„Dierenfilms" op Cinemanifestatie Mantano is voortaan pok: 25 héle goeie king size filtersigaretten voor één-50. h tijd?) Engelse boeren demonstreren Slecht Nederlands-Duits produkt Zwarte panters' voor gerecht Staking bij Ford in Wales UITSTEL NIET ONGEVRAAGD VERLEEND Brief van zes kantjes voor de Koningin Journalist in arrest in Praag Figueras wint in Costa Rica Kamer behandelt donderdag zaak van effecten registratie Weer strijd tussen El Salvador en Honduras Valse Van Goghs in Luzern Lang haar Dan van school af Mercurius" wil federatie van zes bonden Pruik en hril behoedden vluchteling niet voor herkenning Noor staat terecht in Leningrad Actie in Stockholm tegen Haile Selassie Meer zakgeld voor groep bejaarden UIT DE KERKEN Assistent Freud overleden Bisschop Bluyssen „zwart schaap" In Venlo vooral onder jeugd meer criminaliteit DINSDAG 3 FEBRUARI 1970 Ieder festival heeft ook zijn recht op een domper. Op dit achtdaagse cina- ma-spektakel is die negatieve eer te beurt gevallen aan de Duitse verfil ming van een Nederlands boek. de in 1955 verschenen roman „Mercedes, mijn zuster" van Esteban Lopez. In '65 bewerkte de schrijver het ver haal over een incestueuze verhouding tot een novelle, die een plaatje kreeg in de verzamelbundel „Als broer en zus ter". En nu dan de film, die (schrik niet) de titel heeft gekregen van „Deine Zörtlichkeiten". (Jouw heerlijkheden). Regie en produktie waren in handen van Peter Chamoni en Lopez tekende voor een deel van de regie, omdat er tijdens de produktie nogal veel gehar rewar ontstond. Hij schreef tevens de dialogen. De film werd in Barcelona en op Ibi- za opgenomen en op de Cinemanifesta tie tuimelde hij in de diepst denkbare afgrond. De ontmoeting met Esteban Lopez en hoofdrolspeler Bernard Wicki na de voorstelling verliep daarom nogal pijnlijk. De auteur trachtte zich nog wel te verdedigen, maar ten slotte ver loor hij en gaf toe dat de film zich op pure kitsch had gebaseerd en dat bijv. de veelvuldig erin voorkomende liefdesscènes zo erbarmelijk waren dat hij tijdens de opnamen zelf vol afgrij zen was weggelopen. „Deine Zarlichkei- ten" in vliegende vaart af dus door de dichtstbijzijnde zijdeur. De film is trouwens nog door geen enkele verhuurmaatschappij gecontrac teerd, hetgeen betekent dat hij de Ne derlandse bioscoopganger wellicht be spaard blijft. Nee, dan was de tweede Duitse in zending van gans andere koek. Het betrof de keiharde milieuschildering „Jagdszenen aus Niederbayern" van re gisseur Peter Fleischmann. Deze film, die je wan begin tot eind de rillingen over het lijf jaagt, werd op het laatste festival van Cannes in de speciale week van de kritiek gedraaid; op zich als zoiets als een bekroning van klasse. Het verhaal voert ons naar een eng Zuidduits dorpje bevolkt door 230 inwoners, 2 paarden, 387 koeien, 397 kippen en 1045 varkens. Het thema behandelt de jacht. Van mensen op dieren, maar vooral die van mensen op mensen. Want over dat laat ste gaat het in hoofdzaak en de maker verwijst in die richting niet alleen naar het Duitse verleden, hij hekelt tevens de huidige maatschappelijke moraal in zijn land, die hij als vals, onmenselijk en levensgevaarlijk beschouwt. Steeds weer komt zijn camera terug in een immense varkensstal en dat is op den duur bepaald niet prettig om naar te kijken, hetgeen echter de bedoeling van Peter Fleischman was. Hoe gek het moge klinken, maar var- gens speelden gisteren op deze film-cavalcade een belangrijke rol. Want ook in het jongste meesterwerk NEW YORK Met vele beledigingen aan het adres van de rechters en kreten als „Heil Hitler" is in New York een rechtszaak begonnen tegen 16 leden van de militante neger-organisatie „zwarte panters" die verdacht worden van sa menzwering om regeringsgebouwen, politiebureaus en andere openbare ge bouwen op te blazen. Enkelen van de verdachten mar cheerden de rechtzaal binnen onder het uitroepen van „de macht aan het volk" terwijl ze met twee gebalde vuisten de panter-groet gaven. 