Nina Statkevitsj niet gebroken door Nederlands geweld op 3 km Stien Kaiser ..silver. Ans Schut brons PIET ZWANENBURG: Wij zijn stil blijven staan Cijfers van EK Stien Kaiser: is nog nooit zo fijn gegaan 55 Rieneke Demming moest spitsroeden lopen 11 Spandoeken in Heerenveen DUIDELIJK ONMOGELIJK NEDERLANDSE AANGELEGENHEID NAAR DAVOS UJTPRATEN OVERGANG VERZOEND TE VEEL MAANDAG l f-uulw. .i\. v A Drie Nederlandse dames op het erepodium tijdens de huldiging van de 3000 meter. V.l.n.r. Rieneke Demming (3), Ans Schut (1) en Stien Kaiser (2). HEERHNVEEN Zelfs voor Ans Schut, een van de gro te favorietes voor de Europese titel, was het teveel. Het bleek voor de wereldrecordhoudster en Olympisch kam pioene op de 3000 meter een onmogelijke opgave om 13^ seconden op haar Russische rivale Statkevitsj te winnen en het goud in de wacht te slepen. Ans Schut was fel op de titel gebrand. Nog nooit had zij een Europees kampioenschap kunnen veroveren, zelfs geen Nederlandse titel. Die was onlangs in Deventer door haar val op de 500 meter de mist ingegaan. Ook deze keer in Heerenveen haalde de Apeldoornse de hoogste trede niet. Ze moest met een derde plaats genoegen nemen, nog ach ter Stien Kaiser. De Nederlandse dames hebben geen revanche kunnen nemen. Evenals verleden jaar moesten ze een Russin voor laten gaan naar de hoogste trede van het ere schavotje. Nina Statkevitsj, de donkerblonde studente in de lichamelijke opvoe ding, was onbetwist de sterkste. Breed lachend stond ze daar, geflan keerd door de twee Nederlandse meis jes. Nina Statkevitsj bleek allround ge noeg om het Nederlandse geweld op de 3000 meter te weerstaan. Vorig jaar was ze nog vrijwel onbe kend. Een vijfde plaats bij het Russi sche kampioenschap bezorgde haar nog geen startbewijs voor Grenoble. Maar de winst in de Dynamo Cup, twee maanden geleden, was de inleiding voor een imponerende reeks van prestaties, die zij gisteren bekroonde met de eerste Europese titel. A Nina Statkevitsj in actie op de 1500 meter. 9 HEERENVEEN „Ome" Piet Zwanenburg heeft stilletjes maar onge twijfeld met pijn in het hart toegezien, hoe zijn glanzende kwintet, dat twee jaar geleden het damesschaatsen volledig beheerste, tot een tweetal is ineengeschrompeld: Ans Schut en Stien Kaiser: uitgerekend de meest er varen leden van zijn ploeg. Bij de nationale kampioenschappen in Deventer moest hij beleven dat Willy Burgmeyer en Carry Geyssen ineens ver terug vielen. In Heerenveen werd hij zo mogelijk nog meer teleurgesteld door het zwakke optreden van Elly van den Brom. Het falen van de 20-jarige Amster damse studente heeft hem zichtbaar aangegrepen, want in Elly zag Piet Zwanenburg destijds al het talent voor radig om te zijner tijd Stien Kaiser en Ans Schut als wereldkampioene op te volgen. Stien Kaiser veroverde die titel onder Zwanenburg's bewind, van Ans Schut was hij overtuigd dat zij het eens zou worden, maar de grootste verwach tingen had de Rotterdamse trainer on getwijfeld van Elly van den Brom. „Dat meisje heeft een schitterende techniek. Zij moet alleen nog sterker worden, dan gaat ze hardêr dan wie ook", placht hij te zeggen. Maar de Elly van de Brom, die Zwanenburg in Hee renveen aan het werk zag, verdiende die kwalificatie niet. „Afgezien van haar conditie, die minder is dan het zou moeten zijn, hapert het bij haar aan de techniek. In de bocht