1970 wordt voor boksbond het jaar van grote omwentelingen Beroemde tempel Boroboedoer dreigt in puin te vallen ASC voelt niet voor fusie met Minerva Restauratie- programma van Unesco Zorgen om Java's grootste monument Vreemde „ziekte Weinig bekend Ledenstop bij Instuif A-ijsbreher voor Russen Bus door lawine overvallen VOLLEYBAL IN LIENÜEN Zoon Mussolini wil medailles van vader terug Weer proces in Griekenland Wilt u vlot en efficiënt ingelicht worden over geldzaken? Stap dan eens binnen bij een van de 1700 vestigingen van de Raiff- eisenbank. Daar ontmoet u snelle en goede service. U kunt er terecht voor alle bankza ken. Overigens, hoe klein of hoe groot uw financiële vragen ook zouden zijn: als u die eens rustig wilt bespreken - wij hebben altijd tijd en ruimte voor Gemakkelijk, zo'n Raiffeisenbank in uw directe omgeving. Voor de service die prettig vindt SPAARBANK EN ALLE BANKZAKEN IS A DEN KEU INZIEN Gevonden en verloren GESLAAGD DVVR 1700VESTIGINGEN WOENSDAG 4 FEBRUARI 19/0 DEN HAAG Voor de Nederlandse Boksbond (NBB) wordt 1970 het jaar van grote omwentelingen. Vooruitstrevend denkend is er lering getrokken uit fouten, die in het verleden zijn gemaakt. Zo zal in de vervroegd uitgeschreven ledenvergadering in maart of april een strafcommissie worden voorgedragen. A Voorzitter Hofman: „Wij zijn op de goede weg". Een totaal nieuw huishoudelijk regle ment, aangepast aan de moderne tijd, zal ter goedkeuring worden voorge' legd, terwijl er naar wegen wordt ge zocht om reclame in de bokssport mo gelijk te maken. Vooral het laatste punt zou financieel meer armslag geven waardoor loonder ving bij uitzending naar internationa le toernooien tot de mogelijkheid kan gaan behoren. Grote veranderingen na enkele mis sers, die ruiterlijk worden toegegeven. Het niet mogen boksen op de Olym pische Spelen in Mexico van een op het laatste moment afgekeurde bokser Henko Baars en de strubbelingen, ont staan na de Europese kampioenschap pen in Boekarest die enkele zware straf fen voor Rudi Lubbers, Huppen en Schreg'ardus tot gevolg hadden, hebben het bestuur tot diep nadenken gebracht. De NBB heeft in de persoon van de heer J. Hofman (43) een vooruitstre vend en jong voorzitter. Een rustige persoonlijkheid, die geen commentaar wenst te geven op de door de commis sie van beroep sterk teruggebrachte straffen voor hij de beweegredenen van die commissie heeft bestudeerd. Een man óók die daaruit wel de consequen tie trekt, dat het voltallige bondsbe- stuur, met een naar eer en geweten genomen beslissing, toch te emotioneel heeft gehandeld en die daarom ook met weinig genoegen aan die beslissing te rugdenkt. Voorzitter Hofman, reeds vier jaar zakelijk en resoluut optredend, is de eerste die de gemaakte fouten ook als een goede les wil zien. „In deze moderne tijd is gebleken, dat je als bond een strafcommissie moet hebben. Drie man is voor mij vol doende die zonder vooroordeel kunnen straffen. De wijze, die door de bond is gevolgd, moet op de helling. Er zal een leemte moeten worden opgevuld en wel op zeer korte termijn". Hebben er juristen zitting in het bondsbestuur? DJOKJAKARTA De sombere massa van de beroemde boeddhistische tempel de Boroboedoer rijst als een droef peinzende reuzenfiguur op uit de ochtendmist, die in slierten over de eeuwige rijstvelden van Midden-Java hangt. Steile bergen en rokende vulkanen staan er omheen. Beangstigende, klaaglijke melodieën, voort gebracht door fluiten, zweven door de oude zuilengangen. Dit enorme met mos bedekte heiligdom, gebouwd van stenen uit de rivieren in de zevende eeuw, de gouden eeuw van het boeddhisme, is een van de heerlijkste monumenten van Zuidoost-Azië, vergelijkbaar met de nog beroemdere tempel van Angkor-Vat in Cambodja. Maar deze duizend jaar oude tempel valt letterlijk uit elkaar, steen voor steen. Hele muren verzakken en scheuren naarmate de heuvel, waarop het heiligdom is gebouwd, langzaam wordt weggevreten. Een groep oudheidkundigen, Indone siërs en Europeanen, houdt een wedloop met de tijd om voldoende geld voor re stauratie bijeen te brengen vóór het bouwwerk volkomen in puin valt. Er r.al een bedrag van Qjigeveer 3,5 miljoen dollar nodig zijn om het af te breken en op steviger grond te herbouwen, zo dat het