Veenendaals - dagblad Jongens vonden l voor ton sieraden I Conservatief Strougal nieuwe premier van Tsjecho-Slowakije Cernik en hervormers nu allen uit regeringstop Buiten Kleine ,top' NIEUWE REGEEINC EIND EXAMENS union Nelissen vroeg 4 nieuwe commissarissen voor V erolme-concern wk Prins Bernhard in het voorjaar naar Indonesië Vervoersbonden tegen staken Zes jaar en van onrendabele spoorlijnen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Loeiend protest tegen plan j opheffing spoorlijn U IKANS OP NEERSLAG t.b.r. voor Riet S. Politie in Brazilië actief Visakte duurder Meer wind IN 1971 Wapen U tege-n vocht en kou met een PRAAG - De 45-jarige conservatieve communist Lubomir Strougal heeft woensdag de 48-jarige Oldrich Cernik, een der weinige mannen van de „Praagse lente" die ook na de bezetting van Tsjecho-Slowakije in augustus 1968 op hun hoge post hieven, opgevolgd als premier. RESERVAAT Biv. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Losse nummers 0,25: Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. I Advertentietarieven op aanvraag DONDERDAG 29 JANUARI I970 - 44e JAARGANG no. 24 0 W De scholieren Ado Havermans en Jacques Batianen rechtsmet de twee tassen met sieraden die zij hebben gevonden. De jongens kre- 5 gen van de eigenaar op voorhand alvast honderd gulden de man als beloning. De nieuwe pre mier van Tsjecho- Slowakije, Lubomir Strougal is 'n tegen stander van dc wat mildere Husak. Hij staat bekend als de „sterke man van Rohemcn". Kr worden van de nieuwe premier harde maatregelen verwacht. '0009190199199999 991911000000091000 ANTWERPEN Twee jóngens uit Zundert hebben gistermorgen bjj Breda twee tassen met ruim honderdduizend gulden aan armbanden gevonden. De armbanden blijken afkomstig te zijn van een roof in Deurne bij Antwerpen. Daar werd dinsdagmorgen een grote auto gestolen waarin voor een kwart miljoen aan sieraden lag. van de Deurnese firma De Bliek. Bastl iet hebbers II yPchalve -de acacia schenkt ook de brem een voortreffelijk wild- voer en bovendien is óók zij schoon van bloem. Van edelhert tot haas en rabbie worden de wintergroene struiken dankbaar aanvaard, te- I meer omdat ze door de luchtige, f 1 zwieperige bouw zelden geheel door i sneeuw worden bedekt en ontoe- f gankelijk gemaakt. Dc doorgaans I overvloedige zaadoogst zorgt voor geregelde uitbreidingterwijl het i hoge kaligehalte bodemverbeterend I werkt en ten overvloede de dichte i groei een prima dekking biedt. I f Helaas kan dit gewas slecht tegen 1 strenge vorst. Wie verscheidenheid in het menu van haar en veer weet te brengen, zal van het vaak hin- I derlijke schillen en knabbelen niet f zoveel last hebben als de eigenaar I van een gebied met 'n eenvormige star-eenzijdige flora; hoe bonter, afwisselender en genuanceerder, hoe beter! De grootste boosdoeners f zijn ongetwijfeld de witpluimen, f doch die hebben we haast nergens I meer en overigens zelden in groot i aantal. Zoef de haas kiest slechts I hout, waarvan de schors zich naar boven toe gemakkelijk laat los- i scheuren, zodat men de smalle, 1 i naast elkaar liggende strepen in de I lengte der stammen ziet lopen. Bij i I de acacia's merkt men, dat in sneeuwrijke perioden de vezels lot I i haas-hoogte aan de stammetjes I fladderen. Erger is het optreden in i de fruitboomgaard, want soms wordt nauwelijks één fruitboompje I ontzien. Dunne twijgen knipt de I langoor als met een schaar af en I vaak doet hij dit meer uit speels- I heid dan van de honger, want ge f l ziet de takjes onverlet onder het f kale restant liggen. We weten trou,- I wens, dat hazen alle hinderlijke i 1 uitsteeksels, die hun wissels eri paadjes versperren, zorgvuldig ver- 5 wijderen, wat vooral in rogge- akkers blijkt. Bijna elk dier ver- toont bij zijn optreden een kenmer- kend patroon en wie daarin een i beetje thuis is. blijft op zijn wan- delingen attent