KANKER PAVILJOEN Sociale Verzekeringsbank en Raden van Arbeid In 1968 werd f 1865,8 miljoen kinderbijslag uitgekeerd STIJGING VAN 7 PCT DOOR VERHOGINGEN Gedrukte winst bij de firma Scholten-Honig I.C.H. blijft DE LUCHTVAART ONDER DRUK VAN TWIJFELS zelfstandig Verkrapping op geldmarkt Waterhoogten Staking mede een der oorzaken OVER GRONDTRANSACTIE MET INDOLA-ELECTRIC Koelcentrale in Emmen Philips-primeur in Zuid-Afrika Friendship still going strong Welvaart en faillissement N.Y. Ruhaak en Co lager resultaat PILOOT STORM TEKKO TAKS KINDERBIJSLAGFONDS WEINIG WAARDERING IN UTRECHTSE RAAD Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel Grootste van Nederland Gemak voor dokters UIT DE KERKEN Nederlandse scheepsboutc I ayihci L MAANDAG 2 FEBRUARI 1970 - ?5» rr ppe 1 SM 87 .Probeerde je je te verbeelden dat ik iemand anders was? Iemand anders? Hij kon zich nie mand herinneren... Zoals een duiker snel even adem schept en dan weer terugplonst om de parel te vinden die op de bodem van de oceaan verscholen ligt, zo kusten ze elkaar opnieuw. Maar ditmaal merkte hij dat hij zijn ogen had gesloten en hij opende ze. Dichtbij, onbegrijpelijk dichtbij, zag hij twee geelbruine ogen, die er haast roofzuchtig uitzagen, en elk van zijn ogen keek afzonderlijk in die van haar. Ze kuste met die vrijmoedige, ervaren lippen, die ze geen ogenblik liet verslappen, terwijl ze heel licht op haar voeten heen en weer wiegde en hem voortdurend aanzag, als om uit zijn ogen te lezen welk oordeel de eeuwig heid over hem zou uitspreken. Plotseling wendden haar ogen zich af. Ze rukte zich abrupt van hem los en riep: „De kraan! Goeie help, de kraan! Zijn hand schoot toe en draaide hem snel dicht. Als door een wonder barstte de ballon niet. „Nu zie je waar zoenen toe leidt! zei Zoya. Ze was nog buiten adem; ze sprak hortend. Haar pony zat in de war, haar kapje hing scheef. Natuurlijk had ze volkomen gelijk. Desondanks vonden hun monden elkaar opnieuw; ze wilden elkaar tot de laatste druppel leegdrinken. De gang had een glazen deur. Iemand die de hoek om kwam had zonder moeite daar doorheen hun opgeheven ellebogen kunnen zien, de hare wit, de zijne rood. Maar wat deed het ertoe? Toen Oleg eindelijk weer wat lucht in zijn longen had keek hij haar onderzoe kend aan, terwijl hij haar in haar nek vasthield en zei „Goudlokje, dat is je ware naam. Goudlokje." Ze herhaalde het woord, terwijl ze haar lippen ernaar vormde. „Goudlokje? Op je sokje? (Ach ja, waarom niet). „Vind je het niet erg dat ik een banneling ben, een misdadiger? „Nee," zei ze, terwijl ze frivool haar hoofd schudde. „Of dat ik oud ben? M „Oud! „Of dat ik ziek ben? M Ze legde haar voorhoofd tegen zijn borst en stond heel stil. Hij trok haar naar zich toe, dichter en dichter, zich opnieuw afvragend of de zware lineaal op haar tafel van die warme welvingen af zou glijden of niet. „Je komt toch naar Ushterek, hè? We gaan trouwen. We gaan voor onszelf een huisje bouwen." Het leek of hij haar die continuïteit zou geven die ze vroeger nooit gekend had en die deel uitmaakte van haar .teddybeer'-kant, de scheppende stabili teit, die inzet na het bedwelmende ogenblik als de kleren door de hele kamer verspreid liggen. Ze was dicht tegen hem aangedrukt, ze kon hem met haar schoot voelen en probeerde te raden: „Zal het van hem komen? Is hij werkelijk de ene? Ze reikte omhoog en vatte zijn hals in de holte van haar elleboog om hem opnieuw te omhelzen. „Oleg, lieveling," zei ze, „weet je wat die injecties doen? „Nee, wat dan? zei hij, terwijl hij zijn wang langs de hare wreef. „Ze... hoe moet ik je dat uitleggen? De wetenschappelijke naam is .hor