Om het Vakbondstientje" in c.a.o.-kleinmetaal Organisatie van waterzuivering is heet hangijzer Geestelijken opgebracht naar Port Harcourt Europese topconferentie geen stap dichterbij OPEN BRIEF VAN VEROEME AAN ZIJN PERSONEEL Stakers bij „Lomefa" weer aan het werk Geboorte I Irenes zoon in register opgetekend GROTE BELANGSTELLING VOOR KORT GEDING Lange hearing in Statenzaal VRIJWILLIGE FUSIECODE VASTGESTELD Functionaris i:an B.Z. terug uit Moskou BOLLE TINUS CONTRA DOLLE MINA „Ganzenplaag" j treft hoeren hij Brugge Defensieplannen drukken zwaar op Oost-Brabant Lawine bedelft autoweg bij Teheran vele doden LATER MEER „ONRECHTMATIG" OPGEHEVEN OVER GRAFISCHE C.A.O. NOG GEEN AKKOORD GEMEENTEN BOOS Nieuwe cao voor Van Gend en Loos Inbraak in station: sleutel lag klaar GERESERVEERD SIBERIË-ROUTE Goederentrein reed wegwerker dood LING E EMOTIES Raad en inwoners Deventer praten mee over ontwerp van nieuwe wijk ZATERDAG 31 JANUARI 1970 DEN HAAG Onder zeer grote belangstelling van de zijde van werkgevers- en werknemersorganisaties in de kleine metaalindustrie, is vrijdag voor de pre sident van de Haagse rechtbank, mr. J. H. C. Slotemaker, het kort geding be gonnen. aanhangig gemaakt door de industrie- en handelsmaatschappij Lomefa N.V. te Hoorn tegen de drie werknemersbonden in de metaalindustrie. Lomefa eiste van de bonden een dwangsom van f 100.000 voor iedere dag. dat de sta king in het bedrijf na de uitspraak van de president zou voortduren. Lomefa weigerde te voldoen aan de eis van de vakbonden per werknemer f 10.te be lden aan de bonden. j Men is van mening, dat het onjuist is het tientje te betalen ook voor niet- georganiseerde werknemers, die dus niet de voordelen ervan zullen verkrij gen. Bij Lomefa werken ongeveer 25 personen. Voor eiser trad op jhr. mr. P. J. W. de Braauw uit Den Haag en voor de vakbonden mr. M. G. Rood uit Am sterdam. Mr. De Braauw stelde, dat de vak bonden met de publiekrechtelijke pet op zich op privaatrechtelijk terrein be wegen en een eigen zuilenspan gebrui ken om hun doel te bereiken. Er zijn veel werknemers, vooral ook jongeren, die geen lust hebben zich bij een vak bond aan te sluiten. De vakbonden hebben getracht aan de bestemming van het tientje allerlei namen te geven, waarbij als laatste werd gesteld, dat het bestemd wordt voor een extra-bijdrage aan de bejaar de weduwen van het personeel. Het tientje wordt dus niet opgenomen in de vakbondskas. Lomefa wilde zich even wel niet laten dwingen, hoewel men be reid is voor de georganiseerde werkne mers het tientje te betalen. Pleiter deelde mee, dat hei in feite gaat om 30.000 metaalbedrijven in ons land met ongeveer 180.000 werknemers, gemiddeld zes werknemers per bedrijf. Het valt te verwachten, dat het tientje later een grotere bijdrage zal moeten worden. In andere bedrijven deden zich ook wel problemen om het tientje voor, doch bij Lomefa werd de eis gesteld op straffe van staking. Na onderhandeling werd uiteindelijk op 15 januari jl. het ultimatum gesteld, dat binnen vijf da gen de nieuwe c.a.o. moest zijn gete kend, daar anders de staking zou wor den toegepast. Omdat er een weekeinde tussen viel, resteerden in feite slechts drie dagen en 23 januari werd de sta king geproclameerd, waarna 26 januari h«t personeel niet meer verscheen. In het vervolg van zijn uiteenzetting, wees mr. De Braauw erop, dat Lomefa NV. een ongeorganiseerde eenling is, wier zaak op zichzelf moet worden be keken. We