KANKER PAVILJOEN WÊ Scheidsmuren kunnen de werkloosheid niet keren LEVENSVERZEKERINGSBEDRIJF LEENT 110,5 MILJARD AAN OVERHEID EN BEDRIJFSLEVEN Politiek van restricties blijft altijd onvoordelig N.S. wil de financiering los van het staatsbudget Beurs onder druk New York m BANKIER COSTANZO TOT AMERIKAANSE ZAKENLIEDEN Minder winst Gen. Motors Co. DAF GOED IN NOORWEGEN PILOOT STORM TEKKO TAKS PROTECTIONISME Grote bijdrage aan de nationale economie Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel FINANCIERING Pagina 2 ZATERDAG 31 JANUARI I970 ■m ^siüüsssaégslnmSmm MM 1 [li 'tri! r i i Si! tl' '(llPWttTHPWIWIMMÉ j fUT* [=7i!T4 al -Til .v.:Ut n j 86 dat elkaar ontmoet hadden. (.Des tijds' was nog maar drie weken geleden...) Zolang het licht in de tweede gang niet aan wan (en ze hadden alleen dat in de eerste gang ontstoken) lag de hoek waar de muur naar voren uitstak en waar de cilinder stond in het halfdonker. Zoya was kleiner dan de cilinder, Oleg groter. Ze begon de buis van de ballon aan de buis van de cilinder vast te maken. Hij stond achter haar en ademde de geur zich op. Er was geen speelsheid in haar van haar haar in, dat van onder haar kapje naar buiten sprong. „Dit is de kraan die zo stijf zit," klaagde ze. Hij pakte de kraan beet en slaagde erin hem in één keer los te draaien. De zuurstof begon te stromen. Er klonk een zacht sissend geluid. Toen, zonder enig voorwendsel, greep Oleg's hand, de hand die hij juist voor de kraan had gebruikt, Zoya's pols beet; de pols die niet de zuurstofballon vasthield. Ze schrok niet. Ze was niet verbaasd. Ze keek alleen maar hoe de ballon opzwol. Terwijl hij haar arm pakte gleed zijn hand naar boven, over de pols en nog hoger, naar de onderarm en daarna stem toen ze zei„Ik kan niet, Oleg. Ik heb het te druk." Hij deed alsof hij haar niet verstaan „Nu in t algemeen gesproken verdie- had. „Laten we gaan," herhaalde hij. nen we dat misschien wel. Er is nu een nieuwe verpleegster waar ik ook hele- „O ja." Ze herinnerde zich iets. „Ik maal niet mee kan opschieten. En als moet een zuurstofballon vullen voor..." Olympiada terugkomt zal het nog erger Ze knikte naar de trap en misschien worden. Ze geeft geen duimbreed toe." noemde ze de naam van de patiënt, „Zo ga ik ook worden," zei Zoya, maar hij hoorde het niet. terwijl ze voorzichtig twee kubieke „De moeilijkheid is dat de kraan van centimers afmat, maar het klonk niet de zuurstofcilinder zo stroef gaat. Je erg vastberaden. En weg was ze om kunt me helpen. Kom maar mep." Ah mad jan een injectie te geven, terwijl Ze liep de trap naar het lager gelegen Oleg weer alleen bij de tafel achter- portaal af met hem vlak achter haar Weef. aan. Er was nog een andere en belangrijker De meelijwekkende, gelig uitziende reden waarom Zoya niet wilde dat Oleg patiënt met de smalle neus, die de injecties kreeg. Van die zondag af al weggevreten werd door longkanker, zat voorbij de elleboog naar de schouder had ze zich afgevraagd of ze hem zou in bed en haalde hijgend door zijn toe. vertellen wat voor uitwerking ze had- ballon adem je kon het piepen in zijn Het was een weinig subtiele verken den. Veronderstel dat er plotseling iets borst horen. Was hij altijd zo nietig ning, maar voor hen allebei noodzake serieus zou ontstaan uit hun