Betuwe-trein rechtstreeks naar Utrecht Brandweerlieden onderscheiden Verkeersmaatregelen binnenstad Rhenen Stemmen bij volmacht Werkloosheid Nijmegen niet alarmerend TIVOLI Draadomroep zwijgt in Klarendal OVERSTAPJE VAN CHU NAAR VVD KVG viert vastenavond FUSIE IN DE ZUIVEL Hoge Raad verwierp beroep HET W Stemmen in andere gemeente Marktbericht Rookkast van slager in brand Toogdag CBTB Rapport doet aanval op officiële cijfers: Boer Voortman beschuldigt dr. Mansholt weer DENK OVERAL EN ALTIJD WEER AAN HET KIND IN HET VERKEER 25 american cigarettes L40 U weet wel, Ed. LAURENS maakt ze DONDERDAG 5 FEBKUARI 1970 TIEL In de nieuwe dienstregeling, die 31 mei zal ingaan, heeft de NS een rechtstreekse uurdienst Arnhem Utrecht en Njjmegen-Utrecht via de Be tuwe opgenomen. Dat betekent dat rei zigers voor Utrecht straks niet meer in Geldermalsen hoeven over te stappen, zoals nu nog het geval is. Tijdens de spitsuren wordt de fre quentie opgevoerd; dan wordt 't een halfuurdienst. Tegenover deze verbe tering staat met name voor de reizigers uit Kesteren een verdere inkrimping van de Spoorwegen-service. Was het station te Kesteren voorheen nog het grootste gedeelte van de dag geopend voor de verkoop van plaatsbewijzen, nu is hieraan een einde gekomen. Met in gang van 2 februari is het stationnetje nog slechts 's morgens van zeven tot negen uur bezet om de weinige admini stratie, die er nog is, af te werken. Voor het personeel brengt deze nieuwe maatregel weinig consequenties met zich mee. De ene man, die overcompleet geworden is, wordt overgeplaatst naar zijn oude standplaats Eist, waar hij ook woont. Als het station dicht is. moeten de reizigers hun kaartje bij de conduc teur kopen. Het plan van de NS, om bijvoorbeeld een sigarenwinkelier in het dorp de verkoop van de kaartjes in handen te geven, is daardoor op losse schroeven komen te staan. NIJMEGEN In Nijmegen is de werkloosheid niet alarmerend. Een groot aantal bedrijven kampt zelfs met een tekort aan mensen. Dit is de conclusie van een rapport van het sociologisch institut van de Katholieke Universiteit in Nijmegen. In tegenstelling tot officiële werk loosheidscijfers, noemt het rapport een veel lager cijfer. Nijmegen moet dan ook geen nieuwe bedrijven aantrekken. Het Nijmeegese gemeentebestuur had de minister van sociale zaken gevraagd de werkgelegenheid in Nijmegen te be zien. Volgens het rapport is dit niet in het belang van de stad. ARNHEM De bewoners van het Arnhemse Klarendal hebben er weet van dat hun wijk om hen heen wordt afgebroken. De PTT heeft hen van de draadomroep afgesneden omdat de kabels in de lucht kwamen te hangen. Zo zit dan Arnhems afbraakwijk nummer één ook nog zonder muziek, een zaak die onder de bevolking veel ongenoegen heeft gewekt; al een week nadat de PTT waarschuwde dat ze door de sloperij de bedrading nergens meer aan vast kan knopen zwegen de luidsprekers. De gedupeerde abonnees krijgen weliswaar hun geld terug, maar als ze cfaarmee een radio willen kopen, zullen ze zelfs in een tweedehands zaakje nog aardig moeten sjacheren. VEENENDAAL Het Katholiek Vrouwen Gilde afd. Veenendaal, houdt donderdag 5 februari in het NW-ge- bouw zijn vastenavondviering met een toneelstukje, opgevoerd door eigen to neeltalenten en. wanneer er nog tijd is: bingo. RENSWOUDE Sinds enige da gen beschikt Gijs Bakkenes in Rens- woude over een niéuwe kiosk, waarin hij op de hoek van het Kerklaantje zijn rookwaar