Nasser: V.S. stoken met wapens Midden-Oosten toneel zware gevechten Sp ïonage ui Italië Explosie in Cleveland Dodental treinramp nog onzeker ISOLERING MOET MEER POKKENGEVALLEN VOORKOMEN RAPPORT OVER DUBCEK THANS IN DE MAAK REVOLUTIE INDE BORDEA UX- WIJNKLASSERING Nixon wil touwtjes aan elkaar knopen Over de grenzen Droeve gevolgen treinramp PHILIPS Kunstgebitten 'ARGENTA' SUPER LUX Moordpartij in Mexico Russen werken bij Skoda Mishandeling in Californië Weer gevechten in Rhodesië Storm teisterde Japan Overplanting zenuwen in Mü nclien Aanhouding in Belgisch- Limburg IJS KRUIT OP IJSSELMEER méér licht op tafeL -.voor dezelfde stroomkosten de lamp met het speciale lichtvensteraande onderzijde FOTO'S NASSER VERZOEK DREIGBRIEVEN DINSDAG 3 FEBRUARI 1970 TEL AVIV Israëlische strijdkrachten zijn gisteren opnieuw op verscheidene fronten tegelijk in actie gekomen. Terwijl Israëlische vliegtuigen in Syrië tanks en artilleriestellingen bestookten, drongen andere toestellen door tot diep in Egypte. ADVERTENTIE ROME De substituut officier van justitie heeft bepaald dat twee zaken lieden en twee ambtenaren van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Rome terecht zullen moeten staan in verband met hun aandeel in een in 1968 ondekt spionagekomplot waarbij de gegevens over het Italiaanse radarnet voor leger en vloot aan de Sovjet-Unie waren verstrekt. De vier voornaamste betrokkenen zijn Lucio Quarantelli, een 45-jarige directeur van verscheidene particuliere maatschappij, Algredo Catena (45) procuratiehouder van een handelsbedrijf dat elektronische appa ratuur invoert uit de Verenigde Staten, Ardens Polastri, hoofdkamerbewaarder bij het) directoraat-generaal van de af deling economische zaken van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken en Au- relio Pasquali hoofdarchvaris bij het zelfde ministerie De zakenlieden zullen worden ver volgd op beschuldiging van spionage, de ambtenaren/wegens het onthullen van geheimen. AMECAMECA (Mexico) Zeven houthakkers zijn door schoten en mes steken afgemaakt, terwijl vier hunner collega's zwaar werden verwond, een en ander als een uitvloeisel van een ge schil over het recht om al dan niet bo men te mogen vellen en hout te kappen in een bos gelegen nabij de bekende berg Popocatepell. De houthakkers sliepen toen zij in de vroege morgenuren overvallen wer den door een groep van ongeveer 20 man, die op de slapenden begon te schieten en in te hakken voordat zich iemand kon verdedigen. Slechts twee van de 13 houthakkers konden aan de slachting ontkomen. Sinds 1967 bestaat er een geschil over wie het recht op het hout in een be paald gedeelte van het bos heeft, en na veel gedreig heeft zondagmorgen de ene partij het heft en het pistool en de machete in eigen handen geno men om zich van wat men de „indrin gers" noemde voor eens en altijd te ontdoen. ADVERTENTIE Goed bericht voor de bezitters van Dcntofix - een nieuw aangenaam en hygiënisch poeder - brengt uitkomst voor alle loszittende of losrakende kunstgebitten. Een weinig Dentofix, 's morgens op de plaat gestrooid, houdt Uw gebit de gehele dag, onder alle omstandigheden, vast en zeker op zijn plaats.Tevredenheid gega randeerd. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f.2,60, bij apotheken en drogisterijen. WENEN Russische militairen die In Tsjecho-Slowakye zyn gestationeerd r.ijn in de Skoda automobielfabriek te Mlada Boleslav bij Praag te werk ge steld, om het tekort aan mankracht op te vangen, aldus Radio-Praag. De Russen, die ook vrachtauto's ter beschikking zouden stellen, helpen bij het vervoer, het onderhoud en het schoonhouden van de fabriek buiten de produktiehallen, „alsmede in andere sectoren waar op het ogenblik een te kort aan werkkrachten heerst," aldus het radiostation. Zij zouden hun werk efficiënt verrichten. Radio-Praag gaf niet te kennen of de Russen ook in het werkelijkp roduktie- proces zijn ingeschakeld, of dat zij be taling voor hun werk ontvingen. Op werkdagen verrichten de Russen enige vrijwillige hulp, maar in hun vrije tijd, vooral in het weekend, zou hun activiteit nog grooter zijn. De actie tegen Syrië vormde een hoogtepunt in een reeks tank- en artil lerieduels, die vier dagen geleden be gon. De strijd concentreert zich langs de bestandslijn in de doorgaans rustige, door Israël bezette, heuvels van Golan. In Egypte namen Israëlische vliegtui gen zowel in het uiterste noorden als in het meest zuidelijke gebied militaire kampen onder vuur. Het was de zeven de maal binnen een maand, dat Israëli sche toestellen zo ver in het vijandelij ke luchtruim doordrongen. Een Syrische bekendmaking, dat vier Israëlische vliegtuigen waren neerge haald, werd in Tel Aviv als „puur ver zinsel" weggewuifd. Later zei een legerwoordvoerder in Tel Aviv dat een Israëlisch vliegtuig maandagmiddag door Syrisch luchtaf weergeschut is neergeschoten. De piloot is er uitgesprongen en op Syrisch ge bied neergekomen. Tijdens de gevech ten zijn twee Syrische tanks getroffen. Israëlische piloten meldden dat zij ar tilleriebatterijen hebben zien ontplof fen in het gebied van Rafid in de Go- lan-hoogvlakte. Een woordvoerder in Cairo zei dat bij de aanval op het gebied van Menkabad zeven burgers en drie militairen zijn gewond. Waarnemers zeggen dat het duidelijk is dat Israël met zijn lucht aanvallen Egypte in alle streken van het land en tenslotte daardoor Egypte wil nopen een eind te maken aan de uitputtingsslag en terug te keren naar een bestand. De toestand in het Midden-Oosten was, naar het scheen, gisteren het on derwerp van gesprek in een ontmoeting tussen de Franse president, Pompidou en de Russische ambassadeur in Parijs, Zorin. Frankrijk is voorstander van een ge zamenlijk optreden van de Grote Vier, Amerika, Rusland, Engeland en Frank rijk, om vrede in het Midden-Oosten te bewerkstelligen. Twee Arabische staatsburgers van Is- CLEVELAND (Ohio) Door een ont ploffing is zware schade aangericht in het politiebureau van Shaker Heights. Door de ontploffing werden 15 perso nen, onder wie een rechter en enkele politic-ambtenaren, gewond. Een deskundige vermoedt dat een bo maanslag op het bureau is gepleegd, maar er staat nog niets vast. Het wordt echter uitgesloten geacht, dat het een gasontploffing is geweest. De ontploffing ontstond nadat het meeste personeel van Shaker Heights, een luxueuze buitenwijk van Cleveland, reeds naar huis was gegaan. „De ontploffing maakte het geluid van een vliegtuig, dat door de geluids barrière gaat", zei een brandweerman. Eerst hoorde ik de klap. Vervolgens zag ik het torentje wankelen. Tenslotte stortte het gebouw in". De meeste slachtoffers van de ont ploffing zijn licht gewond. Van een po- litie-ambtenaar is de toestand echter kritiek. Twee rechercheurs werden door een raam naar buiten geblazen. Zij werden niet gewond. SAN FRANCISCO Een federale jury heeft ondersheriffs in San Fran cisco ervan beschuldigd, demonstranten die verleden jaar na studentenprotesten aan de universiteit van Californië wa ren gevangen genomen, te hebben ge slagen en gemarteld. In totaal 12 onder-sheriffs zijn be schuldigd van samenzwering om perso nen in voorlopige hechtenis zonder vorm van proces te straffen, waardoor hun burgerrechten zouden zijn ge schonden. Acht van de twaalf werden ervan beschulidgd demonstranten met een geweer te hebben verwond tijdens de protestacties naar aanleiding