doet ze te weinig met het linkerbeen. Ze slaat het niet goed uit. Haar hele rijden is trouwens wat stijf". Piet Zwanenburg heeft die opmer king niet aan Elly zelf overgebracht. „Je kunt zo moeilijk raadgeven. Voor dat je ergens over gaat praten, moet je een goed overzicht hebben, wa" ze heb ben gedaan, hoe ze hebben getraind en waarom er een fout is geslopen in een beweging, die volkomen ingeslepen be hoort te zijn". De ontluisterende aanblik van de res tanten van zijn werk heeft Zwanen burg kritischer gemaakt dan hij ooit ir zijn lange loopbaan als trainer is ge weest. Leedvermaak, de andere uitlaat klep voor onlustgevoelens, kent de zachtzinnige Rotterdammer immers niet. Kritiek dus. Maar wel opbouwend. „Ik ben geen voorstander van een langzame trainingsopbouw. Dat is ou derwets. Wij deelden bij de Dynamo Cup-wedstrijden van half december al de eerste klap uit en bleven dan in vorm. In de zomer zorgde Ben Holle- boom altijd voor een geweldige condi tie. Dat zal hij nu stellig weer hebben gedaan. Als we op het ijs stonden, de den we tegelijkertijd nog looptraining in de bossen. Ik ben bang, dat dit er dit jaar bij ingeschoten is. En waarom? Als de trainingsopbouw goed is, hoef je niet bang te zijn voor een terugval. Nu kijken ze de hele winter tegen een ach terstand aan. Is dat modem?" Het is duidelijk, da' Zwanenburg de trainingsmethode van Broekman tegen alle moderne begrippen vindt indruisen. „Als ik het zo vanaf de tribune bezie, lijkt het of ze niet genoeg op snelheid hebben getraind. Er hapert wat aan. Er is duidelijk sprake van stilstand. Om niet te zeggen achteruitgang. Dat is een onverdragelijke gedachte. Vooral in een sport, die zo in ontwikkeling is als het damesschaatsen. Ik voorzie, dat de meisjes over enkele jaren de 500 meter in de 43 seconden zullen rijden, de 1500 meter in 2.15.0 en de 3000 meter in 4.45.0. Waar zullen wij dan zijn, als we nu al stilstaan?" Zwanenburg geeft nog een voorbeeld van wat hij verstaat onder een goede begeleiding. „Toen Stien drie jaar gele den in Deventer voor de eerste maal wereldkampioenen werd, kwamen we pas een dag voor de wedstrijden uit Davos terug en dan nog wel met het vliegtuig. We hadden er steeds boven de tweeduizend meter getraind en een overmaat aan zuurstof in het bloed ge kregen. In die wolk van extra zuurstof reed Stien Kaiser naar de titel". Het effect van specifieke hoogtetrai ning houdt ongeveer drie dagen stand. Kees Broekman liet zijn pupillen al in de nacht van woensdag op donderdag per trein vanuit Davos afreizen. Een vermoeiende reis, die Attje Keulen- Deelstra op een opstandige maag en evenredige vorm-verlies kwam te staan en die Piet Zwanenburg aanleiding gaf enigszins bevreesd de wedstrijden van zondag tegemoet te zien. Terecht naar achteraf is gebleken. Al na twee afstanden was het duide lijk, dat zij de grote concurrente van Stien Kaiser en Ans Schut zou worden. Deze twee stonden na de 500 en de 1500 meter op respectievelijk de tweede en derde plaats, achter de Russin. Op de 500 meter was de Delftse iets sneller geweest dan Ans Schut; de 1500 meter legden beide meisjes af in dezelfde tijd, nl. 2.25.3. Aleen Nina Statkevitsj was sneller geweest. Ook op de 500 me ter; dat moest ook wel. Ze wist heel goed, dat de kracht van Ans Schut en Stien Kaiser op de langste afstand lag. Zondag, toen de wind heel