Bonn wil beter contact met Polen onderhouden elke 2efles SiSi-sinas Zwitsers leggen op materiaal voor Israël beslag Duitse krantenkoning grijpt naar televisie VEDETTE BIJ MINISTER Sterkere band tussen Engeland en de V.S. verhipt, Bandieten overvielen juwelier Jeugd moet meer Europees zijn dessa 56ct! Onverdachte Duitser leidt onderhandelingen Ct sinas Kritiek op Frans gedra: t.o.v. Israël Bolletje 'tm. Kunstenares echte boerin Over de grenzen REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN MARINIERS VERLATEN VIETNAM Opheffing van Rijnmondraad gevraagd Von Braun in andere functie Laatste toestel uit Sao Tomé teruggekeerd Prof. Ota Sik krijgt asiel in Zwitserland Jongeman bekent aansteken van gerechtsgebouw NIEUW STADIUM liter WILSON PRAAT MET NIXON Eis acht maanden GEWAPENDE VROUW PERSTE TWEE MANNEN f 6000,- AE rk. moet jeproeven! Voor binnendringen in paleis op de Dam 100,- boete opgelegd tijdelijk voor Onmiddellijke verlichting van WOENSDAG 28 JANUARI 1970 BONN De lang verwachte besprekingen tussen West-Duitsland en Polen /uilen volgende week donderdag in Warschau beginnen. Dit heeft minister Scheel (Buitenlandse Zaken) in Bonn meegedeeld. Hoofdpunten bij deze besprekingen, waarmee Bonn een verzoening met Polen hoopt in te leiden, zijn de Oder-Neissegrens en de uitwisseling van non-agressie- verklaringen. De Westduitse delegatie zal worden geleid door staatssecretaris Duckwitz (buitenlandse zaken), de 65-jarige diplo maat die vooral bekend is geworden als de redder van de Deense joden in de oorlogsjaren. Ook de reeds begonnen besprekingen tussen de Bondsrepubliek en Rusland komen in 'n nieuw stadium. Egon Bahr, staatssecretaris van bondskanselier Brandt, vliegt vandaag Moskou om SAIGON Drieduizend Amerikaan se mariniers zullen nog deze week wor den teruggetrokken uit Zuid-Vietnam. Tegelijkertijd wordt een onbekend aan tal gevechtsbommenwerpers terugge haald. De mariniers vormen de eerste groep van een contingent van vijftigduizend man, dat op 15 april uit Zuid-Vietnam moet zijn vertrokken. Na die datum zullen er nog 434.000 Amerikaanse mili tairen in Vietnam zijn. De mariniers zullen inschepen in Da- nang en andere havens in het noorden van Zuid-Zietnam voor de terugreis naar hun bases in Californië. ADVERTENTIE '•SS lil Neem nu twee grote literflessen SiSi tegelijk mee. Lekker voordelig! PARIJS Vier Franse Nobelprijs winnaars hebben gisteren geprotesteerd tegen de houding van de grote mogend heden inzake het Midden-Oosten. In een in Parijs uitgegeven verkla ring zeggen de natuurkundige Alfred Kastler en de medici Francois Jakob, André Lwoff en Jacques Monod, dat de grote mogendheden de oorlog in stand houden door de levering van wa pens. Zij vinden het bedroevend, dat „de Franse buitenlandse politiek blijkbaar op klantehwinning uit is en aan beide partijen Mirages verkoopt". de leiding van de Duitse dedegatie over te nemen van ambassadeur Allardt. De 47-jarige Bahr is een van de naas te adviseurs van de bondskanselier. Hij was al de rechterhand van Brandt toen deze nog burgemeester van West-Ber- lijn en nadien minister van Buitenland se Zaken was. Bahr moet in Moskou peilen of de Russen de tijd rijp achten om van de voorbereidende gesprekken over te gaan op concrete onderhandelingen over non-agressieverklaringen. De vraag of Bonn en Moskou het uiteindelijk eens zullen worden, is op dit moment nog geheel open. Op de toegangswegen naar West-Ber- lijn duurden de belemmeringen gisteren voort, maar de Oostduitse grenswachten lieten het verkeer toch iets vlotter door dan in de dagen ervoor. BERN De Zwitserse douane heeft op het vliegveld van Genève een lading onderdelen voor vliegtuigen in beslag genomen in een vliegtuig van de Israë lische luchtvaartmaatschappij El Al. Het toestel kwam uit Amsterdam en was op weg naar Tel Aviv. Volgens de Zwitserse autoriteiten was voor de doorvoer van deze goederen geen ver gunning verleend. Volgens het kantoor van de Israëli sche luchtvaartmaatschappij El Al in Zürich is de lading vliegtuigonderdelen in New York door een vergissing aan boord van het verkeerde Israëlische vliegtuig