Lombok: spiegel van alles wat in Indonesië fout is Vietnam verdubbelt eigen luchtmacht hele blikken II "tt? doos 10 stuks Aardgaslucilers Ch Abrikozen Biefstuk Rib- lappen Karvan Cevitam ChSneks Tonijn met groente 1?5 Ch Tripcake cognac 1«5 Montilla Oloroso Rozijnen Het Volkomen Vleesboek 99 75 Oh Krentenstoet F L ^4 aar an JMfëy Y Hongersnood teistert vergeten eiland JL1 f AV biologisch inweek- niUlIVA en voorwasmiddel mg srAANSEi blOED- Voorgebakken Patates Fritespak 400 gram AG INDOLENTE BEVOLKING Benzinezwendel in Vaticaan Gelijk loon in Engeland voor mannen en vrouwen BS# WELGELEGEN SPAANSE BLOED Hongaarse vleessalade R ijst nodig Rattenplaag Bittere ironie Als een slak „.en echt niet alléén om de extra voordelige appelmoes, Albitex,Welgelegen eieren, sinaasappelen of andere "alledaagse boodschappen voor de allerlaagste prijzen". Er is immers nog zoveel méér voordeel te halen bij Albert Heijn: Winter-Winesap Graves Supérieures T'voa Volkoren Roggebrood QQ Caddy Repen Nut. pak3s^fi5 1®® extra mals 500 gram 500 Rosbief/Contrefllet soo gram 558 Borstlappen500 gram 3?8 fles AG Verkade SAN FRANCISCO Royal Fourré gevulde biskwle OVER ZES JAAR Dezelfde reductie geldt voor de overige gewichtsklassen. fijne sappige bandappel albert heijn 1/1 Wik 4i gram Hen neme...- blik 185 gram 325 gram fles 0.75 liter Caliiornische Bonner Tweede oplage van 500 gram DONDERDAG 29 JANUARI 1970 Ql echts tien minuten vliegen van het legendarische eiland Bali, waar weldoor- voede toeristen dartelen langs de kusten, zijn op Lombok duizenden man nen. vrouwen en kinderen bezig langzaam te verhongeren. Duizenden zijn de laatste paar jaar gestorven en men verwacht dat nog duizenden anderen hetzelf de lot zullen ondergaan. Dit is Lombok: het vergeten eiland, door de zon verdroogd tot een dikke, ver schrikkelijke korst; geplaagd door droogte en horden ratten, die in één nacht hele velden kostbare rijst verslindenook geteisterd door ziekten. Eeuwenoud bijgeloof en blind ver trouwen in Allah maken de eenvoudige Mohammedaanse bevolking van de cen trale woestenij weerloos tegen het ge weld van de natuurkrachten. „Wij kun nen niet van hier vertrekken", zei de grijze oude hadji Oemar Manan, een van de godsdienstige leiders op het ei land. „Onze voorouders hebben zo ge leefd. Zij zijn hier begraven. Als Allah wil dat wij sterven, dan zullen wij ster ven: hier, op onze landerijen". Lombok ligt aan de overzijde van een smalle zeestraat tegenover het weelde rige, groene en vruchtbare Bali. Slechts weinig bezoekers gaan wel eens naar Lombok. Het treurspel speelt zich af in het middengewest. Hier zijn ongeveer 20.000 mannen, vrouwen en kinderen gestorven van honger en door ziekten; de meesten tijdens een hongersnood in 1966, honderden in 1967 en velen het afgelopen jaar. Veel sterfgevallen wor den niet eens geregistreerd. vooruitgang even langzaam vordert als een slak. De regering van het eiland, een micro kosmos van wat mankeert aan het op De komende vijf maanden zullen nogmaals honderden sterven, als de re gering niet spoedig rijst het voor naamste voedsel in Indonesië aan voert. Aan de rijstoogst van dit jaar ont brak een hoeveelheid van 33.000 ton. Tot dusver heeft de door problemen geplaagde regering te Djakarta weinig belangstelling voor het droevig lot van de eilandbewoners getooifd. Volgens ambtenaren op Lombok heeft zij slechts vijf ton rijst voor de hongerigen gestuurd en zij hebben op zijn minst 15.000 ton nodig alleen al om in leven te blijven. Droogte heeft de kleigrond veranderd in rotsharde klompen, die geen houweel kan breken en waarop niets groeit. Er schijnt een bron te zijn „bodemloos"' noemen de eilandbewoners haar die niet is opgedroogd en waar mannen van kilometers ver water komen halen. Een ratten plaag heeft rijstvelden met een totale oppervlakte van honderden hectaren vernield. Volgens de bijgelovi ge dorpsbewoners, zijn die ratten in massa uit de hemel gevallen en worden