Leerlingen verrast door initiatief van schoolhoofd Schoolparlement vertolkt wensen Voorrangsweg geen racebaan Ieder half uur naar Utrecht of Arnhem Reorganisatie in vervoer en verbindingen bij politie Huilen Kapitein W. Mensinga kwam kennismaken Televisie defect ii komen direct M.T.S. TELEF. 08370-2838 HORLOGERIE VF VAN MANEN Mét' Per 31 mei Ambtsdrager Normen Tekort Intrede Pirk" Inluiden Plannen Tien procent Finale Jeugddienst Onze toekomst Fonds VAN WOUT BLAUWKOUS. MUUR KRITISCH WEL MENING PATAT LUISTEREN VRIJDAG 30 JANUARI 1970 INSPRAAK OP MAVO! ADVERTENTIE WMF pleel I en "staal N SOLA elite KELTUM pleel Lfj HOOGSTRAAT 28 VEENENDAAL Als het een beetje wil dan zal de raad van onze op diverse principes gestoel de gemeente zich straks nog een uit spraak moeten laten ontfutselen of het voortbestaan van het enige plaat selijke bioscooptheater ja of nee ge wenst is. Het ziet er immers naar uit dat de eigenaar van dit grauwe cul tuurtempeltje aan de Munnikenweg de gemeente gaat vragen om een paar maatregelen te treffen waardoor het voortbestaan van de inrichting is ge- waarborg. Volgens een zegsman van de gemeente heeft de eigenaar de gemeente nog om geen enkele gunst gevraagd, maar afgaande op de berichtgeving in dit dagblad zit een dergelijk verzoek er wel aan te komen. Om het theater te kunnen laten door draaien zijn twee dingen nodig: de vermakelijksheidsbelasting moet van de toegangsprijs af en er moet een subsidie uit de gemeenschapspot in het zaakje gestopt worden. Op de keper beschouwd is de hele ont wikkeling rond het wild-west-theater een komische aangelegenheid, want de plaatselijke overheid heeft het stuk verderfelijkheid eigenlijk nooit binnen de grenzen willen hebben. Oorspronkelijk werd het gebouw net buiten de grenspalen van Veenendaal op grond van de gemeente Renswoude geplaatst. En toen Veenendaal, nu tien jaar geleden, een stuk van Renswoude toegewezen kreeg om z'n expansie driften te kunnen botvieren was deze lap grond erfelijk met het theatertje belast. Wonderwel is in de gemeenteraad na de grenswijziging nooit met één woord gerept over het verwijderen van de inrichting. Het zou ook wel niet mo gelijk geweest zijn, maar desondanks had ik er toch wel enkele gemeente raadsleden voor aangezien om dit al thans op te werpen. Maar voor zover mij bekend is dit nooit en te nimmer gebeurd, waaruit we toch mogen afleiden dat de amuse mentsinrichting door de plaatselijke overheid is geduld. Daarmee is nog niet gezegd, dat die overheid ook de zorg ervoor op zich wil nemen; ik vermoed zelfs dat men een verzoek van de exploitant met het nodige afgrijzen tegemoet ziet. Want een gemeenschap van enige omvang schreeuwt om plaatsen waar men de cultuur kan dienen en het lijkt me niet vreemd dat daar van daag den dag ook het film-theater onder begrepen wordt. Maar waar eindigt de cultuur in de rolprent en begint de blote vermakelijkheid? Zoiets lijkt gemakkelijker te consta teren dan het in werkelijkheid is. Wat bijvoorbeeld te beginnen met alle hardhandige affaires, die zich afspe len in een sfeer welke als het wilde westen bekend staat? Puur amusement, hoor ik u al zeggen, en u hebt er geen stuiver op de ge meentebegroting voor over. Wie zich eraan wil vergapen moet dat zelf we ten, maar hij moet er dan wel de vol le mep voor over hebben. Dat zegt u misschien maar wilt u dan wel be denken dat al het Bonanza-en soort gelijk geschutter op de teevee mede door de nodige middelen uit 's rijks schatkist op de been wordt gehouden? U zit zwaar gesubsidieerd aan de beeldbuis gekluisterd, al denkt u mis schien dat u het allemaal uit eigen zak betaalt via de jaarlijkse kijkpre- mie van vijf en zeventig gulden en 't lidmaatschap van de zendende orga nisatie die de fraaiste