van botsingen tussen de politie en studenten aan de universiteit van Berkeley, die een stuk land hadden bezet om daar een „volkspark" van te maken. Een persoon is toen aan zijn verwondingen bezweken en een ander is blind gewor den. Op 22 mei werden meer dan 400 men sen gearresteerd in verband met een grootscheepse protestmars. Op die dag en op 23 mei werden volgens de door de jury opgestelde akte van beschuldiging, gevangenen geslagen en werd sommigen het ademhalen bemoeilijkt, of werden zij anderszins gemarteld door tien van de ondersheriffs. Sommigen van de gevangengenomen demonstrantes hebben later verslagen van hun behandeling bekendgemaakt, waarin staat dat zij werden gedrongen lange tijd te knielen. raël werden gisteren tot vijf en vier jaar gevangenisstraf veroordeeld, ofn- dat ze een aanslag hadden beraamd op Mosje Dayan, de Israëlische minister van Defensie. De twee mannen, beiden 24 jaar, had den een met explosiven geladen auto zullen parkeren voor een restaurant in Tel Aviv, waar Dayan vaak komt. Voor ze hun plan konden uitvoeren werden ze aangehouden. Beiden bekenden. Een Italiaan, Romano Midolini, en een Libanees, Habib Salmon, werden in Egypte tot vijftien jaar veroordeeld wegens het fotograferen van militaire objecten. De openbare aanklager had tegen de twee mannen de doodstraf geëist. President Nasser heeft maandag avond gezegd dat de Israëlische lucht aanvallen op Cairo er slechts toe lei den dat de Egyptenaren nog vastbeslo tener worden om de oorlog te winnen. Hij beschuldigde de VS van het „leve ren van de middelen en wapens voor de Israëlische terreurcampagne". Nasser sprak op de openingsbijeenkomst van een conferentie van parlementariërs uit 50 landen in Cairo. Nasser herhaalde dat alleen met ge weld de Israëlische veroveringen kun nen worden te niet gedaan. „De Arabi sche natie heeft niets anders dan met zijn rug tegen de muur te blijven vech ten. De Arabische natie is zich bewust van de gevaren die dat inhoudt. De Arabieren zijn er zich tevens van be wust dat zij de middelen hebben om hun gebieden te bevrijden. Een andere weg is er niet". BUENOS AIRES De zwaarste treinramp die zich in de geschiedenis van Argentinië heeft voorgedaan kan nu, een dag later, nog steeds niet wor den gereconstrueerd. Met name de be richten over het aantal doden en ge wonden lopen sterk uiteen. Sprak men aanvankelijk over onge veer 200 doden, later nam men aan dat het totale aantal wel boven de 300 zou stijgen. Het laatste bericht evenwel, af komstig van het hoofd van de dienst buitenlandse betrekkingen van de Ar gentijnse spoorwegen, spreekt van on geveer 105 doden en 140 gewonden, hoewel hij er aan toevoegt dat het nog slechts voorlopige cijfers betreft omdat het tot nog toe onmogelijk is geweest van de bijna twintig ziekenhuizen en privé-klinieken die b(j de reddings werkzaamheden zijn ingeschakeld exacte gegevens te verkrijgen. Duidelijk is wel dat het ongeluk zich heeft voorgedaan op één van de druk ste baanvakken van Argentinië, gelegen tussen de plaatsen Pacheco en Benavi- dez, op ongeveer 36 kilometer ten noordwesten van de hoofdstad Buenos Aires. De reddingswerkzaamheden kwamen slechts aarzelend op gang om dat men aanvankelijk de indruk had, dat het een lichte botsing betrof. Later, toen men de ware omvang leerde kennen, werden in allerijl diver se instanties ingeschakeld, waarbij on der meer ook veel helikopters werden gecharterd omdat de plaats van het on geluk zich in een moerassig, moeilijk toegankelijk gebied bevindt. 