gescherts? geweest, of was het de ziekte die hem lijk. Het was een test om te zien c f ze Het was heel goed mogelijk. En als het ineen had doen schrompelen? Hij was eikaars woorden juist geïnterpreteerd dit keer nu eens niet alleen eindigde in er zo slecht aan toe, dat de artsen op hadden, een deprimerend zoeken naar kleding- hun ronden niet meer met hem Dat hadden ze. stukken die door de kamer verspreid praatten of hem iets vroegen. Hij was er Hij streek met twee vingers haar pony lagen? Als het eens tot iets sterks en altijd al slecht aan toe geweest, maar in de war. Ze protesteerde niet en week blijvends ontwikkelde; als Zoya het vandaag was hij veel erger; zelfs een niet achteruit. Ze bleef de ballon besluit laten? Als het zich eens tot iets ongeoefend oog kon dat zien. Hij had gadeslaan sterks en blijvens ontwikkelde; als Zoya bijna zijn ballon opgebruikt en een Hij pakte haar stevig rond de het besluit nam zijn teddybeer' te andere, die al leeg was, lag naast hem. schouders, boog haar hele lichaam naar worden en met hem in ballingschap te Hij was er zo slecht aan toe, dat hij de zich toe en bereikte tenslotte haar gaan? (En hij had gelijk, natuurlijk wie mensen niet eens meer opmerkte, of ze lippen; de lippen die zo dikwijls naar weet in wat voor afgelegen oord het nu voor hem kwamen of alleen maar hem geglimlacht hadden; lippen die geluk misschien lag te wachten? Als langs liepen. dat gebeurde zouden de injecties die Ze namen de lege ballon die naast zijn Oleg waren voorgeschreven niet alleen bed lag en liepen verder de trap af. voor hem, maar ook voor haar gevolgen „Wat voor behandeling geven jullie hebben. hem? En zij was ertegen. „Geen enkele, 't Is een inoperabel „Zo," zei ze vrolijk, terwijl ze met geval. En de bestralingen hebben niet een lege injectiespuit terugkwam. „Heb geholpen." je je moed bijeengeraapt? Ga naar de „Kun je de thorax niet openmaken? „Dat doen ze hier nog niet; niet in deze stad." „Hij gaat dus dood? Ze knikte. En hoewel de ballon in haar handen nodig was voor de zieke man, om te saai. Doe je pyjama omlaag, patiënt Kostoglotov. Ik kom zo bij je." Hij zat daar en staarde haar aan met ogen die niet de ogen van een patiënt waren. Hij dacht zelfs niet aan de injectie; ze waren al samenzweerders. Hij keek naar haar ietwat naar voren voorkomen dat hij zou stikken, dacht staande ogen, die vroegen uit hun ze al helemaal niet meer aan hem. Ze kassen te worden bevrijd. stonden op de grens van iets heel „Laten we ergens heengaan, Zoya." buitengewoons. Het was meer een gefluister dan echt De hoge zuurstofcilinder stond in een praten. Hoe gedempter zijn stem werd, aparte gang, die nu afgesloten was. Het hoe helderder de hare klonk. was op deze plaats, vlak bij de „Waarheen? Ze lachte verbaasd, bestralingskamers, dat Gangart destijds „Naar de stad? voor een doorweekte en stervende „Naar de artsenkamer." Kostoglotov ergens een plekje had Ze nam zijn meedogenloze blik in gevonden om te slapen, die eerste keer nooit ophielden met babbelen. Toen ze de zijne raakten waren Zoya's lippen niet open, zacht of slap. Ze waren strak, bereid en begerig, zoals hij in een enkele flits gewaar werd. Een ogenblik tevoren had hij het zich nog niet herinnerd, was hij nog vergeten dat niet alle lippen hetzelfde zijn, dat kussen