Nederlandse dames willen revanche RUSSINNEN BANG VOOR AAS SCHUT Ander materiaal of we stoppen WISSELPRIJS VOOR HARRY STEEVENS Jaar van de waarheid" voor Caballero-ploeg Taimanov niet zeker van eindzege sport Ajax niet blij tegen met loting Carl Zeiss Erelijst ULTIMATUM VAN BILJARTERS P okkengeva Hen in Duitsland Akke Falkena blijft in de kernploeg Nederlandse junioren snel in Alma Ata Viermaal winst voor Okker Koningin naar Heerenveen In de rij voor Bislet VERNIEUWING GEETS ZIN MEER FAVORIETES VEREISTE SPORT IN 'T KORT VRIJDAG 30 JANUARI 1970 HEERENVEEN Het verlies van de wereldtitel schaatsen, vorig jaar in Gre noble. zit de Nederlandse dames-elite dwars. Daarom zal de kernploeg onder leiding van coach Kees Broekman zaterdag en zondag op het kunstijs van Hee renveen tijdens het eerste Europese kampioenschap voor dames alle pogingen in het werk stellen de Russinnen van de ereplaatsen weg te houden. Met een zekere verbittering wordt door Kees Broekman en zijn rijdsters teruggedacht aan het toernooi om het wereldkampioenschap 1969. Daar, in Grenoble, raakten de Oranjerijdsters van slag door de dramatische val op de 500 meter van Elly van den Brom. Ten val, die nog lang nadreunde in de gelederen van de kernformatie. Het moreel van de Nederlandse meisjes had een opdoffer gekregen en hóé Broek man ook praatte, wèt masseur Cor Ne- Ans Schut: Russinnen zijn bang voor haar DELFT Maandag zal het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Bil jartbond (KNBB) een brief behande len, die door de acht deelnemers aan het nationale kampioenschap anker kader 47/2, vorige week in Valken burg, werd verzonden. Acht handteke ningen, inclusief die van kampioen Hans Vultink, ondersteunen de eis wel ke in de brief is neergelegd „KNBB, gebruik op de nog komende titeltoer- nooien ander materiaal, of ze zullen zonder ons worden gespeeld". Een keihard ultimatum, gesteld naar aanleiding van een voorschrift van de Internationale Biljart Bond, dat zegt, dat tijdens Europese kampioenschappen gebruik moet worden gemaakt van de kunstbal Super Aramith, die ook door de nationale bond werd voorgeschreven. Beroering in de Nederlandse biljart- wereld over het gebruik van kunsthal len behoort tijdens ieder toernooi vrij wel tot de orde van de dag. Degradatie en lage moyennes spelen dan vaak een be langrijke rol. Anders ligt de zaak als ook de goede middenmoters, alsmede de kampioen Vultink haalde toch een internationaal gemiddelde van ruim ne gentig het met de gang van zaken niet eens zijn. Enkele kreten, gebezigd tijdens het toernooi in Valkenburg: Han sVultink: „Ik loop me rot te duwen". Hans Sund- quest: „Holling Stones". Henk Scholte: „Het zijn stenen". Waar ligt de oorzaak van deze door de spelers verafschuwde ballen, enige maanden geleden nog aangewezen als zijnde het beste materiaal? De Super Aramithbal heeft de laatste tijd een vernieuwing ondergaan. De bal is zeven gram zwaarder en een halve centimeter kleiner geworden. Slechts intensief oefenen zou deze handicap binnen korte tijd kunnen opheffen. „Dat zou juist zijn", zo zegt Schie dammer Hans Sundquest na een zware dagtaak als vertegenwoordiger-stand werker bij Cinzano. „Maar, voor de aanvang van het kampioenschap waren die ballen niet te koop, hoe kun je er dan mee trainen". „Wij begrijpen de moeilijkheden van de bond