Veenendaals dagblad Ruige Gina I Buiten GAZELLE WERKT AAN STADSAUTO: 1.90 BIJ 1.20 M. EN 50 KM/U. Rover moest zich met twee mille tevreden stellen Wie een kuil graaft voor een ander... lekker lui M Treffer as Groot bouwschandaal in Frankrijk ontdekt Wind brengt drijfijs in beweging Regering van dc Ned. Antillen blijft achter ■Joncklieer staan ra I AMSTERDAM Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Oost-Duitsland het knelpunt WEER DEINING OM DE TROS-TOrO Rechter wenst ca fét er reu r effectief te bestrijden Koninklijke familie naar doop van prins Carlos Sovjet-duikboot gehavend Landbouwover schot 7 ui Ju ton Simplonpas weer onbegaanbaar Hoge beloning voor tip inzake moord op pomjibediende Beroepsgokkers in liet spel 5 TM 15 FEBRUA8I Af en toe reyren Februari-dagen j MOSKOU - De Westduitse speciale afgevaardigde voor de besprekingen niet de Sovjet-Unie Egon Bahr, heeft op nieuw drie en een half uur gesproken met de Russische minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromyko over de betrekkingen tussen beide landen. Bahr zal nog een derde ontmoeting met Gromyko hebben. Liever niet naar Sauerland gaan i.v.m. pokk en Rijnwater bevat nog te veel emlosulfan Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Losse nummers i 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 4 FEBRUARI I970 - 44e JAARGANG no. 29 BAHR „VERKENT" IN HET KREMLIN j De Italiaanse filmster Gina Lollobrigadadie de Engelse natuurbeschermers vorige maand in alle staten bracht toen zij in Londen maxi-jassen van tijger, l luipaard en jaguar droeg, is nu weer met iets anders gekomen. Op het vliegveld van Heathrow droeg zij, wachtend op haar vliegtuig naar z Rome, een monkey-maxi, door l zijn harigheid van imponerende al- lure. MtlMfltailMI IIII If ld Voor het eerst werd de bijeenkomst bijgewoond door de Russische pk. minister van Buitenlandse Zaken Vla dimir Semenof, expert-Duitsland op het ministerie. Semenof leidt ook de Russische delegatie naar de SALT-be- sprekingen met de Verenigde Staten, die in april in Wenen zullen worden hervat over ontwapening. AALTEN De Gazelle-fabrie ken in Aallen hebben een geheel nieuw project in ontwikkeling: de nieuwe ..stadsauto" voor de toe komst. die eind deze maand in de RAI bij de expositie van rijwielen en bromfietsen te bewonderen zal zijn. Het wagentje, dat het midden kleine personenauto, is door Gazel le ontwikkeld in samenwerking mei T.N.O.-Delft. De prijs zal liggen tussen de f 2500.en f 3000,De maxi mum-snelheid van het wagentje, dat een lengte heeft van 1.90 meter en een breedte van 1.20 meter, ligt tus- carrosserie is van polyester en zal een oranje kleur krijgen. De „stadsauto" biedt plaats aan twee personen, terwijl er achterin ruimte is voor het opbergen van boodschappentassen.. Er is zelfs voldoende ruimte voor een reiswieg- je of opvouwbare wandelwagen. Over de vraag of er voor deze en of er wegenbelasting voor moet worden betaald, worden nog bespre kingen gevoerd met het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Mede met het oog op dit nieuwe project, gaat Gazelle te Aal ten fors uitbreiden, waardoor de bedrijfs ruimte meer dan verdubbeld wordt tot een totale oppervlakte van ruim houdt tussen een bromfiets en een sen de 45 en 50 km per uur. Dc nieuwe wagen een rijbewijs nodig is zesduizend vierkante meter. E I ang niet altoos komt het uit, dat l op 2 februari (Maria Lichtmis l of Vrouwendag) naar oud volksge- E