Recht van veto voor aandeelhouders en ondernemingsraad Begroting financiën in Kamer Lekker stoken zonder schoorsteen! Kardinaal Alfrink wellicht spoedig naar het Vaticaan Bij volmacht stemmen is aan regels gebonden "Er is nu Cassis van SiSi" "Cassis van wie?" "Cassis vanSiSi!" ACCENT Kamer maakt haast met afschaffen van opkomstplicht VOOR AGNES GEEN TAXIRITTEN MEER IN HET DONKER BENDER Nederlandse aandrang tot een internationaal beheersorgaan tegen vervuiling van Rijn MINISTER POLAK VOLGT IN WETSONTWERP SER-ADVIES Kamerlid valt over „boeren bedrog" van BP „Mijn man had me een paar grepen geleerd...." A Vrouwen maak ten „klant" 8 mille lichter Binding Rechts wil opnieuw referendum In West-Brabant omvangrijke stemfraude Statenverkiezingen (18 maart) naderen BIJNA KLAAR DOORZICHTIG MAKEN SPAARPLAN VREEMDE DOCHTERS lÊÊk STOMME PIANO deskundig in klank IN ANDERE GEMEENTE VOLMACHT GEMACHTIGDEN ZEEVARENDEN E.A. Man niet schuldig aan dood van vrouw door pistoolschot MILIEUHYGIËNE DONDERDAG 5 FEBRUARI 1970 DEN HAAG Minister Polak (Justitie) wil in zijn wetsontwerp tot herzie ning van het ondernemingsrecht het advies van de Sociaal-Economische Raad volgen. Dit houdt o.a. in: Zowel de aandeelhouders als de ondernemingsraad krijgen het recht van veto wanneer een te benoemen commissaris hen niet aanstaat. De commissarissen benoemen en ontslaan de directie van een NV. Bij ontslag van een directeur worden de aandeelhouders tevoren gehoord. De commissarissen stellen de jaar stukken vast, nadat de ondernemings raad is gehoord. De goedkeuring van deze stukken gebeurt door de aandeel houders, die echter geen wijzigingen mogen aanbrengen. Het wetsontwerp, dat voor het zo merreces bij de Tweede Kamer zal worden ingediend, is bijna klaar. Op DEN HAAG De Tweede Kamer probeert het er toch op aan te sturen de stemdwang nog voor de statenverkie zingen van 18 maart af te schaffen. Gisteren onthulde de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Van Thiel, dat het wel zal lukken, als de zaak dan maar voor 12 maar, rond is. De Tweede Kamer moet dan uiterlijk 18 febr. het voorstel tot schrapping van de op komstplicht hebben behandeld. Mr. Van Thiel zal de Eerste Kamer vragen meteen in te springen, zodat de koningin nog tijdig haar handtekening kan zetten, waarna de wet in het Staatsblad kan komen. Dit ir gisteren allemaal uitgedokterd na een voorstel van mejuffrouw mr. Goudsmid (D'66). Mr. Van Thiel zal nu informeren of minister mr. Beernink (Binnenlandse Zaken) op 17 of 18 februari beschik baar is. (Vervolg van pag. 1) De gespannen situatie op de kapitaal markt kreeg gisteren in de Tweede Ka mer grote aandacht. Het voorontwerp van wet, dat de heer Vondeling heeft gemaakt, ondervond weinig waardering. De socialist wil de overheid het recht geven op een bepaald percentage van het geld. dat op de kapitaalmarkt wordt aangeboden. Dit is, zei mr. Scholten, In strijd met de maatschappelijke ontwik keling, en het is bovendien onuitvoer baar. De heer Kieft zou het Rijk niet wil len belasten met de verantwoordelijk heid dat als gevdlg van zo'n bepaling de mogelijkheden voor gemeenten en be drijfsleven worden verkleind. Dit standpunt vond de heer Joekes weinig principieel. Hij pleitte voor het doorzichtig maken van de kapitaal markt. De meest concrete suggestie kwam van mr. Scholten. Hij wil dat af gesloten leningen van meer dan een miljoen gulden worden aangemeld bij de Nederlandsche Bank. Deze zal dan voor het toezicht op de geld- en kapi taalmarkt meer informatie krijgen. Een derde belangrijk punt bij de behande ling van de begroting voor financiën was de vraag of de regering voor fis cale wetsontwerpen het advies van de Sociaal-Economische