Over de grenzen AANVAL AHLERS OP Paus toch wel bereid met mgr. Alfrink te spreken SPRINGER-CONCERN Belgische stakers worden harder aangepakt Maan „sanatorium" voor aardse bacteriën Congres Rijkspostspaarbank rente tot 7% dit is een gekleurd verhaal Stopzetten aanvallen als Arabieren bestand naleven Pokkenhuis afgesloten Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten MITS STANDPUNT WORDT VERANDERD Mevrouw Meir over Sovjet-waarschuwing Cyclamaten in EEG verboden Kunstmaan met conenmotoren OPLOSSING GERUST VOORDE SLANKE Wil alttfd RIVELLA thuis, op Uw gezondheid! WOENSDAG 4 FEBRUARI 1970 ROME In een opzienbarende brief aan zijn staatssecretaris, de Franse kar dinaal Jean Villot, heeft Paus Paulus gezegd dat hij diep gekwetst is door de verklaringen uit Nederland over het priestercelibaat Hij herhaalde zijn standpunt dat hij de wet op het celibaat zal handhaven, maar toonde zich bereid deze kwestie met de Nederlandse bisschoppen te bespreken. De Paus noemde het wel noodzakelijk dat de Nederlandse bisschoppen hun standpunt ten aanzien van de celibaats- kwestie opnieuw in overweging nemen. „Dit wordt voorgeschreven door de geest van authentieke kerkelijke ge meenschap", aldus de Paus. Deze woor den zouden erop kunnen duiden dat de Paus slechits bereid is kardinaal Al frink of een delegatie van het Neder landse episcopaat te ontvangen, als zij zich van tevoren bereid verklaren zich bij het pauselijke besluit neer te leggen, De Paus vond de argumenten van de Nederlandse bisschoppen om het ver plichte celibaat te herzien „niet over tuigend". Naar zijn mening wil slechts „een klein aantal" priesters trouwen. De oplossing voor hen is aan hen ont heffing van de celibaatsverplichting te verlenen, maar zij mogen dan niet lan ger hun priesterlijke functies uitoefe nen. „Het is onze plicht niet toe' te staan, dat het priester-ambt wordt uit geoefend door hen, die nadat zij hun hand aan de ploeg hebben geslagen daarvan terugkomen", zo schrijft de Paus. De Paus zegt verder dat het een illu sie is te menen dat een wijziging in de celifoaatswet beperkt zou kunnen blij ven tot een bepaalde kerkprovincie of tot een gebied waar een dringend tekort aan priesters bestaat. De Paus voert verder aan dat hij al les heeft gedaan „zowel in persoon lijke gesprekken ,in briefwisselingen als door middel van vertegenwoordigers van de H. Stoel (hiermee bedoelt de Paus de pro-nuntius in Den Haag, mgr. Felici) om deze verklaringen (van de Nederlandse bisschoppen) te verhinde ren. •De Paus schreef dat hij deze onge bruikelijke gang van zaken een brief aan de staatssecretaris had gekozen om de mogelijkheid te hebben „ons hart uit te storten bij u die zo zeer de zorgen van ons apostolisch ambt deelt". Prof. Haarsma, hoogleraar in Nijme gen, zei gisteravond in een extra uit zending van de KRO-televisïerubriek Brandpunt dat zijn eerste indruk van de pauselijke brief pessimistisch was. Nadere lezing van de brief had hem evenwel enigszins gerustgesteld. De Paus had in zijn brief het priesterschap voor gehuwde mannen van rijpe leef tijd in bepaalde omstandigheden en in gebieden met grote priesternood niet helemaal uitgesloten. Prof. Haarsma beschouwde dit toch als een opening in de celibaatskwestie. BONN De Westduitse regerings woordvoerder, Conrad Ahlers, heeft in een vraaggesprek voor de radio, de kranten van het Springerconcern een „vechtpers" genoemd en hen verweten berichten te vervalsen. De politiek die deze kranten volgen, is nog nauwelijks te verenigen met de passage