Arie de Vroet: „We barsten van het talent" Jong Oranje kan al mee in Europese top Leyn Loevesijn tekende voor Mars-Flandria Oslo 's Bislet-stadion is al volledig uitverkocht Een all-round auto, dieMercedes280 Een klasse apart. Al eens gereden? De Vries N.V Koersen Hilversum Hans Kraay moet worden geopereerd Etappeschema Parijs-Nice Zoetemelk maakt debuut als prof Verrassingen in Philadelphia SPORT IN 'T KORT BASIS De rijkst geïllustreerde brochure verbleekt, vergeleken bij een proefrit met de Mercedes 280 S of SE. Die is groots. Hier ondergaat u één harmonische totaliteit van veiligheid, betrouwbaarheid en comfort zoals u misschien niet voor mogelijk hield. In deze auto is op alle punten nèt dat stapje verdei gegaan waardoor de volmaaktheid bereikt lijkt Mooie woorden? Neen. Want zoals we al zeiden: de praktijk is nog veel mooier. Een praktijk die niet hoeft te éindigen met een proefrit. AUTOMOBIELBEDRIJF i; WOENSDAG 4 FEBRUARI 1970 sp or/ BREDA Voor het UEFA-jeugdelftal nadert het „uur-der-waarheid" bijna angstig snel. Nog ongeveer vier maanden resteren Nederlands sterkste zestien tot achttienjarige voetballers. Dan zullen zij moeten bewijzen, dat zij zich te midden van Europa's elite-jongeren kunnen handhaven. Vier maanden waarin druk zal worden „gesleuteld". Maar, er is reeds opvallend veel werk verzet. Serieuzer dan ooit bereiden oefenmeester Arie de Vriet en begeleider Jack van Zanten de jeugdige kerngroep op de naderende topgebeur- tenis voor. Reeds in de zomer van het vorige jaar bevestigde de UEFA-jeugd, dat een gematigd optimisme is gerechtvaardigd. Toen won zij een vierlandentoernooi, rekende zij af met tegenstanders als Noorwegen, Zwitserland en Denemar ken, Arie de Vroet: „Kwaliteit was er in overvloed, het winnen van zo'n toernooi is fijn. Maar belangrijker was, dat wij de kans hadden om snel tot een team, een geheel te komen". AMSTERDAM De 21-jarige Am sterdammer Leijn Loevesijn, die in het najaar van 1969 naar de beroepsklasse overging, heeft dinsdag een contract getekend met Mars - Flandria. Deze nieuwe sponsor in de wielersport zal de sprinter Loevesijn geheel vrij laten in de samenstelling van zijn programma. Dat is overigens gericht op de wereld kampioenschappen medio augustus in Leicester, waar Loevesijn volgens Jan Derksen tot de favorieten zal behoren. „Vooral nu Sercu en Beghetto besloten hebben niet meer in de sprint uit te ko men is Leijn voor mij de grote kans hebber op de wereldtitel", aldus Derk sen, die de jonge professional op zijn PARIJS Net als in de Ronde van Frankrijk zal dit jaar ook voor Parijs- Nice een mini-wedstrijd worden gere den voor de aanwijzing van de leider in het algemeen klassemen op de eerste dag van de wedstrijd. De deelnemende ploegen zullen op de baan van Vincennes een tijdrit over 300 meter rijden en uit de winnende ploeg de tijd van de vierde renners is beslissend mogen de renners individueel nog eens proberen 1000 m zo snel mogelijk af te leggen. De snelste rijder van deze 1000 m krijgt op 9 maart de leiderstrui aan voor de eerste etappe. Het parcours van Parijs-Nice ziet er als volgt uit: le etappe, 9 maart: Dour- dan-Joigny 114,4 km, 2e etappe, 10 maart: Joigny-Autun 183,5 km, 3e etap pe, 11 maart: Autun-St. Etienne 189 km, 4e etappe, 12 maart: St. Etienne-Bollene 196 km, 5e etappe, 13 maart: Bollene- Plan de Cuques 190 km, 6e etappe. 