Sociaal ambtenaar stak jarenlang geld van arme mensen in eigen zak Prestaties in de landbouw groter dan waardering r Met minder mensen grotere produktie „Fruitteelt kreunt onder de slagen" prl\ï«n split erwten rook worst verse kapucijners 105 kapucijners 0 mosterd piccaliliy 74 zilveruitjes sperzie bonen h$98 wafelkoeken •Kir 98 pepermunt groninger koek j«r99 gebraden Igehaktl 89 palingworst, erwtensoep cnocoiade drank pils jus d'orange kt 79 limonadeHWl siroop, keurkaa !«2«o KUFSTEIN Voor twee vrouwen moest „voetstuk" worden betaald „Kabinet liet De Block gaan alsof hij gestolen had" Olielanden willen meer geld zien Concentratie in Terneuzen ■j»fOV Officier eist negen maanden Marokkaan met 4 kg marihuana gearresteerd GM.V.L.-VOORZITTER W. J. LOKHORST: jvf9S %9S -27 )20 10 daagse wintersportreis S 250.- met het best betalende spaarsysteem van allemaal DEBAT IN KAMER VEROLME LATE WAARDERING SCHRIJNEND Onó lit it hou tuit och Overslag van graan BUITENLANDSE HANDEL Drie jaar terug wisten de huisvrouwen gemiddeld de prijzen van 12 artikelen uit het hoofd. Nü is dat verdubbeld. De Nederlandse huisvrouw is hard op weg naar het grote prijsbewustzijn.Het zal dan ook niemand verbazen dat het legioen Centra-koopsters sindsdien uitbundig is gegroeid. En u WOENSDAG 28 JANUARI 1970 ARNHEM Hij was een man van aanzien in Wageningen, de 60-jarige amb tenaar van sociale zaken, Jan K. Ex-verzetsman, en telkens als er een parade was, steevast naast de burgemeester op het bordes. Heel wat eenvoudige, hard werkende Wageningers gingen juist bij hem te rade als ze in financiële nood waren geraakt. Hem vertrouwden ze, de man van sociale zaken. Heel diep was dan ook de val van K., toen bleek dat hij al deze simpele, me rendeels straatarme mensen voor dui zenden guldens had benadeeld. In zijn functie als ambtenaar van de sociale dienst, in zijn bijbaantje als vertegen woordiger van de spaarkas rooms ka tholieke kerkelijke leningen. „Het is voor de bouwpastoor", moet hij meer dan eens hebben gezegd, terwijl alle geld in eigen zak verdween. Al sinds de oorlog is het zo gegaan, al lukte het hem pas na 1961 niet meer de gaten te stoppen met nieuwe affaires. In een vernietigend requisitoir brak gisteren de officier van Justitie voor de rechtbank in Arnhem, mr. J. Pieters, heel K.'s zielige verhaal af, dat zijn vrouw hem van het begin af financieel heeft geplukt tot het laatste toe. „Hij heeft het geld voor zichzelf nodig ge had", aldus de officier, die liet door schemeren dat er nog een tweede vrouw in het spel is geweest .„Tegen over beide vrouwen heeft hij zichzelf op een voetstuk geplaatst, en dat voet stuk moest worden betaald met het geld van al die arme mensen". Negen maan den gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, luidde de eis tegen de inmiddels geschorste ambtenaar. OEN HAAG „Het kabinet heeft minister De Block als een baksteen la ten vallen". „Het kabinet heeft De Block laten gaan alsof hij gestolen had". Deze citaten zijn afkomstig van res pectievelijk de fractievoorzitters drs. J. M. den Uyl (PvdA) en van M. Bakker (CPN), die gistermiddag in de Tweede Kamer het woord voerden, nadat minis ter-president De Jong een (korte) ver klaring had afgelegd over de recente ministercrisis. „Noch het ontslag van de heer De Block, noch de benoeming van de heer Nelissen tot minister van economische zaken heeft wijziging gebracht in de politieke samenstelling van het kabinet en ook niet in zijn karakter van parle mentair kabinet, terwijl ook de conti nuïteit van het beleid in de financieel- economische driehoek gewaarborgd is". Naar de mening van de heer Den Uyl is minister De Block „gestruikeld over het kabinetsbeleid, gemangeld als hij werd door de ministers Witteveen (fi nanciën) en Roolvink (sociale zaken). Naar zijn oordeel moet en mag oud-mi- nister De Block worden verweten, dat hij zich heeft laten mangelen. De socia listische oppositieleider noemde het af treden van minister De Block „een unieke zaak in onze parlementaire ge schiedenis". Hij wees er op, dat het ka binet faalt in de bestrijding van de in flatie, doch de meest verantwoordelijke man hiervoor in casu de minister van financiën blijft zitten. De CPN-fractievoorzitter M. Bakker wees er op, dat minister De Block naar zijn mening niet is weggegaan om de metaal-cao, maar om de kwestie-Verol- me. De heer Bakker wees er op, dat de regering „nauwelijks nog een been heeft om op te staan". De leden van dit „weggooi-kabinet" zouden er naar zijn mening verstandig aan doen „elders emplooi te zoeken, zij het dan niet in de scheepsbouw". Drs. Aarden (groep-Aarden) vroeg zich o.m. af, of de vervanging van mi nister De Block „niet een duidelijk te ken is van het naderend einde van dit kabinet' Mr. Van Mierlo (D'66) zei ook na de ministers-wisseling op het departement van economische zaken geen wezenlijke ombuiging van het z.i. zwakke sociaal- economische beleid te verwachten. Hij vroeg of minister Nelissen een integra le uitvoering van de motie Goud- zwaard/Nelissen onvoorwaardelijk heeft geëist bij de aanvaarding van zijn ambt. Zoals bekend werd in de mo tie de regering gevraagd, te komen met een wettelijke regeling voor de instel ling van een onderzoek-commissie naar fusies. In de avondvergadering uitte minis ter-president De Jong namens het kabinet alsnog zijn waardering voor mr. De Block. Hij noemde hem een man met een grote persoonlijke integriteit, die met een volledige inzet veel belangrijk werk heeft verricht. Hij ontkende als zou diens heengaan direct verband houden met de problemen bij het Verolme-con- cern. Premier De Jong sprak het vertrou wen uit, dat minister Nelissen zijn standpunt, als Kamerlid in het jongste verleden ingenomen, ook in het kabi netsbeleid zal kunnen continueren. Dit geldt ook zijn opvattingen over het fu sie-vraagstuk, aldus de minister-pres i- dent. Schrijnend, zo noemde de officier alle gevallen die de rechtbank te be handelen kreeg; een invalide sigaren maker, die geld leende voor de bruiloft van zijn dochter, kwam K. elke maand dertien gulden en vijf cent afbetalen. Het kon net, omdat zijn vrouw nog werkte. Al dat geld verdween in K.'s zak. De weduwe Scholten, die van de verzekering 1250 gulden kreeg uitge keerd toen haar man was overleden, kreeg van de ambtenaar te horen dat ze hem beter 500 gulden kon geven, hij zou het wel voor haar op de spaarkas zetten. Ze had het toch niet zo nodig nu. Een bejaard echtpaar, dat bijstand kwam vragen, moest maar drieduizend gulden opnemen met als onderpand hun pasgekochte huisje. Het geld zou goed zijn voor de bouwpastoor, en zij kregen dan wel ondersteuning. Er kwam nooit iets van. Een aanvraag voor een lagere premie voor een bejaardenziekenfondsverze kering kreeg K. voor elkaar door van zijn functie misbruik te maken. Hij vulde een biljet voor valse gegevens in. Zijn vrouw ten slotte werd op een kwa de dag geconfronteerd met een schuld van 23.000 gulden. Het bleek dat K. tij dens haar verblijf in het ziekenhuis een keer haar handtekening had ver valst voor een lening. „Zij was er de oorzaak van", zei de van zenuwen trillende K. ,,Ze had een gat in haar hand. Ik heb al die tijd in een vreselijke spanning geleefd". De officier weerlegde dat: „Integendeel. Juist mevrouw K. heeft jarenlang moe ten rondkomen van een fractie van zijn salaris. Zij had steeds het gevoel dat ze te weinig kreeg. Toch redde ze het. Al het geld had hij voor zichzelf nodig". Raadsman mr. J. Winters beschreef de ex-ambtenaar, die nu een baantje heeft in de