hebben hier te maken met een geïsoleerde eenling van zodanige opzet, dat inwilligen van alle eisen haast onvermijdelijk is. Hier is de klei ne geïsoleerde onderneming de zwakste partij. Er is ook al een aantal ongeorga niseerde bedrijven door de knieën ge gaan. Het wetsontwerp op de werkstaking gaat uit van het collectieve karakter van een rechtmatige staking. Past een staking in een collectieve actie, dan mag de stakingseis ook in collectief verband worden afgewogen. Is de sta king geïsoleerd, dan moet die eis ook geïsoleerd worden afgewogen. Ook om die reden is deze procedure derhalve van groot belang. Na het afbreken van een collectief overleg, wordt met drei ging van het inadequate machtsmiddel staking bij 'n aantal individuele bedrij ven afgedwongen, wat in overleg met de federatie niet werd geëist. Mr. De Braauw concludeerde, dat de •taking onrechtmatig is: ten eerste om dat het machtsmiddel van werkstaking niet gebruikt behoord te worden in een geïsoleerd geval, wanneer het gaat om ren onderwerp, dat niet voor het be trokken bedrijf, maar voor een collecti viteit van belang is. Ten tweede, omdat het in strijd is met de zorgvuldigheidsnormen, die bij het verkeer tussen partijen in het ar beidsproces in acht moeten worden ge nomen om hun eis, die in collectief verband niet en nog nergens ingewilligd is, af te dwingen van individuele be drijven door middel van werkstaking. Ten derde is de in dit geval gestelde eis bovendien ontoelaatbaar door het discriminatoir karakter van de gevor derde bijdragen, Om die redenen vroeg pleiter de eis van de Lomefa in te wil ligen. Hierna was het woord aan mr. Rood, die eerst inging op het stakingsrecht. Dit recht bestaat niet, indien de staking een overrompelend karakter heeft en een politiek conflict inhoudt, in strijd is met de goede zeden of schromelijk onbillijk is. Pas dan kan de rechter in grijpen; niet wanneer de een of ander het er niet mee eens zou zijn. Het wetsontwerp op de werkstaking •cht staking gerechtvaardigd onder an dere Indien de onderhandelingen wor den afgebroken, hetgeen juist hier het geval is. Er is immers te kennen gege ven, dat men over het tientje niet meer wil praten. De procedure is dus niet on behoorlijk. De werkgevers hebben ge tracht verwarring te stichten omtrent het overleg en het doel van het tientje. De vakbonden verlangen dat niet voor zichzelf. Het tientje is ook niet voor bonds- of stakingskas en het is evenmin de be doeling een indirecte dwang tot organi seren toe te passen. Men erkent de vrij heid tot organiseren. Het gaat alleen om een bijdrage voor vorming en scholing van de werknemer, waarvan ook de werkgevers voordeel trekken. Zeer langdurig is over dit alles met de werkgevers onderhandeld. Het gaat maximaal om een beetje gelijktrekken van de kosten voor georganiseerde werknemers, die ook hun vrije tijd be schikbaar stellen. Na diverse voorstel len en besprekingen werd voor de nieu we c.a.o. 1969 de eis sterker gesteld. Niettemin werd de c.a.o. afgesloten en bindend verklaard. Voortdurend werd van werkgevers zijde om uitstel gevraagd en geweigerd het tientje in de c.a.o. op te nemen. De vakbonden kunnen hieraan niet voorbij blijven gaan, nu de federatie tenslotte heeft meegedeeld, dat verdere onder handelingen omtrent dit punt geen zin hebben. Men zegt na drie jaar onder handelingen dus botweg neen. Thans hebben de vakbonden gemeend het sluiten van een nieuwe c.a.o. af hankelijk te moeten