in de grondwet over de meningsvrijheid in een democratisch land, zei hij. Ahlers stelde uitdrukkelijk vast, dat dit verwijt niet geldt voor het uiten van meningen. Dat heeft daar helemaal niets mee te maken". Ahlers zei het interessant te vinden dat het protest van studenten van twee jaar geleden tegen het Springer-con cern, „tegenwoordig wordt gerechtvaar digd door de houding van het concern". Destijds was hij het niet helemaal eens met de demonstraties, omdat de manier niet geschikt was. De studenten hadden de kranten van het concern verweten BRUSSEL Het Belgische ministe rie van Binnenlandse Zaken heeft be kendgemaakt, dat strengere voorschrif ten aan de Rijkswacht zijn gegeven, voor het handhaven van het vrije ver keer en de veiligheid van persbnen in de provincie Limburg, waar de wilde staking van mijnwerkers de vijfde week is ingegaan. Volgens het ministerie is gebleken, dat incidenten waarbij autobussen met werkwilligen werden beschadigd en werkwilligen soms ook verwondingen opliepen, veroorzaakt waren door ele menten die eigenlijk niets met de sta king te maken hadden, doch die de sta- ADVERTENTIE In het Westduitse Sauerland is gisteren nog één geval van pokken vastgesteld: een 72-jarige man die al eerder met verdachte symptomen was opgenomen in het speciale behandelcentrum. De tien overige pokkenpatiënten zijn aan de beterende hand. In acht quarantaine stations zijn nog een kleine driehonderd mensen ge ïsoleerd. Op de foto (boven) de toegangs weg naar het quarantainegebouw, Huis Dortmund die door middel van borden voor alle verkeer gesloten is. Meer dan 100.000 personen in het gebied zullen tegen pokken gevac cineerd worden. Vertegenwoordigers van de We reld Gezondheids Organisaties heb ben een bezoek gebracht aan Noordrijnland-Westfalen om kennis te nemen van de maatregelen, welke getroffen zijn om uitbreiding van de pokken te voorkomen. We zien de commissie hier, op de foto rechts, voorzien van maskers, voor het ziekenhuis in Meschede. LONDEN Koningin Elizabeth II heeft gistermiddag, de onlangs 70 jaar geworden Britse toneelschrijver, ro mancier en componist Noel Coward in de adelstand verheven en Sir Noel op het paleis van Buckingham te Londen ontvangen om hem de versierselen be horend bij de benoeming te overhandi gen. mmsm kingsposten tot aanzetten en er gebruik zelf ook van aan geweld deelna- Deze mededeling sluit aan op berich ten, volgens welk® de Rijkswacht in Limburg steeds meer overgaat tof aan houdingen, o.a. van studenten, die in het stakerssmilieu actief zijn. De aange houdenen worden overigens na een identificatiecontrole weer vrijgelaten. Voor de staking in de Ford-fabrieken te Genk, die vorige week uitbrak, heeft de Rijkswacht van het ministerie op dracht gekregen, personen aan te hou den als ze duidelijk een misdrijf be gaan, zoals belemmering van het ver keer (w.o, dat van autobussen met werkwilligen) en hen, naar gelang van het misdrijf, ter beschikking te stellen van het parket. De staking bij Ford- Genk wordt, in tegenstelling tot de mijnstaking, wel door de officiële vak bonden gesteund. De mijnstaking was dinsdag overi gens weer volledig. Er zijn geen inci denten gemeld. In de Ford-fabrieken te Genk is dinsdagochtend, volgens de fa briek, een duizendtal arbeiders aan het werk gegaan, dat is ongeveer een kwart van de normale bezetting. In Antwerpen is de maandag begon nen staking bij General Motors dinsdag voortgezet en ook daar deden zich geen incidenten voor. DEN HAAG In alle lidstaten van de EEG is het