Raad (SER) moet vragen. Over dit punt is al vaker ge sproken. De heer Kieft deed de sugges tie om de SER zelf hiervoar eens te laten adviseren. De wet op de bedrijfs organisatie schrijft het aanvragen van zulke adviezen niet voor, maar ze ver biedt het ook niet. De heer De Goede kwam nog met, wat drs. Janssen (groep Aarden) later noemde „een nationaal spaarplan". De democraat wil een deel van de loons verhogingen omzetten in een verplicht spaarloon in de vorm van niet-inwissel- bare coupures. Deze zouden later kunnen worden verzilverd, waarbij vrijstelling van loon- en inkomstenbelasting gewenst is. Als een of twee procent van de loons verhogingen aldus wordt „belegd" heb ben we ongeveer een miljard gulden ter beschikking voor bijvoorbeeld woning bouw, zei de heer De Goede. Hij meende bovendien dat een ver eenvoudiging van de belastingwetge ving vijftienhonderd ambtenaren kan uitsparen, hetgeen een bezuiniging van 40 tot 50 miljoen gulden betekent. De gemeentepolitie van Tegelen heeft in de nacht van dinsdag op woensdag nabij de Duitse grensover gang een 34-jarige Tsjech aangehouden, die illegaal over de grens was gekomen. De man heeft te kennen geven in ons land politiek asiel te willen aanvragen. Voor onderzoek is hij thans tijdelijk te gast bij de Tegelse politie. het departement van Justitie wordt nog wel gepuzzeld over juridische moeilijk heden. De SER heeft in september wel een eensgezind advies uitgebracht, maar de raad heeft zich toen niet gebogen over de compromissen tussen werkgevers, werknemers en Kroonleden. Een van de grote moeilijkheden is de bepaling, dat in Nederland gevestigde dochters van buitenlandse ondernemin gen niet onder de nieuwe wet zullen vallen. Wat is echter een dochter? Er zijn veel moeder-dochter verhou dingen in vennootschapsland; de juris ten van minister Polak moeten nu nauwkeurig formulieren op welke on dernemingen met verbindingen in het buitenland de wet toch van toepassing zal zijn. Het is overigens niet uitgesloten dat de minister nog enkele ondergeschikte wijzigingen in z'wetsontwerp aan brengt. De partijraad van de WD be handelt zaterdag de herziening van het vennootschapsrecht, en enkele ont werpresoluties wijken iets af van het SER-advies. Als de partijraad deze za terdag aanneemt, kan dit van invloed zijn op onderdelen van het wetsont werp. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid mejuffrouw mr. Haars (CHU) heeft minister Beernink (Binnenlandse Za ken) gisteren vragen gesteld over het feit dat de heer Koekoek in alle pro vincies lijsttrekker is voor zy'n partij b(j de komende statenverkiezingen. Het Kamerlid noemt dit „boerenbedrog". De heer Koekoek kan uitsluitend ge kozen worden in de provincie waar hij woont. In de andere provincies komt dus een ander voor hem in de plaats. Bovendien, zo signaleert mejuffrouw Haars, is het hoofdbestuur van de Boe renpartij van plan van elke kandidaat een waarborgsom van tweeduizend gul den te eisen. Zij wil weten of het beta len daarvan niet in strijd is met de eed, volgens welke een gekozen statenlid „om tot lid der Staten benoemd te wor den directelijk of indirectelijk aan geen persoon enige giften of gaven heeft beloofd of gegeven". DEN HAAG De Haagse politie heeft de 24-jarige F. de W., de 37-jari- ge G. B. en de 53-jarige B. H. in een te huis voor onbehuisden gearresteerd. Zij heben gekend in de nacht van vrijdag op zaterdag een 32-jarige chauf feur te heben beroofd. Of mevrouw Kierkels zo sterk is? „Och", lacht ze, „ik ben wel behoorlijk sterk. Maar ik heb lange haren, die ik altijd omhoog gestoken draag en die had die kerel he lemaal losgetrokken en daaraan had hij een goed hou vast". jaar) uit