Rhenens raad bespreekt investeringsbeleid 1970 achter gesloten deuren Natiïumverlichtiiig langs rijksweg 25 en polikliniek Plastic zak gaat emmer vervangen Platteland sociale raadslieden van C.R.M. krijgt Dorpshuis, leeszaal IS iet volledig Toekomst Miljoen Waterhoogten VOORSTEL OM STUDIETOELAGE TE VERDUBBELEN Scherpenzeelse CPJ naar toog VERBOD STUDIETOELAGE RECREATIE BURGERLIJKE STAND DORPSHUIS WOONLAGEN KRITIEK PLASTIC ZAKKEN WOENSDAG 28 JANUARI 1970 STERKE AANDRANG OM BESLISSING BETUWE LIJN OP TE SCHORTEN DEN HAAG In de statige Handelingenkanier van 't Tweede-Kamergebouw was het gisteren een komen en gaan van belanghebbenden bij door de Neder landse Spoorwegen „onrendabel" genoemde spoorlijnen: de vaste commissie van Verkeer en Waterstaat onder aanvoering van de VVD'er R. Zegering Hadders hield over deze problematiek een hoorzitting, die vandaag nog werd voortgezet. Urenlang werden vurige pleidooien gehouden voor het behoud van deze spoor lijnen, waarvan er twee in de provincie Gelderland liggen Zutphen-Winters- w ijk en Tiel-Elst. De zitting begon met de bespreking van het zeven kilometer lange „miljoe- nenlyntje" Kerkrade-centrum-Simpel- veld en eindigde 's avonds met een ge sprek over de lijn Tiel-Elst, 31 kilome ter lang. Het Betuwse lijntje kreeg extra veel aandacht omdat zowel een delegatie van het provinciaal bestuur van Gel derland ais een afvaardiging van direct betrokkenen uit de Betuwe onder lei ding van Tiels burgemeester dr. G. W. B. Borrie daarover het woord voerde. Gedeputeerde drs. A. H. Vermeer, een „oude bekende" voor de kamercommis sie (hij is verscheidene jaren lid van de Tweede Kamer geweest en is nu nog Eerste-Kamerhd hij kwam gister avond even van de overzijde van het Binnenhof „overgewipt" uitte ern stige bezwaren tegen de gang van za ken bij de behandeling van de onrenda bele lijnen. „Het Nederlands Econo misch "instituut te Rotterdam is bezig met een zeer diepgaand onderzoek van het openbaar vervoer, inclusief het spoorwegvervoer van ons land; wij zien niet in waarom met beslissingen over het al of niet laten voortbestaan van spoorlijnen niet gewacht kan wor den tot het rapport van het NEI ver schenen zal zijn. Als te zijner tijd be slissingen over opheffing zouden móe ten vallen zouden deze mét het rapport van het NEI aanzienlijk beter gemoti veerd zijn. Naar onze mening moet dui delijk uit de verf komen wat de crite ria voor al of niet opheffing zijn; uit de tot dusver bekende gegevens is dit niet duidelijk geworden". De heer Vermeer betoogde verder dat de door NS verstrekte gegevens met de grootst mogelijke voorzichtigheid beke ken moeten worden; ze zijn nl. onvolle dig; de aansluitende lijnen zijn bijv. niet in de cijfers opgenomen. Verder blijft onduidelijk wat de al ternatieve kosten zijn. NS hebben wél cijfers over de verliezen van de spoor lijnen verstrekt, maar niet over even tuele alternatieven. Waarom hebben zij geen raming gegeven van de resultaten van buslijnen als deze de huidige spoorlijnen zouden moeten vervangen? „Deze geïsoleerde aanpak kunnen wjj bepaald niet bewonderen", concludeer de drs. Vermeer. Ook hekelde hij een ander facet van het beleid: „In de afgelopen weken heben wij met achtereenvolgende missives aankondigingen ontvangen van voorgenomen sluitingen van los- en laadstations in de provincie. Dat komt er zo tussen door; het is een wel bijzon der onsamenhangende aanpak!" De directeur van het Economisch Technologisch Instituut voor Gelder land drs. D. de Boer stelde vast dat van de drie delen van Gelderland er twee door spoorlijnsluitingen bedreigd wor den: de Achterhoek en het Rivierenge bied; beide gebieden hebben