Statenverkiezingen wellicht aanleiding tot politieke storm CHAUFFEUR A. PEEK VEERTIG JAAR IN N.B.M.-DIENST Gouden graficus in de bloemetjes In Rhenen en Veenendaal: Muziek- en zangvaria boeide schooljeugd Bazar voor kosten Driehoekzet zich in voor jonge biljarters Biljartmatadoren in mei naar Rhenen Kamerlid Hans Wiegel (VVD): Van D '66 niet veel te vrezen Brons ere-metaal Verkiezingen prov. staten Hans Wiegel geen vrees Piet v. Egmond bespeelt orgel van Pniëlkerk D'66 vergadert in „Sonvilier,, Kandidatenlijst S.G.P. afdeling Scherpenzeel VALLEI? Belt Schooljeugd naar tandarts Rondgang Drank taboe Zwaar verlies voor De Zwaan VERNIEUWING ONTSIEREND 10550 11079 GOEDE KEUZE Verkeer ontwricht door gladheid BILJARTEN DINSDAG 3 FEBRUARI 1970 VEENENDAALDe uitslag van de verkiezingen voor provinciale staten kan een storm in de Nederlandse politiek doen ontstaan, en er moet rekening mee worden gehouden dat de positie van het kabinet-De Jong daarna veel minder stabiel is dan op dit moment nog. Dit was een van de constateringen van dhr. Hans Wiegel, lid van de Tweede Kamer voor de V.V.D., die gisteravond sprak op een gecombineerde bijeenkomst van de partij-afdelingen Veenendaal en Rhenen, in De Korenbeurs. Vóór 1971 zullen nieuwe partijstruc turen niet zijn bereikt, voorspelde de heer Wiegel. Noch het Progressief Ak koord, noch D'66 zal intern volledig tot klaarheid zijn gekomen. Toch is het wel duidelijk dat juist D*66 bij de aan staande statenverkiezingen (18 maart) een flinke winst zal behalen. Dan rest de vraag wie de verliezers zijn, stelde de heer Wiegel. Wat zijn eigen partij betreft, ook dkarvoor zei het parlementslid winst te voorzien, ofschoon die relatief geringer zal zyn dan die van D'66. Overige prognoses: de christelijke partijen zul len blij zijn als ze constant blijven, de KVP zal „de eerste klap op het moede hoofd" krijgen, en de PvdA wordt geacht met angst en beven af te wach ten of ze zich kan handhaven op het peil van 1966. In de vijftig minuten durende poli tieke bespiegelingen, voor het front van een ruim gehoor met ook VVD-ver- tegenwoordigers uit o.a. Leersum en Renswoude, wijdde Hans Wiegel veel aandacht aan de verhouding WD- D'66. Zijn conclusie was, zoals voor de hand lag, geruststellend: „We hoeven niet zoveel te vrezen, De kiezerswinst die de WD van D '66 weet terug te ha len is even groot als het aantal poten tiële kiezers die we verliezen. Het re sultaat van de uitwisseling is gelijk aan nul." En passant vermeldde het Kamerlid zijn gebleken bekwaamheid in het schatten van mededingers op het poli tieke vlak: in 1966 won hij al zijn wed denschappen met betrekking tot het •antal zetels dat D '66 toen in de Ka mer zou halen. Overigens bond hij zijn gehoor op het hart dat D '66 grote kans loopt (ook) zwarte spikkeltjes op 't ge weten te krijgen, zodra d epartij rege ringsverantwoordelijkheid draagt en compromissen onder ogen moet zien. De heer Wiegel verklaarde voorts dat de VVD bepaald niet achter blijft in het vrij algemene streven van de par tijen naar nieuwe vormen. Hij stelde ondermeer dat óók de WD de laatste jaren herhaaldelijk binnenskamers dis cussieert en resoluties aanneemt. Als voorbeeld noemde hij he tnog vrij re- eente congres kiezer-gekozene. Er werd daar zeer levendig gediscussieerd, en mensen die zeurden werden van het podium geklapt. Daarbij was het laatste congres van de PvdA een ontzettend dolle vertoning, evenals dat van D '66, dat ik heb vergeleken met de congres sen van WD