Radboudstichting, als ver minderd toerekeningsvatbaar. „Hij is een verbitterd man geworden, die al een hartinfarct achter de rug heeft. Met de drie maanden die hij in voorar rest heeft gezeten en alle desillusies die hij in zijn leven moest incasseren, is hij genoeg gestraft". De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. KOEWEIT Saoedi Arabië en Koe weit hebben zich dinsdag achter de eis van Lybië voor een verhoging van de olieprijzen gesteld. Dit is meegedeeld na de vergadering van de raad van minis ters van de Arabische olie-exporterende landen Koeweit, Saoedi Arabië en Lybië. De Lybische minister voor de olie winning, Ezzedine Mabrouk zei dat hij optimistisch is dat de internationale oliemaatschappijen, welke in Lybië werkzaam zijn, zullen instemmen met het verzoek van zijn regering voor een verhoging van de olieprijzen. „Onze ei sen zijn billijk. Onze olie is van goede kwaliteit. Zij heeft een laag zwavel-ge- halte en wordt gewonnen dicht bij het Europese afzetgebied". Hij zei dat de onderhandelingen tussen de Lybische regering en 22 maatschappijen 29 ja nuari zullen beginnen. Er zal met elke maatschappij afzonderlijk onderhan deld worden. HEERLEN De Heerlense recherche heeft een Marokkaan uit Fez gearres teerd die in het bezit was van een par tij van 3,8 kilogram marihuana. De Ma rokkaan werd aangehouden na een rou tine-onderzoek van taxi's waarbij hij wel in het bezit van een geldig paspoort bleek te zijn doch niet van 'n geldige verblijfsvergunning. Hij werd daarna meegenomen naar het politiebureau te Heerlen waar bij fouillering een kleine hoeveelheid marihuana op hem werd gevonden. Later werd bij zijn bagage de grotere hoeveelheid van bijna vier kilogram marihuana opgespoord. Een bekende spreuk zegt ,,de na tuur kennen is de natuur liefheb ben". Wanneer iemand, die de na tuur niet kent en nog nooit een ei gen tuin(tje) bewerkte, of nog nooit een kamerplant verzorgde, op zeke re dag eens voor de taak komt te staan om eens zo'n klein stukje van de aardbodem om te spitten, aan te leggen, te bezaaien, te beplanten, te bemesten etc. etc. dan voelt hij zich wildvreemd tegenover dat stukje natuur, dat hij onder zijn hoede moet nemen. Doch na verloop van tijd, wanneer zijn eerste eigen ge plante tulpen in bloei staan of wel de eigen geplante roos haar eerste bloemknoppen vertoont of wel de eerste malse groenten van zijn ei gen grond oogst, dan is de eerste in tieme kennismaking met de natuur een feit geworden. En op zodanige wijze hebben in de loop der jaren duizenden en nog eens duizenden in tuinarbeid een bron van ontspan ning gevonden. ,,In de bron van ont spanning ligt juist de grote culturele waarde van „tuinarbeid" Meremalen betoogde ik in voorgaan de artikelen, dat de beplanting in iedere siertuin(tje) het overheer send element moet zijn, hoewel deze beplanting intussen een zeer verschillend karakter kan dragen. Bijvoorbeeld in sommige tuinen vindt men een grote verscheiden heid van planten van allerlei soor ten. Daarentegen bestaan er ook veel tuinen, waarvan de totale be planting een speciaal karakter draagt, o.m. rozentuinen, bloemen tuinen, rotstuinen, heidetuinen, etc. Doch voor alle tuinen, in welke vorm of grootte dan ook, geldt de regel, dat zowel het planten, als de keuze en de groepering van de di verse soorten tuingewassen met bij zondere zorg en overleg dienen te geschieden. De planttijd van houtachtige gewas sen ligt in de late herfst, de winter en het vroege voorjaar. Tot deze houtachtige gewassen behoren de zo genaamde loofbomen, de bladverlie zende heesters, de altijd groene heesters, de coniferen of kegeldra- gende gewassen en de houtachtige klimplanten. Bomen en heesters worden 't liefst vroeg geplant, bij voorkeur in de herfst, hetzij in de