aan de man brengt. Het oude exemplaar voldeed niet meer aan de eisen van de tijd en toen de heer Van de Loosdrecht in Veenendaal door reorganisatie van het punt Hoofd- ARNHEM De Verenigde Coöpera tieve Melkindustrie Vecomi in Arnhem heeft de Verenigde Coöperatieve Zuivel fabrieken Andi in Doetinchem overge nomen. Vecomi heeft 4.350 ledep, Andi 2.150. De bedrijven krijgen jaarlijks respec tievelijk tweehonderd en honderd mil joen kilogram melk aangevoerd. Zij had den samen vorig jaar een omzet van f 140 miljoen. Voor de 940 personeelsleden van de fusiepartners zal het samengaan geen consequenties hebben, aldus de directie van Vecomi. straat-Nieuweweg zijn kiosk van de hand moest doen rook Gijs Bakkenes zijn kans. De kiosk werd op een vrachtwagen geladen, nadat beide si garenhandelaren het over de prijs eens waren geworden, en vrijwel breukvrij onder de bomen van het kasteelbos geplaatst. Gijs voelt zich in zijn mini- winkel best thuis en hoopt nu maar dat zijn klanten datzelfde gevoel zul len hebben. VEENENDAAL Aan de n.v. voor heen firma J. C. van H. is destijds ten laste gelegd' het in het gebouw Nijver heidslaan 95 uitoefenen van een klein handel in radio- en televisie-artikelen, andere gebruiksvoorwerpen, een groot handel in zuivelprodukten, completé woninginrichting en huishoudelijke ar tikelen, dit alles zonder vergunning in gevolge Vestigingswet kleinbedrijf. Ook bestond geen bevoegdheid voor de leve rantie van sterke drank. De economische politierechter bij de rechtbank te Arnhem gaf voor de meeste tenlasteleggingen een vrijspraak maar een veroordeling van honderd gulden boete voor het uitoefenen van genoemde groothandel. In hoger beroep werd de firma alleen vrijgesproken van de drankverkoop en voorts voor de verschillende feiten veroordeeld tot vier maal honderd gulden boete. Van dit arrest werd cassatie aangetekend, doch de Hoge Raad heeft thans dit be roep ver-worpen. EEFDE Boer G. W. Voortman uit Eefde en zijn collega-plaatsgenoot. B. Dijkerman hebben de vice-voorzitter der Europese commissie, dr. S. L. Mansholt, ervan beschuldigd tijdens zijn ministerschap in Nederland de rechterlijke macht te hebben misleid. Zij hebben dat gedaan in een in het Nederlands en het Frans gestelde ge drukte openbare beschuldiging, waar van, naar zij meedelen, de verspreiding in Brussel begint. Ze verzoeken dr. Mansholt, een klacht tegen hen in te dienen, als hij van oordeel is dat in hun beschuldiging op enigerlei wijze fouten voorkomen. Het gaat om het conflict met de ge zondheidsdienst voor dieren in Gelder land, waarvoor boer Voortman reeds sinds 1952 herhaaldelijk de openbare aandacht heeft gevraagd. De beschuldi ging houdt in dat dr. Mansholt in 1957, als Nederlandse minister van Land bouw, een brief heeft geschreven en ondertekend waarin aaön het gerechts hof te Arnhem werd meegedeeld dat de statuten van de genoemde gezondheids dienst in 1951 ministeriële goedkeuring hadden gekregen. Die mededeling was volgens de heren Voortman en Dijker man in strijd met de waarheid, bete kende dus misleiding van de rechterlij ke macht, en was hun beiden komen te staan op het ten onrechte verbeurd ver klaren van 57 stuks rundvee. Het hof nam namelijk aan dat de statuten rechtskracht bezaten en veroordeelde hen, omdat zij hadden geweigerd een formulier voor aansluiting bij de ge zondheidsdienst te tekenen. AMERONGEN In hotel Buitenlust kregen gisteravond drie leden van