Bij aangifte van baby morgen geen getuigen Kraamvisite in Nijmegen Roolvink beloofde Kamer spaarzaam gebruik „artikel 8" Leito wellicht gouverneur van Ned. Antillen CAREL BRIELS kwam Waterloo' niet te boven helpt tegen griep AOW/AWW Veiligheids- gordels op voorbank in '71 verplicht WEINIG VLAGGEN, WEL KLEINE CADEAUTJES EEN „ZILVERVLOOT" VAN BEVRIJDINGSTIENTJES met 3 pet. verhoogd BANDWEVERIJ ONTSLAAT 30 MAN munHflRDT'S In plaats van Jonckheer Albert van Dalsumprijs voor Nieuwe Komedie Regeling geldt voor alle nieuwe kentekenbewijzen BURGEMEESTER VAN DEVENTER VINDT: Buitenlandse arbeiders zouden best. moffen stemmen Klacht kunstenaar over opbergen tekeningen in Haags museum Pleidooi voor eerherstel ELLENDIG HOOFDPIJN POEDERS w werken verrassend *6r*chtiod Auto onder trein vrouw dood DONDERDAG 29 JANUARI 1970 Prins Corel Hugo neemt hoffelijk afscheid van zijn moeder. Prins Carlos Xavier Bernardo. NIJMEGEN Mr. Th. M. J. de Graaf, burgemeester van Nijmegen, zal als ambtenaar van de burgerlijke stand fungeren als morgenochtend om tien uur prins Carel Hugo van Bourbon-Parma op het Nijmeegse stadhuis aangifte komt doen van de geboorte van zijn zoon prins Carlos Xavier Bernardo. Er zullen geen ge tuigen zijn, en de haby zal niet wor den getoond. Prinses Irene, crtt het uitstekend maakt, kreeg gisteren bezoek van prins Bernhard (de prins heeft twee dagen geleden een lichte operatie aan zijn hand ondergaan, waardoor hij ongeveer vijf dagen een mitella moet dragen). Later op de morgen kwamen prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven op bezoek. Zij hadden hun jongste zoon, prins Bernhard, in een reiswieg bij zich. Gistermiddag kwamen ook de schoonouders, prins Xavier van Bour- bon-Parma en zijn vrouw prinses Magdalena en hun dochter prinses Marie des Neiges hij 't St.-Radboud- ziekenhuis aan. DEN HAAG Minister Roolvink (Sociale Zaken) heeft gisteravond in de Tweede Kamer beloofd dat hy slechts bü hoge uitzondering gebruik zal maken van de mogeiykheid in de nieuwe Loonwet om in te grqpen in afzonderiyke c.a.o.'s. Tegen deze mogelykheid het beruchte artikel 8 bestaan bij het NVV en NKV zulke grote bezwaren, dat ze niet meer aan het loonoverleg deelnemen. De heer Van der Ploeg (KVP) had de minister gistermiddag tijdens de behan deling van de begroting van sociale za ken met nadruk gevraagd of hij slechts in uitzonderingsgevallen van artikel 8 gebruik zou willen maken. Tijdens de behandeling van de loon wet in de Tweede Kamer had de KVP- er op deze zelfde vragen geen duidelijk antwoord gekregen. „Ik dacht dat ik het toch wel had gegeven, en ik vertel dus eigenlijk niets nieuws", reageerde de minister. Zijn uitspraak kan echter toch wel invloed hebben op de behan deling van het wetsontwerp in de Eer ste Kamer op 11 februari. De regeringspartijen in de Tweede Kamer bleven gisteren bij hun indertijd genomen standpunt, dat de regering de bevoegdheid moet hebben om in cao's te kunnen ingrijpen. Op een andere vraag van de heer Van der Ploeg: „Welke mogelijkheden ziet de minister om de goede verhoudingen in het bedrijfsleven te herstellen?" kon de heer Roolvink minder positief zijn. Het hangt mede af van het be drijfsleven zelf, zei de minister, die overigens niet vooruit wilde lopen op de gehandeling van het wetsontwerp in de senaat. Wel noemde hij de oppositie van de socialist mr. Van Lier die zich had toegesptist op de loonwet, „een ma teloze