van 4 jaar geleden, maar dan zonder sherry.." Nogmaals tekende Hans Wiegel de sterkte-verhouding tussen WD en D '66 in cijfers: D '66 ondervindt dan wel kennelijk veel weerklank in ons land, maar er zijn nog maar 4 1/2 dui zend leden geregistreerd, en dat is slechts eenderde van de ledenwinst die de WD sinds 1966 behaalde. Het totaal is nu 42.000. Dat D '66 niet vóór de ko mende Kamerverkiezingen met een an dere partij in zee wil motiveerde de heer Wiegel met de veronderstelling dat bij een keuze voor de PvdA de helft zou weglopen naar de WD, en omge keerd. Ook voor de PvdA had het Kamerlid nog iets in petto: oppositie voeren is goed, maar men moet het eventueel ook in de regering kunnen waarmaken. „Als alle PvdA-moties sinds 1 oktober 1969 zouden zyn aangenomen, zou dat ons land 4 miljard extra hebben gekost. Zo- vr zou ook Vondeling het uitgavenni veau niet hebben kunnen opvijzelen". Tegen het einde van zijn betoog schonk de heer Wiegel nog aandacht aan het kiesstelsel in Nederland, dat (o.a. door D '66, die een districtenstelsel VEENENDAAL Zaterdagavond 7 februari verzorgt Piet van Egmond een orgelconcert in de Pnielkerk. Het programma ziet er als volgt uit: 1. Trumpet Volartary van John Stanley. 2. 2e Orgelconcert in Bes-dur van Georg Friedrich Handel; 3. Sonate nr. VI van Felix Mendelsshon Bartholdy; 4. Grand Coeur alia Haendel van Alexandre Guilmant; 5. Ga niet alleen door 't le ven van Jan Zwart; 6. Impromptu uit „Pièces de fantaisie pour grand-orgue" van Louis Vierne; 7. Dieu parmi nous van Olivier Messiaen. Piet van Egmond besluit deze orgel bespeling met een eigen improvisatie over Psalm 150, waarbij hij tevens de samenzang zal leiden. RHENEN Ten gemeentehuize van Rhenen werd gisterochtend de heer A. Peek te Rhenen gehuldigd vanwege het feit dat hjj veertig jaar onafgebroken in dienst was van de N.V'. Nederlandse Buurt Vervoer Maatschappij. Naast het voltallige college van burgemeester en wethouders was ook de directie van de N.B.M. aanwezig om getuige te zijn van de Koninklijke onderscheiding die burge meester jhr. nir. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal de jubilaris op de borst speldde, namelijk de ere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer Peek, die een draagmedaille, een oorkonde en een enveloppe met in houd van zijn directie In ontvangst mocht nemen, kwam op 1 februari 1930 in dienst van de vervoermaatschappij. Hij is al die jaren steeds als chauffeur werkzaam geweest. Zowel de burgemeester als de direc teur van de NBM sprak waarderende woorden aan het adres van de jubilaris.. voorstaat) volgens velen aan herziening toe is. Ook een staatscommissie heeft het onderwerp bestudeerd. „Aan de evenredige vertegenwoordiging wordt niet getornd", stelde de heer Wiegel met klem. Als in de regering het plan zou rijpen om het districtenstelsel in te voeren, zullen de liberale ministers af treden. Als ze dat niet doen zal de VVD-fractie het vertrouwen in het ka binet opzeggen." Het Kamerlid tonde zich wel een voorstander van afschaf fing van de opkomstplicht, die volgens hem het kiesrecht ontsiert. Hij besloot met de verzekering dat de WD zal doorgaan met het uitnodigen van andere partijen, om tot afspraken te komen. „De WD is het intern eens, en zit op winst", verklaarde hij, „we zullen wel zien wie de langste adem heeft." RHENEN De werkgroep D'66 te Rhenen belegt woensdag 11 februari in Hotel Sonvilier een bijeenkomst voor een aantal genodigden. Op deze avond zal de heer