Jonckheer blijft vasthouden aan gouverneursbenoeming „Geen moeilijkheden op de Antillen99 Buiten Gowon vriendelijk voor het Westen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Onstuimig afscheid van Irene en haar baby Staking dreigt in Limburgse metaal bedrijven WEER BOMAANSLAGEN IN BELFAST Grote buit bij inbraak in woning Voorbijganger redt babv uit brandend huis STROOTZOUT- VERBRUÏK TOT VIER VOUDIGE GESTEGEN MEER SOVJET- WAPENS VOOR EGYPTE Bertrand Russell overleden Statensteinbus: waarschijnlijk dertien lijsten MIN. BAKKER KWAM OVERREDINGSKRACHT TE KORT DEN HAAG - Dr. E. Jonckheer, gevolmachtigd minister voor de Nederlandse Antillen, heeft gisteren opnieuw ge weigerd zelf te vragen om intrekking van zijn benoeming tot gouverneur van de Antillen. Maandnaam ENIGE OPLOSSING Modeprimeurs voor het nieuwe Voorjaar Nieuwe spanningen in Noord-Ierland Schade na oproer in internaat Minder wind Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.:'Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 3 FEBRUARI I970 - 44e JAARGANG no. 28 In een langdurig onderhoud met vice-preniier Bakker, dit weekeinde terugge keerd van een bezoek aan Curasao, gaf hij te kennen er nog steeds van over tuigd te zijn de functie van gouverneur te kunnen uitoefenen. Er zouden, vol gens hem. op de Antillen geen onoverkomelijke moeilijkheden uit voortkomen. Dr. JONCKHEER stug volhouden O O H VENLO Bij duizend Limburgse be drijven in de zg. kleirunetaal dreigt een staking De vakbond St. Eloy, district Lim burg, wil dat wordt toegegeven aan de nieuwe eisen in de cao. waarin o.m. het vakbóndstientje voorkomt. Bij deze be drijven werken vijftienduizend men sen. in mijn rubriekje van gisteren ver- zuimde ik te zeggen, dat de oude volksnaam Sellemaand voor febru- ari óók schijnt te kunnen worden afgeleid van razende" of blijde maand, wat uiteraard slaat op Carnaval. Voorts was selle een ge- zei en in Sellemaand kwamen oud- tijds de knechts in dienst, vooral op de 2e, Maria Lichtmis. Door Staring wordt behalve Snoeimaand ook nog i Hornink genoemd voor februari, die i op zichzelf uiteraard van l.atijnsc i origine is. Zij was immers de laat- j ste maand van het Romeinse jaar, j alzo genoemd, omdat er dan zuive- j rings- of zoenoffers (februalia) voor i de zonden des volks gebracht wer dén. Al in de vroege middeleeuwen sprak men voorts van Hornung of Hornink; het eerste bleef bij de i Duitse jagerswereld in gebruik; de naam voert terug naar het jaarlijks i in die periode afwerpen van horens of stangen door de herten. Ander- zijds wordt gedacht aan hom of hoorn als spitse hoek en uithoek of landtong b.v. Uithoorn en Zuidhorn. j Karei de Grote (aldus prof. dr. A. v.' Veldhuizen) nam de naam over roor de .hoeksteen onder de maan- den". Zo kom je in februari van 't een op 't ander; we hebben ook nog snoei- en blijdemaand en aan de laatste denken we bij 't verschijnen in de tuin van de eerste hondstand, het sneeuwklokje, de aconiet en de crocus. Aan de eik voor ons huis zien toe de kamperfoelie botten en liet klein hoefblad kan op een be- 5 schut plekje reeds bloeien, als op- volger van de nóg vroegere winter- jasmijn. De wildschut vindt wellicht de eerste worp jonge haasjes; dit overkomt niet iedereen, maar wel ondergaan we allemaal het plezie- rige lengen der dagen in sprokkel- maand met ruim een uur. Vaak on- bewust. De gevolmachtigd minister volhardde in zijn mening, ondanks het feit dat hem onder ogen was gebracht, dat zo wel de Nederlandse regering als die van Suriname een tegengesteld standpunt innemen. De Antilliaanse studentenraad in Ne derland heeft gisteren nog een beroep op hem gedaan af te zien van zijn be noeming. In een telegram zegt de raad te betwijfelen, dat dr. Jonckheer zich als gouverneur neutraal genoeg zal kunnen opstellen, gezien zijn lange