Griekenland geschorst als lid Raad van Europa Alg emene amnestie in Nigeria Kenyatta blijft aan, in Kenia WILSON WEER THUIS Lawines in Stakingen in Spanje Praag zuivert partij van ongewenste figuren Britse premier boekte in Amerika resultaat Griep? Missionarissen zitten in Nigeria gevangen Wegens schending rechten van de mens Hulde voor v. d. Stoel Rode Kruis stopt vluchten naar Nigeria Israël wilde geen Mirages wegvoeren Perzië eisen vele doden Strenger regime bij hard werken Lybië verhoogt olieprijzen Stakingen hij Ford-fabriek in België Familiedrama in Duitsland Italië blijft nog onrustig BIJ BOTSING OP ARUBA VIER DODEN Sociale onrust in Denemarken Tank-tacticus Hart overleden Engeland levert Lybië tanks Belgisch spoor wordt duurder Dit is het recept: Kaasfonduevan Nededandsekaas. ALLEMAAL FANTASIE Bronchiletten Als jij griep hebt, wat doe je dan? Dan neem ik een MANN pijnstiller. MANN poeders en cachets Wk of MANN tabletten. lui Alledrie helpen direct. If 1 ECONOMIE CRISIS OOK NEDERLANDSE ZUSTERS VAST ga met md tjjd mee- ganaardenmb! mmm i VRIJDAG 30 JANUARI 1970 STRAATSBURG De voorzitter van het ministerscomité van de Raad van Europa en minister van Buitenlandse Zaken van Luxemburg, G. Thorn, heeft donderdagmiddag in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa gezegd, dat Griekenland moet worden beschouwd als feitelijk geschorst als lid van de Raad sedert 12 december jl., toen het meedeelde zich uit de Raad terug te trekken. Hoewel Griekenland formeel nog tot en met 31 december 1970 lid is van de Raad van Europa, zal het niet meer aan de werkzaamheden kunnen deelnemen. Minister Thom zei dit in antwoord op vragen van het Nederlandse socialisti sche assemblee-lid mr. M. van der Stoel. De Griekse minister van Buiten landse Zaken, Pipinelis, had tijdens de zitting van het ministercomité in Parijs ADVERTENTIE Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. gen. Binden mi LAGOS Het Nigeriaanse staats hoofd generaal Jakoeboe Gowon heeft een algemene amnestie afgekondigd voor iedereen, die zich tjjdens de Nige riaanse burgeroorlog tegen de federale regering heeft gekeerd. Deze amnestie geldt bljjkbaar ook het voormalige Bia- fraanse staatshoofd Ojoekwoe en diens naaste medewerkers, die kort voordat Biafra zich overgaf naar het buitenland zjjjn vertrokken. Eerder deden in Lagos berichten de ronde dat vroegere Biafraanse leiders ter verantwoording zouden worden ge roepen. In een toespraak tot het corps diplomatique in Lagos zei Gowon: „Er zullen geen Neurenbergse processen ko men". Hij bedankte voor de snelle hulpver lening van een aantal landen aan de getroffen gebieden, maar hij legde er de nadruk op dat de federale regering zelf moet beslissen hoeveel hulp zij nodig heeft en wanneer zij die wil ontvangen. Gowon verzekerde de diplomaten dat Nigeria „hartelijke betrekkingen" wil onderhouden met alle landen, die een diplomatieke vertegenwoordiging in La gos hebben. GENEVè - Het internationaal comité van het Rode Kruis heeft de hulp- vluchten naar Nigeria stopgezet in af wachting van de regeling van techni sche details, zo heeft een woordvoerder van het comité in Genève bekend ge maakt. Nadat de Nigeriaanse regering toe stemming voor de vluchten had gege ven, heeft het Rode Kruis zaterdag een vlucht naar Enoegoe en zondag naar Lagos en Enoegoe gemaakt. Sindsdien zijn echter geen vliegtuigen uit Cotonou in Dahomey naar Nigeria vertrokken. De vluchten waren stopgezet totdat kwesties als het vullen van de brand stoftanks, de piloten en het onderhoud waren