Veiligheidsauto Duitse justitie ziet af van vervolging oorlogsmisdadiger Sneltrein ramde schoolbus •mi Frans Schumacher is niet strafbaar Hogere lonen voor Belgische soldaten Wereld geeft meer geld uit aan wapens dan aan het onderwijs Botsing eiste levens van vele kinderen Duitse steden doel van atoomaanval door Amerikanen Wegverkeer naar Berlijn nu normaal "Er is nu Cassis van SiSi" "Cassis van wie?" "Cassis vanSiSi!" Ontevredenen verwoestten kantoor der belastingen Erich Heckel overleden want die smaakt nu eenmaal anders dan andere TEGEN VOORSTEL IR. WIESENTHAL IN Voor een miljoen hasjiesj gevonden Paus roept kerk op tot meer volgzaamheid Onderhandelaar van Duitsers in Moskou Scheepsbotsing eiste drie mensenlevens Tiende geval van verbranding OOK VOOR At O-PERSONEEL IN WEST-Dl IITSLAND IN GEVAL VAN NOODSITl ATIE HANDLEIDING DONDERDAG 29 JANUARI 1970 WORCESTER Massachusetts Een experimentele auto die in ieder ongeluk tot 80 kilometer per uur veilig zou zijn, zal binnen de komende drie jaar door de Ameri kaanse regering worden gebouwd en getest. Dit heeft de Amerikaan se minister van Verkeer, John Vol- pe, woensdag verklaard. ..Wij zijn van plan tegen het eind van 1972 veertien auto's te hebben gebouwd en getest. De bedoeling is, dat de automobielindustrie de nieuwe veiligheidsmaatregelen zal overnemen en in eigen auto's zal verwerken", aldus Volpe. Eén van de veiligheidsmaatrege len zou zijn een ,,lucht-systeem" om de inzittenden in een ongeluk te beschermen. Verder is men van plan een plastic bumper te ontwik kelen. ..Wij hopen, dat deze twee pro jecten alleen 10.000 levens per jaar zullen redden". BERLIJN Het verkeer van en naar Berlijn door Oost-Duitsland, dat tijdens rittingen van bondsdagfracties in West-Berlijn bijna een week lanq door Oostduitse grenswachten werd ge stoord. loopt sinds .woensdag weer nor maal. Van alle grensovergangen kwa men berichten binnen dat geen storings maatregelen werden genomen Hoewel de moeilijkheden op de auto bahn van West-Duitsland naar Berlijn schijnen afgelopen te zijn, wordt het verkeer nu vertraagd door sneeuw en ijs. Vorige week oefende Oost-Duitsland «trenge controle uit bij de grensposten, aodat sommige vrachtwagens meer dan reven uur op toestemming om door te rijden moesten wachten. De Oostduit sers protesteerden daarmee tegen het houden van Westduitse politieke bij eenkomsten in Berlijn. BONN De officier van justitie in Wiesbaden zal geen strafvervolging instel len tegen dr. Franz Schumacher (62). die volgens Simon Wiesenthal in 1944 een onrechtmatig doodvonnis tegen de Nederlander Gerard F. Smits zou hebben doorgedreven. Volgens het Wiesbadcnse parket heeft dr. Schumacher, die destijds lid van een Duitse krijgsraad in Utrecht was, geen strafbaar feit begaan en zijn de beschuldigingen van Wiesenthal on juist. Wiesenthal, het hoofd van het Joods documentatiecentrum in Wenen, had de minister van justitie van de deelstaat Hessen gevraagd om stappen te onder nemen tegen Schumacher, die als ge pensioneerd officier van justitie In Mainz woont. De Nederlandse officier Gerard Smits werd in 1943 gegrepen wegens bezit van een pistool, waarmee hij be kende de Duitsers na de geallieerde in vasie te willen bevechten. Zijn zaak werd drie maal behandeld voor een Duitse krijgsraad. Twee maal werd Smits veroordeeld tot twaalf jaar tuchthuis; daarna volgden doodvonnis en executie. BRUSSEL Dc soldij van de Belgi sche dienstplichtige zal van het huidige niveau, van ongeveer 1,40 per dag. per jaar met rond 70 cent worden opge trokken tot een niveau van 3,30 per dag. Soldij zal in België geen soldij blijven heten maar omgedoopt worden tot „schadevergoeding." Plannen voor deze veranderingen heelt de Belgische minister van landsverdediging. Segers. woensdag