lepeltjes weg geeft. Dat had u gedacht. De gemeenschap past 't nodige bij om u van een onge stoord kijkgenot te verzekeren. En daar zijn ook de centen bij van de landgenoten die het er in beginsel niet mee eens zijn dat u zit te kijken. Jawel, om het een zekere eveneens gesubsidieerde meneer Den Uil na te zeggen. Daarom is het heus nog zo gek niet, dat onze gemeenschap er voor zorgt dat de wekelijkse visites van cowboys en ander ongeregeld volk aan de Munni kenweg kunnen blijven doorgaan. Anders zou men de vaste bezoekers van het theater min of meer ver plichten om zich een teevee- appa raat aan te schaffen. En dat gaat te ver. In onze op democratische wij ze bestuurde samenleving heeft ie- dèreen recht op die vorm van kijkge not die hij zelf verkiest. Anders kun nen we wel ophouden... Wout Blauwkous ADVERTENTIE Reparatie aan huis Opgave s.v.p. voor 12.00 u. VEENENDAAL „Ik heb m'n hele leven al aan onderwijsvernieuwing ge daan", zei gisteravond de heer G. J. H. de Vries, hoofd van de Ichtus-MAVO te Veenendaal. In de recreatiezaal van deze school was enkele uren eerder voor het eerst een „schoolparlement" in actie gekomen. Het werd een levendige dis cussie, waaruit bleek, dat de leerlingen van de „Ichtus" bepaald wel gechar meerd bleken van deze vorm van inspraak. Uit elke klas waren twee afgevaar digden gekozen en in totaal waren 24 leerlingen met hun wensen om de tafel gaan zitten. „Ik kreeg de indruk dat vooral de oudere leerlingen het wel leuk vonden. De jongeren waren nog wat onwennig en hebben nog geen eigen mening", al dus de heer De Vries. „We moeten le ren om naar elkaar te luisteren". De eerste resultaten zijn, dat er gestart wordt met een eigen schoolkrant, een openbaar prikbord voor mededelingen van zowel de schoolleiding als van de leerlingen en dat men voorlopig door gaat met vergaderingen van het nog jonge „schoolparlement". „Ik heb voor straf verschillende op stellen moeten maken", zegt Jan van Gimkel, leerling uit één der hoogste klassen. „Daarin ben ik steeds weer be gonnen over de school en inspraak of wel gesprekken met de leraar. Daar was tot nu toe weinig gelegenheid. Alleen als er narigheid was kwam het tot een gesprek. Het initiatief van de heer De Vries vinden we bijzonder leuk maar het was ook hard nodig dat er zo iets kwam, Z'n vriens en medescholier Jan Stui- Zijn vriend en medescholier Jan Stui- meneer De Vries plotseling met dit idee kwam. Er is nooit enige vorm van in spraak geweest en eigenlijk vonden we het bij ons op school nogal stijfjes toe gaan. En ook wat al te christelijk. Mo gelijk is het ook gekomen door de min der goede resultaten van de examens, maar dat is een veronderstelling van mezelf. Jan van Ginkel: „Er is een onzichtba re muur tussen leraren en leerlingen en dat kon nu wel eens veel minder gaan worden. Zeker driekwart van de leer lingen vond het leuk dat er bij ons een schoolparlement werd opgericht." „Een discussie over het hoe en wat op school vind ik bijzonder interessant", zegt de heer De Vries. „We hebben de jongens vrijuit laten praten en er wa ren heel aardige en goede ideeën bij. Wel was tevoren afgesproken dat er op deze vergadering geen beslissingen kon den worden genomen. Vooral de oudere leerlingen bekijken alles meer kritisch, al waren ze ook kritisch over zichzelf. Natuurlijk hebben we de opdracht om goede resultaten te behalen in de stu die. Maar er kwamen verschillende op merkingen die wel degelijk van belang zijn. Een vraag was bijvoorbeeld: neem wat van de zomervakantie af en geef ons meer lange weekends. Ik heb geant woord dat dit afhangt van de staatsse cretaris van onderwijs, die hiervoor landelijk een regeling treft waaraan we ons te houden hebben. Toch is het mo gelijk op deze wijze