Extra kosten gastarbeider ook voor Nederlandse werknemer Verzoek aan Veenendaalse fab can ten „We willen een soort pressiegroep zij 11 ANWB KEURT VERLICHTING ,7.301:: 10550 v;l'o7"; 11079 Minor" heeft 'n clublokaal Onwillige pachter met gemeente in de clinch Meisje viel uit ringen VEENENDAALS PROTEST ZONDER RESULTAAT AQUARIUMVERENIGING GA A T LEDEN WER VEN Zandstraat 3 februari voorranosweg Causerie over leefwijze van Eskimo's Prijzenpot is leeg Vrachtauto reed van dijk Parkeerverbod in „Franse Gat SGP gaat kandidatenlijst samenstellen Belt Negro-spiritua Is voor scholieren Auto botste op container Daders van juweJendiefstal gearresteerd BEHOEFTE PRIORITEITEN MARKTEN AKTIE WOENSDAG 28 JANUARI 1970 OVERLEGORGAAN WIL NAAR HUURSUBSIDIE 55 V EENEND AAL Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken be kend: I. dat zij bij hun besluit van 19 januari 1970. nr. 65.657, hebben besloten op de zuidelijke rijbaan van de Rembrandt- laan, voor zover gelegen tussen de Ge rard Doustraat en de Adriaen van Os- tadelaan, op de noordzijde van de noor delijke rijbaan van de Jan Steenlaan, voor zover gelegen tussen de Frans Halslaan en de Adriaen van Ostadelaan en op de oostzijde van de Adriaen van Ostadelaan, voor zover gelegen tussen de Rembrandtlaan en de Jan Steenlaan, borden model 49 van bijlage II van het Reglement verkeersregels en verkeers tekens te plaatsen, waardoor het ver boden zal zijn op de aangegeven zijden van deze weggedeelten te parkeren; II. dat hun onder I. genoemd besluit in werking zal treden, zodra dit onherroe pelijk is geworden; III. dat een afschrift van hun onder I. genoemd besluit gedurende 30 dagen na heden voor een ieder ter inzage ligt in het Raadhuis (kamer 1.7) en dat gedu rende deze termijn eventueel beroep kan worden ingesteld bij H. M. de Ko ningin, in te dienen bij de Commissaris der Koningin dezer provincie; IV. dat afschrift van hun meergenoem de besluit is toegezonden aan: 1. Gedeputeerde Staten van Utrecht; 2. de Koninklijke Nederlandsche Automo- biglclub KNAC, Sophialaan 4 te 's-Gra- venhage; 3. de Koninklijke Nederland sche Motorrijders Vereniging, Bezui- denhoutseweg 185 te 's-Gravenhage; 4. de Koninklijke Nederlandsche Toeris tenbond ANWB, Wassenaarseweg 220 te 's-Gravenhage; 5. de hoofdingenieur- directeur van de Rijkswaterstaat te Utrecht. Veenendaal, 28 januari 1970. Burgemeester en wethouders voor noemd: de secretaris, Van Manen, de burgemeester, P. Bode. SCHERPENZEEL In dc jaarverga dering van de afdeling Scherpenzeel van de S.G.P. die maandagavond 2 fe bruari in het Verenigingsgebouw van de Gereformeerde Gemeente wordt ge houden, zal de kandidatenlijst voor de komende gemeenteraadsverkiezingen worden samengesteld. Op de voordracht, die het bestuur heeft samengesteld komen de namen voor van 1. J. H. E. Sterk, 2. N. J. van Egdom, 3. C. van Bruchem. 4. H. Val kenburg. 5. J. Methorst. 6 A Hardeman en 7 A. Renes. De stemming is overi gens geheel vrij. Ook zal er bestuursverkiezing plaats vinden. De heren J. Methorst, J. den Hartog en N. J. van Egdom zijn af tredend maar herkiesbaar. Verder zal er een commissie worden benoemd, die de propaganda voor de komende ver kiezingen moet regelen. VEENENDAAL Het overlegorgaan van de drie vakcentrales in Veenendaal CNV, NVV en NKV gaat de plaatselijke fabrikanten verzoeken hun (Ne derlandse) werknemers een huursubsidie uit te keren. De redelijkheid daarvan acht men op grond van de extra kosten, die de buitenlandse werknemers voor zich opeisen, aanwezig. In 'n brief aan de Veenendaalse Fabrikantenvereniging verzoekt het overlegorgaan een opgave van de extra kosten, die het bedrijfs leven voor de gastarbeiders maakt, bij voorbeeld voor huisvesting en extra vakantie. Aan de hand van de gegevens, die men binnen afzienbare tijd van de fa brikantenvereniging hoopt te ontvan gen, wordt met hulp van deskundigen een nota