Veenendaals dagblad Nasser wil Moskou meer wapens vragen Buiten Hoofdprijs Staatsloterij voor bejaard echlprar Onrendabel genoemde spoorlijnen blijven nog Auto te water: vier jongelui verdronken Kamer rekent op financiële tegenvallers Höchst ontkent schuld aan vissterfte morgen gebakken lever Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei w Jumbo op blaadje een liet weer heet toe I WINTERS I \STAARTJE\ Nieuw korps in Belgische landmacht In Venlo ging 155 ontslagen bij Paltlie WASHINGTON Gezaghebbende kringen in Washington hebben gezegd, dat president Nixon premier Kosygin van de Sovjet-Unie gewaarschuwd heeft, dat de Ver. Staten hun hulp aan Israël zullen uitbreiden wanneer dat nood zakelijk is, ondanks Sovjet-Russische bezwaren. Nixon heeft dat laten weten in zijn antwoord op een nota die het Kremlin tijdens het weekeinde had gestuurd. olgens de functionarissen heeft Nixon aan Kosygin mee gedeeld, dat de Ver. Staten bereid zijn tot besprekingen over beperkingen van de wapenverkoop aan het Midden- Oosten. De zegslieden hadden eerder meegedeeld dat Nixon nog eens het Amerikaanse voorstel tot een geza menlijk wapenembargo voor het Midden-Oosten had her haald. Damascus binnen bereik Israëlische artillerie Rui-reservaat L...., NASSER Arnhemmers winnen een ton LUCHTALARM PANIEK Zorgen om rijksbegroting voor het komende jaar IELLE AANVAL lVijzenbeschikking geldt nog voor huisartsentarieven OORZAAK Enkele sneeuwbuien Een goed stuk vlees hoort erbij gebakken uien, bacon en champignons met dat doet je goed! •ur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei1' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 5 FEBRUARI I970 - 44e JAARGANG no. 30 NIXON LEGT KOSYGINS NOTA NAAST ZICH NEER De brief van president Nixon bevatte volgens hen vier punten: Er wordt in gezegd dat de VS zul len blijven werken voor een bindende Arabisch-Israëlische vrede, voor her stel van het bestand dat de zesdaagse oorlog van juni 1967 beëindigde en voor beperking van de wapenleveranties aan het Midden-Oosten. De brief wijst er op dat de VS al lang voor de brief van Kosygin, pro- De Israëli's hebben een van de E hoogste heuvels van de op Syrië E veroverde hoogten van Golan zwaar versterkt, door middel van hechte fortificaties. Deze heuvel, die 1.000 i meter hoog is, wordt „heuvel-965" genoemd en vandaar uit zal men de j Syrische hoofdstad Damascus, die 5 I slechts een kilometer of 56 verder S f ligt, met verdragend geschut kunnen bestrijken. De Israëlische stellingen liggen ter plaatse slechts enige honderden me- E ters verwijderd van de Syriërs, die E men door veldkijkers duidelijk kan j waarnemen. E In dit onherbergzame gebied van E heuvels en vlakten, waar zich de laatste tijd de gevechtsactiviteit E heeft toegespitst, wordt aan Israëli- E sche zijde de mogelijkheid niet uit- E gesloten, dat het in dit terrein nog E eens zou kunnen komen tot tankge- i vechten en artillerieduels van bete- kenis. E De fortificaties op heuvel-965 zijn S E aangelegd, nadat daar eerst het ter- E rein rijp was gemaakt met inzet van E grote aantallen bulldozers. E Over wat voor soort wapens op heuvel-965 zijn geïnstalleerd bewa- - 3 ren de Israëlische autoriteiten het stilzwijgen, dit is een militair ge- E heim. E MIMI If II1111111 t mannin /te met de vermaarde vogelge- E bieden in het lJsselmeer onder Oudemirdum, de Mokkebanken E E de ,,Makkumerwaard" op de hoog- E te is, zal ongetwijfeld verheugd zijn j te vernemen, dat hier een nieuw E E reservaat onder de hoede van It E E Fryske Gea is gekomen, nl. ,,De l E Steile Bank". Men heeft hiermee E een bepaald doel voor ogen, waar- E van de waarde zó groot wordt ge- E acht, dat het Wereld Natuur Fonds er een bijdrage voor leverde van 5.000,Het