Voor ingewikkelder verrichtingen mag arts meer rekenen Stembuscampagne D'66 voor Staten van start gegaan Nieuwe N.K.O.V.-praeses wil soepeler prijsbeleid Protest tegen toewijzing van woon bus Alleen wie niet oni voetbal geeft gaat 18 maart stemmen tellen... Ookin sparen is er verschil, informeereens bij de Nederlandse Credietbank, daar vindt u financiële deskundigen en een hogere rente... tot 71/2 Onbehagen bij kweekschool leraren PAUSELIJKE UITSPRAAK WEL DEGELIJK OFFICIEEL Huisorde van Oranje door Koningin vereenvoudigd VERDOVENDE MIDDELEN UIT APOTHEEK GESTOLEN Nederlandse Credietbank BASISTARIEF IS MAAR EEN MINIMUM Ministerie ziet \geen aanleiding j tot stappen Verkiezingen voor Provinciale Staten en F ei jenoord-Vorwarts op dezelde dag Verklaring van het Vaticaan: GEMAKZUCHT „ZOTTE ZAAK" Van Mierlo en Plate in Nijmegen GEZAGSCRISIS WAAROM MEEDOEN? BELEIDSPUNTEN „JAMMER" GEEN UITSTEL APELDOORN Asselsestraat 47 Tel. 05760-16241 DINSDAG 3 FEBRUARI 1970 De rekeningen van huisartsen voor particuliere patiënten dreigen zonder tariefs verhoging toch hoger te worden. Tot nu toe had vrijwel iedere huisarts voor zijn particuliere patiënten een soort eenheidstarief, ongeacht de soort verrichtingen. Consult was consult, visite was visite. Dat gaat nu waarschijnlijk verande ren. De Landelijke Huisartsenvereni ging heeft er in een verklaring aan herinnerd, dat de tarieven kunnen wor den bepaald op grond van aard, inhoud en duur van consult of visite. Die ver klaring is gebaseerd op de richtlijnen van oktober 1966. Daarin werd de art sen geadviseerd voor meer tijd vergen de verrichtingen meer te rekenen dan het minimum basistarief. „Dat de huisartsen van die mogelijk heid tot nu toe geen gebruik hebben ge maakt, moeten zij zelf weten", zei ons dokter C. Salomé, de woorvoerder van de L.H.V. „Zij hebben dat gedaan uit gemakzucht". De L.H.V. overweegt haar leden een brief te sturen, met ongeveer dezelfde inhoud als die van de verklaring. „Die brief', aldus dokter Salomé, „zal dan niet zijn bedoeld als een nieuw advies. Wel om nog eens te wijzen op de ver plichting zelf verantwoordelijkheid te dragen voor de tarieven". In de woorden van dokter Salomé zou de toekomst wel eens hierop neer kun nen komen: „Als meer artsen minder gemakzuchtig gaan worden, zullen meer particuliere patiënten meer moeten gaan betalen dan tot nu toe". Ter verklaring herinnert hij eraan dat de voor het laatst in oktober 1967 geadviseerde tarieven, minimum-tarie ven waren. Zij waren bedoeld als basis tarief voor eenvoudige consulten of vi sites. „Daarvanuit gaande, zouden de artsen dan meer kunnen berekenen voor verrichtingen die meer tijd, in spanning en verantwoordelijkheid ver gen". Op de vraag: „Zal men dit niet zien als een verkapte verhoging van de ta rieven?", luidde het antwoord: „Dat zal wel. Iedere beweging die wij maken, wordt beschouwd als een verhoging". Komen de artsen, die meer dan negen gulden voor een consult berekenen en 13,50 gulden voor een visite, niet in conflict met Economische Zaken? Dokter Salomé: „Dat moeten we af wachten. Wij weten helemaal niet hoe de kwestie juridisch ligt. Naar mijn ge voel zijn negen en 13,50 gulden geen reële tarieven meer. Zij zijn nota bene gebaseerd op cijfers van juli 1969". „Het ministerie schijnt nog steeds te denken dat alle prijs en loonontwikke lingen en de geldontwaarding sinds die tijd in de tarieven waren inbegrepen. Het is toch een zotte zaak dat wij maar steeds op hetzelfde niveau blijven zit ten. Als de vakbonden hun zin krijgen, zitten we over tien jaar nog op dezelf de bedragen". Het ministerie, vindt de woordvoer der van de L.H.V., zou artsen eens moe ten uitleggen waarom zij voor het me ten van bloeddruk, het nakijken van een plasje en het uitspuiten van een oor bij elkaar niet meer mogen rekenen dan het basistarief voor een eenvoudi ge verrichting. Volgens de L.H.V. schuilt de fout 5 DEN HAAG De directeur-gene- 5 raai van het ministerie van Sociale 5 5 Zaken en Volksgezondheid, dr. P. 5 Siderius, staat op het standpunt, dat 5 er voor wat zijn ministerie betreft in 5 feite niets verandert. 