13 km, 7e etappe, 15 maart: Hyeres-Stè. Maxime 73 km en Ste. Maxime-Seillans 99 km, 8e etappe, 16 maart: Seillans-Nice 108 km en Nice-la Turbie 9,5 km tijd rit AMSTERDAM De 21-jarige Joop Zoetemelk, vorig jaar winnaar van de Ronde van de Toekomst en daarna overgestapt naar de rijen van de pro fessionals, zal zijn beroepsdebuut ma ken in de Ronde van Andalusië, die van 15 tot en met 21 februari wordt gehou den. Hij vertrekt dan als kopman van de nieuwe Mars-Flandria formatie, die voor deze koers voorts zal bestaan uit onze landgenoot Eddy Beugels en de Belgen Leman, David, Dierickx, Monse- re, Mahieu, Deboever, Coulon en Bau- dart. Op het programma van deze ploeg staan voorts alle grote klassiekers, de Ronde van Normandië, Zwitserland en Luxemburg en ook de Tour de France. Volgens een zegsman van de fabriek heeft Parijs al laten doorschemeren, dat de ploeg in de Tour zal kunnen starten. moeilijke weg omhoog zal begeleiden. Het ligt in de bedoeling, dat Loeve sijn zich in het begin van het seizoen in kleinere wegwedstrijden in vorm rijdt. „Leijn is 'n typische krachtsprinter, die best nog vijf dagen voor een grote sprintrace op de weg kan fietsen", zo meent Derksen. Daarnaast is het stre ven van Derksen om zijn pupil zo snel en zo vaak mogelijk kennis laten ma ken met zijn concurrenten voor het we reldkampioenschap, van wie Derksen met name de Italianen Damiano en Gaiardoni. de Belg Van Lancker en de Amerikaan Jackie Simes noemde. „De Italiaanse bond gaat speciaal voor de sprinters op zijn kosten in Milaan een aantal wedstrijden houden ter training. En het zal me wel lukken om daar ook Leijn in de baan te krijgen". Voorts staan de grote prijzen van Kopenhagen, Parijs en Asterdam op het programma van de Amsterdammer. HILVERSUM De beste, dat wil zeggen snelste en sterkste paarden op de winderige avond waren gisteravond in handen van de amateurs, maar dat in alle gevallen toch niet even duidelijk zichbaar. Er waren nogal wat galoppa des, zelfs enkele uitschakelingen, o.a. van een der favorieten Fire Bird W. Even scheen een andere favoriet, Bar- barossa W. met de altijd goed sturende amateur Gerard van der Wal de race voor zich op te eisen, maar met een tussensprint kwam Entry Volann met Henk van der Linden oud-voetballer van het Nederlands elftal) heel gemak kelijk voorbij Barbarossa om met me ters verschil nog te winnen. De uitslagen zijn: Bizonprijs: 1. Gay Areta (C. J. A. van Leeuwen) 1.32.0 2. Hades; 3. Guardo Be- roona. W: 1.70 pl 1.20 1.40 3.30; koppel 4.20; cov 2.80; trio 88.20. Boaprijs: 1. Helene H (P. R. R. Kop- pejan) 1.31,2 2. Gabrielle Mac 3. Harol- dine. W: 7.40 pl 2.30 1.80 2.00; koppel 32.50; cov 5.70 Buffelprijs: 1. Godetia (W. C. Strooper) 1.27.3; 2. Farah Bel win 3. His tory Way. W: 4.80; pl 2.40 2.60 1.60; koppel 7.50; cov 7.40; trio 404.60. Amateurwinterkampioenschap 4: 1. Entry Volann (H. van der Linden) 1.25.2; 2. Barbarossa W; 3. Amad Kin- ley. W: 2.20; pl 1.40 1.80 3.50 koppel 6.40; cov 4.70. Baviaanprtfs: 1. Grace Rodney (P. Smit) 1.27.2; 2. Etty Hollandia; 3. Fri day. W: 3.40; pl 1.50 2.30 3.30; koppel 9; cov: 5.60. Cachelotprijs: 1. Diana Hanover (M. Bouwhuis) 1.25.8; 2. Chungo Beroona; 3. Esmeraldine H. W: 15.80; pl 5.30 5.90 2.80; koppel: 9.30; cov: 20.90; trio 2.2326,5. Antilopeprijs: 1. Goldfinger (J. de Jong) 1.27.3; 2. Exclusif du Commerce: 3. Freddy Scotch. W: 10.20; pl. 10; 3.40; koppel: 31.90 cov: 5.10. Albatrosprijs: 1. Heros (F. Eerenberg) 1.27.-; 2. General Scotch; 3. Fair Dale W: 3.20; pl: 1.60 1.70 3.10; koppel: 6.-; cov: 5.