wat feller over de baan joeg, liep de Russin nog verder weg. Een tweede plaats op de 1000 meter, die werd gewonnen door Ljoedmilla Titova. Stien Kaiser en Ans Schut eindigden respectievelijk op de zesde en achtste plaats, waardoor ze na Irie afstanden de vierde en vijfde plaats bezetten. Het bleek voor beiden een onmogelij- ;e opgave de 25-jarige Russin op de 3000 meter te „pakken". Stien Kaiser won wel de race tegen Statkevitsj en rukte, mede doordat Sigrid Sunby en Ljoedmilla Titova op de langste af stand ver achter bleven, op naar de tweede plaats in het klassement. Ook de op revanche beluste Ans Schut haal de het niet. De afstand tussen haar en haar rivale Statkevitsj was te groot. Wel won de Apeldoornse dit nummer. Een schrale troost. Uitgeput viel ze in de armen van coach Broekman. De 3000 meter werd trouwens een ge heel Nederlandse aangelegenheid. De tweede plaats was voor Stien Kaiser en de derde voor Rieneke Demming. Het meisje uit Terwolde, om wie de laatste weken zoveel te doen is geweest wat betreft haar uitverkiezing in de kern ploeg, kon weer lachen. Ze hoorde er bij. Attje Keulen-Deelstra stond er wat beteuterd bij, toen de drie Nederlandse meisjes gehuldigd werden. De Friezen, die een zekere wrok koesteren tegen het feit, dat de modder van drie kinde ren niet eerder in de kernploeg was op genomen, hadden haar op de 3000 meter naar een derde plaats geschreeuwd. Het ijsstadion barstte zowat. „Het zal je mem maar wezen", klonk het uit de Friese kelen. Ze zagen hun Attje al op het ereschavotje staan. Het kwam er echter niet van. Rieneke Demming zoi die ritten later sneller zijn dan de na tionale kampioene. De Friezin eindigde in de algemene rangschikking op de 4c plaats, ook mede door haar goede kla.c seringen op de 500 en 1000 meter. Mc respectievelijk een zesde en een vierd plaats stak zij de andere Nederland.' deelneemsters op deze afstanden d loef af. Elly van den Brom eindigde o geen enkele afstand bij de eerste vij De bijna 41-jarige Franz Krienbüh heeft zondag in Davos de Zwitserse tite hardrijden op de. schaats veroverd. O] de tweede dag won de binnenhuisar chitect uit Zürich zowel de 1500 als de 10.000 meter. In het eindklassement neemt Hans Rudi Wiedmer de tweede plaats in. maar kwam ook niet beneden de acht ste plaats. De sprint, haar sterkste punt, stelde wat teleur (zevende plaats). Ook haar 1000 meter, waarop zij haar we reldrecord dit seizoen moest overdoen aan de in Heerenveen niet aanwezige Russin Ljoedmilla Fetsjina, was matig, 1.37.6, maar op de 3000 meter boekte zijn ten opzichte van verleden jaar eni ge winst Met 5.16.3 bereikte zij een zesde plaats. „Uiteraard ben ik zeer tevreden", zei coach Broekman na afloop. „Ik had ge hoopt, dat alle meisjes bij de eerste twaalf zouden eindigen en dat is uitge komen". Hij voegde er nog aan toe, dat die fantastische tijden van de Russinen in Alma Alta weinig betekenis hebben gehad. „Volgens mij is die Statkevitsj te kloppen, want conditioneel zijn wij sterker". Dinsdag vertrekt Broekman met Stien Kaiser, Ans Schut, Elly van den Brom, Attje Keulen-Deelstra, Carry Geijssen en Rieneke Demming naar Da vos. Men zal zich daar gaan voorberei den op de wedstrijden in West Allis Het komende weekeinde is er op de Zwitserse baan een meerkamp, waar aan ook de Russissche ploeg zal deelne men. „Als het verschil tussen Carry Geijssen en Rieneke Demming dan op vallend groot is, beslissen wij daar met een wie er voor West Allis reserve is", aldus Broekman. HEERENVEEN Het eindklassement van het Europees kampioenschap hardrij den voor dames ziet er met de prestaties op de vier nummers, als volgt uit: (ach tereenvolgens 500, 1000, 1500, 3000 meter en totaal aantal punten). 