5 De artsen hebben altijd mini- 5 mum-tarieven gehanteerd en dat was ons bekend. In de verklaring 5 van de huisartsen schuilt voor het 5 5 ministerie derhalve geen enkele 5 5 aanleiding iets te ondernemen, al- l 5 dus de directeur-generaal. hierin, dat de meeste huisartsen zich tot nu toe hebben gebaseerd op de mini mum tarieven. Hieruit is afgeleid dat dat de normale tarieven zijn. Tenslotte herinnerde dokter Salomé eraan, dat het ministerie in 1968 tegen de huisartsen heeft gezegd: „Voortaan moet u overleg plegen over een even tuele verhoging". Dokter Salomé: „Van onze kant hebben wij dat nooit afge sproken. Het is alleen gedecreteerd". NIJMEGEN Iiy vele docenten van de pedagogische academies (de vroegere kweekscholen) heerst onvrede over de bestaande situatie. Dit kwam duidelijk naar voren tjjdens de gisteren in Nij megen gehouden ledenvergadering van de katholieke vereniging van docenten van pedagogische academies. Tijdens de middagvergadering werd door de grote meerderheid van de onge veer 250 aanwezigen een motie aange nomen waarin op veranderingen wordt aangedrongen. De docenten willen dat de ongedeelde driejarige opleiding aan de pedagogische academies onverwijld wordt ingevoerd. Er moet een rigoureuze uitbreiding van praktij kbegeleidings- uren komen. In de motie wordt verder gepleit voor meer vrijheid bij de organisatie van het onderwijs, een betere herscholingsrege ling, een andere, betere positie van de docenten. Voor 1 april wil men uitsluit sel hebben gekregen voor een interim regeling binnen het kader van een mo gelijke experimentele wet. (Van onze verslaggevers) NIJMEGTN Of het door het baf slechte weer kwam, of door de voorbe reidingen voor Carnaval of omdat men eraan moet wennen na drie jaar weer eens een verkiezingscampagne van start te doen gaan, feit was dat gisteravond in de bovenzaal van het Nijmeegse Kol- pinghuis niet erg druk was, toen de Gelderse regio van Democraten '66 het startschot voor de verkiezingen van Provinciale Staten loste in een vergade ring met twee prominente sprekers: fractievoorzitter in de Tweede Kamer mr. Hans van Mierlo, en de lijstaan voerder voor de Statenverkiezingen mr. F. Plate uit Apeldoorn. Het werd wél een vergadering, waar- ADVERTENTIE SCHEVENINGEN Versoepeling van het prijsbeleid is noodzakelijk en rechtvaardig, zo meent de nieuwe voor zitter van het Nederlands Katholiek On dernemers Verbond, de heer W. Per- quin. Bij de aanvaarding van het voorzit terschap zei hij gisteren in Schevenin- gen, dat met name de arbeidsintensieve bedrijven gebukt gaan onder het huidi ge prijsregiem. Hij dacht daarbij spe ciaal aan de reparatie - en onderhouds bedrijven en de dienstverleningssector. Het bestuur van de Ondernemersfede ratie, waarin katholieke en protestantse middenstanders samenwerken, heeft gisteren een brief aan minister Nelis- sen (Economische Zaken) gestuurd. Daarin wordt om een gesprek over het prijsbeleid gevraagd. De heer Perquin schaarde zich achter de oproep van de industriële werkge vers om de realiteit van de economische mogelijkheden niet uit het oog te ver liezen. Gezamenlijk moet de