J. A. Koot uit Veenendaal, kandidaat van D'66 voor de Prov. Staten, aanwezig zijn. Deze bijeenkomst zal het karakter dragen van een onderlinge „praatavond" met als doel de aanwezigen vooral te interesseren ten opzichte van plaatse lijke en regionale belangen. VEENENDAAL Drukker J. van Hardeveld, eigenaar van »le in de Hoofd- SCHERPENZEEL De SGP in Scherpenzeel heeft gisteren de kandida tenlijst voor de gemeenteraadsverkiezin gen vastgesteld. Lijsttrekker is .1. II. E. Sterk, die wordt gevolgd door 2. N. J. v. Egdom, 3. C. van Bruchen, 4. J. Methorst, 5. H. Valkenburg. 6. A. Hardeman, 7. I. den Dekker, 8. J. Doleweerd. Tot afgevaardigden op de algemene partijvergadering werden benoemd de heren A. Hardeman en J. ten Broek en tot vertegenwoordigers op de provinciale verenigingsvergadering in Arnhem de heren J. den Hartog en A. Bos. De aftredende bestuursleden J. Met horst, J. den Hartog en N. J. van Egdom, werden herkozen. dan «van a.u.b. voor Veenendaal Tot 17.30 uur Van 17.30- 19.30 uur 't Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwa Veenendaalseweg I59 straat gevestigde drukkerij Hardeveld/ Davelaar, zal in zijn leven nooit zo druk zijn geweest met handen schudden dan gisteren toen hij in hotel „La Montagne" recipieerde ter gelegenheid van zijn 50- jarig jubileum als graficus. Bij tientallen kwamen vrienden en relaties hun geluk wensen aanbieden. Toch kwam de jubilaris ook deze mid dag niet geheel los uit de sfeer waarin hij vijftig jaar verbleef. Als entourage was in de hotelzaal een mini-drukkerij opgezet waarin vijftig jaar druktechniek gestalte kreeg in een ouderwetse en een moderne drukpers. Namens het gemeentebestuur waren de wethouders M. Bastmeijer en E. C. Diepeveen vertegenwoordigd. Ook be stuursleden van het Rode Kruis, het Astmafonds, Patrimonium's Bouwvere niging, de Stichting O.C.B. en de chr. Technische Talmaschool verscheneA op de receptie om hun mede-bestuurslid/ju bilaris en zijn echtgenote te feliciteren. VEENENDAAL In het schooljaar 1968/1969 hebben welgeteld 3673 leer lingen van Veenendaalse lagere scholen een oproep ontvangen om te verschijnen voor de schooltandarts. In 256 gevallen gaven de ouders geen toestemming, 105^1ieten er verstek gaan, 11 leerlingen waren zo weerspannig, dat de schooltandarts ze maar weer heeft laten gaan en in 603 gevallen was de behandeling door de eigen tandarts nog niet voltooid. Veertien van de res terende 2698 leerlingen hadden nog geen blijvend gebit, 34 hadden een gaaf ge bit, 918 leerlingen hadden geen afwij kingen waardoor het aantal, dat naar een eigen tandarts werd verwezen op 1732 kwam. VEENENDAAL Ter gelegenheid van de bovengenoemde verkiezingen kunnen kiezers verzoeken hetzij, A. Aan de stemming deel te nemen in een andere gemeente, gelegen in de zelfde provincie als de gemeente, waar zij op de dag van de kandidaatsstelling (3 februari 1970) in het kiezersregister zijn opgenomen (voor Veenendaal dus elke gemeente in de provincie Utrecht); B. Bij volmacht te stemmen, indien zij meedelen, dat zij vermoedelijk niet in staat zullen zijn persoonlijk aan de stemming deel te nemen. De kiezer, die gebruik kan maken van de onder A bedoelde mogelijkheid mag niet verzoeken om bij volmacht te stemmen. Het verzoek om in een andere ge meente of bij volmacht te mogen stem men moet worden gedaan op een for mulier, dat op de secretarie van elke gemeente kosteloos verkrijgbaar is en moet uiterlijk 4 maart 1970 worden in gediend. De kiezer, die in een andere