best. Maar waarom niet zoeken naar een oplossing met zeggenschap van ons. Met de voorgeschreven ballen kan alleen de man spelen, die op het biljart slaapt. Niet degene die tachtig uur per week moet werken". „Ik begrijp best, dat topsport eisen stelt. Vergeet echter niet, dat ieder toernooi ons nog altijd honderd tot 150 gulden kost uit eigen zak. Er zijn zeven kampioenschappen, "dus reken maar uit je winst". Materialen en vergoedingen, ze hou den de Nederlandse topbiljarter in een vaste greep, die aansluiting met de Eu ropese top vrijwel onmogelijk maakt. Ligt daar niet het feit van Jean Bes- sems, die vier toernooidagen verplicht moet inhalen tot 's avonds tien uur? Ligt daar ook niet het feit, dat Sund quest 21 extra opgenomen dagen in 1969, dik duizend gulden, aan zijn werkgever moet terugbetalen? Sundquest: „In 1965 werd ik ereklas- sef. Net als anderen, zo werd gezegd, was ik een talentvol speler die in vijf jaar de top zou kunnen halen. Nu vraag ik me af, waar doe ik het voor? Er zijn gevallen genoeg bekend, dat een speler die traint dat de stukken eraf vliegen, waardoor zijn prestatiecurve aanzien lijk stijgt, zijn maatschappelijke positie teveel uit het oog verliest. Wat krijg je dan? Dat wil de jongere generatie be slist niet meer". „Ik kan vrij krijgen, maar ten koste van wat? Zo is de biljartsport een bron van ergernis. Zeker als daar nog bar rières bijkomen". „Er moet een oplossing komen. Niet alleen voor hen, die ervan moeten le ven, maar ook voor de liefhebbers. Als ze zo doorgaan, kun je niet meer vech ten om één keer kampioen van Neder land te worden". HEERENVEEN Akke Falkena. blijft voor de kernploeg behouden. Dit büjkt uit een communiqué, dat de voor zitter van de landelijke technische com missie van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond, de heer W. S. Wynia, en trainer-coach Kees Broek man donderdagavond in Heerenveen hebben uitgegeven. Hierin wordt gezegd, dat volgende week alle zeven rijdsters, die tot de kernploeg behoren, weer naar Davos vertrekken, waar zaterdag 7 en 8 fe bruari internationale wedstrijden wor den gehouden. De resultaten hiervan zullen bepalend zijn voor de selectie van de Nederlandse damesploeg voor de ISU-sprintkampioenschappen en het wereldkampioenschap in het Ameri kaanse plaatsje West Allis. De gehele ploeg keert op 15 februari uit Davos te rug naar Nederland. Broekman zal dan met zes van de zeven leden doorreizen naar Amerika. In het communiqué wordt voorts nog gezegd, dat de prestaties op de 1500 me ter, in feite de sleutelafstand voor de dames en de 3000 meter voor Broek man doorslaggevend zijn geweest bij het besluit om Rieneke Demming op te stellen, daar haar verrichtingen duide lijk beter waren dan die van Carry Geyssen en Akke Falkena. Het is niet zeker of Akke Falkena de gelegenheid om zich alsnog te kwalifi ceren yoor het wereldkampioenschap in West Allis zal aangrijpen. De Friese rijdster toonde zich allerminst ingeno men met het communiqué van de lan delijke technische commissie en Kees Broekman. Akke Falkena: „Ik heb ei genlijk geen zin om weer naar Davos te ;gaan. Ze moeten nu maaij- weten wie de beste is. Ik zal eerste eens overleggen met mijn trainer Klaas Visser. Het is de bedoeling van Kees Broekman, hierin gesteund door de LTC, om tijdens de internationale wedstrijden in Davos