staat van dienst als leider van de De mocratische Partij op de Antillen, een partij die zo zegt het telegram mede verantwoordelijk is voor de on lusten van vorig jaar mei op de Antil len. Zoals de kaarten nu liggen, ziet het er naar uit, dat de ministerraad van het Koninkrijk niet anders meer rest dan over dr. Jonckheer heen de Koningin voor te stellen het benoemingsbesluit ongedaan te maken. Vice-premier Bakker zal de komende dagen gebruiken om met minister Polak (Justitie) de juridische consequenties van een dergelijke gang van zaken na te gaan. De ministerraad van de Ko- nink rijks regering komt vrijdag bijeen om onder meer te spreken over het gouverneurschap van de Antillen. Mogelijke andere gegadigden voor het gouverneurschap van de Antillen zijn de huidige plaatsvervangend gouver neur B. Leïto en de Nederlandse am bassadeur in Trinidad en Jamaica, M. Gorsira. Aan de laatste zou de voorkeur worden gegeven omdat hij een ruime bestuurservaring heeft. BREDA Een Spanjaard heeft maandagmiddag in Breda een acht maanden oud meisje uit de vlammen gered, toen het huis van haar ouders binnen enkele minuten in lichter laaie stond. De man wonot in de buurt van het uitgebrande huis. Hij zag d, vlammen en bedacht zich geen ogenblik. Via een ladder klom hij achterlangs naar de eerste verdieping. Daar kon hij de baby nog net op tijd pakken. Bij zijn terug tocht viel hij met het kind van de lad der. De baby is met lichte brandwonden opgenomen in een ziekenhuis. De brand ontstond terwijl de moeder in datzelfde ziekenhuis op bezoek was en haar 6V» jaar oude zoontje alleen had thuisgelaten. Het kind was i ziek van school thuisgebleven en verveelde zich. Op zeker moment ging het in de kelder speelgoed zoeken. Het vond lucifers en stak een stapel kranten in brand. Het jongetje wist tijdig weg te komen. Het hele huis brandde uit, terwijl een deel van het dak van de naastliggende woning werd vernield. De bewoner was niet tegen brand verzekerd. De schade wordt geschat op zeker f 50.000,-. ADVERTENTIE i 3 febr. '70 A. B. WIGMAN (nu al te zien bij Bischot) Het voorjaar heelt bij Bischot zi|n en tree gemaakt. In eindeloze variaties zijn de nouveauté's gearriveerd. Kombineren is het grote thema. Kombineren van mantel met japon in dezelfde stof of dessin (com- posé(s). Kombineren van blazer met jumpsuit, pantalon, japon of wikkelrok. En natuurlijk composé's van jasje met japon. Van Tita Rossi en Ungaro komen de chasubles (armloze mantels, lang of kort) over japonnen met korte of lange mouw. P.intalonpakken. of losse pantalons om te kombineren met tuniekblouse of koljum- per. Tuniekpakken met korte of langere mouw En jumpsuits als sportiefste voor- laarstrend. Maar daarmee is de modekaravaan nog met voorbij. In japonnen zien we chèmisiermodellen met plooirok (te kom bineren met chasubles I). maar ook de nieuwe kazakstijl. U ziet het: kombineren is bet grote voorjaarsavontuur. Komt u het gauw mee maken Deventerstrast 1" Apeldoorn Vredenburg 6 Utrecht BELFAST Gewapende Britse soldaten en politiemannen hebben hedenmorgen vroeg een deel van het centrum van Belfast afgegrendeld, nadat door een ontplof fing de ruit van een bakkerswinkel was vernield. „W(j weten nog niet hoe die ontploffing is ontstaan", zei een politie-ambtenaar. In de afgelopen week zijn in Belfast verscheidene bommen ontploft terwijl de spanningen tussen de katholieken en de protestanten weer toenam. Het weekend is dank zij een tapverbod van af 20 uur 's avonds, echter rustig ge weest. In Londonderry heeft een leider van de beweging voor burgerrechten voor katholieken maandagavond verklaard: ,Wij gaan de Unionisten op alle fronten bestrijden...Onze stad Derry zal in de komende maanden het bestuurscentrum zijn van de politieke strijd in Noord- Ierland". De politie heeft inmiddels verklaard, dat