gemeente wenst te stemmen ontvangt na inwilli ging van zijn verzoek een kiezerslegi- timatiekaart (tevens oproepingskaart). De kiezer, die bij volmacht wenst te stemmen ontvangt van de beslissing op zijn verzoek een mededeling. Zijn ge machtigde ontvangt een volmachtlegiti- matiekaart (tevens oproepingskaart). De volmachtgever is niet bevoegd de volmacht in te trekken of persoonlijk aan de stemming deel te nemen. Indien de gemachtigde overlijdt of niet in staat zal zijn zelf aan de stemming deel te nemen, kan de volmachtgever uiter lijk op 4 maart 1970 mededeling doen van de wijziging van een andere ge machtigde. Formulieren tot het doen van deze mededeling zijn eveneens kosteloos op de secretarie van elke gemeente ver krijgbaar. Voor een in het ongerede geraakte kiezers- of volmachtlegitimatiekaart mag geen nieuwe worden verstrekt. Nadere inlichtingen omtrent het stemmen in een andere gemeente en het stemmen bij volmacht zijn verkrijgbaar bij de afdeling verkiezingen der ge meentesecretarie. (Voor Veenendaal: Raadhuis - telefoonnummer: 19114, toe stel 113). Veenendaal, 3 februari 1970. De burgemeester van Veenendaal, P. Bode. VEENENDAAL Het tweede schoolconcert. dat de leerlingen van de Chr. Techn. Talmaschool dit seizoen ge presenteerd kregen, is evenals het eer ste weer een onverdeeld succes gewor den. Niet alleen verdienen daarmee de leerlingen een pluim door hun stille en geboeide aandacht (ruim 200 tieners) maar bovenal geldt deze lof de twee muzikanten die het gepresteerd heb ben met zang en spel binnen het tijds bestek van nog geen uur, de leerlingen een schat aan muzikale ervaring mee te geven. Walter van Canoy en de charmante Olga Göbel hebben samen een onvergetelijk uur van genot weten te brengen. Dat Walter van Canoy meer met dit bijltje heeft gehakt, bleek al direct bij de aanvang. Op meeslepende wijze wist RHENEN „Rijk", zei gisteravond de voorzitter van de biljartver eniging „De Driehoek", de heer J. van Baaren tijdens een persconferentie in café „De Driehoek"„wij zijn in de hele omtrek de enige biljartvereni ging, die wat is gaan doen voor de jeugd. Wij willen de jongens, die graag willen biljarten, dit spel leren. Daarom zijn we al enkele maanden bezig in de bovenzaal van de „Driehoek"Maar aangezien het veel geld kost en die onkosten niet uit de grpte verenigingskas kunnen worden betaaldal thans niet voor de volle honderd procent, gaan we komende vrijdag en zaterdag een bazaar organiseren in het kader van ons twintigjarig bestaan op 17 mei a.s. We hopen dat er netto f 1000,uitkomt, dan zijn we in staat de aanloopkosten te betalen." ken van de te houden bazaar. Men behoeft niet per se door het café. De bazaar kan bereikt worden via de trap aan de kant van het Koningin Elizabethplantsoen. Wanneer de jongeren het biljart spel meester zijn worden er vriend schappelijke wedstrijden georgani seerd. Daarna is het de bedoeling dat zij in competitieverband gaan uitkomen. Dan is het nodig dat er per team minstens vier spelers wor den ingedeeld met één reserve. Daar men tot nog toe slechts zeven jonge ren heeft genoteerd als lid, kunnen er nog steeds liefhebbers bij. Dat is in het kort feitelijk wat het bestuur van de biljartvereniging „De Driehoek" wil bereiken. Tot nu toe worden er zeven jeugdleden in de bovenzaal getraind. Ze hebben daar de beschikking over een door de heer Schrijvershof geschonken bil jart. Als de vereniging het moest ko pen zou er ongeveer vier a vijfdui zend gulden voor op tafel