loof de leeuwerik moet zingen; hier is de wens de vader der gedachte, want doorgaans wordt het zingen E E afgererrtd door vorst en/of sneeuw. De kieviten, die soms al eens yools- hoogte komen nemen, trekken E E gauw weer een eind zuidwaarts en E pendelen zo óm het vriespunt heen- en-weer, tot ze zich blijvend kun- E E nen vestigen. Toch voelen we met E een zeker optimisme, dat het len- E E te wordt, als we sprokkelmaand maar eenmaal achter de rug heb- - E ben. Het scheelt óók nog, dat zij de E E kortste maand van het jaar is, al verbeelden we ons natuurlijk dat E die éne dag er wat toe afdoet! Ove- E rigens krijgen we er, in een om de E E vier jaar verschijnend schrikkel- E E jaar, een dag bij. E De imker ziet in de eerste dagen E E van februari graag helder weer, E E want het is vanouds geweten: ..Lichtmis helder en klaaf Geeft een goed bijen jaar". E E Indien nl. in het begin der maand E de raten in de korf nog zuiver en E blank zijn helder en klaar"), dan l duidt dit op de goede conditie, j E waarin de immen verkeren. Voorts E E gelooft menig buitenman, dat sprok- kelmaand zomerse dagen schenkt E men ..ruikt" de lente ja het E weer van de vier vrijdagen zou de E E weersgesteldheid der vier seizoenen E bepalen. Vergeet verder de 22e niet, E E vroeger veelal als het begin van het voorjaar beschouwd; tegenwoordig: E E 21 mrt. Ik bedoel Sinte Peter, de E naamdag van de apostel Petrus. E E Het was op deze datum gewoonte, E die tot de huidige tijd stand hield, E dat de boer bij de landheer pacht E E kwam betalen. Ook wisselde soms E E het personeel van betrekking en vonden ten plattelande verhuizin- E E gen plaats. Sinte Peter geldt als E E echte winteruitdrijvermocht het E E onverhoopt in de nacht vriezen, dan E krijgen we dog veertien dagen E E vorst, doch hopelijk hebben we dan E de vier zomerse dagen beet. l 4 febr. '70 A. B. WIGMAN. LONDEN Een op de Atlantische Oceaan zwaar gehavende Russische on derzeeboot voer voorzichtig in de rich ting van de Straat van Gibraltar. De voorsteven was over een lengte van bij na acht meter van het schip afgerukt. De Britse marine veronderstelt dat de onderzeeër is aangevaren door een ander Russisch oorlogsschip. Deze schepen maakten deel uit van een Rus sische vloot van dertig vaartuigen met onder andere kruisers en een helikop termoederschip, die midden op de oceaan een uit 35 schepen bestaande vloot van de Navo schaduwde. Volgens de Britse marine moet de aanvaring boven water zijn gebeurd. „Als de onderzeeboot het gat in de boeg onder water had opgelopen, was hij als een baksteen gezonken". De onderzeeër is herkend als een schip van de F-klasse: tweeduizend ton, aqht torpedolanceerbuizen en een be manning van negentig tot honderd kop pen. ROERMOND De president van de Roermondsc strafkamer, mr. J. V. M. van Koot, heeft gisteren gepleit voor een nieuwe wetsbepaling om de golf van terreur in cafés in Venlo te bestrij den. Het komt daar. volgens hem, vaak voor dat terreur in groepsverband ge paard gaat met het gebruik van verte ringen die niet worden betaald. „Dit soort criminaliteit kan nu onvoldoende worden bestreden, want die eist vast stelling per individu van een strafbaar feit. Dat geeft later allerlei tegenstrij dige verklaringen, waarvan de daders helaas profiteren", aldus mr. Van Koot. Hij voelt veel voor een bepaling, waarbij dit groepsoptreden als zodanig strafbaar wordt gesteld. Ieder lid van de groep wordt dan