40 dokto ren werden extra opgeroepen om op de plaats van de ramp eerste hulp te ver lenen. Maandagavond waren de werkzaam heden nog in volle gang. Onder de puinhopen van vijf wagons van de sneltrein, die met 100 kilometer snel heid op de stilstaande stoptrein was ge botst, bevonden zich toen nog vele do den en gewonden. De meesten van hen zaten in de twee laatste wagons van de stoptrein, die volgepakt was met van een vakantieweekeindje terugkerende reizigers. De reddingsploegen hebben het extra zwaar door de vele regens, die in de vorm van wolkbreuken naar beneden komen. Ter illustratie van de kracht van de botsing kan worden aangehaald dat drie wagons tot een derde van de normale lengte zijn „opgerold". Een stofwolk die zich door de botsing vormde was 20 minuten lang tot in de verre omtrek te zien. De ziekenhuizen en klinieken in het gebied ten noorden van de Argentijnse hoofdstad zijn door de ramp overvol geraakt. Via vele extra radio- en televi sie-uitzendingen wordt dringend om bloeddonors en medicamenten ge vraagd. Op dit moment nog snellen honderden mensen van ziekenhuis naar ziekenhuis om te zoeken naar familie leden of kennissen. OORZAAK De Argentijnse spoorweg-autoriteiten hebben onmiddellijk een onderzoek in gesteld naar de oorzaak van de ramp. Hoewel dit onderzoek nog niet is afge sloten is er volgens de eerste berichten waarschijnlijk iets verkeerd gegaan met de baanvaksibnalering in het dis trict Pacheco. Gebleken is ook dat de sneltrein groen licht had. Een groot vraagteken is nog hoe de stoptrein op een verkeerde baan terecht is gekomen en daar tot stilstand kwam wegens een storing aan de motoren. Vermoedelijk is er ergens iets misgegaa» met de wis sels. Volgens een niet van officiële zijde bevestigd bericht, heeft een overval op een station tot het grote spoorwegonge luk in Argentinië geleld, waarbij hon derden mensen het leven hebben verlo ren. De overvallers hadden het perso neel opgesloten, zodat het niet kon doorgeven dat er een trein was blijven steken. SALISBURY In een communiqué van de Rhodesische veiligheidstroepen wordt gemeld, dat bij operaties in de vallei van de Zambesi een Afrikaanse nationalist is gedood en een aantal op standelingen met hun wapens, munitie en andere uitrusting zijn gevangen ge nomen. De Rhodesische troepen leden geen verliezen. Vorige week meldden de Rhodesiërs dat zij elf nationalisten hadden gedood. Aan Rhodesische zijde waren twee do den en zeven gewonden gevallen. Argentijnse militairen leggen slachtoffers van de treinramp naast de rails in afwachting van heli kopters en ambulances. TOKIO In het afgelopen week einde zijn het oosten en noorden van Japan door hevige stormen geteisterd. Volgens de eerste berichten zijn er veertien doden en elf vermisten. Min stens 37 mensen zijn gewond en onge veer 4500 huizen ondergelopen of be schadigd. Onder de veertien doden zijn zeven leden van de bemanning van het Ja panse vrachtschip Koeko Maroe, dat zaterdag zonk. Acht opvarenden van het schip worden vermist. MüNCHEN Tweemaal is een over planting van zenuwen in de kliniek voor neurochirurgie van de universiteit van München geslaagd. Beide ingrepen werden in het begin van juli van het vorige jaar verricht. Pas gisteren werden zij wereldkundig ge maakt. Alvorens er mededelingen over te doen wilden de chirurgen die de ze nuwen hadden overgeplant er zeker van zijn dat hun werk met succes was bekroond. De overgeplante zenuwen waren af komstig van al eerder overleden men sen. Zij waren in een „zenuwbank" be waard. De toestand van de twee men sen die deze zenuwen kregen ingeplant, was door de ingreep zozeer verbeterd dat ongeveer een week geleden een der de zenuwoverplanting werd verricht. Het is nog niet bekend of ook die derde overplanting is geslaagd. De zenuwtransplantaties werden ver richt door dr. Walter Jakob. Volgens dr. Jakob