al proble men genoeg: sterk teruglopende werk gelegenheid in de landbouw, minder werkgelegenheid in de steenbakkerijen enz. enz. De heer De Boer vond de be zettingsgraad op beide lijnen „helemaal niet zo laag". Fel veroordeelde hij de beoordeling van e enlijn als Tiel-Elst alléén op grond van cijfers uit het ver leden. „Deze lijn staat heel duidelijk op een ARNHEM Ook het platteland krijgt, in navolging van de steden, door CRM aangestelde sociale raadslieden. Iedereen die niet precies weet wat hij in een bepaalde situatie moet doen kan bij een sociaal raadsman terecht. Dat vertelde gisteren de directeur-ge neraal voor de maatschappelijke ont wikkeling van CRM, dr. G. Hendriks, tijdens de algemene vergadering van de Gelderse Maatschappij van Landbouw in Arnhem. Hij verbond daaraan de mogelijkheid van samenwerking met de plattelandsbonden, die al geruime tijd bij de agrarische sociale voorlichting lijn betrokken. „Wij profiteren graag van hun ervaringen", zo zei hij. Dr. Hendriks sprak over de „agrari sche revolutie", waarvan de ware uit tocht van boeren en boerenzoons deel uitmaakt. Hij ging in op de steeds toe nemende recreatie ten plattelande. „De boeren moeten maar omschake len op recreatie. Ze moeten maar zor gen dat het platteland aantrekkelijk wordt gehouden voor de stadsbewoners, zo simpel redeneert men vaak", aldus dr. Hendriks. „Er moeten in dit vlak nog veel misverstanden worden voorko men. Een goede communicatie tussen agrarische bonden en andere instellin gen is broodnodig". Dr. Hendriks zei dat CRM veel be langstelling heeft voor deze materie. Hij zei er zich van bewust te zijn dat de plattelander geen genoegen neemt met minder onderwijs, dienstverlening en cultuurvoorzieningen. De regionale welzijnsvoorziening zal voor het minis terie een belangrijke taak zijn. „Maar", zo zei dr. Hendriks, „de bevolking zelf moet er iets aan doen". Hij vertelde verder te verwachten dat de plattelander de eerste tien a vijftien jaar de verschillen in welvaart met de stad nog niet helemaal zal zien ver dwijnen. kaart van de Tweede nota ruimtelijke ordening als zijnde van belang voor de toekomst (Arnhem-Zuid - Tiel - Rotter dam-Zuid); juist nu de grote industriële activiteit zich met name ten zuiden van Rotterdam gaat afspelen komt het be lang van deze l(Jn op de voorgrond (vgl. Rijksweg 15)". „Staatssecretaris Keijzer heeft ons toegezegd dat het tracé Elst-Tiel ook na eventuele opheffing van het personen vervoer goed onderhouden zal worden om te zijner tijd direct weer dienst te kunnen doen", aldus drs. De Boer. De KVP-er J. H. W. van Koe ver den, zelf uit de Betuwe afkomstig, vroeg zich af waarom op een lijn als deze niet gereden kan worden met^railbus- sen naar Duits voorbeeld; de» rijden erg zuinig en zijn uitermate doelmatig. De heer Vermeer betoogde desgevraagd in tweede termijn dat het provinciaal bestuur bereid is te bemiddelen bij be sprekingen over een eventuele concen tratie van busmaatschappijen. De heer De Boer illustreerde het be lang van een voortbestaan van de lijn nog met enkele cijfers: Arnhem-Zuid gaat groeien tot 80.000 inwoners; Tiel, nu ruim 20.000 inwoners zal zeker uit breiden tot 40.000, eventueel zelfs tot 60.000 a 70.000 inwoners. „En hoe sterk het gebied ten zuiden van Rotterdam gaat groeien is u wel bekend". Tiels burgemeester hamerde weer op de bezwaren die hij en enkele van zijn collega's uit het Rivierengebied tijdens naar voren hadden gebracht tijdens de de onlangs gehouden hearing van Gede puteerde Staten in Arnhem. Hij sprak mede namens de gemeentebesturen van Echteld, Lienden, Kesteren, Rhenen, Dodewaard, Valburg en Eist en namens de