op tal van zaken. De dieven namen de auto weg toen de vertegenwoordiger een paar minuten bij zijn vader was. Gisteren werd de wagen in Antwer pen teruggevonden. Enkele uren later kwamen in Breda de twee jongens Ado Havermans en Jacques Bastianen (beiden vijftien) met een paar gou den armbanden bij de politie. De tassen hadden ze verstopt langs de weg. CAIRO De woordvoerder van de Egyptische regering heeft meegedeeld, dat de staatshoofden van de landen die rechtstreeks betrokken zijn bij het con flict in het midden-oosten op 7 februa ri een bijeenkomst in Cairo zullen hou den. Ook Lybië en Soedan hebben ge vraagd, aan de bijeenkomst te mogen deelnemen, die zal gaan over „coördina tie van de gezichtspunten van de aan de conferentie deelnemende landen tegen over de Israëlische agressie". DEN HAAG Voor de eindexamens VWO, HAVO en MAVO zal in de jaren 1971 tot en met 1974 een nieuwe rege ling worden doorgevoerd. De examens zullen in beginsel bestaan uit een „schoolonderzoek" en vervolgens een centraal schriftelijk onderzoek (met opgaven van rijkswege). De resultaten van beide delen van het examen zullen afzonderlijk op de cij ferlijst van de kandidaten worden ver meld, waarbij ter vaststelling van het eindcijfer per vak aan beide cijfers eenzelfde gewicht wordt toegekend. Al dus een aantal punten uit het ontwerp voor de nieuwe eindexamenregeling, waarvan de staatssecretaris van onder wijs en wetenschappen blijkens een mededeling van het ministerie zal be vorderen dat deze „omstreeks februari" bij algemene maatregel van bestuur zal worden vastgesteld. Om een geleidelijke aanpassing mo gelijk te maken zal de minister van on derwijs en wetenschappen de bevoegd heid krijgen te bepalen dat in een of meer vakken voor een of meer jaar nog geen centraal schriftelijk examen wordt ingesteld of dat voor sommige vakken gedurende een bepaalde periode het schoolonderzoek door een monde ling examen met gecommitteerden wordt vervangen. De nieuwe examenregeling geldt voor het eerst in 1971 voor alle mavo-scholen met een afdeling mavo-3, voor alle ha vo-afdelingen verbonden aan pedagogi sche academies, alle avondscholen voor havo, enkele dagscholen voor mavo, de experimenterende mavo-scholen, de avondscholen voor mavo, en de experi menterende havoscholen. In 1972 zal de regeling gaan gelden voor de avond scholen voor vwo en de overige dag scholen voor mavo, in 1973 voor de dag scholen voor havo en in 1974 voor de dagscholen voor vwo. Bij het centraal schriftelijk onder zoek zullen de opgaven van rijkswege worden opgesteld en zullen zo mogelijk bindende beoordelingsnormen worden gegeven. Dit centraal examen zal in be ginsel in elk vak worden afgenomen, omdat het van belang is voor het aan geven en handhaven van het landelijk peil voor elk vak. Het is de bedoeling dat het schoolonderzoek, dat onder ver antwoordelijkheid van de school zelf wordt ingesteld, zal zijn beëindigd voordat het centraal schriftelijk onder zoek plaats heeft. DEN HAAG Bij beschikking van de minister van Landbouw en Visserij worden de bijdragen voor het vissen krachtens een kleine visakte en die voor het vissen met een gewone hengel verhoogd met 75 cent vergeleken met de in het aktejaar 1969-1970 geheven [bijdragen. ADVERTENTIE elektra 29 jan. 19J0 A. B. WIGMAN f liiitiiiniiiuiiiiiiHiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiuiiuiiiiuuiiiilMiiiiiiioiiii verwarmings-mqtras thërmöstatisch - behaaglijk veiI Yolgens een recent vergelijkingsonderzoek: ERKEND DE BESTE '■m - m ■m. m m »n m Cernik blijft weliswaar in hel nieuwe kabinet, dat onmiddellijk na een plenaire zitting van het centrale comité van de federale communistische partij werd ge- vormt. maar in een aanzienlijke lagere functie, als minister-voorzitter vj\n de landelijke commissie voor techniek en investeringen. In dc nieuwe regering en hel nieuwe partijpresidium van