de Vereniging Vrijwillige Brandweer Amerongen een onderscheiding uit handen van burgemeester jhr. mr. O. R. v.d. Bosch, als beloning voor langdurig ach tereen bewezen diensten. Het waren de commandant A. J. van Lienden (35 dienstjaren), en de hoofdbrandwachten J. Merkestijn en P. J. Burgstede (bei den 12H dienstjaren). Burgemeester v.d. Bosch reikte de heer Van Lienden de zilveren gesp uit, en diens collega's de orde van verdienste. ADVERTENTIE De uitreiking vond plaats tijdens de jaarlijkse feestavond van de brandweer, en vormde daarvan het hoogtepunt. De onderscheidingen worden beschikbaar gesteld door de Koninklijke Nederland- Geachte redactie, Gaarna ontvang ik de gelegenheid tot wederwoord naar aanleiding van uw artikel in „De Vallei" van gisteren over de Hofwinkeliers. Waarom uw berichtgever zich ver schuilt achter „één van de winkeliers", en niet openlijk mijn naam noemt, na dat hij mij eerst telefonisch over de kwestie had benaderd, is voor mij een groot raadsel. Op deze wijze wordt ge roddel bevorderd, waarvan ik aller minst ben gediend! Helaas moet ik wat de inhoud van uw artikel betreft constateren dat u naast de roos hebt geschoten, door in tweede instantie niet bij mij te infor meren, maar door of zelf conclusies te trekken of af te gaan op wat anderen er van maken. Voor mij allerminst prettig! Ik heb namelijk helemaal geen brief geschreven aan de Ho-winkeliers, en ik heb aan de meerderheid van de aan het Fred. v. d. Paltshof wonende win keliers zoals u schrijft geen uit spraak binnen drie dagen gevraagd. Onderschept is door de berichtgever een door mij op veelvuldig verzoek ge schreven briefje aan de belanghebben de bedrijven in Gasthuisstraat, Kruis straat, Kerkplein en Torenstraat om te trachten voor deze mensen verlichting te verkrijgen van de overlast die zij on derbinden van de aldaar getroffen ver keersmaatregelen Hier zijn bedrijven gevestigd, die geen alternatief hebben: melk, brood, groente, enz. moeten vers worden aan gevoerd. Zonder enig overleg werd hun deze mogelijkheid op de donderdagmor gen vanaf 7 uur ontnomen, en dat ter wijl er met praten een voor alle partij en bevredigende oplossing zou zijn ge weest en daarmede alle narigheid voor komen. In het slot van uw artikel zwaait u lof toe aan het gemeentebestuur dat een „Hearing" gaat houden voor geno digde belanghebbenden, als ik goed be grijp. Door mij is geen uitnodiging ont vangen. Vooraf zou zo'n hearing zeer zinvol zijn geweest, nu loopt men achter de feiten aan. Het gemeentebestuur gaat do put dempen nu het kalf verdronken is. Zie ik het verkeerd, dan trek ik mijn woorden in. Tenslotte zou ik nog zeer gaarne iets rechtzetten: er wordt beweerd, of er schijnt te worden gezegd, dat ik actie zou voeren om de markt te verplaatsen. In gedekte termen haalt u in uw artikel deze kwestie even aan. Welnu, ik wil gaarne openlijk verklaren, dat ik nooit achter dergelijke acties heb gestaan, er nooit aan heb medegewerkt, en voorzo ver ik in de toekomst kan kijken er wel nooit aan zal gaan medewerken, want ik heb daar geen behoefte aan. Rhenen, 24 jan. 1970. D. J. BOVENSCHEN NASCHRIFT REDACTIE ln.de aanhef van het schrijven van inzender stelt hij dat de berichtgever zich verschuilt achter ,,één van de winkeliers" en niet openlijk inzen ders naam noemt. Dat de naam van inzender niet is genoemd is gebeurd op verzoek van een Hof-winkelier, die de brief van inzender aan berichtge ver ter