overdrijving". Zijn partijgenoot, de A.R. drs. Boersma had ditzelfde 's middags in andere woorden ook al tegen de socialist gezegd. „De hele zaak Prins Xavier, zijn echtgenote donna Madeleine en hun dochter Maria des Heiges hij hun aankomst op Schip hol. In Zutphen hebben drie jongens met borden geprotesteerd tegen het uit blijven van vlaggen bij de geboorte van de zoon van prinses Irene. Zij verzamelden 40 handtekeningen van gelijkgestemden. De lijst zal naar het ziekenhuis in Nijmegen worden ge stuurd. Prins Bernhard huis. verlaat het zieken- In Nijmegen werd gisteren weinig ge vlagd. Wel werden er bloemen en kleine cadeautjes bij het ziekenhuis afgegeven. Prinses Margriet en mr. Pieter v. Vollenhoven brachten hun jongste zoon Bernhard, mee in een reiswieg. CURASAO De waarnemend-gouverneur van de Nederlandse Antillen, drs. B. Leito, staat bovenaan de Iqst om gouverneur mr. N. Debrot op te volgen. Zoals bekend, zijn tegen de opvolging door dr. Ea Jonckheer zoveel bezwaren ge rezen dat op Curacao wordt aangenomen dat hy zal bedanken. Dr. -Jonckheer werd in mei door de 4 koningin benoemd, maar toen mede naar aanleiding van die benoeming op Curasao ernstige onlusten uitbraken werd het koninklijk besluit opgeschort. Drs. Leito zou nu de grootste kansheb ber voor het gouverneurschap zijn. An dere kandidaten zijn: oud-premier Sprockel, de oud-gezaghebber van het eilandgebied Curagao Michael Oorsira, mr. J. Ellis en de gezaghebber van het eilandgebied Aruba, O. Henriquez. Drs. Leito heeft aan de economische hogeschool in Tilburg gestudeerd. Hij bracht de oorlog in Nederland door en is hier getrouwd. Na terugkeer op zijn geboorte-eiland Curagao trad hij als ambtenaar in dienst van het eilandge bied. Eind 1959 begaf hij zich in de po litiek en stichtte samen met de oud-ge zaghebber van Bonaire, E. Morkos, de Katholieke Volkspartij. Hij werd gede puteerde en kortgeleden volgde zijn be noeming tot waarnemend gouverneur. Vice-premier Bakker heeft gisteren, direct na zijn aankomst uit Nederland, overleg gepleegd met de Antilliaanse regering. Mededelingen hierover zijn niet gedaan. In Nederland heeft het socialistische Kamerlid W. Wierda gevraagd de fre gatten Van Speyk en Van Galen weg te houden uit het Antilliaanse zeegebied. De twee fregatten zijn op oefenreis en zouden Curagao aandoen. De heer Wierda is van mening dat het bezoek van de Nederlandse oorlogsschepen ge makkelijk tot ongewenste gevolgen zal kunnen leiden. rond artikel 8 is schromelijk overdre ven." De minister denkt toch wel gunstig over de indexering (het aanpassen van de lonen aan de gestegen prijs) zoals in de cao voor de grootmetaal is overeen gekomen. Het neemt niet weg dat alles kan worden geïndexeerd zoals bijvoor beeld verhogingen van indirecte belas tingen en de gevolgen van een opwaar dering van de munt in het buitenland. De lasten op ons gehele volk zouden dan op enkelen worden afgewimpeld. De werkgevers zouden bijvoorbeeld de kosten voor ontwikkelingshulp moeten betalen, terwijl die hulp een offer van iedereen vraagt, zo zei minister Rool vink. DEN HAAG B. en W. van Amster dam hebben de Albert van Dalsumprijs 1968/1969 toegekend aan het in Den Haag gevestigde toneelgezelschap De Nieuwe Komedie. Deze prys is oor spronkelijk ingesteld als een erkenning voor een bijzondere prestatie van een acteur in een Nederlands toneelstuk. Op advies van de jury, gesteund door de Amsterdamse kunstraad, besloten