. 23 DEN HAAG Het kort geding dat Lomefa NV in Hoorn tegen de drie me taalbonden heeft aangespannen, zal vrijdag dienen voor de president van de rechtbank in Den Haag. Het bedrijf eist van de bonden een dwangsom van honderdduizend gulden, voor elke dag dat dr staking na de uit spraak wordt voortgezet. De werknemers van het bedrijf gin gen maandag in staking, nadat de di rectie de eis van de bonden in de wind had geslagen, een gesprek te beginnen over de cao voor 1970. De landelijke onderhandelingen over de cao in de kleinmetaal werden afge broken, na een weigering van de werk gevers om het vakbonstientje te beta len. De vakbonden stelden de directie van het installatiebureau van Swaay in Den Haag ook een ultimatum. Dat loopt vrij dag af. Voor een interview met d< directeur van Lomefa zie men elders in dit blad. IV NEW YORK NEW VORK In de New-Yorkse wijk Brooklyn zijn dinsdag drie scho lieren van 11, 13 en 15 jaar aangehou den, die op straat zakjes heroïne open lijk te koop aanboden voor tien dollar. Zij bleken te werken voor een hande laar, die hyn 50 dollar per dag betaalde. De jongens haalden elk per dag een omzet van meer dan 250 dollar. De .meeste klanten waren scholieren. Bastliefhebbers I l Wanneer door sneeuw of ijzel l Schraalhans keukenmeester is en er voor het wild in bos en veld 1 weinig meer te laveien valt, is het genoodzaakt terug ie* vallen op de l bast van boompjes, struiken en 1 bereikbare twijgen. Wordt er door l de beheerder van het revier echter ruimschoots gevoerd, dan weet het z'n tafeltje-icelbereid gauw genoeg 1 te vinden en geeft er zelfs de voor- keur aan, xvant het gemak dient niet alleen de mens, maar evenzeer I de viervoeter. Ook op de grond liggende snoeitakken reduceren het kwaad en de verstandige bos- baas ruimt hen dan ook niet op. Lampe en Knagelijn weten b.v. I zulk afval van de acacia bijzonder te waarderenhet snoeisel is tot z op het witte spint gelift beknabbeld I en vooral de snijtanden van het l haas staan er duidelijk in. Inder- daad vormt voor konijnen en hazen de robinia-bast in tijden van nood een kostelijk voedsel en eigenlijk is het jammer, dat deze boomsoort I zich in 't geheel niet leent tot plantsoen en onderbeplantingwant I zij verdraagt geen schaduw. Ook om de hangende, geurige bloem- i trossen in juni zouden we die acacia's best wat meer als va- riatie kunnen gebruiken. Voorts zijn wilde en verwilderde appe- laars bij hazen in trek, doch ook de reeën weten hen om lot, knop, vrucht en bast te waarderen, zoals we' hier en ginds bij eenzame reeds l lang verlaten boerderijtjes soms zien. We zouden in tuin of kweke- rij best wat appelstek uit pitten 1 kunnen verkrijgen en dat op 2- a 3- jarige leeftijd hier en daar poten. Mijn vader deed dit op de Neder- 1 Veluwe al zij het met ander ioel vóór de eeuwwisseling met zulke zaailingen in een clubje van de notaris, de bovenmeester en de l wethouder. Ze hadden er veel ple- zier in; zbnden de vruchten later met succes naar tentoonstellingen l en nog altoos komen de namen van I enkele geselecteerde in het fruit- 1 assortiment van Nederland voor. I Morgen keer ik na deze uitweiding naar ons wildmenu terug. I 28 januari 1970 A. B. WIGMAN lillimlilMimilllMIIMIII ilMIMIIIMIIIIIllllllllllllllllllHlllllflllF Koningin Juliana stapte gistermiddag om vier uur uit de hofij het St. Radboudzieken huis. Nog geen chic uur later was het zover: prinses Irene was moeder geworden. ZOON VOOR PRINSES IRENE Prinses Irene, moeder van een zoon met blond haar en blauwe ogen. Grote vreugde in het St. Radboud- ziekenhuisPrins Carel Hugo dryxk: NIJMEGEN - Prins Carlos Xavier Bernardo, de zoon van prinses Irene, heeft blauwt' ogen en blond haar. Hij weegt 3050 gram. Zijn vader, prins Carel Hugo van Bourbon-Parma (39), maakte dit gisteravond een uur na de geboorte in het Nijmeegse St.