stellen van 't opne men van het tientje. Op 22 december werden zij daarvan in kennis gesteld. De maat is nu vol. Na re- en duplieken is door de be trokken partijen overeen gekomen, dat de staking bij Lomefa wordt opgehe ven, dat in de komende week tussen de werkgevers overleg zal worden ge pleegd omtrent de mogelijkheid artikel 10 van de c.a.o. grootmetaal. waarin de bijdrage van het tientje is geregeld, ook op te nemen in de c.a.o. voor het klein- metaal. Volgende week vrijdag zal dan het kort geding worden voortgezet en zul len mededelingen worden gedaan over de stand van zaken. Van de zijde van de vakorganisaties werd opgemerkt, dat, indien geen over eenstemming zou worden bereikt, men zich de vrijheid voorbehoudt de staking voort te zetten. DEN HAAG De onderhandelingen over een nieuwe grafische collectieve arbeidsovereenkomst zijn vrijdag voor onbepaalde tijd opgeschort. Werkgevers hebben een loonsverho ging aangeboden van vijf procent, als mede een loonindexering. De voor naamste knelpunten bleken te zijn: de verwerking in de individuele basis-uur lonen van het gemiddelde boven-mini- maal-loon van elf procent en het feit, dat de vakbonden een ongelimiteerde loonindexering vragen. De arbeidstijdverkorting zal wel per 1 februari worden doorgevoerd. In de Statenzaal van het Provinciehuis te Arnhem heeft een bijzondere com missie uit de Provinciale Staten, onder voorzitterschap van mr. S. J. Wijnper- Ie. vrijdag urenlang geluisterd naar vertegenwoordigers van gemeente- en wa terschapsbesturen en andere instanties, die bezwaarschriften ingediend hebben tegen de ontwerpverordeningen op de waterverontreiniging in Gelderland en op de (drie) zuiveringsschappen, die deze provincie binnenkort krijgt (als het voorstel van Gedeputeerde Staten volgende maand door Provinciale Staten aanvaard wordt). Hoe technisch het onderwerp ook moge lijken, toch speelden ook de emo ties vrijdag in de Statenzaal een woord je mee, dat was trouwens ook al uit de niet minder dan 54 bezwaarschriften gebleken. De bezwaren stapelden zich op, waaruit men kan concluderen, dat het provinciaal bestuur eind volgende maand géén gemakkelijke taak heeft als het een beslissing over deze com plexe materie moet nemen. Tal van gemeentebestuurders betoog den, dat de gemeentelijke vertegen woordiging in de besturen van de voor gestelde zuiveringsschappen (waarvan er in Gelderland drie komen: voor de Veluwe, het gebied ten oosten van de IJssel en het rivierengebied) tekort ge daan wordt: G. S. heblx?n voorgesteld de gemeeten, waterschappen en indus trie in de besturen te doen vertegen woordigen in de verhouding 2:2:1. De rij werd geopend door wethouder Th. D. Smids van Nijmegen die mede Nijmegens burgemeester, mr. De Graaf, heeft gisteren op nieuw een prinsje ingeschreven in het geboorteregister van de Keizer stad aan de Waal: de zoon van prinses Irene en prins Carel Hugo, wiens namen door de vader werden opgegeven als Carlos Javier Ber nardo. Javier is de Spaanse versie van de Franse naam Xavier, die gedragen wordt door de tachtig jarige grootvader van het prinsje. Net als zijn vader, die hier de akte ondertekent, heeft de baby de Franse nationaliteit. DEN HAAG Dc Sociaal-Economi sche Raad heeft vrijdag eenstemming een vrijwillige fusiecode vastgesteld, nagenoeg overeenkomstig het door zijn commissie-van der Grinten voorbereide ontwerp-advies. De fungerende voorzitter van de raad, de heer W. Bruyzeel (drs De Pous