geregeld, omdat er na de vluch ten tijdens het weekend een aanzienlij ke voorraad voedsel en medicamenten ter plaatse was. Het Rode Kruis heeft nu in Cotonou vijf eigen vliegtuigen en 4500 ton voorraden ter beschikking. De Verenigde Staten hebben nog zeven vliegtuigen toegezegd, waarvan er reeds twee in Cotonou zijn aangekomen. WATTENSCHEID In een woning In Wattenscheid, in de Westduitse deel staat Noordrijn-Westfalen, heeft men woensdag de lijken gevonden van een 40-jarige man, zijn 35-jarige vriendin hun vierjarig dochtertje en twee doch ters van 13 en 15 jaar uit een vroeger huwelijk van de vrouw. In een af scheidsbrief stond „wij zagen geen an dere uitweg". Het drama heeft zich ver moedelijk al in het afgelopen week einde voltrokken. op 12 december meegedeeld dat zijn land zich terugtrok uit de Raad. Dat deed hij toen het duidelijk was gewor den dat een meerderheid van het comi té zich voor schorsing van Griekenland zou uitspreken op grond van schending van de mensenrechten door het Griekse regime. Minister Thorn zei ook dat de minis terraad het rapport van de Europese commissie voor de rechten van de mens in maart zal behandelen ook al heeft Griekenland op 12 december de conven tie van de rechten van de mens opge zegd. Die opzegging wordt op 13 juni van kracht. In november had de Euro pese commissie voor de mensenrechten een rapport bij de ministerraad inge- NAIROBI President Jomo Kenyat ta is vandaag beëdigd om zijn land in de komende vijt jaar opnieuw te lei den. Ongeveer 100.000 mensen keken naar de plechtigheid, waarbij nog 21 kabinetsleden werden beëdigd. Kenyatta, die in 1963 leider was bij de onafhankelijkheidsverklaring, werd in 1964 de eerste president van Kenia. Hij verklaarde dat de Kenianen door eenheid, zelfrespect, zweet en arbeid de komende vijf jaar tot een historisch hoofstuk in de geschiedenis zouden ma ken. Hij legde de nadruk op de behoefte aan economische onafhankelijkheid en verklaarde de Aziaten in de handel en in de industrie door Afrikanen te zul len vervangen. ROME De studenten- en arbeids- ongeregeldheden zijn in Italië in het- vigheid toegenomen, met alweer scher mutselingen tussen links- en rechts-ge- oriënteerde studenten bij de universiteit en een protestmars van duizenden sta kende transportarbeiders. Op het politieke front ziet alles er wel rooskleurig uit. Volgens de dagbla den is de vorming van een nieuwe coa litieregering waarschijnlijk, als gevolg van de top-conferentie van de leiders van de coalitiepartijen, die woensdag plaatsvond. Bij de universiteit viel een groep neo-fascistische jongeren links-katho lieke studenten aan die de juridische faculteit bewaakten. De neo-fascisten schreeuwden leuzen zoals „dood aan de communisten en de Chinezen". Zij gooi den met stenen en blokken hout. Hun tegenstanders vochten terug met stoelen en tafels en trokken zich daarna terug in het gebouw. Vijftien politieauto's arriveerden om de orde te herstellen. Twintig jongeren werden lichtgewond en een aantal rui ten sneuvelden. ARUBA Bij een autobotsing op Aruba zijn vier- mensen omgekomen. Drie van de slachtoffer waren vorige maand uit Nederland aangekomen. Het zijn A. P. Picauly (41), zijn vrouw S. L. E. Picauly-Smit (38), Evert Fekkes (32) en E. van den Berg. diend over de toepassing van de con ventie in Griekenland. Over de rechtspositie van Grieken land ten aanzien van de Raad van Eu ropa zei minister Thom nog, dat de plaatsvervangers van de leden van het ministercomité vorige week de kwestie van de administratieve en financiële gevolgen van Griekenlands