verschillend kunnen zijn, dat één kus honderd andere waard kan zijn. Het begon als een vluchtige zoen, die zich verlengde naarmate ze zich dichter tegen elkaar aandrukten, geheel in elkaar verzonken. Niets ter wereld kon dit doen eindigen en het hoefde ook niet te eindigen. Ze hadden eeuwig zo samen kunnen blijven, met hun lippen tegen elkaar aangedrukt. Maar na een tijdje, na eeuwen, scheurden hun lippen zich van elkaar los en Oleg zag Zoya voor de eerste maal en hoorde haar zeggen: „Waarom doe je je ogen dicht als je zoent? Had hij zijn ogen dichtgedaan? Hij had er geen idee van. Hij had het niet gemerkt. (wordt vervolgd) üi 4338. Het oerwoud kreunde onder de loeiende aanval van de stormwind. Hosol en Varun braken hun inspec tie van het vreemde wrak ijlings af en haastten zich terug naar hun flivver. Doch de weinige seconden die zij nodig hadden om in de veilige beschutting van hun cabine te klimmen waren voldoende om hen drijfnat te doen worden. De regen sloeg kletterend neer en af gebroken takken vlogen door de lucht. „Als je 't mij vraagt, trekt er weer zo'n wervelwind voorbij," meen de Rosol. „Dat gebeurt de laatste tijd nogal eens. On begrijpelijk. Vroeger hadden we daar nooit last van, De meteorologische dienst kan maar geen uitleg geven aan de oorzaak of de herkomst van die gemene twis ters. Enfin, nog een geluk dat we onze kist juist aan de grond hadden, want boven de boomtoppen zal het aardig spoken." Varun knikte en fronste de wenkbrau wen. „Laten we hopen, dat Mare en Storm zich niet laten verrassen," sprak hij bezorgd. „Enfin, we zullen wachten tot de storm wat geluwd is en dan snel verder vliegen." Het duurde echter geruime tijd, voordat de flivver weer kon opstijgen... TEKKO TAKS EN DE GOUDATOL 4. Na een enorme voorraad oude boeken opzij gescho ven te hebben, diepte de koopman uit de dichte stofwol ken een lijvig boekdeel op, waarmede hij zegevierend weer naar beneden kwam. „Dit boek zal u bij geen an der op heel de boekenmarkt kunnen vinden!" sprak hij overtuigend. En als een kostbaar iets hield hij Tekko het zware werk voor. „Het is een zeldzaamheid! Meneer is een gelukkig mens, omdat meneer juist terecht moest ko men bij Simon Bladwijzer, die dat enige exemplaar nog net voorhanden heeft!" „Ja, ja!" haastte Tekko zich te zeggen en begerig nam hij het boek van de koopman over om het in te kij ken. Het was inderdaad zeer oud. De bladen waren ver geeld en gescheurd en de eens zo prchtige leren sier- band werd door een perkamenten kaft bij elkaar ge houden. Op de titelpagina stond: Cruydenboec van professor Nicodemus verlught met 760 houtgravures derde uitgave te Leijden bij A. W. Vrijthoff A. D. 1674. (Van onze financieel-economische redactie) Tijdens een toespraak tot Amerikaanse zakenlieden in Parijs heeft de bankier G. A. Costanzo, lid van de raad van bestuur van de First National City Bank, eni ge opmerkelijke uitspraken gedaan, die zeker ook in Nederland aandacht verdie nen. De heer Costanzo zei: „Desintegratie van het internationale geld- en handels verkeer en een terugkeer naar de wanorde en stilstand in de economische groei van de dertiger jaren zouden beide mogelijke gevolgen kunnen zijn van herlevend economisch nationalisme. Economische scheidsmuren houden niet de werkloosheid buiten de