Veenendaals dagblad Maatschappijen LHV grijpen in Vrijstelling van dienst voor bouwvakkers Buiten Amerika bereidt aanmaak nieuw soort wapens voor Protest leerling-verpleegsters tegen eisen voor examen Rechtsorde koninkrijk geregeld Pokken-epidemie breidt zich uit Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Alleenwonende man verwond door indringer Dertig doden hij strijd Honduras- E1 Salvador Geen inflatie in Amerika wolfheze GESPREK VAN POMPIDOU EN BRANDT INELYSÉE Prinses Beatrix vandaag 32 jaar Brazilië wijst Nederlander uit Slachtoffers luchtaanval Nederlander in Nigeria beboet In West-Duitsland Nederlandse parlementariërs naar conferentie in Egypte „Biafr a-klacht" tegen Luns niet in behandeling Gedeeltelijke leerplicht voor werkende jeugd komt in '71 s Nachts vorst l Bekijk het eens door een andere bril... UTRECHT - De Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft ingegrepen in het probleem van de bereikbaarheid van artsen. BEGRIP BELOFTE Kamerlid vernacht: Drie raadsleden van de PvdA in Gorkuni uit de partij Bur. voor redaott* «n «Jmintetratto: Print Bernhardlaan 28, Veenendaat, Tek* 08385-10550 (adm.), 10757 en 10956 (red Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.Wn 4,40 p.m., f 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 31 JANUARI I970 - 44e JAARGANG no. 26 BEREIKBAARHEID ARTS WORDT CX) VERBETERD BERGUM De 64-jarige alleen wonende H. Roelens is gisternacht door een indringer ernstig gewond aan borst en hoofd. Bovendien liep hij een gebro ken neus op. Volgens de politie is de indringer der mate geschrokken van de toegebrachte verwondingen dat hij op de vlucht is geslagen. Het is niet bekend of iets is gestolen. De heer Boelens heeft een half uur bewusteloos gelegen en is daarna naar de buren gestrompeld. Bij een verhoor door de politie in het ziekenhuis te Leeuwarden, verklaarde hij dat op de deur werd geklopt. Toen de deur openging werd hij, volgens zijn reggen, zonder meer met een revolver bewerkt. Er is geen woord gewisseld. ADVERTENTIE De wblfhezeopleiding is geknipt voor Je.» I 1» ie hart graag laat spreken! Zieke mensen helpen is een dankbare taak. Vooral wanneer dit plaats vindt temidden van andere enthou- eiaste jongeren die graag wonen en werken In de prachtige omgeving van Arnhem. Bel of schrijf aan de afdeling Personeelszaken. L1F»yeW»trt«c* 2tek«- .V»r«nig;ng tel Chr.iWijk» Vtrwtging vtfi <n Z«nu» Wolfheze (bij Arnhem) Tel. 08308 241 Dieren als filmacteurs fen rechtgeaard revierbeheerder hoedt er zich voor de plekjes, waar het wild de winterdis gedekt weet, te verontrusten en legt ze aan op verscholen plaatsen, onbe kend bij het publiek. Wanneer ik de herten als viervoetige stamgas ten zo dicht bij huis had als de boswachter van een revier in het Duitse middelgebergte, over wie ik laatst las, behoefde ik er geen stap voor buiten de deur te zetten en kreeg des avonds van de mooiste natuurlijke televisie uit de stoel in het hoekje van de haard te genie ten. Deze man bezat n.l. een kleine, doch hoogst merkwaardige privé- voerplaats op 20 m van het woon- kamerraam en door het aanbren gen van een contact aan de ruif, gloeide er op tafel een lampje aan, ten teken, dat er een gast aan de table d'höte was gearriveerd! Ver volgens werd het vertrek verduis terd en een boven in 'n spar han gende lamp ontstoken, zodat het hele tafereel zich als in maanlicht gedompeld voordeed een won derlijke cafetaria in het bos met alarmsysteem en feeërieke ver lichting door de besneeuwde tak ken. Ér werd het hele jaar gevoe derd en slechts in de bronstperiode ontbraken de vier of vijf volwassen mannelijke bezoekers. Een der her ten bleek bij onderzoek zijn dag verblijf op 7 km afstand te hebben en één d drie keer per week de dier en-gaarkeuken met een bezoek te vereren. De boswachterij be vindt zich plm. 300 m van een druk ke autoweg en ligt 100 m van de laatste woning verwijderd, doch dit alles bleek van geen invloed te wezen. Geenszins werden de klan ten met lekkere hapjes verwend, neen, ze kregen zelden wat anders dan aardappelschillen en groenten- afval uit een kantine, b.v. banane- en sinaasappelhulsels, uitgeperste citroenen, fruitresten, brood en wat er verder in zo'n manege voor komt. Men zat voor het raam als in een bioscoop en kon elke parel van 't gewei onderscheiden, zodat het mogelijk bleek, de levende have van een wildgebied op comforta bele wijze te controleren. 