uittreding uit de Raad hadden behandeld en een aantal besluiten hadden genomen. Mr. Van der Stoel heeft namens de politieke commissie van de assemblee een nieuw rapport over Griekenland in gediend. De assemblee sprak zich een stemmig uit voor de in het rapport op genomen instructie aan de politieke en de juridische commissie om de Griekse kwestie in het oog te houden. Met de aanneming van de instructie is een einde gekomen aan mr. Van der Stoel's positie als rapporteur. Hij heeft die positie twee jaar lang bekleed. Vo rig jaar werd hem op grond van zijn rapportage door de Griekse autoriteiten de toegang tot Griekenland ontzegd. Het Britse conservatieve assemblee-lid P. Kirk bracht hem hulde voor de wijze waarop hij zijn taak als rapporteur had vervuld. Bij de presentatie van het rapport zei mr. Van der Stoel, dat de Raad van Eu ropa in staat moet zijn dadelijk wat te doen als de situatie in Griekenland ver andert. Hij herhaalde dat de actie van de Raad van Europa alleen tegen het regime is gericht. Dat regime heeft het uittreden uit de Raad van Europa voorgesteld als een grote overwinning, maar een paar uur voordat Pipinelis op 12 december dat besluit meedeelde, had dezelfde minis ter nog getracht de andere landen er van te weerhouden zich voor schorsing uit te spreken. Mr. Van der Stoel drong erop aan, dat ook de Amerikanen het regime in Athene gaan isoleren. Dat zal de kans op ineenstorting bevorderen. Dat zou tevens in het belang van de Amerikanen zijn, omdat de anti-Ameri kaanse stemming onder de bevolking toeneemt. ADVERTENTIE OLIFANT OP DE WADDEN. Steeds meer sportvissers gaan een dagje vissen op de wadden. Bot, schar, schol, krabben, tong en klonten mosselen zijn niet van de lucht. En sóms een Olifant. Steeds vaker zelfs. Want wat is er heerlijker dan zo nu en dan even er tussen door een glaasje Olifant Vieux? PARIJS „Gewauwel". Met deze term kwalificeerde de Israëlische am bassade in Parijs een verhaal van de Londense Daily Telegraph over het plan tot ontvoering van de vijftig voor Israël bestemde Mirages, die in Frank rijk worden vastgehouden. Afgezien van het feit dat het Engelse verhaal onjuistheden bevat, is een der gelijke ontvoering welhaast uitgesloten. En wel om de volgende redenen: De vijftig Mirages staan onder Fran se militaire bewaking in loodsen die elektronisch zijn afgesloten. Uit de toestellen zelf zijn een aantal onderdelen verwijderd, noodzakelijk voor vluchten over afstanden van meer dan'driehonderd kilometer. Sedert de Israëlische piloten in Frankrijk oefenen, mogen zij nooit meer dan met vijf man de lucht in. Zouden zij niet op hun basis zijn terug gekeerd dan zouden de andere Israëli sche piloten naar huis zijn gestuurd. Op het ogenblik is er geen Israëlische piloot meer in Frankrijk. TEHERAN Ongeveer honderd km ten noordwesten van de Perzische hoofd stad hebben zich lawines voorgedaan waardoor 36 mensen het leven hebben verloren en honderden anderen in d« vrieskou zijn gestrand. De lawines heb ben een hoofdweg door de bergen, di« van Teheran naar de Kaspische zee loopt, geblokkeerd. Meer dan twintig bussen en auto's zijn in een ravijn ge stort, zo is officieel meegedeeld. Red dingsploegen hebben 250 mensen uit hun isolement verlost, maar meer dan 400 zitten er nog in de sneeuw vast. Voor hen worden voedsel, kleding en dekens door hefschroefvliegtuigen uitgeworpen. OVIEDO In Oviedo zijn weer 2.000 mijnwerkers in staking gegaan zodat nu in het belangrijkste Spaanse kolenbek ken in totaal 8.000 mensen staken. De jongste staking is gericht