in Brussel in een senaats commissie bekend gemaakt. Minister Segers wil ook een leger met meer beroepspersoneel en minder dienstplichtigen. Voorts denkt hij eraan de periode van militaire verplichtingen, na volbrachte eerste oefening, van ADVERTENTIE vijftien tot acht jaar terug te brengen. In gezinnen waar twee broers al in mi litaire dienst geweest zijn krijgt de der de broer vrijstelling. De minister wil deze maatregel ook gaan uitbreiden tot die gezinnen waar twee broers gedu rende twee jaar in een ontwikkelings land technische hulp verleend hebben. NAVO-landen met strijdkrachten ge stationeerd in West-Duitsland hebben woensdag met de vakbond voor werk nemers bij de openbare diensten over eenstemming bereikt over.een loonsver hoging voor hun 140.000 Westduitse werknemers. Het Westduitse ministerie van financiën heef namens de Ver enigde Staten. België. Frankrijk en En geland. met de vakbonden onder drei ging van stakingen onderhandeld over de nieuwe lonen. De Westduitse werk nemers kriigen een loonsverhoging van negen procent en een eenmalige uitke ring van 125 gulden. HAMBURG De douane heeft in de nacht van dinsdag op woensdag in Hamburg 180 kg hasjiesj en 3 kg opium in beslag genomen. De buit, waarvan de waarde op een miljoen mark wordt ge schat. bevond zich in de kofferruimte van een auto. VATIKAANSTAD Paus Paulus VI heeft de katholieken aangespoord, zfjn autoriteit te gehoorzamen. Hij ver klaarde. dat de katholieke kerk een ..maatschappij is die „op herderlijke wijze wordt georganiseerd en gere geerd". „Dit betekent gehoorzaamheid", aldus de Paus. „Het is het bewijs, dat gehoor zaamheid een wet is binnen de kerk... omdat in iedere maatschappij authori- teit bestaat die onontbeerlijk is". De Paus sprak tijdens zijn wekelijkse audiëntie in de basiliek van de Sint Pieter. Hij noemde niemand bij naam. maar volgens waarnemers zinspeelde hij op de moeilijkheden in de katholie ke kerk. „Onze generatie komt in grote verlei ding moe te worden van de waarheid die wij zouden kunnen bezitten. Velen die de ernst en het nut van de verande ringen op wetenschappelijk en maat schappelijk gebied toejuichen, hebben hun vertrouwen verloren in traditie en in de leer van de kerk. Zij wantrouwen de doctrine van de katholieke kerk." MOSKOU De Westduitse staatsse cretaris en belangrijkste adviseur van Willy Brandt, Egon Bahr, is in Moskou aangekomen om besprekingen te voeren over het verbeteren van de betrekkin gen tussen West-Duitsland en de com munistische wereld. Bahr zal de plaats van de Westduitse ambassadeur in Moskou. Helmut Al- lardt innemen bij de besprekingen, die vorige maand zijn begonnen. Volgens Bonn zijn de onderhandelingen „ver strekkend". Bahr heeft voor zijn ver trek verklaard dat hij het gesprek wil brengen op het belangrijkste punt van de besprekingen, nl. een verdrag over het wederzijds afzien van het gebruik van geweld. Hij is ervan overtuigd, dat de Sowjet-Unie belang stelt in een der gelijk verdrag. Het vervangen van Al- lardt wijst erop, dat Bonn veel waarde hecht aan de onderhandelingen. Volgens Wiesenthal zouden Schuma cher bij de eerste twee processen als militair aanklager de doodstraf hebben geëist en beide malen beroep hebben aangetekend. Zo zou hij hebben bereikt dat hij in derde behandeling, nu als president van de rechtbank, zelf het doodvonnis kon doordrijven. Het parket in Wiesbaden, dat na Wie- senthal's klacht opdracht kreeg de zaak te onderzoeken, komt tot een andere conclusie. Schumacher heeft inderdaad het doodvonnis geveld, maar dit was onder het toen geldende „bezettings recht" regelmatig. Schumacher, is echter geen aanklager geweest Beroep aantekenen was vin de toenmalige militaire rechtspraak ook niet mogelijk. Als lid van de groep officieren, waaruit