Aantal georganiseerden nam sterk toe Hoorn „strijdtoneel" om vakbond stientje Dampo SUKRISTOL Senaat was mild in kritiek op minister Schut Felle brand in Bossche schouwburg dit is riuTln met z'n tweeën Twee jaar geëist voor oplichting bij verkoop van grond in Spanje 'Nooit een mini-rok en nimmer kaas uit het vuistje Maar kijk nu eens in Wassenaar. LUNS PLEIT VOOR WELZIJN Suriname wil eigen leger Loonkosten stegen in nieuwe c.a.o.'s 9,1 procent T cd»- Opbrengst plaat Reconstructie voor Cuba Soldaat stak zijn vriendin in brand Man met derde hart overleden ONDERDUIKER MERKWAARDIG MINI-OORLOG „HET GAAT NIET OM DAT TIENTJE MAAR OM HET PRINCIPE" ZEGT DIRECTEUR VAN LOMEFA Geen cyclamaten èn geen calorieën! de veilige zoetstof Nederlandse troepen binnen 2 jaar weg Vice-voorzitter P.v.d.A. treedt in 1971 af TWEE MOTIES BEGRIP BEANTWOORDING GEHANDHAAFD OEFENTERREINEN altHd RIVELLA thuis, op Uw gezondheid! „ONSCHULDIG UITERLIJK MAAKTE DÉ TOT EEN GEVAARLIJKE VROUW" Bij de deftige Nederlandse families duurde het even. Ze zagen de mini rok het eerst bij de dochters van hun tuinlieden en vonden het maar ordinair. Het idee om een stuk kaas met de vingers - stel je voorl - beet te pakken was ondenkbaar. Maar ja, de nieuwe tijd was niet te stuiten. Al gauw waagden him eigen dochters zich aan de minirok. Toen wandelden hun zoonsa avonds binnen met een forse reep kaas in de vingers. Nu ziet men in Wassenaar douairières met tweed boven de knie en diplomaten met kaas uit de vuist. We willen niet zeggen dat è,lle klasseverschillen I verdwenen zijn. Maar de kaas- verschillen zeer zeker. ONNOZEL WOENSDAG 28 JANUARI 1970 HOORN De arbeidsvitaminen wor den in de oude dosis toegediend. Maar voor de rest is het stil in de ordelijke fabriekshal. Slechts een paar mensen bekommeren zich over het inwendige van hun degelijke gereedschapmachi nes. En hun baas directeur Huub van der Laan Iaat zijn gedachten de vrije loop, in het kleine kantoortje er naast. Een staking is tenslotte voor hem geen alledaagse gebeurtenis. In eerlijk Amsterdams stelt de 50-ja- rige eigenaar waar het op aan komt „Niet die 280 gulden per jaar is dc hoofdzaak, al zal dat vakbondstientje mettertijd omhoog gaan, maar wel het principe. Kijk, als iemand tv wil kij ken, is dat zijn goed recht. Maar dat betekent helemaal niet dat hij lid van de AVRO of de NCRV moet worden. Zo is het hier nu ook". Zijn snor hangt wat mistroostig. Maar verslagen is hij beslist niet. Hij neemt de toestand zoals die is. Aan toe geven denkt hij niet. Zijn afnemers hebben hem respijt gegeven met „we laten je niet in de steek". Af en toe belt een collega op om zijn sympathie te betuigen. De man die als onderduiker „met honderd gulden schuld" begon en nu een bedrijf van een half miljoen be heert, is het principieel oneens met het vakbondsspel van vandaag. „Onderscheid tussen georganiseerde en niet-georganiseerde werknemers ken ik niet. Als hun prestaties dezelfde zijn is er geen enkele reden de een meer te betalen dan de ander". Nu is Hubert van der Laan realist ge noeg, om het nut van vakbonden en van scholing en vorming in te zien. Daarom kan hij persoonlijk ook wel met steun aan dit laatste instemmen. „Maar dan via een fonds en een oplei ding, waarop vakbonden en werkgevers samen toezicht uitoefenen. En op voor waarde dat de bedrijven die er voor moeten dokken er ook voordeel bij heb ben". Oprechte verontwaardiging, klinkt door als hij het lot van zijn kleinere collega's te berde brengt: „De klein-me*- taai kent 30.000 werkgevers met 180.000 man personeel. Er zijn er die het met hooguit twee mannetjes moeten doen en die minder salaris uit de kas nemen dan een gemiddelde werknemer. Moet je die mensen nu ook nog dat tientje uit de zak kloppen?" De oud-wielrenner heeft zijn zaak ADVERTENTIE BIJ VERKOUDHEDEN DEN HAAG De verdere uitbouw van onze havens en onze industriege bieden mag niet ten koste gaan van het welzijn van hen die daarin moeten wo nen en werken. Dit waarschuwend