op 7 en 8 februari, weer voornamelijk te letten op het drietal Akke Falkena, Carry Geyssen en Rieneke Demming. Het eindklassement zou nu van door slaggevende betekenis zijn. Komt een van de drie rijdsters ten val, dan is zij uitgeschakeld. De beste voegt zich bij het „geplaatste" viertal Stien Kaiser, Elly van den Brom, Ans Schut en Attje Keulen-Deelstra. De tweede wordt re serve en de derde valt definitief af. derveen er ook aan deed met dokter De Waard, de psychologische gevolgen, veroorzaakt door die val, bleven hun uitwerking niet missen. De sprint voor vele rijdsters èn rijders een helse afstand werd ver der voorzichtig afgelegd, hetgeen se conden kostte. Mede daardoor werd Stien Kaiser door de Russin Lasma Kauniste onttroond en ging de wereld titel, die de rijdsters uit de Sovjet-Unie in 1966 in het Noorse Trondheim door Stenina voor 't laatst hadden veroverd, weer mee terug naar Rusland. Dat Stien Kaiser later de 1500 meter zou winnen en Ans Schut op de 3000 meter een wereldrecord (4 min. en 32 sec.) zou rijden konden de wonden nau welijks verzachten. Stien Kaiser eindig de in het eindklassement als tweede en Ans Schut als derde. Broekman en de Nederlandse damesschaatstop hadden zich Grenoble anders voorgesteld. Dit weekeinde willen de Nederlandse dames revanche. Terwijl de Russinnen in het hoog gelegen Alma Ata zich voorbereidden op Heerenveen, schaafde de vaderlandse kernploeg in Davos aan vorm en conditie. Daar werd de accu opgeladen en werden de laatste voorbe reidingen getroffen voor een toernooi, dat de absolute suprematie naar Neder land terug moet brengen. Dit eerste Europese kampioenschap, dat aan de wereldtitelstrijd, de volgen de maand in het Amerikaanse West Al lis voorafgaat, wordt een gevecht tus sen de Nederlandse en Russische schaatstop. Naast titelverdedigster Las ma Kauniste behoren tot de grote favo- rietes haar landgenotes Loedmilla Tito- va, Nina Statkevitsj en Loedmilla Mochnatsjeva en de Nederlandse rijd sters Ans Schut, Elly van den Brom, Stien Kaiser en... Attje Keulen-Deel stra. Ja, óók Attje Keulen-Deelstra, doch ter van het Friese land die zaterdag en zondag voor eigen publiek rijdt en die haar Nederlandse titel, veroverd op het Deventer kunstijs, waar wil maken. En Friesland zal haar aanmoedigen, daar van kan men overtuigd zijn. Men koes tert daar nog een zekere wrok voor het feit, dat Attje Keulen-Deelstra niet eerder in de kernploeg werd opgeno men dan na de nationale kampioen schappen. In Stien Kaiser en Ans Schut heeft Oranje zijn grootste troeven. Stien Kai ser, die haar topvorm nog steeds niet schijnt te hebben gevonden, vlast op de Europese kroon èn een derde wereld kampioenschap. De Delftse, op wie de jaren kennelijk geen invloed hebben, heeft er de mentaliteit voor. Stien Kai ser heeft een geweldige inzet en of schoon de concurrentie in eigen land groter is geworden, heeft zij zich toch nog altijd staande kunnen houden. Ans Schut, die in Deventer door een val op de 500 meter (alweer die sprint) het nationale kampioenschap verspeel de, wordt op dit ogenblik door de Rus sinnen het meest gevreesd. De diepzit- tende Apeldoornse, wier rijden manne lijk aandoet, is het sterkste op de lange afstand. Zij heeft echter vooruitgang geboekt op de 500 en 1000 meter en juist daarom zijn de Russinnen voor haar benauwd. Datzelfde