gaat namelijk om E E een zandplaats aan de Z.W. kust van E E Friesland, die na afsluiting van de - toenmalige Zuiderzee door de ver- E laging van de waterstand kwam droog te vallen. Zij bleef on be- E E groeid en bleek een zeer gezochte E pleisterplaats voor grote aantallen i watervogels, als meeuwen, sterns, j I grauwe ganzen, pluvieren, eenden, t ruiters, strandlopers, lepelaars enz. E Internationaal mag het gebied van E E bijzondere betekenis heten, doordat E er in de zomermaanden de grauwe E ganzen komen ruien; ze kunnen E dan moeilijk vliegen en prefereren E E een rustig verblijf. Van deze toe- j vlucht genoten de vogels onge- E stoord, doch spoedig werd ook dit E kustgedeelte ontdekt door zwem- mers, baders en spelevaarders, het- E E geen tot verstoring leidde, terwijl E ook schade aan het voedsel fon- leinkruid) werd toegebracht. ,.De E Steile Bank" werd toen ontoegan- E kelijk gemaakt voor het publiek S door middel van bewaking en bor- E den. De toeristen bleken zich spon- E taan te houden aan de richtlijnen, E E die de bewaker hen ter hand stelde. Dat de getroffen maatregelen E E succes oogstten, moge blijken uit E E de toenemende aantallen pleiste- rende vogels. Het mag dunkt mij meteen wel in de krant, dat de kosten van bescherming vrijwel ge- E heel konden worden bestreden door l de bijdrage van het W.N.F. 5 febr. 1970 A. B WIGMAN E beerden een vreedzame regeling tot stand te brengen. Zij herhaalt voorgaande vredes voorstellen van de VS, speciaal de Rho- dos-formulc waaronder de Arabieren en Israëliërs via een derde partij on derhandelen de formule die op Rho- dos ook gebruikt is om de Arabisch-Is- raëlischc oorlog van 1948 te beëindigen. De -brief herhaalt dat president Nixon van plan is Israël te helpen wan neer de wapenbalans in het voordeel van de Arabieren zou omslaan. De brief van Nixon zou vooral de aandacht vestigen op het feit dat de Sovjet en niet de Amerikaanse politiek bijdraagt tot de spanning in het Midden-Oosten. Op een korte bijeen komst op het ministerie van Defensie is de brief woensdagmiddag aan de Sov jetambassadeur, Dobrynin, overhandigd. De nota van Kosygin wordt in Washington gezien als een propaganda- manoeuvre met het doel de Israëlische druk op Egypte te verlichten. Volgens welingelichte kringen in Londen, zal het antwoord van de Britse regering op een soortgelijke nota van premier Kosygin aan premier Wilson, binnen 48 uur worden verzonden. De inhoud zal niet openbaar gemaakt wor den. Het Libanese blad Le Jour meldt op gezag van een diplomaat uit Oost-Euro pa in Beiroet, dat sinds drie dagen een luchtbrug bestaat waarover op grote schaal nieuwe Russische wapens naar Egypte stromen. President Nasser zal de Sovjet-Unie om meer wapens vragen, wanneer Amerika besluit Israël meer Phantom- en Skyhawkvliegtuigen te leveren. Dit heeft de Egyptische president volgens een Amerikaanse journalist. William Tuohy van de Los Angeles Times, ge zegd in een interview dat het komend weekeinde door de Amerikaanse televi sie zal worden uitgezonden. „Ik zal naar Moskou gaan", had Nasser geant woord op de vraag, wat hij zou doen als Nixon het Israëlische verzoek inwillig de. „ZH zullen ons wapens moeten geven om ons in staat te stellen, terug te slaan". (Nixon had vorige week vrijdag op een persconferentie gezegd, dat hij binnen dertig dagen een besluit zal ne men over de levering van de vliegtui gen aan Israël). Nasser zou hebben toegegeven dat Egypte niet over de geschikte piloten beschikt voor het vliegen met de mo derne straaltoestellen die het van de Sovjet-Unie heeft ontvangen of nog in bestelling heeft. Dat was naar zijn zeg gen ook het geval met Libië, dat van Frankrijk honderd vliegtuigen krijgt, waaronder Mirages. Nasser weigerde volgens Tuohy na drukkelijk de berichten tegen te spre ken, volgens welke hij al kortgeleden de Sovjet-Unie had bezocht. Als op een presenteerblaadje E zag de fotograaf de Boeing-747, E het jumbo straalverkeersvliegtuigE op het vliegveld Fiuminicino bij E Rome. ARNHEM Een bejaard Arnhem?