inflatiespi raal worden teruggedrongen. Daarvoor is echter nodig, dat het NW en het NKV weer hun plaats in het loonover- leg gaan innemen. De nieuwe voorzitter pleitte voor het stellen van prioriteiten bij de besteding van het nationaal inkomen. Hij betwij felde of het „vakbondstientje", waar voor nu zo wordt geijverd, wel zo'n hoge plaats verdient. Scherpe kritiek uitte de voorzitter op de overheid, die bewust voorbijgaat aan de plaats en de betekenis van het mid den- en kleinbedrijf. Fel bestreed hij dat deze sector een aflopende zaak is: In 1968 en waar schijnlijk ook vorig jaar, hebben ca. 16.000 ondernemers het aangedurfd zich als zelfstandig ondernemer te vestigen. Het aandeel van het midden- en klein bedrijf in de werkgelegenheid neemt van jaar op jaar toe. In 1968 werkte in deze bedrijven 24 procent van de be roepsbevolking, aldus de heer Perquin. ■A- - Het echtpaar M. Wolters- Lutgens heeft gisteren de hele dag het gemeentehuis in Leende bezet gehouden uit protest tegen de toezegging van een woonbus, die vol gens hen te vochtig zou zijn. Het echtpaar heeft een zes maanden oude baby. De vrouw is drie maanden zwan ger. ,,De sociale dienst heeft ons een bus toegewezen, die III nat is en lekt. Ik heb pijn in mijn rug en de kleine is ook al ziek. De sociale dienst zegt, dat we het met deze bus moeten doen; dat neem ik niet. Ik ga hier niet meer toeg voordat ze mij een an dere woonwagen gegeven hebben." Na twee uur praten slaag de opperwachtmeester De Bruin er in het woonwagen gezin uit het gemeentehuis te krijgen. De heer Walters was toen al kwaad weggelopen. Zijn vrouw en kind moesten met een politiewagen naar een dokter worden gebracht. Volgens de vrouw zou het kind mazelen hebben. ROTTERDAM Op 18 maart worden de verkiezingen gehouden voor de Provin ciale Staten. Bovendien speelt diezelfde avond Feijenoord voor het thuisfront zijn Europa-cupduel tegen Vorwarts Berlin. In Rotterdam en in Hilversum is men al druk bezig anderhalve maand voor deze bewuste woensdag met de voorbe reidingen om de gebeurtenissen naar wens te laten verlopen. in mén met grote belangstelling naar de sprekers luisterde. Mr. Van Mierlo, („Ik speel hier vanavond maar een onderge schikte rol") schetste ontstaan en posi tie van D'66: „We hebben ons echt wel eens afgevraagd of we wel aan de Sta tenverkiezingen mee zouden moeten doen; we zijn in 1966 immers als lande lijke partij met landelijke doelstellin gen begonnen? Maar we hebben niet lang geaarzeld; onze conclusie was dat het zitting nemen in de Provinciale Sta ten een natuurlijke follow-up zou zijn van ons zitting nemen in de Tweede Ka mer. Ook op het provinciale vlak zijn onze doelstellingen: staatrechtelijke vernieuwing, opstelling van een prak tisch program (gék eigenlijk, het woord pragmatisch gebruiken alleen onze tegenstanders als ze het over ons heb ben) en democratisering. Achteraf be zien hebben we er indertijd niet zo gek ver naast geschoten." De heer Van Mierlo memoreerde de grote gezagscrisis (het gezag is eigenlijk altijd van boven naar beneden gegaan in plaats van naar boven - ondanks het fraaie woord democratie) en betoogde dat het buitenland naar ons kijkt; in dit opzicht het te boven komen van een gezagscrisis op eigentijdse wijze lopen we voorop, kijk maar naar wat er ge beurt op politiek, religieus en universi tair terrein. D'66 is inderdaad begonnen met een aanzet tot een visie; in de prak tijk van het politieke leven is de aanzet steeds verder tot een visie uitgebouwd terwijl andere partijen veel meer na druk leggen op de historische overleve ring waar het handelen wordt