1. en Europees kampioene Nina Statkevitsj (Rus.) 45,69 (2) 1.36,3 (2) 2.24,9 (1) 5.13,9 (5) 194,457 2. Stien Kaiser (Ned.) 46,74 (9) 1.37,3 (6) 2.25,3 (2) 5.09,6 (2) 195.423 3. Ans Schut (Ned.) 46,93 (12) 1.38,1 (8) 2.25,3 (2) 5.07,2 (1) 195,613 4. A. Keulen-Deelstra (Ned.l 46,50 (6) 1.37,0 (4) 2.31,1 (12) 5 13,2 (4) 197,567 5. Sigrid Sundby (Nw.) 46,25 (3) 1.36,3 (2) 2.28,0 (4) 5.24,6 (11) 197,833 6. Elly v.d Brom (Ned.) 46,53 (7) 1.37,6 (7) 2.29,5 (8) 5.16,3 (6) 197,880 7. Lasma Koeniste (Rus.) 46,80 (10) 1.37,2 (5) 2.28,5 (6) 521,0 (8) 198,400 8. Liesbeth Berg (Nw.) 46,43 (5) 1.39,5 (11) 2.28,4 (5)- 5.19,5- (7) 198,897 9. Ljoedmilla Titova (Rus.) 45,42 (1) 1.35,3 (1) 2.30,6 (11) 5.36,0 (14) 199,270 10. Tatjana Sjelekova (Rus.) 47,34 (14) 1.39,8 (12) 2.29,9 (9) 5.22.4 (10) 200,940 11. Ljoedmilla Motsjnatsjeva (R.) 47,37 (15) 1.39,2 (9) 2.32,1 (15) 5.21,9 (9) 201,320 12. Rieneke Demming (Ned.) 48,48 (21) 1.41,5 (15) 2.30,1 (10) 512,4 (3) 201,330 13. Tuula Vilkas (Fin.) 47,02 (13) 1.39,3 (10) 2.29,4 (7) 5.33,6 (13) 202,070 14. Wanda Kröl (Pol.) 46,72 (8) 1.41,5 (15) 2.32,0 (13) 5.43,7 (15) 205,420 15. Kaja Lisa Keskivitikka (Fin.) 48,99 (22) 1.42,7 (20) 2.32,5 (16) 5.29,7 (12) 206,123 16. Roma Troicka (Pol.) 46,86 (11) 1.44,0 (21) 2.32,0 (13) 5 46,4 (16) 207,427 Huldiging na het Europees kampioenschap hardrijden voor dames. V.l.n.r. Ans Schut (3), Statkevitsj (1) en Stien Kaiser (2). Bij internationale trampolinewed strijden in Berlijn is de Nederlandse Nancy Spaargaren men 32.70 pnt. als vierde geëindigd. De wedstrijd werd met een totaal van 40.75 pnt. gewonnen door de Europese kampioene Ute Czech (Wdl). De 15-jarige Engelse Wendy Wright be zette met 37.70 pnt. de derde plaats. HEERENVEEN Rieneke Dem ming heeft bij het debuut in een inter nationale titelstrijd spitsroeden moe ten lopen. Spandoeken en geschreeuw langs de kant waren even zovele aan wijzingen dat haar aanwezigheid op de schaatsovaal van Heerenveen weinig op prijs werd gesteld. Friesland riep om Akke. Akke Falkena uit Koufu- derige. Vlak voor de wedstrijden be gonnen had Rieneke te horen gekregen dat haar uitzending naar de I.S.U. sprintkampioenschappen en het we reldkampioenschap dames in West Al lis vaststond. Van de drie gegadigden voor twee plaatsen: Rieneke Demming, Akke Falkena en Carry Geyssen had Akke Falkena zich teruggetrokken. Het Friese meisje was al het gekra keel om haar persoontje beu en koos de zekerheid van een veertiendaags ver blijf in Inzeil bij haar eigen traiher Klaas Visser boven de onzekerheid van weer nieuwe selectiewedstrijden. Na een twee uur durend gesprek met Akke Falkena verklaarde Klaas Visser dat zij volgens zijn advies had gehandeld. Het advies van de Friese trainer steunde op twee uitgangspunten. Ten eerste: hij vond het beter dat Akke niet opnieuw alle verwikkelingen rond de selectie zou moeten doormaken. Ten tweede: Broek man moet volgens Visser de kans heb ben de ploeg voor het wereldkampioen schap goed op te bouwen zonder