Belangengemeenschap Gelders Ri vierengebied. Opnieuw stelde hij dat Tiel is aangewezen als centrum van de werkgelegenheid in de „groenstrook" Betuwe. Opheffing van de lijn zou de Betuwe ook in dit opzicht schaden. Dr. Borrie citeerde een brief van glasfa briek De Maas, een van de belangrijk ste industrieën van het Rivierengebied. „Onze verontrusting is groot, omdat wij Tiel als vestigingsplaats hebben geko zen voor ons bedrijf, onder meer van wege de gunstige ligging ten aanzien van de spoorverbindingen voor perso nen- en goederenvervoer. Opheffing van de lijn zou bovendien een sterk ne gatieve invloed uitoefenen op onze in vesteringsactiviteiten, die op dit mo ment worden gerealiseerd (bouw Hard- maas) en die in de toekomst tot de reële mogelijkheden behoren". De directie van De Maas w(jst er ver der op, dat destijds een bedrag van vijftig miljoen in het bedrijf is geïn vesteerd. Wil Tiel zich ten volle tot een streek - centrum ontwikkelen, dan zullen goede verbindingen met Arnhem en Nijmegen daarbij een vereiste zijn. Burgemeester Borrie: „Wanneer men bedenkt dat de steden Arnhem en Nijmegen samen met hun omgeving in het jaar 2000 een be volking van tenminste een miljoen in woners zullen hebben is het duidelijk, dat, gezien de ontwikkeling van het railvervoer van en naar groot-stedelijke centra, de behoefte aan de Betuwelijn in het landelijk ontwikkelingspatroon niet kan worden gemist. Bovendien, een groot deel van de Arnhemse uitbreiding is ten zuiden van de Rijn gedacht. Daar zal in de toekomst niet alleen voor de bevolking huisvesting worden gecreëerd, maar er zullen ook industriële bedrij ven worden gevestigd". Het feit dat da gelijks 5000 reizigers gebruik maken van de Betuwelijn toont op dit moment de betekenis van deze verbinding al duidelijk aan. Burgemeester Borrie trok het sterk in twijfel dat het busvervoer de trein zou kunnen vervangen, zoals de staatssecre taris had gesuggereerd. De Betuwe kent een zeer gebrekkig wegenstelsel, terwijl bovendien het streekbusvervoer kampt met grote exploitatietekorten; vorig jaar ongeveer f 600.000,-. Daardoor wordt de frequentie van de busdiensten op diverse lijnen verminderd; het bus vervoer" kan dus nooit, aldus de burge meester een gelijkwaardige vervanger van de trein zijn. Als het personenver voer wordt opgeheven betekent dat een besparing van een miljoen per jaar. Wanneer tot vereenvoudigde exploitatie kan worden overgegaan, kan dit be drag tot de helft (f 527.000) worden te ruggebracht. Dr. Borrie: „Indien bovendien op het traject Tiel-Geldermalsen wordt overge gaan tot vereenvoudigde exploitatie be draagt het nadelig saldo nog 249.000. Voor een tekort van 278.000 per jaar, het saldo van een vereenvoudigde methode op de lijn Tiel-Elst, worden de belangen van de hele streek in de waagschaal gesteld". De burgemeester vroeg zich in het algemeen af, dat de staatssecretaris zich slechts laat leiden door financiële motieven, terwijl het volgens dr. Borrie hier zuiver om een bestuurlijke zaak gaat. Hij drong evenals drs. Vermeer ten slotte aan in deze kwestie nog geen be slissing te nemen, voordat er nadere ge gevens beschikbaar z(jn. Zo verricht het Ned. Economisch Instituut een studie aangaande toekomstige verkeers- en vervoersstromen in ons land. Als dit onderzoek zal zijn afgerond, kan het vraagstuk van de onrendabele lijnen in zijn geheel en op meer verantwoorde wjjze worden bekeken, aldus burge meester Borrie tenslotte. DEN HAAG, 28/1 Waterhoogten van hedenmorgen: Konstanz 273 +1; Rhein- f el den 233 +30; Straatsburg 268 +50; Plittersdorf 399 24; Maxau 434 +22; Plochingen 258 +40; Mannheim 317 +49; Mainz 318 +41; Bingen 253 +47; Kaub 275 +59; Trier 564 43; Koblenz 388 +80; Keulen 339 +103; Ruhrort 521 +94; Lobith 1089 +91; Nijmegen 856 +84; Arnhem 845 +64; Eefde IJssel 390 +46; Deventer 270 40. Monsin 5540 onv.; Borgharen 4194 59; Belfeld 1299 +59; Grave beneden de sluis 542 17. RHENEN Burgemeester jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal heelt de gemeenteraad van Rhenen geconvoceerd voor een vergadering op dins dag 3 februari, met de mededeling erbij, dat de raadsleden wordt verzocht al om zeven uur 's avonds aanwezig te willen zijn, ter behandeling van punt 1 van de agenda, het investeringsbeleid voor 1970. De behandeling zal volgens de explica tie op de agenda in besloten zitting plaats vinden en tot ongeveer acht uur duren. Daarna gaan de deuren open en wordt begonnen aan de uit niet min der dan een kleine 40 punten bestaande agenda. Het is gebruikelijk dat de voorzitter van de gemeenteraad tijdens de eerste vergadering van het nieuwe jaar een terugblik geeft op het oude jaar. Deze zogenaamde Nieuwjaarsrede staat niet agenda vermeld, maar aangenomen mag worden, dat de burgemeester de betref fende rede wel zal uitspreken. Het lag aanvankelijk in de bedoeling dat de eer ste raadsvergadering in 1970 zou worden gehouden op dinsdag 27 januari. Maar daar talrijke punten een grondige voor bereiding vereisten is deze vergadering een week uitgesteld. Als één van de eerste onderwerpen snijden B. en W. een te maken parkeer verbod aan ten zuiden van de Cunera- kerk. De openstelling van het noodpost- kantoor op de Markt heeft de verkeers intensiteit in de benedenstad enorm doen toenemen. De wegen ter plaatse zijn hierop in feite niet berekend. Reeds op 31 januari 1967 besloot de raad een aantal verkeersmaatregelen te ne men. Daartoe behoorde onder andere College stond tegenover r behandelde de Scherpenzeelse gemeenteraad gisteravond de begrotingen voor het dienstjaar 1970. De raad zwaaide lof toe aan de ambtenaren die het belang rijkste jaarstuk weer op papier hadden gezet, het college had in de ogen van de raadsleden goed gemikt door de inwoners in een „kort begrip" de financiële situatie van de gemeente uiteen te zetten en de voorzitter, burgemeester J. Heij, was de raad erkentelijk voor de vele opbouwende suggesties, die in de algemene beschouwingen naar voren werden gebracht. Kortom het was alles botertje tot de boom en daarom viel het dubbel op, dat het socialistische raadslid, de heer A. van Bruggen kritiek had op de nieuwjaarsrede van de burgemeester. Deze vatte dat nogal gemoedelijk op en was aan het einde blij, dat de raad de be grotingen. zoals hij het uitdrukte „op zo verrassend uitstekende wijze had be handeld". welwillend esties het instellen van een gesloten verkla ring in één richting voor het gedeelte van het Kerkplein, gelegen ten zuiden van de Cunerakerk voor alle verkeer behalve voetgangers vanaf de Markt in westelijke richting naar het Koningshof. Thans blijkt volgens B. en W. dat deze maatregel niet voldoende is. Re gelmatig staan er auto's geparkeerd op dit weggedeelte, waardoor het zeer moeilijk, soms zelfs ondoenlijk is om het postkantoor te bereiken vanaf het Fred. v.d. Paltshof en het Koningshof. In overleg met de verkeerscommissie stellen B. en W. nu voor een parkeer verbod in te stellen voor beide zijden van het gedeelte van het Kerkplein, ge legen ten zuiden van de Cunerakerk tussen de Torenstraat en de Doelenwal. Voor studerenden komt er een be langrijk voorstel aan de orde, namelijk om de toelage in het algemeen niet meer bedragende dan 500 te verhogen tot 1000 hetgeen een verdubbeling be tekent. B. en W. motiveren hun voorstel met het oog op de