aansprakelijk ge houden voor wat de groep na afloop van haar crimineel optreden als geheel blijkt te hebben verricht. Dat is veel eenvoudiger dan aan te tonen wat ieder precies afzonderlijk heefi gedaan, meende mr. Van Koot. Hij zei dit gisteren in de pauze van de behandeling van de rechtszaak tegen drie jonge Venlonaren, die zonder reden twee jongens ernstig hadden afgetuigd. Zie daarvoor elders in dit nummer. BRUSSEL De ministers van Land bouw van de zes EEG-landen hebben het probleem van de graanoverschotten in de EEG besproken. De Westduitse minister Joseph Ertl, schat het over schot op zeven miljoen ton. De zes landen zijn het eens dat dit op de een of andere manier moet worden teruggebracht. Ook zijn zij allen van mening dat de enige manier om dit te bereiken is de boeren betere prijzen te geven voor voedergraan dan voor graan voor menselijke consumptie. Maar zij hebben nog geen overeenstemming be reikt over de te volgen procedure. West-Duitsland wil bijvoorbeeld de prijs van mais verhogen, terwijl Italië de graanprijs wil verlagen. De EEG- commissie wil voor alle produkten klei ne veranderingen invoeren en zowel de prijs van voedergraan verlagen als de prijs van graan bestemd voor menselij ke consumptie verhogen. IIIIIIIIIIIMMII laiiiimililillili DEN HAAG Staatssecretaris dr. Kruisinga (Volksgezondheid) raadt ie dereen die de laatste drie jaar niet te gen pokken is ingeënt, af naar het met deze ziekte besmette gebied in West- Duitsland te reizen. Het gaat om de kringen Me'schede, Lippstadt en Arnsberg in Noord-Rijn- land-Westfalen. Dr. Kruisinga deelde dit gisteren mee in antwoord op vragen van het Twee de-Kamerlid Tilanus (CHU). In het be trokken gebied hebben zich tot op he den elf gevallen van pokken voorge daan. Naar de mening van dr. Kruisin ga is er geen aanleiding om in ons land maatregelen te nemen ten aanzien van het grensverkeer met West-Duitsland. „Ik ben nu veel beter op de hoogte van de Russische positie dan voorheen, zei Bahr. „Het is nog te vroeg om te zeggen dat de besprekingen al in een definitief stadium zijn gekomen". N „Wij wisselen alleen nog maar gedachten uit over de mogelijkheid te komen tot het afleggen van wederzijd se verklaringen over het afzien van het gebruik van geweld. Zij proberen nu de belangrijkste punten af te bakenen". Wanneer Bahr weer met Gromyko zal samenkomen is nog niet vastgesteld, la ter deze week of begin volgende week. Een Westduitse zegsman noemde de aanwezigheid van Semenof een „heel natuurlijke" zaak, die niets met de SALT-besprekingen te maken had. Se menof is hoge-commissaris geweest in bezet Duitsland en later ambassadeur in Oost-Duitsland. In de jaren na de oorlog is hij de belangrijkste Duits- land-deskundige van het Kremlin ge weest. Bahr, die vorige week in Moskou is aangekomen, heeft vrijdag zes uur met Gromyko gesproken. Hij verklaarde dat de sfeer meer ontspannen en direct was geweest dan vrijdag. JJahr sprak van „zakelijke be sprekingen". Er is niet gesproken over het weder zijds afzien van geweld, maar ook over andere kwesties. Welke dit waren wilde Bahr niet onthullen. Een van de belangrijkste punten is eventuele erkenning van Oost-Duits land door Bonn. Hoewel Brandt bereid is zekere concessies te doen wat dit punt betreft, zou hij Oost-Duitsland toch niet diplomatiek willen erkennen zoals de Sovjet-Unie en haar commu nistische bondgenoten herhaaldelijk hebben geëist. Vanochtend vloog de Westduitse