moon-therapie'. Ze geven vrouwen vermogen niet? Is dat het? Hij stond perplex. „Het vermogen wordt langzamerhand minder en daarmee verdwijnt de begeer te ook. Begrijp je? Ze streek met haar vingers over zijn litteken en streelde zijn wang, die hij 's morgens met zorg had geschoren. „En daarom wil ik niet dat je de injecties krijgt." „Dat is ongehoord! Hij herstelde zich en rekte zich uit in zijn volle lengte. „Dat is het toppunt! Ik voelde het in mijn botten. Ik dacht wel dat ze de een of andere vuile truc wilden uithalen! Hij zou het liefst die dokters vervloeken, smerige woorden over hen allen uitstorten om de eigenmachtige manier waarop ze over de levens van anderen beschikten, toen hij zich plotseling Gangart's van vertrouwen stralende gezicht van gisteren herinner de, toen ze zo warm en zo vriendelijk tegen hem was geweest; toen ze naar hem had gekeken en gezegd: „Ze zijn absoluut noodzakelijk. Je leven hangt ervan af. We proberen je leven te redden! Zo was Vega dus. Ze wilde haar best voor hem doen, hè? Daarom probeerde ze dus hem aan dit noodlot uit te leveren? „Zo word jij dus ook, hè?Hij wendde zijn ogen naar haar toe. Ach nee, waarom zou hij haar de schuld geven? Zij bekeek het leven net als hij; zij begreep dat het leven niet de moeite waard was zonder... Met haar gretige, vlamrode lippen had ze hem zoéven over de top van de Kaukasus gesleept. Daar stond ze; daar waren haar lippen mannelijke hormonen en mannen vrou- en zolang die .libido' door zijn benen welijke hormonen. Ze denken dat dat het ontstaan van uitzaaiingen tegen houdt. Maar allereerst onderdrukt het... begrijp je? „Wat zeg je? Nee. Niet helemaal." Zijn stem was veranderd en klonk verontrust en scherp. Hij hield haar nu op een andere manier bij haar schou ders vast, alsof hij de waarheid uit haar wilde schudden. „Vooruit, zeg het me, zeg op! „Ze onderdrukken volledig... de sek suele potentie. Dat is het eerste wat er gebeurt, nog vóór het optreden van vrouwelijke of mannelijke kenmerken. Bij grote doses krijgen vrouwen een baard en bij mannen ontwikkelen zich borsten." „Hé! Wacht eens even! Wat bete kent dat allemaal? brulde Oleg. Hij begon het nog maar net te begrijpen. „Bedoel je deze injecties? Die ze me nu geven? Wat gebeurt er? Onderdrukken die alles „Nou, niet alles. De libido blijft vrij lang bestaan." „Wat is dat nou weer, libido? Ze keek hem recht in de ogen en streek door de lokken op zijn voor hoofd. „Nou, dat is wat je nu voor mij voelt: het verlangen." „Het verlangen blijft dus, maar het en zijn lendenen stroomde moest hij haar kussen, hoe eerder hoe beter. „Kun je me geen injecties geven met iets dat de tegenovergestelde uitwerking heeft? „Ze zouden me eruit gooien als ik dat deed..." „Maar zijn er geen injecties die dat doen? „Ja, dezelfde soort, hormoon-injec ties. Maar hormonen van hetzelfde geslacht." „Goudlokje, luister, laten we ergens heengaan..." „We zijn al ergens heengegaan. En we zijn er gekomen. En nu is het tijd om terug te gaan." „Laten we naar de artsenkamer gaan. Kom mee! „Nee, dat gaat niet. Er is daar een verpleeghulp en er lopen aldoor mensen in en uit, vooral 's avonds..." „We kunnen tot vannacht wachten..." „We moeten de dingen niet overhaas ten, Oleg. We moeten aan de toekomst denken..." „Wat voor toekomst, als ik morgen mijn libido kwijt ben? Maar dat zal niet gebeuren. Dankjewel, Zoya, ik zal mijn libido houden, hè? Kom vooruit nu, bedenk eens wat; laten we ergens heen gaan." (wordt vervolgd) 4339. Inmiddels was het toestel, waarin Arend en Mare zich bevonden, gestadig doorgevlogen naar het rendez-vous punt. Voortdurend tuurden zij door de vensters