geldt, maar dan in omge keerde zin, voor Elly van den Brom, die juist beter is gaan rijden op de 1500 en 3000 meter. Ook bij de dames immers is het een vereiste om allround te zijn wil men in het eindklassement hoog eindi gen. De vijfde rijdster, die voor Neder land start, is Rieneke Demming. Er is door coach Kees Broekman lang gewikt en gewogen, wie hij als vijfde rijdster zou aanwijzen: Carry Geyssen, Akke Falkena of Rieneke Demming. Na een extra driekamp in Davos viel de keuze tenslotte op het meisje uit het Gelderse Terwolde. Dit weekeinde wordt uitgemaakt of de Nederlandse toprijdsters de hegemo nie terugkrijgen. En of zij straks met succes kunnen deelnemen aan het we reldkampioenschap in de Verenigde Staten. Het toernooi in Heerenveen zou wel eens zeer interessant kunnen wor den. HILLEGOM „Caballero zal het in het nu komende seizoen moeten waar maken en vooral jongens als Harry Steevens, Wim Schepers, Gerard Via- nen, Cees Zoontjens en Leo Duyndam zullen moeten tonen werkelijk tot de groten te behoren. Vooral voor hen wordt 1970 het jaar van de waarheid". Aldus sprak gisteren Caballero-mana- ger Frans van den Enden tijdens een persconferentie in Hillegom, waarbij Harry Steevens uit handen van fa brieksdirecteur Klein voor de beste prestatie in het vorige seizoen de Tro- feo Caballero alsmede een bedrag van vijfduizend gulden ontving. Tweede op de lijst was Jan Harings en derde Jan van Katwijk van de Willem H/Gazelle- ploeg. Frans van den Enden heeft in Hille gom de nieuwe Caballeroploeg voorge steld. Die bestaat voor het komende sei zoen uit Huub Harings, Gerard Koel, Arie den Hartog, Wim Schepers, Gerard Vianen, Cees Zoontjens. Daan Holst, Harry Steevens, Jan Harings, Henk Benjamins, Piet de Wit, Richard Bukac- ki, Adri Wouters, Jacques Frijters, Cees Rentmeester, Piet Hoekstra, Jan Kre kels, Leo Duyndam en Jos van Beers. Nieuwelingen in deze ploeg zijn Holst, Benjamins, Bukacki, Wouters, WIJK AAN ZEE In de grootmeestergroep van het 32e Hoogoventoernooi heeft men de wedstrijdleiding donderdag een genoegen gedaan alle partijen werden in eerste zitting beëindigd. Of dit gebeurde met het oog op de feeste lijke bonte avond dan wel zuiver schaaktechnisch was, laten we in het midden. Het betekent evenwel, dat de 16 topspelers zaterdagochtend monster-fit aan de start zullen verschijnen, voor een vermoedelijk zeer fel laatste treffen. Gis teren werd er weliswaar t.a.v. de ranglijst het een en ander opgehelderd, doch kandidaat-winnaar Taimanov is nog steeds niet veilig. Hij maakte snel remise met Kurajica en heeft nu 11 punten. Hort liep over de arme Westerinen heen en staat op \0l/2. Zaterdagochtend om half tien gaan de klokken aan. Ze zul len aan het bord van TaimanovHort nerveus klinken. Het wordt namelijk steeds duidelij ker, dat de Tsjech alles-of-niets zal spelen, tenzij zijn charmante echtgenote die haar dagen met het doen van in kopen royaal vult hem voorhoudt, dat een tweede plaats ook mooi is. Ech- ter...Hort staat 11/2 punt op de nrs. 3/4 voor. Hij heeft niets te verliezen. Zelfs het grootmeesterresultaat (10 punt) heeft hij opnieuw behaald, voor 5 jaar actief. Kavalek en Ivkov maakten remise. Dat ging niet bepaald in een ommezien. Ze vochten de volle 5 uur. Ivkov bleef naast Kurajica, met 9 punten. Beiden spelen misschien zaterdag op een