200 sympathisanten van de 16 ver dachten liepen buiten voor het zwaar bewaakte gerechtsgebouw, riepen ob scene woorden en eisten vrijlating van de verdachten van wie er dertien reeds vanaf april 1969 vastzitten. De zaak dreigde even uit de hand te lopen toen een van de verdedigers voorstelde de families van de verdach ten voor in de rechtzaal te laten plaats nemen. Toen de opperrechter zei dat een dergelijk voorstel schriftelijk moest worden ingediend, begonnen de zwarte panters in koor „Heil Hitier" te schreeuwen. Later riepen ze ook leuzen als „in varkens hebben wij vertrouwen" en „in geld hebben wij vertrouwen" als va riant op een inscriptie in de muur van de rechtzaal „in God hebben wij ver trouwen." STOCKHOLM Circa dertig Ethio pische studenten hebben maandag de ambassade van hun land in Stockholm bezet en houden het personeel vast. Een van hun leiders deelde telefonisch mee dat de ambassade was „bevrijd" na mens het Ethiopische volk. De studen ten waren tot de actie overgegaan uit protest tegen het fascstische bewind in Ethiopië, dat het volk onderdrukt". Zij vernietigden al het „valse propa gandamateriaal" in de ambassade en portretten van keizer Haile Selassie. Als de politie hun zou vragen het pand te verlaten, zouden ze dat op vreedzame wijze doen, vertelde de studentenleider. Het is de tweede maal in een jaar dat studenten de Ethiopische ambassade hebben bezet. SWANSEA (Wales) De automobiel fabriek van Ford in Swansea is geslo ten, nadat 1.500 arbeiders in staking waren gegaan. De stakers eisen een loonsverhoging van tien pond (24 dol lar) per week. De directie heeft een verhoging van vier pond (9.60 dollar) per week aange boden. De staking is zondagavond op een massabijeenkomst uitgeroepen. De 48.000 arbeiders bij de andere fa brieken van Ford hebben ook het aan bod van de directie verworpen, maar hebben zich bereid verklaard te blijven werken zolang er nog wordt onderhan deld. Bij de Ford-fabriek in Dagenham hebben ongeveer 7.000 arbeiders ge dreigd op 16 februari in staking te zul len gaan, tenzij de directie met een be ter voorstel komt. van de Italiaanse regisseur Pier Paolo Pasolini draait het indrukwekkende ge geven om de behuizing van deze dieren, die zoveel in de modder te wroeten hebben voordat we ze als een keurige karbonade krijgen opgediend. Zijn film heeft iüé voor niets de titel van „Por- cile" en dat betekent letterlijk zwijne- stal. Dit gigantische werk bestaat uit twee door elkaar heen spelende episoden: een jongeman uit een schatrijk Duits milieu, die een perverse voorkeur voor varkens heeft en die later ook door een troep van deze beesten zal worden ver slonden, en een knaap die door een woestijnachtig gebied dwaalt op zoek naar mensenvlees. Voor zijn kannibalis- ma zal hij later ter dood worden ver oordeeld. Pasolini, die samen met zijn hoofd rolspeler Pierre Clementi naar de Cine manifestatie was toegekomen, verdui delijkte zijn thematiek in deze film als volgt: „De ene figuur is gehoorzaam en de andere niet. Daarom sterft de een per ongeluk en de man in de woestijn wordt door de maatschappelijk verslon den. Het lijkt een absurd gegeven, maar de zaken liggen heel zuiver èn zwart wit tegenover elkaar. De moraal is de volgende: als je niet wilt worden opge geten, dien je in dit leven te gehoorza men. Dan heb je althans enige kans." Zijn film noemde Pasolini pessimis tisch, radicaal en negatief. „Dat komt misschien omdat ik in Italië leef. In dat land bloeit het neo-fascime in ver scheidene vormen." DEN HAAG Rudolf Kater, biolo gieleraar in Bloemendaal, heeft nooit ongevraagd uitstel gekregen van het opkomen voor de eerste militaire oefe ning. Met dit antwoord op schriftelijke vragen stelt minister Den Toom (defen sie) het Tweede Kamerlid Walburg (a.r.) gerust. De heer Kater, die bekend werd toen hij zijn oproep in brand stak, en