is buitenslands) constateerde aan het slot der vergadering met blijdschap, dat dit resultaat tot stand is gekomen. LAGOS Ongeveer dertig rooms- katholieke geestelijken, met inberip van de bisschop van Owerri, Joseph Whe- lan, worden uit Biafra overgebracht naar Port Harcourt, waar al ne gentien Ierse priesters in gevangen schap verblijven. Dit is van betrouwba re zijde in Lagos vernomen. Het is niet bekend of de nieuwe groep geestelijken voor het gerecht moet verschijnen. In elk geval zijn katholieke gezagsdragers begonnen geld in te zamelen voor even tueel te betalen boeten. De 61-jarige mgr. Whelan, die al meer dan een kwart eeuw in oostelijk Nigeria is, heeft de laatste tijd op een UTRECHT De vervoersbonden hebben met de directie van Van Gend en Loos overeenstemming bereikt over de CAO-1970 voor de ongeveer 5000 werknemers. Van de waarderingspremie zal tien procent worden opgenomen in het ba- sisloon, waarna dit loon wordt verhoogd met, zes procent (1 procent duurtetoe- slag, 2,75 procent reële welvaartsverbe tering en 2,25 procent ter compensatie van de prijsstijgingen in 1970). Het op deze manier berekende bedrag wordt nog eens verhoogd met 23 gulden per maand. Per 1 juli kunnen de lonen wor den „bijgestuurd" als de prijzen uit de hand lopen. De arbeidstijd wordt per 1 oktober 1970 met een kwartier per dag verkort, voor het exploitatief en technisch per soneel tot 42,5 uur per week en voor het administratieve personeel tot 41 en een kwart uur. De minimumvakantietoeslag wordt verhoogd van 580,- tot 625,-. In de c.a.o. zal voorts onder meer wor den vastgelegd, dat jongeren onder de negentien jaar binnen de arbeidstijd kunnen deelnemen aan vormingswerk. missiepost te Amaimo, 20 kilometer van Owerri, gewerkt. Hij was van plan met emeritaat te gaan als de burgeroorlog was afgelopen. Van federale zijde is nog steeds niet gereageerd op berichten van de Ierse ambassade en van andere zijden, dat dinsdag in Port Harcourt 32 katholieke missionarissen voor het gerecht moes ten verschijnen op beschuldiging van illegale grensoverschrijding en het wer ken zonder werkvergunning. De zegslieden beweren, dat negentien priesters tot gevangenisstraffen van vijf tot zes maanden veroordeeld zijn en samen in één cel zijn opgesloten. Elf anderen, die boeten kregen, waren vrij dag nog in Port Harcourt. Het staat nog niet vast of zij gedeporteerd zullen worden. Drie Fransen en de 84-jarige Neder lander J. J. Symons, die naar zijn zeg gen al 28 jaar in Nigeria woont, zijn in Lagos elk tot 20 Nigeriaanse ponden (190 gld.) boete veroordeeld wegens het illegaal binnenkomen van Nigeria. Zij zullen het land worden uitgezet, als een regeringscommissie daarmee akkoord gaat. De vier zijn door federale troepen in het voormalige Biafra aangehouden. Symons verklaarde ingenieur te zijn en vroeger een school in Nigeria te hebben geleid. Bij het uitbreken van de oorlog was hij genoodzaakt naar Oost- Nigeria te vluchten. Zijn pas en andere papieren was hij kwijtgeraakt.. UTRECHT Inbrekers hebben gis ternacht uit de kluis van het plaats- kaartenkantoor van het NS-station in Driebergen acht geldkistjes ontvreemd, waarin ongeveer ƒ.6.000,- zat De in brekers forceerden de deur van het kantoortje. Eenmaal binnengekomen, vonden zij in een niet afgesloten kast de sleutel van de kluis waarna zij deze zonder al te veel moeite konden openen. SCHIPHOL In het overleg tussen Oost en West over een mogelijke topconfe