B. en W. van Amsterdam echter ditmaal de prijs toe te kennen aan een toneel groep, „op grond van haar doelbewuste streven om de Nederlandse toneelcul tuur te bevorderen." De jury, bestaande uit de heren J. H. de Groot, A. -ê-. G. Rekers en P. Ruiven kamp, noemde uit het programma van De Nieuwe Komedie vooral de verras sende prestatie van het Van Ostayen- programma „Dag stoel naast de tafel", een kwalitatief hoogtepunt in een ge richt beleid, waarin ook de opvoering van stukken van Gerben Hellinga en Leo Vroman de aandacht hebben ge trokken." De prijs, waaraan een bedrag van f 3000,- is verbonden, zal op een nog vast te stellen datum tijdens een bui tengewone vergadering van de Amster damse Kunstraad aan De Nieuwe Ko medie worden uitgereikt. ADVERTENTIE DEN HAAG De AOW en AWW gaan met terugwerkene kracht tot 1 januari met drie procent omhoog. Dat komt neer op ongeveer 160,- per jaar voor gehuwden en ongeveer 113,- per jaar voor ongehuwden. Op 1 september wordt een vakantiebijslag van drie pro cent uitgekeerd, en die toeslag zal in 1971 tot zes procent worden verhoogd. Deze verhoging heeft als gevolg, dat de premie voor beide verzekeringen met ingang van 1 juli 0,8 procent om hoog moet. Het gaat hier, zo zei minister Rooi- vink (sociale zaken) gisteravond in de Tweede Kamer, om een eerste stap op weg naar een verhoging van de AOW en AWW tot het minimumloon. Over enkele jaren zal het zo ver zijn. Het ka binet heeft overwogen om de premies op 1 april met 0,4 procent op te trek ken. Zo'n verhoging zou echter voor 1971 onvoldoende zijn. Het optrekken van de premies met ongeveer 0,8 pro cent op 1 juli houdt in, dat er in 1971 geen verdere verhoging nodig is. Er worden dan ook geen lasten ver schoven naar het volgend jaar", zei mi nister Roolvink. De uitzonderingsbepaling in de alge mene maatregel van bestuur betref fende de vrijwillige premiebetaling voor de AOW waardoor een gehuwde Nederlandse vrouw die naar het buiten land vertrekt, ongeacht het inkomen van haar echtgenoot steeds de hoogste premie moet betalen, zal worden opge heven. DEN HAAG Na 1 januari 1971 zul len alle nieuwe en tweedehands auto's waarvoor een kentekenbewijs wordt aangevraagd voorzien moeten zijn van goedgekeurde veiligheids gordels voor de twee voorste zit plaatsen. Voor tweedehands auto's waarin geen bevestigingspunten zitten en die dit jaar al op de weg komen geldt dit voorschrift niet. Minister Bakker (verkeer en waterstaat) wil met deze wijziging van het wegenverkeersre glement de veiligheid van de inzitten den verhogen. Het gebruik van de gor dels wordt niet verplicht gesteld. Wel zal de minister het gebruik zoveel mogelijk gaan stimuleren. Op dit ogenblik wordt hard gewerkt aan een internationaal keuringsregle ment. Mocht dit reglement op 1 ja nuari niet klaar zijn dan zal de keu ring volgens nationale regels worden verricht. Minister Bakker spreekt zich niet uit over een bepaald soort gordel. Zowel de drie-'als de tweepuntsgordel wordt toegestaan. De bevestigingspunten moeten door dg fabriek zijn aange bracht. Amerika, Engeland, Tsjechos- Slowakije, België en Zweden kennen al een dergelijke verplichting. Polen schrijft deze verplichting in de loop vai> dit jaar voor. In Duitsland. Frankrijk en Japan wordt er hard aan gewerkt. DEVENTER De burgemeester van Deventer, mr. N. Bolkestein, beeft er geen bezwaar tegen als de buitenlandse arbeiders in Nederland mogen stemmen bij