samengesteld. Men hoopt daarmee de redelijkheid van een huur- subside te kunnen aantonen. In Vee nendaal is zelfs sprake van een nood zakelijkheid, omdat woningen in de la gere huurklasse ontbreken. Veel werk nemers zijn daardoor verplicht huur prijzen te betalen, die in verhouding met hun salaris te hoog zijn. „Natuurlijk ontslaat ons verzoek aan de fabrikanten de overheid niet van de plicht te streven naar de bouw van goedkope woningen", zei gisteravond voorzitter J. C. Havinga van 't overleg orgaan. „Ons streven is bedoeld als een poging om aan een actueel pro bleem pen einde te maken. Voor reali sering ervan is het noodzakelijk, dat we met de Veenendaalse fabrikanten om de tafel gaan zitten. We hopen op een vruchtbaar overleg, dat tot het gewen ste resultaat zal leiden". Het dagelijks bestuur van het overle gorgaan, dat onlangs werdgeformeerd, trad gisteravond voor het eerst sinds de oprichting in de openbaarheid. „Er be stond al geruime tijd behoefte bij de drie vakcentrales aan meer kontakt met elkaar. Een en ander heeft 't overleg orgaan tot gevolg gehad. Het is de be doeling dat we ons bezig gaan houden met actuele plaatselijke aangelegenhe den. In dat verband willen we een soort pressiegroep gaan vormen, zonder poli tieke inslag", aldus voorzitter Havinga. Het overlegorgaan van de drie vak centrales vertegenwoordigt in Veenen daal ca. 4600 georganiseerde werkne mers. In het bestuur hebben vertegen woordigers van CNV (3), NVV (3) en NKV (2) 'zitting. Het dagelijks be stuur bestaat uit voorzitter J. C. Havin ga (CNV), secretaris W. Steffers (NVV) en penningmeester A. de Lange (NKV). Alhoewel de samenwerking tussen de drie vakcentrales in Veenendaal goed is, hoopt men deze binnen 't overleg orgaan verder te kunen uitbreiden. Het overlegorgaan heeft inmiddels voor zijn werkzaamheden een prioriteitssche ma vastgesteld. Tot de vraagstukken, die in de nabije toekomst aandacht wordt geschonken, behoren o.a. .de werkgelegenheid in Veenendaal op lan gere termijn, de woningbouw, de plaat selijke onderwijsmogelijkheden (met name die voor de werkende jeugd) en de scholing van vakbondsvertegenwoor digers in plaatselijke commissies. Hoe het overlegorgaan in fabrikan tenkringen en bij de plaatselijke over heid wordt ontvangen, kan moeilijk worden voorspeld. Voorzitter J. C. Ha vinga is wat dat betreft echter optimis tisch, alhoewel hij moet toegeven, dat de communicatie tussen vakcentrales en Veenendaalse fabrikanten in het verle den niet altijd optimaal was. „Het is eenvoudig niet acceptabel, dat we naast elkaar blijven werken. Eigenlijk is er nog nooit overleg geweest. We keken elkaar met de nek aan. Het overlegor gaan hoopt die verhouding in gunstige zin te kunnen wijzigen", aldus de voor zitter. VEENENDAAL Bij negentig pro cent van ale auto's die gisteren op de eerste dag van de ANWB-verlich- tingsactie ter keuring werden aangebo den wordt een foutieve afstelling van de lampen geconstateerd. In 45 gevallen van de honderd gevallen is het licht verblindend omdat het te hoog staat en in evenzoveel gevallen staat het of te laag of te veel maar links of te veel naar rechts. Slechts vijf acht a negen procent van de auto's zijn er geen aan merkingen. Voor de keuring, die op het parkeer terrein achter het raadhuis in een tent wordt gehouden, bestond gisteren al een flinke belangstelling. Tegen het einde van de middag hadden zich al circa 75 automobilisten gemeld die er in de meeste gevallen graag een half uurtje wachten voor over hadden om hun wa gen aan de keuring te onderwerpen. Een veel voorkomend euvel dat door de ANWB-Wegenwacht-specialisten werd geconstateerd was het ontbreken vn een set reservelampen, wat als on verantwoord werd gekaraktiseerd ge zien het risico dat men loopt bij het plotseling uitvallen van een van de au tolampen. Ook een ondeskundig aange brachte duplo-lamp werd nogal