omlaag, in de hoop iets van de verloren fliv ver van Ferdydik en Seth Besh te ontdekken, maar de ontzaglijke uitgestrektheid van die bomenzee werkte bepaald ontmoedigend, want hoe konden zij daarin ooit de verongelukte machine ontdekken? Arend hield nauwkeurig de reeds gecontroleerde strook bij op de stafkaart. „De kaartenmaker heeft het kennelijk niet zo nauw genomen in deze regionen," veronderstelde hij. „De hele Vallei der Reuzen staat er niet eens op en de positie der bergtoppen klopt al evenmin." Mare haalde de schouders op en zei: „Ach kom, een bergtop meer of minder kan ons geen snörs schelen. Trouwens, het gebeurt zó zelden, dat wij in deze contreien surveille ren. De hoofdzaak is, datHij zweeg opeens en staarde naar de dichtstbijzijnde boomgroep, waarboven lange draden omhoog zweefden in de warme lucht. Hij gaf een forse ruk aan het stuur, zodat de fliwer er juist omheen schoot 5. Vol aandacht bladerde Tekko in het grote boek en bekeek de kunstige gravures van de Matricaria Chamo- milla en de Solanum Dulcamara, oftewel de kamille en de bitterzoet. Hij moest en zou dit boek hebben. „Hoe veel eh... wat moet dit werkje kosten?" vroeg hij daar om langs zijn neus weg. „Twintig gulden meneer!" ant woordde Simon Bladwijzer handig. „Dat is te geef voor zo'n prachtig exemplaar!" „Ik denk er niet aan!" bracht Tekko direct hierop in rt midden. „Ik ben geen verzamelaar, maar kruiden kweker. Een nieuw boek kost hoogstens een tientje". Ik geef vijf gulden! „Basta!" „Wasseggu?" verslikte de koopman zich haastig „Vijf gulden voor een boek zoals ze dat tegenwoordig niet meer kunnen maken? Vijf gulden zei u? Weet u wel dat er zelfs nog een lijst van giftige planten in staat, zoals die door Borgia's gebruikt werden?" Deze laatste mededeling deed voor onze vriend de deur dicht en na nog wat heen en weer gepraat, ver- wiseselde het boek tot beider tevredenheid voor twaalf en een halve gulden van eigenaar. AMSTERDAM Aan het heden verschenen verslag over 1968 van de Sociale Verzekeringsbank en de Raden van Arbeid wordt het volgende ontleend: de uit keringen, die in 1968 werden verleend krachtens de door de bank en de Raden van Arbeid uitgevoerde sociale verzekeringswetten, bedroegen in totaal ruim f 6,5 miljard. Ten opzichte van 1967 deed zich een daling voor van f 109 miljoen. Deze daling resulteerde uit enerzijds de liquidatie (per 1 juli 1967) van de verze keringen, geregeld bij de invaliditeits. en ongevallenwetten, die een daling met in totaal f 552 miljoen met zich bracht, en anderzijds een vermeerdering van de uit keringen ingevolge de overige bij bank en raden in uitvoering blijvende wetten met in totaal f 443 miljoen. De totale premie-ontvangst over 1968 is met 461,9 miljoen gestegen, d.i. met 7.5 pet. Deze resulteert uit enerzijds een stijging van de premie-ontvangsten in gevolge de blijvend door de bank en de Raden van Arbeid uit te voeren wetten (in totaal 841 miljoen) en anderzijds een daling van de premie-ontvangsten ingevolge de in liquidatie zijnde wetten, in totaal 379,1 miljoen. De beleggingen (excl. call-gelden) van de door de bank beheerde fondsen zijn met 199,7 miljoen vermeerderd. Even als in de beide voorgaande jaren zijn alleen de beleggingen van hét oüder- domsfonds B toegenomen, en wel met 39,5 miljoen. De beleggingen van de overige fondsen zijn verminderd met 293,2 miljoen. Door liquidatie van de bij de invaliditeits- en ongevallenwet- AMSTERDAM Onder invloed van ultimo-dlsposities, speciaal afdracht van belastingen, is een verdere ver- krapping van de geldmarkt opgetreden. Als gevolg hiervan moest het tarief van het daggeld (call money) worden