geluid liet minis ter Luns (buitenlandse zaken) gisteren horen voor het Benelux Comité dat in Arnhem bijeen was. Gezamenlijk zullen wij de ontwikke lingen in de hand moeten houden en in goede beddingen moeten leiden, zei mr. Luns. Hij was ervan overtuigd, dat de Benelux ook in de jaren zeventig de be langrijkste invalspoort zal zijn van het Westeuropese continent. Die functie zal belangrijker worden als in de komende jaren bruggen wor den gebouwd naar Engeland en de Scandinavische landen. De delta van Rijn, Maas en Schelde zal dan kunnen uitgroeien tot het „verkeersplein van Europa", aldus de minister. Een knoop punt van handel en verkeer, met alle kwade kansen van dien voor de leef baarheid. Mr. Luns vond dat alle aandacht moet worden besteed aan het zeehaven- beleid van deze delta. Hij begrijpt waarom de jeugd zijn belangstelling voor de Europese gedachte aan het ver liezen is. De jeugd vindt, dat de staten de eisen van de tijd niet begrijpen en koehandel drijven waar idealisme op sijn plaats is. ADVERTENTIE met veel pijn en moeite opgebouwd tot een florerend bedrijfje. Hij heeft zijn geluk anderhalf jaar geleden met een hart-infarct moeten bekopen. Wellicht omdat hij werknemer is gebleven, de blauwe stofjas aan heeft gehouden en nog steeds inspringt als een man aan de machine het niet goed genoeg doet. Zijn auto is bejaard en het huurhuis is nog niet vervangen door een bunga low. Want de winst waarin ook zijn mensen delen wordt telkens weer in het bedrijf gestoken. Het is deze achtergrond die zijn kijk op de ondernemers in de groot-metaal bepaalt. Daar immers is men wel ak koord gegaan met het vakbondstientje. „Logisch", zegt de directeur-eigenaar. „Die ondernemers zijn in wezen gewone werknemers. Zolang zij hun stevig sala ris en tantième doorbetaald krijgen is er niets aan de hand. Daarom gingen zij ook zo snel door de knieën voor de vak bonden". „Merkwaardig", zo filosofeert hij, „dat die vakbonden er wél principes op na mogen houden als het in hun straat je te pas komt. Maar tegen mij zeggen ze: met je principes hebben we niks te maken, betalen of anders gaat de boel plat". „Neen, mijn werknemers neem ik het niet eens zo kwalijk. Ze hebben zich gewoon laten bepraten. Sommigen heb ben er al spijt van. Twee zijn er van daag weer begonnen. Ik heb nooit echte moeilijkheden met ze gehad. Natuurlijk was er wel eens wat. Tenslotte, ik ben getrouwd en heb ook wel eens proble men met mijn vrouw. Toch heb ik een goed huwelijk". Hoe de mini-oorlog in Hoorn ook zal aflopen, het aantal georganiseerden bij Lomefa is door de schermutselingen sterk toegenomen. Bij de werknemers (voor wie de stakingskas openging), maar ook bij de directie. Na jaren van ontrouw heeft ook Huub van der Laan de weg naar zijn werkgeversclub terug gevonden. Want: „Als eenling ben je nergens". Wat onzeker vraagt hij zich af hoe AMSTERDAM Een Amsterdamse uitgeverij (De Bezige Bij) heeft in sa menwerking met de door het Rijk ge subsidieerde stichting „STEIM" (Stich ting Studio voor Elektro-Instrumentale Muziek) een grammofoonplaat uitge bracht van de opera „Reconstructie", zoals die werd uitgevoerd op het Hol land Festival 1969. Ofschoon het niet de bedoeling is winst te maken op de cas sette (drie platen in totaal), die alleen bij de stichting verkrijgbaar is, zal de eventuele opbrengst ten goede komen van het „Comité Solidariteit Cuba". Bij verkoop van 500 cassettes zijn de eerste kosten gedekt. De eerste oplage be draagt duizend stuks. Op een persconferentie verklaarde een van de componisten van „Recon structie", Peter Schat, dat „wat er aan de strijkstok blijft hangen" ten goede komt aan Cuba. Even tevoren deelde de secretaris van de stichting „STEIM" de heer J. Witteman mee, dat de prijs van de cassette, inclusief het bijbehorend boekje met de integrale tekst (f 22,50), beperkt kon blijven doordat de stich ting „STEIM" met subsidie van het Mi nisterie van C. R. M. tot stand is geko men. KASSEL Een 23-jarige