Plan voor miljoenenproject Behoeftepeiling bij verenigingen Ontmoetingscentrum is al meer dan een initiatief Werk van Eka Thoden van Velzen verwant aan „Magischer Realismus" S.G.P.-veto over voorlichting Seksuele misvorming V erkeersmaatregelen liggen Hof-winkeliers zwaar op cle maag In streekmuseum Boeiend beeldhouwwerk door spanning en innigheid Instemming van B. en W. D.O.V.O.-lid won auto Actie behoud dierentuin Brand in werkplaats Belt 10550 t»: 11070 JEUGDIGE VANDALEN BETRAPT NVV-kaartavond Scherpenzeel in wild-west'duel met Posthoorn Bevordering bi] gemeentepolitie Ruit bij bank aan diggelen IJsclubleden zwierden op de dansvloer Opheusden gaf voor Biafra Moedercursus Groene Kruis Verkeerswanorde rond Plein 1940 Gevonden en verloren B. van Spanje won wisselbeker Dame gewond naar ziekenhuis HEARING OP KOMST JALOERS BEHOEFTE MELLEMA NAAR ZUID-AFRIKA MILJOENEN MAANDAG 2 FEBRUARI 1970 VEENENDAAL De besturen van alle plaatselijke ver enigingen krijgen binnenkort een vragenlijst waarop zij hun wensen kenbaar kunnen maken welke accommodatie zij voor hun vereniging nodig hebben. Afzender is het ini tiatief comité „Ontmoetingscentrum Veenendaal", de voortzetting van het in september opgerichte comité „Cul tuur en Recreatie". Het comité is onder een nieuwe vlag gaan varen omdat de aanvankelijk ingeslagen weg het organiseren en activeren van culturele activiteiten dood liep op het schrikbarend tekort aan accommodatie. Het nieuwe doel Is het realiseren van een geschikt gebouw, een ontmoetingscentrum in de letterlijke betekenis van het woord. Voor men verder gaat wil het comité eerst de be hoefte peilen. De resultaten zullen ter kennis worden ge bracht van de Provinciale Utrechtse Stichting tot Welzijns bevordering, die het Veenendaalse project alle steun heeft toegezegd. u dan «ven a.u.b. voor Veenendaal 's Zaterd. V. 16.30-17.30 Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 LEERSUM De politie van Leer- sum heeft vrijdag jl. de vernielers van de leegstaande boerderij aan de Nieuwe Steeg gearresteerd. Het waren drie negenjarige jongens die meenden dat de boerderij toch afge broken zou worden en op genoemde dag weer bezig waren met het aan richten van vernielingen. In totaal wer den 70. ruiten ingegooid en werd bin nen in de boerderij ook nog het een en ander vernield. De daders zijn de 9-jarige H. van D., A. van B. en R. V. M uit Leersum. SCHERPENZEEL Op vrijdagavond 6 februari houdt de bestuurdersbond van het NW weer haar maandelijkse kaartavond in hotel Boszicht. Er zijn weer fraaie prijzen te winnen. De lei ding is weer in handen van M. Groene- veld. SCHERPENZEEL Het zaterdag elftal van Scherpenzeel heeft in Amersfoort voor een bijzondere presta tie gezorgd door met 3-3 gelijk te spe len in de uitwedstrijd tegen de Post hoorn. Het was een onsportieve wed strijd en de spelers van Scherpenzeel waren zo dom om zich te laten uitlok ken door de defensie van de Posthoorn. Opmerkelijk was het dat Scherpenzeel 80 minuten met 10 man speelde en het laatste half uur met 9. De oorzaak hiervan was dat in de 10e minuut T. Aarsen te hard werd aangevallen en ei gen rechter ging spelen en er door de scheidsrechter werd weggestuurd. Een half uur voor het einde liep H. Man- dersloot wat fel op de doelman in en werd eveneens van het veld gezonden. Het terrein was zeer hard en voor amateurs onbespeelbaar. Vooral de doelverdedigers waren hierdoor gehan dicapt. Doelman van Manen van Scher penzeel had dan ook zeer veel schram men en ontvellingen door aanrakingen met de zeer harde grond. In de 25e minuut verdween uit een doelworsteling de bal in het Scherpen- zeeldoel, 1-0. Het zag er niet best uit met 10 man. In de 20e minuut echter werd het door H. Mandersloot met een zeer fraaie kopbal 1-1. Ondertussen was de stemming in het yeld zeer slecht geworden. Na de rust was het Advocaat die uit een vrije trap de stand op 1-2 wist te brengen. Aarts bracht daarna de stand weer op 2-2. Na een kwartier spelen brak A. Westeneng door en schoot raak: 3-2. Toen na een kwartier spelen