rentie over de Europese veiligheid zyn geen tastbare vorderingen gemaakt. De Russen blijven grote bezwaren tonen tegenover de Westerse agenda-voorstellen. Nederland, dat in grote lijnen het standpunt van de NAVO huldigt, is van oor deel, dat de Russische voorstellen te beperkt zijn voor uitgebreid topoverleg. Dit deelde vrijdagmiddag jhr. mr. J. A. de Ranitz, directeur-generaal Poli tieke Zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken, mee bij zijn terug komst op Schiphol uit Moskou, waar hij deze week samen met dr. K. W. Rei- nink. chef Directie Europa, en mr. A. B. Hovtink. hoofd Bureau Oost-Europa van het ministerie, besprekingen over de topconferentie heeft gevoerd met Russische regeringsleiders. De Sovjet-Unie wenst op de agenda slechts twee punten: het afzien van ge weld en de economische samenwerking. Het Westen wenst, dat ter bevordering van de veiligheid „ook de onderwerpen aan de orde moeten komen, die de kern daarvan vormen, t.w. de ontwapenings beperkingen aan beide zijden van het nu gelukkig niet meer zo hechte ijzeren gordijn en de Duitse kwestie", aldus jhr. De Ranitz. Rusland staat tegenover deze voor stellen echter zeer gereserveerd. Het meent, dat het Duitse probleem moet worden behandeld door de vier grote mogendheden en dat van de ontwape ning door de ontwapeningscommissie in Genève, omdat ze een te breed veld be slaan. De Sovjet-Unie gelooft en hoopt, dat een eerste bijeenkomst op topniveau zich tot haar twee voorstellen moet be perken, in de verwachting, dat deze een aanloop voor een tweede en derde con ferentie zal vormen. „Nederland zal zich dus nader over de topconferentie moeten beraden. Ik wil me niet pessimistisch tonen ten aanzien van een uiteindelijke succes volle conferentie, maar de Russische reserves zullen wel een duidelijke in vloed hebben op de algemene stand puntbepaling van Nederlandse zijde", zo vervolgde de heer De Ranitz. ,,Wij BUSSUM Twee Bussumse middelba re scholieren, Hein Coppes en Guido van Woerkom, hebben een actiegroep opgericht, die wil ageren tegen de actie van de Amsterdamse Dolle Mina's. On der het motto „Bolle Tinus" willen zij onder meer reeds vanavond wanneer de Dolle Mina's naar Bussum komen, met hen in discussie treden. De jongelui zijn wel voor vrouwene mancipatie, maar vinden de methoden van de Dolle Mina's te drastisch. „Deze vrouwen willen een soort cul tuur die in duizenden jaren gegroeid is in een paar weken vernietigen. Dat is al te dol", aldus de Bolle Tinussen. moeten doorgaan om deze topconferen tie op alle mogelijke denkbare manie ren voor te bereiden". Met minister Luns was hij het eens, dat vermeden dient te worden deze zaak alleen bilateraal voor te bereiden. Het zou beter zijn dit in groter verband te proberen. Rusland heeft daar deze week in Moskou begrip voor getoond, doch de Sovjet-regering kan niet inzien op welke wijze dat dan wel zou moeten geschieden. In Moskou heeft de Nederlandse de legatie voorts enkele bilaterale proble men besproken. Een daarvan is het Ne derlandse verlangen voor een vergun ning ten gunste van de KLM om van de Siberië-route gebruik te maken. N 5 yiaamse boeren in de omgeving s 5 van Brugge gaan zondag mas- saai op de ganzenjacht, als de Bel- 5 5 gische overheid weigert hun een 5 hogere schadevergoeding te geven 5 voor de schade die ganzen aan hun J gewas toebrengen. De boeren van 5 5 Damme, St.