inge- propt. Lijstaanvoerder mr. F. Plate zei dat drie motieven D'66 in Gelderland bewo gen hebben een lijst in te dienen: de uitwerking van het appèl van D'66 in 1966, de functie van de Staten bij de verkiezing van de Eerste-Kamerleden (als wij een grondwetsherziening na streven zullen we daarvoor ook een tweederde meerderheid in de Eerste Kamer moeten winnen) en de impor tantie van de taken van de provinciale overheid („ze zijn te belangrijk om ze aan de andere politieke partijen over te laten"). De heer Plate betoogde dat de be stuurlijke organisatie van ons land op de helling moet; „Wij hebben ervoor ge pleit ten behoeve daarvan wetenschap pelijk onderzoek te doen verrichten- het kan zijn dat daaruit resulteert dat aan de provinciale organisatie geen be hoefte meer bestaat maar veel meer aan goede gewesten. D'66 wil verder bevorderen, dat er gelijke kansen voor ieder komen, met name wat opleidings mogelijkheden, informatie en inspraak betreft". De heer Plate vond de wijze waarop de commissaris der Koningin benoemd wordt „niet democratisch" en pleitte ook voor het aangeven van alternatie ven door Gedeputeerde Staten (als er belangrijke besluiten genomen moeten worden). Als belangrijke beleidspunten voor Gelderland noemde hij o.m. werk gelegenheid, behoud van de natuurge bieden en milieuhygiëne. „En-laten we er vooral aan denken dat het nemen van maatregelen op deze gebieden geld gaat kosten", waarschuwde de heer Plate die de kieiers van D'66 opriep hun toekomstige fractie in de Gelderse Staten („als we de opiniepeilers mogen geloven zullen het er één of twee han den vol zijn") zéér kritisch te begelei den. Het probleem voor Rotterdam is vol doende mensen bereid te vinden de stemmen in de bjjna vijfhonderd stem lokalen te tellen. Het probleem in Hil versum ligt in de juiste verdeling van de televisiezendtijd tussen het voet balevenement en de uitslagen van de statenverkiezingen. Hoewel nog niet exact vaststaat dat dc returnwedstrijd Feijenoord Vor warts Berlin inderdaad op 18 maart wordt uitgezonden, houdt iedereen met die mogelijkheid rekening. - De datum van de verkiezingen is vastgelegd in de wet. Op de 43ste dag na de kandidaatstelling worden de kie zers uitgenodigd hun afgevaardigden voor de Provinciale Staten te kiezen. Omdat vandaag, 3 februari, de kflndi- daatstelling plaatsheeft, volgen de ver kiezingen op 18 maart. De beste'oplossing voor Rotterdam en Hilversum zou zijn als óf de verkiezin gen óf het voetbalduel uitgesteld wor den. „Het zou niet goed zijn als wij de wet gingen veranderen alleen omdat er in Rotterdam gevoetbald wordt", vindt mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke, se cretaris van de Kiesraad in Den Haag. Hij zegt het jammer te vinden dat voet ballen langzamerhand belangrijker dreigt te worden dan de politiek. De voetbalwedstrijd Feijenoord Vorwarts Berlin is evenmin uit te stel len. „Het tijdstip van het duel wordt door de Union of European Footbal As sociations (de UEFA) vastgesteld", aldus de heer J. Groeneweg, secretaris van Feijenoord. Deze Europese organisatie houdt geen rekening met binnenlandse gebeurtenissen. Hoe belangrijk ook. Het liefst had de NOS (Nederlandse Omroep Stichting) gezien dat de voet balwedstrijd in Rotterdam vervroegd zou worden. Om zeven uur 's avonds begin van de eerste helft van het Euro pacup-duel, de uitslagen van de verkie zingen in de pauze, de uitzending van de tweede helft Feijenoord Vorwarts Berlin en dan de rest van de uitslagen der statenverkiezingen. - „In overleg met de politie laten wij de wedstrijd Feijenoord Vorwarts Berlin in Rotterdam om half negen 's avonds