groot- meesterresutaat, hetgeen dan inhoudt dat er moet worden gewonnen. Grootmeester Jan Hein Donner ging glimmend naar huis. Hij had collega Filip Pittig verslagen en kwam aldus op een goede 6de plaats. De bonte avond zal hij niet meemaken, er moet aan de conditie worden gedacht, want zater dag met zwart tegen Benko is geen grapje. Meester Cortlever begint, ietwat laat, beter te spelen. Hij liet dat in de och tenduren zien door het toreneindspel te gen Ivkov knap remise te houden, en 's middags door een puntendeling tegen landskampioen Hans Ree. Een Nederlands succes werd geboekt door de puntendeling Bobotsov-Kuijpers, want de Eindhovense ingenieur kwam er door op 7 punten, vernieuwing van de meestertitel. In de meestergreep sloeg de onver woestbare Hongaar Honfi door de verdediging van Maeder heen. Hij is desondanks in het gezicht van de haven gestrand, d.w.z. hij kan het toernooi niet meer op zijn naam brengen. Wat hij misschien zal proberen is de titel ver nieuwen. Daartoe dient hij dan zater dag met zwart van Clarke te winnen, een niet simpele opgave. Rob Hartoch is doende het onmogelijke te bereiken. Hij brak zijn partij af tegen de Hongaarse kampioen Forintos. Als hij niet verliest de stand is magertjes en zaterdag wint komt hij precies nog op 9 1/2 punt, weinigen geloven helaas in de uitkomst van deze wensdroom. Tenslotte kan men in de meester greep uit de stand aflezen, dat Anders- son in de slotronde tegen Maeder aan remise genoeg heeft voor toernooi winst. De kans daarop lijkt groot. Hetgeen al enkele malen werd voor speld voltrekt zich in de damesgroep. De sterke mevrouw Timmer blijft op rukken. Haar kans op een prijs is in middels reëel geworden. De andere Ne derlandse dames zullen daartoe nog ex tra diep in de reserves moeten tasten. Grootmeestergroep; afgebroken par tij 13e ronde: Ivkov-Cortlever 1/2-1/2. 14e ronde: Donner-Filip 1-0, Kurajica- Taimanov 1/2-1/2, Hort-Westerinen 1-0, Cortlever-Ree 1/2-1/2, Kavalek-Ivkov Vt-Vs, Bobotsov-Kuijpers xlt-x/i, Lan- geweg-Platonov 0-1, Janosevic-Benko 1/2-1/2. Stand na 14 ronden: 1. Taimanov 11, 2. Hort 10 1/2, 3. Kurajica, Ivkov 9, 5. Kavalek 8 1/2, 6. Donner 8, 7. Kuijpers, Westerinen. Benko 7, 10. Filip 6 1/2, 11. Bobotsov 6, 12. Langeweg, Platonov 5, 14. Ree 4 1/2, 15. Cortlever en Janosevic 4 pt. Meester groep: 14e ronde: Drimer-Me- dina 1/2-1/2, Antunac-Sokolov 1/2-1/2, Van Scheltinga-Clarke V»-V«, Honfi- Maeder 1-0, Andersson-Doda 1/2-1/2, Day-Smederevac afg., Piket-Van Geet 1-0, Fortintos-Hartoch afg. Stand na 14 ronden: 1. Andersson 10, 2. Medina 9, 3. Honfi 8 1/2, 4. Forintos, Hartoch 8 met 1 afg. 6. Antunac 7 1/2 Doda 7, 8. Clarke, Drimer 6 1/2, 10. Day 6 met 1 afg. 11. Maeder, t.d. van Schel- tinga 6, 13. Smederevac 5 1/2 met in afg., 14. Van Geet 5 1/2, 15. Piket, So- kolov 5. Damesgroep: Afgebroken partij 9e ronde: Vreeken-Timmer 0-1. 