verhoogd van zes en een half (6 1/2 tot zes driekwart (6 3/4) pet. DEN HAAG Waterhoogten van he denmorgen: Konstanz 277 1; Rhein- felden 2127; Straatsburg 236 14; Plittersdorf 386 9; Maxau 443 5; Plochingen 165 17; Mannheim 301 11; Steinbach 129 —13; Mainz 302 —17; Bin- gen 220 16; Kaub 240 20; Trier 424 —29; Koblenz 305 —22; Keulen 316 —34; Rurhort 520 —55; Lobith 1167 —48; Nij megen 966 44; Arnhem 924 40; Eefde IJssel 525 25; Deventer 416 10; Mon- sin 5450 —30; Borgharen 4052 —5.8; Bel- feld 1243 —35; Grave- benedèn d»*5kns' 540 —1. ten geregelde verzekeringen ondergin gen de beleggingen van het ongevallen fonds en het invaliditeits- en ouder- domsfonds een verdere daling met resp. 74,8 en 87,6 miljoen. Voorts zijn ook de beleggingen van het kinderbijslag fonds voor loontrekkenden belangrijk verminderd en wel met 71,3 miljoen. De sociale verzekeringsbank heeft een publikatie uitgegeven, waarin over 1968 verslag wordt uitgebracht zowel omtrent het ouderdomsfonds en het weduwen- en wezenfonds als inzake het algemeen kinderbijslagfonds voor loontrekkenden. Tevens zijn in dit ver slag de gegevens betreffende de uit voering van de kinderbijslagwet voor kleine zelfstandigen opgenomen. Aan het verslag wordt het volgende ont leend. Het totale bedrag aan kinderbijslag, dat in 1968 is uitgekeerd ingevolge de algemene kinderbijslagwet (AKW), de kinderbijslagwet voor loontrekkenden (KWL) en de kinderbijslagwet voor kleine zelfstandigen (KKZ) bedraagt 1865,8 miljoen tegen 1746 miljoen over 1967, hetgeen neerkomt op een stijging met circa 7 pet. De stijging van het totale bedrag aan uitkeringen is voornamelijk veroorzaakt door de ver hogingen van de kinderbijslagen met ingang van 1 juli 1967 (doorwerking), 1 april en 1 oktober 1968, alsmede door een toeneming van het aantal gerech tigden. Het totale aantal pensioenen ingevol ge de AOW is teogenomen van 979.000 per 31 december 1967 tot 1.006.000 per 31 december 1968, d.i. met 2.8 pet. Het aantal uitkeringen ingevolge de AWW steeg in dezelfde periode van 147.000 tot 150.000, d.i. met 2 pet. Het gemiddel de aantal gerechtigden, aan wie kinder bijslag werd verleend, nam toe van AMSTERDAM Het ziet er naar uit dat de nettocijfers van Scholten-Honig over de eerste helft van het boekjaar 1969-1970 zullen achterblijven bij die over de overeenkomstige periode van het boekjaar 1968-1969. De oorzaak hiervan ligt in diverse teleurstellende ontwikkelingen en de staking in het bedrijf te Koog aan de Zaan. Dit heeft de president-directeur van „Koninklijke Scholten-Honig N.V." prof. dr. E. C. Kooyman meegedeeld ki de algemene aandeelhoudersvergadering in Amsterdam. Hij voegde hieraan toe: „Het bestuur heeft de verwachting, dat dit nadeel in de tweede helft van het lopende boekjaar kan worden ingehaald". Aan het begin van de door 164 aandeelhouders bezochte vergadering zei prof. Kooyman, dat „er veel muziek zit in zetmeel. Voor zetmeel als grondstof zullen nog veel nieuwe mogelijkheden kunnen worden geschapen ook met biochemische methoden". In antwoord op vragen deelde de voorzitter van de vergadering, pre sident-commissaris dr. G. van der Wal mede dat de twee jaar geleden overgeno men geconsolideerde werkmaatschappij Albion Sugar Cy, Ltd. in Engeland heeft geleden onder een vertraagd investeringsprogramma. De laatste tijd heeft deze maatschappij een belangrijk verlies geleden. Dr. Van der Wal wilde geen concre te cijfers noemen. Pas in de loop van het volgende boekjaar wordt hier een ver betering verwacht. Mr. Ch. H. de Goede, lid van de raad van bestuur, zei dat er naar wordt gestreefd de „cash flow" omhoog te krijgen. Een