sabo- tagelessen voor de radio gaf, heeft zelfs een waarschuwingsoproep gekre gen. Nadat een van zijn hoogleraren een regeling had ingestuurd, die inhield hoe de verdere studie moest verlopen, heeft Rudolf Kater uitstel gekregen, aldus de minister. DEN HAAG Bejaarden die met een uitkering op grond van de Algeme ne Bijstandswet in bejaardenoorden wonen, krijgen met terugwerkende kracht tot 1 januari meer zakgeld. De verschillen die in veel gemeenten voor dit zakgeld van kracht waren, worden opgeheven. Voor het hele land wordt het zakgeld nu tachtig gulden per maand plus 102 gulden per half jaar voor alleenstaan den en 137 gulden per maand plus 144 gulden per half jaar voor echtparen. 59 BAARN De geoloog dr. Tom de Booy, die een audiëntie bjj koningin Juliana heeft aangevraagd omdat al leen op last van haar of van de Tweede Kamer een door de heer De Booy ge wenste strafvervolging tegen minister Luns kan worden ingesteld, heeft giste ren een bref van zes kantjes afgege ven bij de Koninklijke Marechaussee tegenover paleis Soestdijk. De heer De Booy meent dat minister Luns misdrijven tegen de openbare orde en ambtsmisdrijven heeft ge pleegd bij zijn beleid inzake Biafra. De minister zou onjuiste voorlichting heb ben gegeven en informatie hebben ach tergehouden. „Ik heb de verzekering gekregen dat de brief nog voordat de Koningin zou gaan slapen in haar bezit zou zijn", vertelde de heer De Booy. „Dat is toch ook wel weer ontroerend", meende hij. Hij verwacht op zijn minst een uit voerig antwoord op zijn brief. Hij vond het niet juist te vertellen wat er in zijn brief staat. „De Koningin moet de vrij heid hebben erop te kunnen antwoor den." Hij is met zijn verzoek om strafver volging niet bij de Tweede Kamer aan komen kloppen. „Dat heeft weinig zin, want ik acht de Kamer even schuldig als de minister", zei hij gisteren. PRAAG Jiri Lederer, tijdens de libcraliserlngsperiode van 1968 een voor aanstaand journalist in Tsjecho-Slowa- k(je, is onlangs in Praag gearresteerd omdat hü betrokken zou z(jn bjj een zogeheten „emigrantencentrum, dat ac tiviteiten ontplooit die tegen de rege ring gericht zijn". Dit is in welingelichte kringen in Praag vernomen. De arrestatie zou reeds afgelopen donderdag bij het huis van Lederer hebben plaatsgehad. Men vermoedt dat hij tot de drie personen behoort, van wie het ministerie van Binnenlandse Zaken in Praag vorige week de namen bekendmaakte in verband met het be doelde centrum. Officieel is tot nu toe niets van een arrestatie bekendgemaakt. Volgens het ministerie van Binnen landse Zaken, heeft het centrum een binding met een „kapitalistisch land" en wordt het gefinancierd door de CIA. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Lage Zwaluwe: E. C. van Offeren te Gelselaar (Gld.). Aangenomen: naar Ophemert: M. J. Pool te Sloten. Geref. Kerk Vrijgemaakt: Beroepen: te Kantens, Musselk'anadl en Valthermond: K. Folkertsma, kandi daat te Bedum. Geref. Kerken Vrijgemaakt (buiten ver band): Beroepen: te Katwijk: F. van Deur- sen te Haarlem. Chr. Geref. Kerken: Bedankt: voor Drogeham: B. Bijleveld te Bussum; voor London (Ont.) (Canada) (Free Christ. Ref. Church): J. Westerink te Kerkwerve. Geref. Gemeenten: Beroepen: te Nijkerk: H. Ligtenberg te Genemuiden; te Melissant: Chr. van den Poel te Yerseke. Bedankt: voor Leerdam: A. Hooger- land te Werkendam. LAUSANNE (Zwitserland) In Lau sanne is het overlijden aangekondigd van prof. William Boven, een voormalig assistent van dr. Sigmund Freud. Hij is 83 jaar geworden. Prof. Boven werkte tussen de twee wereldoorlogen in Wenen samen met Freud. In 1936 werd hij benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de psychi atrie aan de universiteit van Lausanne; waarvan hij ln 1954 en 1955 rector was. SAN JOSÉ José Figueres Ferrer, kandidaat van de partij voor de natio nale bevrijding heeft bij de zondag in Costa Rica gehouden presidentsverkie zingen zijn