Ameri kaanse soldaat, die zijn diensttijd in West-Duitsland er op had zitten, heeft in Kassei zijn 29-jarige Duitse vriendin met benzine overgoten en in brand ge stoken. Omwonenden hebben volgens de politie de vlammen gedoofd. De vrouw is met eerste- en tweedegraads brandwonden in een ziekenhuis opgeno men. Zij is buiten levensgevaar. De heer Hubert van der Laan werd vijftiff jaar geleden in Keulen ge boren moeder was Duitse") en ver huisde al heel jong naar Amsterdam, waar de ambachtsschool 'n bekwaam metaalbewerker van hem maakte. Als onderduiker in de oorlog begon hij grammofoons met volautomatische wisselaars te maken. Na de oorlog viel de vraag naar deze produkten weg en schakelde hij over op toele vering van allerlei metaalprodukten aan andere bedrijven. Twaalf jaar ge leden verhuisde zijn bedrijfje van Am sterdam naar een ruime fabriekshal in Hoorn. de zaak verder zal uitpakken, wat de afloop van het kort geding zal zijn. De juristen van zijn bond geven hem een goede kans. „En daar vertrouw ik maar op". Het eerste schot in de strijd om „het vakbondstientje" is gevallen. Om precies te zijn in Hoorn. Van de 28 werknemers van het metaalbedrijf Lomefa zijn er 23 in staking gegaan. Hun directeur weigerde met de vak bonden een aparte c.a.o. af te sluiten, waarin een jaarlijkse bijdrage van tien gulden per man voor scholing en vorming wordt uitgetrokken. Het zal niet het laatste schot zijn, in de strijd die de vakbonden in deze zg. klein-metaal zijn begonnen. Evenals bij de grote broers in de metaalindustrie, willen zij eindelijk de vakbondsleden voordeel laten ge nieten van hun lidmaatschap. Op landelijk niveau is dat niet ge lukt. Daarom wordt nu per onder neming geprobeerd voordelen voor de vakbondsleden overeen te komen. Want het is de bedoeling de tien gulden voor scholing en vorming in een later stadium, bjj pensionering, weer aan hun leden uit te keren, net als in de groot-metaal. Een redelijke zaak, menen zij, waarvoor het oude wapen de staking naar eer en geweten uit het vet mag worden gehaald. De werkgeversorganisaties laten zich echter het mes niet op de keel zetten, waarom zij nu het oordeel van de rechter vragen over de recht matigheid van zo'n staking. Proef konijn het metaalbedrijfje in Hoorn. ADVERTENTIE In handig draaidoosje. 400 tabletten 85 cent. Goedgekeurd door de Ned. Ver. i Suikerzieken. 8CHIPHOL Het Nederlandse mili taire detachement in Suriname zal over een jaar of twee worden teruggetrok ken. Een eigen Surinaams leger zal de taken overnemen. Nog dit jaar, zo vertelde de Suri naamse premier dr. J. Sedney gisteren op Schiphol bij zijn vertrek naar New York, Curasao en Paramaribo, hoopt Suriname de dienstplicht in te voeren. De eerste lichting militairen zou nog dit jaar, en anders begin '71 kunnen worden opgeroepen. Het ligt niet in de bedoeling het leger groter te maken dan het huidige uit Nederland afkomstige detachement. Surinaamse militairen zullen het Su rinaamse staatsburgerschap moeten hebben. Mede daarom wil Suriname zo spoedig mogelijk een Surinaams staats burgerschap invoeren. Nog meer eigen identiteit hoopt Suri name te bereiken door het plaatsen van meer Surinaamse attachés in de buiten landse dienst van het koninkrijk. „Een begin van een eigen buitenlandse dienst", zoals premier Sedney zei. Men denkt in de eerste plaats aan Surinaamse vertegenwoordigers in Rio de Janeiro, Caracas, Genève, Santiago. Consulaire posten zouden moeten wor den gevestigd in Hongkong, waarmee vrij veel handel wordt gedreven, en in plaatsen in het noorden van Brazilië. Of ook Georgetown in aanmerking zou kunnen komen, wil premier Sedney even aanzien. Met Guyana, waarvan Georgetown de hoofdstad is, heeft Su riname al jaren moeilijkheden over het verloop van de grenzen. De voor de buitenlandse dienst be stemde Surinamers zullen worden op geleid aan Nederlandse diplomatieke vertegenwoordigingen. Zij zullen stages lopen op het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag. Premier