het Middenlim burgse Roggel rjjdt 's avonds geen taxi meer. Ze heeft er niet veel zin meer in, maar bovendien: „Mjjn man heeft het me verboden". Mevrouw Kierkels is de gene geweest, die kans zag zich vier uur lang een kerel van het ljjf te houden tot de politie van Weert de man inrekende. Om elf uur 's avonds werd per telefoon een wagen in Weert besteld. „Een half uurtje rijden van Roggel uit", zegt Agnes Kierkels. „Wij hebben ook een rijschool en normaal lest mijn man overdag en doe ik de taxiritten en 's avonds rijdt hij een van onze twee taxi's. Maar als het dan druk is, spring ik bij". Voor half twaalf was ze in Weert, waar een 23-jarige man instapte, die vroeg hem naar het landgoed ,,'t Advo caat" te rijden. Maar onderweg trachtte de man haar aan te randen, in een sloot te verdrinken, wederom aan te randen kortom, vier uur lang heeft Agnes Kierkels met de haar onbekende geworsteld en toen kon de politie hem pakken. ..Toen ik 's nachts om half twee nog niet thuis was, bel de mijn man alle ziekenhuizen in de omtrek, want hij dacht aan een ongeluk. En daarna de politie. Die ging er op uit en heeft ons gevonden". Agnes Kierkels zit onder de blauwe plekken en kneuzin gen, maar ze is allang blij er goed afgekomen te zijn. „Een rechercheur die al dertig jaar in het vak zit, zei tegen me: Mevrouwtje, dat heb je knap gedaan; deze man is een goede bekende van ons, maar als we hem moeten hebben, dan gaan we hem altijd met z'n drieën halen, want hij is ijzersterk". Vindt Agnes Kierkels het voor een vrouw gevaarlijker om taxichauffeur te zijn dan voor een man? „Nou, het is de eerste keer in vier en een half jaar dat ik taxi rijdt, dat me zoiets gebeurt", antwoordt ze. „Als ik eerlijk ben: ik heb me in het donker nooit op m'n gemak gevoeld, maar ik liet natuurlijk nooit merken dat ik bang was. Ik wilde wel altijd, dat 's avonds een passagier naast me voorin kwam zitten, zodat ik hem in de gaten kon houden". En hoe heeft ze het klaargespeeld zich de aanvaller zo lang van het lijf te houden? „Mijn man had me een paar grepen geleerd en die heb ik nu gebruikt. Maar dit was echt niet zomaar een vervelende man, dit was een boef'. Maar voor Agnes Kierkels voortaan geen taxiritten meer in het donker. Dat staat als een paal boven water. ARNHEM De officier van justitie bij de Arnhemse rechtbank heeft tegen twee Arnhemse prostltuées zware straffen geëist. Een 26-jarige vrouw hoorde vijf maanden, waarvan drie voorwaardelijk tegen zich eisen. Tegen een 21-jarige vrouw luidde de eis: drie maanden, waarvan twee voorwaardelijk. Beide vrouwen hadden een Brabantse autohandelaar die nogal openlijk met duizendjes had gezwaaid, tijdens een bezoek aan hun bordeel van bijna acht mille beroofd. ADVERTENTIE Met DRUgasar gasverwarming, op de buitenlucht aangesloten door een opening in de buitenmuur. Meer dan 40 verschillende uitvoeringen van klein tot groot! »n DRUgasar werkt tegen de buitenmuur Koninklijke Fabrieken DiepenbrockReigers N.V„LJlft ROTTERDAM Er is nog niets af gesproken over het vertrek van kardi naal Alfrink naar Rome voor overleg over de kwestie van het priestercelibaat. Dit deelde de secretaris van de bis schoppenconferentie, dr. L. Tersteeg, gisteren mee naar aanleiding van een Italiaans krantenbericht, dat de kardi naal eind februari naar Rome zou gaan. Dr. Tersteeg sloot niet uit dat de kar dinaal op een dergelijke korte termijn naar Rome zou kunnen vertrekken, maar daarover was op dit ogenblik nog niets vastgelegd, zo zei hij. Het Vaticaanse weekblad Osservatore DEN HAAG De politieke groepe ring Binding Rechts vindt dat het par lementaire stelsel in ons land is gede valueerd. De huidige partijen in de Ka mers geven