terecht gekomen Dc lading had aan boord gebracht moeten worden van een toestel dat de lijndienst New York-Tel Aviv onder houdt, maar was abusievelijk aan boord van een vliegtuig met bestemming Am sterdam overgebracht. Daar is de vracht overgeladen op een vliegtuig, dat vliegt op de lijn Amster- dam-Genève-Rome-Tel Aviv, aldus het kantoor in Zürich. DEN HAAG In de Eerste Kamer heeft de VVD-afgevaardigde S. J. van den Bergh, sprekend over de problemen van zuidwest-Nederland, gistermiddag zo spoedig mogelijke opheffing van „het wangedrocht" van de Rijnmondraad be pleit. De voorzitter van dit lichaam, de heer Stibbe, is op de verkeerde weg: hij wil bevoegdheden tot zich trekken die tot de provincie behoren, hij wil een vierde bestuurslaag (naast rijk, provin cie en gemeente), die slechts vertragend kan werken, aldus de heer Van den Bergh. Hij ontving steun voor zijn betoog van de Boerenafgevaardigde A. Snoek en de burgemeenster van Rotterdam, W. Thomassen, van de laatste voor zo ver het niet zijn aanval op de voorzitter van de Rijnmondraad betrof. WASHINGTON Wernher von Braun, de uit Duitsland afkomstige ra- ketdeskundige, wordt volgens welinge lichte zegslieden overgeplaatst naar het hoofdbureau van het Amerikaanse bu reau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) in Washington. Dit is officieel meegedeeld door het bureau voor lucht en ruimtevaart. Als directeur van het NASA-ruimte- vaartcentrum te Huntsville, Alabama, wordt Von Braun opgevolgd door zijn huidige plaatsvervanger, Eberhard Rees. In Huntsville heeft een plaatselijk dagblad gemeld dat Von Braun hoofd wordt van de afdeling toekomstige ope raties in Washington en de functie krijgt van onderdirecteur, de op drie na hoogste positie in de NASA. Hij is sinds de oprichting van het centrum in Huntsville directeur ervan geweest. De 5T-jarige Von Braun is van 1937 tot het eind van de tweede wereldoor log directeur geweest van het Duitse centrum voor raketonderzoek te Peene- münde. Hij was in die functie verant woordelijk voor de ontwikkeling van o.a. de v-2 raket en van een geleid pro jectiel tegen vliegtuigen, de „Wasser- fall". Na de oorlog ging hij voor de Ameri kanen werken en had hij de leiding over het team geleerden dat zorgde voor de draagraket om Amerika's eerste kunst matige satelliet, de „Explorer 1". de ruimte in te brengen. DEN HAAG De Kamerleden Scholten (CHU) en Notenboom (KVP) hebben de regering gevraagd om bij de toewijzing van nieuwe benzinestations langs de rijkswegen mede voorrang te geven aan brandstoffenhandelaren, wier bedrijf door de penetratie van het aardgas onrendabel is geworden. De werkweek in West-Berlijn van de Bondsdag die aanleiding was tot de Oostduitse represailles, werd gisteren besloten met fractievergaderingen van christen-democraten en sociaal-demo craten. De Russische Prawda schreef in een scherp commentaar dat deze demon stratieve vergaderingen in West-Berlijn „ernstige twijfel" doen rijzen aan de wens van Bonn om werkelijk tot ont spanning met Oost-Europa te komen. BONN Opnieuw is in West-Duits- land een heftige controverse ontbrand rondom de krantenkoning Axel Sprin ger (57). De Hamburgse persmagnaat ziet ein delijk de kans vrij om ook invloed te krijgen via de televisie. De sociaal-democratische regerings partij in Bonn probeert uit alle macht om Springer de voet dwars te zetten. Het zijn echter juist de sociaal-demo craten in Hamburg die Springer in het tv-zadel willen helpen, omdat in de havenmetropool aan de Elbe vanouds in de eerste plaats commercieel wordt ge dacht. Door de tegenkanting uit Bonn han gen Springers televisie-plannen nu ech ter opnieuw aan een zijden draad. Axel Springer, uitgever-eigenaar van onder meer Bild-Zeitung en Die Welt, aast al jarenlang op de mogelijkheid om een particuliere televisie-omroep te stichten. Het is niet twijfelachtig dat hij in het medium televisie veel toekomst ziet voor de verbreiding van zijn idealis tisch getinte hobby's zoals een nationale hereniging van Duitsland. Steeds weer echter zijn zijn pogingen afgestuit op de Westduitse wetgeving, die de omroepen, als