Jongen levenslang dupe van straatterreur in Venlo dessa 56ct! Bolletje Koekoek voor B.P. in alle provincies lijstaanvoerder Dit jaar al tweemiljoen bromfietsen op de weg elke 2ef les SiSi-sinas Nederland trekt er met 100.000 caravans op uit Minister wil delicten tegen V uurwapenwet strenger gaan straffen Volksgezondheid in Kanier HOOG OP DE„BOK" Initiatief van P.v.d.A. inzake legaliseren van abortus Onderwijs beleid oogst waardering in Senaat sinas Vier Eerste- Kamerfracties tegen Schut J Bij behandeling van mishandelingszaak blijkt: EISEN VAN 2, 1V2 EN 1 JAAR CEL Vara antwoordt minister Luns Man probeerde taxichauffeuse aan te randen Ambtenaren van prov. Utrecbt sparen voor lentevakantie Arts heeft geen schuld aan dood patiënte NIET '69 MAAR '67 Nigeria staat medisch team uitbreiding toe „Jongeren moeten ermee leren omgaan RECOROF1ETSENVER Ledental C.N.V. loopt terug ^POTTERS LINIA GEEN EMOTIE POPULAIR tijdelijk voor j TIJDGEBREK ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder OPKOMSTPLICHT Ijs maakt vaart onmogelijk op IJsselmeer MOTORSPORT POTTER S CATARRI PASTILLES MEEPRATEN Al 20 procent permanent op de campings MEER RUSTPLAATSEN ROERMOND „Ik zie het als een soort S.S.-mentaliteit; anders kan ik het niet verklaren". De president van de Roermondse rechtbank, nu. J. V. M. van Koot. was gisteren niet mals in zijn kwalificatie van drie jongens, die in Venlo ernstige mishandelingen hadden gepleegd. De officier van justitie, mr. J. J Delescen. sprak dreigend: „De straf, die ik t««en de eerste verdachte eis. zal hem misschien zwaar voorkomen, maar hij is altijd nog minder zwaar dan het lot van het slachtoffer". een golf van geweld, die zal moeten worden gekeerd". Hij meende dat in dit geval te kunnen bewerkstelligen door tegen Frans twee jaar gevangenisstraf met aftrek te eisen. Dit slachtoffer, de zestienjarige J Valcntljn, een van de twee die bewus teloos op straat waren blijven liggen toen de drie verdachten in de nacht van 22 november waren uitgeraasd, ligt nog steeds in het ziekenhuis, nog niet tot een gesprek in staat. De behandelend geneesheer acht het onwaarschijnlijk, dat hij ooit helemaal zal genezen van de diepe hersenkneu- zing en de schedelbasisfractuur, die hem waren toegebracht door trappen van de negentienjarige Frans F. R. „U heeft het leven van deze jonge man vernietigd", hieJd de president Frans voor en hij liet hem de kleuren foto's zien, die van het slachtoffer wa ren genomen. Frans, wiens haardoor bijna net zo breed was als zijn opvallend tengere gestalte, bekeek ze kalmpjes. De psy- ehiater had bij hem ook niets van be rouw kunnen bespeuren, evenmin als het onderzoek gisteren iets opleverde, dat leek op een reden voor de zeer zwa re mishandeling van de twee jonge Vehlonaren. Zelfs de verdachten waren het er over eens, dat de slachtoffers zich niet hadden verweerd. Ronnie van der W. (18). disc jockey in een Venlo's jongerencafé, zei alleen met de mishandeling te zijn begonnen omdat de jongen, die later het tweede slachtoffer zou worden, de zestienjari ge J. Wijnans, een dreigende beweging zou hebben gemaakt. Hij had J. Wij nans een paar maal in het gezicht ge slagen en hem met een trap tegen de borst geveld. Toen had Ronnie hem nog een paar maal tegen het hoofd getrapt. Frans had dezelfde volgens de of- fiecier in Venlo populaire strijdme- thode als Ronnie toegepast op het ande re slachtoffer. De enige reden daarvoor was geweest, dat Ronnie had gezegd: „Die jongens hebben een grote smoel". Frans had zijn tegenstander ook met een trap in het lichaam tegen de grond gewerkt en vervolgens de stil op de grond liggende jongen met zijn voeten bewerkt. De