10e ronde: Cohn-Tuk 1/2-1/2, Assenova-Ferrer afg. Timmer-Alexandria afg., Vokralova- Vreeken afg. Cardoso-Teodorescu 0-1, Konarkovska-Heemskerk 1/2-1/2. Stand na 10 ronden: 1. Alexandria met 1 afg. 2. Teodorescu 6 1/2, 3. Ko- narkovska 5 1/2, 4. Vokralova 5 met 1 afg., 5. Assenova, Timmer 4 1/2 met 1 afg., 7/9 Cohn, Heemskerk, Tuk 4 1/2, 10. Vreeken 4 met 1 afg., 11. Ferrer 3 1/2 met 1 afg., 12. Cardoso 2. ALMA ATA Nederlandse junioren hebben donderdag tijdens internationa le wedstrijden op de Medeobaan in de Russische plaats Alma Ata zeer goede tijden gemaakt. Zo legde de 17-jarige Gerard van Gelder de 5000 meter af in 7 min. 49.2 sec., een uitzonderlijk goede prestatie voor een B-junior. Op de 500 meter kwam A-junior Gerrit Demkes tot 40.86 sec., de snelste tijd ooit door een Nederlandse junior gemaakt. Ook de tijd van Van Gelder is een officieus Nederlands juniorenrecord. Ook andere Nederlanders, meest le den van de Deventer ijsclub, waren uit stekend op dreef. Het „verstoten" kern ploeglid Karei te Winkel reed de 500 meter in 41.92 seconden, sneller dan zijn persoonlijk record. Hij moest ove rigens Henk Beltman; die 41.56 secon den liet noteren, laten voorgaan. Belt man was tevens de beste op de 1500 meter: 2.10.44. In de sprintersklasse kwam nog een Nederlander onder de 42 seconden: Jan Pasman snelde naar '41.67 seconden. In het totaalklassement was Gerrit Demkes echter beter. Na zijn 40.86 seconden kwam hij ook nog eens tot 41.34 seconden. De Russische schaatsbond heeft het paar Ludmilla Belousova-Oleg Pro- topopof niet ingeschreven voor het Eu ropese kampioenschap in Leningrad, begin februari. Het paar eindigde bij de Russische kampioenschappen op de vierde plaats. Frijters, Hoekstra en Van Beers. Afge vallen zijn de Denen Palle Lykke en Freddy Eugen (wat moet we met Eugen als Lykke niet meer rijdt", aldus Van den Enden, Cor Schuuring, Jan van der Horst, Dies Kosten, John Schepers, Leen de Groot en Albert van Midden. Frans van den Enden deelde mede, dat de Caballero-ploeg dit jaar zal wor den ingeschreven voor alle grote wed strijden, zowel in binnen- als buiten land en noemde in dit verband o.a. alle belangrijke klassiekers, de Ronde van Belgisch Limburg, de Omloop van het Volk, de Ronde van België, van Zwit serland, van Italië, van Frankrijk en van Spanje, van Catalonië en van Luxemburg. „Het zal van de renners zelf afhan gen", aldus Van den Enden, „of wij tot de Ronde van Frankrijk worden toege laten. Er is schriftelijk al contact ge weest over de inschrijving van de Ca ballero-ploeg, maar persoonlijke ge sprekken daarover zijn nog niet ge voerd." Frans van den Enden zei groot ver trouwen te hebben in deze ploeg, omdat ze volgens hem meer inhoud, meer hardheid en push heeft dan in voor gaande jaren. Hij had intussen felle kritiek op het feit, dat het in ons land zo enorm moeilijk is meerdaagse etappecourses te organiseren. „Het is heel wat," aldus Van den Enden, „wanneer de overheid medewerking verleent. Men heeft het kunnen zien bij de organisatie van Olympia's Toer. Het was een hele gunst, dat die toch nog mag worden ge houden. Voor profs zou toch de Ronde van Nederland gehouden moeten wor den, net als dat ook in andere landen mogelijk is. Die Ronde van Nederland zou van Europees formaat moeten zijn". Frans van den Enden gaat er voor het komend seizoen vanuit, dat juist in het vóórseizoen belangrijke overwin ningen moeten worden geboekt. Dan komen de uitnodigingen voor belangrij ke wedstrijden verder vanzelf binnen. Als kopmannen voor de profploeg zullen voorlopig optreden Harry Stee vens in de etappewedstrijden en Leo Duyndam in de eendags-courses en -klassieken. Zondag a.s. vertrekt de ploeg voor een trainingskamp van drie weken naar Bidot in Frankrijk, met uitzondering van de twee