publiekrechtelijke instellingen, afsluit voor particuliere deelneming. Nu kan echter wel Springer een be lang van 45 procent kopen in de tv-pro- duktiemaatschappij Studio Hamburg, die indirect een dochteronderneming is van de Noordduitse Omroep Springer, die in Hamburg toch al een machtig man is, heeft in de Hanzestad onder meer gedreigd dat hij eigen stu dio's zal opzetten in Slees wij k-Holstein of Beieren, wanneer hij zich niet kan in kopen in Studio Hamburg. De leidende mensen van de Noord duitse Omroep, overwegend sociaal-de mocraten, en de sociaal-democratische burgemeester van de stad, Weichmann, verklaarden zich voorstanders van de transactie. Zij willen Hamburgs reputatie als tv-centrum nog verder vergroten, en willen in geen geval Springer, die zo'n dertig miljoen wil investeren, naar el ders verdrijven. De Springer-kranten die aanvanke lijk niet onwelwillend tegenover de so ciaal-democratische regering-Brandt stonden, zijn nu een scherpe campagne tegen Brandt begonnen, sinds deze de Duitse hereniging op de lange baan heeft geschoven en concessies wil doen aan Oost-Duitsland als „tweede Duitse staat". SCHIPHOL Dinsdagnacht is het laatste vliegtuig van Martinair-Holland uit Sao Tomé op Schiphol teruggekeerd met 21 vermoeide passagiers aan boord. Zij maakten deel uit van de groep hel pers die de voedstelluchtbrug tussen dit eiland en Biafra in stand hield. Zij bevestigen dat op Sao Tomé nog slechts enkele mensen voor de afwik keling van het werk van de kerkelijke hulporganisaties zijn achtergebleven. Ook de meeste vliegtuigen zijn vertrok ken. Er ligt op het ogenblik nog onge veer 5000 ton voedsel op het eiland. Martinair heeft sinds 30 juli 1968 in to taal 940 ton vracht en ruim 1000 passa giers naar Sao Tomé vervoerd. De Franse vedette Mick Micheyl, die naast haar besognes in de show-business ook nog een groot boe renbedrijf in Frankrijk runt, heeft een gesprek gehad met de minister van landbouw, ir. Lardinois. Het gesprek ging meer over agrarische zaken dan over haar show, waarvoor de minister ongetwijfeld ook wel belangstelling zal hebben. r ADVERTENTIE tDutia ar. Osgstgwst a a WASHINGTON Premier Harold Wilson van Engeland was dinsdag zeer ingenomen over de eerste bespreking met president Nixon bij zijn bezoek aan de Verenigde Staten. Dit is vernomen na afloop van het gesprek, dat bijna twee uur duurde. Nixons perssecretaris Ronald Ziegler verklaarde dat veel onderwerpen aan de orde kwamen, van Vietnam tot Ni geria. Volgens Ziegler waren beiden be gaan met de operatie tot verlichting van het lot der oorlogsslachtoffers in Nigeria en zullen zij contact houden over deze operatie. x Verder kwamen kwesties van controle op de bewapening, de besprekingen over beperking van de strategische ar senalen, de toekomst van Europa, de Amerikaans-Europese betrekkingen, het Midden-Oosten en communistisch Chi na aan de orde. Voor zijn gesprek met Nixon had Wilson verklaard dat hij de Ameri kaanse president een nieuwe vorm van BERN In Zwitserland is officieel bevestigd dat professor Ota Sik, die onder het kortstondige hervormingsbe wind in Tsjechoslowakije vice-premier voor de economische coördinatie was, politiek asiel heeft aangevraagd. In een officiële verklaring staat dat Sik, die zich in oktober 1968 in Zwitser land vestigde, het verzoek enige dagen geleden heeft ingediend en dat het thans wordt bestudeerd. Dat het verzoek wordt ingewilligd door de regering staat vast. een „historische bijzondere band tussen de VS en Engeland" zou voorstellen, om samen te trachten de sociale problemen van de jaren zeventig op te lossen. Dit voorstel werd tijdens het onderhoud niet ter tafel gebracht, Wel was het al eerder, in de persoonlijke correspon dentie tussen Wilson en Nixon aange sneden. De zegslieden achten het niet uitgesloten dat de kwestie van de „bij zondere band" in het volgende onder houd woensdag, ter sprake komt. Het probleem van het Midden,oosten lieten de regeringsleiders voornamelijk over aan hun ministers van Buitenland se Zaken, Michael Stewart en William Rogers, die elkaar later op de dag zou den ontmoeten. De Britse