aandelenemissie is echter niet te verwachten. Wel achtte hij èen uitgifte van converteerbare obligaties in verband met de lage koers van het aandeel Scholten-Honig zeer wel mogelijk. UTRECHT Het Anti-Revolutionaire raadslid Bakker heeft het college van bur gemeester en wethouders van Utrecht gevraagd Indola Electric N.V. te verplichten tot een vorm van verantwoording aan het gemeentebestuur, in ruil voor de „ge makkelijke betalingsvoorwaarden" die Utrecht het bedrijf aanbiedt bij de verkoop van industrieterrein. Het college heeft voorgesteld tien jaar uitstel van betaling van een deel der koopsom te verlenen alsmede een renteloze optie. Indola wil op het industrieterrein een nieuw bedrijf vestigen, dat plaats biedt aan 200 werkne mers. De heer Bakker wilde niet zo ver gaan om bestuursbevoegdheid op te eisen, maar wenste wel een zekere verantwoordingsplicht en opening van de boeken gedurende tien jaar. Mevr. Hoepelman van de P.S.P. wilde daarentegen wel dat Indola een aandelenpakket overdraagt ter waarde van vier ton, ongeveer „het be drag waar de subsidie aan dit bedrijf op neerkomt". Ze vroeg ook een speculatie verbod in de verkoopovereenkomst op te nemen. Overigens zou zij het liefst zien dat de grond in erfpacht werd uitgegeven. De gemeenteraad is later, zij het met tegenzin, akkoord gegaan met de verkoop van de grond in de wijk Overdrecht onder bijzondere voorwaarden aan Indola-Electric N.V. Volgens wethouder mr. A. A. Looten komen de verleende faciliteiten (uitstel van een deel van de betalin gen plus een renteloze optie) neer op een besparing voor Indola van ruim 155.000 gulden. De P.S.P., de C.H.U. en de Onafhankelijke Groep Roovers stemden tegen, zodat het voorstel met 28 tegen 7 stemmen werd aangenomen. De tegenstemmers waren van mening, dat de gemeente Utrecht niet moet zwichten voor de drukmiddelen die het bedrijf hanteert. Indola had gedreigd, zich in het Rijswijkse moederbedrijf of op slechts vijftien gulden per m2 kostende Brabantse grond terug te trekken, als Utrecht niet tot concessies bereid was. De tegenstemmers vonden dat de facilitei ten aan Indola weliswaar bescherming van 200 en later misschien van 300 arbeids plaatsen zouden betekenen, maar dat het bedrijf daar zeker garanties tegenover had moeten stellen. 124. Smidje Verholen legde zijn hand vriend schappelijk om het smalle schoudertje van Karel tje en lachte: „Jij moet maar geen oudheidkun dig opgraver worden, vent! Wie begint er nou zo maar in het wildeweg te graven?" „Als je niet graaft, vind je niks", vond Kareltje. „Dat is onzin", zei de smid. „Je moet eerst vaststel len waar je graaft. Dan vind je wel wat". „Hoe kan dat nou?" riep Kareltje schamper uit. „De resten van het koerhuis liggen misschien wel meters diep onder het zand. Hoe kan je dan vaststellen waar je moet graven? En als je dan weet waar het koerhuis ligt, nou dan behoef je ook niet meer te graven!" „En toch ls het an ders", legde de smid uit. „Het is meer een kwes tie van je hersens gebruiken, voel je? Weet jij bijvoorbeeeld wat een koerhuis is?" Het bleek, dat noch Kareltje noch Foppe Helmstock precies wisten wat dat was. „Dan zal ik het jullie uit leggen", onderwees de smid. „In de nabijheid van vele oude steden bevonden zich vroeger een of meer koerhuizen. Dat waren hoog opgetrokken gebouwen, van waaruit men ver over het omrin gende land kon kijken". - „Een soort uitkijkposten dus", veronderstelde Foppe. „Juist", zei de smid. „De wachtposten konden van daaruit waar nemen of er soms vijandelijke legers of rovers benden op komst waren. Als dat zo was, dan dre ven ze gauw het vee binnen de veilige stadsmu ren en waarschuwden