beginnen. De politie heeft dan ruimer de tijd om de gebruikelijke file-vorming in en rond Rotterdam voor de wedstrijd te verwerken", aldus de heer J. Groeneweg. De zesmiljoen kiesgerechtigden in Nederland zullen niets van beide be langrijke gebeurtenissen hoeven te mis sen. Om zeven uur 's avonds sluiten de stemlokalen en om half negen begint het voetballen. De mensen die de stem men tellen, zullen uitsluitend niet-voet- balliefhebbers moeten zijn. De Staten verkiezingen en het Europacupduel worden in ieder geval niet uitgesteld. ROME Het Vaticaan heeft giste ren alle pogingen om de verklaring van paus Paulus van zondag over het celibaat als informeel aan te merken „ontoelaat baar" genoemd. De paus sprak niet als bisschop van Rome, maar als hoofd van de univer sele kerk. Dit staat in een verklaring, die gisteren door de perschef van het Vaticaan, mgr. Fausto Vaillanc, is voor gelezen. Volgens mgr. Vaillanc kan een derge lijke denkwijze misschien de-tegen het verplichte celibaat gekante groeperin gen tot troost zijn, maar zij- is volko men onjuist. De Surinaamse minister van Bos bouw, Mijnbouw en Domeinen, dr. I. R. Frank Essed is maandag gehuwd met dra. Eva Fruin, lerares aan de algeme ne middelbare school in Paramaribo. De huwelijksplechtigheid werd gehouden ten huize van minister Essed. ADVERTENTIE DEN HAAG Koningin Juliana heeft de structuur van de Huisorde van Oranje vereenvoudigd en gemoderni seerd. De Koningin wil voortaan bij het verlenen van deze onderscheiding als teken van dank en waardering geen verschil meer maken op grond van maatschappelijke verantwoordelijkheid. De Huisorde van Oranje ter erken ning van verdiensten jegens de Koningin of het Koninklijk Huis kende tot dusver een groot aantal rangen en spe ciale onderscheidingen in goud, zilver en brons. Dit aantal is nu beperkt. Voortaan krijgt iedereen, die daar voor in aanmerking komt dezelfde on derscheiding. Voor een bijzondere ver dienste is dat het Erekruis en bij eventuele latere bevordering het Groot Erekruis en het Grootkruis. Voorts zal aan daarvoor in aanmer king komende personeelsleden en hof functionarissen het Kruis van trouw en verdienste voor veertig jaar koninklijke dienst in goud en voor 25-jarige dienst in zilver worden toegekend. De bestaande eremedailles in goud voor kunst en wetenschap en voor voortvarendheid en vernuft worden ge handhaafd. Die in zilver komen te ver vallen. De onder het oorspronkelijke stelsel verleende onderscheidingen, die in de nieuwe regeling niet meei voorkomen, blijven hun volle geldigheid en waarde behouden. KROMMENIE Bij een inbraak in een apotheek in Krommenie werd tij dens het weekeinde een hoeveelheid verdovende middelen ontvreemd. Ook werd een hoeveelheid giftige stoffen gestolen. Vermoed wordt dat meer dan duizend gram verdovende middelen is verdwe nen. Onder de gestolen vergiften be vinden zich strychnine en atrophine, als mede een tiental flesjes met vergiften, herkenbaar aan een rode stip op het etiket. Deskundigen voor uw geldzaken. De Neder landse Credietbank is al geruime tijd één van de snelst groeiende handelsbanken in Neder land (balanstotaal meer dan 1 miljard). Deskundigheid stelt de Nederlandse Crediet bank graag tot uw beschikking: met goede adviezen, met uitstekende service. En boven dien geven wij op spaarrekeningen tot 71/2 procent rente! Kom er eens over praten bij één van onze 85 vestigingen. Of vraag onze bro chure „Spaar Praktisch" u zult dan al snel zelf kunnen zien, dat ook bankzaken beter kunnen zijn, als er een bank achter staat die haar sporen heeft verdiend.

De Vallei | 1970 | | pagina 7