gebruik van cyclamaten in gangbare levensmiddelen verboden. In West-Duitsland en Italië is de toe passing van deze zoetstof in bepaalde levensmiddelen voor lijders aan suiker ziekte toegestaan, aldus heeft de Euro pese Commissie meegedeeld in antwoord op een vraag van het Nederlandse par lementslid dr. ir. A. P. Oele. indirect schuldig te zijn aan de aanslag op de voormalige extreem-linkse ideo loog van de socialistische Duitse stu- dentenbond SDS, Rudi Dutschke. Ahlers ontkende dat in de ministeries en zijn perskantoor lijsten zouden zijn waarin het gedrag van de journalisten in Bonn zou zijn neergelegd. „Zwarte lijsten" zijp er niet, zei hij. De verwijten zijn dinsdagavond nog door de verantwoordelijke redacteuren van „Bildzeitung" en „Die Weltv na drukkelijk van de hand gewezen. In een verklaring aan het Westduitse persbureau DPA zeggen de redacteuren van Bildzeitung, dat ze zich niet kun nen voorstellen dat bondskanselier Brandt het eens is met „deze tot nu toe ernstigste inbreuk op de meningsvrij heid sinds het bestaan van de Bondsre publiek". In een commentaar zegt de hoofdredacteur van Die Welt, dr. Her- bert Kremp, dat de uitlating van Ahlers gezien moet worden als „het ernstigste verwijt van regeringszijde tegen een krant in Duitsland sinds de nationaal- socialistische periode". Die Welt stelt aan kanselier Brandt de vraag of zo'n man nog langer woordvoerder van de regering kan zijn". Tachtig procent van het Westduitse volk is tevreden over de eerste 100 da gen van de regering van kanselier Wil ly Brandt, aldus heeft een onderzoek van publieke opinie aangetoond. Het Wickert Instituut heeft bekend gemaakt, dat 20 procent van 1978 perso nen die ondervraagd werden zich te leurgesteld toonden over de verrichtin gen van de nieuwe regering. Van de 80 procent die tevreden wa ren, noemden 6 procent het beleid van Brandt's regering zeer goed, 10 procent goed, en 64 procent voldoende^ Er wa ren meer vrouwen tegen Brandt, dan mannen 22 tegen 17 procent. Op de vraag welke gebieden meer aandacht zouden moeten krijgen van de regering noemde 27 procent de prijssta biliteit, 14 pet. onderwijs, 12 pet. sociale zekerheid, 11 pet. de betrekkingen met Oost-Europa, 10 pet. het bewaren van de vrede, 8 pet. de werkgelegenheid, en 7 pet. het buitenlands beleid. De overige 11 procent noemde zaken als sportfaci liteiten, recht en orde en Europese een heid. ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn D eumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balseni. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. WASHINGTON NASA-dokter Charles Berry heeft op een vergadering van hartspecialisten in Washington verklaard, dat aardse bacteriën na een ruimtereis, blakend van gezondheid en veel sterker terugkeren. Hij zegt daarvan de bewijzen te hebben, tenminste van staphylococcus aureus. Charles Conrad en Allan Bean kregen na hun terugkeer van de maan in het maan- laboratorium, waar alles bacterievrij wordt gehouden, een goedaardige huidinfec tie, die veroorzaakt was door staphylococcus aureus, een bacterie die in de huid- poriën leeft en die zij meegenomen hadden, de ruimte in. Na hun terugkeer bleek deze bacterie veel virulënter te zijn geworden. De betrokken bacterie veroorzaakt puisten en abcessen en wekt de etter op in open wonden, schrammen en andere huidirritaties. Charles Conrad had een huidinfectie aan zijn borst, waar de huid geïrriteerd was door een van de hartelektroden in zijn medisch harnas. Alan Bean kreeg een zelfde soort infectie