eens geconstateerd. Kleine reparaties worden ter plaatse verholpen waarbij de ANWB-mensen geen onderscheid maken tussen leden of niet-leden van de ANWB. De actie duurt tot en met zaterdag 31 januari. Men kan er dagelijks terecht van 11.00 tot 19.00 uur en zaterdag van 9.30 tot 16.00 uur. Tevens kan men zich opgeven voor een binnenkort in Veenendaalxte orga niseren cursus ..Pech Onderweg". Een serie van vier donderdagavonden start op 26 februari een andere serie van vier maandagavonden begint op maan dag 2 maart. Het dagelijks bestuur van het over legorgaan. V.l.n.r. penningmeester A. de Lange (MKV), voorzitter J. C. Ha vinga (CNV) en secretaris W. Steffers (NVV). VEENENDAAL Eiermarkt aange voerd 48.000 eieren. De prijs voor grote eieren varieerde van ƒ10,25 to ƒ11,00 en voor kleine eieren van ƒ7,- tot ƒ9,- alles per 100 stuks*. Handel was traag. u dan even a.u.b. voor Veenendaal 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg I59 RHENEN Op donderdag 29 januari wordt in gebouw „Irene" wederom een schoolconcert gegeven. HeJ programma vermeldt negro-spirituals, welke wor den gebracht door Charles Fulton-bari- ton en Henk de Jonge-piano. Het concert wordt bezocht door leer lingen van de streekhuishoudschool, de christelijke MAVO-Bergschool, de streekschool voor LAVO en de openba re MAVO-Wilhelminaschool. VEENENDAAL Het 17-jarige meisje G. A. Beijk uit Veenendaal is gisterapond tijdens gumnastiekoefenin- gen in het gymnastieklokaal van de Ichtius-MAVO uit de ringen gevallen. Zij liep daarbij een zware hersenschud ding op en klaagde over pijn in de rug. Het meisje is per ambulance overge bracht naar het Julianaziekenhuis in Veenendaal. Progressieve concentratie in Utrecht VEENENDAAL Bij de aanstaande verkiezingen voor de Provinciale Sta ten zal de Partij van de Arbeid in de provincie Utrecht volledig samenwer ken met de PSP en de PPR. De drie partijen komen met één kandidaten lijst uit, vermoedelijk opdcr de naam PvdA/PSP/PPR, al wordt ook gedacht aan de naam PAK. Zowel in de kies kring Utrecht als de kieskring Amers foort zijn de eerste acht namen van de kandidatenlijst gelijk. Hoewel ook D '66 werd uitgenodigd om deel te nemen aan een progressieve concentratie gaven de democraten reeds bij het eerste contact te kennen, dat men op geen enkele wijze wilde samenwerken vóór de verkiezingen. Al in juni van het vorige jaar werden op initiatief van het gewestelijke be stuur van de Partij van de Arbeid te Utrecht het eerst contact gelegd. Dat resulteerde tenslotte in een uitwisseling van de verschillende verkiezingspro gramma's, waarop een groot aantal ge sprekken volgde. Begin december konden dc delegaties van de drie partijen overeenstemming bereiken over een concept-programma, dat als basis diende voor de beslissende besprekingen in eigen partij. Ook was men het intussen eens geworden over een verdeelsleutel voor de bezetting van de zetels in de Provinciale Staten. In het voorlopige verkiezingspro gramma wordt gepleit voor de oprich ting van een permanent samenwer kingsorgaan tussen de provincies Utrecht en Gelderland, aangezien deze VEENENDAAL Dc aquariumvereniging „Minor" in Veenendaal heeft gisteravond voor het eerst sinds de oprichting in 1949 een eigen clublokaal in gebruik genomen. Een en ander vond plaats tijdens de jaarvergadering van de nu ongeveer vijftig leden tellende vereniging. Een opslagplaats in de Zandstraat is door de leden van „Minor" binnen en kele weken omgetoverd in een gezellige ruimte, waarin de huiskamersfeer overheerst. De ingebruikneming van het clublokaal maakt een einde aan de pe riode waarin de aquariumvcreniging voor het houden van cantactavonden van zaaltje naar zaaltje trok. „Eindelijk een eigen onderdak, waarin we onze activiteiten kunnen uitbreiden. We ver wachten ook dat dank zij het clublokaal ons ledenaantal aanzienlijk zal stijgen", vertelt de voorzitter