moeten komen. De vefeniging heeft uit de kas de nodige keus gekocht en een com pleet nieuw stel biljartballen. Maar er komt meer kijken wanneer straks vriendschappelijke wedstrijden moe ten worden gespeeld tegen jeugd clubs in Apeldoorn en Amersfoort, Daar komen reiskosten aan te pas. kleding prijzen. en kosten voor de nodige Het bestuur van „De Driehoek" wil veel doen, maar kan niet allés. Vandaar dat nu getracht wordt door middel van een fancy-fair de nodi ge pecunia bijeen te krijgen De leiders van de jeugd zijn de heren Veenendaal, Wennekes en Schrijvershof. Zij zien er streng op toe, dat de jongeren uitsluitend van de bovenzaal gebruik maken en dat er beslist geen sterke drank wordt geschonken. Er is ook een afzonder lijke ingang, net als voor het berei- De muziekvereniging „Ons Genoe gen" heeft aangeboden een muzikale rondgang door Rhenen te maken om propaganda voor de te houden ba zaar te maken. Ook rijdt een wagen mee, belangeloos beschikbaar gesteld door de heer Kooistra, waarop een tafelbiljart wordt geplaatst en waarop de jeugdleden, om wie het hier gaat, plaats zullen nemen, alle maal met een keu in de hand. Het gaat om jongens van 13 - 15 en var 15 - 18 jaar. Het vierde lustrum wordt door de vereniging georganiseerd omstreek1 half mei. Het ligt in het voornemen vier bekende biljarters naar „De- Driehoek" te laten komen. De namen zijn Ceulemans, Vultink, Scholte en Kemp. De heer Kemp is de sterkste speler uit het district Veenendaal. De andere drie hebben al vele lau weren geoogst, zowel nationaal als internationaal. Het belooft voor de echte biljartliefhebbers een bijzon der mooie dag te worden. hij de jongens duidelijk te maken dat de stem het goedkpopste maar tevens mooiste muziekinstrument is dat je maar bij de hand hebt. Hij combineerde zijn praatje met een bespreking van de gitaar zodat aan belangstelling geen ge brek was. Zijn prachtige warme en soe pele stem demonstreerde hij vakkundig in een kort resumé van volksliedjes. Gaandeweg sloeg het enthousiasme van Van Canoy over op de zaal. En dan blijkt dat wat voor jugd je ook neemt, het echt en werkelijk muzikale ieder mens op een bepaald terrein weet te boeien. Want Van Canoy bracht even later rustig „Standchen" van Schubert, een aria van Verdi en het bekende „Als 't effe kan" uit May Fair Lady. Inder daad, een groot verschil in stemming en voordracht, maar het ging er in als koek. Trouwens, wie over zo'n stem be schikt, doet elke zwartkijker glimla chen. Olga Göbel begeleidde het geheel be scheiden en zeker op de piano. Tevens liet ze „even horen" wat je zoal op een blokfluit kunt doen. De jongens zaten perplex. Het is nooit precies in een stukje vast te leggen, hoe de sfeer tijdens zo'n sohoolconcert is, maar dat hier weer vormend en plezierig werk verricht is, kan zeker gesteld wprden. De jongens zullen het bij navraag best willen bea men. Over succes gesproken RHENEN De commissie „School- concerten Rhenen" heeft weer een goe de keuze gedaan door de bariton Char les Fulton uit te nodigen voor een schoolconcert. Dit concert werd' bezocht door de leerlingen van de streekhuis- houdschool, de streekschool voor lavo, alsmede die van de Wilhelmina- en Bergschool. Met „Everytime I feel the Spirit' 'be groette de heer Fulton de jongelui in gebouw „Irene", die deze groet met een gul applaus waardeerden. Charles Ful ton breidde vervolgens in een sappige woordenreeks van Nederlands Fries, Engels een aantal nieuwe en oude songs aanéén. „Exekiel saw the