tegenstander Mario Echandi, conservatief kandidaat van de „Partij <voor nationale vereniging", verslagen. De jongste uitslagen laten zien dat de liberale kandidaat zich als gekozen mag beschouwen. Hij zal op 8 mei de huidige president, José Joaquin Trejos van de partij voor „Nationale vereniging" op volgen. Figueres verklaarde tegenover jour nalisten, dat nu een tijdperk van voor uitgang voor het land voor de deur staat. De partij voor nationale bevrijding heeft ook de meerderheid in de wetge vende vergadering behaald. DEN HAAG De kwestie van de effectenregistratie, die zaterdag onder werp was van een televisie-uitzending, zal donderdag in de Tweede Kamer aan de orde worden ingesteld. Minister Wit- teveen (financiën) zal op deze kwesite ingaan. Intussen heeft het Tweede Kamerlid drs. E. L. Berg (P.v.d.A.) zijn reeds aan gekondigde vragen gesteld. Hij wil we ten in hoeverre Nederlandse scheeps werven bij de erkenning van effecten betrokken zijn geweest en of het moge lijk is, dat nummers van effecten, waarvan de herkomst niet duidelijk is, ook aan anderen bekend zijn dan aan bevoegde Nederlandse en eventueel buitenlandse autoriteiten. De heer Berg wil van Minister Witte- veen tevens weten tot welke waarde de Nederlandse overheid tot heden heeft gehonoreerd in geld en welke waarde in duplicaat-effecten is verstrekt. TEGUCIGALPA. (Honduras) Een bataljon van het Salvadoriaanse leger, gesteund dooi vliegtuigen, heeft zater dagochtend een aanval gedaan op Las Tablas in de Hondurese provincie Lem- pira, zo heeft een woordvoerder van het opperbevel van het Hondurese leger meegedeeld. De zegsman, kapitein Efrain Gonza lez, deelde mee dat de aanval om 04.15 uur plaatselijke tijd aan de grens was begonnen. Hij gaf te kennen dat de aanval is afgeslagen. Andere militaire woordvoerders deel den mee dat er twee Hondurese func tionarissen tijdens het incident zijn ge dood en dat aan beide zijden verliezen zijn geleden. In El Salvador deelde het ministerie van Defensie mee, dat Hondurese troe pen hadden geprobeerd een aanval te doen op Arcatao in de provincie Chala- tenango. Verklaard werd dat deze aan val geen succes heeft gehad. LUZERN De rechtbank in de Zwitserse stad Luzern heeft gisteren de 56-jarige Anton Achermann, eigenaar van de kunstzaal Hofgalerei, veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf en een boete van duizend franken (onge veer 840 gulden). In de zomer van 1967 had hij 130 schilderijen geëxposeerd, die het eigen dom waren van de Amsterdammer Jelle T. de Boer. Het ging om 115 „onbeken de" werken van Vincent van Gogh en eveneens „onbekende" werken van Cé- zanne, Manet, Toulouse Lautrec en Ma- tise. Volgens de aankondiging van certi ficaten van echtheid. Deskundigen stelden echter vast dat het vervalsingen waren. Achermann, die 110 dagen in voorarrest heeft door gebracht en door een psychiater voor verminderd toerekeningsvatbaar werd verklaard, heeft steeds volgehouden dat hij te goeder trouw was. Hij heeft tegen het vonnis beroep aangetekend. De Zwitserse handelaar heeft ge vraagd dat De Boer ook in Luzem wordt verhoord. De officier verklaarde echter dat De Boer in een apart proces terecht zal staan en dat door de Nederlandse autoriteiten proces-verbaal tegen hem is opgemaakt. NIJMEGEN Het grootste zwarte schaap van Nederland is nu de bisschop van 's-Hertogenbosch, monseigneur J. Bluyssen. Dit heeft de Nijmeegse car navalsvereniging „Het Zwarte Schaap" vastgesteld tijdens een in Berg en Dal gehouden pronkzitting. De bisschop is hiermee opgenomen in de „Broederschap van nationale zwarte schapen", waarvan onder anderen Rid der van Rappard en de voormalige hoofdcommissaris van politie in Am sterdam, de heer Van der Molen, trou we leden zijn. Evenals zij destijds de den, nam de bisschop gisteravond dé bij zijn onderscheiding behorende ver sierselen zelf in ontvangst. De onderscheiding wordt jaarlijks toegekend aan een