derde verdachte, de zeventienjari ge fabrieksarbeider .Johnnie H. M. R., had het werk van Frans afgemaakt door de zwaargewonde jongen, die he vig bloedend op de straattegels lag ook nog een paar maal in het gezicht te schoppen. Hij had later grinnikend toe gekeken hoe de slachtoffers waren weggehaald. „Het was een treurig dieptepunt in een lange reeks mishandelingen", aldus het requisitoor van mr. Delescen. „Er is ADVERTENTIE HILVERSUM De voorzitter van de Vara, de heer .1. B. Broeks/.. heeft in antwoord op een protestbrief van mi nister mr. J. M. A. H. Luns (Buiten landse Zaken) enkele kanttekeningen geplaatst. Minister Luns had bezwaar gemaakt tegen het feit, dat in het radio-pro gramma Dingen van de Dag van 23 ja nuari een telefonisch commentaar van hem maar gedeeltelijk was weergege ven. De heer Broeksz zegt in zijn brief, dat „niemand de hoop zal koesteren dat op of buiten persconferenties afgeleg de verklaringen integraal in de krant worden opgenomen. Per definitie zijn deze verslagen dan onvolledig, maar zij behoeven derhalve allerminst ook on juist te zijn". Voor Johnnie, die ook nog 8 juni ie mand had mishandeld en zich toen had verzet tegen de politie, vroeg mr. Deles cen anderhalf jaar met aftrek. Tegen Ronnie, die in stegenstelling tot zijn vrienden niet. als direct agressief be kend stond, luidde de eis een jaar met aftrek. De advocaten betreurden dat er door tijdgebrek niet meer moeite was gedaan om de persoonlijkheid van hun cliënten door deskundigen te laten peilen. ..Daar heb je het conflict ten voeten uit", repliceerde de officier. „De raads lieden vragen diepgaander voorlichting, maar de gemeenschap vraagt een snel lere berechting". De president verdedigde zich later ook tegen de hier en daar geuite kritiek op het niet verder behandelen van de zaak. „Zo'n ernstige zaak moet ook uit voerig worden onderzocht". Mr. Van Koot waarschuwde: „Een snelle berech ting is niet altijd een gedegen berech ting". DE N'HAAG Minister Polak (justi tie) wil alle overtredingen van de Vuur- wapenwet als misdrijven beschouwen. Hij wil de straffen op overtreding van de Vuurwapenwet verhogen en de Stilettowet, die dit jaar zou aflopen, on beperkt van kracht laten. De minister heeft gisteren bij de Tweede Kamer een Wetsontwerp inge diend tot wijziging van de Wapenwet van 1890, de Vuurwapenwet van 1919 en de Stilettowet van 1965, die voor vijf jaren van kracht was. Mr. Polak wil de in de wet genoemde zeer gevaarlijke vuurwapens (waaron der machinegeweren) uitbreiden met pistool-mitrailleurs, bazooka's en be paalde ontploffingsmiddelen (waaron der de molotofcocktails). Het illegaal afleveren van vuurwa pens, door wie dan ook, moet een mis drijf worden met een maximumstraf van vier jaar. Op alle andere illegale handelingen met vuurwapens en muni tie, lichtere of zwaardere, moet even eens maximaal vier jaar gevangenis straf komen als ze worden gepleegd door iemand die van het maken, her stellen of afleveren een beroep of ge woonte maakt. De andere in de Vuurwapenwet ge noemde delicten als de in-, uit- en door voer en het vervoer van vuurwapens moeten worden gestraft met hoogstens drie maanden gevangenis. ROERMOND De politie van Weert heeft een 23-jarige inan uit deze plaats aangehouden, nadat deze een 28-jarige taxichauffeuse uit het Middenlimburgse plaatsje Roggel had aangerand. De man had bij de vrouw een taxi besteld naar een buiten de bebouwde kom liggend landgoed. In de bossen bij Budel liet hij haar een bosweg inrijden, waar hij probeerde de vrouw te ver krachten. Ze verzette zich echter hevig. Daarbij liep de man aan hals en hoofd verwondingen op. Vier uur lang duurde de worsteling. De