Advocaat in actie kwam dacht een ieder dat het 2-4 zou worden. Hij werd echter op zeer unfaire wijze door de doelman te gen de grond gewerkt. De scheidsrech ter deelde later mede dat hij dit niet had gezien. Toen even later Manders loot wat fel doorliep stuurde hij hem echter wel naar de kleedkamer. Tien minuten voor het einde kwam een der Posthoorn-aanvallers in het strafschopgebied ten val en daarop wees de Scheidsrechter naar de witte stip. Het was Gerritsen die op zeer fraaie wijze het vonnis voltrok 3-3. VEENENDAAL De heer P. Scher- renburg, hoofdagent bij de gemeentepo litie, is met ingang van 1 februari be vorderd tot brigadier. Achter de schermen is door het comi té al heel wat werk verzet. Er is ge sproken met het college van B. en W. de Provinciale Utrechtse Stichting tot Wel zijnsbevordering is geraadpleegd en men heeft een oriënterend bezoek ge bracht aan „de Tamboer" in Hoogeveen, een zaalaccommodatie, waarop de men sen in het noorden niet weinig trots zijn. Alle bezoeken en gesprekken hebben het comité nog meer gesterkt in de overtuiging dat het alleszins waard is de plannen verder gestalte te geven. Bij het Veenendaalse gemeentebestuur kreeg men te horen dat de plannen zeer goed aansluiten bij hetgeen het college al bezighield en men wilde gaarne op de hoogte blijven van de verdere ont wikkelingen. Ditzelfde geluid kreeg men in Utrecht te horen bij de Provinciale Stichting, waar men het comité de verzekering gaf dat het in alle opzichten gebruik kan maken van de ervaring die men bij het bouwen van dorpshuizen en ontmoetingscentra elders heeft opge daan. Het oriënterend bezoek aan Hooge veen maakte het comité niet alleen ja loers maar men kwam bovendien tot de overtuiging, dat Veenendaal een soort gelijk gebouw ook moet realiseren. Hoogeveen bezit ongeveer de gelijke structuur als Veenendaal, is van nage noeg gelijke grootte en heeft econo misch gezien eenzelfde achterland als Veenendaal. Ook al uit een oogpunt van exploita tie wil het Veenendaalse comité niet streven naar een uitgesproken schouw burg maar naar een gebouw waarin verschillende culturele activiteiten kun nen plaatsvinden; een gebouw waarin men cultureel creatief, en passief bezig kan zijn. Vooruitdenkend op de omvang mikt men daarbij op de evenknie als „de Tamboer" waar onder een dak een gro te zaal en een aantal kleinere zalen zjjn samengebracht, niet alleen geschikt voor uitvoeringen, concerten of ten toonstellingen maar ook voor hobby clubs, kleine muziekgezelschappen, een bowling of kegelbaan, een restaurant, enz., enz. Om zich te oriënteren heeft het co mité gebruik gemaakt van de gege- SCHIPHOL De fractievoorzitter van de CHU in de Tweede Kamer, de heer J. T. Mellema, is gisteren met zijn vrouw van Schiphol naar Zuid-Afrika vertrokken. De heer Mellema maakt de drie weken durende reis op uitnodiging van de Zuidafrikaanse regering. Mr. Geertsema (VVD) maakte de reis in no vember vorig jaar. VEENENDAAL In de nacht van zaterdag op zondag werd bij de Raif- feisenbank een wilt ingetrapt. De ver moedelijke dader werd samen met nog enkele andere brooddronken jongelui naar het politiebureau gebracht. De recherche stelt een onderzoek in. vens van de enquête van de wijkge- meenschap „de Engelenburg" en bij de fabrikantenvereniging. Daarbij is gebleken dat bijvoorbeeld bij de Wa- geningse Schouwburg „Junushof" 150 abonnementhouders uit Veenendaal staan geregistreerd, voor de schouw burg in Utrecht zijn dat er ruim vijf tig en dan houdt men nog geen reke ning met het onregelmatig bezoekers aantal dat vanuit Veenendaal naar Arnhem of Tiel gaat. Daarmee is vol gens het comité voldoende het argu ment weerlegd dat er in Veenendaal geen behoefte zou bestaan aan cultu rele uitingen op niveau. Wat het comité als eerste bezighoudt is het vergaren van gegevens van circa 200 plaatselijke verenigingen. Deze krijgen komende week een vragenlijst voorgelegd over welke accommodatie men thans beschikt, welke behoefte er bestaat, welke bijeenkomsten er gehou den worden en hoe vaak deze plaats