-Kruis, Vijve-Kapelle 5 en Oostkerke zijn van plan morgen 5 gewapend met donderbussen een 5 5 massale tocht over hun akkers te 5 maken en zo de ganzen te verdrij- 5 5 ven. 5 Ieder jaar doet zich rondom Brugge een soort ganzenplaag voor. Duizenden ganzen overwinte ren namelijk juist in die streek en hun vraatzucht brengt flinke scha de toe aan de te velde staande win tergewassen, De ganzen zijn wette lijk beschermd en mogen dus niet geschoten worden. De Vlaamse boeren krijgen wel een schadeloosstelling, maar die vinden ze veel te laag. Daarom hebben ze in een van hun gildever- gaderingen besloten het recht in ei gen hand te nemen. Zondag van negen uur af zullen ze de ganzen met hun (wel lawaai makende, maar overigens ongevaarlijke) donderbussen te lijf gaan. De Marokkaanse regering en een internationaal wegenbureau zullen in maart de aanleg van een brug tussen Marokko en Gibraltar gaan bestuderen, en tegelijkertijd gaan werken aan de voorbereiding van een uitvoerig trans portplan. ROTTERDAM De heer C. Verolme heeft zijn per soneel de volgende mededeling gedaan: „De Nederlandse regering heeft uiteindelijk beslo ten, naar aanleiding van de moeilijkheden die bij ons zijn opgetreden, de Nederlandse scheepsbouw voor de eerste keer ernstig te bezien. Het is voldoende bij ons personeel bekend, dat de huidige moeilijkheden niet aan ons zelf te wijten zijn, maar een gevolg zijn geweest van de algemene situatie in de scheeps bouw. Door de Nederlandse regering is, zoals u bekend is, een commissie ingesteld die de gehele Nederlandse scheepsbouw zal doorlichten en ik betreur het per soonlijk ten zeerste, dat ik, teneinde deze commis sie in staat te stellen geheel vrij haar onderzoek, zo wel bij ons als bij andere bedrijven, te verrichten, mijzelf moet terugtrekken. Ik meen echter, dat ik in de allereerste plaats de belangen van onze werkne mers boven mijn persoonlijk belang moet stellen. Dit betekent echter geen afscheid van u, want als aandeelhouder en president-commissaris blijf ik nauw aan de bedrijven verbonden en ik geef u de verzekering, dat ik op dezelfde wijze de belangen van onze bedrijven en bovenal de belangen van al mijn medewerkers zal blijven behartigen. Bij deze gelegenheid zou ik bij u willen aanbevelen de heer B. Scheffer, die mijn plaats als president directeur zal innemen en ik verzoek u hem uw volle medewerking en vertrouwen te geven in het belang van het concern. Nu de regering de continuïteit van onze bedrijven duidelijk als uitgangspunt heeft genomen bij haar scheepsbouwbeleid en bereid is daarvoor de nodige tijdelijke financiële steun te geven, zijn wij thans in staat op korte termijn zeer grote opdrachten te aan vaarden. Hiermede wil ik nogmaals mijn grote dank uitspre ken voor de waardige rust, die u in de afgelopen periode hebt tentoongesteld. Ik ben ervan overtuigd, dat wij met de steun van u allen een goede toekomst tegemoet gaan", C. Verolme. Zoals bekend, gaat Japan Air Lines in maart als eerste niet-Russische maat schappij een geregelde dienst over Si berië openen tussen Tokio en West-Eu ropa. Op zeer korte termijn zal, naar jhr. De Ranitz verwacht, een vice-mi nister van luchtvaart uit Rusland naar Den Haag komen om een desbetreffen de aanvulling van het vorige zomer reeds opgestelde akkoord te ratificeren. Daarna blijven echter nog bilaterale afspraken vereist tussen Rusland en Japan en tussen Japan en Nederland. Voor besprekingen over een land- bouw-technisch akkoord met de Sov jet-Unie zal minister Lardinois zich