31 jan. 1970 A. B. WIGMAN Het hoofdbestuur heelt de afdelingen van de Maatschappij nadrukkelijk ver zocht in hun rayon na te gaan hoe de weekend-, vakantie- en avond- en nacht dienst zijn geregeld en welke de oorzaken van eventuele tekortkomingen zijn. Ook de Landelijke Huisartsen vereniging zal haar afdelingen vragen hierop at tent te zijn. Het hoofdbestuur van de Maatschappij heeft rapporten gevraagd over eventuele verbeteringen. Aanleiding tot de tussenkomst van het hoofdbestuur van de Maatschappij z(jn de in aantal toegenomen klachten over de.dienstverlening door artsen. Een aan tal artsen was zich hierdoor „bedreigd" gaan voelen. In de brief die het hoofdbestuur heeft verzonden wordt gezegd dat de week end- en andere diensten goed en zeer verantwoord georganiseerd moeten zijn zodat aan patiënten in spoedgevallen reeds snel hulp kan worden gegeven. Als bij kleine waarnemingsdiensten niet steeds een voldoende bezetting mo gelijk is. zou een niet-dienstdoende col lega zich voor noodgevallen bereikbaar moeten houden. Denkbaar is ook dat voor dergelijke situaties afspraken wor den gemaakt met nabij gelegen diensten. Het lijkt het hoofdbestuur van de Maatschappij bovendien belangrijk en noodzakelijk dat bij patiënten en publi- citeitsorganen begrip wordt gewekt voor de praktische moeilijkheden waarvoor de arts ook bij een goede organisatie van praktijkbeoefening en waarne mingsdiensten kan komen te staan. De artsen zouden er volgens hun hoofdbestuur meer op kunnen wijzen dat het bezoeken van een patiënt aan huis dikwijls onnodig is, omdat veel patiënten tegenwoordig op verantwoorde wijze naar de spreekkamer kunnen wor den vervoerd". Daar zijn bovendien alle hulpmiddelen voor 'n zo goed mogelijke behandeling aanwezig. De maatregelen die de Maatschappij nu heeft genomen zijn als inlossing te beschouwen van een belofte die 9 jan. tijdens een persconferentie werden ge daan. Intussen is nog geen gevolg gege ven aan een suggestie, die toen werd gedaan: het aanwijzen van een centraal telefoonummer waar men kan klagen over de dienstverlening van de artsen. yittmiitmtniiiimmitiiimmimtiminiiiiMtitiiimiiiiiiiitmntniiitiiu SAN SALVADOR De regering van El Salvador heeft de noodtoestand af gekondigd na een reeks nieuwe inci denten aan de grens met Honduras. Af vaardigingen van beide landen zijn in Costa Rlea bijeen om te praten over de nasleep van de zogenaamde „voet baloorlog" in juli van het vorige jaar. Het overleg wordt voortgezet ondanks de jongste grensincidenten. El Salvador heeft Honduras ervan beschuldigd in de afgelopen twee dagen drie grensincidenten te hebben uitge lokt. De regering van Honduras heeft bekendgemaakt dat er by de grens incidenten 30 doden zijn gevallen. In een communiqué wordt gezegd dat circa honderd Salvadoriaanse soldaten donderdag een aanval hebben gedaan op een gehucht in Honduras. Na een gevecht van vier uur werden de aanvallers verdreven. Zij hadden 30 man aan doden verloren. WASHINGTON President Nixon heeft vrijdag op zyn persconferentie verklaard er zeker van te zyn dat de V.S. de inflatie kunnen beteugelen en dat er geen economische resessie zal op treden. Hij zei dat de'begroting voor 1970- 1971, die maandag aan het congres zal worden voorgelegd, de vrees voor een inflatie zal wegnemen. De begroting moet volgens hem gezien worden