is het succes van zijn overplan tingsmethoden onomstotelijk vast ko men te staan. De eerste die in München een zenuw transplantatie onderging was een 36-ja- rige draaier, bij wie een zenuw in de onderarm was doorgesneden. De draaier kan nu zijn oude beroep weer uitoefe nen. De zenuwoverplantingen in München zijn niet de eerste. In 1963 slaagden chi rurgen in New York erin een zenuw overplanting te volbrengen. Maar zij plantten levend zenuwweefsel over. In München is voor het eerst geconser veerd. Afstotingsverschijnselen doen zich daarbij, anders dan bij levend ze nuwweefsel, niet voor. BRUSSEL Maandag, aan het begin van de vijfde stakingsweek in de mij nen van Belgisch-Limburg, zijn door po litie en Rijkswacht nogal wat arresta ties verricht. Bij de mijn te Eisden wer den twaalf personen aangehouden, te Waterschei vier. Dit was een gevolg van een beslissing van de minister van Bin nenlandse Zaken om alle personen, die niet tot het stakende mijnpersoneel be horen, bij de mijnen vandaan te houden. Het ministerie van Binnenlandse Za ken heeft later in Brussel bekend ge maakt, dat de aanhoudingen bij de mij nen slechts een identificatiecontrole be troffen. Alle betrokkenen zijn weer vrijgelaten. Te Genk werden echter 36 personen aangehouden wegens het werpen van stenen naar autobussen met werkwilli gen of het hinderen van het verkeer en de ordedienst. Deze personen zijn naar het parket verwezen. De mijnstaking was maandag weer volledig bij de Limburgse mijnen. Bij de Ford-fabrieken te Genk werkt vol gens de directie ruim 20% van het per soneel. Ook bij General Motors in Antwer pen is maandag een staking onder het 5.500 man tellende personeel uitgebro ken ter ondersteuning van looneisen. Bij de Ford-fabrieken te Antwerpen wordt deze week onderhandeld over een nieuwe cao. HAMBURG Met zorgvuldige isole ring van de ziektegevallen en andere voorzorgsmaatregelen hebbende West- duitse gezondheidszorgautoriteiten de strijd aangebonden tegen de in Sauer- land uitgebroken pokken. Hierbij is de ervaring, die bij vorige gevallen in de afgelopen anderhalf jaar in de Bondsrepubliek werd opge daan, van onschatbare waarde. Nog midden in de jaren vijftig hield men in Europa het pokkengevaar voor bezwo ren. Maar in het tijdperk van wereld omvattend luchtverkeer, is het ook voor virussen mogelijk geworden zich binnen enkele uren over wereldzeeën en conti nenten te verplaatsen. In 1958 werd de, inmiddels „vaccina- PRAAG „Een precieze analyse van de rol en de verantwoordelijkheid van Alexander Dubcek tijdens de ontwikke lingen voor en na januari 1968, is in voorbereiding en zal aan een volgende voltallige vergadering (van het centrale comité der Tsjechoslowaaksc commu nistische partij) worden voorgelegd". Dit heeft Josef Havlin, eerste onder minister van Onderwijs van de Tsjechi sche regering en kandidaat-lid van het centrale comité, zaterdag op een pers conferentie in Praag meegedeeld. Havlin zei verder dat tijdens de vol tallige zitting van het centrale comité, dat van woensdag tot en met vrijdag bijeen was, zeventig tot tachtig leden zijn afgetreden. Hij gaf te kennen dat in de nabije toekomst nog andere ka derwijzigingen verwacht kunnen wor den. Het centrale comité heeft namelijk hét presidium gemachtigd tot nieuwe wijzigingen, die door het ontstaan 'van nieuwe problemen nodig kunnen wor den. De partijleiding die in april 1969 werd gevormd, kon niet in één klap alle kaderproblemen oplossen. Dit moet ge leidelijk gebeuren in de loop van het consolidatieproces, aldus Havlin. Het centrale comité bestaat op het ogenblik uit 148 leden en 33 kandi daat-leden. Er zijn er „genoeg" uitge treden, zo verklaarde Havlin nog in antwoord