-Radboud-ziekenhuis bekend. De jonge prins en zijn moeder, prinses Irene (30), maken het uitstekend. Vol gens de verloskundige, prof. J. L. Mastboom (51), was de bevalling „voorbeel dig" en zonder operalief ingrijpen verlopen. Vrijdagmorgen om tien uur zal prins Carel Hugo in het stadhuis van Nijme gen bij de burgerlijke stand aangifte doen van de geboorte van zijn zoon. binnen tien dagen zal het prinsje worden gedoopt. Dat gebeurt in Ligné (Midden-Frankrijk), de woonplaats van zijn grootvader prins Xavier. „Wanneer precies, hangt af van de toestand van moeder en kind", vertelde prins Carel Hugo. Om zeven uur precies gisteravond werd prins Carlos Xavier Bernardo ge boren. Een uur later hief een stralende, ingelukkige vader het glas met champagne met de wachtende jour nalisten. „Ik ben zo blij vader te zijn gewor den. Natuurlijk wilde ik een zoon maar met een dochter waren mijn vrouw en ik ook heel blij geweest". De prins vertelde voorts dat ook zijn schoonmoeder, koningin Juliana, dolblij was. „Een grootmoeder is altijd blij". Het is Koningin Juliana's zesde klein- °P de gezoixdheid van zijn jonge zoon, zoon. prins Carlos Xavier Bernardo. DOPEN Prins Carel Hugo zei dat het dopen van zijn zoon in familiekring zal ge beuren. „Daarna is er. een receptie, waarop natuurlijk iedereen welkom is". Op politieke vragen ging de prins niet in. Waarschijnlijk vanmiddag zou hij de eerste foto van zijn zoon maken. Vannacht bleef prins Carel Hugo in het St. Radboudziekenhuis. Prinses Irene logeerde de afgelopen dagen bij prof. Mastboom, die even buiten Nijmegen woont. Om even over 8 uur gistermorgen kwam prinses Irene met haar man in een hofauto bij het ziekenhuis aan. Zij betrok drie kamers op de derde verdieping van het St. Rad boudziekenhuis in Nijmegen. PRIVÉBEZOEK Om vijf over vier in de middag arri veerde koningin Juliana bij het zieken huis in een zwarte hofauto. 6e auto van de koningin werd niet door politie begeleid. „Als we de hof auto begeleid hadden zou dat eerbetoon zijn geweest. Het betrof hier echter een zuiver privébezoek van de koningin", zo vertelde een voorlichtingsambtenaar van de Nijmeegse politie. BEWAKING De hele dag hadden ook rechercheurs van de Nijmeegse politie het gebouw in de gaten gehouden. Op een twintigtal fotografen en verslaggevers na was er echter nauwelijks belangstelling. Omstreeks half zeven werd prinses Irene van haar kamer overgebracht naar de verloskamer. Professor Mast boom duwde eigenhandig het bed. Om tien voor acht gisteravond stapte drs. J. Th. M. Funneman, hoofd bureau Pers en voorlichting van de katholieke universiteit van Nijmegen, de proviso risch ingerichte perskamer op de bo venste verdieping van het St. Radboud ziekenhuis binnen. Hij maakte het nieuws bekend. De Rijksvoorlichtings dienst deed dat niet omdat het hier niet ging om de geboorte van een prins van het, Nederlands Koninklijk Huis. Prinses Irene en prins Carel Hugo hadden hem van tevoren gevraagd om de publiciteitsmedia in een „zo open mogelijke sfeer" in te lichten. PARIJS Dc vijftig door Israël in Frankrijk bestelde en betaalde Mira- ge-vliegtuigen zullen aan de Franse luehtmaeht worden overgedragen. Is raël zal zijn geld terugkrijgen. Voorlopig zal het embargo jegens Is raël onverkort gehandhaafd blijven en