van „Minor", de heer A. Konings. Het komend jaar staat voor de Vee nendaalse aquariumvereniging in het teken van een grote ledenwerfactie. „Wij streven er naar om nog voor het eind van 1970 honderd leden te hebben ingeschreven. Dat moet gemak kelijk haalbaar zijn, gefien het grote aantal (ca. 900) aquaria, dat in de Vee nendaalse huiskamers staat." Voorzitter Konings vertelt, dat de ledenwerfactie wordt ondersteund door een groot aan tal affiches, die overal zullen worden verspreid. Tot de activiteiten van aquariumver eniging „Minor" behoren onder andere maandelijkse contactavonden, lezingen met dia's en voorlichtingsbijeenkom sten. De leden van de vereniging kun nen tegen aanzienlijke kortingen vissen en aquariumplanten kopen. Ook kun nen zij gratis gebruik maken van de „Minor"-bibliotheek, die uiteraard alle lectuur bevat over het wel en wee van het aquarium. De enige Veenendaalse aquariumver eniging is, zo bleek gisteravond uit de jaarverslagen, kerngezond. De finan ciële positie biedt weliswaar geen reden tot juichen, maar is ook geen aanleiding tot ongerustheid. Tijdens de jaarverga dering is besloten om dit jaar voor het eerst bij de leden thuis de aquaria te laten keuren. Voor de winnaars in de twee categorieën (bakkan beneden en boven de 100 liter) zijn wisselbekers be schikbaar gesteld. VEENENDAAL De route Zand- straat-Davldsplein-Panhuis wordt met ingang van 3 februari voorrangsweg. De dienst van gemeentewerken is giste ren begonnen met het plaatsen van de borden op deze weg en op dc wegen die op deze route uitmonden. In de eerste week volgende op het van kracht worden van deze regeling zal de politie nog preventief optreden, daarna wordt van iedere weggebruiker verwacht dat hij op de hoogte is en worden er bij overtredingen repressieve maatregelen genomen. ELST Op uitnodiging van de Na tuur Historische Vereniging Zuid-Oost Utrecht hield mevrouw Sorgdrager gis teravond in het Wijkgebouw een lezing over het leven en cultuur van Eskimo's. Spreekster, die zelf twee en een half jaar als verpleegster in de plaats Akja- vik in het uiterste noordwesten van Canada werkzaam is geweest, toonde door haar zelf opgenomen films over visvangst, rendier- en zeehondenjach- ten van Eskimo's, alsmede over door haar zelf meegemaakte bizarre vlieg tochten over het onhergbergzame pool gebied. Mevrouw Sorgdrager vertelde over de primitieve levenswijze van de bewoners van het hoge noorden, waartoe ook zij en haar collega's tijdelijk behoorden. Voorts was er een bandopname van door Eskimo's gezongen liedjes en er was een verscheidenheid aan door deze mensen vervaardigde artikelen te zien, zoals schoenen van rendier- en zeehon- deleer, die bijzonder goed bestand ble ken tegen de lagen modder, die ontstaan zodra de korte zomer aanbreekt. Zelfs een enorme opgezette ijsbeerkop ont brak niet aan de expositie. Aan belangstelling was ook deze avond geen gebrek. Integendeel, tijdens iederë lezing lijkt het aantal toehoor ders groter te worden, waaruit blijkt hoe populair deze vereniging in Eist en omgeving is. VEENENDAAL De prijzenpot van de St. Nicolaasactie in Veenendaal is leeg. Gisteren zijn de beide laatste prij zen, een strijkbout en 'n scheerapparaat door de gelukkige winnaars opgehaald. De uitgifte van trekkingslij sten is tege lijkertijd stopgezet. De strijkbout is ge wonnen door de heer H. J. Kruidenier uit Rhenen en het scheerapparaat werd eigendom van de heer J. P. van de Bosch uit Scherpenzeel. een belangrijke recreatie-functie ver vullen voor de dichtgroeiende randstad Holland. De drie partijen willen geza menlijk streven naar een schaalvergro ting van de bestuursvormen, onder meer door het instellen van regioraden die door rechtstreekse verkiezingen kunnen worden samengesteld. Onder het hoofdstuk „democratise ring" vermeldt 't verkiezingsprogram ma dat men stappen wil ondernemen om minister