elf man, dat even eens werd gekozen, zijn vooraanstaande conservatieven gekomen, terwijl Alexander Dubcek, voorman van de hervormingsbeweging, nu ambassadeur in Turkije, „op voorstel van het presi dium" van het centrale partijcomité af stand deed van zijn laatste functie in dc partij, namelijk zijn lidmaatschap van het centrale comité. Hiermee schijnt definitief een einde te zijn ge komen aan de hervormingsperiode van de „Praagse lente." De mededeling van de benoeming van een nieuwe regering door het kabinet van president Ludvik Svoboda volgde op een communiqué dat door de plenai re zitting van het centrale partijcomité, in het Hradcin kasteel in Praag bijeen, werd uitgegeven en waarin hel aftre den van drie leden van het presidium bekend werd gemaakt. Dit zijn Cernik de vakbondsleider Karei Poiacck, die ook een belangrijke rol ten tijde van Dubcek speelde, en Stefan Sadovsky, eerste secretaris van de Slowaakse par tij. Opvallend is dat Alois Indra. een prominente figuur van de conservatie ve vleugel, tot plaatsvervangend lid van heet partijpresidium werd gekozen. Men zag in hem de nieuwe premier. Volgens politieke waarnemers in Praag beteke nen de wijzigingen toch nog een com promis. Husak heeft zich in de toplei ding nog met een aantal personen kun nen omgeven die zijn vertrouwen ge nieten. De nieuwe premier van Tsjecho-Slo wakije, de 45-jarige Lubomir Strougal, geldt als een orthodoxe communist voor wie de partijdiscipline op de eerste plaats komt. Zijn opvatting komt tot uitdrukking in zijn uitspraken: „De partij moet het volk leiden door een ij zeren discipline de massamedia moe ten er voor zorgen, dat er in het land slechts één opvatting heerst" en „wie zijn eigen opvattingen vertegenwoor digt, moet aftreden." De fabrieksarbeiderszoon uil Zuid- Bohemen die rechten heeft gestudeerd, geldt als rivaal voor partijleider Gustav Husak. Hij heeft een typische bestuurs- loopbaan achter zich. Sinds 1958 maakt hij deel uit van het centrale comité van Tsjecho-Slowakije, waarvan hij secre taris. lid van het presidium en plaats vervangend partijleider was. In staatsdienst heeft hij verscheidene belangrijke posten bezet. Zo was hij minister van landbouw en van binnen landse zaken. Bij de hervormingen na het democratiseringsproces werd hij vi ce-premier in de regering van Oldrich Cernik. Na de militaire interventie gaf hij zijn 'regeringsfunctie op om zich aan het partijwerk te wijden. Hij was ook hoofd van de Tsjechi sche volksmilitie. De federale minister voor economi sche ordening, Vaclav Lula, heeft in het rapport dat hij aan het centrale co mité uitbracht, de grote lijnen geschetst van de nieuwe economische politiek. Deze zal onder meer gericht zijn op versterking van de invloed van de par tij op de ondernemingen. Lula wees er in zijn verslag op dat de toestand van de Tsjechoslowaakse economie „ernstig maar niet kritiek" is. DEN HAAG Prins Bernhard zal in maart of april enkele dagenxle gast zijn van president Suharto van Indonesië. Het Nederlandse kabinet en het parlement hebben prins Bernhard in principe toestemming gegeven om naar Indonesië te gaan. \JUUJUltllti9»0 i JJJ1111111191911191 m f mwm Fries stamboekvee protesteert op het Binnenhof tegen opheffing van de spoorlijn Sneek-Staveren. Terwijl staatssecretaris Keijzer (verkeer) bin nen in het Kamergebouw zijn beleid verdedigde, loeiden de koeien op het Bin nenhof. Ook werd er geroepen: ,,Geen verlossing door de Keijzersnee" ROTTERDAM Minister Nelissen (Economische Zaken) heeft mr. C. A. baron Bentinck, president-directeur van de Nationale Investeringsbank, en drs. W. A. J. Bogers. lid van de hoofd directie van de Staatsmijnen, verzocht namens de regering zitting te nemen in de nieuwe raad van commissarissen van Verolme. De twee andere regeringscommissa rissen zouden de al eerder genoemde dr. ir. A. Drijver, oud-president van de