prijsstijgingen die hebben plaats gehad. V Per 1 januari 1970 is de heer H. Mo- ret, directeur van de christelijke Mavo, afgetreden als lid van de studie-advies commissie. Hij verklaarde een eventue le herbenoeming te willen aanvaarden. In verband hiermede stellen B. en W. voor de heer Moret een herbenoeming te bezorgen, maar niet als persoon, wel als directeur van de christelijke school voor Mavo. Dit houdt dus in, dat in het vervolg het lidmaatschap van bedoelde commissie is gebonden aan de functie, niet aan de persoon. Uit een ingesteld onderzoek is geble ken, dat de woningen Nieuwe Veenen- daalseweg 6 en Koningin Elisabeth- plantsoen 7 niet meer het predikaat „woning" verdienen. Daarom stelt het college van B. en W. voor beide huizen onbewoonbaar te verklaren. Gevolg gevend aan een initiatief van het CHU-raadslid J. van Donselaar brengen B. en W. voor de komende raadsvergadering een ontwerp-recrea- tieverordening ter tafel met aanslui tend een voorstel om in de te benoemen recreatiecommissie te plaatsen de raadsleden J. van Donselaar, J. P. Glas bergen en A. Jansen en op aanbeveling van de plaatselijke VVV, de bestuursle den J. Baars en Joh. Smit. De burge meester zal als voorzitter van de com missie fungeren. Er komt ook een voorstel aan de orde om in samenwerking met de rijkswa terstaat een natriumverlichting aan Ie brengen op Rijksweg 25 vanaf Zwijns- bergen tot aan de grens van Wagenin- gen. De aanlegkosten bedragen 247.050, waarin rijkswaterstaat bereid is 90 pet. bij te dragen. Uit de stukken blijkt niet of ook het Fred. v.d. Palts- hof en de Herenstraat, gelegen in Rhe- nen's stadscentrum, bij de verbetering zijn betrokken. RENSWOUDE De afdeling Scher- penzeel en Omstreken van de CPJ trekt zaterdag 31 januari naar de jaarlijkse toog-dag, tevens algemene vergadering in Musis Sacrum te Arnhem. De orga nisatoren verwachten ruim 1000 bezoe kers welkom te mogen heten. In de morgen vergadering zal het the ma „Hét hek van de dam...!?" centraal staan. Een tweetal sprekers, prof. dr. G. v. Leeuwen en dr. Jac. v. Dijk zullen naar aanleiding van dit thema inleidin gen verzorgen over de onderwerpen „Het gezin in de geautomatiseerd t maatschappij" en „De mens in de geau tomatiseerde maatschappij". In de forumdiscussie is er gelegen heid tot vragen stellen aan de inleiders 's Middags is er een politieke jaar markt. Op deze jaarmarkt zullen verte genwoordigers van politieke partijen iets over de politiek van vandaag ei morgen vertellen. De medewerkend- politieke partijen zijn o.a. KVP, GPV PvdA, ARP, CHU, D'66 en VVD. 's Avonds kan men geheel ontspan nend luisteren en kijken naar de musi cal „De tante van Charley" gebrachi door de toneelgroep „Haasje over" uit Almelo. De afdeling Scherpenzeel en omstreken van de CPJ vertrekt vanaf het Kerkplein in Scherpenzeel om 9 uui 's morgens. Geboren: Maarten, zoon van J. Lodewijks en B. M. Fransen (Duyst v. Voorhoutweg 31);Bendina Jolanda, dochter van Brouwer en H. Reinders (Van Reede- weg 104); Abraham, zoon van A. Willi- genburg en R. Veldhuizen. (Eikenlaan 15). Vrijwel zonder uitzondering brachten de diverse fractievoorzitters de in het vooruitzicht gestelde belastingverhogin gen ter sprake. De heer G. van Rootse- laar (CH), die mede het woord voerde namens de AR, hief een waarschuwen de vinger op de gemeentelijke belas- tingschroef niet te snel aan te draaien. Hij zag weliswaar geen alternatief omdat de verhoging van de plaatselijke belas tingen gekoppeld is aan de plannen van het college op korte of langere termijn een aantal wegenverbeteringen uit te voeren, maar maande toch tot voorzich tigheid. Meer tevreden was hij met het G. van