de gemeenteraadsverkiezingen in juni. Hij vindt dit omdat voor hen ook het Nederlandse strafrecht, belasting recht en de sociale wetgeving gelden". „Het was ëen principiële getuigenis in mijn nieuwjaarsrede", zegt de heer Bol kestein. „Want het zal wel niet te ver wezenlijken zijn. Maar waarom zou een buitenlander, die langere tijd in een stad woont, niet mee mogen beslissen over het bestuur van die stad. Je bent tenslotte geen burger van een stad om dat je Nederlander bent." Hij ziet ook wel de keerzijde. Veel buitenlandse arbeiders spreken geen woord Nederlands en kennen de ver houdingen niet. Ze zouden een gemak kelijke prooi kunnen worden van poli tieke propagandisten met een ruim ge weten. Maar dat belet hem niet al bij voorbaat een voorstander te zijn van wijziging van de kieswet in die zin, dat iemand, die een aantal jaren in een stad woont, mee mag stemmen voor de ge meenteraad. Deventer telt onder zijn ruim 65.000 inwoners bijna zeventien honderd vreemdelingen. DEN HAAG De dertigjarige Haag se kunstenaar Johan van den Berg heeft in een open brief aan de direc teur van het Haagse Gemeentemuseum, mr. drs. L. J. .F Wijsenbeek, geprotes teerd tegen de wijze waarop een aantal oliekrijttekeningen vanhem in het ar chief van het museum'is opgeborgen. Hij schrijft dat het werk „in een ver regaande staat van beschadiging" ver keert. De tekeningen, die uit de lijsten zijn gehaald, zijn opgeborgen als „een stapel boterhampapier", aldus de kunstenaar. De heer Van den Berg stelt de direc teur van het museum hiervoor aanspra kelijk. Hij eist een „schadevergoeding annex smartegeld". Volgens de heer Wijsenbeek zijn de tekeningen op dezelfde wijze behandeld als alle tekeningen in het Prentenkabi net. ADVERTENTIE BUNN1K Als het aan Carel Briels volgens het t elefoonboek „expert massamedia had gelegen, holden we nu elke vrije dag en avond naar een van zijn massafestijnen. Het heeft niet zo mogen zijn. Zeven jaar geleden mocht Carel Briels zijn laatste feest organiseren. In het Nümeegse Goffertstadion ging hy toen ten onder, samen/met zijn visie op de viering van 125 jaar Koninkrijk. Een proces tegen Briels voor een door hem uitgedeelde kaakslag, een geschat en ongedekt verlies van 360.000 gulden en een drie kwartier durende documen taire over Briels eigen Waterloo waren de schamele resten. Zo leek het. Carel Briels' begon ge woon aan andere plannen, maar nie mand wilde er meer aan. De laatste mislukking betrof Briels poging om de traditie van de Gijsbrecht door de Nederlandse Comedie opgegeven in stand te houden. Dat was in 1968. Sindsdien heeft Carel Briels de organisator van gigantische na-oorlogse manifestaties in Rotterdam, Amster dam, Maastricht en de grote man achter de oprichting van het Koningin Wilhel- minafonds niet meer bestaan. Fi guurlijk niet en letterlijk bijna niet. Tot gisteren. In het motel Bunnik aan de Rijksweg Utrecht-Arnhem had hij voor die dag een persconferen tie belegd om dit aan te tonen: „Als ik in de gevangenis had gezeten, was ik al lang gereclasseerd en had ik weer een behoorlijke baan gehad". De directe aanleiding van zijn her nieuwd publiek optreden zijn vaak emotionele handelingen hebben in vroe ger jaren regelmatig de kolommen van dit dagblad gehaald gold zijn faillis- sementsaanvraag door de Amsterdamse mevrouw Van Bussel, die Carel Briels zeven jaar geleden 32.000 gulden leende voor de realisering van de documentai re over