Coach Broekman wacht in West Allis zwaarste strijd Rieneke Dem weer vol goede moed Ned. basketball dames verliezen Zalai in conflict met Hans Kraay Taimanov: schaker van het eerste plan Christophe overleden Grote zege voor Vorwarts Eerste drager van gele trui Nederlaag voor H.IJ.S. „Hokij" Russen naar Deventer Opstelling UEFA-jeugd Feijenoord op de plaat STERKER VERDRIDIGSTER LAATSTE VOORBEREIDING OOK OVERTUIGD GEEN BEWIJS PIANIST STERKSTE MAN 595ste Staatsloterij DINSDAG 3 FEBRUARI 1970 HEERENVEEN De intrigerende vraag, die in het afgelopen weekeinde tij dens het Europese schkatskampioenschap voor dames in Heerenveen toch on beantwoord bleef, was: mag de uiterst behoedzame opbouw die Nederlandse coach Kees Broekman voorstaat, als juist worden gekwalificeerd. Want ook al leidde hy. vier van ztfn redsters naar een toonaangevende positie in het eindklassement,' vast staat dat Ans Schut en Elly van de Brom niet helemaal aan de verwachtingen hebben beantwoord. Ans Schut, voor het eerst in haar car rière een van de duidelijke favorietes voor een grote internationale titel, heeft ook haar ploeggenotes teleurgesteld. Binnen de Nederlandse kernploeg viel ten op zichte van de kansen van de Apeidoornse typiste een duidelijk optimisme waar te nemen. Toch kwam het er niet uit. „Straks in West Allis zal ze ongetwijfeld sterk zijn", voorspellen Kees Broekman en Stien Kaiser. „Daar heeft ze e&nr eële kans om Nina Stakevitsj te verslaan". Het woord „straks" wordt echter te veel gebruikt. De gespierde Russin Stat- kevitsj heeft in Heerenveen voor de zoveelste keer aangetoond, dat men een topvorm zeer lang kan vast houden. Half december won ze in Oöst-Berlijn al spelenderwijs de Dyna mo Cup, verbeterde daarna tijdens het Russisch kampioenschap twee wereld records en werd nu in Heerenveen nau welijks bedreigd. te TERWOLDE Rieneke Demming kan weer opgelucht adem halen. Een derde plaats op de 3000 meter tij dens de Europese kampioenschappen in Heerenveen heeft het 23-jarige meisje uit het Gelderse Terwolde haar zelfvertrouwen teruggegeven. Had ze ook wel nodig na al die trammelant rondom haar uitverkie zing in de kernploeg voor de EK. „Die affaire heeft me wel aange grepen. De hele ploeg trouwens. Je kunt zoiets niet een, twee, drie van je afzetten." Donderdag, toen de ploeg van Da- vos naar Nederland reisde, was er nog niets aan de hand. Rieneke was er tenslotte in geslaagd om zich tij dens de selectiewedstrijden in Davos vóór Carrie Geijssen en Akke Falke- na te klasseren, waardoor ze een plaats in de kernploeg had verdiend. In Heererlveen begon echter de her rie. „De kranten stonden vol over de „affaire Falkena". Het zou alle maal niet zo eerlijk zijn gegaan in Davos. Ik was er helemaal van on dersteboven. De selectieritten waren eerlijk verlopen en ik was de sterk- st<? gebleken." Toen Rieneke zaterdag op het ijs kwam voor de 500 meter waren er sommige Friezen, die nare opmer kingen aan haar adres maakten. Zij zagen haar immers als de verdring- ster van hun Akke Falkena. Riene ke: „Ja, sommige mensen deden erg vervelend." En het noodlot wilde ook nog, dat de Westduitse Paula Dufter op de 500 meter onderuit ging, vlak voor de rit van Rieneke Demming. „Toen ging er wel iets door me heen. Ik zou en moest op de been blijven. Ik heb de 500 meter dan ook vooral op zekerheid gereden. De tijd inte resseerde me niet zoveel. Gelukkig