zij aangevoerd door een reusachtige witte rat, „zo groot als een hond". De eilandbewoners hebbtn duizenden van de knaagdieren gedood, maar wat zij ook deden, zij konden geen einde maken aan de plaag. Zij vertelden, dat zij in de nacht bijeenkwamen om hei melijk te overleggen op welke velden zij zouden oogsten, maar de ratten, waaraan het eenvoudige volk bovenna tuurlijke sluwheid is gaan toeschrijven, waren er altijd het eerst. Toen kwamen de sprinkhanen, die tot het laatste toe verslonden wat de ratten hadden over gelaten en daarna werd de rijst ziek en rotte weg. En al die tijd werd de grond droger. Thans, na maanden zonder regen, le ven de boeren van planten, wortels en insekten. Dat is alles wat er nog te eten is. Zij kunnen zich niet veroorloven rijst te kopen. In het dorp Sengkol zitten de vrou wen lusteloos voor hun lemen huizen te weven. Naakte kinderen spelen in het roestbruine stof. De mannen hak ken met houwelen en geslepen ijzeren staven tevergeefs op de harde grond ▼an hun akkers. Op een afstand van een paar uur rij den over kilometers stoffige wegen vol gaten, verkopen Chinese handelaars, schijnbaar onbewust van het lijden, hun rijst, die zij in de stad Tjakranega- ra verleidelijk hebben uitgestald in zakken. De bittere ironie is, dat, terwijl dit land verschrompelt en sterft en zijn bevolking onwrikbaar geworteld is in haar onvruchtbare grond, de noordelij ke en westelijke gedeelten van het ei land rijst genoeg hebben, niet over vloedig, maar voldoende om de honger te weren. Maar de mensen van de centrale vlakten bedelen niet en die van het noorden en westen bieden niets aan. De zaak waar het om gaat, is water. Het noorden en westen worden daarvan het hele jaar voorzien door rivieren uit de heuvels, de mensen op de vlakten zijn overgeleverd aan de genade van het weer en bidden om regen. De be vloeiing is armzalig. Wat is overgeble ven van een vele jaren geleden door de Nederlanders aangelegd irrigatiesys teem, is vervallen en onbruikbaar. De grootste vijand van de bewoners van de vlakten is echter misschien hun blind vertrouwen in „de wil van Allah", ge paard aan hun erbarmelijke onwetend heid, hun hardnekkig verzet tegen ver andering en hun liefde voor kinderen. Ondanks jaren van hongersnood en de voortdurende onzekerheid wat be treft het voeden van hun grote gezin nen, geloven zij vast wat hun Moham medaanse geestelijke leider hun voor houdt, namelijk: „Kinderen brengen ge luk en de zegen van Allah". In het verdroogde dorp Truai zei een broodmagere boer: „Ik heb zes kinde ren. Ik zou er meer willen hebben, dan zouden ze met me op het land kunnen werken". Zijn buren, omgeven door strakkijkend kroost, beaamden dat het zo zou moeten zijn. Sommige functionarissen hebben ge probeerd deze slagboom van onwetend heid te doorbreken en de Imams ervan te overtuigen, dat zij er verkeerd aan doen te prediken, dat de mensen op de grond van hun voorvaderen moeten blijven. Berustend zeggen zij, dat de geblazen, onderbetaalde en over het al gemeen onbekwame bestuur van Indo nesië, heeft halfslachtige pogingen ge daan om de arme boeren uit de centrale woestenijen naar vruchtbaarder streken in het noorden en westen over te bren gen, maar slechts ongeveer 400, voor het grootste gedeelte jonge, mannen hebben de grond van hun voorouders verlaten. Lombok weerspiegelt alles wat in deze archipel verkeerd is gegaan: de in dolentie, de corruptie, de onverschillig heid, de zelfmisleiding, het geloven wat men graag wil, het verval en het on wrikbaar vasthouden aan de oude me thoden. De mensen van de centrale vlakten zijn lusteloos en hebben doffe ogen. De mannen staren nietsziende naar hun akkers. De weinigen, die proberen ze te bewerken, geven het altijd op, maar zij weigeren weg te gaan. Zij weigeren hun buffel te verkopen om van het geld rijst te kopen. Zonder de buffels kun nen zij het land niet bewerken voor het volgende seizoen en zonder buffel ge niet een man