begrip te kweken bij de leerlingen". „Verder heb ik gewezen op het feit dat op ons schoolgebouw de naam „Ich tus" staat geschreven, het Griekse woord voor Christus. Daarop kwam de vraag: als dat woord er niet op stond mocht er dan meer mee door? Ik heb toen gewezen op de houding die voor een christen past, ook in schoolverband. Een nog ander verzoek was toestem ming voor de leerlingen uit de hoogste klassen om te mogen roken op het schoolplein in de pauze. Ik ben er niet LAN VAN GINKEL strafwerk" voor maar we zullen dat overwegen op de personeelsvergadering die volgende week gehouden wordt." „Met de meeste punten die naar vo ren werden gebracht was ik het wel eens", zei de 12-jarige Ar ja van Wijk uit klas 1B. Ze vond de anderhalf du rende vergadering „wel gezellig". Sa men met Ben van Kesteren vertegen woordigde zij haar klas. „We hebben wel een eigen mening maar het is moei lijk om die naar voren te brengen. Dan ben je bang om uitgelachen te worden door de oudere leerlingen. Toch heb ik ook een voorstel ingediend namens de meisjes van mijn klas. We willen graag net als de jongens liever les in handen arbeid dan „nuttige handwerken". Of het lukt weet ik niet want meneer De Vries heeft het alleen maar genoteerd. Hij vroeg wel of het een privé-voorstel was op dat het een vraag was van alle meisjes. Dat er een openbaar prikbord komt en een schoolkrant vind ik heel goed. Het lijkt me een manier om je mening te geven", „We willen meer vergaderingen van het schoolparlement", aldus Jan van Ginkel. Maar er zijn nog talloze andere wensen bij de leerlingen van de Ich tus-MAVO. Meer lessen die op de prak tijk zijn afgestemd, films en excursies. En voor de hoogste klassen meer sport. Verder moet er naar de wensen van de leerlingen ook nog iets anders komen dan alleen maar koffie in de lunch pauze. De radende patatwagen wordt regelmatig en op vastgestelde uren voor de ingang van de school gewenst maar ook moet er een ideeënbus komen. Jan van Ginkel ging met maar liefst 16 agendapunten naar de vergadering en is met Jan Stuivenberg en alle anderen G. J. H. DE VRIES van belang" bijzonder benieuwd wat er van terecht zal komen. De steeds in het nieuws zijnde acties voor onderwijsvernieuwing hebben vol gens de Veenendaalse scholieren weinig invloed gehad op de instelling van een schoolparlement. „Door gesprekken en opmerkingen hebben we al veel langer kenbaar gemaakt dat we graag een beetje inspraak willen. Op deze manier kan dat en dat vinden we voorlopig een voldoende mogelijkheid om onze wen sen naar voren te brengen. Dat nu juist meneer De Vries er mee gekomen is vinden we nog beter". Het hoofd van de Ichtus-MAVO is nog wat voorzichtig in z'n beoordeling over de eerste bjjeenkomst van het schoolparlement. „Het is meer een po ging tot inspraak dan een kwestie van vernieuwing van 't onderwijs. In elk ge val zijn we bereid om te luisteren en hoe het verder zal gaan kan ik echt nog niet overzien..." VEENENDAAL Teneinde de sur veillancedienst bij de gemeentepolitie te kunnen intensiveren wordt de gemeen teraad per saldo een krediet gevraagd van 17.800,-. Bij dit bedrag is inbe grepen de aanschaf van een viertal mo bilofoons. Uit de inventarislijst van politievoer tuigen die het college de raad voorlegt blijkt, dat er maar een wagen perma nent voor de surveillancedienst be schikbaar is. Dit heeft de korpschef gezien de gesteldheid, ligging, functie, oppervlakte en inwonertal vah de ge meente als absoluut onvoldoende ge kwalificeerd. Als minimale uitbreiding kan worden beschouwd de aanschaf fing van een personenauto en een ultra licht motorrijwiel. Hierdoor wordt be reikt dat overdag en, als de personeels bezetting dat toelaat, ook 's avonds permanent twee wagens in surveillance