-; trio: 302.20. Bizonprijs: 1. Gre Again (H. Pools) 1.32,5; 2. Hollo Z; 3. H. Bond. W: 7.80; pl: 3.60 1.90 2.20; koppel: 5.80; cov 5.10. Totale omzet: 237.390,50. Belangrijk moment voor Leijn Loevesijn, die naar de top zal wor den gevoerd door oud-wereldkam pioen sprint Jan Derksen (rechts). MADRID De Spaanse bondscoach Ladislao Kubala heeft Francisco Gento niet geselecteerd in de groep van dertig spelers, waaruit het elftal zal worden gekozen, dat op 11 februari in Sevilla tegen West-Duitsland speelt. Gento is 36 jaar en speelde 43 keer voor Spanje. De legendarische doelman Ricardo Za- mora is recordhouder met 45 wedstrij den. LIMA Het elftal van Peru, ge plaatst voor de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap, zal van 8 tot 30 april ter voorbereiding wedstrijden in Europa spelen. De te genstanders zijn onder meer: Sevilla, Elche, Milan, Oost-Duitsland, Frankrijk en Aiiderlecht HELSINKI Het Finse lid van het Internationaal Olympisch Comité Erik Baron von Frenckel heeft in Helsinki verklaard, dat een stad als Moskou het verdient de Olympische Spelen te orga niseren. Moskou is met Florence, Los Angeles en Montreal kandidaat voor de Spelen van 1976. (13). Dat vroege toernooi was een eerste stap op weg naar het grote doel: het eindtoernooi in Glasgow. Seizoenen achtereen bewees de UEFA-jeugd in een dergelijk evenement mee te kun nen, maar tevens bewees zij, dat de va derlandse jeugd iets mist. Arie de Vroet: „Technisch en tactisch zijn wij superieur. Maar fysiek komen wij veel te kort. Engelsen en Westduitsers zijn misschien kwalitatief minder maar hebben, naast een enorme inzet, die li chaamskracht". En begeleider Jack van Zanten: „Daarom moeten wij veel wedstrijden spelen. Tegen eredivisieclubs, dan ko men de jongens onder druk te staan. Dat is belangrijk voor hun karakter vorming". De voorzichtige hoop op succes bete kende tevens een verruiming van de steun van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond (KNVB.) Van Zanten: „Wij hebben er hard voor moeten knokken. Maar de erkenning is er. Het budget wordt groter, er komen meer oefen wedstrijden. Kortom: de KNVB heeft de opzet en de bedoeling van ons werk begrepen". „Met de UEFA-jeugd leggen wij de basis voor Jong Oranje en zelfs het Ne derlands elftal. Hoeveel spelers zijn niet uit de UEFA-jeugd voortgekomen? Overal waar ik kom, zie ik jongens spe len die hun opleiding in de UEFA-jeugd hebben gekregen. Dat is de opzet. De jongens moeten weten, dat zij erbij ho ren, dat zij als volwaardig worden er kend". Met de onontbeerlijke steun van de KNVB bouwde Van Zanten met De Vroet aan een uitgebreid oefenpro gramma. Tegen West-Duitsland werd het 0-0. De Vroet: „Wij hadden nog meer wedstrijden willen spelen. Maar de wedstrijd tegen de Engelsen moest vervallen omdat wij tegen hen in het eindtoernooi moeten spelen". En Van Zanten: „De wedstrijd tegen Zweden werd door de bond afgevoerd. Jammer, maar wij hopen nu, dat wij nog tegen de Schotten kunnen uitko men. En tegen de jeugd van Israël. Maar aan die wedstrijd til ik niet zo zwaar". In ieder geval een uitgebreid oefen programma, een serieuze aanpak. Beter dan in voorgaande jaren? De Vroet: „Misschien wel. Maar vroe ger durfde men jongens van zo'n zes tien jaar niet aan spanningen en publi citeit bloot te stellen. Men was huiverig voor interlandvoetbal op die leeftijd. Dat is nu veranderd. De resultaten, die de Oostbloklanden en ook Engeland en West-Duitsland boeken hebben de pe dagogen van mening doen