staven geligniet zijn geworpen door de brievenbus van de bakkerswinkel, die is gevestigd in een gebouw waarin zich een kantoor van de Nieuwe Ulster Beweging bevindt dit is een liberale Unionistische groep, die uiterst kritisch staat tegenover de extreem protestantse activiteiten. Door de onploffing, die in een groot deel van de stad werd gehoord, werden ook een aantal ruiten in naburige ge bouwen verbrijzeld. Niemand werd echter gewond. Uitgewuifd door een enthousiaste menigte, heeft prinses Irene gister- S middag om hall' zes het St. Rad- boudziekenhuis in Nijmegen verla- ten. De toeloop naar het ziekenhuis was zo groot, dat een officieel af- scheid van prof; Mastboom op het voorplein niet mogelijk was en de auto, waarin het prinselijk paar en de baby de reis naar Soestdijk maakten, snel moest doorrijden naar de uitgang van het terrein. Inmiddels is vastgesteld, dal de J doop van prins Carlos op 10 februa- ri zal plaats hebben in de kapel van 5 het kasteel in het Franse stadje Lig- nières bij Bourges. Het kasteel is bezit van de familie de Bourbon-Parma. Alleen familie- leden zullen de doopplechtigheid bij- 5 wonen. J Enkele dagen later zullen de car- listen in de gelegenheid zijn prins 5 Carlos te zien. Dat zal gepaard gaan met een receptie. Dit zal vermoede- lijk gebeuren in Arbonne. de wüon- plaats van prinses Irene en prins Carel Hugo aan de Spaans-Franse 5 grens. Prins Carel Hugo heeft het week- J einde gelogeerd bij prinses Beatrix en prins Claus. Hij blijft met prin- ses Irene en zijn zoon nu nog een paar dagen op paleis Soestdijk. s DEN HAAG Door de uitbreiding van het wegennet en meer nog door de hogere eisen, die in \e band met de verkeersveiligheid aan de gladheidsbe- strijding worden gesteld, is het jaarlijk se verbruik aan strooi/out in enkele ja ren tot het viervoudige gestegen. Dit schrijft de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker, in antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid J. Willems (PvdA), die de be windsman er op had gewezen, dat tij dens de recente vorstperiode een tekort aan dit zout was ontstaan. Minister Bakker geeft toe, dat een aantal, vooral kleinere gemeenten, tij dens de recente vorstperiode met een gebrek aan strooizout te kampen heeft gehad. Naast de reeds geschetste oorzaak wordt de behoefte aan zout voorts in sterke mate bepaald door het karakter van de winter. Wanneer bijvoorbeeld zoals in de afgelopen periode, geduren de enige weken weersomstandigheden met afwisselend dooi. vorst en veel neerslag voorkomen, moet bijzonder veel zout worden verwerkt. NEW VORK/LAGOS Generaal Go- won, het Nigeriaanse staatshoofd, die kort na het einde van de oorlog met Biafra slechts een goed woord over had voor de „hulp" van de Sovjet-linie, heeft kennelijk weer geprobeerd schoon schip te maken. In een inter view met het Amerikaanse weekblad „Time", het eerste sinds de oorlog, noemt hij de namen van de Verenigde Staten, Rusland, Frankrijk, en Enge land bijna in een adem. Ten aanzien van de eerste twee lan den zegt hij onder meer, dat hun deel name aan de ontwikkeling van Nigeria essentieel is, maar dat ze niet moeten proberen invloed/.ones in het land te verkrijgen. Met Frankrijk en Engeland wilde hij volgens zijn zeggen „vriend schappelijke betrekkingen onderhou den, als deze landen besluiten om vriendelijk te zijn" Ook voor de Afri kaanse landen die tijdens het conflict aan de zijde van Biafra stonden, had Gowon goede woorden over: ..Wij zul len tegenover deze landen geen enkele wrok koesteren en als zij naar ons toe komen en ons de vrienschapshand rei ken is Nigeria bereid te vergeven en te vergeten". Gowon weigerde tijdens het interview echter over de binnenlandse situatie in zijn land te praten. Deze situatie is mo menteel „eer. beetje hoopvol", maar be paald nog niet