mogelijk zelfs worden uitgebreid tot de vliegtuigonderdelen, die thans nog vrij kunnen worden uitgevoerd. Dit zou de Franse president, Pompi dou, besloten hebben. Dit heeft Ray mond Tournoux, de politieke redacteur van Paris Match, onthuld. MADRID In carlistische kringen in Spanje is dinsdagavond het berieht over de geboorte van de zoon van prins Ca rel Hugo en prinses Irene met groot en thousiasnie begroet. De earlistcn in Ma drid behoorden tot de eersten aan wie het nieuws .vanuit Nederland was door gegeven. Men betreurde het eehter dat het kind niet in Spanje is geboren en niet de Spaanse nationaliteit bezit. De officiële nieuwsmedia in Spanje hebben geen mefding gemaakt van de geboorte. Van carlistische zijde in Madrid is meegedeeld dat prins Carel Hugo graag had gezien dat zijn zoon in Spanje ter wereld zou zijn gekomen. De Spaanse autoriteiten die verscheidene malen hierover gepolst waren, wilden dit ech ter niet. Maar, zo zei men, waar de jonge prins ook zal wonen, hij krijgt in elk geval een Spaanse opvoeding. In Navarra, waar het Carlisme sterke wortels heeft, was men bijzonder opge togen. De geboorte van dit kind, zo zei den vooraanstaande carlisten, versterkt onze eenheid en doet onze bewondering toenemen voor prins Carel Hugo, die getoond heeft de politieke leider te zijn die' deY carlisten nodig hebben, en ook voor prinses Irene die zijn volmaakte levensgezellin is. Shocking Blue" staat momenteel in Amerika zeer hoog genoteerd. ..Venus" dat vorige zomer in Neder land en andere Europese landen aan de spits kwam, is thans eerste op de hit-parade in de U.S.A. Het is nog nooit gebeurd, dat een l^ederlands plaatje die eer ten deel viel. Wel heeft Willy Alberti een jaar of twaalf gele den de Amerikaanse hit-parade ge haald met ..Marina". Hem ziet u op deze foto dan ook temidden van de vier leden van de nu wereldberoemde Haagse popgroep Het blijft voor Shocking Blue" echter niet bij die 'eerste plaats in ,,de States". Mariska Veres tweede van rechts) en haar drie vrienden mogen ook nog optreden in de Dean Martin show en bovendien krijgen zij een gou den plaat, omdat er ih Amèrika meer dan een miljoen exemplaren van „Ve nus" zijn verkocht. PALERMO Het ruim 2000 ton me tende Zuidslavische koelschip „Cavtat" dat een lading gesmokkelde sigaretten aan boord had. is dinsdagavond voor de kust van Palermo op Sicijië door de be manning in brand gestoken toen het achtervolgd werd door boten van de Italiaanse douane. Nadat zij de brand hadden gesticht, sprongen de 30 opva renden in het water. DEN HAAG De fracties van de PvdA, PSP en van D'66 in de Tweede Kamer hebben de regering gevraagd binnen een periode van ten hoogste vijf jaren het gehuwden-pensioen van de AOW op te trekken tot het peil van het netto-minimumloon. De overige AOW- en AWW-pensioenen zouden tenminste evenredig moeten worden verhoogd. Deze eis is neergelegd in een motie- Van Lier (Arb.), die gisteravond werd ingediend bij de behandeling in de Tweede Kamer van de begroting 1970 van het departement vanvSociale Zaken en Volksgezondheid. De heer Van Lier diende een tweede motie in, waarin wordt gevraagd de arbeidsongeschikt heidsuitkeringen' aan de invaliden te verhogen. Van den Doel interpellcert minister Schut donderdag DEN HAAG De socialist drs. H. van den Doel mag minister Schut (volkshuisvesting) interpelleren over het aantal in 1969 gereedgekomen huizen. De interpellatie in de Tweede Kamer wordt donderdagochtend gehouden. ADVERTENTIE lakens en slopen TEL AVIV liet aantal Incidenten langs de bestandslijn tussen