de mening van het volk niet weer, aldus mr. L. van Heijningen uit Den Haag, gistermorgen bij de pre sentatie van het beginselprogram van Binding Rechts, waarin een aantal uit getreden leden van de Boerenpartij en andere extremistische rechtse groepe ringen zijn verenigd. Binding Rechts pleit opnieuw voor t referendum omdat het peilen van de volkswil een eis is van redelijk bestuur en tevens een vergroting van dé rechts bescherming betekent, aldus mr. Van Heijningen. Binding Rechts heeft thans 3500 le den. De groepering neemt deel aan de komende verkiezingen van de Provin ciale Staten, met uitzondering van Zee land. BREDA üc rijkspolitie in St. Wil- librord heeft, in samenwerking met een ambtenaar van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid te Breda en de politie te Oosterhout, na een onderzoek, dat 12 januari begon en thans is beëindigd, een omvangrijke steunfraude in West- Brabant aan het licht gebracht. Hoofdverdachten zijn koppelbazen Joh. Ermen uit St. Willibrord en F. de Hesselle uit Breda, die vorig jaar onge veer een half jaar lang arbeiders mee naar bedrijven, in Zuid-Holland namen, die werkloos waren en sociale uitkerin gen genoten. De koppelbazen verzuim den de bij de wet voorgeschreven opga ven te doen bij het Gemeenschappelijk Administratie Kantoor en overtraden daardoor de coördinatiewet sociale ver zekeringen. De lijsten met namen van de arbeiders werden ook vervalst. Tegen een vijftigtal arbeiders uit St.- Willibrord en Oosterhout is procesver baal opgemaakt omdat zij kortere of langere tijd zowel sociale uitkeringen genoten als loon uit arbeid ontvingen. ADVERTENTIE 't Lijkt vreemd voor adviseurs in klank, maar soms adviseren wij pia no's die voor stommetje. spelen: we bedoelen piano's die door gebruik van h^t derde pedaal vrijwel geluid loos spelen. Op deze wijze hebben wij al heel wat flatneuroses genezen, burenruzies voorkomen en de studie van menig adspirant concertpianist gered. Waarmee wij maar willen zég gen dat U - zelfs voor een stom advies - beter naar Bender kunt gaanl Arnhem, Steenstraat 54 - tel. 25406 Amsterdam Breda - Leiden Rotterdam (Van een onzer redacteuren) TVTEDERLAND gaat dit jaar tweemaal naar de stembus: op 18 maart om Pro- -I- vinciale Staten en op 3 juni om de gemeenteraden te kiezen. In het Rijn mondgebied (Rotterdam en omgeving) kan men zelfs driemaal zijn stem uit brengen omdat de verkiezingen voor de Rijnmondraad eveneens op 3 juni zul len plaatshebben. De ervaring leert, dat bij elke verkie zing talloze stemmen verloren gaan om dat velen niet op de hoogte zijn van de mogelijkheden, die de wetgever biedt om hetzy zelf ergens anders te stem men, hetzij een volmacht aan een ander te geven. In dit artikel gaan we de mo gelijkheden na, waarvan men met 't oog op de Statenstembus van 18 maart ge bruik kan maken. Later in het jaar zul len we de regelingen vermelden, die voor de gemeenteraadsverkiezingen van belang zijn. Voor de Statenverkiezingen zijn twee mogelijkheden van belang: a) stemmen in een andere gemeente dan waarin men woont; b) bij volmacht stemmen. Wie op woensdag 18 maart niet in staat is in de eigen gemeente naar de stembus te gaan, kan dit ook in een an- deze gemeehte doen, mits die andere gemeente in dezelfde provincie ligt. Als men bijv. in Apeldoorn woont en daar in het kiezersregister staat ingeschre ven, maar men vertoeft van 16 tot 20 maart in Nijmegen of Harderwijk, dan kan men rustig in die andere gemeente gaan stemmen; deze mogelijkheid is er echter niet als men die dagen in Utrecht of een andere gemeente buiten Gelderland verblijft (en op 18 maart onmogelijk naar Apeldoorn kan komen om zijn stem uit te brengen). Als men gebruik