is alles goed gegaan. Toch hebben al die spanningen het rijden van Rie neke Demming geen goed gedaan. Totdat de 3000 meter kwam, op wel ke afstand zij grandioos over het ijs ging en zelfs door de Friezen harts tochtelijk werd aangemoedigd. „Op zo'n succes durf je alleen maar te hopen. Je gelooft er niet meer zo hard in als alles zo slecht is gegaan. Vanmorgen is de kernploeg van Schiphol naar Davos vertrokken voor de laatste voorbereiding voor de WK in het Amerikaanse West Allis. Aan staand weekend wordt daar tevens Rieneke Demming: spanningen weg uitgemaakt wie reserve zal zijn in de Nederlandse ploeg: Rieneke Dem ming of Carrie Geijssen. „Ik zal m'n best doen. Die bronzen medaille op de 3000 meter heeft me goed gedaan. Maar Carrie gaat ook goed, vooral op de korte afstanden. Maar toch heb ik goede moed. De spanningen zijn nu weg", aldus Rieneke Dem ming. „Toch hoeft dat geen veroordeling in houden voor de opzet van Broek man", oordeelde Stien Kaiser. „Wanl het bewijst niets. Er zijn van die sei zoenen dat je gewoon alles kan. Ik heb dat in '67 zelf ook gehad. Toen kon ik van het begin tot het eind keihard doorgaan. Maar nu ook al omdat ik wat ouder ben, heb ik wat meer tijd nodig. Ik kan nu niet al vroeg in het seizoen de grote vorm hebben. Bovendien heeft Broekman er rekening mee gehouden dat het wereldkampioenschap zo ver schrikkelijk laat wordt gehouden". Dat standpunt wordt warm onder steund door Ans Schut, die er ook van overtuigd is dat Nederland in West Al lis tot grotere dingen in staat is. Nog grotere dingen zou men eigenlijk moe ten zeggen. Want hoe men het ook be kijkt, vier rijdsters bij de eerste zes is natuurlijk toch geen onaardig resultaat. „Voor Elly van de Brom hebben die moeilijkheden rond Akke Falkena on getwijfeld een rol gespeeld", dacht Kees Broeman. „Ze is daar erg gevoe lig voor. Zij trekt zich die selectiewed strijden ook het meeste aan. Ik hoop, dat ze er in West Allis weer bij zal zij*»". West Allis, daar kan en mag pas een definitief oordeel wórden geveld over- hfet beleid, dat Kees Broekman gedu rende twee seizoenen heeft gevoerd. Een beleid, dat moet men toch niet ver waarlozen, dat onvoorwaardelijk wordt goedgekeurd door de leden van de kernploeg zelf. PARIJS In een ziekenhuis te Pa rijs is overleden Eugène Christophe (85), één van de legendarische helden uit de wielersport. Hij was de eerste renner, die ooit de gele trui heeft gedragen in de ronde van Frankrijk. Dat was in 1910 aan het begin van de elfde etappe te Gre noble, waar Henri Desgranges dit on derscheidingsteken voor de leider van zijn wedstrijd had ingesteld. Iedereen was ervan overtuigd, dat Christophe deze trui tot in Parijs zou dragen. Maar 24 uur voor de aankomst viel hij op de kinderhoofdjes te Reismes, bij Valen ciennes, en brak de voorvork van zijn fiets. Hij had twee uur nodig voor de reparatie en de Belg Firmin Lambot won de tour. Christophe behoorde tot de renners uit de oertijd van de Ronde van Frank rijk. De vierde Tour (1906) zou zijn eer ste worden en in 1925 hij was toen 40 jaar verrichtte hij nog altijd het zware beulswerk. Hij werd toen acht tiende Christophe won geen Tour. Wel was hij enkele malen zeer dichtbij. In 1912 toen hij op punten werd verslagen en in 1913. Met zeer grote voorsprong arriveerde hij dat jaar aan de voet van de Tour- malet. Op dat moment brak opnieuw zijn