zijn. Het college stelt voor de thans bij de verkeersdienst ingedeelde Renault 16 in te ruilen voor twee kleinere en goedko pere auto's en voorlopig af te zien van de aanschaf van een ultra licht motor rijwiel. De korpschef is na alle mogelijkhe den te hebben onderzocht tot de slotsom gekomen, dat terwille van de perso neelsbezetting overdag een eenmans- surveillance zal worden ingevoerd en dat de aanschaf van een Daf 55 perso nenauto uit praktisch oogpunt bezien, de voorkeur verdient boven andere merken. De twee DAF's gaan inclusief alle voorzieningen en BTW samen 15.600,- kosten. Als inruilwaarde wordt voor de Renault 16 4.000,- ontvangen. In de begroting was reeds een bedrag van 5.000,- opgenomen zodat een hoger krediet van 6.600,- nodig is. Tevens wordt een bedrag van 11.200,- ge vraagd voor de aanschaf van vier mo bilofoons. De thans in gebruik zijnde apparatuur is te oud, vertoont gebreken en heeft een onvoldoende zendbereik. Ook in kwantiteit is de huidige verbin- dingsapparatuur niet meer toereikend. VEENENDAAL Wellicht ge voed door de angstpsychose, die er na een aantal recente inbraken in dit deel van de gemeente heerst, werd de politie in de nacht van woensdag op donderdag gebeld door een bewoner van de Middel- buurtseweg. Deze meldde, dat hij gedurende een half uur uit zijn slaap was gehouden door wat hij noemde een combinatie van een huilend kind en een huilende vrouw. De politie trok op onderzoek uit en kwam tot een gdeeltelijk andere conclusie. Het huilende kind klopte, maar de huilende vrouw bleek een stel katten te zijn, die ruim een maand te vroeg waren met het uit leven van hun nachtelijke harts tochten M .W'v O lUjJ. - v£V?'4_"" 'T- V yjv). - fc' 1 - 5 'h sV' VEENENDAAL Tot dusver onderscheidde de Zandstraat zich verkeerstechnisch niet van de straten die er op uitmonden. Dat wordt met ingang van 3 februari anders. De Zandstraat, het Davidsplein en het Panhuis worden voorrangswegen, overeenkomstig het besluit van de gemeentelijke overheid, dat door hogere instan ties is gesanctioneerd. Welke motieven er ten grondslag hebben gelegen aan dit besluit vertelt de korpschef-hoofdinspecteur van de Veenendaalse gemeentepolitie de heer K. Huiskamp. ..Twee van de meest voorkomende argumenten die pleiten om van een bepaalde weg een voor rangsweg te maken zijn het ongevallen beeld op zo'n weg of het karakter of zo men wil de aanblik, die de weg heeft". Het ongevallenbeeld, dat de Zandstraat te zien geeft heeft in dit geval geen rol gespeeld. De meeste weggebruikers, die van een zijweg de Zandstraat oprijden doen dat kalm aan. Daarmee is tevens verklaard dat het karakter van de weg in dit geval bepalend is geweest bij de aanduiding van de weg als voorrangs weg. De korpschef is geen voorstander van het creëren van voorrangswegen. „Je maakt er zo gauw een racebaan van en wordt er dan verzuimd om voorrang te geven dan is het goed raak. Daarom ook zal er in de eerste week dat de voorrangsregeling van kracht is nauw lettend op worden toegezien dat men zich aan de regels houdt". In die week wordt nog volstaan met het geven van waarschuwingen. Daarna kent de politie terwille van de ver keersveiligheid geen pardon en wordt er bekeurd. Geen waarschuwingen gel den uiteraard voor weggebruikers die menen dat het rijden op een voorrangs weg een vrijbrief geeft om het gaspe daal uitbundiger te gaan bespelen. Voor de overtreders van de maximum snel heidsvoorschriften worden geen con cessies gedaan. Overigens zal er in de naaste toekomst ook op de Zandstraat gecontroleerd worden op de naleving van de maximum snelheidsvoorschrif ten. Dat geldt ook voor de rondweg west waar soms snelheden worden ge meten van tachtig kilometer of meer. Aan de eis dat de Zandstraat en zij