deur". De heer Costanzo legde de nadruk op het verschijnsel dat sommige landen er toe overgaan om barrières op te wer pen, hiertoe bewogen door de snelheid waarmee de economie in de zestiger ja ren is gegroeid, de onzekerheid over de toekomstige economische groei en de sterker geworden concurrentie. De na oorlogse beweging naar economische in tegratie, politieke samenwerking en supernationale marktsystemen heeft de laatste tijd plaats gemaakt voor pessi mistische voorspellingen. Voor wat be treft deze pessimistische verwachtingen behoeven we maar even te denken aan het bezoek dat premier Wilson de afge lopen dagen aan Nixon heeft gebracht, en waarbij vooral een mogelijke reces sie in Amerika het hoofdpunt van het gesprek is geweest, daar dit de zich nu gunstig ontwikkelende Britse betalings balans in gevaar zou brengen, en voor Wilson, met de verkiezingen in zicht, tevens een grote politieke terugval zou betekenen. Het protectionisme heeft nu opnieuw de kop opgestoken, ditmaal ten aanzien van de directe investeringen. De „tech nologische kloof" tussen Amerika en Europa wordt aangevoerd als een van de argumenten tegen directe investerin- DETROIT General Motors Corpo ration, de grootste industrie in de VS, heeft donderdag meegedeeld dat de netto winst in 1969 met 21 miljoen dol lar is gedaald ondanks de record omzet van 24.3 miljard dollar welke in de hele wereld werd behaald. De winst komt neer op 5.95 dollar per aandeel tegen 6.02 in 1968. De daling in de netto winst wordt ge weten aan de kleinere produktie van personenwagens in deJVS en de stakin gen tegen de firm? jn heet tweede en vierde kwartaal. 1 v De winst over 1969 bedroeg 1.71 mil jard dollar. gen, maar de Amerikaanse technologi sche superioriteit is noch „massaal" noch „veelomvattend". De concurrerende kracht van de Amerikaanse bedrijven in verhouding tot de Europese vloeit voort uit een meer dynamische houding Snellere aanleg lijnen UTRECHT Een volgend kabinet zal in zijn regeringsprogramma een plaats moeten inruimen voor nieuwe railvoorzieningen, willen de plannen van de grote steden en van de Neder landse Spoorwegen verwezenlijkt kun nen worden. De directie van de NS, die dit stelt in een nieuwjaarsboodschap aan het personeel, zou het ove rigens voor bijv. de aanleg van een Schiphollijn een aantrekkelijk idee vin den de financiering los te maken van het staatsbudget. De bedragen die jaarlijks worden uit getrokken moeten in overeenstemming zijn met het in technisch opzicht voor deligste bouwtempo. De NS-directje acht het niet uitgesloten dat het over heidsbudget niet aan die eis kan vol doen. Dit is een van de redenen die fi nanciering door middel van leningen op de kapitaalmarkt rechtstreeks door NS of door een aparte NV die leent bij grote beleggers aantrekkelijk kan maken. Als de lijn klaar ls kunnen de lasten dan uit de inkomsten van die lijn (zolang de lijn bedrijfseconomisch on rendabel is ook van de overheid via de vergoeding van bedrijfsvreemde lasten) worden betaald. Tot dusver leent NS bij de banken onder garantie van de overheid. en een andere manier van leiding ge ven, maar die worden geheel West-Eu ropa bestudeerd, geïmiteerd en soms zelfs verbeterd. De aangewezen tactiek voor de toe komst zal nooit gevonden kunnen wor den in een politiek