aanrander dreigde haar zelfs in een sloot te verdrinken. Toen hij zag-dat zijn pogingen mislukten, dwong hij haar terug te rijden naar Weert. Onderweg werd hij plotseling weer handtastelijk. Omdat de vrouw zich de aanrander van het lijf wilde houden, ontstond een worsteling, waardoor de taxi hevig slingerend ver de weg ging rijden. Een politiepatrouille reed de auto klem. De man kon toen worden in gerekend. ADVERTENTIE heeft beschuit m de mond' Morgens bij koffie of thee lekkere eierbeechuit ven wm. Minister Roolvink (rechts) en staatssecretaris Kruisinga za ten gisteren achter de regerings tafel van de Tweede Kamer, die zich bezighield met de begroting van Sociale Zaken en Volksgezond heid. ADVERTENTIE UTRECHT Personeel van de pro vinciale diensten in Utrecht heeft dit voorjaar van 30 april tot en met zondag 10 mei vakantie. Gedeputeerde Staten hebben besloten de provinciale diensten van Utrecht in die periode te sluiten. Alleen het bureau paspoorten en rij bewijzen blijft in deze periode normaal open. Voor spoedzaken wordt een rege ling getroffen. Zoals bekend valt in de bewuste pe riode een groot aantal vrije dagen. De vier resterende werkdagen kosten het personeel geen snipperdagen. Wel wordt in verband hiermee vanaf 1 fe bruari tot aan Koninginnedag 's mid dags een half uur langer gewerkt. GORKUM T- Dr. L. Barsonij, plaats vervanger van de Gorkumse arts T. Sturm, heeft geen schuld aan het over laden van de langdurig zieke mevr. D. A. Smits-de Groot (54). Een broer van de overledene, de heer V. de Groot, had vertald dat de arts on danks dringende oproepen pas na vier dagen was gekomen. Thans is gebleken dat dr. Sturm 12 januari met vakantie ging. Zijn prak tijk werd waargenomen door dr. Bar sonij. Deze arts werd pas die dag ge waarschuwd en liet de vrouw dezelfde dag in het ziekenhuis opnemen. In ht bercht dat wy gisteren publi ceerden over de huisartstarieven, is tot onze grote spijt en zetfout geslopen. Wy citeerden dr. Salomé en schreven „Naar mijn gevoel zjjn negen en 13,50 gulden geen reële tarieven meer. Ze zijn nota bene gebaseerd op de cijfers van juli 969". Dit laatste was fout het moest zijn juli 1967. Onze verontschuldigingen aan dr. Salomé en de huisartsen we hebben heel beslist niet de indruk wil len wekken dat zij ieder half jaar hun tarieven willen opschroeven. DEN HAAG De kandidaatstellingen voor de Statenverkiezingen van dit jaar zün niet overal vlekkeloos verlopen. Vooral by de Boerenpartij zijn er nogal wat strubbelingen. Boerenleider Koekoek staat in alle provincies als BP-lijstaanvocrdcr. Ver boden is dat niet. maar Hendrik Koe koek kan alleen worden gekozen voor de provincie, waarin hij woonachtig ii Gelderland). Mocht hij bijvoorbeeld in Zuid-Hol land worden gekozen, dan zal bij het onderzoek van zijn geloofsbrieven blij ken. dat zijn kandidatuur moet worden geweigerd. HAARLEM De heer M. Steur uit Berkhout, onlangs als BP-lid geroyeerd, heeft zich als eenmansfractie laten in schrijven voor de Statenverkiezingen in Noord-Holland. De heer Steur had al zitting in de Staten voor de Boerenpar tij. maar is sinds zijn royement partij loos. MIDDELBURG: De politieke partijen D'66 en de PPR hebben voor de Staten verkiezingen in Zeeland kandidatenlijs ten ingediend in de kieskringen Vlis- singen, Middelburg, Goes en Hulst. DEN HAAG: Bij de komende Staten verkiezingen van 18 maart zal dc op komstplicht nog gelden. De Tweede Ka mer ziet geen gelegenheid het voorstel van minister Beernlnk, de opkomst plicht op te heffen, vóór die tijd te be handelen. De oproepkaarten zijn boven dien al gedrukt. De heer Vondeling heeft als voorzit ter van de Tweede-Kamercommissie, die