op vragen. De onder-minister zei dat Dubcek, die nu ambassadeur in Turkije is, het ver trouwen had verloren en de partij in een bankroet had gestort. In bepaalde orthodoxe communisti sche kringen had men zich tegen de be noeming van Dubcek tot ambassadeur verzet, omdat men van mening is dat de hervormingsleider eerst rekenschap moet afleggen van zijn politieke daden. tIMIMttlllVII Hllllllll nu in iitiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiliiiiiiiiiiiiii in m iiiiimiimliliiiiiiiiiiiiii ii ii Minimin iiiiiiiiiiiiiiiiini li iiiiiiiiiiiniiiiii minium iililiiitiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii IIIIIIMMIIIIIIIIIIIItllMMMIMIMMIIIIIMMMMIIIIIMIIMMIIMMIIIIIIIIIMIIIIIIIIIMIIMI I)e wijnboeren in Bordeaux berei den zich voor op een revolutie. Het wordt er een waarbij geen bloed' zal vloeien, vermoedelijk wel veel wijn. De inzet van de omwenteling is de indeling in klassen van Bordeaux wijnen. Die klopt niet meer met de werkelijkheid. Deze klassering stamt namelijk uit 1855 en ze betreft feitelijk alleen de wijnen uit de Médoc en uit de Sau- ternes. Andere wijnstreken, zoals Po- merol en St. Emilion, ontwierpen daarom een eigen klassement. Dat leek veel op dat in Médoc, maar het gaf de wijnen uit de eigen streek en wie kan men dat kwalijk nemen? een streepje voor. Zo kon het gebeuren, dat de wij nen van het vrij onbekende Ch&teau Ausone genoteerd stond als „premier grand cru", terwijl de befaamde Mouton-Rothschild in de klassering van 855 er met slechts „deuxième cru" afkwam. De jongere Fransen konden dit maar moeilijk slikken. Buitenlanders snapten er helemaal niks van. En vooral het laatste was een handicap. In het bestaan van de wijnboeren in de streek van Bordeaux is de export ten slotte heel belangrijk. Het lag daarom voor de hand, dat de inde ling van de wijnen in klassen begrij pelijker werd gemaakt. Daarom verzochten de Kamer van Koophandel van Bordeaux, de Land- bouwkamer van Gironde en de Fe deratie van landbouwvakverenigin- gen van het departement, het Franse ministerie van landbouw om een nieuwe klassering van de Bor deaux-wijnen. Dit is gemakkelijker gezegd dan gedaan. In tegenstelling tot de Bour gogne, waar de cru (wijnen van soortgelijke of zelfde kwaliteit) tot wasdom komt in verschillende wijn gaarden van één bepaalde streek, wordt deze in de Bordeaux-streek geboren binnen de omheining van een chateau plaatselijke wijngaard, hetzij van kasteel of gehucht). De wijnbouwers schreven con coursen uit om de verschillende „crus" onderling te vergelijken en aande hand daarvan voorlopige klassementen op te stellen. De nieu we klassering zal daarom niet alleen meer de Médoc en de Sauternes om vatten, zoals in 1855, maar ook de Pomerol en de Graves. Behoudens verrassingen zal de kopgroep, die de wijdse titel zal dra gen van „grand premiers crus hors classe de Bordeaux", worden ge vormd door chateau la Fite, Latour, Margaux en Monton-Rethschild (Mé doc), Hhut-Brion (Graves), Yquem (Sauternes), Ausone en Cheval-Blanc (St. Emilion) en Petrus (Pomerol). De nieuwe indeling heeft het voordeel, dat talrijke wijnen een kleine promotie kunnen maken (in naam). Dat neemt mogelijke onte vredenheid over deze herindeling bij de eigenaren van de wijngaarden bij voorbaat weg. Daarmee moest men rekening houden, want zelden is er in Frankrijk een delicater taak on dernomen dan deze. llllllllllllllllMIIIIIIMMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIItlMIfltlllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIftllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIMUIIIIIIIIIIIIIIIIimillllllllllMi tie-lui" geworden, bevolking opge schrikt toen een uit India teruggekeer