bekende Nederlan der, die zich met bijzonder goede be doelingen voor het algemeen belang heeft willen inzetten, maar door welke oorzaak dan ook, met kritiek is overla den. ROERMOND De zestienjarige on derwijzerszoon Loek de Moor uit Roer mond, leerling van de tweede klas van de Lindanus-ulo, is door zijn directeur van school gestuurd omdat hij te lange haren zou hebben. Hem werd te verstaan gegeven dat hij niet hoefde terug te keren als hij niet naar de kapper zou gaan. De jongen was gisteren niet op school. Volgens de directeur is uit een schrif telijke enquête gebleken dat 85 procent van de ouders het eens was met het ver bod om langhartgen op deze school toe te laten. Ook zijn leraren het hiermee vol ledig eens, zei de directeur. LONDEN Engelse boeren zijn maandag vijfduizend man sterk naar Londen gekomen om daar bij de parle mentsgebouwen en het ministerie van Landbouw te demonstreren voor meer regeringssubsidie. De boeren willen 141 miljoen pond (338 miljoen dollar) extra steun van de regering. Kleine groepen bezetten de commis siekamers van het Lagerhuis, andere groepen trokken op naar de ministeries van Financiën, Handel en Arbeid. Als de regering de eisen van de boe ren inwilligt, zullen de landbouwsubsi dies voor het komende jaar oplopen tot 650 miljoen pond (1560 miljoen dollar). Afgevaardigden van de boerenorga- nisaties zijn maandag in Londen be sprekingen begonnen met de regering. Men verwacht dat de onderhandelingen een maand zullen duren. VENLO Uit de jaarcijfers die de politie in Venlo heeft vrijgegeven, is ge bleken dat de jeugdcriminaliteit er on rustbarend is gestegen. Van de delin quenten van diefstallen met inbraak was meer dan de helft nog geen achttien jaar. De overige helft bestond voor een groot gedeelte uit mensen tussen de acht. tien en de 24 jaar. In Venlo kwamen het afgelopen jaar anderhalve keer zoveel geweldplegingen voor als het jaar daar voor. Het ging vooral om dronkemana- ruzles en café terreur. UTRECHT De Algemene Bond Mercurius heeft een aantal zusterorga nisaties van het NKV en het CNV voor gesteld samen tenminste twee federa ties te vormen. Mercurius is de bij het N.V.V. aangesloten bedrijfsbond van werknemers in de handel, het bank- en verzekeringswezen en de vrije beroepen. Het gaat hier om zes bonden, waar al jaren een samenwerking mee bestaat. AMSTERDAM Ondanks zjjn ver momming met een pruik en een bril Is de 23-jarige Johnny N., die onlangs uit zjjn gevangenschap ontvluchtte, gisteren weer in de kraag gevat. Een parketwacht van de justitie her kende hem in een koffiebar aan de Vij zelstraat in Amsterdams centrum. Johnny N. nam 16 januari de kuiten. Hij was door de rechtbank in Amster dam tot 3% jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens een aantal diefstallen en inbraken en wegens bedreiging. Na zjjn veroordeling slikte Johnny N. in het huis van bewaring in Amsterdam het haakje van een kleerhanger in. Men bracht hem naar het ziekenhuis van het gevangeniswezen in Vught. Hij wist toen te ontvluchten. Samen met hem ging een Duitser er vandoor. Deze is nog voortvluchtig. Johnny N. is weer naar Vught terugge bracht. MOSKOU Namens de Noorse am bassade te Moskou is maandagavond bekendgemaakt, dat een Noorse jonge man daar binnenkort voor het gerecht zal komen onder de beschuldiging van „kwaadwillige straatschenderij". De jongeman, een student Gunnar Ghengseth geheten, was op 22 januari te Leningrad gearresteerd, toen hij op straat pamfletten uitdeelde waarin de Sovjet-Unie werd beschuldigd van het vervolgen van „andersdenkende" intel lectuelen. De maximale straf zou vijf jaar opsluiting of „ontneming van vrij heid" kunnen bedragen. De ambassadeur te Moskou heeft het Sovjet ministerie van Buitenlandse Za ken verzocht, om toestemming bij het proces aanwezig te mogen zijn en te worden ingelicht over de datum en dé plaats waar het zal worden gehouden.

De Vallei | 1970 | | pagina 6