krijgsraden werden samenge steld. was Schumacher zeer zijdelings bij de zaak betrokken, totdat hij zelf als president van de krijgsraad moest optreden. Dat er drie maal een proces is ge voerd. kwam doordat de Duitse opper bevelhebber in Nederland, Christiansen, de tuchthuisvonnissen niet wilde goed keuren. Dat was hem ontraden door zijn juri dische adviseur in een „menselijk be zien betreurenswaardig rapport". Ten onrechte veronderstelt Wiesenthal dat Schumacher dit rapport zou hebben ge schreven. PARIJS Het kantoor van de belas tingontvanger te Lyon is door ongeveer dertig ontevreden belastingbetaler» verwoest. Talloze dossiers werden in brand ge stoken of door het raam naar buiten gegooid. Toen de overvallers zich na vijf minuten terugtrokken lieten zij één grote puinhoop achter. Wat de politie het meest intrigeert, was de pijnlijkê nauwkeurigheid, waar mee deze overval in het centrum van de stad was voorbereid. Het commando arriveerde in tien auto's en maakte ge bruik van veldtelefoons om met elkaar te praten. Om zich tegen al te haastige achter volgers te beschermen lieten zij op d» eerste en de tweede verdieping van he' gebouw rookbommen achter, voordat zij zich vergrepen aan het kantoor van de ontvanger. Terwijl twee man met machinepisto len de ambtenaren in bedwang hielden, sloegen tien anderen alles kort en klein. Nog geen vijf minuten later nog voordat de politie gearriveerd was waren zij weer vertrokken, zonder enig bruikbaar spoor achter te laten. Het wrak van de door een trein ge grepen bus. naast de spoorlijn. Overal langs de baan liggen de brok stukken verspreid. ADVERT ENTIh. mijn volgende pakje is weer DEN HAAG De wereld geelt per jaar 360 gulden uit om een kind te leren lezen en 28.000 gulden om een soldaat te leren schieten. Volgens het januari nummer van de „Unesco Courier", dat geheel aan het „internationale onder wijsjaar 1970" is gewijd, komen deze cijfers overeen met de bedragen die jaarlijks aan de gemiddelde scholier en de gemiddelde soldaat besteed worden. De vergelijkende statistieken geven op zichzelt al een aanwijzing waarom de Unesco hel nodig heeft geoordeeld om 1970 tot internationaal onderwijsjaar uit te roepen. De wereld als geheel besteedt per jaar 396 miljard aan het openbaar on derwijs en 40 procent meer aan het le ger, namelijk 572 miljard gulden. Hoe wel de ontwikkelde landen het meeste uitgeven aan hun verdediging heeft hun onderwijs daar het minr onder te lijden. Zij zijn in staat om per jaar per hoofd van de bevolking 360 gulden aan onderwijs te besteden, terwijl de ont wikkelingslanden. waar de grootste be hoefte aan onderwijs bestaat, per hoofd slechts 16 gulden kunnen op brengen. De „Unesco Courier" toont aan dat het stoppen van geld alleen in het on derwijs niet genoeg is om het probleem op te lossen. De scholen in de ontwik kelingslanden kosten bijzonder veel geld door hun ondoelmatigheid, die wordt toegeschreven aan het grote aan tal leerlingen dat de school voortijdig verlaat. In het merendeel van de ont wikkelingslanden zouden de kosten van de opleiding tot de helft of een kwart van het huidige bedrag verminderd kunnen, worden, als iedere leerling in het normale tempo zorider zittenblij ven de school zou afmaken In een artikel in het blad van de Unesco wordt er op gewezen dat som mige ontwikkelingslanden beperkingen opleggen aan het aantal kinderen dat tot de middelbare school wordt toegela ten, en in sommige gevallen geldt dat zelfs ook voor lagere scholen. Deze op lossing op korte termijn zal het pro bleem op lange termijn niet oplossen Tegen 1980 zullen de ontwikkelingslan den vier maal zoveel technici, inge- nieuers en wetenschapsmensen nodig hebben om hun economie in een stij gende lijn te bréngen. Het benodigde