het Waterloo-gebeuren. Op de rente van 5.700 gulden na heeft zij het geld teruggekregen. Die rente kan Carel Briels zegt hij nu niet betalen. En daarom heeft hij maandag surséance van betaling aangevraagd bij de Bos sche rechtbank. Carel Briels: „Het gaat me niet eens zo om dat bedrag. Ik wil opening van zaken geven, omdat ik na zeven jaar weer en nog steeds gemaltraiteerd word en nog steeds word geconfronteerd met die ellendige geschiedenis in Nijmegen. Daardoor kan ik mijn werk niet doen". „In het bedrijfsleven ik doe part time public relationswerk om mijn ge zin te onderhouden heb ik geen pro blemen. Maar zodra ik met de ambtelij ke wereld word geconfronteerd, 'dan stoot ik mijn hoofd". Na het debacle in Nijmegen is er via de vroegere minister Vrolijk (CRM) ge probeerd Carel Briels als waardering voor zijn vroegere activiteiten aan een baan te helpen als cultureel attaché in Mexico. Maar ook dat ging niet door. Alle pogingen van Briels daarna om via een manifestatie voor een of ande re gemeente zich te kunnen rehabilite ren, zijn volgens hem afgestuit op de negatieve klank die zijn naam door de Waterloo-ramp heeft gekregen. In Am sterdam, in Rotterdam, in Tilburg en pas nog in Den Bosch is zijn naam steeds opnieuw „voldoende" gebleken om hem een eventuele opdracht te wei geren. Carel Briels: „rk heb in oktober '68 zelfs drie kwartier met de minister president zitten praten. Ik heb gebeden en gesmeekt om rehabilitatie. Ik ben ten einde raad. Geen zelfbeklag, maar toch wel een gerechtvaardigd beklag - dacht ik". Hoe Carel Briels die rehabilitatie ziet, is zelfs hem niet helemaal duidelijk. De opdracht voor een grote manifestatie, de baan van cultureel attaché voor ons land in den vreemde. Hij weet het zelf niet. Hij weet wel dat hij met een mis lukking zit, die niet alleen zijn schuld was, maar ook die van het stichtingsbe stuur dat verantwoordelijk was voor de Koninkrijksviering in Nijmegen. De stichting heeft zich failliet laten verklaren en daarmee was voor haar de zaak geregeld. Carel Briels eens chauffeur van Charlotte Kohier is ermee blijven zitten. ADVERTENTIE UTRECHT Op 20 april worden ter gelegenheid van het feit dat Neder land dit jaar 25 jaar bevrijd is vijf miljoen zilveren tientjes in roulatie gebracht. De munt toont zowel de beeldenaar van koningin Wilhelmina als van koningin Juliana. Op de foto: de munt zoals die op het ogenblik bij de Munt te Utrecht geslagen wordt. SOEST Op een met knipperlichten beveiligde overweg in Soest is woens dagavond de 41-jarige mevr. Th. M. Kerkvliet uit Soest gedood, toen haar auto door een trein werd gegrepen. De bestuurder van de trein zag de automo biliste langzaam de overweg naderen en gaf verschillende signalen, maar de wagen reed niettemin langzaam de overweg op. ENSCHEDE Bij de N.V. Bandwe- verij-vlechterij Scholten en Van Heek in Enschede wordt een herstructurering van de produktie en verkooporganisatie doorgevoerd als gevolg waarvan 30 per sonen ontslag zal moeten worden aan gezegd. Vandaag is met de werknemersorga nisaties een afvloeiingsregeling bespro ken. Een aantal produktiegroepen blijkt na de recente loonsverhogingen niet meer voldoende rendabel te zijn, zo deelt de directie mee. Daarom is beslo ten deze sectoren van het bedrijf te sluiten. Een deel van genoemde werk zaamheden zal hij andere Twentse be drijven worden uitbesteed. verpakking: 14 en 40 tabletten

De Vallei | 1970 | | pagina 7