Sedney toonde zich tevreden over de financiële besprekingen die hij in de afgelopen drie weken in Neder land heeft gevoerd. Suriname heeft uitstel gekregen van betaling van rente en aflossing op schulden die het land aan Nederland heeft. Het uitstel geldt voorlopig tot eind van dit jaar. „Voorlopig, omdat vroege re Surinaamse regeringen vaak wel be loften hebben gedaan, maar er verder niéts aan deden. Ik geloof dat we niet meer kunnen verwachten dan wat nu is bereikt". Eind van het jaar zal worden bezien welke definitieve regeling kan worden gemaakt. Ondertussen moet Suriname maatregelen zien te vinden om zijn te korten te beperken. UTRECHT De gemiddelde loon kostenstijging in de nieuwe c.a.o's komt neer op 6,9 procent. Daar komt nog eens 2,2 procent bij als gevolg van werktijd verkorting en langere vakanties. Het CNV dat dit uitrekende stelt vast dat er tot nu toe voor 896.000 werkne mers de arbeidsvoorwaarden in nieuwe contracten of meerjarige overeenkom sten zijn geregeld. MEPPEL Drs. H. J. Eijsink, de huidige vice-voorzitter van de Partij van de Arbeid, zal op het volgende par tijcongres in januari 1971 als zodanig aftreden. In verband met zijn benoe ming tot burgemeester van Meppel, zal hij zijn partijfunctie tot zijn opvolger wordt gekozen, beperkt uitoefenen. APPINGEDAM N.V. Veendorp's Steenfabrieken in Appingedam gaat haar fabriek te Garrelsweer, met een bezetting van circa twintig werkne mers, over enkele maanden sluiten. Deze produktie-eenheid werkt reeds enige jaren met toenemende verjiezen, terwijl in de nabije toekomst geen uit zicht bestaat op verbetering van de si tuatie. DEN HAAG Minister Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) is er gisteren bjj de verdediging van zjjn begroting in de Eerste Kamer niet al te slecht afgekomen. Senator ir. Craayvanger (KVP) zei, dat het onrechtvaardig zou zijn om het alge meen onbehagen over de volkshuisvesting op het hoofd van deze minister af te wentelen. „De heer Witteveen speelt in het ka binet nogal een grote rol. Van minister Schut kan daarom niet worden ver wacht dat hij alles kan", oordeelde de KVP'er. Toch vond hij dat „gezond te genspel mogelijk moet zijn". De meeste fracties vonden dat het kwantitative woningtekort sneller zou moeten worden ingelopen. Ook werd aangedrongen op het invoeren van indi viduele huursubsidies. Daarnaast werd de minister door de oppositie en ook door ir. Craayvanger toch wel „ge goochel met cijfers" verweten op het punt van het aantal klaar gekomen huizen en de hoeveelheid vergunningen die was uitgegeven. De socialist ir. Vissers diende twee moties in. Hij vroeg de regering met klem het contingent woningwetwonin gen voor 1970 met vijfduizend te ver hogen en het totaal programma voor de woningbouw op 130.000 te brengen. Ook zou de socialistische fractie graag zien dat de regering op korte termijn met voorstellen kwam om een aanvullende individuele huursubsidie in te voeren. Over de beide moties zal pas volgende week worden gestemd. De pacifist Lankhorst kwam weer met het oude plan van de PSP om een woningbouwfonds in te stellen. Hij veronderstelde dat de socialisten in de Tweede Kamer bij hun interpellatie ove rde woningbouwcijfers „het hoofd van de minister" zouden vragen. Terwijl hij dat zei verscheen op de gereserveerde tribune het socialistische Tweede-Kamerlid Van den Doel in ge zelschap van zijn anti-revolutionaire collega Aantjes. „Koppen snellen gaat tegen mijn overtuiging in. Wij hebben geen zekerheid dat de eventuele opvol ger van ir. Schut het anders zou doen", zei de heer Lankhorst. De regeringsfracties en uiteraard de oppositie betreurden het dat het voorgenomen aantal van 125.000 gereed gekomen huizen niet was gehaald. Zij hadden evenwel begrip voor de omstan digheden. Toch vond de liberaal Van den Bergh dat ir. Schut te optimistisch was geweest. „Laten wij ons houden aan de echte cijfers. De bevolking kan alleen in af gebouwde huizen wonen en niet