aantal zal niet bereikt worden, aldus de JOHANNESBURG Bij een botsing op een spoorwegovergang, tussen een trein en een schoolbus, 50 km ten zui den van Johannesburg zijn woensdag 27 kinderen gedood en 14 gewond. Door de kracht van de botsing werden de kinde ren honderden meters uit de bus geslin gerd. Dc bus. waarin alle plaatsen bezet waren, bracht kinderen tussen zes en twaalf jaar van school naar huis. On middellijk na het ongeluk waren zeven tien ambulances op de plaats van het ongeluk. Een groot aantal dokters werd opgeroepen om naar ziekenhuizen in dc buurt te komen, waar voorraden bloed- plasma werden aangevoerd. Van de 72 kinderen die in de veron gelukte bus zaten, liggen er zestien zwaar gewond in het ziekenhuis te Ver- eeniging. De kinderen keerden naar huis uit de school in Meyerton. dat ongeveer 50 km ten zuiden van Johannesburg ligt. Een ooggetuige vertelde een verschrikkelij ke klap gehoord te hebben. De bus werd een 25 meter meegesleept door de uit twee wagens bestaande exprestrein. De bus was zo verfomfaaid dat de beide kanten haast tegen elkaar ge drukt waren, zo vertelden ooggetuigen. Johannes Fourie (16) wrist de ramp te overleven door enige seconden voordat de bus werd gegrepen er uit te sprin gen. Hij vertelde dat de bus de lucht in geslingerd werd en 25 meter verder als een hoop metaal werd neergesmakt. Fourie. die naast chauffeur J. Koeke- moer (een van de gewonden) zat, zei dat de bus was blijven stilstaan voor de on bewaakte overweg. De bus begon weer te rijden toen enige van de kinderen achterin begonnen te gillen dat een trein naderde. De chauffeur sprong op zijn remmen en de motor sloeg af. „Vrijwel de gehele bus stond op de spoorbaan. Ik greep verscheidene malen naar de deurknop, maar kon hem niet vinden. Tenslotte vond ik hem. opende de deur en sprong. ik weet niet wat er daarna is gebeurd". ANTWERPEN Het Nederlandse schip „Atlantic Star" van de „Atlantic Container Line" is in dichte mist in aaiv varing gekomen met een Nederlandse en een Belgische aak in de haven van Antwerpen. Een baby op een van de aken verdronk terwyl twee Belgische opvarenden van de aak ..Hugo Vander- goes" worden vermist. De politie heeft verklaard dat er wei nig hoop is voor de vermiste Belgen. De opvarenden van de Nederlandse „Bon Espes" werden door de kustwacht ge red. Het zijn de 22-jarige Christian Hoo- jestadt uit Berkendam, zijn vrouw eb twee van hun kinderen. Het kleinste kind kwam om het leven. De Atlantic Star botste eerst tegen de Bon Espes Deze raakte voordat zij zonk de Hugo Vandergoes, die onmiddellijk zonk. auteur, tenzij de welvarende geïndus trialiseerde landen meer gelden voor de derde wereld zullen opbrengen. Onder de kop „zijn er werkelijk te veel onderwijzers" geeft de Unesco een doorsnede van negentien ontwikkelde en ontwikkelingslanden, waaruit blijkt dat op iedere honderd mensen en van iedere 35 werknemers er een on derwijzer is. „Als steeds meer kinderen -leeds langer op school worden gehou den en hoe lang formeel onderwijs zou moeten gluren is op zichzelf een open vraag dan is misschien de tijd gekomen voor een algehele herwaarde ring van de huidige onderwijspraktijk" aldus de „Unesco-Courier". LENS Het tiende geval van zelf verbranding in Frankrijk heeft zich gisteren voorgedaan in Lens. Daar be roofde een twintigjarige gemeente ambtenaar zich van het leven door zich in brand te steken. De jongeman had thuis moeilijkheden. HAMBURG Het Westduitse weekblad Der Stern schrijlt dat het in het bezit I» van geheime Amerikaanse plannen, waarin doelen in Oost- en West-Europa en het Midden-Oosten worden aangewezen voor aanvallen door Amerikaanse kern bommenwerpers. als er een noodsituatie zou ontstaan. De aangewezen doelen zou den vliegvelden, bruggen, spoorwegen, militaire