en parlement te bewegen tot een wettige regeling van de recht streekse verkiezing van een commissa ris van de koningin te komen, openbare commissievergaderingen en de aanstel ling van een provinciaal ambtenaar voor public relations. Een ongetwijfeld uit de PSP-koker komende wens is de o^fieffing van de militaire vliegbasis Soesterberg. Verder wil men een drasti sche wijziging van het subsidiebeleid en moet het provinciehuis worden openge steld voor openbare studieteams en provinciale conferentiedagen. Blijkens de ontworpen verdeelsleutel voor de gekozen kandidaten van de drie partijen zullen de eerste twee plaatsen bezet worden door leden van de P. v.d. A. Hiervoor zijn kandidaat gesteld U. Telligen-Veldstra en T. Hartevelt. Op de derde plaats prijkt de naam van de PSP-kandidaat Hoepelman, terwijl de heer Prinsen als vierde staat genoteerd namens de PPR. De 5e t/m de 11e plaats levert uitsluitend P. v.d. A.-kandidaten op, waarna opnieuw de PSP en de PPR aan bod komen. De enige Veenendaalse kandidaat dies op de gecombineerde lijst voorkomt is die van wethouder R. Koppenburg. die op de 19e plaats staat genoteerd. In fei te is dat een onverkiesbare plaats het geen voor de afgevaardigden uit Vee nendaal aanleiding vormde om een pro test te laten horen. Tijdens de vergade ring le Utrecht kreeg de Veenendaalse kandidaat wel de nodige belangstelling maar dat resulteerde niet in een wijzi ging van de voorlopige kandidatenlijst. De afdeling Veenendaal van de Partij van de Arbeid heeft vorig jaar een ledenverlies van 15 leden moeten in casseren. Het huidige ledenbestand is volgens het jaaroverzicht van het ge west Utrecht 107 leden. In totaal ver- loor het gewest Utrecht vorig jaar 869 leden. VEENENDAAL Dinsdagmorgen in alle vroegte botste de Veenendaalse au tomobilist K. in het Rembrandtpark ter hoogt** van de Jan van Goyenstraat te gen een langs de weg staande container van de firma E. De automobilist ver klaarde tegenover de politie het obsta kel niet te hebben gezien hoewel het binnen vier meter afstand van een brandende lantaarn stond. De auto werd grotendeels vernield. K. kwam met de schrik vrij. AMERONGEN Een onwillige grondpachter in Amerongen noodzaakt het gemeentebestuur tot aangaan van een rechtsgeding. De pachter is niet ge negen op voorstellen van het gemeente bestuur inzake pachtontbinding in te gaan. Volgens B. en W. doet hij daarentegen ook geen zakelijke tegenvoorstellen. Langdurige onderhandelingen over een toekenning van schadevergoeding heb ben daarom tot nu toe geen resultaat ge had. Het college schrijft aan de raad dat de huidige situatie dringend om een oplossing vraagt, omdat de grond van de genoemde pachter nodig is om de woningbouw verder voortgang te doen vinden en voor de bouw van het tweede gymnastieklokaal. Het gaat om grond gelegen ten oosten van de Boslaan en een boerderij aan de Koenestraat die ruim twee jaar geleden door de gemeente zijn aangekocht re spectievelijk van mej. Vervleet en mevr. G. H. Bos-van Leersum. OPHEUSDEN Een kleine vrachtau to, bestuurd door de heer N.V. uit Kea- teren, is gisterochtend in Opheusden van de dijk gereden. De bestuurder van de vrachtauto moest uitwijken voor een tegenligger en raakte daarbij de macht over het stuur kwijt. Er ontstond mate riële schade. De bestuurder kwam met de schrik vrij. RESTEREN In Utrecht zijn door de politie de daders van de brutale ju- welendiefstal, die een week tevoren bij mevrouw P. in Resteren werd gepleegd. De politie arresteerde de 30-jarige G. B. en de 26-jarige J. N. G. uit Utrecht. Zij hebben de diefstal inmiddels bekend. Het tweetal heeft verder inbraken toe gegeven, die zij de afgelopen weken hadden gepleegd in o.a. Vught. Eist, La ren, Dordrecht en Utrecht. De politie onderzoekt momenteel of nog iets van de totale buit (o.a. de juwelen kan worden achterhaald.

De Vallei | 1970 | | pagina 3