hand stelde. Dat inzender schrijft dat de brief NIET aan de Hof- winkeliers is gezonden kunnen we moeilijk verteren, hoe kan anders een Hofwinkelier de brief tonen? De brief is dus in geen geval door berichtgever onderschept. Een brief onderscheppen lijkt ons een strafbaar feit! Van roddel kan geen sprake zijn. Er is geschreven over ,,één van de winkeliers" en over ,,de Hofwinke liers". Dan weet iedereen wel wie dat zijn. In de rondzendbrief van inzender komt ook duidelijk tot uiting, dat het hiet om een collectieve actie gaat. ,,een verzoek van de aan het Paltshof gevestigde winkeliers". Hieronder plaatsen wij de letterlij ke tekst: betr.: overlast verkeersmaatregelen tij dens warenmarkt op donderdagmorgen. Aan belanghebbenden, Op verzoek van de aan het Paltshof gevestigde winkeliers heeft de gemeen teraad van Rhenen verkeersmaatrege len getroffen tijdens de wekelijkse wa renmarkt. zonder raadpleging noch in spraak onzerzijds. Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie Zonder rekening te houden met de belangen van de ter plaatse gevestigde middenstanders. Op 25 juni 1969 berichtten B. en W. ons dat de maatregelen zouden worden herzien, tot heden gebeurde er niets. Wanneer de meerderheid van u ons binnen 3 dagen laat weten verbetering in de ontstane situatie te wensen, dan zullen wij zo spoedig mogelijk daartoe de nodige vragen in de Raad der ge meente stellen. (D. J. Bovenschen) De nadere uitleg die inzender nu geeft op zijn brief aan belanghebben den werpt een heel ander licht op de zaak. Vergelijkt u de hierboven ge plaatste afdruk maar met de derde alinea van het ingezonden stuk. Berichtgever heeft helemaal geen lof toegezwaaid aan het gemeentebe stuur over een te houden hearing. Zonder enkele franje is dit feit gecon stateerd. Dat inzender geen uitnodiging van het gemeentebestuur ontving werpt de vraag op of er soms nog een derd, categorie van belanghebbenden" is. Het door inzender aan het gemeen tebestuur gerichte verwijt laten we graag geheel voor zijn rekening. Wat de kwestie verplaatsing markt betreft, daaromtrent heeft berichtge ver alléén vastgesteld, dat de menin gen onder de winkeliers verdeeld zijn. Dat zijn geen bedekte termen. Even min wordt daarin beweerd, dat inzen der de markt verplaatst zou willen zien. Dat er inzake deze kwestie over hem geroddeld wordt is uiteraard een kwalijke zaak. Daarom hebben wij in zender graag de gelegenheid gegeven dit even recht te zetten, hoewel dit met onze publikatie niets te maken heeft. Nu ook zonder filter Mimii.n::rrT;:;TmiTiiiii;ni:niiiTmr.iiin AMERICAN CIGARETTES Si. LAOftBNS CONTINENTAL Doen. se Brandweervereniging en de Neder landse Vereniging van Brandweercom mandanten. De burgemeester merkte in zijn speech op dat de Amerongense brand weer bijzonder nuttig werk doet, al hoefde ze nooit in actie te komen op een schaal zoals recent in Driebergen. Hij zei voorts het op prijs te stellen als binnenkort een demonstratie zal wor den gegeven. Dat gebeurt, dan ook hoewel de da tum nog niet vaststaat. Plaats van han deling is dan het bejaardencentrum De Ridderhof. Voor het eerst is dan de gloednieuwe motorspuit in actie te zien. Het feest in Buitenlust kende gister avond nog een passend incidentje. Ter afwisseling van vloeibare geneugten zouden tevoren geprepareerde bitter ballen worden opwarmd. Daarbij sloeg de vlam in de pan. Aan nijvere blussers was geen gebrek, maar jarenlange rou tine