Hoogovens, en de heer A. Th. van der Lecq, president van Müller, worden. Namens de erkende vakbeweging zal de heer j. van Eibergen, oud-voorzitteV van het Christelijk Nationaal Vakver bond, een zetel in de raad bezetten. De heer P. Schwencke, financieel di recteur van Verolme, is naar Zwitser land vertrokken, waar de heer Verolme met vakantie is. De bedoeling van zijn reis is om te bespreken wie naast de heer Verolme als commissaris van het scheepsbouwbedrijf zitting zal nemen in de toekomstige raad van commissa rissen. Naar aanleiding van de jongste ont wikkelingen wordt het waarschijnlijk geacht dal de heer Verolme spoedig naar Nederland zal terugkeren. DEN BOSCH De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft de Schyndelsc gifmengster Riet S.-H. veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de regering. Na een proces, dat zeven dagen heeft geduurd, eiste de officier van justitie, mr. J. Booster, twee weken geleden tegen haar vijf iaar met aftrek en terbeschikkingstelling. De rechtbank heeft de moord op de vader van de verdachte niet bewezen geacht, omdat daarbij niet is bewezen, dat de dood het gevolg is geweest van het hem toegediende vergif. De moord op haar eerste man, J. van Eijndhoven. en vier pogingen tot moord op haar va der. haar echtgenoot en de vrouw Jean ne Ruault zijn bewezen verklaard. Eén poging acht de rechtbank niet be wezen en voor één is om juridische re denen de officier van justitie niet ont vankelijk verklaard. Ten aanzien van de strafmaat is door slaggevend geweest de verklaring van dr. Schnitzler. dat de vrouw wel. maar in verminderde mate inzicht had in het wederrechtelijke karakter van haar da den. dat zij psychologisch gestoord is, 'n ernstig gevaar voor de samenleving vormt en de prognose dubieus is. DEN HAAG Er bestaat op dit ogenblik geen enkele reden voor de opheffing van welke spoorlijn dan ook. Aldus het oordeel van de gezamenlijke honden van ver- vocrspcrsoneel. Dit standpunt deelde de heer Kieboom, algemeen secretaris van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, gisteren mee op de tweede dag van de hoorzitting van de vaste Tweede-Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat, inzake de zes onrendabele spoorlijnen. De heer Keiboom pleitte voor het in stellen van een commissie uit de Sociaal-Economische Raad voor 't open baar vervoer in de plaats van de nog bestaande Spoorwegraad. Hij wees er op dat de bezettingsgraad van de zes op te heffen lijnen niet zo ver af ligt van het landelijk gemiddelde van veertig procent. Een Friese delegatie bracht naar voren dat een busverbinding voor de lijn SneekStaveren (jaarlijks ver lies 750.000 gulden) geen alternatief vormt: tussen Workum en Sneek be staat geen wegverbinding. Aanleg van een weg zou enorme overheidsinveste ringen vergen. Per 1 juli gaai de nieuwe dienstrege ling van de Nederlandse Spoorwegen in. Eind april komt het nieuwe spoor boekje in de handel, zodat men het ui terlijk half maart moet kunnen gaan drukken. De spoorwegen moeten dus zo langzamerhand weten waaraan zij toe zijn voor wat betreft de al óf niet op heffing van zes onrendabele lijnen. Men heeft alvast drie versies van een nieuwe spoorboekje voorbereid: één met weglating van alle zes onrendabele lij nen, één met weglating van de lijnen Zutphen-Winterswijk en Sneek-Stave- ren en één waarin alles zes lijnen die in het geding zijn, opgenomen zijn. De vaste commissie uit de Tweede Kamer voor verkeer en waterstaat heeft vandaag een gesprek met staats secretaris Keyzer. NS in Utrecht hoopt, dat men spoedig zal waten waaraan men toe is: de tijd dringt. De prins gaat weliswaar als president van de World Wildlife Fund Interna tional, maar is ten slotte prins-gemaal en reist daarom orider verantwoorde lijkheid van het kabinet. Prins Bernhard zal op 1 april het Ne derlandse paviljoen op de wereldten toonstelling