hoofdkwartieren, munitiedepots, dammen en havens in West-Duitsland, Oostenrijk, Finland, Zuid-Slavië. Perzië. Irak. Syrië, Egypte en in Oosteuropese staten zijn. Filmnegatieven van de documenten zouden begin deze maand door een on bekende naar „Der Stem" zijn ge stuurd. Dezelfde man zou in de zomer van 1969 aan het weekblad een Ameri kaans plan bekend hebben gemaakt over het ontketenen van nucleaire, bio logische en chemische oorlogvoering als de Navo op het slagveld verslagen zou worden. Der Stern beweert dat de Ameri kaanse sergeant Robert Lee Johnson de doelen voor atoomaanvallen, die in het document staan opgesomd, tussen 1959 en 1Ö64 aan de Scwjet-Unie heeft door gegeven. Johnson werd in 1965 tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens het doorgeven van defensiegehei men aan de Russen. Volgens Der Stern zouden de Ver. Staten zelfs na John- sons's arrestatie hebben geweigerd om de inhoud van de documenten aan de Navo-landen bekend te maken, terwijl de Russen al lang van de inhoud op de hoogte waren. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Bonn wilde geen commentaar geven voor hij het artikel in Der Stern zorgvuldig be studeerd had. Hooggeplaatste Amerikaanse functio narissen bevestigen volgens Stern, dat dc documenten waarvan het weekblad fotokopieën bezit, „absoluut authentiek" zijn. Een woordvoerder van de lucht macht in Wiesbaden weigerde commen taar. De plannen zouden zijn uitgewerkt in een handboek. Voorwaarde voor nu cleaire spreiding. Het boek is samenge steld door de vice-chef staf van de in lichtingendienst van de Amerikaanse luchtmacht in Europa (Usafe). Een regeringswoordvoerder zei dat de Amerikaanse documenten achterhaald zijn en „alternatieve operationele plan nen" bevatten voor het gebruik van kernwapens in het geval van een Sovjet aanval op het westen. Zijn collega van het ministerie van defensie wees er op dat het geen Navo-documenten zijn en geen basis kunnen vormen voor het ge bruik van nucleaire wapens binnen het kader van de Navo defensieopzet. Hij zei dat de documenten zeker acht jaar oud waren. Hij herinnerde er verder aan dat de Navo-minister in 1962 op een conferentie in Athene hadden be paald dat de bondgenoten geraadpleegd moesten worden voordat een atoomwa pen tot ontploffing wordt gebracht. Sindsdien zijn de voorschriften voor overleg verscherpt. De woordvoerder zi dal de nieuwe nucleaire richtlijnen welke in Brussel in december j.l. wer den vastgesteld noodzakelijk waren omdat de Navo het principe van de „Massale vergelding" heeft vervangen door dat van „Soepel reageren". CONSTANZ De Duitse schilder Erich Heckel, die als medeoprichter van het schildersgenootschap „Die Brticke" in Dresden een belangrijke rol heeft gespeeld in de ontwikkeling van de mo derne kunst, is dinsdag in een zieken huis te Radolfzell aan het nver van Constanz overleden. Hij was 86 jaar. „Die Brücke", die Heckel in 1905 sa men met .Schmidt-Rottluff. Kirchner en Bleyl oprichtte, was in die tijd een revolutionaire beweging op het gebied Van de hedendaagse kunst. In 1913 viel de beweging uiteen. Heckel. die bij voorkeur in heldere kleuren romanti sche landschappen en circustaferelen schilderde, woonde van 1911 tot het ein de van de tweede wereldoorlog in Ber lijn. Tot 1033 was hij docent aan de staatshogeschool voor beeldende kun sten, onder Hitier werd zijn kunst als „ontaard" afgewezen. Nadat zijn wo ning en atelier door een bombardement waren verwoest, verhuisde Heckel naar het meer van Constanz. Van 1949 tot 1955 was hij verbonden aan de Acade mie van Beeldende Kunsten in Karlsru he. Heckel was onderscheiden met d# orde „pour le merite" en talrijke be langrijke Westduitse kunstprijzen. V- W cas i s Is

De Vallei | 1970 | | pagina 9