aan het wondje, dat werd veroorzaakt tijdens de landing van de Apollo-12, toen hij een camera op zijn hoofd kreeg. Richard Gordon mankeerde niets. De mannen zijn al lang weer hersteld. Het congres van de Franse communis tische party, dat heden in een voorstad van Parijs werd geopend, zal een aantal belangrijke ideologi sche en politieke problemen op te los sen hebben. Het eerste na-Gaullistische congres van de partij, valt in een tijdperk van communistische pogingen om een aantal oppositiepartijen in een links front te verenigen. De andere linkse partijen hebben tot nu voorzichtig gereageerd. Op de achtergrond van dc bijeenkomst van de 1000 afgevaardigden in de sporthal van Nanterre zal ook de in vasie van landen van het Warschaür Pact in Tsjecho-Slowakije staan. Aangenomen wordt dat de communis tische leiders, die zelf de invasie aan vankelijk hebben veroordeeld, de cri tici van Moskou de mond zullen snoe ren. Algemeen wordt verwacht dat de voornaamste criticus, de filosoof Ro ger Garaudy, zijn plaats in het cen traal comité zal verliezen. Aanhangers van Garaudy, die kritiek heeft op de Russische partij, de ge beurtenissen in Praag en de traditio nele marxistische zienswijze op het proletariaat, hebben onlangs in het partijdagblad „Humanité" ruimte ge kregen om him standpunt te verdedi gen. Hun brieven verzonken echter in het niet vergeleken bij de grote aan tallen ingezonden stukken van voor- JAQUES DUCLOS beschuldiging standers van het partijbeleid, dat de nadruk legt op de noodzaak tot vriendschap met de Sovjet-Unie. Jacques Duclos, die bij de presi dentsverkiezingen en die van 1969 21 procent van de stemmen kreeg, heeft Garaudy deze week ervan be schuldigd, de Franse bourgeoisie te helpen tegen de arbeiders. Het streven naar eenheid aan de lin kerzijde maakte weinig kans op wel slagen op korte termijn, vanwege de achterdocht van de socialisten en ra dicalen, en vanwege het communisti sche standpunt dat een gezamenlijk programma in overeenstemming moet zijn met hun zienswijze. De problemen van de Franse com munisten komen ook tot uiting in het ontbreken van een actieve lei der van de 454.000 partijleden. Secre taris-generaal Waldek Rochet heeft na een operatie in november geen openbare activiteiten meer onderno men. Het verslag aan het congres zal worden uitgebracht door Georges Marchais, die wordt getipt als toekomstig leider van de voornaamste oppositiepartij van Frankrijk. Marchais zelf heeft echter verklaard te verwachten dat Waldek Rochet her kozen zal worden. Vertegenwoordi gers van 58 communistische partijen onder wie de Tsjechoslowaak Vasil Bilak en groeperingen onder meer de Viet-Cong zullen op het vijfdaags congres aanwezig zijn. ADVERTENTIE Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voorde postagentschappen gelden aparte openingstijden. ADVERTENTIE Frisdrank moet écht fris zijn. Riveka is puur-natuvrlijk, zuiver ets kristal. Rivelfa bevat géén kleur stoffen of conserveermiddelen, Tot zover: een ongekleurd verhaal Maar om U keuze te bieden tóch twéé kleuren. Rood eükett voor de liefhebbers van een Machte, irMe smaak. Blauw etiket (zonder suiker): een pittige drank voor ledereen dis „de slanke lijrT eerbiedigt. TEL AVIV De Israëlische pre mier, mevr. Golda Meir, heelt gisteren gezegd, dat Israël de militaire activi teiten zal staken, zo gauw de Arabi sche landen besluiten de bestandsover eenkomsten na te komen. „Op het mo ment dat de Arabische landen zullen besellen dat de bestandsovereenkom sten voor beide kanten