tegen het ont slag van tien stakers. De stakers willen betere pensioenen, veiliger arbeidsvoorzieningen en grotere kerstmis bonificaties. In totaal moesten tot nu toe 22 mijn- zetels gesloten worden. De staking, wel ke nu in haar vijfde week is, heeft het regeringsmijnbouwconsortium Hunosa reeds 400 miljoen peseta's gekost. Hu nosa stelt zich op het standpunt dat de mijnwerkers goed betaald worden en heeft tot dusver geweigerd over de ei sen van de stakers te spreken. ADVERTENTIE Hoestdrank in tabletvorm. f 1." De Engelse premier Harold Wilson is na zijn bezoek aan Amerika weer terug in Londen, zij het dan niet hele maal heelhuids. In Amerika is hij ge vallen waarbij hij een gewonde lip, gekneusde ribben en een pijnlijke pols opliep. Hier verlaat hij met zijn vrouw Downing street 10. ADVERTENTIE KOPENHAGEN Het personeel van de Deense werven, dat al sinds een week wisselstakingen houdt, heeft besloten aanstaande maandag een algemene 24- uursstaking te houden. De actie heeft ten doel kracht bij te zetten aan een eis tot loonsverhoging. Deze is volgens de arbeiders nodig om een belastingverhoging te compenseren. Intussen werd in het parlement van gedachten gewisseld over de gespannen sociale toestand in de metaalindustrie. Ook daar wordt al sinds een week hier en daar gestaakt. Deze acties waren donderdag in omvang verminderd, door dat de arbeiders kennelijk wilden af wachten wat het parlement zal doen. LONDEN Zo stijf als een plank kwam premier Wilson gisteren terug van zijn bezoek aan Washington. Op de avond voor zijn trek had hij daar in de Britse ambassade een lelijke val ge maakt. Het resultaat: gekneusde ribben, een flinke snee in zijn lip en een pijnlijke pols. Desondanks ging hij gistermiddag ge woon naar het Lagerhuis om vragen te beantwoorden. Hij werd van alle kan ten hartelijke toegejuicht. Onmiddellijk na het vragenuur ging premier Wilson naar een ziekenauto waar röntgenfoto's werden gemaakt van zijn gekneusde ribben en zijn pols. ADVERTENTIE De foto's wezen uit, dat hij niets had gebroken. De Britse premier heeft in zijn ambtswoning in Downingstreet 10 te genover het kabinet verslag uitgebracht over zijn bezoek aan de Amerikaanse president Richard Nixon. De hartelijke ontvangst die president Nixon hem heeft bereid, de verzekeringen die hem op economisch gebied zijn gedaan, en de goedkeurende houding die Nixon lijkt te hebben aangenomen over Wil sons plan voor een bezoek aan Moskou, zijn redenen tot voldoening voor de Britse premier. In Londens politieke kringen was de aandacht uiteraart vooral gericht op het economische aspect van de besprekin gen. Wilson is uit de VS vertrokken met de overtuiging dat de gevaren van een terugval van de Amerikaanse eco nomie, die de Britse zou bedreigen, vooral in dit belangrijke verkiezings jaar, „sterk overdreven zijn". Politiek gezien is Wilson te Washington niet af geweken van de bekende regerings standpunten, zoals zijn vastbeslotenheid tot de EEG toe te treden, zijn gekant heid tegen de oprichting van een Euro- peuse kernmacht buiten de Navo om, of zijn gerichtheid op het bewaren van het machtsevenwicht in het midden oosten. Wilson woonde een zitting van de Amerikaanse nationale veiligheidsraad bij, waarbij de grootste wereldproble men aan de orde kwamen. PRAAG De Tsjechoslowaakse communistische leiders hebben gisteren nieuwe maatregelen genomen om de hele partij te ontdoen van ongewenste elementen. Alle 1.600.000 partijleden moeten hun lidmaatschapkaart inleve ren. Een speciaal hiervoor ingestelde commissie zal daarna