van restricties. Lan den die deze werkwijze in toepassing brachten hebben tot hun eigen schade ondervonden, dat andere landen verge lijkenderwijs hebben gewonnen. Het Europese antwoord op het internationale Amerikaanse bedrijf moet het „Euro pese internationale bedrijf zijn" en in een later stadium het „Atlantische mul tinationale bedrijf." Het uiteindelijk doel moet de onderneming zijn, die overal thuis, en die in geen enkel land als vreemde wordt beschouwd. Ten aan zien van de herleving van het protec tionisme valt het hiermede in de prak tijk in Amerika wel mee. Het Ameri kaanse zakenleven zal moeten erkennen dat de „bescherming van de thuismarkt oude stijl" weinig zin heeft en kan leiden tot vergeldende maatregelen van andere landen. OSLO Het vorig jaar zijn in Noor wegen in 544 Dafs verkocht, zo blijkt uil een jaaroverzicht van het aantal in Noorwegen geregistreerde auto's. Daf eindigde hiermee voor BMW (371) en Citroën (359). DEN HAAG Voor levensverzekeringen is in de eerste negen maanden van 1969 bijna 1,5 miljard gulden aan de Nederlandse levensverzekeringmaatschappijen betaald in de vórm van premies en koopsommen. Dit is 98 miljoen gulden of ruim 7meer dan in de eerste drie kwartalen van 1968 door de maatschappij werd ont vangen. Betalingen voor levensverzekeringen dragen in belangrijke mate bij tot het functioneren van de nationale economie. Doordat bij levensverzekering in de meeste gevallen sprake is van een com binatie van risicodekken en sparen op lange termijn, moet een belangrijk deel van de ontvangen premies en koopsom men door de levensverzekeringmaat schappijen worden belegd, teneinde de gegarandeerde uitkeringen in de toe komst te kunnen doen. Het totaal van de beleggingen, die de maatschappijen met dit doel hebben gevormd, steeg in de eerste negen maanden 1969 van 16.5 tot 17.6 miljard gulden. Bijna de helft van de beleggingen, nl. 8.1 miljard gulden of 45.9 pet. had de vorm van onderhandse leningen aan overheid, bedrijfsleven en diverse in stellingen. Voor zover die leningen aan de overheid (rijk, provincies, gemeen ten) zijn verstrekt, zijn zij voor het grootste deel bestemd ter financiering van woningbouw en openbare werken, leningen aan instellingen hebben veelal plaats om de bouw van scholen, zieken huizen, bejaardentehuizen e.d. te finan cieren. Ook handel, scheepvaart en industrie putten op ruime schaal uit de middelen die de lievolking via het levensverzeke- ringbedrijf bijeenbrengt. Naar schat ting is ruim 5.6 miljard gulden uit het bedrijfsleven belegd, dat met behulp V -• (Slotkoersen van gisteren) Fonds A.K.Z.O. Alg. Bank Nederland Amrobank Amsterdam Rubber Deli Mij Cert. Dordtsche Petrol Heineken's Bier H.A.L. Hoogovens N.V. c.v.a. H.V.A.-mijen ver. Java-China Paketv. n.r. c.v.a 169 Vorig# 1st* koer» oot. 99.3 96.9 255.5 255 55 54.7 43.3 43.1 47.7 47.3 836 817.5 178.6 173 83.5 84.5 100.9 99 57 57.5 K.L.M. Kon. Petroleum Nat. Nederlanden cert. Philips gem. bez. Robeco Rolinco Rotterd. Lloyd Scheepvaart Unie Unilever Nederland 9 j. Nederland 25 j. Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland 130.5 138.2 107 62.2 239 221.3 148.5 70.8 c.v.a. 115.8 1969 8 100.5 1969 8 99.6 1969 74 96.4 1966-1 7 91.3 1969 7 90.3 1968-1 64 87 1968-2 64 86.5 1968-3 64 86.5 1968-4 64 86.8 1966 6* 87.7 1967 64 84.5 1967 6 83.6 1965-1 5J 84.4 1964-1 54 82.4 1964 5 79 128 134.3 105 61 237.2 219.3 69.6 115.1 100.5 99.7 96.4 91.3 90.7 86.7 86.4 86.3 86.3 87.7 84.4 83.4 84.5 82.5 79.4 Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. staffell. Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. grootb. obl. Ned. dollarling 1958 44 82 1964 44 94.3 1959 44 80.3 1963-1 44 75 1961 4 77.2 1953 3i 72 1947 34 68.3 1951 34 89.2 1953 1-2 34 78.6 1950 1-2 34 66.4 1954 1-2 34 67.5 1946 3 78.6 1947 3 87.6 Bk. v. N. gem.won.bl. '57 6 88.7 ld. 30-jar. 1958/*59 44 76.8 Bk v. Ned. Gem. '67-1-2 64 87.6 Bk v. Ned. Gem. '68-1-2 6! 87 Bk v. Ned. Gem.'67-l-2-3 64 85.8 Bk v. Ned. Gem. 1965-1 6 85 Bk v. Ned. Gem.'58-l-2-3 4! 79.1 Nat. bk. v. mld. kred. '66 7 95.9 Nat. Investeringsb. 1965 54 88 Fr.-Gron. h.b. dw. 6 83 Alb. Heijn wdlobl. 1955 4 116.7 British Petrol. '66 74*/« 92.8 Bijenkorf Beheer 6 95.7 Co-op Ned. r.-spaarbr. 164 Ned. Gasunie 1969 74 95.6 Ned. Gasunie 1966 74 Ned. Gasunie 1969 64 Philips dir. 250-1000 '51 4 Pegem 1-2 1967 6 Pgem 1958 54 Rott. Rijn Pijpl. 123. Intussen vonden er in en om Zoutkapelle ook allerlei opmerkenswaardige gebeurtenissen plaats. Smidje Verholen en Kareltje Knetter bij voorbeeld bevonden zich op het strand aan de zo genaamde Dodemansbaai. Dat was een eeuwen oude baai, waar in vroeger tijden vele scheper, vergaan waren en vele zeelieden een kil graf in de zilte golven hadden gevonden. Vandaar de naam. De oude mensen zeiden, dat het spookte rond de Dodemansbaai, maar daar geloofde de smid niet zo veel van. Het was er wel erg rustig. Er was dan ook niemand anders te zien dan de indrukwekkende figuur van Foppe Helmstock, die 93.8 87.9 78 86 82.2 91 88.5 92.5 84 82 94.2 86.2 83 85.8 voor deze bijzondere gelegenheid gekleed ging in een ouderwets rood-wit gestreept badkostuum. Foppe hield een heel dik en heel oud boek in de hand, dat hij geleend had uit de bibliotheek van het gemeentearchief. Met een ernstig gezicht en indrukwekkende gebaren las hij enige zinsneden uit dat boek voor en hij eindigde: „Ik hoop, dat het nu duidelijk is meneer Verholen. Dit oude boek heet „Chronycke en de Spieghel Historiael van dat steedtjen Soutekapellen". Er staat duide lijk in te lezen, dat het oude koerhuys gelegen ls aan de Dodemansbaai". „Ik zie het nergens", merkte Kareltje op. Smidje Verholen wierp toen even een blik op een papiertje en zei: „Toch staat er in de geheime boodschap, dat men van het koerhuis tachtig Rijnlandse ellen naar de kust moet gaan. We hebben dat koerhuis dus wel degelijk nodig". „Waarom?" vroeg Kareltje. „We hebben de kust toch?" „De kustlijn kan zich door afslag wel honderden meters verplaatst hebben", antwoordde Foppe deskundig. „We zul len dus eerst de resten van dat koerhuis moeten vinden. Dan kunnen we verder". „Dan begin ik vast te graven!" juichte Kareltje en met een van de meegebrachte spaden deed hij een ver woede aanval op het zand van het sirand, duide lijk tonend dat hij zeer geestdriftig was. K.L.M. 1968 7 K.L.M. 15-jarig 5 Ned. Spoorw. 1957 1-2 44 A.K.Z.O. 44 Berghuizer Papierfabr 44 Gelder Zonen v. 44 Grasso's kon. m.fabr. 5f K.L.M. 54 Meteoor beton 54°/« 101 Stokvis en Zonen 4i*/« 83.2 Thomassen/Dr.-Verbl. 