ze de bewoners. Dat koer huis hier bij de Dodemansbaai zal dus wel be doeld zijn geweest om uit te kijken naar wat er op zee gebeurde". „Dan snap ik het", zei de slimme Kareltje. „Het koerhuis hier heeft dan na tuurlijk hoog op de rotsen gestaan en niet laag op het strand". „Da'g een goocheme jongen", prees Foppe. „Daar had ik zelf ook wel op kun nen komen, zo goochem was het. En wat doen we nu?" „Daar zie ik een soort trap, die in de rotsen is uitgehouwen", merkte smidje Verholen op... Emmen krijgt de grootste koelcentra le van ons land. Deze komt te staan op het terrein van de Enka-fabrieken en is wat capaciteit betreft de tweede in grootte van Europa. De installatie zelf bestaat uit 5 koelmachines, die ln een centraal gebouw worden geplaatst en bestemd zijn voor de air-conditioning in de Enka-produktiehallen. Elke machine weegt 40 ton en kan per uur 1000 ku bieke meter water tot 9 graden koelen. Binnen anderhalf jaar hoopt men de installatie, die op aardgas zal draaien, gereed te hebben. Duizenden artsen in Pretoria en Jo hannesburg kunnen sinds deze maand in hun auto luisteren naar berichten en nieuwtjes op medisch gebied. Zij heb ben daartoe de beschikking gekregen over een Philips autocassetterecorder waarop wekelijks een nieuwe cassette kan worden afgedraaid. De berichten meer dan 600 per jaar worden ge selecteerd door Zuidafrikaanse medi sche experts, in Johannesburg op de band vastgelegd en bij Philips in Ne derland gemultipliceerd. De cassetterecorder en de wekelijkse cassette zijn gratis door Medical Media beschikbaar gesteld. Medical Media kocht 1000 Philips N2602 autocassette recorders en 52.000 cassettes voor ge bruik gedurende het eerste jaar. De be doeling is dat uiteindelijk alle 8000 Zuidafrikaanse artsen van deze dienst gebruik zullen kunnen maken. SCHIPHOL Met de regelmaat van een klok gaat de verkoop van Fokkers meest succesvolle produkt, de 27 Friendship door. Ditmaal meldt de fa briek, dat opnieuw vier Friendships zijn verkocht en wel aan Trans-Austra- lia Airlines en twee aan de Argentijnse luchtmacht. Dit brengt het totaal aantal verkochte f 27 machines op 525 Het vorg jaar is een recordjaar ge weest voor de verkoop van Friendships, waarvan er 43 werden afgeleverd tegen 40 in 1968. Geref. Kerken Beroepen: te Zwartebroek: R. H. Boi- ten te Warns en Scharl. Aangenomen: naar Rotterdam-Zuid- wijk: G. Snel te Oude- en Nieuwe-Bildt- zijl. Bedankt voor Rijnsburg drs. G. Hei- tink te Eist. Geref. Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Neerlandia (Alta) (Can. Ref. Church) J. Slotman te Urk. Geref. Gemeenten Beroepen te Rotterdam: J. C. van Ra- venswaay te Arnhem. Het aantal faillissementen neemt gestaag toe, ondanks de welvaart en ondanks moderne inzichten over bedrijfsvoering. Het volgende staatje geeft een triest beeld. Aantal faillissementen in: 1965 1966 1967 Nederland 1.744 1.939 2.439 FrankrUk 4.614 4.681 5.626 Groot-Brittannië 3.510 3.785 4.107 West-Duitsland 3.157 3.615 4.337 Verenigde Staten 31.358 32.055 34.124* exclusief de vele (vrijwillige) faillissementen van loontrekkers. 1.508.000 in 1967 tot 1.537.000 ln 1968 Het premie-inkomen van het ouder domspensioenfonds en van het wedu wen- en wezenfonds bedroeg over 1968 resp. 4.002 miljoen en 620 miljoen tegen resp. f 3.565 en f 566 miljoen over 1967. DEN HAAG „De IHC-Holland Is een zelfstandige maatschappij en zal die zelfstandigheid in de toekomst handhaven, vrijwel het enige, dat IHC gemeen heeft met andere werven, ls dat zij ook een werf is en drijvend ma teriaal vervaardigt". Aldus een verklaring van mr. H. Smulders, president van de raad van bestuur van de IHC