als een van de maatregelen om de economie in de hand te houden. Er zullen er de komende maanden nog meer volgen. Nixon heeft op zijn persconferentie voorts bekendgemaakt dat hij het Ame rikaanse congres geld zal vragen om meer raketafweerbases In de V.S. te kunnen laten bouwen. Kroonprinses Beatrix viert vandaag haar 32ste verjaardag. De prinses zal haar verjaardag vieren temidden van haar gezin: prins Claus en de kinderen prins Willem-Alexander, Friso en Constantijn. De foto werd gemaakt door Max Koot. WASHINGTON De Verenigde Sta ten hebben onthuld dat de Amerikaan se kernwapendeskundigen de laatste tjjd proeven nemen met „ideeën voor nieu we wapenen". Vermoedelijk zijn dat bi zarre wapens als de laserbom. de neu tronenbom en de waterstofbom met „zui vere splitsing". De aanmaak van de nieuwste wapens is echter wat ver traagd. in afwachting van uitbreiding der produktie-eenheden. De Amerikaan se atoomenergiecommissie (AEC) heeft dit meegedeeld in haar jaarverslag voor het congres. De commissie onthult geen details, maar uit wat Associated Press de laatste tijd van ex-wapendtskundigen heeft ver nomen, valt te concluderen dat: De Verenigde Staten trachten „zuivere splitsingwapenen" te ontwikkelen. Hier- PARIJS De Franse president Geor ges Pompidou (rechts) en de West- duitse bondskanselier Willy Brandt tij dens hun besprekingen op het Elysee. Hoewel Pompidou en Brandt elkaar bij de Europese topconferentie in Den Haag al hadden ontmoet, is dit de eerste keer dat zij een gesprek „onder vier ogen" hebben. Onderwerp van gesprek zal o.m. zijn de uitbreiding van de Europese economische ge meenschap, met name de toetreding van Engeland, de Franse positie ten aanzien van het Midden-Oosten, en de opening naar het Oosten", die deel uitmaakt van de Westduitse buiten landse politiek. De Franse regering staat gunstig tegenover de Westduitse toenaderingspogingen tot Moskou, Warschau en Oost-Berlijn. onder worden verstaan waterstofbom men en kernkoppen voor raketten, die om tot ontsteking te komen geen „ge wone" atoombom nodig hebben en daar om vrij zijn van radioactieve fallout. De AEC werkt nog'steeds aan de ont wikkeling van een neutropenbom, die het best valt te omschrijven als een stra lingswapen met dodelijke kracht. Volgens de AEC-geleerden is een „la ser-waterstofbom" een theoretisch haal bare kaart, maar nog lang niet te ver wezenlijken. Bij een laserbom zou de waterstof kern niet door een atoombom, maar door de intense hitte van een laserstraal van geconcentreerd licht, tot ontploffing worden gebracht. De AEC zegt dat de kernwapenpro- duktie in het afgelopen jaar voorname lijk gericht is geweest op de produktie van wapens voor bestaande taktische en 'strategische wapenstelsels, en dat geen nieuw wapenstelsel aan het ktrn- arsenaal is toegevoegd. De AEC verwacht dat de uitbreiding van de produktiefaciliteiten, waardoor ruimte komt voor de produktie van an dere moderne wapens, in 1972 voltooid wordt. RIO DE JANEIRO De Nederlandse socioloog J. F. VV. Bongers, die werkt bjj de Unesco, is gisteren door Brazilië uit gewezen. De uitwijzing gebeurde nadat hij op verzoek van de Nederlandse am bassade uit de gevangenis was ontslagen door de politie. Enige tijd geleden werd de heer Bon gers gearresteerd. Hy zou na strenge ondervraging door de politie hebben be kend lid te zijn van een communistische cel. Ook zou hij, volgens kranteversla gen, gewerkt hebben als „geheim agent" voor de Nederlandse ambassade". CAIRO Vier Egyptische burgers, onder wie een vrouw en haar kind, zyn vrijdag om het leven gekomen by een Israëlische luchtaanval op de noorde- ïyke sector van het Suezkanaal by Is- mailia. Dit heeft een militaire woord voerder in Caïro bekend gemaakt. Volgens hem liepen drie militairen verwondingen op. DEN HAAG Het kabinet heeft gis teren in beginsel besloten om dienst plichtige bouwvakarbeiders