vermoedelijk binnenkort naar Moskou begeven. UDEN Op een voorlichtingsdag van de kring Uden van de Noordbra bantse Christelijke Boerenbond heeft de kringvoorzitter, de heer J. Donders, verklaard dat in verband met de ge plande defensie-oefenterreinen, waaron der Boekei. Volkel, Venhorst en Elsen- dorp ressorteren, donkere wolken drei gen boven dit agrarische gehied. Hij heeft berekend, dat de kosten voor dit project ongeveer 180 miljoen gulden zullen belopen en noemde het plan fataal voor de landbouw. De voorzitter van de afdeling Boekei van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond, de heer J. Wassenberg, gaf een overzicht van de gebieden, die in dit oefenterrein liggen. Vooral de gemeente Boekei wordt, naar zijn oor deel, zwaar gedupeerd als het plan doorgaat en het Peeldorp Venhorst zou zelfs geheel verdwijnen. TEHERAN Functionarissen in Iran hebben officieel bevestigd, dat meer dan duizend mensen zijn gered nadat een lawine was neergekomen op de Amoz-Haraz-weg, ongeveer 80 kilome ter ten noordoosten van Teheran. Vrijdag werden er 753 in veiligheid gebracht. Zesentwintig personen, die ernstig gewond waren, zijn per vlieg tuig naar Teheran gebracht. Het preciese aantal mensen, dat hij de lawine is omgekomen, is niet bekend en zal waarschijnlijk onbekend blijven totdat de sneeuw omstreeks april begint te smelten. Wel is bevestigd, dat de 39 inzitten den van een bus, die onder de sneeuw massa was bedolven, doodgevroren zijn. Men heeft nog vier lijken gevonden. De weg is inmiddels met bulldozers weer bruikbaar gemaakt. Er bleken zich woensdag 150 lawines te hebben voorgedaan, waarvan enige de weg hadden versperd met een laag sneeuw van 120 meter lengte en 40 meter hoog te. De reddingsploegen moesten zich er doorheen worstelen om mensen, die in auto's en bussen waren gestrand, te kunnen bereiken. Zij werden daarbij door sneeuwstormen gehinderd. Met hefschroefvliegtuigen zijn don derdag voedsel, kleding en dekens voor de gestrande reizigers uitgeworpen. UTRECHT Een wegwerker van dc NS, de 46-jarige heer A. van der Wielen uit Ede, is vrijdalmiddag tijdens werk zaamheden op het stationsemplacement in zijn woonplaats door een goederen trein overreden. Hij was op slag dood. namens een aantal andere gemeenten ernstige bezwaren tegen de ontwerp verordeningen inbracht. Naar zijn me ning, ligt de verantwoordelijkheid voor de bestrijding van de waterverontreini ging, zeker in het rivierengebied, bij de gemeenten. „Daarom móeten de ge meenten, waterschappen en industrie in het dagelijks bestuur van de zuiverings schappen vertegenwoordigd zijn in de verhouding 2:1:1." Naast enkele bezwaren bracht hij óók naar voren dat de zetel van het zuive ringsschap voor het rivierengebied niet in Tiel (zoals door G.S. voorgesteld) maar Nijmegen moet worden (G. S. zijn voor Tiel op grond van zijn ligging ten op zichte van de voornaamste verontrel- nigingsplaatsen). Ook de burgemeester van Vuren be klemtoonde het grote belang van de zui veringsschappen voor de gemeenten in vergelijking waarmee het aantal ge meentebestuurders in de zuiverings- schapsbesturen te gering zou zijn. Naar zijn mening zijn de waterschappen in deze besturen óver-vertegenwoordigd. Zeer rustig en hoffelijk maar niet minder scherp was het betoog van Lin- gegraaf P. van Westrhenen van het Waterschap van De Linge, die voorop stelde: „Alles draait om het bereiken van zuiver oppervlaktewater". De Linge heeft een