wil maken van de mogelijkheid om in een andere ge meente binnen de eigen provincie te stemmen, moet men op een gemeen tehuis een formuliertje (J-4) halen; dit dient uiterlijk veertien dagen vóór de dag van de verkiezingen (ingevuld) ingeleverd te worden op de secretarie van de gemeente, waar men op de dag van de kandidaatstelling (3 fe bruari) in het kiezersregister staat in geschreven. Dit gedaan hebbend, kan men kort daarna een kiezerslegitimatiekaart (die tevens als oproepingskaart dienst doet) tegemoet zien op het adres, dat men zelf opgegeven heeft. Daarmee gewa pend kan men in elk stembuslokaal van de provincie waarin men woont zijn stem op 18 maart uitbrengen. Wie op 18 maart als gevolg van bijv. langdurige ziekte, invaliditeit, ouder dom of afwezigheid buiten de eigen provincie in 't geheel niet in zijn eigen stemlokaal aan de verkiezingen kan deelnemen, kan een volmacht aan een ander geven. Ook daarvoor bestaat een formulier (K4-1) dat men op het gemeentehuis kan (laten) halen. Het dient, ingevuld, uiterlijk woensdag 4 maart ingeleverd te worden op de secretarie van de ge meente, waar men op 3 februari in het kiezersregister ingeschreven staat. De gemachtigde moet op 3 februari in een kiezersregister ingeschreven staan, maar dat hoeft niet in dezelfde gemeente te zijn als die van de vol machtgever, als het maar in dezelfde provincie is. Als een inwoner van Nun- speet zijn in Doetinchem woonachtige vader een volmacht wil geven dan kan de vader deze volmachtstem gewoon in Poetinchem uitbrengen. Woont deze va der echter in Hilversum, dan kan de vol machtstem niet in Hilversum uitge bracht worden. De provinciegrens dient dus nauwkeurig in het oog gehouden te worden. De gemachtigde ontvangt tijdig een z.g. volmachtlegitimatiekaart die tevens als oproepingskaart dient. Wie kunnen als gemachtigden optre den? 1. echtgenoot, c.q. echtgenote; 2. een bloedverwant In de eerste tot en met de derde graad (o.a. ouders, grootouders, kinderen, kleinkinderen en hun echtgenoten broers, zus ters, zwagers, schoonzusters, neven en nichten); 3. een aanverwant van de eerste tot en met de derde graad (o.a. schoonou ders, ooms en tantes van de zijde van de echtgenoot of echtgenote, grootou ders van de zijde van de echtgenoot of echtgenote, schoonzusters en zwa gers, neven en nichten van de zijde van echtgenoot of echtgenote); 4. een huisgenoot of huisgenote van de volmachtgever of volmachtgeefster (als deze op hetzelfde adres inge schreven staat). Wij hebben hier vrijwel alle mogelijk heden genoemd; voor een volledig over zicht wende men zich tot de secretarie van de eigen gemeente. Ten slotte zijn bijzondere regelingen tot stand gekomen voor mensen die krachtens de aard van hun beroep verscheidene dagen buiten de eigen ge meente werkzaam plegen te zijn (om precies te zijn: zijn of haar afwezig heid moet als regel langer dan drie da gen duren). Dit zijn bijv. zeevarenden en schippers. Voor hen geldt niet dat de gemachtigde een verwant of huisgenoot dient te zijn. Voor deze groep is het formulier K4-2 bestemd: ook dit kan op het gemeentehuis aangevraagd wor den. B(j dit alles dient men te beken- ken dat, hoewel het einde ervan nabij lijkt te zijn, de opkomstplicht nog on verkort bestaat. Beide Kamers der Staten-Generaal moeten zich nog over het door minister Beernink inge diende wetsontwerp uitspreken en het is niet zeker of zi j op zeer korte ter mijn tot een beslissing komen. della Domenica suggereerde dat als de Nederlandse bisschoppen en de gelovi gen blijven aandringen op verandering van het verplichte celibaat voor geeste lijken, dit tot een schisma in de kerk kan leiden. In een redactioneel commentaar schreef