het desbetreffende wetsontwerp in handen heeft, gisteren alsnog een po ging gedaan de zaak in debat te bren gen. Dat bleek onmogelijk. De Tweede Kamer is overigens in meerderheid voor afschaffing van de opkomst plicht. Het zal waarschijnlijk wèl mogelijk zijn de opkomstplicht voor de gemeen teraadsverkiezingen van 3 juni af te schaffen. DEN HAAG De Nigeriaanse rege ring heeft erin toegestemd het Neder lands medisch team. dat in Nigeria werkzaam is uit te breiden. Dit heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren in Den Haag medegedeeld. Ge hopt wordt, dat de aanvullinog over veertien dagen uit Nederland zal 'kun nen vertrekken. AMSTERDAM Een konvooi tan kers, dat gisteren met hulp van IJsbre kers op het IJsselmeer onderweg was van Amsterdam naar de Prinses Mar- grietsluis, ondervond zoveel hinder van het ijs, dat het terug is gekeerd naar Amsterdam. Door de krachtige wind was het ijs op het IJsselmeer in bewe ging gekomen. Het ijs schoof bij elkaar, waardoor ijsduintjes en ijsdammen ont stonden. Rijkswaterstaai deelde mede dat scheepvaart op het IJsselmeer on mogelijk is. "[Vaar verwacht wordt, zal dit jaar in ons land de tweemiljoenste brommer op de weg komen, aldus zei dinsdag de heer G. Bakker Schut, vice-voorzitter van de afdeling Fabrikanten en Importeurs van Bromfietsen van de R.A.I.. op een in Amsterdam gehouden persconferentie ter gelegenheid van de komende expositie van tweewielers in het R.A.I.-complex. Hij voorspelde voorts een ge durige groei van het brommerpark tot iy2 miljoen stuks omstreeks 1975. Daarvan was ongeveer 20 pet. een „meeneemfiets", al of niet opvouw baar. In verband daarmee en omdat weten schappelijk is vastgesteld, dat niet de leeftijd van de berijder, maar de rijer varing bepalend is voor de risico's in het verkeer, drong de heer Bakker Schut aan op verkeersonderricht met bromfietsen, met name in het leerplan voor MAVO en HAVO en bij jongeren organisaties. Ook hield hy een pleidooi voor meer „leefruimte" voor fiets en bromfiets. Hij dacht daarbij aan de versnelde aanleg van afzonderlijke tweewieierpaden, verbreding van de bestaande fietspaden en een conse quente scheiding van het tweeewieler- cn hét autoverkeer. In ons land werden in 1969 ongeveer 275.000 bromfietsen verkocht, voorna melijk als gevolg van de vraag van tie ners en jongere vrouwen. Want bij de bromfiets is de verschuiving in de ko perskring naar de jeugd heel duidelijk: ongeveer 60 pet. van alle jongens in de leeftijdsgroep van 16 tot en met 1.9 jaar bezit een bromfiets. Bij de meisjes is dit cijfer ruim 35 pet. Ondanks de groei van het bromfiets park. neemt ook de afzet van fietsen toe. Van dit vertrouwde vervoermiddel een op de twee Nederlanders heeft een fiets werd in 1969 een record afzet van 700.000 exemplaren bereikt. UTRECHT Het ledental van het Christelijk Nationaal Vakverbond is in het derde kwartaal van 1969 gedaald met 460 tot 238.984. Hiermee is de gelei delijke daling sinds januari 1968 voort gezet. Op de komende expositie, die door ruimtegebrek samen met de Caravan- RAI wordt gehouden, zuilen uiteraard ook motorfietsen zijn. Daarvan werden er vorig jaar in Nederland ongeveer 3500 verkocht, voornamelijk voor ont spanning of sport. In deze sector wordt het pronkstuk van de tentoonstelling een exemplaar, dat meer dan 11.000 gulden kost: een Amerikaans produkt. waarvan de fabrikant nog onbekend wil blijven. Op deze tweewielertentoonstelling in de nieuwe Amstelhal zullen produkten uit zeventien landen worden geëxpo seerd, namelijk uit België, Denemarken, Engeland. Finland, Frankrijk, Honga rije, Italië, India, Japan, Nederland, Oost- en West-Duitsland, Oostenrijk, de