98 Ned. credietb. aand. b. 184 Ned. Middenstandsbank a. 106 Slavenburg's bank a. 213 Albert Heijn 163.5 Americaln 665 Arnh. scheepsb. cert. 98.5 Befo „b" 135 Bergh en Jurgens 175 Blijdenst. f 1000 n.r. c.v.a 51 Bols Lucas 207 Brakke Grond. 21 Bredero 199.2 Bredero n.r. cert. 197 Bredero ver. bedr. 506.8 Bührmann-Tetterode 81.5 Bijenk. beh. n.r. c.v.a. 528 Bijenk. beh. 6*/« pref. 73 Calvé D. 744 Calvé D. n.r. c.v.a. 754 Calvé com. pref. wo. r. cert. 775 Drents-Ov. houth. 123 D.R.U. 381 Elsevier L768 Erdal Mij «vasverw. 831 Etna-Daalderop Holding t. 48.5 Europe ('1) Hotel 265 Fokker 408 82 94.9 80.4 74.6 77.1 71.8 68.3 89.2 78.6 66.2 67.4 78.5 87.6 88.6 76.6 87.6 87 85.8 85 79 95.8 83 92.8 95.8 93.7 87.9 78 87 82.1 89.5 92.5 84 82 94.5 86.1 84 83.2 97 184.5 106 212 163.5 98 135.5 175 51 205 21 194 192 78 515 750 123 394 762 845 47.5 265 400 Gazelle 120.5 Gelder (van) 161 Gelder (van) pref. 156.2 Gist-Broc. 117 Grasso 161.5 Hellingman 205 Holec 118 Internatie 260.1 Kluwer f. 257 Kon. Ned. Papier 158.5 Kon. Ned. Textiel cert. 35.5 Krasnapolsky t 51 K.V.T. 143 Leidse Wol 171 Lips en Gispen cert. 127.5 Meteoor 210 Naarden Chem. 871 Naeff gebr. 260 Nedap. 136 Ned. Kabel 266 Nelle, wed. van 343 Nijma mr.c.v.a. 18.1 Nljverdal-ten Cate 75 Overz. gas bez. v. a. f. 84.8 Pakhoed 80.1 Palthe 48.5 Parkhotel 375 Pont hout 166 Reesink en co a. 122 Schevenlngen expl. mij. f.a. 20.8 Schokbeton aand. b. 167 Scholten carton en papier a. 173 Schuppen sajetfabrlek a. 106.5 b. 224 a. 318 94.6 318 a. 68 a. 88.1 a. 78 a. 241 f. 16.5 Simon de Wit aand. Technische Unie a. Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. Twentsche kabelfabrlek a. Ubbink-Davo a. Unilever 1000 cert. 7c.pr Ver. Machinefabrieken Ver. Ned. Ultg.bedr. Ver. Ned. Ultg. Ver. Touw c.v.a. 124.1 Vredestein c.v.a. Vulcaansoord 56 Wegener n.r.c. 113 Wessanen 71 BllUton 2e rubriek a. 138.6 Geldersche tramweg mij. a. 61 H.B.B beleg, depot 1-2 pb.f 855 Interbonds lpb f. 609 Vastgoedbeleg.fonds part. f. 492.5 I.K.A belegging mij f. 190 Unltas f 50 a 99.8 Canadian pacificrallw cert 68 Int. nickel cy of can. cert 43.9 Shell oil can. (10 a.) cert. 30.35 Am.tel/tel 15-10a33-l /3d ceri 47.3 Anaconda cert 27.15 Bethlehem steel cert 25.5 Chesapeake and Ohio cert. 52.3 Cities ser. 10 a 10 dli cert 38.7 Dupont d. N. 10 8 5 dlr cert 102*/« General electric cert. 78.5 General motors cert. 66.6 Kennecott copper cert. 45V« Philips petroleum cert 22.8 Radio corp. of America cert 30.75 Republic steel cert 34.1 Shell ol! cert 39 Standard brands 10 a cert 48.5 United States steel (10) cert 33 Woolworth cert, 33.75 123 160 155.5 114.3 158 205 119 261 255 158 36 50 143 170 123.1 210 860 260 134.1 270 342 17.9 74 79 49 165.5 125 20.7 165 112 220.5 320 95 319 67.5 78 240 16.5 124 136.5 51.5 110 68.5 139 60 850 609 493 188.3 99.2 68.3 43.5 30.4 46.8 28.4 25.1 51.8 38.5 102 77.5 65.6 45.8 22.95 31.5 33 38.5 46 32.55 33.2 van deze gelden uitbreiding en vernieu wingen van bedrijven kan realiseren en nieuwe activiteiten ter hand kan ne men. Financiering van overheid, bedrijfs leven en instellingen geschiedt ook in de vorm van obligaties en aandelen, die voor een totaal van ruim 2 miljard gul den te boek staan onder de verzamel- post effecten (11.6 pet van de totale beleggingen, waarvan ca. 2/5 aandelen). Beleggingen van het levensverzeke- ringbedrijf vinden