straten duidelijk van „bebording" moe ten worden voorzien is inmiddels door gemeentewerken voldaan. De plastic hoezen gaan er 3 februari af. ARJA VAN WIJK „wel gezellig VEENENDAAL Tijdens een bij eenkomst die in de eigen lokaliteit van 't Leger des Heils aan de Fluitersstraat was belegd heeft de Veenendaalse af deling van het Leger gisteravond ken nisgemaakt met de opvolgster van ka pitein B. Outhuijse, de kapitein W. Mensinga (op de foto links). Het werd een feestelijke bijeenkomst die onder leiding stond van luitenant Sprokke- reef uit Tiel. Kapiteine Mensinga, afkomstig uit Maarssen, wordt de eerste maanden van haar verblijf in Veenendaal bijge staan door cand. zuster J. van 't Riet (rechts), die in augustus Veenendaal weer gaat verlaten in verband met haar opleiding tot Heilsofficiere aan de kweekschool te Amstelveen. De kennismakingsbijeenkomst werd opgeluisterd met muziek en met het op treden van het jeugdzangkoor. VEENENDAAL/DE KLOMP De di rectie van de Ned. Spoorwegen heeft het Veenendaalse gemeentebestuur la ten weten dat per 31 mei - als de zo- merdienstregeling van kracht wordt een half-uurdienst in beide richtingen zal worden gerealiseerd. Deze mededeling kwam nadat het college van B. en W. een daartoe strekkend verzoek tot de NS had gericht. —mil 'r:'r V sport- én spelactiviteiten. Men heeft dit jaar ruim 50 personen nodig. Het werk hoeft niet gratis te worden ge daan. Naast kost, onderdak en reis kostenvergoeding wordt een zakgeld van 25 gulden per week betaald. Jongeren die belangstelling heb ben kunnen zich wenden tot de se cretaresse van de Pirk, Bleyenburg- straat 7, Utrecht. acties zal tijdens de laatste bijeen komst op 3 februari in 't Trefpunt worden bekendgemaakt. Dit bedrag zal worden aangeboden aan de gene rale diaconale raad. De laatste geza menlijke dienst zal a.s. zondagmor gen plaatsvinden in „Sola Fide". Spreker is de zendings-predikant ds. J. P. Mackaay over „De toekomst van de kerk in de wereld". De begroting 1970 van de Her vormde gemeente te Rhenen ver toont een tekort van ruim 5000 gul den bij een uitgevén-totaal van bij na 156.000 gulden. Weliswaar is dit geraamde tekort 8000 gulden lager dan in 1969, maar daar staat tegen over dat men verwacht aan vrijwil lige bijdragen 15.000 gulden meer te zullen ontvangen dan in 1969. De vrijwillige bijdragen voor dit jaar zijn begroot op 90.000 gulden; de op brengst van de collecten op 20.000 gulden, 500 gulden lager dan voor 1969. Verreweg het merendeel van de inkofnsten zal moeten worden uitge geven aan salarissen, huren, kosten van extra kerkdiensten enz. Hierin gaat een bedrag van 76.500 gulden zitten. Opvallend is het weer geste gen tekort van het jeugdwerk, waar voor nu weer 4500 gulden op de be groting staat tegen 1600 gulden in 1969. Voor de kerkbouw is evenals in de twee voorgaande jaren weer 5000 gulden op de begroting opgenomen. het niet aan plannen. De vrouwelij ke gemeenteleden worden door de voorganger namens diens echtgenote opgeroepen om de oprichtingsverga dering bij te wonen van een vrou wenvereniging. Dat zal gebeuren op woensdagavond a.s. in de pastorie. Verder worden alle gemeenteleden uitgenodigd voor een bijeenkomst op 11 februari a.s. in de consistorie van de hervormde kerk. Het doel van die bijeenkomst is het oprichten van een kerkkoor. Ds. C. Treure, vroeger predikant van de hervormde gemeente te Ederveen en thans te Hasselt heeft het beroep van de hervormde ge meente te Katwijk aan Zee aangeno men. Hij zal daar op 30 maart a.s. zijn intrede doen na de bevestiging door ds. G. Boer te Zoetermeer. Uit een bericht in het kerkblad van de hervormde gemeente blijkt, dat men in Amerongen letterlijk de zondag nog inluidt. Tot nu gebeurde dat door de klok van de Andrieskerk