Belgische renners en de Zeeuwen, die gaan trainen op de be- van de twee „Belgische" renners en de ruchte Belgische en Noordfranse kas seien, waar ze de meeste wedstrijden zullen rijden. De begeleiding van de Caballero- ploegen is intussen geen eenmanszaak meer. Frans van den Enden heeft voor de profploeg oud-wielrenner Gerard Peeters naast zich, terwijl de zorg voor de uit veertien renners bestaande ama- teurploeg voor een belangrijk deel be rust bij Ton Hofland. AUCKLAND Tom Okker heeft in een internationaal tennistoernooi in Auckland (Nieuw Zeeland) de Canadees Burwash in de eerste ronde van het en kelspel verslagen. Okker won in drie sets: 64, 64, 63. In de tweede ron de schakelde Okker de Nieuwzeelander Becroft uit: 6—3, 6—3, 6—0. In het gemengd dubbelspel versloe gen Okker en Margaret Court de Cana dees Burwash en de Nieuwzeelandse Legge met 7—3, 61. Met de Brit Roger Taylor versloeg Okker de Canadees/Nieuwzeelandse- combinatie Burwash-Hawkes met 60, MESCHEDE, West-Duitsland In het Westduitse stadje Meschede is een 17-jarige leerling-verpleegster aan pok ken overleden. Het slachtoffer, Barbara Berndt, had de ziekte opgelopen bij de verpleging van de 20-jarige Bernd Klein, bij wie op 11 januari pokken geconstateerd waren. Eén trotse Harry Steevens met de felbegeerde Trofeo Caballero. DEN HAAG Koningin Juliana zal zaterdag in gezelschap van mr. P. van Vollenhoven de schaatswedstrijden voor het Europese kampioenschap hardrijden voor dames i-n het ijsstadion Thialf te Heerenveen bijwonen. HEERENVEEN De ereplaatsen op de wereldkampioenschappen dit sei zoen wordt voor het eerst door de da mes om de Europese titel gestreden van de laatste tien jaar werden bezet door: 1960, Oestersund: 1 Stenina (Rusland), 2 Rylova (Rusland), 3 Skoblikova (Rus land). 1961, Toensberg: 1 Stenina (Rusland), 2 Toezova (Rusland), 3 Skoblikova (Rusland). 1962, Imatra: 1. Veronina (Rusland), 2. Skoblikova (Rusland), 3 Toezova (Rus land). 1963 Karuizawa: 1. Skoblikova (Rus land), 2 Voronina (Rusland), 3 Stenina (Rusland). 1964, Kristinehamn: 1 Skoblikova (Rusland), 2 Voronina (Rusland), 3 Ry lova (Rusland). 1965, Oulu: 1 Voronina (Rusland), 2 Stenina (Rusland), 3 Kaiser (Nederland). 1966, Trondheim: 1 Stenina (Rusland), 2 Soon Kim (Noord-Korea), 3 Kaiser (Nederland). 1967, Deventer: 1 Kaiser (Nederland), 2. Kauniste (Rusland), 3. Holum (V.S.). 1968, Helsinki: 1 Kaiser (Nederland), 2 Schut (Nederland) 3 Carry Geyssen (Nederland). 1969, Grenoble: 1 Kauniste (Rusland), 2 Kaiser (Nederland) 3 Schut (Neder land). AMSTERDAM De Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond heeft het niet verkochte deel van de kaarten voor het wereldkam pioenschap, zoals wij maandag meldden, teruggestuurd naar de Noorse organisatoren. Veel Neder landse particulieren en reisbureaus klopten vervolgens voor niets aan voor kaarten voor 14 en 15 februari in Bislet. Evenementsreizen op Schiphol heeft ijlings in Oslo vrijwilligers gerecruteerd die in de rij zijn gaan staan bij de verkoopadressen waar per persoon maximaal vier kaar ten kunnen worden gekocht. Dit kost weliswaar per kaartje meer dan zeven gulden toeslag, die de KNSB in Nederland op de kaarten had gelegd, maar dat wordt op de supporters verhaald. Er wordt 25 gulden extra in re kening gebracht. Intussen heeft dit reisbureau voor zevenhonderd