veranderen." „Wij, in Nederland, hebben nu ook een jeugdplan. Bij ons wordt de jeugd van veertien jaar al in een internatio naal elftal gebundeld. Maar in feite moet dat al op twaalfjarige leeftijd gebeuren. Dan kun je pas hopen op een goede doorstroming." „De UEFA-jeugd heeft in de afgelo pen jaren bewezen nut te hebben. Tal loze krachten voor het huidige topvoet bal zijn via de UEFA-elftallen doorge stoten. Ook nu is er materiaal genoeg. Johan Neeskens bijvoorbeeld van RCH; die is nu al rijp voor het topvoetbal. En misschien ook een Sjoerd Ruiter van Ajax en een Van Marwijk van Go Ahead. Kortom: wij barsten van ta lent". Die overtuiging rechtvaardigt de aan pak van De Vroet en Van Zanten. Maar zij willen nog méér. Van Zanten: „Als het goed is moet trainer De Vroet op 18 maart de wedstrijd tussen de jeugd van Engeland en Schotland gaan zien. En ook de belangrijke wedstrijd West- DuitslandJoegoslavië. Dat worden in Het elftal van Feijenoord heeft zijn debuut gemaakt op de platen- markt. Onder leiding van manager Guus Brox en het toeziend oog van de clubarts werd met begeleiding van een groot orkest het nieuwe aanmoedi gingslied Feijenoord" gezongen. Het Feijenoord-koor bestond uit: Van Dui- venbode, Pieters Graafland, Wery, Treytel, Haak, Laseroms, Vrauw- deunt, Romein, Geels, 'Israël, Jansen, Hasil, Van Hanegem, Kindvall en Moulijn. Schotland onze tegenstanders." De Vroet: „Je krijgt daardoor een goed overzicht. Je leert het zwakke punt van de fysiek zo sterke Engelse en Westduitse jeugd kennen. Maar of het mogelijk is? De KNVB moet het geld beschikbaar stellen". UTRECHT Na een gesprek tussen trainer Zalai en aanvoerder Kröay, waarbij de gerezen geschilpunten aan de orde kwamen, is de rust bij DOS te ruggekeerd. Wanneer de zondag te spelen compe titiewedstrijd tussen ADO en DOS doorgaat en hij kan meespelen, wordt dit voorlopig de laatste wedstrijd voor Kraay. Volgende week wordt hij in het UtrechtseDiaconessenhuis opgenomen. Hij zal daar door doktor Strikwerda aan de lies worden geopereerd, zodat Kraay geruime tijd uitgeschakeld zal zijn. Arie de Vroet het talent". ,,We barsten van Graham Hill, die vorig jaar in de Grote Prijs van de Verenigde Staten een ongeluk kreeg, rijdt weer. Hill, die zich nog slechts in een rolstoel kan voortbewegen, heeft zich de afgelopen dagen verplaatst in een invalidenwa- gen-met-motor. De driewieler bereikte een snelheid van 65 kilometer per uur. PHILADELPHIA Op de eerste dag van het open indoortennistoernooi te Philadelphia zorgde de Pakistaanse speler Haroon Rahim voor de grootste verrassing. De Zuidafrikaanse beroeps speler Ray Moore moest in de eerste ronde van het herenenkelspel met 57, 67 de verbazingwekkende sterke van de onbekende Rahim erkennen. Volgens de regels van het toernooi, dat op groen, uni-tuf (een soort Vinyl) wordt gespeeld, was bij de stand 66 in de tweede set de volgende game beslis send. Een ander onverwacht resultaat was de nederlaag, die de sterke Tsjech Jan Kodes leed tegen de Amerikaanse num mer zeventien, Tom Gorman (26, 76 06). Titelverdediger Rod La ver en Tony Roche kwamen nog niet in actie. De voornaamste resultaten waren: eerste ronde, herenenkelspel: Clark Grëbner (VST) Premjit Lall (Ind) 1, 4—6, 6—4; Jim McManus (VST) Torben Ulrich (Den) 76, 61Bob Carmichael (Austr) Jasjit Singh (Ind) 4—6, 6—3, 7—4; Herb Fitzgibbon (VST) Ingo Buding (WD1) 63, 62; Tom Gorman (VST) Jan Kodes (Tsj) 62, 67, 60; Fred Stolle (Austr) Butch Seewagen (VST) 