nogmaals duizend jaar overeind kanblijven, maar de Indonesische rege ring, die te kampen heeft met verlam mende economische problemen, heeft geen geld en de Indonesische boeddhis ten, thans slechts ongeveer 8.500, zijn te gering in aantal om te helpen. De opvoedkundige, wetenschappelijke en culturele organisatie van de VN (Unesco) is te hulp gesneld en is bezig geld bijeen te brengen. Deskundigen van de Unesco, van wie sommigen heb ben gewerkt te Angkor Vat, zeggen dat er niet minder dan twaalf jaar zwaar werk mee gemoeid is om de Boroboe doer af te breken, elke steen te mer ken, een nieuwe fundering te leggen en dan de tempel weer in elkaar te zetten, maar als daarmee niet gauw wordt be gonnen, zal de Boroboedoer in puin val len. Prof. Soekomo, directeur van de oud heidkundige afdeling van het ministe rie van Onderwijs en Cultuur, legde uit: „De Boroboedoer lijdt aan een vreemde ziekte, een scheikundig proces veroorzaakt door regenwater, dat de stenen, die van vulkanische oorsprong zijn, binnendringt". „De regen sijpelt door de kern naar de aarde, veroorzaakt erosie op de op pervlakte van de heuvel en zweet door de stenen heen, mineralen uit de aarde meevoerend en deze afzettend op de ste nen, waardoor de „huid" wordt aange tast". Een ander ernstig probleem vormen de temperatuurwisselingen in het wa ter, die kleine explosies veroorzaken op de oppervlakte van de ingewikkeld ge beeldhouwde stenen en pokkenputjes en barsten achterlaten. Aardbevingen, gewoonlijk veroorzaakt door vulkaan uitbarstingen, dringen stenen van hun plaats en veroorzaken spanninspunten. Het gebrek aan financiële middelen maakte in 1967 een einde aan het groot scheepse programma en sindsdien is niets meer gedaan. Inmiddels is de Boroboedoer, ontsierd door houten stutbalken die verzakkende muren overeind moeten houden, bezig te verbrokkelen. De muren trekken krom en hellen gevaarlijk. De kilome terslange, ingewikkelde bas-reliëfs, die bijna elke centimeter van het grijze ge steente sieren, worden bij elke moesson regen geteisterd. Er is weinig bekend over de oor sprong van de Boroboedoer, maar men gelooft, dat de tempel omstreeks 800 is gebouwd door legioenen toegewijde steenhouwers, die op deze toetssteen van de Indonesische geschiedenis in een eindeloze fries 1.400 basreliëfs en boeddha's hebben uitgebeiteld. Het geweldigde, piramidevormige ge bouw heeft zeven terrassen, waarvan de eerste vier zijn overdekt met basre liëfs, die de geestelijke ontwikkeling van de mens uitbeelden, en de bovenste drie slechts versierd zijn met 72 klok- vormige stoepa's (een soort kapelletjes) met beelden van een mediterende boed dha erin. He'. gehele serene monument, gevat a3iuwoA2)oi5t auuoua uaa joop puooj^aq in zijn weelderig tapijt van groen, wordt stoepa. SCHERPENZEEL Gevonden: rood kinderwantje, nylon kindereantje, rood-bruine herenfiets, rode dames beurs, een paar zwarte gebreide hand schoenen, groenen pullover, chroom he renhorloge met schakelband. Verloren: groen met witte wanten, fiat wieldop, bruine gevoerde hand schoenen. SCHERPENZEEL Mej. L. D. S. de Wijs uit Scherpènzeel is geslaagd voor het kandidaatsexamen Germaanse taal en letteren. RHENEN De instuif neemt vanaf heden geen nieuwe leden meer aan voor zover zij afkomstig zijn van bui ten de gemeenten. De toeloop is zo groot geworden, vooral ook nadat de instuif op zaterdag en zondag is open gesteld, dat het be stuur en de leiding dit besluit noodge dwongen moesten nemen. Eerst komt de jeugd uit Rhenen aan de beurt. Jeugdleider Veenbrink: „We hebben volledig begrip voor de jeugd uit.de ge meenten waar zij niet terecht kan, maar we kunnen helaas niet anders. En het moet toch geen janboel worden in de instuif." Dit mysterieuze en vredige monument belichaamt het eigenaardige mengsel van boedhisme en hindoeisme, dat dui zend jaar geleden op Java floreerde. Ja renlang verdween het, toen de Islam tenslotte op Java doordrong. Boeddhis ten begroeven het om het te redden van de gesel der (mohammedanse) gelovi gen. Het werd opnieuw ontdekt, toen de Engelsen gedurende korte tijd Indo nesië bezetten, toen de Nederlanders zich gedurende de Napoleontische oor logen met de Fransen hadden verbon den. Het werd uitgegraven door Sir Stan ford Raffles, die