Rootselaar (CH) samen met AR plan „Wittenberg", dat inmiddels in uit voering is genomen. „Naar onze mening verfraait dit bestemmingsplan de ge meente en de te bouwen woningen ma ken de doorstroming van goedkopere naar duurdere woningen ook mogelijk". De heer Van Rootselaar had ver der op zijn verlanglijstje het stichten van een polikliniek in het dorp en de bouw van een dorpshuis annex open bare leeszaal en bibliotheek. Hoewel deze CH-man blij was met het ge reedkomen van de sporthal bepleitte hij de bouw van een tweede gymnas tieklokaal en voortvarendheid bij het college ten aanzien van uitbreiding van het zwembad en het sportvelden complex. In dit verband werd ook de bouw van een overdekt instructiebad genoemd. Ten aanzien van de verkeersveilig heid was de heer Van Rootselaar er voorstander van dat contact met Rijks waterstaat zal worden opgenomen over het aanbrengen van twee zebrapaden in de Dorpsstraat. Ook stelde hij een an dere werkwijze voor met betrekking tot het subsidiebeleid. „Dit beleid dient een stimulerend en aanvullend karakter op de zelf werkzaamheid van uit onze plaatselijke gemeenschap voortgekomen verenigin gen te hebben. De subsidieverlening moet zich beperken tot die levenskrach tige particuliere activiteiten waarin een duidelijk belang voor de betrokkenen aanwijsbaar is. De CH en AR stellen u voor uit de raad een commissie te be noemen die om de vier jaren de te ver lenen subsidies aan een nader onder zoek onderwerpt of deze opgetrokken, verlaagd of ingetrokken dienen te wor den". De heer J. H. E. Sterk (SGP) betreur de in zijn visie op de begroting voor 1970 dat in 1969 de openstelling van het gemeentelijk zwembad op zondag was verruimd. Een bedroevende zaak noem de hij het ook dat in 1970 slechts 15 wo ningwetwoningen zullen worden ge bouwd. De heer Sterk bepleitte het oprichten van een woningbouwcorporatie en A. van Bruggen (PvdA) kritiek hoopte, dat het college de doorstro mingsmogelijkheden die er komen bij de bouw van duurdere woningen in het plan „Wittenberg" ten volle zal gaan benutten. Hij ontveinsde zich niet, dat het een voorzichtig beleid van het col lege van B. en W. zal vereisen om de huurders met een behoorlijk inkomen onder druk te zetten om een zeer hoge huurprijs te gaan betalen. Het SGP-raadslid stelde van zijn kant een „kritische beoordeling" van de uitbreiding van het sportcomplex in het vooruitzicht. Verder zag hij graag dat tijdig naar een nieuw terrein voor een begraafplaats zal worden omgekeken en dat commissies worden ingesteld voor onderwijs en grondzaken. Tot slot van zijn algemene beschouwing brak de heer Sterk nog een lans voor het aan stellen van een maatschappelijk werk ster. Mevrouw A. Zwaan-Den Hertog (WD) was vooral begaan met het grote aantal woningzoekenden. „Onrustba rend is nog steeeds het aantal verloofde paren, dat nog niet voor een woning in aanmerking komt. Mijn gedachten gaan uit, naar een complex van bijvoorbeeld twee woonlagen waar kleine gezinnen en alleenstaanden gerieflijk kunnen wonen". Ook de gemeentelijke herindeling bracht zij ter sprake, waarbij zij naar voren bracht, dat samenwerking moet kunnen worden verkregen als bij alle belanghebbenden de belangen van de hele streek voorop staan. Ook zij bepleitte uitbreiding van sportcomplex en zwembad alsmede het stichten van een dorpshuis annex openbare leeszaal en bibliotheek. Over het hoofd van het college heen uitte de heer A. van Bruggen (PvdA) kritiek op het financiële beleid van de regering. „Onze politiek moet er op ge richt zijn de structuur van onze sa menleving zodanig te veranderen, dat de gelijkwaardigheid van alle mensen op alle levensterreinen