tweede helft van november of in de cember. Natuurlijk uitsluitend bij zacht, niet vriezend weer en nooit wanneer het vriest. Vooral bij rozen en vruchtbomen geldt om steeds vroeg te planten. Deze kunnen ook wel in het vroege voorjaar nog wel worden aangeplant en bij een goede behandeling groeien ze dan ook wel door, doch beter en veiliger is het om reeds aanmerkelijk eerder te planten, hetzij dus in de late herfst of in de winter. Men moet steeds bomen en heesters planten wanneer de natuur buiten nog in ruste is en wacht niet totdat ze gaat ontwaken. Vaste planten worden bij voorkeur in het voorjaar geplant, behoudens en kele uitzonderingsgevallen, zoals Pioen, Diëlytra en Papaver Oriënta le, die beter in de herfst kunnen worden geplant. Ook andere vaste planten kunnen wel in de herfst of in de winter worden uitgeplant, doch dan moet men deze tegelijk met turfmolm of iets dergelijks te gen eventuele vorst beschutten. Het zal duidelijk zijn, dat voor het welslagen van de diverse jonge aan plantingen allereerst wenselijk is om goede kwaliteiten te gebruiken. Met andere woorden, geen rommel. Ook in de velerlei soorten van be paalde siergewassen kunnen grote verschillen bestaan. Om bij de aan schaffing van bomen, heesters en planten verzekerd te zijn van goéde kwaliteiten en de gewenste soort, betrekt men deze van een betrouw baar adres. We komen in de tuinbouwhandel nog al eens misleidingtegen. Hoewel het direct nog geen zwendel is, doch niettemin wordt er wel een zeker misbruik gemaakt van de onkunde en de goede trouw van vele tuinbe- zitters. Niet zelden geven echter deze ook zelf aanleiding, dat ze bij de neus worden genomen. Velen azen op een koopje en ze krijgen dan ook, wel bomen, heesters of vas te planten voor een „koopje", doch geen echte eerste kwaliteiten. Hier geldt ook de spreuk goedkoop is duurkoop". Nu wil ik hiermee niet zeggen, dat voor weinig geld geen goede, betrouwbare planten te verkrijgen zijn, doch dat enkel de zucht naar het halen van koopjes en het betalen van spotprijzen voor die derde kwaliteit dan nog duur is. Van ieder tuinbouwgewas bestaan in de tuinbouwhandel verschillende kwaliteiten, hetzij betreffende de af meting, hetzij betreffende de min of meer volmaakte vorm, waarin de boom of heester werd opgekweekt. En ook de graad van gezondheid speelt bij de vaststelling der kwali teit een rol. Zelfs een zeer belang rijke! Let op kwaliteit! Wanneer men bijv. een roos van eerste kwaliteit of een dito van derde kwaliteit beziet, dan valt het grote verschil onmiddellijk op. Een eerste kwaliteit struikroos moet minstens drie of meer goed ontwikkelde takken bevatten, bo vendien een flink ontwikkeld wortel gestel. Derde kwaliteit bevat daar entegen slechts anderhalve of twee takken, is zwak ontwikkeld en ge woonlijk slecht beworteld. Men ziet het verschil! Voor de overige ge wassen bestaan eveneens diverse maatstaven van beoordeling der kwaliteit en waarde. Bijvoorbeeld geldt bij veel vaste planten daarentegen het aantal spruiten of neuzen, welke zich bo ven in de plant vertonen. Voor meerdere gewassen bestaan andere maatstaven ter beoordeling van kwaliteit en handelwaardedoch wegens beperkte ruimte kan ik in dit „praatje" daarop niet verder in gaan. De keuze van de beste soorten blijft bij de aanschaffing van heesters, bomen, struiken en planten tenslot te ook nog een zeer belangrijke fac tor. E. J. Grijsen-Rhenen TERNEUZEN/ROTTERDAM NV Aug. de Meijer Zonen te Terneuzen en de Graan Elevator Maatschappij (GEM) NV te Rotterdam hebben gezamenlijk de aandelen verworven van de NV Ter- neuzense Graan Silo Maatschappij. Bel de bedrijven zullen hun overslag- en andere activiteiten ten dienste van het graanverkeer over Terneuzen bundelen met de activiteiten van de NV