later Singapore stichtte. Een hele reeks Nederlandse ar cheologen zette het werk voort totdat Indonesië zelfstandig werd. Het staat daar nu, omgeven door vul kanen, die nog altijd van tijd tot tijd vuur spuwen en lava uitbraken over de vlakten en rijstvelden', op het punt tot stof te verkruimelen. Java is bezaaid met andere tempels, misschien duizenden, maar geen enkele symboliseert de aloude beschaving van Indonesië zoals deze sombere, zwijgen de piramide. TOKIO Radio-Moskou heeft be kendgemaakt, dat in de Sovjet-Unie een ijsbreker met kernvoortstuwing in aan bouw is, die tweemaal zo krachtig is als de eerste ijsbreker met kernvoortstu wing, de Lenin. Dank zij deze nieuwe ijsbreker, de Arktica, zal het mogelijk zijn zes maan den per jaar door de Poolzee te varen. De Arktica zal tweemaal zo snel zijn als de Lenin. De actieradius van het nieuwe schip zal op een lading kern brandstof 2,5 maal zo groot zijn als die van de Lenin. De Arktica zal vele jaren kunnen va ren, zonder dat het nodig is de kernmo tor van brandstof te voorzien. Het schip wordt uitgerust met een gymnas tiekzaal en een verwarmd zwembad. Alle hutten van de bemanningsleden zullen airconditioned zijn. Nadere bijzonderheden over het schip werden door Radio-Moskou niet ver strekt. BOURG-SAINT-MAURICE (Haute Savoie Frankrijk) 40 passagiers van een toeristenbus zijn dinsdag 30 minu ten in hun bus bedolven geweest onder de sneeuw vöor reddingsploegen hen konden uitgraven. Een kleine lawine had de bus op de weg van Bourg Saint Maurice naar Val dTsère de doorgang versperd. De chauffeur stapte uit om hulp te gaan halen. Toen hij terug kwam, bleek de bus geheel bedolven door een tweede lawine. Door de schok van de lawine waren alle ramen van de bus vernield maar niemand was door het rondvliegende glas gewond. De passagiers hadden getracht zich zelf uit te graven maar dit was niet ge lukt. Er was geen paniek ontstaan. Later is bekend geworden dat ook een lijnbus door een lawine is overval len op dit traject. Ook deze bus moest worden uitgegraven. Er waren eveneens geen slachtoffers. Hofman: „Nee, het zijn allemaal le ken, die gevoelsmatig, naar eer en ge weten, overgaan tot het bepalen van een straf. Er is zelfs een reglements artikel dat bepaalt dat er bij beslissing van het hoofdbestuur geen beroep mo gelijk is. Grote nonsens en ook dat ar tikel wordt geschrapt". Waarqm wel een commissie van be roep en geen strafcommissie? Hofman: „Wij barsten van de com missies. Maar als er in drie jaar niet wordt gestraft komt ook niemand op het idee om een strafcommissie in te stel len. Soms is het goed, ook al kun je sommige zaken niet meer geheel recht zetten, dat er iets gebeurt waardoor je op grote leemten wordt gewezen". Waarom heeft het beroep zo lang op zich laten wachten? „Ten eerste omdat de betrokkenen, pas na enkele maanden in beroep gingen en verder omdat er nieuwe feiten moesten worden onder zocht". Hardwerkende Hofman is niet ge schokt. „We zijn met de bond op de goede weg. Het amateurboksen gaat met sprongen vooruit. De medische be geleiding is zonder overdrijving, de beste van Europa en aan de professio nals wordt steeds meer aandacht be steed". In welke vorm? „Voor de amateurs is er reeds een centrale training. Geen bokser mag meer in de ring verschijnen als hij niet voor honderd procent fit is. En toch neemt het aantal wedstrijden toe". Ook voor de profs? „Keuringen gelden ook voor de profs. Zij moeten zich eveneens onder werpen aan een verzoek van de bond om te worden gekeurd voor een wed strijd". Komen er ook voor de professionals meer wedstrijden? „Het grootste euvel is, dat er in Ne derland weinig promotors zijn. Met de jeugdige Veerman, die toestemming heeft gekregen voor het houden van een toernooi, voor hij zijn licentie krijgt, zijn het er drie. Het feit dat Veerman alleen profs aan het werk laat, is voor Nederland al een stap in de goede rich ting. We moeten er naar toe dat een prof partij niet meer omgeven wordt met amateurwedstrijden. Als deze tendens zich voortzet en waarom niet? zal er ook een strengere se lectie van de buitenlanders kunnen worden toegepast". Ook voor de heer Hofman blijven er natuurlijk problemen. Geld is voor de boksbond een groot struikelblok. Daar om