bekijken wie er in de party mag blqven en wie niet. De commissie werd ingesteld in de bijeenkomst van het centrale comité in Praag, dat zich al eerder bezighield met het ontslag van verscheidene hoogge plaatste leiders. Tegenstanders van de hervormmings- beWeging van Dubeck, Vasil Bilak en de nieuwe partijsecretaris Alois Indra, maken deel uit van de commissie. De Tsjechoslowaakse minister van planning, vice-premier Vaclav Hula, kondigde gisteren drastische bezuini gingsmaatregelen en een strikte door voering van de economische politiek van de partij aan om de economische crisis in het land te kunnen beteugelen. Onvoldoende controle op de economie voor 1968 was volgens Hula een van de oorzaken van de huidige crisis. Maar de „sociale markteconomie" van de perio- de-Dubeck had zijns inziens nog veel grotere schade aangericht. „De arbeiders zullen harder en beter moeten gaan werken" zei hij „als ze ho gere lonen willen verdienen". In verband met een onderzoek naar de „gevaarlijke, staatsvijandige activi teit" van een spionage-organisatie zijn drie Tsjechoslowaken gearresteerd. Naar het het Tsjechoslowaakse persbu reau Ceteka meldde, was deze activiteit georganiseerd en geleid door een emi grantencentrum ,van een kapitalistische staat". Ze was gericht tegen Tsjecho- Slowdkije en andere socialistische lan den. Ceteka gaf geen bijzonderheden over de spionnenorganisatie en noemde evenmin de naam van het land, wagrin het vermelde emigrantencentrum ge vestigd zou zijn. Meegedeeld werd slechts dat het centrum uit middelen van de Amerikaanse geheime dienst was gefinancierd. Het werk daarvoor had „enkele" Tsjechoslowaakse burgers in conflict met de wet gebracht. Over de resultaten van het onderzoek zouden later nadere mededelingen worden ver strekt. TRIPOLI De Lvbische leider, kolo nel Moeammar Gaddafi, heeft donder dag meegedeeld dat zijn land besloten heeft de olieprijs te verhogen. Hij zei dit op een bijeenkomst met afgevaar digden van 21 oliemaatschappijen die in Lybië werken. Gaddafi gaf de oliemaatschappijen in overweging in het belang van beide par tijen aandacht te schenken aan een goede opleiding van Lybische arbeiders. Slechts een minderheid aan Lybiërs werkt in de olieindustrie, zei hij. Ver wacht wordt dat volgende week met vertegenwoordigers van elke maat schappij apart formele besprekingen zullen beginnen. De betrokken maat schappijen, grotendeels Amerikaanse en Britse hadden geen commentaar. LONDEN Sir Basil Liddell Hart, die beschouwd wordt als een van de beste deskundigen op de wereld op het gebied van de militaire tactiek, is don derdag op 74-jarige leeftqd in Londen overleden. Sir Basil, die een groot voorstander was van mechanisering van de strijd krachten, heeft bijgedragen tot het ont staan van de beweeglijke tactiek met tankeenheden die door de Duitsers in de laatste wereldoorlog werd toegepast om de Maginotlinie te overweldigen en Frankrijk te veroveren. Sir Basil, die Engelands bekendste militaire historicus en auteur over mili taire zaken was, werd in '66 tot „Knight Bachelor" geslagen. Hij schreef in totaal 30 boeken en talloze artikelen voor kranten. WENEN Premier Kosygin van de Sowjet-Unie heeft een uitnodiging voor een officieel bezoek aan Oostenrijk aanvaard, aldus een communiqué van de Oostenrijkse kanselarij. Het tijdstip van het bezoek is nog niet vastgesteld. DUBLIN Premier Jack Lynch van geboden, was absoluut onwaar. Wel Ierland heeft meegedeeld dat 25 Ierse missionarissen in Nigeria schuldig zqn bevonden aan onwettig binnenkomen van het land en