gerealiseerd kan worden. Dit betekent op dit moment het voeren van een beleid gericht op het opheffen van de inkomens- en ver- mogensverschillen. De regering dwingt echter door haar belastingpolitiek de gemeentelijke belastingen op te voeren; belastingen, die voor het overgrote deel zullen moeten worden opgebracht door mensen met een smalle beurs. Wij zijn bereid de bevolking offers te vragen voor het realiseren van het welzijnsbeleid. De situatie is nu echter, dat de regering het de gemeenten on mogelijk maakt het welzijnsniveau te verhogen en hierdoor komen noodzake lijke voorzieningen in het gedrang". Verder wilde de heer Van Bruggen graag vernemen hoe het standpunt van het college luidt over het openstellen van het sportcomplex en de sporthal op zondag. Nadat hij de klacht had geuit dat de burgemeester in zijn nieuwsjaars- rede veel gras voor zijn voeten had weggemaaid besloot hij met waarderen de woorden over de openheid waarmee het college tegenover de raad haar werkzaamheden had verricht. In zijn beantwoording hield burge meester Heij de raad voor ogen dat van Ged. Staten nooit toestemming wordt verkregen om autochtone bewoners die in hun vrije tijd een huis willen bou wen te helpen aan een goedkoop stukje gemeentegrond. Deze suggestie was uit gegaan van de commissie van rappor teurs naar de begroting. Vragen uit die commissie met betrek king tot het ophalen van huisvuil brachten de voorzitter tot de medede ling dat ook in Scherpenzeel binnenkort zal worden overgegaan tot het plastie- zakkensysteem. Zo lang dat nog niet rond is zullen de tarieven op het huidi ge peil worden gehandhaafd. Verder was hij het met suggesties uit de commissie eens, dat de aanstelling van een maatschappelijk werkster zo nodig samen met andere gemeenten overweging verdient en dat onvoldoen de toezicht in het zwembad moet wor den opgelost door het aanstellen van een assistent. Verder onderschreef de voorzitter de wensen met betrekking tot het stichten van een dorpshuis annex leeszaal/bibliotheek en het instellen van vaste raadscommissies. Ook over het stichten van een polikliniek in het dorp zal o.a. met de plaatselijke afdeling van het Oranje-Groene Kruis worden door gepraat. Daarna werd de sluitende begroting zonder hoofdelijke stemming aanvaard. 50 j aar drukker VEENENDAAL Maandag 2 fe bruari herdenkt de eigenaar van druk kerij Davelaar, de heer J. van Harde- veld de dag waarop hij vijftig jaar ge leden als 12-jarige drukkersleerling de wereld van papier en drukinkt binnen stapte. Ter gelegenheid van dit zeldza me jubileum wordt hem maandag in hotel „La Montagne" een receptie aan geboden. De heer Van Hardeveld maakte niet alleen carrière in het drukkervak, hij beleefde ook de grote technische ont wikkeling die er op dit gebied tot stand kwam. Daarnaast vond hij tijd op sociaal en maatschappelijk terrein de samenle ving actief te dienen. Zo is hij thans nog bestuurslid van de afdelingen Veenendaal van het Ned. Roode Kruis en het Astmafonds, Patrimonium's Bouw vereniging, de Stichting Ontspannings centrum bejaarden en de chr. Techni sche Talmaschool. Zijn verdiensten op dit terrein werden twee jaar geleden gehonoreerd toen hij werd onderschel den met de ere-medaille in goud ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau. Onder zijn leiding - de jubilaris nam in 1947 het bedrijf van zijn werk gever over - was er twee maal een ver bouwing van de drukkerij aan d< Hoofdstraat nodig en ook thans bestaan er weer plannen voor uitbreiding. De receptie in hotel La Montagne, die een passende entourage zal krijgen, wordt maandag gehouden van 17.00-19.00 uur

De Vallei | 1970 | | pagina 5