vinden, wat de bezwaren zijn van de huidige accommodaties, welke speciale wensen men aan een nieuw gebouw stelt, of men er gebruik van zou ma ken en wat men er eventueel voor over zou hebben. Ook over de kosten heeft men zich georiënteerd. Men rekent voorlopig in termen van vijf a zes miljoen gulden. Van overheidswege wordt hierin voor een fors bedrag gesubsidieerd als wordt voldaan aan de eis dat de eigen bevol king tien procent van het totaal bijeen brengt. Voorlopig is het comité echter nog niet toe aan het samenstellen van een exploitatie-opzet. De resultaten van de behoeftepeiling, waarvoor men graag de medewerking van alle aangeschre ven verenigingen inroept zullen met de diverse plaatselijke en provinciale in stanties worden besproken waarna als volgende stap een architect zal worden gevraagd een schetstekening te maken. Gert en Hermie;n zullen hun schaap jes misschien al lang op het droge heb ben als het Veenendaalse ontmoetings centrum er staat. Bach en Beethoven zijn er dan vast nog wel met het hele scala van kleine k naar grote K. Dat in Veenendaal te activeren is het uiteinde lijke doel, dat het comité nastreeft. VEENENDAAL De laatste trek king van de grote DOVO-verloting, die vrijdagavond in hotel De Korenbeurs plaats vind, heeft DOVO-lid Wim Theu- nissen een auto opgeleverd. Notaris Hage trok onder grote be langstelling van de aanwezigen lot nr. 401 als hoofdprijs en nadat in ijltempo de heer Theunissen van huis was opge haalde-kon de voorzitter van DOVO's ontspanningscommissie, de lieer Van Eist hem de prijs symbolisch ter hand stellen. Zoals bekend heeft DOVO de verlo ting op touw gezet om een deel van de kosten voor de bouw van een overdekte Het moment waarop DOVO's-voov- zitter, de heer Van Eist aan de kers verse auto-bezitter zijn gelukwensen aanbiedt. tribune te kunnen realiseren. De ge lukkige prijswinnaar werd door z'n vele vrienden van harte gelukgewenst met z'n nieuwe bezit. Na afloop van de prijsuitreiking bleef het gezelschap nog geruime tijd gezellig bijeen. RHENEN Binnenkort gaat de ge meenteraad van Rhenen definitief be sluiten of Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg al of niet de mogelijk heid zal krijgen om uit te breiden. Iedereen die daarvoor intesesse heeft en meeleeft met de Grebbestad wordt vanaf dinsdag 3 februari in de gelegen heid gesteld om op het informatiekan toor van de Vereniging voor Vreemde lingenverkeer zijn of haar handteke ning te plaatsen onder een aan de ge meenteraad gericht rekest. Daarin wordt nogmaals gepleit voor het be houd van de Rherumse dierentuin. Eind februari zal het schrijven bij de gemeenteraad Ingediend worden. RESTEREN De dansavond, die vrijdagavond voor de leden van de ijs- club OTSG gegeven werd kan een suc ces genoemd wordtn. De belangstelling was precies groot genoeg om er een leuke avond van te maken. Alles stond onder leiding van de Show Stars uit Groesbeek, die voor de nodige muziek en de spelletjes zorg den. OPHEUSDEN Vrijdagavond is ook in Opheusden een bliksemactie ge houden voor Biafra. De opbrengst was f 1728,—. 's Avonds tussen 9 en 10 uur konden de inwoners van Opheusden hun gift naar het gemeentehuis brengen. Ook is er een huis-aan-huis actie gehouden met een lijst. RHENEN Tot 14 februari exposeert Eka Kelk-Thoden van Velzen onder haar meisjesnaam in het Streekmuseum. Een interessante expositie van beeld houwwerk en tekeningen, die het waard is om niet te worden overgeslagen. Ik weet het, ieder van ons heeft het druk en een overdaad aan vrije tijd is slechts weinigen van ons beschoren terwijl een kunst-tentoonstelling nu eenmaal tijd kost. De voordelen van het Streekmuseum zijn daarentegen verschillende, o.a. de kleine (maar fijne) afmetingen én het feit, dat het zo makkelijk is te bereiken met altijd wel een parkeermogelijkheid er vlak bij. VEENENDAAL Met ingang van woensdag 11 februari 1970 wordt weer begonnen met een moedercursus voor a.s. moeders en andere belangstellen den. Volgens plan zullen het 7 lessen wor den van circa 1 1/2 uur. Zuster