lengte van meer dan honderd kilometer en is een van Nederlands schoonste wateren. „We staan bepaald wel open voor reorganisatie maar dan moet het anders dan op deze „wijze" aldus de Lingegraaf, die Provinciale Staten met klem vroeg niet van de pro vinciale grenzen maar van de water- staatsgrenzen uit te gaan (het water schap De Linge heeft ook gebied in Zuid-Holand). Het waterschap heeft er ernstige bezwaren tegen, dat het van zijn passieve zuiveringstaak ontheven wordt. Mr. G. J. Kolff, dijkgraaf van het pol derdistrict Tielerwaard, vond het vol strekt onjuist, dat voor de drie delen van de provincie Gelderland een zelfde soort regeling tot stand komt: De om standigheden zijn toch nogal verschil lend". vond hij. Hij keerde zich tegen de „verdere uitholling van taak en po sitie van het waterschap". Waarom niet gewacht op het resultaat van de lande lijke studie over de positie van de wa terschappen? Zo werden achter elkaar allerhande be zwaren nog 'ns voor de Statencommissie toegelicht. Vooral de protesten van de gemeentebesturen tegen de rol, die hun in de ontwerp-verordeningen toebe deeld is, klonken veelvuldig. Vaak wa ren de bezwaren zeer technisch maar werden zij toch niet zonder emotionali teit naar voren gebracht, zoals bijvoor beeld het geval was bij het waterschap De Schipbeek waarvan het bestuur boos is dat het zo laat bij deze materie be trokken is (wat een gevolg bleek te zijn van de aansluiting van De Schipbeek bij de Overijsselse Waterschapsbond het ligt voor het grootste deel in Over ijssel). Ook van de Veluwse gemeenten en instellingen zijn heel wat bezwaren af komstig. De Afvalwaterzuivering Noord-Oost-Veluwe heeft bijvoorbeeld gesteld, dat het h.i. niet de bedoeling van de wetgever was om bestaande met de afvalwaterzuivering belaste licha men van hun taak te ontheffen als zij goed voldoen. G. S. stellen daartegen over dat de wetgever een grote voor keur heeft voor grote verbanden, zoals nu ook voor Gelderland zijn voorge steld. Het personeel van de ANOV kan in dienst van het zuiveringsschap tre den. In de aula van het Alexander He- gius-gymnasium aan de Noordenberg- straat te Deventer wordt maandag avond een opmerkelijke informele ge meenteraadsvergadering gehouden. In deze raadsvergadering waarin ook de overige aanwezigen vragen kunnen stellen zal het ontwerpteam „Het Steenbrugge" zich aan de gemeenteraad presenteren. Leden van het team zijn ir. H. Hertzberger uit Amsterdam, ir. C. de Heer uit Deventer (stedebouwkundigen) en de architecten G. H. Bekink uit Gro ningen, ir. J. J. Sterenberg uit Ter Apel, H. F. A. Rademaker uit Deventer en het architectenbureau Oyevaar Stolle van Gooi uit Amsterdam. Zij gaan de bouw plannen voor de eerste uitleg van De venter ontwikkelen. Deventer, dat dringend behoefte heeft aan de nu aanhangige grenswijzi ging, is met grote voortvarendheid be zig met de voorbereiding van zijn ver dere hoognodige uitbreidingen. Nadat de leden van het ontwerpteam hun vi sie op het project gegeven hebben, kun nen raadsleden en overige aanwezigen suggesties doen, vragen stellen en op merkingen naar voren brengen. Het ontwerpteam stelt er nl. prijs op deze te horen vóór het de wijk op papier gaat ontwerpen, een gebaar waarmee men in ons land nog nauwelijks mee gecon fronteerd is. Naar wij vernemen, hebben tal van inwoners van Deventer en wijde omge ving al te kennen gegeven, dat zij de bijeenkomst willen bijwonen.

De Vallei | 1970 | | pagina 5