premier, Harold Wilson, is vandaag in Washington aange komen voor besprekingen met presi dent Nixon. Op de foto: Nixon begroet Wilson bij zijn aankomst op het Witte Huis. DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft gisteren de 27-jarige Hanna H. uit Den Haag wegens afpersing veroor deeld tot acht maanden waarvan drie voorwaardelijk met aftrek. Hanna had in augustus van vorig jaar samen met een vriendin onder bedrei ging van een luchtdrukpistool twee mannen in hun woning in Den Haag een bedrag van zesduizend gulden af geperst. De mannen hadden driehon derd gulden gegeven, maar Hanna had meer geëist. ADVERTENTIE is Bolletje eierbeschuit zó lekker? Ja, dat is ze! DEN HAAG Mick Micheyl, de be roemde Franse vedette die een tournee door ons land maakt, had onlangs de wens te kennen gegeven een gesprek te kunnen hebben met de Nederlandse mi nister van landbouw. Die wens werd dinsdagmiddag in het statige gebouw van het ministerie van landbouw en visserij aan de Haagse Bezuidenhoutse- weg vervuld. Mick Micheyl sprak er ruim een half uur met minister Lardinois over alles wat haar bezighoudt als eigenares van een groot landbouwbedrijf in het Fran se dorpje Pouligny Notre Dame, op 280 km ten zuiden van Parijs. Het werd in twee opzichten een unie ke ontmoeting. Ten eerste voor ir. Lar dinois omdat hij als landbouwexpert doorgaans niet in contact komt met sterren uit de internationale showbusi ness. Ten tweede voor Mick Micheyl omdat zij midden in haar jachtige tourneele ven de kans kreeg om iets te laten blij ken van een groot talent dat ze buiten haar kwaliteiten als zangeres, danseres en acrobate bezit: het runnen van een groot landbouwbedrijf. De arieste praatte met een verbluffende kennis van zaken over alles waar ze als „boe rin" mee te maken heeft. „Mijn bedrijf beslaat 400 hectare grond. Er grazen ruim vierhonderd koeien. Het is geen melkvee, het zijn charollaises, koeien voor de slacht. Er lopen een paar stieren rond, mijnheer de minister, dat zijn echte kampioenen. Ik heb er al heel wat prijzen mee be haald. Nee, ik heb nauwelijks akker bouw in dit woeste gebied. Alleen voor het voer van mijn eigen dieren." Minister Lardinois vertelde haar uit gebreid over het coöperatieve krediet systeem in ons land. „En denkt u dat de Franse boeren tevreden zijn met minis ter Duhamel?" Mick Micheyl: „Zeker wel, al blijven met name de kleine be drijven het moeilijk houden." Straks, als ze weer terug is op haar uit de twaalfde eeuw daterende kas- tèelboerderij in het Franse departement Le Berry, zal ze ongetwijfeld nog vaak terugdenken aan dit agrarisch hoogte punt van haar Nederlandse tournee. ZURICH Twee bandieten hebben in de drukste straat van Zürich, dc Bahnhofstrasse, een juwelierszaak overvallen. Hun buit aan saffieren, smaragden en robijnen was, volgens de politie, meer dan een miljoen franc waard. De twee mannen deden zich voor als klanten en vroegen de dochter van de winkelier enige kostbare diamanten te mogen zien. Toen zij de kluis opendeed haalde een van de mannen een revolver te voorschijn. Er werd een prop in haar mond gestopt en zij werd met hand boeien vastgemaakt. De twee mannen maakten zich uit de voeten nadat zij de inhoud van de kluis in een tas hadden gedaan. De politie neemt aan dat de bandieten buitenlanders waren. Zij spraken Engels met een zwaar accent. AMSTERDAM De 29-jarige Am sterdamse kapper Mario Th. W. drong op een nacht in oktober vorig jaar de slaapkamer binnen van de dienstwo ning van de opzichter van het konink lijk paleis op de Dam met een spuitbus je goudkleurige autolak. Het was Ma rio's bedoeling geweest om het beeld van Atlas, dat boven op het paleis staat, met goudverf te bespuiten. Zo ver kwam hij niet want de opzichter, de heer A. Perfors greep kordaat de in dringer beet en zijn dochter waar schuwde de marechaussee, die het pa leis permanent bewaakt. Zij grepen Mario, die daarna door de politie werd overgenomen. De Amsterdamse politie rechter veroordeelde Mario gistermid dag bij verstek wegens huisvredebreuk tot een boete van 100,-, dat was vijf tientjes minder dan de officier had