wheel" werd gevolgd door de love-song „Victo ria". Dat de Hemel mysterieus is be zong Charles Fulton in „Heav'n Heav'n" uiters gevoelvol. „How old are you, little Boy" fascineerde allen en werd dan ook met veel applaus be loond. „The Gospel-train" ,de reis naar het beloofde land en „Yankeedoodle, ha, ha, ha," brachten de zaal in extase. Nog was het hoogtepunt niet bereikt. „He's got the whole world in his hands". „En als de zaal dan in één koor roept „Michael Rose", pakt de heer Fulton zijn tamboerijn en krijgt pianist Henk de Jonge volop gelegen heid de zaal van zijn improvisaties te laten genieten. Een ruim 300 leden tel lend koor, zich begeleidend met hand geklap, zingt, jubelt en geniet, zoals het sedert twee jaren niet van een school concert heeft genoten. Een glorieus soltzangfestijn beëindigde dit concert, de dank wordt onderstreept met een in stemmende fluitserenade an aangevuld met een door een tweetal leerlingen van de Wilhelminaschool aangeboden verrassingen. Met de wethouder T. van Lienden, die ondanks zijn bezette agenda toch nog even tijd vond dit concert te bezoe ken, heeft het jonge publiek een goede muzikale middag gehad. B. RHENEN Ook de Grebbestad heeft gisterochtend te lyden gehad van enor me gladheid op de hellende wegen. Tal rijke automobilisten kwamen in nood. Hun wagens gingen aan het gljjden en er was soms niets meer aan te houden. Op de verschillende punten waar de wegen vanaf Rheden Hoog op de rijks weg 25 uitkomen waren de situaties soms levensgevaarlijk. Van ernstige on gelukken kwamen geen meldingen bin nen. Wel reed een vrachtwagen, die de Molenstraat afkwam, tegen de winkelpui van de bloemist Rongen. De spiegelruit ging aan diggelen. Onderaan de hellende straat gekomen kon de chauffeur nog maar juist twee passerende personen auto's ontwijken. RENSWOUDE Na de goede start in de competitie zakte De Zwaan I deze week weer wat verder terug. In Ede werd het een grote nederlaag, daar de drie eerste spelers verre beneden hun normale spel bleven. Vooral C. Vink sr. liet het er totaal bij liggen door een gemiddelde van slechts 1,24 te spelen. C. Vink jr. redde wederom de eer. De persoonlijke uitslagen waren als volgt: Zwaan 1 G. Mulders C. Vink (sr.) C. de Fluiter C. Vink jr. De Vink 1 C. Vink G. J. Eerken A. Beerdsen G. J. v. Kleef Moyenne 2.29 1.24 1.32 2.05 Moyenne 4.00 2.48 3.20 1.51 Matchp. 0 0 0 2 Matchp. 2 2 2 0 Extra winstpunt: De Vink 1. Eindstand: 7—2. Ook het 2e team, thuisspelend tegen BW 3 uit Veenendaal, incasseerde een grote nederlaag. Hier was het J. v. Ee die in de laatste partij de nastoot wist om te zetten in een winstpunt. In zijn eerste partij moest hij 15% meer spelen wegens ziekte van A. Marcus, doch De Koning dacht daar anders over. Toen J. v. Ee regelrecht op de winst af stevende wist hij in een goede slotserie beide punten te pakken. En daar de Renswoudenaar H. v. d. Kaa die voor BW uitkomt, ook de winst behaalde stond de Zwaan met 40 achter. In de laatste partij van J. v. Ee tegen J. v. Os gebeurde het onmogelijke. Na een stand van 214 stevende v. Os met twee series van 12 en 10 J. v. Ee voorbij en wist het eerst de partij uit te maken, na een spannend slot. J. v. Ee redde echter de eer, in de nastoot behaalde hij het enige winstpunt. De stand: Zwaan 2 Moyenne Matchp. G. J. Marcus 2.04 0 J. v. Ee 15% 1.68 0 T. Voorthuizen 1.19 0 J. v. Ee 1.40 1 BW 3 Moyenne Matchp. H. v. d. Kaa 1.93 2 G. Koning 1.68 2 G. de Jong 1.50 2 J. v. Os 1.30 1

De Vallei | 1970 | | pagina 3