Israël en de Arabische landen is evenals hel aan tal aanvallen van Palestijnse comman do's in de bezette gebieden verminderd, aldus verklaarde dinsdag een woordr voerder van het Israëlische léger. Met name langs de bestandslijn met Egypte is het rustiger. In oktober was het gemiddelde aantal incidenten per week 160, in december 110 en in de eer ste weken van januari slechts 55. Langs de bestandslijn met Jordanië waren er in januari 50 incidenten per week vergeleken bij 90 in december. Langs de grens met Syrië was er daar entegen een lichte stijging van het aan tal botsingen: gemiddeld zes per week. tegen vier of vijf in december. He aantal incidenten langs de grens met Libanon bleef constant. De commando's in bezet Jordaans gebied hebben onge veer twee aanvallen pér week uitge- BELGRADO Ruim 53.5 miljoen buitenlanders zijn het vorig jaar de Joegoslavische grenzen gepasseerd het geen 16 pet. meer was dan in 1968. Ook dit jaar is de belangstelling van toeris ten voor dit land weer groot. voerd, behalve in de strook van Gaza, waar het gemiddelde op twee per (lag ligt. Volgens officiële Arabische commu niqués hebben de Israëliërs sinds de ju- ni-oorlog 311 vliegtuigen verloren, ter wijl Israël in werkelijkheid, aldus de woordvoerder, slechts zestien toestellen heeft verloren. DEN HAAG De Haagse politie heeft vijf personen ingesloten die ver dacht worden op zaterdag 17 januari 's avonds bij de dansgelegenheid De Eekhoorn politiemannen te hebben mis handeld. In totaal waren 60 mensen in deze affaire gehoord, onder wie 23 ge tuigen. Er werd proces-verbaal opge maakt tegen 7 verdachten van wie er vijf zijn ingesloten wegens het geza menlijk plegen van geweld. De politie was te hulp geroepen wegens ongere geldheden in een dansgelegenheid. Twee politiemannen werden bij het verlehen van assistentie en het herstel len van de orde zo zeer afgetuigd, dat zij zich wegens verwondingen ziek moesten melden. DEN HAAG Vanaf I juli zak een begin worden gemaakt mei het verstrek ken van aanvullende individuele huursubsidies, aldus heeft de minister \an Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, ir. W. F. Schut, gisteravond in de Eerste Kamer meegedeeld. De minister geloofde niet dat hiervoor een wet nodig is 1 wellicht kan met een beschikking worden volstaan. Het verstrekken \an in dividuele subsidies behoeft niet te wachten op een advies over een gemengd systeem. Een motie van de socialist Visser, die vroeg om een spoedig invoeren van een aanvullende individuele sudsidie, is overbodig, aldus de minster. Minister Schut verklaarde ernstig re kening te houden met een mogelijkheid dat hij dit jaar „iets meer" kan doen dan waarvoor in de begroting is voor zien. Het Centraal Planbureau zal niët alleen advies uitbrengen over de moge lijkheid om in de jaren 1971 en later het woningbouwprogramma tot 30 a 140.000 op te voeren, maar ook over de mogelijkheid om reeds in 1970 meer dan 125.000 woningen te laten bouwen. Na ontvangst van dit advies, dat hopelijk spoedig zal worden uitgebracht, zal mi nister Schut zo snel mogelijk zijn con clusies trekken en deze in het kabinet aan de orde stellen. Er is reden om aan te nemen, aldus de minister, dat het aantal begonnen woningen spoedig met sprongen om hoog zal gaan. Er zijn mogelijkheden geschapen om nieuwe initiatieven te ontplooien zoals meerjarenplannen voor woningwetbouw en de moge lijkheid om een premie te verlenen voor sneller bouwen wordt pnderzocht. Zie verder elders in dit blad. BRUSSEL Dinsdagavond is het op nieuw tot gevechten tussen politie