ook neemt het denkbeeld van het voeren van reclame steedi vastere vór men aan. Hofman: „Er zjjn ongeveer 1300 ama teurboksers, van wie een deel over zou kunnen stappen naar de profs. Als er maar Werk voor is. Reeds als amateur moet een bokser veel geld uitgeven. Reclame is modern geworden. Hét voe ren daarvan is een kwestie van wennen en we zullen een barrière moeten door breken. Bij meer inkomsten zullen we ook kunnen gaan denken over een soort loonderving bij internationale wedstrij den, wat nog altijd onmogelijk is". „We maken fouten, maar we probe ren het beste te doen. Zo hebben we inspraak van de bokse-s al enkele ma len toegepast. Wij wi n best met ze praten en begrijpen hun problemen". Vooruitstrevende Hofman, een harde doorbijter, een noorderling met een harde kop, zoals hij zelf zegt, wil ook in de boksbond een moderne opzet. Zijn wilskracht is waarborg voor het slagen daarvan. „Dat moet slagen", zo meent hij. „Als iedereen een positieve bena dering kan opbrengen, zijn we al een heel eind op weg". LIENDEN De Ambtenaren Sport Club in Lienden voelt niets voor een fusie met de andere plaatselijke volley balvereniging Minerva. Trainer en aan voerder P. Verwoert zegt hierover: „Kijk, ze kunnen ons wel van alles ver wijten, maar dat is niet fair. ASC speelt recreatief, dat wil zeggen buiten competitieverband. Onze mensen kun- nern er gewoon de tijd niet voor vinden om in een competitie te spelen. Ze wil» len het ook niet". Op grond van de doelstellingen heeft een fusie zelfs geen zin naar het in zicht van de heer Verwoert. In tegen stelling tot ASC neemt Minerva name lijk wel met verschillende teams aan de competitie deel. Dat strookt niet met de opvattingen van ASC. „Alles wat er verder achter wordt gezocht is nonsens. Er bestaat natuurlijk een gezonde con currentie, maar die is er tussen Ajax en Fèijenoord toch ook?" De heer Verwoert geeft nog een ver klaring voor het feit, dat Minerva geen O ROME De jongste zoon van wijlen Benito Mussolini, de Italiaanse dictator heeft de regering aangeklaagd in een poging de regering te bewegen de fa milie de decoraties en andere persoon lijke eigendommen van Mussolini terug te geven. Deze voorwerpen, aldus Romano Mussolini, een beroepspianist, berusten thans bij het ministerie van justitie. De familie van Mussolini heeft de regering de jaren volgend op het eind van de oorlog al verscheidene malen aangeklaagd. In mei 1969 bereikte de weduwe Mussolini, Rachele, er na jaren mee dat zij een staatspensioen ging ont vangen groot 230 dollar per maand. uitnodiging kreeg voor het Lindekamp- toernooi. „Onlangs hebben we een ver zoek gedaan aan het damesteam voor het spelen van een wedstrijd tegen on«. Eén dag voor de ontmoeting kregen we bericht, dat Minerva niet kon spelen in verband met de bondsbepalingen. Bij informatie is mij gebleken, dat de bond dergelijke wedstrijden toch wel ooglui kend toestaat. Voor mij was het dan ook een beetje kolder. Het had toen geen zin om Minerva een uitnodiging t« sturen voor het toernooi". De ASC-vertegenwoordiger zegt tot slot, dat hij met de Minerva-bestuur- ders graag de kwestie wil bespreken. „We willen ook wel wedstrijden spelen tegen Minerva", betoogt hij. SALONIKI De openbare aanklager in Saloniki heeft tegen acht van de ne gen man die terechtstaan voor een krijgsraad gevangenisstraffen geëist variërend van twintig tot vijf jaar, om dat zij zouden hebben samengezworen de Griekse regering omver te werpen De negende man zou volgens hem voor een periode van drie jaar gedepor teerd moeten worden. De aanklaagden, van wie er zeven student zijn, zouden allen lid zijn van de organisatie „volksstrijd". Zij zouden acties beraamd hebben tijdens het be zoek van premier George Papadopoe- lous aan Saloniki vorig jaar september. De getuigen a charge verklaarden, dat de aangeklaagden tijdens hun aanhou ding in het bezit waren van vijf tijd bommen, een revolver en dynamiet. De aangeklaagden zeiden dat zij wel van plan waren geweest de regering omver te werpen, maar dat zij dit zon der geweld hadden willen doen. Zij wa ren tegen het kolonelsbewind, maar wilden dit niet vervangen zien door een communistische regering. G\foor mensen van deze tijd 13 RAIFFEISENBANK

De Vallei | 1970 | | pagina 12