staatssecretaris, Georg Ferdinand Duck- Witz naar Warchau om, zulks op ini tiatief van de Bondskanselier, te trach ten de betrekkingen met het Oosteuro- pese communisme te versterken. BERN Als gevolg van zware sneeuwval is de Simplonpas in Zwitser land onbegaanbaar. Aan weerskanten poogt men deze verbinding tussen Zwitserland en Italië weer vrij te maken. DEN IIAAG Koningin Juliana, prins Bernhard. prinses Beatrix, prins Claus en mr. Pieter van Vollenhoven zullen de doop van prins Carlos, de zoon van prinses Irene en prins Carel Hugo, bijwonen. Prinses Margriet is verhinderd. Dc prinsen Alexander. Fri- so, Constantijn. Maurits en Bernhard bliiven ook thuis. Prins Carlos zal 10 februari worden gedoopt in Kasteel Lignies in Midden- Frankrijk, een van de familiebezittin gen van de Bourbon Parma's. De plech tigheid zal zich afspelen in de huiska pel. Het ziet er niet naar uit dat radio en televisie rechtstreekse reportages zullen geven van de doopplechtigheid. Wel zal het NOS-journaal er 's avonds aan dacht aan schenken. ROTTERDAM Een naar schatting 35-jarige man heeft gistermiddag een gewapende overval gepleegd op het bij kantoor van de Raiffeisenbank aan de Nieuwe Binnenweg in Rotterdam. Hij verdween met ongeveer tweedui zend gulden. Om even over half drie kwam een onge veer 1,75 meter lange, donkerblonde man het' kantoor binnen. Op dat mo ment was alleen de 22-jarige kassier Jos Maliepaard binnen. Een assistente was net een boodschap doen. Er was geen klant meer binnen. Mogelijk heeft de dader op dit moment gewacht. Met een pistool in zijn hand vroeg hij de kassier om geld. Toen Jos Malie paard een bundeltje bankbiljetten pak te, drukte hij tevens de alarmknop in. Het geld moest hij in een boodschap pentas doen. Toen de man om meer geld vroeg, kreeg hij ook dat. Daarna verdween hij in de richting van de Heemraadssingel. Sindsdien is de overvaller spoorloos. Bij graaf- en boorwerkzaam- heden op de hoek van de Heem- raadsingel en de Mathenesserlaan i in Rotterdam, is gisteren een buis van de waterleiding lekgestoten. De naaste omgeving kwam onge- i veer veertig centimeter onder l te slaan. Er ontstond een groot gat, l waarin de werkwagen van het grondboorbedrijf zelf wegzakte ADVERTENTIE s en nachtmode DORDRECHT Er is een beloning van tienduizend gulden uitgeloofd voor de tip, die leidt tol oplossing van de overval op het benzinestation bij Moer dijk (midden-september vorig jaar) waarbij pompbediende G. J. Alevvijn uit Dubbeldam werd doodgeschoten. Het is voor het eerst dat een dergelijk hoog bedrag in het vooruitzicht wordt gesteld. Totnogtoe varieerden belonin gen voor tips in ernstige misdrijven van duizend tot vijfduizend gulden HILVERSUM De Tros-toto al een mikpunt van subversieve acties is opnieuw in opspraak. Er zouden en kele beroepsgokkers aan het werk zijn. Door het verzamelen van honderden namen van mensen, die daarvoor hun toestemming geven en bij winst ge noegen nemen met een klein percentage zouden zij met een eigen systeem hun kansen zeer groot hebben gemaakt. Enkele honderden „zogeheten inzen ders" hebben vorige week een brief thuis gekregen, waarin de Tros dit ver moeden uitte en de geadresseerden meedeelde dat hun winst voorlopig was geblokkeerd in afwachting van de uit slag van een onderzoek. De uitkeringen zijn inmiddels loch gedaan, met het excuus dat het de Tros om een soort marktonderzoek te doen is geweest. In werkelijkheid is onderzocht of de