en stakende mijnwerkers in Zolder geko men. Honderden stakers marcheerden naar de mijn en bekogelden het gebouw 'met stenen. Nadat de rijkswacht met pantserwa gens, waterkanonnen en traangasgrana ten de mensen verdreven had, richtten de stakers even verder een barricade op. Volgens de politie is Nadine Huy- brechts, een 19 jaar oude studente, gearresteerd onder de verdenking de stakers t.ot gewelddaden aangezet te hebben. Eerder op de dag had de Belgische regering ten dele de eisen van de sta kers ingewilligd door tenslotte toestem ming te geven voor de uitbetaling van de nieuwjaarsgratificatie van 400 gul den. De 23.000 mijnwerkers in het noorde lijke bekken van Limburg blijven ech ter 15 pet. loonsverhoging eisen. Hun wilde staking is ruim drie weken gele den begonnen, toen zij een loonsverho ging van 12 pet. over anderhalf jaar van de hand wezen. De vakbonden, die zich tegen de wilde staking verklaard hebben, hebben tenslotte besloten een kleine stakingsuitkering te geven. AMSTERDAM Een chauffeur uit Utrecht is afgelopen weekeinde met f 150 minder thuisgekomen nadat hij door vier Noordafrikanen was „ge wogen". Blijkens zijn aangifte bij de hoofdstedelijke politie ontmoette hij de mannen zondagnacht in de Am sterdamse binnenstad. Omdat zij hem erg dik vonden tilde één van hen de chauffeur op om er ach ter te komen hoe zwaar hij was. Na het wegen was hij 150 lichter, wanl toen bleek hem, dat tijdens deze han deling zijn portemonnee was gerold. TIEL Ook bjj Megen komt, als de plannen van de nieuwe stichting Maas brug bü Megen doargaan, een brug, die een belangrijke sehakel zal vormen in de Noord-Zuid-verbinding. Veenendaal- Oss. De stichting, waarvan de burge meester van Oss dc heer L. Jansen voorzitter is, rekent op financiële mede werking van de Brabantse Staten en hoopt volgend jaar al te kunnen bou wen. Dit initiatief is genomen vanwege het „grote succes", aldus de heer Jansen, dat de Stichting Waalbrug bij Tiel boek te. Zoals bekend, wordt bij Tiel wellicht dit voorjaar nog met de bouw van een brug begonnen. De .stichting Maasbrug bij Megen zou baar bouwplannen het liefst synchroon met die in Tiel willen realiseren. O BELFAST Een aanzienlijke troe penmacht met de bajonet op hel geweer heeft hedenmorgen vroeg een protes tantse poging om een katholieke wijk van Belfast binnen te marcheren weten te verijdelen. De spanning in de ver deelde stad neemt met het uur toe. HEERLEN Dinsdagavond heeft de Heerlense recherche op last van mr. M. H. van Buuren. officier van justitie in Maastricht, een beruchte Heerlense brandkaslkraker. Anno M. (40 jaar) gearresteerd. Anno M. is meer dan een half jaar voortvluchtig geweest nadat hij tot drie jaar gevangenisstraf was veroor deeld. Eind oktober 1968 stond hij met nog vier andere onderwereldfiguren voor de rechtbank te Maastricht terecht voor een inbraak in een bankgebouw t-e Grubbenvorst. De Maastrichtse recht bank sprak de vier andere onderwe reldfiguren vrij, maar Anno M. werd door het gerechtshof in Den Bosch la ter tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De Hoge Raad had de zaak van Anno M. voor een nieuw onderzoek naar het gerechtshof in Arnhem ver wezen. Hieruit had Anno M. geconclu deerd dat hij was vrijgesproken. Dit is evenwel niet het geval. Weersverwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot dondeiv dagavond: Half tot zwaar bewolkt en op dc mees te plaatsen droog. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. In het algemeen Iets lagere temperaturen dan vandaag.

De Vallei | 1970 | | pagina 1