Terneu- zense Graansilo Maatschappij. Aan de graanstroom, die via Terneuzen wordt geleid, kan daardoor een optimale ser vice worden geboden. NV Aug. De Meijer Zonen is van oudsher de grootste stuwadoor ter plaatse. De GEM stationeerde eind 1967 een drijvende elevator in Terneuzen, later gevolgd door een tweede machi ne. De NV Temeuiense Graansilo Maatschappij werd in 1961 opgericht door enkele firma's uit de graanhandel en de graanverwerkende industrie. Door de nieuwe combinatie kunnen ten behoeve van het graanverkeer over Terneuzen alle diensten worden gebo den, zoals overslag en opslag van gra nen en derivaten, drogen en schonen, denatureren, declareren en bevrachten. Gehoopt wordt, dat Terneuzen niet al leen een grote rol gaat spelen in het graanverkeer komende uit Frankrijk doch ook in het inkomende verkeer met bestemming Vlaanderen en Noord- frankrijk, waarvoor Terneuzen zeer gunstig is gelegen. ARNHEM De landbouw is geen leger op aftochthet is een sterk expanderen de bedrijfstak. Sinds 1960 is de landbouwproduktle verdubbeld, ondanks het feit, dat sindsdien 42'/t van de landbouwers naar ander werk hebben omgezien. Dat is een stijging van de arbeidsproduktiviteit waar iedere bedrijfstak jaloers op zou zijn. Het enige waar de boer nog niet gelukkig mee iszijn inkomen blijft nog steeds achter bij de andere bedrijfstakken. Bij het honoreren van zijn verlangen meer te verdienen ondervindt de landbouw veel tegenwind van de publieke opinie, een tegenwind die nog wordt aangewakkerd door de ongelukkige presentatie van het plan-Mansholt. Dat zei, terugblikkend en vooruitziend op twee decennia, de voorzitter van de Gelderse Maatschappij van Landbouw, W. J. Lokhorst, gisteren op de algemene vergadering van de G.M.V.L. in Arnhem. heidsgelden worden gericht. Op de pro- duktieomvang zullen die maatregelen nauwelijks invloed uitoefenen. Wel hollen ze het beleid uit". Grote schade berokkende volgens de heer Lokhorst de monetaire manipula ties van Duitsland en Frankrijk in het afgelopen jaar. „Toenemende samen- werking op monetair gebied is nodig. De Nederlandse landbouw is in bete kenende mate in het nadeel door de grote verschillen in kosten, door de gro te verschillen in fiscaal en sociaal be leid in de verschillende lidstaten. Volgens de heer Lokhorst moet de re gering aandacht blijven besteden aan het ontwikkelings- en saneringsfonds, de ruilverkaveling, betere financiering van de landbouw (vooral bij overname of vergroting van een bedrijf), belas tingfaciliteiten, betere sociale voorzie ningen en vooral ook meer alternatieve werkgelegenheid. Er is, zo luidde zijn slotconclusie, nog genoeg te doen voor de georganiseerde landbouw. Een belangrijke stap achtte de heer Lokhorst het dat de gewestelij ke raad van het landbouwschap voort aan door ondernemers zowel als werknemers in de landbouw als orgaan van overleg zal worden gebruikt. De heer Lokhorst schetste het als een enorme prestatie dat de Nederlandse landbouw zich in EEG-verband zo ex pansief ontwikkelde. Elf miljard gul den bedroeg in 1969 de totale produk- tiewaarde, 6 miljard in 1960. Gelderland raakte evenals elders veel landbouwers kwijt. Er zijn er nog 55.125, tegen 90.941 in 1960, wat 39 pet daling betekent. Jammer noemde hij het dat de Ne derlandse burger meestal voorbij gaat aan de prestaties die in de zich steeds moderniserende landbouw worden gele verd. „Een objectieve beoordeling zou beslist meer waardering tot gevolg heb ben", zei hij. „Men gaat er aan voorbij dat In ons land de landbouw het mo dernst wordt bedreven. Per werkdag is de produktiewaarde van de bedrijfstak 45 miljoen gulden. Elke dag wordt voor een miljoen geïnvesteerd .Het is geen bedrijfstak waar men met oogkleppen op de toekomst tegemoet ziet." Het