dat 17 van hen zijn ver oordeeld tot een half jaar gevangenis straf. Hij heeft de Nigeriaanse zaakge lastigde ontboden en er btf hem in de sterkste bewoordingen op aangedrongen dat de missionarissen worden vrijgela ten. De missionarissen hebben tijdens de burgeroorlog in Biafra gewerkt. Volgens berichten uit Lages maakten zij deel uit van de groep van 32 missionarissen die bevel gekregen hebben het land te ver laten. Volgens r.k. kringen in Rome zou den zich onder de gevangen genomen missieleden ook Nederlandse zusters be vinden. In genoemde kringen wijst men er op dat het tijdens de burgeroorlog in Nigeria onmogelijk was zich op legale wijze naar Biafra te begeven. De be trokken missieleden hadden echter met spoed hulp moeten verlenen aan de noodlijdende bevolking, met grote geva ren voor hun leven. Dat zij militaire bij stand aan de Biafranen zouden hebben LONDEN Van bevoegde Engelse zijde is donderdag gezegd, dat een over eenkomst over de levering door Enge land aan Lybië van ongeveer 200 tanks van het type „Chieftain'', op het punt staat te worden gesloten. De bijzonder heden ervan zouden evenwel nog niet in kannen en kruiken zijn. Er zullen nieuwe onderhandelingen over dit onderwerp gehouden worden, alsook over andere vraagstukken die de Brits-Lybische betrekkingen betreffen, tussen de Engelse ambassadeur in Tri poli en de Lybische regering. hadden zij, waar nodig, Nigeriaanse mi litairen en burgers verpleegd, aldus d« r.k. kringen in Rome. BRUSSEL De arbeidsonrust in Belgisch Limburg, waar de mijnwerker» reeds vier weken staken, heeft donder dagochtend geleid tot een staking bjj d« Ford-fabrieken te Genk. Donderdagochtend legden aanvanke lijk driehonderd man het werk neer. doch donderdagavond staakten reeds circa drieduizend man, ongeveer drie kwart van de avondploeg. Het Algemeen Christelijk Vakverbond van België heeft begin deze week een serie eisen, onder andere voor aanpas sing van de lonen, aan de Ford-directie gesteld en antwoord op korte termijn verwacht. Dat antwoord is niet binnen door de bond gestelde termijn gekomen. Wel heeft de directie laten weten dat de voorstellen worden bestudeerd. BRUSSEL De Belgische spoor wegen hebben van het ministerscomité voor economische en sociale coördinatie toestemming gekregen voor een tariefs verhoging van 2,5 procent per kilometer. De zogeheten eindbelasting wordt van veertien cent op 21 cent gebracht. Schoolabonnementen worden tien pro cent duurder. ADVERTENTIE ALMELO Bij een schuur op een boerenerf in Almelo is gistermorgen een babylijkje gevonden. Het jongetje was in een plastic zak verpakt. Het staat niet vast of het kind nog heeft geleefd. Zeker, ik was daar nooit zo voor, een salarisrekening. Ik wou geld in het handje. Maar toen het er toch doorkwam en ik klant bij de NMB werd, bleek dat eigen lijk alleen maar prettige kanten te hebben. Als er wat op mijn rekening blijft staan (en dat ge beurt ook nog gek genoeg) krijg ik er 31/2% rente over. Toch mee genomen. Wil ik meer rente dan zet ik het op een spaarrekening. De rente voor gewoon spaargeld is al 4,/2°/o en je kunt tot 7%. Als de nood aan de man komt, kan ik een maand extra salaris op nemen als gezinskrediet Om het niet eens te hebben over die handige betaalcheques, reke ningen betalen per bankgiro, per soonlijke leningen,-. Bovendien: je kunt elke werkdag terecht bij de NMB om geld te halen. Dus wat maakt het uit? Je salaris levert gewoon voordelen op, geen enkel nadeel. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt!

De Vallei | 1970 | | pagina 11