van de nieuwe lichting vrijstelling van militai re dienst te geven. Het verzoek daartoe is gedaan door minister Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening), die wil probe ren de bouwproduktie zo snel mogelijk op te voeren. Het is nog niet precies bekend om hoeveel bouwvakarbeiders het gaat. Per jaar geven zo'n duizend tot vijftien honderd man het beroep bouwvakarbei der op. Maandag zullen de ministeries van volkshuisvesting en defensie met elkaar gaan overleggen over de definitieve vrij stellingsregeling en over de vraag welke categorieën bouwvakarbeiders onder de regeling zullen vallen. De ministerraad heeft gisteren ook ge sproken over een ontwerp algemene maatregel van bestuur inzake de finan ciering van de opleiding van jongeren van veertien tot achttien jaar. Het be treft hier jongeren die buiten het nor male onderwijs vallen. Derde onderwerp op de agenda van het kabinet was het vereenvoudigen van de jeugdspaarwet. De Raad van Sta te zal zich daarover nog moeten uitspre ken. WILLEMSTAD De Nederlandse vice-premier drs. J. A. Bakker is vrydag van Willemstad naar Nederland ver trokken. Bij zijn vertrek verklaarde hy dat by de besprekingen met de Antil liaanse en de Surinaamse premier oVer de rechtsorde van het koninkrijk over eenstemming Is bereikt. Het akkoord is vastgelegd en zal. na goedkeuring door de regeringen, geiyk- tijdig in de drie rijksdelen worden ge publiceerd. Over de kwestie-Jonckheer is, aldus minister Bakker, ook van gedachten gewisseld. „Ik ben naar de Antillen gekomen om mij daarover te informe ren en een afgerond beeld te kerfden. Een definitieve beslissing moet de ko- ninkryksregering nemen", aldus de be windsman. Op een vraag of dit beteken de dat de definitieve beslissing nog niet is gevallen, antwoordde minister Bakker bevestigend. LAGOS Een 84-jarige Nederlander, J. J. Simons, en drie Fransen zyn in Ni geria veroordeeld tot een boete van 190 gulden, omdat ze illegaal het land zou den zyn binnengekomen. De Nederlander, een ingenieur, ver klaarde in Lagos, dat hij al 28 jaar in Nigeria woont. Hij leidde er vroeger een school. By het uitbreken van de burger oorlog was hij genoodzaakt naar Oost- Nigeria te vluchten, waar hy zyn pas en andere papieren kwijtraakte. DEN DOLDER Honderd tachtig leerling-verpleegsters en -verplegers van de psychiatrische inrichting Wil lem Arntz Hoeve in Den Dolder hebben geweigerd het praktyk- en rapporten boekje nog langer als examengarantie te erkennen. De verplegenden zullen dit boekje, waarin een groot aantal handelingen staat vermeld die men met goed gevolg moet hebben verricht om aan het exa men voor het b-diploma te mogen mee doen, binnenkort by de staatssecretaris inleveren. Daarmee sluiten zij zichzelf uit voor het examen, maar de directie van de inrichting is bereid een soort „huis diploma" in te voeren. De opgerichte „actiegroep Willem", die de steun heeft van de docenten van de inrichting, meent dat de opleiding on. voldoende is afgestemd op de praktyk. In plaats van het praktyk- en rappor tenboekje wil men een stageverslag Er zyn brieven gestuurd aan de hoof den van opleidingen van 61 andere psy chiatrische inrichtingen. BONN De pokkenhaard in de Westduitse stad Meschcde, in het Sauerland, breidt zich uit. Nadat donderdag een jonge verpleegster was gestorven aan de ge- vaarlijke ziekte zyn gisteren opnieuw vier patiënten ontdekt van wie twee met zekerheid aan pokken lijden. Vier andere patiënten waren al onder behandeling. Het sterfgeval is het zevende in Duits land sinds de oorlog. In de achttiende eeuw eisten de pokken in Duitsland elk jaar tienduizenden doden. Ditmaal is de ziekte binnengebracht door een twintigjarige hippie die terug keerde van een zwerftocht naar Pa kistan. In zijn woonplaats Meschede werden zestig mensen die met de jonge man in contact waren geweest, geïso leerd in het plaatseiyk