verhinderde niet dat een van hen een brandwond aan z'n been opliep, en een ander op z'n minst de stomerij moet inschakelen om weer behoorlijk in het pak te komen. Het feest werd nog geruime tijd voortgezet, onder muzikale leiding van Gerrit Beekhuizen uit Apeldoorn. RHENEN Bij de verkiezing van de leden van de provinciale staten kan een kiezer op zijn verzoek worden toege staan in een willekeurige gemeente, ge legen in dezelfde provincie, als de ge meente, waar hij op de dag van de kan didaatstelling in het kiesersregister is opgenomen, aan de stemming deel te nemen. Deze bevoegdheid geldt niet voor de kiesgerechtigde personen aan wie is toegestaan bij volmacht te stem men. De kiezer, die van bovenvermelde be voegdheid gebruik wil maken, doet daarvan uiterlijk 4 maart a.s., schrifte lijk mededeling aan de burgemeester der gemeente, waar hij op de dag der kandidaatstelling in het kiezersregister is opgenomen. Hij geeft daarbij op: a. zijn naam en voornamen of voor letters; b. de datum en het jaar van zijn ge boorte; c. de gemeente, waar hij op de dag der kandidaatstelling in het kiezersre gister is opgenomen, alsmede zijn adres aldaar op die dag; d. de gemeente en het adres, waar hij de hierna bedoelde kiezerslegitimatie- kaart wenst te ontvangen. Voor de bovengenoemde mededeling moet gebruik worden gemaakt van een formulier, dat ter secretarie van elke gemeente kosteloos verkrijgbaar is. Na inwilliging van het verzoek ont vangt de kiezer een kiezerslegitimatie- kaart (tevens oproepingskaart). Indien de kiezerslegitimatiekaart in het onge rede is geraakt wordt geen nieuwe ver strekt. De burgemeester der gem. Rhenen. L. Bosch v. Rosenthal. PUTTEN Eiermarkt: Aanvoer woensdag 113.000 eieren. Prijs per kip peneieren 11.8 8 7 12.—. kg prijs 1,81 op basis van 63 gram; jongehen- neëieren 8.10,75; eendeëie- ren ƒ10,8 8 7 13.alles per 100 stuks. Handel redelijk. Veemarkt: Aanvoer 118 varkens. Prijs 90.100.per stuk. Handel vlug Verder 3 jonge drachtige zeugen. Prijs 500.600.per stuk. Han del vlug. Geen aanvoer van oudere drachtige zeugen. RHENEN Bij de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten kan een kiezer op verzoek bij volmacht stemmen, indien hij mededeelt vermoe delijk niet in staat te zullen zijn in per soon aan de stemming deel te nemen. De kiezer, die bij volmacht wenst te stemmen, moet daartoe uiterlijk 4 maart a.s. een verzoekschrift indienen bij burgemeester en wethouders der ge meente, in welker kiezersregister hij op de dag der kandidaatstelling is opgeno men. Hij geeft daarbij op: a. zijn naam en voornamen of voorlet ters; b. de datum en het jaar van zijn ge boorte, c. de gemeente, waar hij op de dag der kandidaatstelling in het kiezersregister 'is opgenomen, alsmede zijn adres al daar op de dag der kandidaatstelling; d. de gemeente, waar hij woonachtig is, en-zijn adres aldaar, indien deze afwij ken van de onder c bedoelde gegevens; e. de reden van zijn verzoek; f. de gegevens, bedoeld onder a tot en met d, ten aanzien van de kiezer, die bereid is als gemachtigde op te treden. Bij het verzoekschrift wordt inge diend een verklaring van gemachtigde, dat deze bereid is als zodanig op te tre den, alsmede, indien de gemachtigde niet in hetzelfde kiezersregister is op genomen als de volmachtgever, een door de burgemeester der gemeente, waar de gemachtigde in het kiezersre gister is opgenomen, afgegeven verkla ring, dat de gemachtigde op de dag