Sovjet-Unie, Tsjecho-Slowakije, de Verenigde Staten en Zweden. Beide exposities, die van tweewielers en die van caravans, zullen van 21 fe bruari tot en met 1 maart worden ge houden. ADVERTENTIE 1 H MtNTHOlPt111" en bij zware of hardnekkige verkoudheid Alleen bij apothekers en drogisten Morgen zal in het Amsterdam se RAI-gebouw de tentoonstel ling van bedrijfsautomobielen wor den geopend. Op de foto een van de tentoongestelde oudjeseen prach tig gerestaureerde vrachtwagen uit 1907. DEN HAAG De socialisten zullen tegen mei bij de Tweede Kamer een initiatief-wetsontwerp indienen om abortus toe te staan. De bedoeling hier van is dat in het Wetboek van Straf recht de bepaling wordt opgenomen: abortus is alleen toegestaan indien deze geschiedt door een arts in een erkend ziekenhuis of een erkende inrichting. Dr. Lamberts (PvdA) zei gisteren in de Tweede Kamer tijdens de behande ling van de begroting voor Volksge zondheid, dat hij eigenlijk nu reeds met het initiatief had willen komen. Staats secretaris Kruisinga (Volksgezondheid) heeft echter onlangs een abortuscom missie ingesteld „eigenlijk een ver tragingscommissie'4 en de socialist wil de staatssecretaris de gelegenheid geven om te bewijzen, dat in deze ur gente zaak toch nog snel kan worden gehandeld. De heer Tilanus, zelf oud-huisarts, deed een felle aanval op zijn vroegere collega's. Er is onbehagen over de ho noraria, over het dienstbetoon „een arts mag best een vijfdaagse werkweek hebben, maar dan moet er een goede regeling zijn voor de overige twee da gen" over het verschil in behande ling tusen particuliere en ziekenfonds patiënten en over een open gesprek tussen arts en patiënt. Als een arts zich niet inpast in de moderne open samenleving lokt hij uit, dat hij door socialisatie in die samenle ving wordt ingekapseld. DEN HAAG De Eerste Kamer heeft over het algemeen waardering kunnen opbrengen voor het beleid van minister Veringa (Onderwijs en Weten schappen). Zelfs de socialist Steenber gen, die zijn eerste toespraak als sena tor hield, stak die waardering niet on der stoelen of banken. Hij noemde met name de reorganisatie van het georga niseerd overleg in de onderwijssector. Veel aandacht besteedden de Eerste- Kamerleden aan het wetenschappelijk onderwijs. Prof. Van Hulst (c.h.) meen de dat het universitair patroon een rus tiger beeld vertoont dan in het vorige parlementaire jaar. „Laten we de be trekkelijke rust niet verkeerd vertalen en gebruiken", waarschuwde hij. De c.h.-leider meende, dat onder de vlag van vernieuwing destructieve krachten werken. De socialistische senator prof. De Rijk zei. dat democratie niet betekent dat iedereen zomaar mee kan praten over zaken waar hij niets van af weet. Hij was voor het handhaven van de drie geledingen aan de universiteit (hoogleraren, staf en studenten). Een algemene universiteitsvergadering noemde hij een schijnvertoning, omdat de controle daarop verloren gaat. Mr. Schel hout (KVP) wilde geen structuur, die de weg vrijmaakt voor de anti-de mocratische krachten. De anti-revolutionair drs. De Koning voerde de Alternatieve Pedagogische Academie (APA) ten tonele. Hij vond dat de leerlingen die de band met de oude pedagogische academies (kweek scholen) hebben verbroken, soepel moe ten worden opgevangen. Het moderniseren van de pedagogi sche academies moet met kracht wor den aangepakt, zei de heer De Koning. Minister Veringa en staatssecretaris Grosheide zullen vandaag antwoorden. VvOumjüAo 4 f-uBRuARl i i ADVERTENT 1 X Neem nu twee grote literflessen SIS! tegelijk mee. Lekker voordeligI DEN HAAG Vier fracties hebben gisteren in de Eerste Kamer tegen de begroting van minister