welke hij zaterdag morgen tijdens een persconferentie af legde na het te water laten van de Free Enterprise V op de werf van Gusto te Schiedam. In IHC Holland (NV Indu striële Handelscombinatie Holland) zijn opgenomen naast laatste genoemde werf: De Klop te Sliedrecht, Smit-Kin derdijk te Kinderdijk en Verschure te Amsterdam. Mr. Smulders deed zijn mededeling naar aanleiding vhn de ge ruchten rond de jongste ontwikkelingen op het terrein van de Nederlandse scheepsbouw. De orderportefeuille van IHC is mo menteel zeer behoorlijk gevuld. Het is thans nog niet bekend of door de En gelse rederij Townsend Car Ferries Ltd te Dover voor wie zaterdag de vijfde ferry b\j Gusto werd gedoopt en te wa ter gelaten, een opdracht voor bouw van een volgende ferry zal worden verstrekt. Er bestaan wel plannen ln die richting. DEN HAAG De NV v/h Ruhaak en Co deelt mede dat de algemene gang van zaken in 1969 niet onbevredigend is geweest en ten opzichte van het voor gaande jaar weinig verandering heeft getoond. De resultaten over 1968 waren echter sterk beïnvloed door versnelde afleveringen aan het einde van het vierde kwartaal, o.a. in verband met de invoering van de Duitse exportbelas ting. Dit heeft uiteraard zijn weerslag gevonden in de resultaten van het eer ste kwartaal 1969, waardoor het totale resultaat over 1969 lager zal zijn dan over 1968. Een geringe verlaging van het dividend moet dan ook niet uitge sloten worden geacht. Over 1968 werd veertien pet. uitgekeerd. Tot de aandelen die sedert hun top van vorig jaar bijzon der sterk zijn ingezakt, behoren ook die in de KLM. De huidige notering ligt op ca. 130. Vorig jaar kon men zijn stukken nog kwijt op 262. Deze halvering van de waarde komt overeen met de ontwikkeling van de weer speculatieve fondsen in Wall Street, waarvan vele zich thans eveneens op ongeveer de helft van de topwaarden van 1969 bevinden. De koers van aandelen KLM wordt in New York gemaakt. Daar staat het aandeel nu al maandenlang op één lijn met de overige luchtvaartfondsen, die eveneens pijlsnel zijn gedaald. Aandelen Panam komen van 31 dollar en noteren'nu ca. 13 dol lar die van Transworld Airli nes komen van 48 dollar en doen nu ca. 21 dollar en die van Eastern Airlines kelderden van 32 dollar tot ca. 13 dollar. De koersontwikkeling hangt samen met de beoordeling van het huidige en toekomstige luchtvaartklimaat. Als men op de koersen moet afgaan, zou dat bepaald niet zonnig zijn. De tarievenoorlog van vorig jaar voor vluchten over de Atlanti sche Oceaan is één element van die beoordeling, de aanschaf van de kostbare luhtbussen een andere. Ook spelen mee de zeer kostbare omschakeling s- en aanschaffingsinvesteringen. De tarieven baren voor de korte termijn wel de meeste zorgen, nu het gevaar niet denkbeeldig is dat de zeer grote capaciteit van de enorme vliegtuigen niet direct geheel kan worden bezet. Tegenover lagere opbrengsten zijn hogere kosten komen te staan. De Amerikaanse luchtvaart maatschappijen hebben vorig jaar al aanzienlijke winstdalin gen geboekt. Bij de KLM is dat in de eerste helft van het nog lopende boekjaar niet het geval geweest, al is de winst per aan deel door de vorig jaar gehou den emissie wel gedaald van f 22 tot f 18 per 100 nominaal. Dank zij de steun van de boek winst in Den Haag zal de winstdaling over het lopende iaar nog wel meevallen, al zal die per aandeel gerekend niet gering zijn. Voorlopig lijkt een krachtig koersherstel nog ver weg te zijn. Ook de Staat die vo rig jaar uit de emissie op een koers van ca. 185 ruim drie duizend aandelen kocht, zit dus op een niet gering koersverlies.

De Vallei | 1970 | | pagina 2