in wo ningen waarvoor vergunningen zijn af gegeven", voerde hij aan. De CH-afgevaardigde Renders, bur gemeester van Amstelveen, lanceerde het Idee om bij de volgende kabinets formatie een speciale staatssecretaris voor de volkshuisvesting te benoemen. Dat komt ook de ruimtelijke ordening ten goede, meende hij. Vannacht bij de beantwoording van de opmerkingen uit de Senaat, zei de minister o.m.: Ongeveer 10 gemeenten hebben ont hefing egvraagd van de nieuwe richt lijnen in feite voorschriften die beogen de doorstroming te bevorderen. Indien goede argumenten worden aangevoerd zal zeker ontheffing wor den verleend. Omdat slechts tien ge meenten ontheffing hebben gevraagd zal een overgangstermijn niet noodza kelijk zijn. Het inlopen van het kwantitatieve wo ningtekort heeft wel „een zeer hoge" maar niet „de hoogste prioriteit" gekre gen, omdat dan te grote nadruk op het kwantitatieve tekort zou worden gelegd. De gemeenten dienen te bepalen wat de hoogste prioriteit moet hebben: soms is de kwalitatieve woningnood dermate hoog dat de kwantitatieve nood ervoor moet wijken, aldus de minister. De socialistische afgevaardigde ir. Visser handhaafde, ondanks de wat be treft de individuele huursubsidies di recte, en wat betreft de extra 5.000 wo ningwetwoningen indirecte afwijzingen van de minister, zijn moties, „Als steun voor ir. Schut in het kabinet", zoals hij zei. Overigens was hem ook niet duidelijk uit welke begrotingspost de individuele subsidies zouden worden gefinancierd en of voldoende geld beschikbaar zou zijn. Reeds nu zou de minister maatrege len moeten nemen om het woning bouwprogramma te verhogen, en niet alleen het zwaartepunt van de uitgifte aan het begin van het jaar leggen. Minister Schut deelde nog mee dat volgend jaar het verschil tussen contin gentseenheden en werkelijke woningen zal worden afgeschaft. Dit jaar kan dat onmogelijk. Over de twee moties van ir. Visser zal volgende week dinsdag worden ge stemd, evenals over een derde motie, eveneens door een afgevaardigde van de PvdA, W. Thomassen, ingediend, die meer op het terrein van de ruimtelijke ordening ligt. Volgens deze motie zijn militaire oefenterreinen onmisbaar, maar moeten zij niet in natuur- en re creatiegebieden, bossen of heide wor den aangelegd, maar op marginale land bouwgronden en in nieuwe polders. Het leek hem niet ongewenst dat de Eerste Kamer richtlijnen aangeeft die afwijken van de opvattingen die in de nota-militaire-oefenterreinen zijn nee- gelegd De mededeling van minister Schut dat in het huidige stadium, waarin alles nog open is, denken over een provincie zuidwest-Nederland wel degelijk reëel is, was door de WD-afgevaardigde S. van den Bergh met vreugde ontvangen. „Voortmodderen" met de huidige be stuurlijke constellatie, die nooit op de huidige problematiek is toegespitst, zou onmogelijk zijn, zo had minister Schut opgemerkt. ANNARBOR (Michigan) De 44-ja- rige Gerald Rector, de derde man ter wereld met een „derde hart" is dinsdag overleden. Hij kreeg zijn eerste nieuwe hart in maart 1969 overgeplant, op 16 januari kreeg hij weer een nieuw hart. Zijn toestand bleef achteruit gaan sinds deze laatste operatie en hij is nimmer meer volkomen bij kennis ge weest. Rector kreeg een tweede nieuw hart ingeplant omdat het eerst inge plante tekenen vertoonde, dat het afge stoten werd door het lichaam van Rec tor. DEN BOSCH Een felle uitdaande brand heeft gisteravond omstreeks half zeven grote schade aangericht in de Stadsschouwburg in Den Bosch. Het vuur woedde op het toneel en sloeg door de rookluiken reeds boven het dak uit. De brandweer had grote moeite om het vuur op te sporen, omdat het uitzicht ontnomen werd, door een enorme rookontwikkeling. In het gebouw had men voorbereidin gen getroffen voor een voorstelling, die gisteravond zou plaatsvinden. Het ziet ernaar uit dat in Casino, zoals de schouwburg in Den Bosch genoemd wordt, voorlopig geen voorstellingen meer kunnen plaatsvinden. Omstreeks negen