62, 75; Earl Buch- holz (VST) Mark Coc (GBr) 3-6, 6-2, 63; Manuel Santana (Spa.) Is mail El Shafei (Eg) 63, 6—2 ;Haroon Rahim (Pak) Ray Moore (ZAF) 7—5, 7—6. De Nederlandse damesploeg is gisteren naar Davos vertrokken om er de laatste hand te leggen aan de training voor de komende wereld kampioenschappen in West Allis. Bij de paspoortcontrole v.l.n.r. Stien Kaiser, Antje Keulen-Deelstra, Rie- neke Demming en Carry Geïjssen. Ans Schut bleef wat achter, hetgeen van haar in West Allis overigens niet wordt verwacht. OSLO Het staat al vast, dat de we reldkampioenschappen schaatsen voor heren, die op 14 en 15 februari in het befaamde Bislet-stadion van Oslo wor den gehouden, een uitverkocht huis van 28.000 toeschouwers zullen trekken. Voor de wereldkampioenschappen, die voor de 67e keer worden gehouden, hebben 34 schaatsers uit 13 landen in geschreven. De kaartjes voor het evenement wa ren donderdag, reeds enkele uren na het openstellen van de loketten, uitver kocht. Sommige enthousiastelingen hadden er enige uren verblijf in de kou de straten voor over. Ongeveer 8.000 kaartjes zijn naar Zweden en Neder land gegaan. „Wij hadden gemakkelijk tweemaal zoveel kaartjes kunnen verkopen", zei een lid van het organiserend comité. „De belangstelling is fantastisch. Het schijnt niet veel uit te maken, dat de meeste wedstrijden rechtstreeks door de televisie worden verslagen". Afgezien van de vraag, of de huidige wereldkampioen Dag Fornaess erin zal slagen zijn Noorse, Zweedse en Neder landse concurrenten van het lijf te houden, zijn de fans ook benieuwd of de Japanner Keichi Suzuki voor de vierde maal achtereen de wereldtitel op de 500 meter zal behalen. Suzuki heeft de titel al vijfmaal gewonnen: in 1964, 1965, 1967, 1968 en 1969. In 1966 moest hij de Amerikaan Tom Gray voor laten gaan. Alleen de Rus Jevgeny Grisjin heeft het er beter afgebracht. Hij won zes wereldtitels op de 500 meter in de jaren van 1954 tot 1963, waaronder viermaal achtereen in de laatste vier jaar. De 27-jarige Suzuki, afkomstig uit Sachalin, reed in 1964 in Oslo de 500 meter in 39.9 seconden, een baanrecord, dat nog steeds geldt. Samen met de Westduitser Erhard Keiler is hij nog officieel houder van het wereldrecord, in 39,2, dat sindsdien ettelijke malen is verbeterd, het laatst door de Rus Moe- ratov. Voor de wereldtitel op een combinatie van alle vier de afstanden is Suzuki echter volkomen kansloos. Hiervoor ko men vele rijders in aanmerking, met als favorieten drie Noren, drie Nederlan ders, twee Zweden en een Fin. De 21-jarige titelhouder Fornaess, die op de Europese kampioenschappen van Innsbrück op een haarlengte tweede werd achter Ard Schenk, heeft gezwo ren wraak te nemen. In Innsbrück kwam hij maar negenhonderdste van een punt te kort om Schenk te kloppen en in Oslo kan hij redenen op de steun van het publiek, terwijl hij de baan bo vendien goed kent. De andere ernstige kandidaten voor de titel zijn de Noren Magne Thomassen en Roar Grönvold, de Nederlanders Kees Verkerk en Jan Bols, de Zweden Johnny Höglin en Go ran Claeson en de Fin Kimo Koskinen. Van de 66 kampioenschappen, die sinds 1889 zijn gel uden, heeft Noor wegen er 30 gewonnen, Finland 9, de Sovjet-Unie 8, Nederland 7, Zweden 2 en Canada, Hongarije en de Verenigde Staten elk eenmaal. Zevenmaal werd de uitslag onbeslist verklaard. ADVERTENTIE Apeldoorn, Amersfoortseweg 15, tel. 05760-52323 Harderwijk, Thorbeckelaan 47, tel. 03410-4255 9

De Vallei | 1970 | | pagina 13