Wij- noltz, districtsverpleegster voor de kin- derhygiëne zal deze cursus leiden. De deelneemsters worden verzocht zich op te geven bij het Groene Kruis of bij één der wijkverpleegsters. SCHERPENZEEL De rijkspolitie gaat scherper toezien op naleving van de verkeersvoorschriften rond Plein 1940. Vooral de bepalingen van het eenrichtingsverkeer worden vaak gene geerd met als gevolg dat er bij de Marktstraat nog al eens een ongeval plaats vindt. ELST, verloren: Wieldop van Opel Kadett. Gevonden: meisjespop. Inlichtingen Rijkspolitie Eist. De kunstenares, die nu in Doorwerth woont, werd geboren op een onderne ming (Lima Poeloe voor de insiders) op Sumatra. Tijdens de opening van de tentoonstelling vertelde me een onder wijzeres van haar, hoe ze altijd maar wilde tekenen en pas tot rekenen werd bewogen, als ze een vaasje bloemen voor zich had staan, waarnaar ze, klein, donker, gevoelig meiske, tussen de saaie sommen door, af en toe kon kijken. Terwille van een opleiding in beeld houwen kwam zij naar Holland maar dit streven raakte door het uitbreken van de 2e Wereldoorlog in 't slop. „In de oorlog hield ik het als fröbeljuffrouw uit, omdat er bakken met klei waren" kan ze nu glimlachen. In 1964, („toe mijn kinderen wat groter waren"), bo gon haar eigenlijke opleiding op Atelie '63 in Haarlem (Marl Andriessen en Nie Jonk). De indische afkomst is in het wei van Eka Thoden van Velzen duideli; waarneembaar. Verschillende tekenir gen zijn figuurstudies als voorbereidin voor een beeld of portretkop. Maar ar dere, hier los van staand, ademen ee romantische, soms mystieke sfeer, di zeker niet Nederlands, of laten we zeg gen westers is. De stemming van he' moment wordt door haar genuanceerd aangevoeld en hoewel teder van colo- riet is de compositie en zijn de contou ren beslist. Ditzelfde samengaan van spanning en innigheid is het, dat haar beeldhouw werk zo boeiend maakt. De „zittende figuur", als een contemplatieve tempel wachter, is prachtig van vorm en wekt de meditatieve indruk, die, ondanks soms hun lichamelijke beweeglijkheid, veel oosterse mensen om zich heen heb ben. De „Hurkende figuur" heeft die- RHENEN Bij de uitvoerige rapporten, die deze week naar de raadsleden zijn gezonden over het invoeren van seksuele voorlichting op de openbare scho len in de gemeente Rhenen, ligt een afkeurend schrijven van het SGP-raadslid de heer H. J. van Wijk. Hij verklaart daarin zich niet met de gang van zaken te kunnen verenigen en gaat zelfs zover door aan het slot van zijn brief op te merken, dat we in Nederland momenteel een tijd van seksuele misvorming in plaats van seksuele hervorming beleven. De heer Van Wijk is van mening, dat seksuele opvoeding niet als vak op de school thuis behoort. „Laat de onder wijzers dit ter sprake brengen, als het ter sprake komt", aldus de heer Van Wijk, die besluit met de mededeling, dat zijn standpunten, neergelegd in zijn brief van afkeuring, ook die van de SCHERPENZEEL In de werkplaats van de rijwielhersteller H. A. Renes brak zondagmorgen door tot nu toe on opgehelderde oorzaak brand uit. Hoewel de brandweer zeer snel ter plaatse was waren de vernielingen in de werkplaats en de waterschade zeer groot. Vermoedelijk zal het herstel van de werkplaats wel moeilijk zijn. De verze- kering dekt de schade SGP-raadsfractie zijn. „Als we terugkijken hoe de achttien de eeuw de geschiedenis is ingegaan, als de eeuw van verlichting en wij zier dan de verwildering van het Neder landse volk op seksueel gebied, op he' terrein van film en toneel, dan vrager wij ons wel af hoe zal onze eeuw de we reldgeschiedenis ingaan. Uit de stukken heb ik kunnen opmc. ken", zo schrijft de heer Van Wijk ver der, „dat de kinderen, die van hun ou ders de voorlichting niet mogen hebber afgescheiden worden. Hierdoor word' door deze kinderen een verkeerde op vatting ten opzichte van de seksualitei' verkregen. Verschillende kinderen heb ben een verschillende tijd van rijpheid vooral lichamelijke sex-rijpheid. In het advies staat talrijke malen, da' seksuele voorlichting een taak