der kandidaatstelling is opgenomen in het kiezersregister van zijn gemeente en dat de gemachtigde niet meer dan twee aanwijzingen als gemachtigde heeft aangenomen. Hij die zich bereid heeft verklaard als gemachtigde op te treden, moet op de dag der kandidaatstelling zijn opgenomen in een kiezersregister. Als gemachtigde kan slechts worden aangewezen de echtgenoot of echtgeno te, één der bloed- of aanverwanten in de eerste tot en met de derde graad, de echtgenote van een schoonzuster of de echtgenote van een zwager, dan wel één der huisgenoten van de volmachtgever. Onder huisgenoten worden verstaan zij, die blijkens het kiezersregister hetzelf de adres hebben als de volmachtgever. Een kiezer mag niet meer dan twee aanwijzingen als gemachtigde aanne men. Van de beslissing op het verzoek ont vangt de volmachtgever mededeling. De volmachtgever is niet bevoegd de volmacht in te trekken of in persoon aan de stemming deel te nemen. De gemachtigde ontvangt een vol- machtlegitimatiekaart (tevens oproe pingskaart), waarmee hij zich in een stembüreau van zijn keuze binnen het gebied van het lichaam, waarvoor de verkiezing gehouden wordt, voor het uitbrengen van de stem van de vol machtgever kan aanmelden. Indien de volmachtlegitimatiekaart in het ongere de is gemaakt, wordt geen nieuwe ver strekt. Voor het verzoekschrift om bij vol macht te stemmen en de mededeling tot aanwijzing van een andere gemachtigde dient gebruik te worden gemaakt van formulieren, welke ter secretarie van elke gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn. Rhenen, 3 februari 1970. De burgemeester der gemeente Rhe nen, L. Bosch v. Rosenthal. RHENEN Gistermiddag omstreeks half zes werd Rhenen's vrijwillige brandweer gealarmeerd voor een in de rookkast bij slagerij Van Dijk aan het Fred. v. d. Paltshof ontstane binnen brand, waarvan de oorzaak moet wor den gezocht in het breken van een stok, die op de vuurplaat was gevallen, waar door de zaak vlam vatte. Er ging een grote voorraad worst verloren. De brandweer had het vuur snel onder de knie met nevelspuit en sneeuwblusser. De deur van de rookkast bleek na de brand tengevolge van de hitte-ontwik- keling te zijn ontzet. ARNHEM De Toogdag van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond wordt gehouden op woensdag 25 fe bruari in de concertzaal van Musis Sa crum. In de morgen vergadering zal na de openingsrede van de voorzitter mej. J. van Leeuwen, presidente van de Christelijke Plattelandsvrouwenbond in Nederland en lid van de Tweede Ka mer, spreken. Het middagprogramma wordt verzorgd door de Nederlandse Reis Vereniging. Het slotwoord wordt verzorgd door ds. J. van den Blink, oud-vlootpredikant. DEN HAAG De vroegere voorzit ter van de CH-fractie in de gemeente raad van Rijswijk, het hoofdbestuurslid voor de CHU, H. J. Grasmeyer, heeft bedankt voor zijn partij en is overge stapt naar de VVD. Hij kon zich niet langer verenigen met de gang van za ken in de CHU. De heer Grasmeyer was ook voorzitter van de Kamerkring Dordrecht. Hij maakte deel uit van de sanerings commissie van de CHU, die onder lei ding stond van het Tweede-Kamerlid mejuffrouw Haars. Ook sympathiseer de hij met de centrumgespreksgroep, hoewel hij daarbij niet was aangeslo ten. „Ik had er genoeg van, het liep niet allemaal zoals het moest", aldus de heer Grasmeyer. Hij is gevraagd om voor de VVD in Rijswijk in do raad te gaan zit ten.

De Vallei | 1970 | | pagina 11