verde re verstoringen. Kees Broekman vond dat laatste punt zo positief gesteld dat hij aankondigde na afloop van de wedstrijd in een on derhoud met Klaas Visser alle moeilijk heden eens uit te praten. De voorzitter van de landelijke tech nische commissie, de heer Wierd Wynia, die donderdagavond in 'n telefoongesprek van een half uur Akke Falkena tot an dere gedachten had proberen te krijgen, kon weinig anders doen dan aan Akke's besluit, dat hem via haar clubarts dok ter Roodenburg ter ore kwam, zijn fiat te geven: „Ik geloof, dat het goed is voor het meisje". Zaterdag had Rieneke Demming nau welijks de kans zich in te stellen op de nieuw verkregen zekerheid. „Ik was met mijn gedachten helemaal bij de 500 meter. Ten koste van alles moest ik daarop niet vallen want dan zou ieder een denken aan hetgeen mijn verloofde Eddy Verheyen een paar jaar geleden in een soortgelijke situatie overkwam. Ik bleef op de been maar leuk was het natuurlijk niet. De tweede dag ging het veel beter. De druk was weggevallen en ik was blij dat ik op de drie kilometer heb bewezen bij de top te behoren. Als ik het schema van 5 minuten 10 secon den had kunnen aanhouden, zou ik op de tiende plaats in plaats van de twaalfde zijn geëindigd. Maar zo vond ik het toch ook niet slecht". HEERENVEEN Attje Keu len-Deelstra's aanwezigheid in de kernploeg en Akke Falkena's ab sentie hebben dit weekeind Fries- lands dichters gelegenheid gegeven hun gedachten in decimeter grote letters te vereeuwigen. Op span doeken wel te verstaan. Hieronder volgt een bloemlezing: Broekmans anti-Fries, er is geen betere", „Akke sil j'm wol pakke". ,,It wiede Hollanners min nei 't sin dat Attsje sa hurt ride kin". „Heya Attsje doch dyn best. De juffen moatte lest". (vertaling: het was de Hollanders niet naar de zin, dat Attje zo hard rijden kan. Heya Attje doe je best, de juffrouwen (de ongehuwden in de nationale kernploegmoeten het laatst eindigen.) „Hup Attsje, flean nei 't ere-plats- je". „Oh Akke lit de moed net sakke". HEERENVEEN Stien Kaiser, eens de geslotenheid zelf, was een eilandje van spontaniteit in een zee van somberheid. De Russische coach Krasilnikov sprak met een minzaam gezicht uiterst ontevreden bewoordingen. Kees Broekman stelde met een somber gezicht vast dat hij tevreden was, maar Stien Kaiser straalde. „Ik heb haar nog nooit zo ontspannen gezien", merkte oud-coach Lamberts op, terwijl Stien Kaiser zich vrolijk koutend van tafeltje naar tafeltje bewoog. Krasilnikov zette uiteen dat hij teleurgesteld was over de prestaties van zijn meisjes. „Zelfs Nina Statkevitsj had beter gekund. Speciaal op de langere af standen". De nieuwe titelhoudster, die de voor gaande dagen alle, voor haar vreemde, Westeuropese zaken met glinsterde oogjes had bekeken, voelde onmiddelijk de terechtwijzing en dwong zich in het gareel. „Na drie afstanden had ik", zo betoogde zij via een vrouwelijke tolk, „goede hoop, dat de beste zou zegevie ren. En zie, dat ben ik zo waar zelf ge worden." Krasilnikov was nog veel meer onte vreden over zijn andere meisjes. „Maar die konden er zelf niets aan doen", zo nam hij zijn rijdsters direct in bescher ming. „Het is te wijten aan de grote klimatologische overgang tussen Alma Ata en Heerenveen. Wij zijn niet voor niets zo vroeg gekomen. De wind, het weer en vooral het ijs zijn volkomen anders dan in