in Osaka (Japan) openen. De Indonesische president Suharto heeft nu te kennen gegeven, het bij zonder op prijs te stellen, indien de prins tevoren zijn gast zou kunnen zijn. Het is geen geheim meer, dat prins Bernhard graag naar Indonesië wil. Die wens uitte hij al in 1938. Het kwam er toen niet van. Vorig jaar werd de prins een bezoek aan Indonesië op dat tijdstip, vanwege de toen nog hangende kwestie West- Irian door het kabinet ontraden. Nu zou alleen een praktische reden het bezoek van prins Bernhard nog in de weg kunnen staan. Op dat punt moet het overleg over het bezoek nog worden afgerond. President Suharto heeft te kennen gegeven zijn werkprogramma te willen aanpassen aan de mogelijkheden die prins Bernhard heeft om naar Indonesië te komen. Prins Bernhard het eerste lid van het koninklijk huis dat een bezoek aan Indonesië brengt zal logeren in het paleis van president Suharto aan het Merdekaplein in Djakarta. De sultan van Jogjakarta, Hamengku Buwono IX, zal als zijn speciale bege leider fungeren. Sultan Hamengku zal prins Bernhard ook ontvangen in zijn kraton in Jogjakarta (Midden-Java). De prins zal verder worden uitgeno digd voor een bezoek aan het Indonesi sche natuurreservaat Udjong Kulong in West-Ja va. Daar leven nog de met uit sterven bedreigde kudden wilde buf fels, rhinocerossen, bijzondere herten soorten, pauwen en zwarte ooievaars. Prins Bernhard schonk vorig jaar eer, patrouillevaartuig voor het reservaat. De Indonesiërs denken er ten slotte aan hun gast, een bezoek aan Bali en een jachtpartij in West-Java aan te bieden. Het is nog niet bekend of prins Bern hard van de gelegenheid gebruik zal maken, president Suharto uit te nodi gen voor een tegenbezoek aan Neder land. De prins zal dat alleen kunnen doen namens de koningin of het kabi net-De Jong. SAO PAULO De Braziliaanse poli tie heeft in samenwerking met het le ger sinds september vorig jaa» 66 terro- ristencellen opgeruimd en 320 personen aangehouden op verdenking van onder mijnende activiteiten. Ook werd een grote hoeveelheid wapens buitgemaakt. Dit is meegedeeld door het hoofd kwartier van het tweede Braziliaanse leger in Sao Paulo. Een van de opgespoorde organisaties in het nationale bevrijdingsverbond, waarvan enige leden vorig jaar augus tus de Amerikaanse ambassadeur Char les Burke Elbricl: hadden ontvoerd. (Van onze weerkundige medewerker) Er voltrekken zich op het ogen blik wijzigingen in de luchtdrukver deling. Een diepe depressie (985 mtllibaar) ten zuidwesten van de Britse eilanden stuwt zachte lucht met regen over Frankrijk en Het Kanaal in de richting van ons land. Tegelijkertijd lanceert een hoge- drukgebied van 1025 millibaar bo ven Scandinavië een nieuw winter offensief. De vorstgrens beweegt nu weer in westelijke richting over Duitsland. In Noordwest-Duitsland. wordt 5 tot 10 graden vorst ver wacht en in Denemarken vroor het vannacht al 15 graden. Oslo meldde vanmorgen -18, Helsinki -22 en Mos kou -21 graden. Ons land komt in het overgangs gebied tussen zachte en koude lucht te liggen, wat een grotere kans op neerslag met zich zal meebrengen We verwachten niet dat de vorst- lucht erin zal slagen vaste voet te krijgen in ons gebied. Hoogstens komt het tot een tijdelijke daling van temperatuur, vb oral in de noordoostelijke provincies. Op wat I langere terjnijn moet worden ge- rekend op een overwinning van de I oceaanlucht. Weersverwachting van het KNMI van donderdagavond tot vrydagavond: Overwegend zwaar bewolkt met tijde lijk regen of motregen, in het Noorden van het land mogelijk voorafgegaan door sneeuw. Matige tot krachtige, langs de waddenkust tijdelijk harde zuidoos telijke wind later afnemend en draaiend naar zuidwest. Vooral in het Zuiden van het land hogere temperaturen dan van daag. Morgen: zon op: 08.24, onder: 17.2S. Maan op: 01.30, onder: 10.38.

De Vallei | 1970 | | pagina 1