bepalingen voor het spel zijn uit PARIJS Frankrijk is opnieuw op geschrikt door een bouwschandaai van grote afmeting. De bouwonderneming HM Op het JJsselmeer jaagt een stevige bries uit het westen het drijfijs in oostelijke richting. Het hoopt zich thans met name op tegen de dijken van de Noord oostpolder. Gisteren begon het kruiende ijs bij de haven ingang van Staveren reeds bergen" te formeren. La Mondiale te Parijs heeft faillisse ment aangevraagd. Er schijnt een financieel gat te zijn van zeventien miljoen francs (II mil joen gulden). De directeur, Alexandre Merenhole (64), die kort voor Kerstmis even een straatje om ging, is daarvan niet meer teruggekomen. Vermoedelijk is hij in het buitenland ondergedoken. De onderneming had in de omgeving van Parijs twaalf grote gebouwen met 846 flatwoningen en 215 individuele villa's in aanbouw. De aspirant-kopers zullen geen schade lijden. Wel zullen de woningen veel later worden opgeleverd dan aanvankelijk voorzien was. De woningen zullen worden afge bouwd. zoals de wet voorschrijft, door de bank die het bouwprogramma gega randeerd had, met de hulp van de staat. Tot de belangrijkste slachtoffers van dit bankroet behoren de investerings banken en de staatsbouwkas. La Mondiale had zich met de dui zenden flatwoningen, die zij tot nu toe had afgeleverd, een goede reputatie opgebouwd waardoor zij gemakkelijk grote bedragen kon lenen. Het eerste teken van verval werd pas tegen het einde van het vorig jaar zichtbaar. Merenhole vdï-zetle zich toen met hand en tand tegen een tussentijd se controle van zijn boeken. te breiden, zodat de blokvorming van beroepsgokkers kan worden voorkomen. Geëist kan worden dat het wel degelijk om een eigen prestatie moet gaan. De Tros heeft nog niet beslist of het tot deze maatregel moet komen. DEN HAAG De Antilliaanse rege ring heeft gisteren laten weten dat zij achter de benoeming van dr. Jonekheer tot gouverneur van de Antillen blijft staan. Alleen de minister van de Frente Obrero, de arbeiderspartij die na de on lusten vorig jaar werd opgericht, liet aantekenen tegen te zijn. Zoals bekend, vindt vice-premier Bakker (voor de West) het beter dat de benoeming van dr. Jonekheer wordt in getrokken ter vermijding van ernstige spanningen op de Antillen. De Konink rijksregeling neemt vrijdag een beslis sing hierover. ADVERTENTIE DEN HAAG „Er zit nog steeds te veel endosulfan in de Rijn", zei staats secretaris Kruisinga gisteravond in de Tweede Kamer tijdens zijn verdediging van de begroting voor volksgezondheid. Het gehalte endosulfan is nu 0,1 milli gram per liter. Een onderzoek van de Nederlandse en Duitse instanties, dat in november is gehouden, heeft uitgewezen dat in de Main verreweg het meeste endosulfan zat: 4.3 milligram per liter. Dit betekent dat de vergiftiging waarschijnlijk uit de Main of stroomopwaarts komt waar het chemische bedrijf Hoechst is geves tigd, aldus dr. Kruisinga. dagebjksgebpend van 10-17 uur en 19-22 uür zaterdag en zondag 10-17 uur toegang f350 speciaal Trein-Toegang-bilj.et met 3x reductie verkrijgbaar aan ca. 140 NS-stations Heersverwachting van het K.N.M.I. van woensdagavond tol donderdag avond: C7 Half tot zwaar bewolkt met af en tor regen. Iets minder koude nacht, maar morgen overdag iets lagere temperatu ren dan vandaag. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Morgen: zon op: 08.14. onder 17.35. Maan op: 08.13; onder 16.18.

De Vallei | 1970 | | pagina 1