Rusland. Het vochtig heidsgehalte van de lucht is zo groot, dat het ijs wel op rubber lijkt. Op zo'n substantie schaatsen wij in Rusland nooit." Krasilnikov had met een blik op een hygrometer kunnen zien dat zijn bewe ring niet klopte: bij zonnig weer en een scherpe wind is de vochtigheidsgraad van de lucht juist bijzonder laag. KeeS Broekman gaf zich alle moeite voor te wenden dat hij uitermate tevre den was. „Een tweede, derde, vierde, zesde en twaalfde plaats is per slot van rekening niet gering." Maar de gedach te aan het zwakke Nederlandse optre den op de sprint, de 1000 meter en tegen de verwachting in ook de 1500 meter, vergalde voor hem goeddeels de pret. De nogal ijzige manier waarop hij door de Friezen was ontvangen, had zijn humeur al evenmin verbeterd. Stien Kaiser daarentegen praatte honderd uit. „Ik had mij er helemaal mee verzoend dit jaar op het tweede plan te rijden. Met een zesde plaats zou ik tevreden zijn geweest. Ik redeneerde zo: drie Nederlandse en drie Russische meisjes moeten mij in ieder geval voor kunnen blijven; ook als dat was ge beurd zou ik vrolijk mei schaatsen zijn doorgegaan. Net zoals nu. Ik heb nog nooit zo veel plezier in de training en alles wat daarbij hoort, gehad als dit jaar. Het is jammer dat het met Ans Schut niet helemaal zo is gegaan als ik had gedacht. Ans kan alle afstanden goed rijden en ik was ervan overtuigd dat zij het zou halen. Op de 3000 meter was het plan dat ik met een snelle start zou proberen Statkevizsj een flinke klap te geven, waarvan Ans dan zou kunnen profiteren. Maar dat kwam er niet he lemaal uit. Ik heb nu met Ans afge sproken dat als zij het bij het wereld kampioenschap in West Allis weer niet voor elkaar brengt, dat ik het zelf zal doen". Ans Schut vond dat een goede rege ling: „De mensen hebben hier misschien een beetje te veel van mij verwacht. Na de val bij het Nede '*>nds kampioen schap op de 500 meter heb ik daar vrij uit kunnen rijden. Om mij op grond daarvan maar meteen te doodverven als de komende Europese kampioene gaal mij een beetje te ver. Voor mijn gevoel had ik misschien een iets snellere tijd op de 3000 meter kunnen halen, wan neer ik niet zo snel geopend had. Dar was ik misschien tweede geworden ii plaats van derde. Wat maakt dat ui' Nu heb ik ten minste geprobeerd de ti tel te pakken, al is dat dan niet gelukt Broekmans trainingsschema's vorm den ook na afloop van het Europee kampioenschap een dankbaar onder werp van gesprek. Hoe kan het ook an ders, nu de fervente Broekman-oppo nent Klaas Visser de morele steu heeft gekregen van praktijkman Pie Zwanenburg en theoreticus Henk Lam berts. Zij allen staan een veel harden training voor dan Broekman tot dus verre heeft aangedurfd. Stien Kaise wierp zich op als verdedigster van de in het nauw gebrachte bondscoach. D> meisjes in de ploeg zijn bijzonder inge nomen met de werkmethode vai Broekman. „Ikzelf in het bijzonder; als je ouder wordt duurt het nu eenmaal langer om in vorm te komen. Ondet Broekman heb ik daar rustig naar toe kunnen werken". Voorlopige conclusie van de kritische luisteraars: „Wat goed is voor Stien, behoeft nog niet goed tt zijn voor de jongere meisjes in de kern ploeg." Ans Schut wordt hier opgevangen door coafch Kees Broekman nc haar race op de 3000 meter op welk onderdeel zij de snelste tijd maakte.

De Vallei | 1970 | | pagina 7