de arts in Heidelberg zijn omgeving met de ziekte besmette. (Het pokken- virus komt vooral voor in de Ganges- delta in India). Toen kregen 18 perso nen dé ziekte, twee overleden eraan. In 1961/62 waren er in de Westduitse Bondsrepubliek 38 gevallen van pok ken. Deze keer was de epidemie uit In dia en Liberia (West-Afrika) overgeko men. Vermoedelijk uit Tanzania kwam in 1965 het pokkenvirus dat twee mensen in Kulmbach aanstak. Hier echter wist men met massale inentingen te voorko men dat de ziekte zich uitbreidde, even als in 1967, toen, ondanks het feit dat er meer contactpersonen waren, geen menenlevens aan de pokken ten offer vielen. De laatste jaren ism en er steeds be ter in geslaagd het pokkenvirus in be dwang te houden met massale vaccina ties. Nog een eeuw geleden eiste een uit Noord-Afrika afkomstige pokken-epi demie in Nederland, Duitsland, België en Engeland omstreeks een kwart mil joen mensenlevens. Tegenwoordig leidt een enkel geval reeds tot een pokken- alarm dat binnen enkele dagen een heel werelddeel kan mobiliseren. In Noordrijnland-Westfalen zijn nu 200 personen in quarantaine, als gevolg van het uitbreken van pokken in deze deelstaat. Twee personen, een 17-jarige ver pleegster en een 80-jarige man zijn aan de gevolgen van de pokken overleden. Bij 12 personen is infectie geconsta teerd. Ongeveer 100.000 personen in de omgeving van Wimberg en Meschede zijn ingeënt. In het ziekenhuis van Meschede krijgt het echtpaar Klein de ouders van de jongeman die de pokken naar West-Duitsland bracht iedere dag een stapel dreigende brieven, waarin hun de schuld wordt gegeven van de besmetting. Sommige brieven bevatten alleen scheldpartijen, andere dreige menten tot moord toe. Vader Klein heeft er al voor gezorgd dat hij binnenkort een baan in een an dere stad krijgt. - Zijn zoon kon er overigens niets aan den dat hij pokken kreeg. De jongeman had zich in Turkije laten inenten. Dat de vaccinatie mislukt was, wist hij niet, omdat de Turkse arts het inentingsbe- wijs had afgegeven zonder de uitwer king te controleren. Scheepvaart op het IJsselmeer wordt door Rijkswaterstaat uitdrukkelijk on traden. Door de krachtige wind is het ijs in beweging gekomen, waardoor de situatie doorlopend verandert. Er be staat nu een grote kans op kruiend ijs, waardoor zeer gevaarlijke situaties kunnen ontstaan. President Nixon heeft overeenkom stig zijn belofte voor 1971 een ont- werp-begroting ingediend die in even wicht is. Maar het dubieuze overschot van 1.3 miljard dollar op een recordbe drag van 200.8 miljard dollar aan uitga ven berust op het twijfelachtige voor uitzicht van medewerking door het con gres. Nixon's eerste begrotingsboodschap droeg het kenteken van besnoeiing. Hij haalde 5.8 miljard af van de defensie uitgaven, die voor het begrotingsjaar 1971 een bedrag van 73.6 miljard lager z(jn of 71.2 miljard voor strikt militaire functies. Verder is 2.1 miljard bezui nigd op binnenlandse programma's van „lage prioriteit". De uitgaven voor de ruimtevaart werden met 12 procent beknot tot 3.4 miljard. Om de touwtjes aan elkaar te knopen maakte Nixon verder bekend, dat de inning van accijnzen en inkomstenbe lasting zou worden versneld, wat 1.2 miljard dollar meer oplevert. Hij stelde ook andere inkomsten-ver hogingen voor, waarvan sommige zeker weerstand bij het congres zullen ont moeten, zoals verhoging van de postta- rieven, verkoop voor een bedrag van 751 miljoen aan goederen uit voorraden van de nationale defensie en de ver koop van de spoorweg van Alaska, die eigendom van de regering is, voor 100 miljoen. Het budget voor 1971 was het eerste in de Amerikaanse geschiedenis dat de 200 miljard dollar overschreed. Nixon