uur was men de brand meester. Over de oorzaak kon men nog geen mededelingen doen. Evenmin is nog bekend welke gevol gen deze brand voor het carnaval zal hebben. De stadsschouwburg is tijdens deze drie dolle dagen namelijk een be langrijk centrum van feestelijkheden. ADVERTENTIE Rivella: puur-natuurlijke frisdrank, helder-goudgeel, verkwikkend, lèkkerl Zonder kleurstoffen of conserveermiddelen, zo zuiver als kristal. Rood etiket: voor de liefhebben van een zachte, milde smaak. Blauw etiket (zonder suiker): een pittige drank voor ledereen die „de slanke lijn" eerbiedigt. AMSTERDAM Volgens een benadeelde was ze „net myn tante uit Meppel". Dat onschuldige uiterlijk maakte het pinnig kijkende dametje van 52 jaar D. T.-W., beschuldigd van oplichting bjj de verkoop van Spaanse grond, volgens de officier van justitie zo gevaarlek. „Als het op geld aankomt drukte ze ten koste van alles door", aldus de officier, mr. J. H. Bersma. Behalve de grondtransacties waarvan er vier waren ten laste gelegd, had ze ook van kennissen en familieleden tienduizenden guldens geleend, die nooit zjjn terugbetaald. Haar wjjze van benadelen is zo laag b(j de gronds dat ik niet aarzel een langdurige gevangenisstraf tegen haar te vragen". Mr. Bergsma vroeg de Amsterdamse rechtbank gistermiddag twee jaar op te leggen, met aftrek van de zes maanden die zij in voorarrest had gezeten voor dat zij tijdens de zitting van 30 decem ber, voorlopig op vrije voeten kwam. Dé's advocaat, mr. M. G. Rood, noem de dat een strafmaat die „in geen en kele proportie" stond tot wat Dé werke lijk had gedaan. Volgens hem hadden de mensen die Dé geld hadden geleend dat grotendeels gedaan om mee te delen in de winst van haar handel in grond en was die handel alleen maar afge- ADVERTENTIE broken doordat de justitie haar was gaan vervolgen. Ten onrechte vervolgen, vond mr. Rood. De zaak was gaan draaien toen een Haagse pensionhouder aangifte had gedaan dat hem veel, minder grond was geleverd dan hij had gekocht en dat hij er bovendien niet, zoals zijn bedoeling was, een pension mocht bouwen. De advocaat had Spaanse voorschrif ten waaruit bleek dat er in ieder geval wel een pand van drie verdiepingen mocht komen. Volgens hem was wel degelijk de 1700 vierkante meter gele verd die waren gekocht. Er moest wel iswaar vijfhonderd vierkante meter af voor een weg, maar dat was alleen een erfdienstbaarheid op de grond. Dat be tekende geenszins dat de grond waar over die weg toegang tot naburige huizen liep, niet van de koper was. „En dan te bedenken dat mijn cliënte op grond van deze zaak uit de Verenig de Staten is uitgeleverd, zonder dat de justitie iets in Spanje had gecontro leerd," verbaasde mr. Rood zich. Inderdaad had de officier niet de be schikking over officiële gegevens uit Spanje, alleen over brieven van parti culieren daar. Hij meende echter dat Dé bij de voorlopige koopakte voor de Haagse pensionhouder opzettelijk een schetstekening had gevoegd, hoewel er al een officiële tekening was waarop de weg wel stond. Een Amsterdamse weduwe en een Rotterdamse directeur van een groot handel hadden door bemiddelling van Dé grond gekocht van ene Don Ignores Kaka, een grove Spaanse uitdrukking voor „onnozele hals". Dat bleek later de bijnaam te zijn voor een Spanjaard die samen met zijn broer de grond inder daad had bezeten, maar toen puntje bij paaltje kwam, was de grond al aan een ander verkocht. Tenslotte had de weduwe ook nog twee ton aan Dé geleend voor een grondspeculatie die op niets was uitge lopen. De weduwe had echter als ver goeding vier flats en een bungalow in Spanje overgedragen gekregep. De advocaat noemde het een „opge blazen zaak, waarvan niets overblijft als men ze doorprikt. Ik heb nog nooit een strafzaak gehad die zoveel opwinding veroorzaakte," aldus mr. Rood. „Na de eerste behandeling werd Ik 's avonds in een anoniem telefoontje bedreigd. Dat is me in negentien jaar praktijk nog nooit gebeurd."

De Vallei | 1970 | | pagina 7