sup porters zeven chartervluchten georganiseerd. ZURICH Carl Zeiss Jena, een Oostduitse voelbalploeg uit Leipzig, is, zoals wjj al meldden, de tegenstander van Ajax in de kwartfinales van het toernooi om de Jaarbeursbeker. Tijdens de in Zürlch gehouden loting kwam eerst Carl Zeiss Jena uit de bokaal en vervolgens Ajax, hetgeen inhoudt, dat Ajax eerst een uit wedstrijd speelt. De twee wedstrijden voor de kwart finales moeten voor 19 maart worden gespeeld. De ontmoetingen voor de hal ve eindstrijd dienen voor 16 april plaats te hebben. De twee finalewedstrijden moeten op 21/22 en 28 of 30 april wor den gespeeld. De loting had het volgende resultaat: Hertha BSC (W-Dld) - Internationale (It) of Barcelona (Sp); Anderlecht (Belg) - Newcastle United (Eng); Dyna mo Bacau (Roem) - Arsenal (Eng); Carl Zeiss Jena (Oost-Dld.)Ajax. De wedstrijd Internationale - Barce lona, die in Milaan wegens mist bi de stand 1-0 werd gestaakt, zal voor 4 fe bruari opnieuw moeten worden vastge steld. Carl Zeiss Jena is een tegenstander, die niet onderschat mag worden. De Oostduitsers schakelden in de tweede ronde Cagliari uit, lijstaanvoerder in de Italiaanse competitie. In de eerste ronde won het team van het Turkse Altai Iz mir uit met 1-0 en thuis werd met 0-0 gelijk gespeeld. Na de twee overwin ningen op Cagliari (2-0 en 1-0) versloeg Carl Zeiss Jena het sterke Dosza Ujpest met 1-0 en 3-0. Er heerste gisteren bij Ajax geen ju belstemming. Voorzitter Van Praag zag alleen een lichtpuntje in het feit, dat Ajax eerst uit moet spelen. Michels noemde Carl Zeiss Jena de sterkste ploeg, die Ajax had kunnen treffen. „Als we de resultaten van deze ploeg in ogenschouw nemen kunnen we alleen maar concluderen, dat het een zeer sterke ploeg is". Michels noemde het verder een na deel, dat het een Oost-Europees elftal is waartegen Ajax geloot heeft. „Deze ploegen hebben niet alleen een uitste kende mentaliteit en conditie, maar er staat bij zulke ploegen naast de sportie ve eer ook de maatschappelijke positie op het spel". Carl Zeiss uit Jena is in O.-Duitsland een van de vooraanstaande clubs. Vorig jaar werd het tweede achter Feijenoords tegenstander voor Europa Cup I, Vor- warts, en Carl Zeiss ging de winterpau- ze in op de tweede plaats, ook weer achter de kampioen, na nog juist op de laatste dag van de eerste helft Vor- warts in Jena, te hebben verslagen met 3-1. In 1960 heeft Carl Zeiss de beker ge wonnen en toen kwam het via Swansea (Wales), Alliance Düdelingen (Lux.) en het Portugese Leixoes Porto tot de hal ve finale. Daar werd van de latere be kerwinnaar Atletico Madrid verloren. Drie jaar later ging Carl Zeiss er als Oostduits-kampioen in de Europese be kerstrijd in de eerste ronde al uit tegen Dynamo Boekarest. Het volgende jaar trok het zich terug voor de Europese bekerwedstrijden na de moeilijkheden, die toen rezen over de loting. Trainer Buschner, zelf oud-speler van het Oostduitse elftal, gaf als com mentaar op de loting: „Je kunt natuur lijk wel zeggen, die of die had ik graag in de volgende ronde gehad", maar wat heb je daaraan? Ten slotte is de vol gende tegenstander altijd pas als die bekend is van belang. Het blijft voor mijn club hetzelfde wie de tegenstan der is. We spelen graag tegen sterke ploegen en Ajax heeft bij ons een zeer goede naam".

De Vallei | 1970 | | pagina 15