gelden, zullen er geen bombardementen meer worden uitgevoerd", zei mevr. Meir in een ra diotoespraak. De verheviging van de strijd was vol gens mevr. Meir de schuld van de Ara bieren die kort na de juni-oorlog weer militaire activiteiten gingen bedrijven hoewel ze zelf om een bestand hadden gevraagd. Het nieuwe dreigement van de Sov jet-Unie om meer oorlogstuig naar het Midden-Oosten te gaan zenden wordt in diplomatieke kringen in de Britse hoofdstad gezien, als een poging om de Verenigde Staten, in feite de enige vriend van Israël van de grote vier, te isoleren. Deze politiek der Sovjet-Unie is aan het licht getreden nadat tien dagen ge leden een uit Amerikaanse bron af komstig bericht werd geopenbaard, waarin Moskou de les werd gelezen in verband met: le. Het aap de dag leggen van een „starre" en afbrekende houding ten aanzien van de pogingen der grote vier om tot vrede in het Midden-Oosten te komen, 2e. Het verwerpen van wat wordt ge noemd de „oprechte en welgebalanceer- de" Amerikaanse voorstellen voor een regeling tussen Israël en Egypte en tus sen Israël en Jordanië, en Syrië te sa boteren, 3e. Voor het ongedaan maken van het „begrip" dat in de afgelopen herfst over de vorm der eventuele Israelisch- Arabische besprekingen was bereikt door de ministers van Buitenlandse Za ken William Rogers (VS) en Andrei Gromyko (SU). In de „waarschuwingen" van de Sov jet-premier Kosygin aan de staatshoof den der overige grote vier zou duidelijk gemaakt zijn dat: De Sovjet-Unie gelijkelijk met de VS wil meedoen wat betreft het leveren van moderne wapens aan het Midden- Oosten. Als de nieuwe Amerikaanse moderne jagers zoals de Phantoms in Israël aankomen dan zal de Sovjet-Unie de militaire steun aan Egypte en de an dere Arabisehe landen gaan opvoeren. De Sovjet-Unie niet van zins is mili tair tussenbeide te komen ten voordele van de Arabische landen die de laatste tijd door de Israëlische luchtmacht ste vig zijn aangepakt. Maar de Westerse landen weten toch, dat de Sovjet-deel neming aan het conflict groter wordt. In Londen zijn uit Cairo berichten bin nengekomen, waaruit blijkt dat er thans reeds 4.000 Sovjet-officieren aanwezig zijn in Egypte, aan of achter het front, en dat de Sovjet-Unie van oordeel is, dat het langzaam-aan uit breiden van het confict, van de aanval len en tegenaanvallen, in het Midden- Oosten, ook de vrede in de wereld bui ten het Midden-Oosten bedreigt. En dit, vindt Kosygin, maakt het noodzakelijk dat de grote vier doorgaan met het ma ken van een soort van regeling „in gro te lijnen". De houding der Sovjet-Unie heeft ook te Washington twijfel doen ont staan over de wens van Moskou om te komen tot een stabiele en duurzame vrede in het Midden-Oosten. Tenslotte is Washington van oordeel, dat zich in de Sovjet-positie in de twee jaar dat de besprekingen over het Mid den-Oosten nu al aan de gang zijn, geen merkbare vooruitgang heeft voorgedaan. Uit de teneur van het Amerikaanse document krijgt men de indruk dat Moskou van Washington ten aanzien van het Midden-Oosten geen nieuwe concessies meer kan verwachten. VANDENBERG (Californië) Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, NASA, heeft vandaag van de basis Vandenberg de Sert-2, een kunstmaan met twee ionenmotoren, ge lanceerd. De satelliet is in een baan om de aarde gekomen. De ionenmotoren, waarmee NASA nu proeven neemt, zijn bestemd voor de voortstuwing van de interplanetaire ruimteschepen van de toekomst en speciaal voor zeer grote afstanden.

De Vallei | 1970 | | pagina 8