het blad, dat de paus het celi baat als een kardinale kerkelijke kwes tie beschouwt en dat ongehoorzaamheid tegenover de wensen van de paus een „flagrante overtreding" zou zijn. „De vaste definitie van een schisma is een weigering zich te onderwerpen aan de autoriteit van de paus", zo zegt het blad. Conservatieve kringen van het Vati caan toonden zich gisteren verheugd over de brief, die de paus aan zijn staats secretaris, kardinaal Villot, had geschre ven, waarin hij de verklaring van de Nederlandse bisschoppen over het celi baat verwierp. ADVERTENTIE DEN HAAG Nederland zal er bij de internationale commissie ter be scherming van de Rijn tegen verontrei niging op aandringen, dat een interna tionaal beheersorgaan wordt Ingesteld. Met algemene stemmen nam de Tweede Kamer gisteren de motie van mr. dr. Imkamp (D'66) hierover aan. Op verzoek van mevrouw mr. Veder-Smit (VVD) zal Kamervoorzitter mr. Van Thiel de motie sturen aan de regeringen van de staten, die de oevers van de R(Jn binnen hun grondgebied hebben. Het was de enige van de acht moties over zaken betreffende Sociale Zaken en Volksgezondheid, die werd aangeno men. Een motie van de socialist mr. Van Lier om binnen vijf jaar de uitkeringen krachtens a.o.w. en a.w.w. op te trekken tot het minimumloon, werd met 67 te gen 41 stemmen verworpen. Tegen waren de KVP, de WD, de ARP, de CHU, de SGP, het GPV en de Boeren. Een andere motie van deze so cialist om invaliden een uitkering te ge- LEEUWARDEN De melkventer H. K. (33) uit Drachten is gisteren door de Leeuwarder rechtbank vrijgesproken van grove schuld aan de dood van de 33-jarige mevrouw Ina Boonstra-de Jong. ven, die in een zekere verhouding staat tot wat zij zouden verdienen als ze niet invaliden waren, werd verworpen met de stemmen voor van de socialisten, D'66, de communisten, de «Boeren en de groep-Aarden. Met dezelfde stemmen voor behoudens die van de Boeren ging de derde motie van mr. Van Lier de mist in. Hij vroeg hierin om een op trekking van hét minimumloon en om een minimum-inkomen voor alle werk nemers. De motie van de heer Imkamp (D'66) om een raad voor de milieuhygiëne in te stellen kreeg alleen de steun van zijn fractiegenoten. De PSP en de groep- Aarden sloten zich bij D'66 aan, toen het ging om een tweede motie van de heer Imkamp, waarin werd gevraagd dat elektrische centrales zouden over schakelen op brandstof met minder zwavel. De laatste motie van deze democraat vroeg om het vaststellen van voorwaar den tegen verontreiniging van bodem, water en lucht en tegen geluidshinder. Ze werd verworpen met de stemmen van de Socialisten, D'66, de PSP, de CPN en de groep-Aarden voor. De mo ties ondergingen dit lot, omdat de Tweede Kamer zeer tevreden was over de antwoorden die staatssecretaris Kruisinga dinsdagavond had gegeven. Een motie van de socialist dr. ir. Oele werd tenslotte verworpen. Hij vroeg hierin dat jonge mijnwerkers bij ont slag toch de door de EGKS in het voor uitzicht gestelde omscholingspremie zouden krijgen. ADVERTENTIE Carnaval is 'KassaP voor Johnny Roes. Een man die geen blad voor de mond neemt en een heel eigen visie op ons vaderlandse cultuurgebeuren heeft ('De mensen hebben liever haring als kaviaar Een gekruid kijkje in de keuken van de platenbusiness. Deze week in Accent. EnnatmnitPc... Meyer Sluyser, die met vlijmscherpevaak in gal, zelden in honingmaar nooit in modder gedoopte pen zfn wekelijkse commentaar op het nieuws geeft. De tragiek rondTiet Alkmaarso vondelingetje Vondelingetjes komen in Nederland praktisch niet meer voor. Hoe kon de Alkmaarse tragedie ontstaan. Accent sprak met de betrokkenen. Weekblad 65 ct. Overal verkriJgbaa

De Vallei | 1970 | | pagina 13