geen achting. Zij willen liever honger lijden en bidden. VATICAANSTAD Van betrouw bare zijde wordt vernomen dat een Va ticaanse functionaris is geschorst en een andere is overgeplaatst omdat zij ervoor verantwoordelijk zouden zijn dat daartoe niet gemachtigde personen hun benzinetanks vulden met de goedkope Vaticaanse benzine. Bij de Vaticaanse pompen kost gewone benzine 60 lires en super 80, terwijl dit buiten Vaticaan stad respectievelijk 130 en 140 lires is. LONDEN Tegen eind 1975 moet aan vrouwen en mannen in Engeland hetzelfde worden betaald voor gelijk of soortgelijk werk Het was een vrouw die daartoe giste ren een wetsontwerp indiende bij het Lagerhuis: Barbara Castle, minister van werkgelegenheid en produktiviteit. Het wetsontwerp voorziet in geleide lijke doorvoering van de gelijkstelling van mannen en vrouwen. Die zal 't land in vijf jaar tijd 600 tot 800 miljoen pond meer kosten aan lonen en salarissen dan nu, ongeveer 3,5 procent. WASHINGTON Amerika wil het eind van 1971 de Zuidvietnemese lucht macht in omvang verdubbeld hebben. Zuid-Vietnam zal dan in staat zijn om de helft van de luchtoorlog in Vietnam voor eigen rekening te nemen. Minister voor Luchtmacht Robert Seamans, die dit op een persconferentie bekendmaakt, voegde daaraan toe: „Als de slagkracht van de Vietnamese lucht macht toeneemt, kunnen wij onze eigen luchtmacht terugtrekken". Hij wilde niet zeggen, wanneer de terugtrekking van de Amerikaanse luchtmacht vol tooid kan zijn. Onder het terugtrek kingsprogram van de regering-Nixon hebben ongeveer 4.000 man luchtmacht- personeel Vietnam verlaten. Minister Seamans, die onlangs een bezoek aan Zuid-Vietnam heeft ge bracht, zei dat de Zuidvietnamese luchtmacht, die pas in 1955 werd opge richt, zich naar behoren ontwikkelt. O al te spectuculaire resultaten moet ecli ter niet worden gerekend, omdat zia voor „een geweldige taak staat". Op het ogenblik voert de Zuidvietna mese luchtmacht een kwart van alle aanvalsvluchten uit. De Zuidvietnamese luchtmacht beschikt over jachtvliegtui gen van het type a-1, met propeller- aandrijving, de a-37 jachtbommenwer per, de supersone Northrop f-5 jager en een asortiment van vrachtvliegtuigen, waarnemingstoestellen en helikopters. CLEVELAND Een luchttaxi met zeven passagiers en twee bemannings leden aan boord is woensdag op weg van Cleveland naar Detroit neergestort in het Erie-meer. Men heeft geen over levenden waargenomen. Appelmoes 12 2 Ulo 6*6. 195 Eieren IA1 Smaasappelen iü. Men neme Albert Heijn Appelen Kwaliteitsklasse I mm H29 Speciale extra lange lucifers om het aardgas aan te steken. Erg handig dOOS en nu extra voordelig. Er ami zitten 200 van die lange lucifers in een grote doos Zonnig dessert - zonnige prijs! [55 met pittige kruiden bakje 150 gram 79 Een prijs om het flessenrek te vullen! q w donker Klassieke, witte Bordeaux, fles 0.75 liter-SrW^F* j (JEZO pak 400 gramAfr W (Gepofte maïs, caramel en melkchocolade) öll UU|IW2Uvi5 pakje 10 stuksJL20" Jk« Uit de diepvries: 5?»45» ^l!5 Gezellige, krokante knabbel zoutjes in drie soorten: dipsneks, kaassneks en pittige trisneks. Wat kan er veel lekkers in een blik: een flinke moot tonijn, wat doperw tjes, uitjes, kruiden, mét een pikant sausje op basis, van tomatenpuree. Three Diamonds 95 Luchtige cake met fijne cognac- smaak en omhuld door een laag marsepein. Een ah-specialiteit! H9 Een heerlijke wijn uit Spanje, medium dry, met een zacht bouquet. Iedere sherrydrinker moet deze eens proberen 1 Gezond snoepje. (6 doosjes, samen 250 gram) 79 het eerste en enige in Nederland. 240 pag., waarvan 48 schit terende kleurenfoto's. Hon derden recepten, zowel voor jonge echtgenotes als 'ge vorderde' hulsvrouwen. De eerste bevoorrading was snel uitverkocht. Wees er nu vlug bijl rol 250 gram J-08* rol 15 stuks (340 gram) 98 De ouderwetse, ronde krentenstoet, natuurlijk met veel krenten erin! Aanbiedingen gelden t/m 4 februari.

De Vallei | 1970 | | pagina 13