voorvork. Veertien kilometer sjouwde hij met zijn fiets om een smid te vinden, waar hij de vork kon repare ren. Te Parijs werd hij desondanks ze vende. Christophe won wel tal van klassieke wegwedstrijden alsmede Franse kampioenschappen. ALMELO Het Nederlandse dames- basketbalteam heeft maandagavond een interlandwedstrijd tegen Polen met 5059 (2829) verloren. De ontmoeting werd in Almelo gespeeld. In de derde ontmoeting tussen de bei de ploegen, die eerder allebei eenmaal hadden gewonnen, hadden de Poolse dames gedurende vrijwel de gehele wedstrijd een overwicht. Toch werd de strijd pas in de slotfase beslist. Nadat Carla de Liefde en Jetty Witte bij de stand 5053 de gelegenheid onbenut hadden gelaten de Nederlands dames via strafworpen aan punten te helpen deden de Poolse dames dit wel. De Poolse uitblinkers Marcininak en Stro- zyna bezorgden hun ploeg een voor sprong van negen punten (5059). De Poolse dames legden de basis voor de zege reeds in de beginfase, toen zij uitliepen tot 0-8. Acht minuten na de hervatting leken de Nederlandse dames een échec tegemoet te gaan. De achter stand was inmiddels na enkele snelle TILBURG Tilburg Trappers heeft maandagavond in Tilburg in een ijshoc- key-onmoeting, die meetelde voor de „Coupe Internationale" met 50 ge wonnen van HIJS „Hokij". De tussen standen waren 10, 20 en 20. Er waren 5000 bezoekers. Poolse acties uitgegroeid tot 3545 maar onder leiding van Ria de Roos kwamen de Nederlandse dames terug. Twee minuten voor het einde was de voorsprong van de Poolse dames ge slonken tot drie punten: 5053. In deze slotfase bleek het betere richtingge voel van Polen van doorslaggevende betekenis. DEVENTER Tijdens het bezoek van enkele rijders van de -Deventer IJs Club aan Alma Ata zijn contacten ge legd voor een schaatsonmoeting tussen Nederlandse en Russische rijders op 21 en 22 februari op de Deventer ijs baan. De Russen vaardigen een ploeg af van twee dames en acht heren. Van de heren heeft Valerie Trotzki de beste prestaties geleverd. Vorige week verbe terde hij het nationale Russische record op de 1500 meter tot 2.03,8. De ovérige heren zijn Alexander Ivanov, Valerie Vasjilev, Alexander Tsjiganskov, Ana tolo Masjkov, Alexander Hapolov en de reserves Alinov en Kloesjnikov. De twee dames zijn Kapitalina Seregina en Vera Soerovikina. Hoogst waarschijnlijk komt oud-we reldkampioen Fred Anton Maier even eens aan de start. Tevens is een uitno diging gestuurd aan de Westduitser Er- hard Keiler en de Britten Tipper en Blewitt. De namen van de Nederlandse deelnemers staan nog niet vast. Het Nederlands tafeltennisteam, dat dinsdagavond in Wenen tegen Oos tenrijk uitkomt in een wedstrijd voor de Europese competitie, groep b, bestaat uit: Bert van der Helm, Bert Schoofs, Aukje Wynia en Ellen Klatt. Kees Broekman met één van zijn stérren uit de kernploegStien Kaiser. DEN HAAG De vermoedelijke op stelling van het Nederlandse UEFA- jeugdelftal, dat morgen op het terrein van NAC in Breda een vriendschappe lijke wedstrijd tegen België speelt, is: doel: Barth (Fortuna VI.); achter: Hil- debrand (DOS) Neeskens (RCH). Visser (Ajax) en Jongens (De Volewijckers); midden: Rijsbergen (Roodenburg) en Trompert (Excelsior); voor: Rep (Ajax), Ruiter (Ajax) Bleijenberg (Go Ahead) en Van Marwijk (Go Ahead). Wisselspelers: Mom (Sparta); Lacroix (Cesar) Dekker (Go Ahead), Van Eeden (ADO), Mulder (SW) en Van Tongeren (RCH). Scheidsrechter is Frans Derks. Het Belgische UEFA-team bestaat uit de volgende spelers: doel: Mesmaekers (Turnhout); achter: Van den Eynde (Lierse SK) Millwcakps (SV Waregem) Lodewijckx (Lierse SK); midden: Vlie gen (FC Luik) en Moerman (Ander- lecht); voor: Nijst (FC Luik), De Ruyck (Anderlecht), Oeyen (FC Diest) en Hoste (SC Tongeren). Wisselspelers: Albert (Brugge); Tonon (Union St. Gillis), Saelen (Diest), Van Dooren (Lierse SK) en Van Heusden (SC Tongeren). FRANKFURT aan de ODER Vor warts Berlin, de tegenstander van Feijenoord in de Europa Cup I op 4 maart, heeft zijn laatste oefenwedstrijd voor het op toernee gaat naar Cyprus, Syrië en de Libanon gewonnen. De Oost-Berlijners versloegen Motor Ebers- walde met 71. De Oostduitse trainer zette in de tweede helft alle reserve spelers in. Reserve Pfefferkorn scoorde drie doelpunten. In Oost-Berlijn heeft de overwinning van 60 van Feijenoord op DOS groot opzien gebaard. Het heeft de voetbal koorts aangewakkerd. Vorwarts is in middels met de kaarverkoop gestart. UTRECHT Er is een conflict ontstaan tussen trainer Zalai van DOS en de aan voerder van het Utrechtse elftal Hans Kraay. Kraay, die jaren voor FeUenoord heeft gespeeld, wilde vorige week van zijn kennis betreffende de speelwijze van Feijenoord gebruik maken en stippelde, samen met Thijs Wijngaarde, eveneens ex-Feijenoorder, een tactiek uit. WIJK AAN ZEE Nederland is dik wijls slecht op de hoogte van de werke lijke kracht van een buitenlandse groot meester. Ettelijke jaren terug consta teerden wü, dat „one Poloegajewski" die door een „onverschillige Russische schaakfederatie" naar het Hoogoven schaaktoernooi was afgevaardigd een reis naar Canossa zou maken Iedere insider wist, dat deze groot meester enkele maanden voordien landskampioen was geworden en dat het ongetwijfeld niet voor de laatste keer zou zijn, en dat hij jarenlang een bedreiging zou blijven voor elke andere topman. Er kwamen ook eens „een meneer Neu en een meneer Lutikof"; ze deel den eerste plaatsen in de grootmeester- groep! En nog wilde men het niet ge loven. Eind '69 vernamen wij, dat Mark Taimano, een pianist uit Leningrad, zijn opwachting zou maken. Opnieuw dook in de pers op, dat er een-vrij-onbeken- de was gezonden. Nota bene een groot meester, die eertijds een beslissings match om het landskampioenschap met Botwinnik uitvocht, die landskampioen was geweest, die zelfs via de Russi sche voorwedstrijden! het interzona le en daarna het kandidatentoernooi had bereikt. Deze „pianist", die een concertvir tuoos is, wiens platen men in Nederland ook kan kopen, won eventjes dit pas beëndigde 32ste Hoogoventoernooi met liefst 12 punt uit 15! Anderhalf punt voorsprong op grootmeester Hort (de vierde op de wereldranglijst buiten de Sovjet Unie) en twee punt meer dan een grootmeesterresultaat dat een Tal voor enkele jaren in de Hoogovens niet kon bewerkstelligen. Mark Taimanov, concertpianist en tevens bekwaam om in. zwaar be zette schaaktoernooien een eerste viool te spelen. Taimanov is 43 jaar, middelgroot, be zit ironie, zelfspot en humor is wat artistiek nerveus, behoort tot de top tien in zijn vaderland. Dit wetende mag men aannemen dat er buiten Rus land slechts Larsen, Portisch, Fischer en misschien Hort Gligoric kunnen worden genoemd als grootmeesters die met redelijke kans op successen een tweekamp