bemoedigend. Een ge deelte van de hulpgoederen die uit Lagos is weggehaald na het einde van de oorlog, bereikt nu pas de vluchtelingen van de vroegere afgescheiden provin cie. Dit valt op te maken uit verhalen van reizigers die uit bepaalde delen van het land komen. Volgens weer an dere berichten hebben de voertuigen met medicamenten en levensmiddelen nog steeds niet de ergst getroffen stre ken bereikt. Desondanks beginnen nu na een week stilstand, de goederen uit de vele ver schillende landen in de hoofstad Lagos binnen te komen. Het zijn voornamelijk voertuigen, medicamenten, levensmid delen en verplaatsbare hospitalen. Die moeten dan wel nog via door de oorlog onbruikbaar geworden wegen honder den kilometers het binnenland in wor den gevoerd. Bovendien schijnt ook het merendeel van de vluchtelingen er achter te zijn gekomen dat ze zonder veel gevaar uit hun schuilplaatsen in het oerwoud te voorschijn kunnen komen. Ze hebben dan eerst wel verkenners uitgestuurd omdat ze de zaak nog niet helemaal vertrouwen. Aan de hand van de men sen die nu reeds teruggekomen zijn kan worden vastgesteld dat de meesten toch weer teruggaan naar hun oude woon plaatsen. De Nigeriaanse regering is ook bereid de mensen weer in hun oude woonplaatsen te laten terugkeren en werken, hoewel ze niet kan verzekeren dat een ieder hetzelfde baantje krijgt als hij voorheen had. Een ding is in ieder geval wel gerust stellend: het Ngieriaanse Rode Kruis heeft momenteel ongeveer 1.300.000 personen in dienst tegen nog geen half miljoen tijdens de oorlog. WASHINGTON Rusland heeft de Verenigde Staten maandagavond doen weten dat het voornemens is de wapenleveranties aan Egypte op te voeren, nu de Verenigde Staten Israël van wapens voorzien. In een boodschap, die enkele dagen ge leden naar de regering Nixon is ge zonden, krijgen de Verenigde Staten de schuld van de huidige Israëlisehe militaire activiteiten tegen Egypte, zeggen diplomatieke woordvoerders. De Russen beweren, dat de Verenigde Staten als leverancier van militair materieel aan Israël verantwoordelijk zijn en dat zij daarom verantwoorde lijk zijn voor het Russische besluit om de Arabieren meer hulp te verlenen. In diplomatieke kringen in Washington wordt reeds enkele dagen rekening gehouden met de mogelijkheid dat de Sovjet-Unie aan Egypte en wellicht ook andere Arabische landen de mo dernste straaljager, de MIG-23 zal le veren. Welingelichte diplomaten zei den maandagavond dit punt niet te kunnen bevestigen, maar niet ver baasd te zullen zijn indien het op waarheid bleek te berusten. Volgens een vooraanstaande Franse journalist heeft de Sovjet-Unie ge dreigd met militaire interventie in het Midden-Oosten als Israël zijn luchtaanvallen niet staakt. Deze waarschuwing zou door de Russische ambassadeurs in Parijs en Londen zijn doorgegeven aan president Pom pidou van Frankrijk en premier Wil son van Engeland, aldus Edouard Sa- blier, vroeger hoofd van de nieuws dienst van de Franse televisie, nu ver bonden aan het Franse radiostation Europa-1. AMSTERDAM Bij een inbraak in de woning van de familie H. P. K. Keijzer aan de Ilaringvlietstraat In Amsterdam-Zuid is gisternacht een kof fertje met antieke en andere sieraden ter waarde van circa 100.000 gulden ge stolen. Onder de kostbaarheden bevonden zich vijf antieke scarabeeën waar van er drie in een gouden armband en twee in gouden ringen waren gevat en met briljanten bezette broches, oor bellen en ringen. Voorts maakten de in brekers ruim 3.000 gulden in contanten en een koffer mei onder andere dollar cheques en buitenlands geld ten bedra ge van circa 15.000 gulden buit. De heer Keijzer, die directeur van een tapijtfabriek is, heeft inmiddels een beloning van vijfduizend gulden uitgeloofd vooi inlichtingen, die leiden tot opsporing van de sieraden. Het echtpaar was