landbouwbeleid daarentegen ademt een geest van rust en stilstand, terwijl de stormachtige ontwikkeling besluitvaardigheid en dynamiek vereist, zo moest de G. M. v. L-voorzitter bitter vaststellen. „We zijn niet gebaat bij een slagvaar- Behalve het garantiebeleid deugt ken van markt- en prijsbeleid". Er is geschutterd in de EEG, daar komt het betoog van de heer Lokhorst op neer. Het prijsbeleid is te weinig ge bruikt om de verhouding tussen vraag en aanbod te regelen; de onnauwkeuri ge verhoudingen in de prijzen heeft in de hand gewerkt dat de produktie op bepaalde produkten is geconcentreerd. „Het overschottenprobleem los je niet op door een jaar lang van mening te verschillen en geen besluiten te ne men." Behalve het garantiebeleid deugd naar de mening van de G.M.v.L. ook het prijsbeleid niet. „Investeringen op lange termijn zijn noodzaak. Het prijs beleid mag dan ook niet, zoals onlangs voorgesteld, op besparing van over- DEN HAAG Volgens voorlopige gegevens over december 1969 bedroeg de waarde van de invoer 3743 min. gld. (v.m. 3494 min. gld.), terwijl voor een waarde van 3170 min. gld. (v.m. 3204 gld.) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 85 procent (v.m. 92 procent). Het lagere percentage ten opzichte van de vorige maand is mede veroorzaakt door inci dentele factoren waaronder de invoer van schepen en vliegtuigen. De invoer van december 1969 is t.o.v. de overeenkomende maand van het voorafgaande jaar toegenomen met 809 min. gld. of 28 procent en de uitvoer met 502 min. gld. of 19 procent. ARNHEM De fruitteelt, die zoveel landgenoten tijdens de bloeitijd een tocht naar het rivierengebied doet ma ken om in vervoering te komen van haar bloesempracht, kreunt onder de slagen die haar worden toegebracht. Die toestand, zo schetste gisteren tij dens de algemene vergadering van de Gelderse Maatschappij van Landbouw voorziter W. J. Lokhorst, is ontstaan doordat nationale overheden elders in de EEG subsidies hebben gegeven voor de aanplant van boomgaarden. De pro duktie die daarmee is losgemaakt over spoelt West-Europa. Een rendabele produktie is daarbij niet mogelijk, aldus de G. M. v. L.- voorzitter. De noodtoestand in de fruit sector blijkt wel uit het aantal aanmel dingen voor rooipremies. In Gelderland alleen al sneuvelt veertig procent van de boomgaarden onder deze af vloeiingsregeling. Er gaat 4700 ha. mee heen. De nationale produktie zal, naar men verwacht, met een vijfde dalen. De heer Lokhorst pleitte voor wijzl ging van de overbruggingsregeling, die onder meer kredieten voor moeilijke gevallen verstrekt. „Er is meer hulp no dig dan tot nu too is geboden". Ook lijkt het de G. M. v. L. nodig aparte hulp aan bedrijf, en aparte hulp aan het gezin te geven. Het bedrijf heeft hulp van economische aard nodig, het gezin alleen levensonderhoud. De fruitteelt, aldus de heer Lokhorst, wenst een eerlijke concurrentiestrijd, geen oneerlijke. Maar omdat de andere EEG-landen telkens weer kans zien door de mazen van de verdragen te kruipen moet Nederland dat ook doen, zo besloot hij. Keurkost Frisco Vi blik Frisco Wik Franse of Hollandse in bierpul Azet pot 37 cl. Frisco pot 72 cl. diepvries 500 gram roomboter 3 grote rollenjj Unox 150 gram 150 gram Unox blik immHMmi W V Keurko hele 4 flesjes Bavaria 100 Frisco fles 0,6 liter. Frisco sinaasappel en frambozen fles 0,6 liter jonge per 500 gram Een geheel verzorgde wintersportreis voor Vertrekdata vrijdagen 6 februari 13 februari 20 februari winterspor 2 Centra spaarkaarten per persoon. Per luxe' touringcar vana Amsterdam, Amersfoort of Arnhem. Uit en thuis vanaf vrijdagmorgen tot en met zondagavond. Vraag nadere inlichtingen, bij uw Centra-winkelier. Bm mm Aanbiedingen geldig t/m 31 januari 1870

De Vallei | 1970 | | pagina 6