in werking te stellen op zaterdag avond om acht uur. Men heeft dit tijdstip nu met een kwartier ver vroegd. De voorganger van de hervormde gemeente te Overberg, de weleer waarde heer S. Andringa, ontbreekt 55 Evenals voorgaande jaren gaat de Provinciale Interkerkelijke Recrea tie-Commissie te Utrecht, kortweg genoemd „Pirk", ook dit jaar weer het vakantie-recreatiewerk ter hand nemen. Het „Pirk"-werk wordt ge dragen door de rooms-katholieke, de hervormde, de gereformeerde, de chr. gereformeerde en de evange lisch lutherse kerken. Voor dit recreatiewerk heeft men de hulp nodig van een aantal jonge ren van 18 jaar en ouder, die veer tien dagen of langer er hun vrije tijd aan willen besteden. Zij worden gevraagd \~or de periode van 28 juni tot 8 augustus. Het „Pirk"-werk speelt zich af op een tiental plaatsen in de provincie Utrecht, op en bij campings, o.a. in Rhenen en in Amerongen. De mede werkers zullen leiding geven aan Tot ouderling van de hervormde gemeente „Sola Fide" te Veenendaal is benoemd de heer H. M. Haver kamp. Gespreksgroepen bestaande uit le den van de hervormde gemeente „Sola Fide" en de gereformeerde kerk te Veenendaal hebben als hun mening te kennen gegeven dat deze beide kerkgenootschappen, als ge meenten van Jezus Christus, 10 pet. van hun totale kerkelijke inkomsten moeten bestemmen voor ontwikke lingshulp. Bovendien meenden de gespreks groepen, dat de raden van de beide kerkgenootschappen en de besturen van de plaatselijke politieke partijen moesten worden gewezen op de noodzaak om 2 pet. van het nationa le inkomen beschikbaar te stellen voor ontwikkelingshulp. Verder werd vastgesteld, dat het besluit van de kerkeraden om 10 pet. van de kerkelijke inkomsten af te staan moet worden meegedeeld aan de classic ale en synodale vergade ringen van de beide kerkgenoot schappen en aan de raden van de andere kerken in Veenendaal. Uiter aard met de bedoeling dat dit besluit wordt nagevolgd. 9 De leden van de gespreksgroepen verwachten, dat de kerkraden uiter lijk in september a.s. hun stand punt zullen bepalen. Een standpunt dat naar de mening van de ge spreksgroepen openbaar moet wor den gemaakt. De colleges van kerkvoogden en diakenen van de hervormde gemeen te „Sola Fide" te Veenendaal hebben normen vastgesteld op grond waar van de gemeenteleden hun vrijwilli ge bijdragen voor 1970 kunnen bepa len. Bij een bruto-inkomen tot 4000 gulden wordt een half procent ver wacht, bij 4000 tot 8000 gulden één procent en bij een inkomen van bo ven de 8000 gulden anderhalf pro cent. De beide colleges wijzen de ge meenteleden nadrukkelijk op hun verantwoordelijkheid in dezen. Vol gens de ambtsdragers staat een lage re bijdrage dan is aangegeven niet in verhouding tot de verantwoorde lijkheid die men als gemeentelid voor het kerkewerk heeft. Op uitnodiging van de hervormde jeugdvereniging „Immanuel" zal op donderdag 12 februari a.s. in de Sionskerk spreken ds. G. H. van Kooten te Delft, die van oorsprong uit Veenendaal komt. Evenals vorig jaar zullen ook de komende maanden onder leiding van industriepredikant ds. A. Terlouw een aantal gespreksavonden worden gehouden waaraan zowel kerkgan gers als niet-kerkgangers kunnen deelnemen. Dit jaar zal van gedach ten worden gewisseld over „onze toekomst". De bijeenkomsten zullen plaatsvinden in de chr. techn. school te Veenendaal op 23 februari, 9 e 23 maart. Volgende week zal het winterwerk voor ontwikkelingshulp dat door de gereformeerde kerk en de hervorm de gemeente „Sola Fide" gezamen lijk werd aangepakt worden afge sloten. De opbrengst van de verschillende Het verjaardagsfonds van de her vormde gemeente te Rhenen heeft vorig jaar 5500 gulden opgeleverd, 400 gulden meer dan in 1968.

De Vallei | 1970 | | pagina 3