maakte bekend, dat stijgende regerings uitgaven het lopende budget van 1970 heeft aangetast. De uitgaven zijn opge lopen tot 197.9 miljard dollar, waardoor het geplande overschot van 5.9 miljard per 30 juni a.s. is ingekrompen tot naar schatting anderhalf miljard. Nixon noemde als dringende binnen landse programma's het maatschappe lijk welzijn, de strijd tegen de misdaad en tegen de milieu-verontreiniging. Voor deze en nog andere programma's vraagt hij meer gelden. „Hervorming is het wachtwoord van deze regering", zei de president. Ondanks de bezuiniging zal de defen siebegroting de regering in staat stellen te voldoen aan de internationale ver plichtingen door middel van het streven naar een eervolle vrede in Vietnam, door het handhaven van voldoende mili taire macht op potentiële agressors af te schrikken en door met de Sovjet- Unie te streven naar beperkingen op de strategische wapens. Het evenwicht voor 1971 zal een te kort worden als het congres de verkoop zou verwerpen van goederen uit voor raden, welke volgens Nixon ver uitgaan boven de te voorziene behoeften, en als het congres zijn goedkeuring zou ont houden aan de voorgestelde inkomsten verhogingen. Tot deze voorgestelde verhogingen behoren Heffing van sociale verzekerings premies op de eerste 9000 dollar, ver diensten, in plaats van de tegenwoordi ge 7800 dollar. Verhoging van de posttarieven waardoor de inkomsten met 680 miljoen dollar zullen stijgen en het lopende te kort van de posterijen van 1.25 müjard dollar zal verminderen tot 382 miljoen in 1971. Nieuwe of hogere vervoerstarieven met een meeropbrengst van 653 mil joen, w.o. verhoging van de belasting op vliegbiljetten van 5 naar 8 percent, plus een tax van drie dollar op overzeese vluchten. Verlenging tot 1 januari 1972 van de 7 procent heffing op nieuwe auto's en de tien procent heffing op de tele foons. Nixon zei dat de nationale defensie 37 procent van het totale budget ver eist, een kleiner percentage dan in welk jaar ook sinds 1950. Naar welzijnsprogramma's, w.o. on derwijs en gezondheid gaan 41 procent. De andere programma's eisen 23 pro cent op. Wat de buitenlandse hulp betreft" wordt slechts 1.72 miljard dollar ge vraagd voor het bureau voor internatio nale ontwikkeling. Dit cijfer is van jaar tot jaar verlaagd. Voor buitenland se economische bijstand is in totaal 2.1 miljard uitgetrokken. De president vroeg 275 miljoen dollar voor de ontwikkeling van het superso nische passagiersvliegtuig, 163 miljoen meer dan dit jaar. De totale kosten voor de SST worden geraamd op 1.2 miljard dollar. Voor hulp aan de koopvaardij wordt 350 miljoen dollar voorgesteld. Dit is iets meer dan het cijfer van 1970, hoewel Nixon zich krachtig uitsprak voor een campagne om de koopvaardijvloot te herstellen met een 30-tal nieuwe sche pen per jaar. Ondanks een bruto nationaal produkt van 1.4 biljoen dollar in 1975, vergele- kan met 932 miljard verleden jaar, 985 miljard dollar in dit jaar, zal er slechts een spaarpot zijn van 22 miljard dollar om alle nieuwe programma's te finan cieren. Voor 1972 is er, naar Nixon zei, geen of slechts een klein marge. Nixon drong er sterk op aan bij het congres om zijn wetten ter bestrijding van de misdaad die het hele jaar 1969 zijn blijven hangen aan te nemen. Hij vraagt 1.3 miljard dollar voor be strijding van de misdaad, ongeveer twee keer zoveel als in 1969. Aangedrongen wordt op federale subsidies voor luchthavens en luchtlij nen. Uitgestippeld is een program van tien jaar voor onderzoek en belegging voor in totaal 3.1 miljard dollar, plus 2.5 miljard dollar verbetering en aanleg van luchthavens. ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 9