voor d< ouders is. Ik meen dat slechts 20 pet van het Christelijk volksdeel voor sek suele voorlichting op school is. Op het ogenblik wordt Nederland overladen met sex-lectuur. Het is over twee jaar oversexed". H. J. van Wijk ouders ELST Vrijdagavond vond in de gymzaal van de o.L School de jaarlijk se diploma-uitreiking plaats aan de 70 DES-Ieden tussen de 9 en 15 jaar. Bovendien was voor de beste gym nast door een inwoner van Eist een prachtige wisselbeker beschikbaar ge steld, die werd gewonnen door B. van Spanje met 37.9 punten. De verschillende nummers werden met enthousiasme afgewerkt. Er werd met vijf leeftijdsgroepen deelgenomen en voor elk lid uit de winnende groep was bovendien een medaille ter beschik king gesteld. Winnaars werden B. van Spanje (37.9 pnt), E. Mokket (37.7 pnt), M. Zuigema (36.6 pnt), H. v. Beusichem (36.4 pnt), G. Kosters (36.1 pnt) en H. Mokket (35.5 pnt). Op vrijdag 13 februari zullen de al lerkleinsten van DES een onderlinge strijd aanbinden met als inzet een fraaie medaille. Tenslotte maakt het bestuur van DES bekend, dat er ook een afdeling voor gehuwde dames bestaat, die het gaarne nog wat uitgebreid zou zien. Deze groep traint steeds op maandagavond tussen 20.15 en 21.15 uur. Ook de jeugdgroe pen kunnen nog wel wat leden gebrui ken. De training voor hen vindt plaats op maandag van 4.15 tot 5.15 uur voor de jongens en op vrijdag van 4.15 tot 5.15 uur voor de meisjes. Men kan zich opgeven ten huize van de heer J. Beek mans, Beatrixstraat 31, tel. 468 te Eist. zelfde paradoxale sfeer van gespannen rust. De kleinere werken zoals b.v. „Beat" en „Dansvreugde", zjjn eerder symbolen van beweging en intensiteit, die zij vangt in een moment. Kunstzinnig maakt cij gebruik van datgene, wat hel boeiende aspect van de derde dimensie is, nl. het licht, spelend om de vormen en de lichtval, die deze vorihen geraf fineerd de suggestie van leven kan ge ven. Hierdoor vertoont dit gedeelte van haar werk verwantschap met dat, wat onder het begrip „Magischer Realis mus" wordt verstaan, naar mijn smaak één van de meest interessante stijlbe wegingen van onze eeuw, tot nog toe. Hanne-Dea Kroon. SCHERPENZEEL Mevr. B. uit Barneveld moest zaterdagmorgen met een zware hersenschudding naar het ziekenhuis worden overgebracht toen z(j op het Oosteinde een verkeersonge val veroorzaakte met haar auto. 'Zij reed vanuit de berm de weg op en sneed daarmee de pas af van de auto mobilist C. V. uit Renswoude. Beide wagens werden zwaar beschadigd. 1 RHENEN Eén van de winkeliers aan het Fred. v. d. Paltshof heeft een schrijven gestuurd aan zjjn collega's, waarin hjj mededeelt, dat op het des tijds gedane verzoek van gezamenlijke winkeliers aan de gemeenteraad om ver keersmaatregelen te treffen tijdens de wekelijkse warenmarkt, de raad die maatregelen heeft genomen zonder re kening te houden met de belangen van de ter plaatse gevestigde middenstan ders. In hetzelfde schrijven wordt gesteld, dat op 25 juni 1969 burgemeester en wethouders bericht hadden gezonden dat de genomen maatregelen zouden worden herzien, maar dat er tot op he den niets is gebeurd. In het rondschrijven wordt nu gesteld, dat wanneer de meerderheid van de aan het Fred. v. d. Paltshof wonende winke liers binnen drie dagen laat weten dat er verbetering in de bestaande situatie moet komen, er zo spoedig mogelijk vragen in die richting in de raad zullen worden gesteld. Er is verschil van mening onder de winkeliers langs het Fred. v. d. Palts hof. Een deel ervan wil dat de waren markt totaal verdwijnt en naar een an der plein in de stad verhuist. Een ander deel is van mening, dat de warenmarkt leven in de brouwerij brengt en de ver koop in hun winkels op donderdagoch tend stimuleert. Het gemeentebestuur schijnt intussen niet stil te hebben gezeten en heeft een uitnodiging verzonden aan verschil lende belanghebbenden aan het Fred, van de Paltshof om een hearing bij te wonen, die uitgaat van de verkeersad- viescommissie, die binnenkort ten ge meentehuize wordt gehouden.

De Vallei | 1970 | | pagina 3