tegen hem kunnen spelen Maar nu praten wij dan ook over de wereldtop buiten Rusland. Het Hoogoventoernooi is gewonnen door de sterkste man de zoveelste Rus van het eerste plan die in januari de reis naar Wijk aan Zee heeft gemaakt. Men zou eens op de voorhand moeten gaan geloven, dat de Russische schaak- federatie er een geweldige eer in stelt het Hoogoventoernooi telken j are te winnen. Dan hield tenminste het ondeskudi- ge gepraat over „matig bezet" of „zwakke Russiche afvaardiging" einde lijk een op. Taimanov verdient onze complimenten voor gedrag en spel. Dat hij deze week in het raam van de V en D-simultaantoernooi, naast kopman Larsen een séance zal geven doet apart genoegen. Deze handelwijze wordt door trainer Zalai opgevat als een inbreuk op zijn bevoegdheden en zijn vakmanschap. Tegen de wil van Zalai in weigerde Kraay tevens de tweede helft tegen Feijenoord te spelen, omdat hij bang was door scheidsrechter Vervoort van het veld gestuurd te worden. De aan voerder van het Utrechtse team werd hierbij gesteund door de technische ad viseur van DOS, Louis van den Bogert. Zalai is van mening dat te veel men sen, die vroeger bij DOS een belangrij ke rol vervulden, zich met de techni sche voorbereidingen bemoeien en hij heeft hierbij de steun van het bestuur van DOS. Het bestuur van DOS vindt, dat in het belangrijke stadium waarin de club zich bevindt er geen plaats is voor wrijvingen. Hans Kraay is er op gewe zen dat alleen Zalai technische aanwij zingen geeft en dat hij die alleen maar hoeft op te volgen. Overigens kampt Kraay met een lies blessure die hem wellicht verhindert de komende weken te spelen. ROTTERDAM Sinds Feijen oord in het toernooi om de Euro pese beker voor landskampioenen AC Milan wist uit te schakelen, is de Rotterdamse sterrenploeg een geliefd object voor reclamebureaus en grammofoonplatenmaatschap pijen. Gisteravond trok het complete elftal naar studio Sound Push in Blaricum, waar een nieuw Feijen- oordlied werd opgenomen. De titel van de plaat wordt vandaag be kendgemaakt. ADVERTENTIE 3 FEBRUARI 1970 DERDE KLASSE Prijzen van f 25.— zijn gevallen op nrs. eindigende op 9 Prijzen van 50.— zijn gevallen op nrs. eindigende op 77 Prijzen van f 50.— zijn gevallen op nrs. eindigende op 43 Prijzen van f 50.— zijn gevallen op nrs. eindigende op 83 Prijzen van f 50.— zijn gevallen op nrs. eindigende op 55 Prijzen van 100. zijn gevallen op nrs. eindigende op 74 Prijzen van 200. zijn gevallen op nrs. eindigende op 236 Prijzen van f 400. zijn gevallen op nrs. eindigende op 781 Prijzen van f 1000. zijn gevallen op nrs. eindigende op 435 Prijzen van f 2000. zijn gevallen op nrs. eindigende op 6964 Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van De prijs van De prijs van De prijs van De prijs van 5.000, 5.000, 5.000, 5.000, 5.000, is gevallen op is gevallen op is gevallen op is gevallen op is gevallen op f 10.000.is gevallen op 25.000.is gevallen op 50.000.is gevallen op 100.000.is gevallen op het nummer het nummer het nummer het nummer het nummer het nummer het nummer het nummer het nummer De extra-prijs van 500.000.is gevallen in de serie f op het nummer En de troostprijs van 5.000.— op nummer van elk van de andere series Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. 028569* 025605 052481 062213 063872 097158 023238 068994 033535 031735 031735

De Vallei | 1970 | | pagina 11