ziekenhuis. Een conferentie-oord werd ontruimd als extra quarantaine-kamp. In het ziekenhuis bevinden zich, perso neel en patiënten inbegrepen in totaal vierhonderd mensen in quarantaine. Het gebouw staat onder politiebewaking sinds een Turk zonder toestemming naar huis ging. Hij werd onmiddellijk teruggehaald en zijn vrouw moest meteen ook in qua rantaine. DEN HAAG Een groep Nederland se parlementariërs, o.w. de Tweede-Ka merleden A. G. van der Spek (PSP) en drs. J. J. Voogd (P.v.d.A), en het Eerste- Ramerlid mr. J. H. van Wijk (PSP), reist vandaag naar Cairo. Zy zullen op uitnodiging van de natio nale vergadering van de Verenigde Arabische Republiek deelnemen aan een conferentie over de problemen van het Midden-Oosten, waarvoor leden van meer dan honderd nationale parlementen zijn uitgenodigd. De conferentie duurt van 2 tot 5 februari. De Groningse hoogleraar prof. B. M. J. Delfgaauw, prof. Grollenberg en dr. Lafeber zullen de conferentie als waar nemers bijwonen. AMSTERDAM Dr. Th. de Booy, wetenschappelijk hoofdmedewerker in Amsterdam, heeft van de procureur- generaal by de Hoge Raad te horen ge kregen dat zyn klacht tegen minister Luns niet zal worden behandeld. Dr. De Booy had de minister van buitenlandse zaken vervolgd willen zien wegen het achterhouden van gegevens over de toestand in Biafra. De procureur-generaal, mr. G. E. Langemeijer, zegt in zijn brief aan dr. De Booy dat een minister in functie al leen kan worden vervolgd op verzoek van de Koningin of vijf Kamerleden. Dr. De Booy noemt dit een „juridische spitsvondigheid". Hij gaat nu 'n audiën tie aanvragen bij de Koningin. Hij ver wacht overigens niet dat dit verzoek zal worden ingewilligd. TILBURG Augustus 1971 zal de gedeeltelijke leerplicht worden ingevoerd algemene vorming gedurende één werk- voor de werkende jeugd. De regeling zal voorzien in verplichte dag per week. Het loon moet voor die dag gewoon worden doorbetaald. Het Tweede-Kamerlid C. Kleisterlee (KVP) zei vrijdagavond in Tilburg daar vast op te rekenen. GORKUM De drie Gorkumse so cialistische raadsleden die begin deze maand het vertrouwen van de afdelings vergadering verloren, hebben gebroken met de Party van de Arbeid. In tegenstelling tot de zes fractie leden die na het conflict met burge meester Van Rappard uit de raad stap ten, bleven zy zitten. Het drietal zal onder de naam van Democratisch-socialisten in de raad blijven zitten. De vier Leidse raadsleden die op 12 januari uit de PvdA-fractie traden en een eigen fractie vormden, hebben gisteren aangekondigd te zulen bedanken voor hun lidmaatschap van de PvdA. Zij wensen niet te wachten op een door de Leidse afdeling van de PvdA op 23 februari belegde buitengewone ledenvergadering waar zy hu stand punten hadden kunnen verdedigen. Par tij-voorzitter Vondeling had dit het af delingsbestuur geadviseerd. uiiiimiiiiiHUiiiimimiiiiinimiHminiimtiiiiiiiiiiiininiiiiiMiiiiMMMi v V 5 (Van onze 5 weerkundige medewerker) im komende weekeinde zal in 5 5 Gelderland aan de koude kant 5 5 zijn. Gedurende de nacht en in de 5 5 ochtend moet gerekend worden op 5 5 overwegend lichte vorst, met name 5 5 in de komende nacht. Tijdens het 5 overwegend lichte tot matige vorst, 5 met name in de komende nacht. 5 5 Tijdens het overtrekken van een g rug van hoge druk zijn dan mini- 5 5 mumtemperaturen van -3 tot -7 gra- 5 dan mogelijk. Morgen overdag loopt 5 5 het kwik op tot om het vriespunt. S 5 De kans op neerslag blijft gering. 5 5 Van tijd tot tijd zullen er zonnige i 5 perioden zijn. h De zachte lucht deed vrijdagmid- 5 dag tn Parijs het kwik oplopen tot 5 5 11 graden Celsius. Deze lucht kon 5 ons land niet bereiken doordat een 5 5 depressie in Het Kanaal zijn noord- 5 5 oostelijke koers veranderde in een 5 oostelijke. 5 J Morgen: Zon op: 08.21 onder: 17.27 Maan op: 04.18 onder: 11.26 i i

De Vallei | 1970 | | pagina 1