tijdens de inbraak niet thuis. Het trof later een enorme chaos aan. Elke kamer in het drie ver diepingen tellende huis was systema tisch overhoop gehaald. Zelfs de schil derijen waren van de muren genomen, waaruit zou kunnen blijken, dat de in dringers naar een kluis hebben gezocht. MAASTRICHT In het jongensin ternaat „Huize in den Nieuwenhof' in Maastricht is gisternacht oproer uitge broken onder een groot aantal jongens, die het niet eens zijn met het beleid van het bestuur van de school. Bij de opstand werden ruiten en bedden ver nield. Tegen twaalf jongens werd pro- ces-verbaal opgemaakt wegens vernie ling. In Schijndel, een dorp niet ver van Den Bosch, willen de leden van de carnavalsvereniging ,,De Morkolven" hoge ogen gooien in de elk jaar befaamder wordende optocht. Gezamenlijk hebben ze een fiets gecon strueerd, die voor zover men heeft kunnen nagaan de langste onder de tweewielige voertuigen is. Er kunnen dertien mensen op plaatsnemen. Het vehikel meet dertien meter, weegt een halve ton en heeft een kruissnelheid van vijfentwintig kilometer per uur. Met 13 man op één fiets LONDEN De Britse filosoof Ber trand Russell is maandagavond in zün woning te Pcnrhydeudraeth in Wales overleden. Hij is 97 jaar geworden. De mathematicus en Nobelprijswinnaar voor literatuur kreeg ook bekendheid weeens zjjn campagnes tegen oorlog, kernhommeni en rasdiscriminatie. Bertrand Russell is zijn hele leven lang iemand geweest die streed tegen zaken die hem als zijnde onjuist voor kwamen. Hij was ook een van de grootste geesten van onze tijd. Bertrand Arthur William Russell werd op 18 mei 1872 geboren. Hij be hoorde tot een van Engeland's oudste adellijke geslachten en is de geschiede nis ingegaan als de radicale aristo- craat-filosoof. die niets heeft nagela ten om de mensheid een atoomoorlog te besparen Hij heeft zich tot de woord voerder van de wereld tegen het doden op grote schaal gemaakt. In de eerste wereldoorlog bracht hij zes maanden in de gevangenis door. omdat hij niet wenste te dienen. Maar een generatie later kreeg hij van koning «George VI de „order of merit", een onderscheiding die slechts wordt verleend aan grote patriotten en geleerden, onder wie ook Winston Churchill. Toen hij 80 jaar oud was schreef hij zijn eerste roman, getiteld „satan in the suburbs". Als beloning voor zijn litte raire werk over een zeer uitgebreid ter rein kreeg hij in 1950 de Nobelprijs voor de letterkunde. Prof. Russell, die vooral de laatste tijd ageerde tegen de oorlog in Vietnam en die een groot tegenstander was van de atoomoorlogvoering, heeft meer dan 40 boeken geschreven. Niet ten onrechte stond hij bekend als een van 's werelds grootste pacifis ten. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Burgemeester drs. J. A. F. Roeien heeft vandaag als voorzitter van het hoofdstembureau voor de ver kiezingen van Provinciale Staten van Gelderland, de kandidatenlijsten in ont vangst genomen: in de loop van de och tend liet het zich aanzien dat dertien partijen aan de Statenverkiezingen van 18 maart zullen meedoen: KVP, PvdA. CHU, VVD. ARP. Binding Rechts, Boe- renpartü, D'66, PPR. PSP. SGP, GVP en CPN. Omdat de mogelijkheid tot het indie nen van lijsten tot vijf uur vanmiddag zou bestaan is het niet zeker of er nog meer bijkomen of dat er alsnog afval len. In de huidige Provinciale Staten heb ben vertegenwoordigers zitting van KVP. PvdA, CHU, VVD. Binding Rechts, SGP en PSP. Weersverwachting van het KNMI van dinsdagavond tot woensdagavond: Opklaringen, maar in de middag ge leidelik meer bewolking, mogeiyk ge volgd door enige regen. Aanvankelijk matige en aan de kust harde westelijke wind. geleidelijk afnemend tot matig. Weinig verandering in temperatuur. Morgen: Zon op: 08.16; onder: 17.33. Maan op: 07.40; onder: 14.41.

De Vallei | 1970 | | pagina 1