verder plaats in de vorm van hypothecaire leningen (4,9 miljard gulden per eind september 1969), waardoor de bouw en aankoop van woningen door particulieren moge lijk wordt gemaakt. Op het gebied van de bouw van wo ningen, winkels e.d. zijn de levensver zekeringmaatschappijen ook zelf ac tief. Van het te beleggen vermogen wordt een groeiend percentage in de bouwsector gestoken. Hierbij wordt re kening gehouden met het verlangen van de overheid om ook in de „wat goedko pere woning" te investeren ter vervan ging van woningwetbouw. De vaste ei gendommen van het levensverzekering- bedrijf hebben momenteel een waarde van 1.9 miljard gulden (10.7 pet van het beleggingstotaal). Ter vergelijking: per ultimo 1959 was 0.5 miljard gulden of 7.2 pet van het totaal in onroerend goed belegd. AMSTERDAM De beurszaal straalde in het volle licht van de schijnwerpers wegens het opnemen van een film over de beurshandel. Jammer was alleen, dat die handel niet zo veel betekende, want wegens de scherpe da ling in New York was de markt in Am sterdam gedrukt en ongeanimeerd. Het dow jones cijfers is tot onder de 750 afgezakt en dat werkte de animo aan het Beursplein niet in de hand. Inte gendeel, mede met het oog op het weekeind was de animo gering en durfde men niets te ondernemen we gens het heersende pessimisme op de verdere vooruitzichten van de Ameri kaanse markt. Het hoofdfondsen Kon. Olie gaf de toon aan met een koersdaling van niet minder dan 4 op 134.40 waarin voors hands geen enkel herstel te bespeuren viel. Van affaire viel weinig te bemer ken terwijl een tweede gevoelig verlies zich voordeed bij Heineken met een koersdaling van 5. Het dividendvoor- stel van 3,50 en een agio-bonus van 5 pet. is in een slechte markt terecht ge komen en kon ook blijkbaar niet overal sympathie vinden. Ook de overige inter nationals waren behoorlijk lager. AKZO zakte af tot 97 en dat betekende tegenover gisteren een koersdaling van 2.50. Ook Hoogovens kwam onder de 100 terecht op 99 tegen gisteren 101. Philips opende een gulden lager op 61.30 en noteerde daarna 61.10. Voor Unilever viel de stemmirig betrekkelijk mee. Hier beperkte het verlies zich tot 60 cent. KLM was in New York 1 dlr hoger, maar was in Amsterdam flauw met een opening van 126.20 (gisteren 131). De te leurstellende resultaten van het 3e kwartaal waren van deze daling de oor zaak. Ook de scheepvaart kon moeilijk meekomen. Scheepvaart Unie ging te rug van 71 naar 69.50 maar de HAL was aan de vaste kant. Cultures lieten weinig veranderingen zien. Bankaande len waren nauwelijks prijshoudend, Nat. Nederlanden gingen 2 terug naar 105.10. In de staatsfondsenhoek concentreer de de belangstelling zich weer rondom de beide nieuwe leningen, die nog onder de koers van uitgifte noteerden en wel de kortlopende op 99.70, de langlopende op 98.80. Koers van uitgifte was 100 resp. 99 pet. De internationale fondsen deden nog een stapje terug voor AKZO op 96.70 en Hoogovens op 98.70. Kon. Olie herstelde iets tot 134.90, terwijl Heineken nog een halve gulden inzakte tot 173.10. KLM herstelde tot 129.50. Een herstel deed zich ook voor in de bankaandelen. De staatsfondsenmarkt was over de gehele linie wat zwakker en het disagio voor de beide nieuwe leningen bleef ge handhaafd.

De Vallei | 1970 | | pagina 2