Schut (Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening) gestemd: De PvdA, de PSP, de CPN en dc PPR. De socialist Broeksz zei, dat zijn fractie zoiets slechts bij uitzonde ring doet, maar „dat de uitzonderlijke omstandigheid zich nu uitdrukkelijk heeft voorgedaan". De Eerste Kamer verwierp twee mo ties van de socialist ir. Visser inzake het beleid van minister Schut. De eerste ging over het invoeren van een aanvul lende individuele huursubsidie, de tweede over verhoging van het contin gent woningwetwoningen voor 1970. Beide moties werden met twintig stem men voor en 41 tegen verworpen. Voor stemden alleen de fracties van de PvdA, de PSP. de CPN, de PPR en de Boeren. De Eerste Kamer ging ook ak koord met een flink aantal grenswijzi gingen. Zij besloot het grondgebied van de gemeente Maastricht aanzienlijk uit te breiden. Dat gaat dan ten koste van de gemeenten Amby, Borgharen, Heer en Itteren. Ook gaf de Senaat zijn goed keuring aan het wijzigen van de grens tussen de gemeenten Ambt Delden en Stad Delden. en aan het vormen van de zes nieuwe gemeenten in het midden van Noord-Holland. De nieuwe ge meenten zijn: Barsingerhorn. Niedorp, Schermer, Graft, De Rijp, Venhuizen en Zeevang. ZUID Het jaar 1969 is bijzonder gunstig geweest voor de caravanbran che: meer dan 20.000 nieuwe kampeer wagens vonden een koper, waardoor het aantal vap 100.000 caravans in ons land werd overschreden. Er hebben zich in de verkoop twee tendenzen voor ge daan. In de eerste plaats een verschui ving van de afzet in de richting van de sta-caravan (thans al meer dan 20 pro cent) en daarnaast een grote belangstel ling voor de goedkopere toerwagen. Dat die goedkopere klasse kon ont staan is volgens de heer F. de Witte, voorzitter van de tentoonstellingscom missie van de Caravan-RAI (van 21 fe bruari tot en met 1 maart) het gevolg van enerzijds de toenemende caravan verkoop, waardoor de fabrikanten gro tere series in produktie konden nemen, anderzijds door fusies en samenwer kingen. In de caravan wereld neemt de Nederlandse industrie een voorname plaats in: van de ruim 500 verschillende types wagens op de komende Caravan- RAI komen er 176 uit West-Duitsland, 164 uit Grot Brittannië en 113 uit Ne derland. Over de caravan in internationaal verband gaf de heer W. M. Whiteman, voorzitter van de caravancommissie van de Fédération Internationale de Camping et Caravanning, op een dins dag in Amsterdam gehouden perscon ferentie enkele cijfers. Volgens een schatting, voert Frankrijk de caravan wereld aan met 200.000 wagens gevolgd door West-Duitsland (175.000), Groot Brittannië (160.000 maar zender vouw en tentcaravans), terwijl Nederland met ruim 100.000 wagens op de vierde plaats komt. In geheel West-Europa moeten 750.000 toercaravans in gebruik zijn. De heer Whiteman vertelde ook, dat zijn organisatie een omvangrijk paxket van wensen heeft. Daartoe behoren standaardisering van b.v. de stopcon tacten voor de aansluiting op elektrici teitsnetten, van de ventilatie en de ver warming. Ook wil de FICC meer gele genheden voor rust - en eetpauzes langs de toeristische hoofdwegen, meer par keerplaatsen in de steden, uitbreiding van het aantal in de winter geopende kampeerterreinen en scheiding van de voorzieningen voor toer - en sta-cara- vans. Met de sta-caravan houdt de FICC zich niet bezig, behalve voor zo ver die 'n bedreiging vormt voor de mobiele caravan en het kamperen, al dus de Heer Whiteman. Op de caravans-RAI worden produk ten geëxposeerd uit België, Denemar ken, Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië, Nederland. Oost- en West-Duitland, Zuid-Slavië en Zweden.

De Vallei | 1970 | | pagina 7