geëist. De Westduitse staatssecretaris voor jeugd-, familie- en gezondheidsaak en, H. Westphal, heeft te Straatsburg in de as semblee van de Raad van Europa het deknbeeld van een Europese Jeugd- stichting bepleit. Doel van die organisa tie moet zijn, ertoe bij te dragen dat jonge mensen in Europese landen het besef krijgen dat zij als Europeaan op groeien en mede verantwoordelijk zijn voor een duurzame orde in Europa. Het gaat om de bijdrage van de jonge gene ratie aan de eenheid van Europa, aldus staatssecretaris Westphal. Ook voor de communistische landen in Oost-Europa moet het lidmaatschap van zo'n stichting openstaan ten behoe ve van jonge mensen daar. Verder zei de staatssecretaris dat boven de stich ting een curatorium moet worden ge plaatst, waarin zowel de regeringsver tegenwoordigers als vertegenwoordigen van particuliere jeugdinstellingen zit ting hebben. De Westduitse staatssecretaris zei dit bij de behandeling van de rapporten over de jeugdproblemen en werkende jongeren door de assemblee van de Raad van Europa. Een van de assembleeleden, de West duitse socialist H. Pöhler, zei dat men in het curatorium niet te veel rege ringsvertegenwoordigers moet benoe men, omdat de tegenwoordige jeugd ge tuigt van wantrouwen in de organen van de gevestigde orde. Het is nodig de jeugd vertrouwen te schenken. De Britse socialist D. Coe was opti mistisch over de jeugd. Hij dacht dat de huidige jonge generatie later goede lei ders zou leveren. De Westduitse socia list K. P. Scholz legde nadruk op het luidruchtige deel van de jeugd en zei dat de jongeren behept zijn met zelf medelijden en dat zij met geweld en onverdraagzaamheid hun wil willen op leggen. De Noorse Christen L. Korvald wees op de ellende die het gebruik van ver dovende middelen onder de jeugd heeft aangericht. Voor de jeugd is het geeste lijk voedsel nodig in de vorm van een moreel idealisme, zo zei hij. De West duitse Christendemocraat S. Alber zei het te betreuren dat een radicale groep die uit is op anarchie, het vrijheidsstre- ven van de jeugd misbruikt. De Nederlandse socialist mr. G. van Hall trad tijdens de behandeling van de jeugdproblemen als voorzitter van de assemblee op. Aan het einde van het debat sprak de assemblee zich uit voor een aanbeveling aan het ministerscomi té van de Raad van Europa om de rege ringen van de lid-staten uit te nodigen tot een strikt wetenschappelijke aanpak van het jeugdprobleem en tot een zo nauw mogelijk contact met alle inter nationale organisaties die met het jeugdprobleen bezig zijn. Verder wordt de regering aanbevolen jeugdorganisa ties alle mogelijke financiële steun te geven en de onderwijshervorming te versnellen. Ook behelst deze aanbeveling de bij eenroeping van een Europese conferen tie van deskundigen op het terrein van de jeugdproblemen, te houden onder auspiciën van de Raad van Europa. In een aanbeveling over de werkende jeugd zegt de assemblee dat door het ministerscomité de opleiding van de werkende jeugd en een carrièreplan ning dienen te worden verbeterd. ADVERTENTIE MIDDELBURG De 21-jarige P. A. A. de B. heeft gisteren bekend de aan stichter te zijn geweest van de brand in het gerechtsgebouw in Middelburg. Zijn medeplichtigen, de 33-jarige W. O., de 21-jarige J. 't G., de 17-jarige W. 't G. en de 21-jarige H. G. V. van V. hadden al bekend. De Middelburgers hadden in de nacht van 1 op 2 december in het gerechtsge bouw ingebroken om wapens, verdo vende middelen of andere door de jus titie in beslag genomen goederen te bemachtigen. Zij vonden niets. Later dachten zij dat het een goede stunt zou zijn het gerechtsfebouw ln brand te steken. De brand werd pas de volgende morgen vroeg ontdekt. Het parket van de officier van Justitie was uitgebrand, en de dossiers van de lo pende zaken waren grotendeels vernie tigd. ADVERTENTIE "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige wanntesensatie of Irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken ;poedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij d« hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en cüog.

De Vallei | 1970 | | pagina 8