- f/Chtpaar is in één keer rijk gew ord .-n. Dè hoofdprijs uit de Staatsloterij een ton is op hun lot gevallen. Het ecjhtpaar (beiden 67 jaar) had het hele lot gekocht. Woensdagmiddag omstreeks het mid daguur hebben in Caïro de sirenes van het luchtalarm geloeid omdat Israëlische vliegtuigen in de richting van de hoofd stad vlogen, aldus het blad Al Ahram. Voor de vierde achtereenvolgende dag hebben Egyptische vliegtuigen woensdag aanvallen gedaan op Israëli sche stellingen aan het Suez-kanaal. Volgens een militaire woordvoerder en Tel Aviv richtten ze geen schade aan. Er was sprake van twee aanvallen, elk ondernomen door twee jachtbommen werpers van het Russische type Soe- choi-7. Volgens Caïro waren bij deze acties Israëlische installaties in brand geraakt, en hadden zich explosies voor gedaan. Israëlische vliegtuigen waren later het Suez-kanaal overgevlogen om Egyptische stellingen aan te vallen. De Israëlische ambassadeur in Lon den, Aharon Remez, heeft de Sovjet- Unie ervan beschuldigd, een „element van paniek" te hebben geïntroduceerd in de situatie in het Midden-Oosten door de boodschap van premier Alexei Kosy gin aan Londen, Washington en Parijs. Voordat Remez naar huis ging om verslag uit te brengen aan zijn minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, verklaarde hij dat de boodschap „geen verrassing" is geweest. „Het was duide lijk dat de Sovjet-Unie een politiek standpunt moest innemen, maar de pa niek die de boodschappen hebben ver oorzaakt is niet gerechtvaardigd." „De situatie is zeker de laatste tijd niet slechter geworden. Of een politie ke oplossing gevonden kan worden hangt van vele dingen af, in hoofdzaak waarschijnlijk van de Russen", aldus Remez. DEN HAAG Staatssecretaris Kejj- zer (Verkeer en Waterstaat) heeft zijn beslissing over het opheffen van zes onrendabele spoorlijnen voorlopig opge schort. In Den Haag wordt er rekening mee gehouden, dat de regering deze zaak zal laten liggen voor het volgende kabinet, Maar zelfs al werkt de staats secretaris deze zaak nog af, dan nog kan de opheffing pas ingaan met de zomerdienstregeling van 1971. De staatssecretaris heeft zijn beslis sing meegedeeld aan de Tweede-Ka mercommissie voor Verkeer en Water staat. De commissie had al eerder en bloc geadviseerd deze geruchtmakende beslissing op te schorten. Alvorens een definitief besluit te ne men wil de staatssecretaris eerst een rapport van het Nederlands Economisch Instituur over verkeers- en vervoers stromen in Nederland bestuderen. Dit rapport wordt niet eerder dan eind van dit jaar verwacht. De lijnen die volgens de staatssecre taris zouden moeten worden opgeheven zijn: Sneek - Staveren, Almelo - Ma- riënberg en Santpoort - IJmuiden. Van de lijn Heerlen - Simpel veld zou de lijn Heerlen - Kerkrade worden gehand haafd en de lijn Kerkrade - Simpelveld worden opgeheven. Van de lijn Geldermalsen - Eist zou de verbinding Tiel - Eist verdwijnen en van de lijn Apeldoorn - Winterswijk het deel Zutphen - Winterswijk. De collectrice. mejuffrouw M. Hanlo uit Arnhem, wilde de namen van Je ge lukkigen op hun verzoek niet bekend maken. Ze zei wel: „Het geld is erg goed terecht gekomen". De prijswinnaars doen al jaren mee in de Staatsloterij. Zij hadden al eens een kleine prijs gewönnen. In West-Duitsland gaat men binnen kort weer praten over een eventuele verhoging van de Duitse Lotto tot een miljoen mark. Begin maart zullen de directeuren van de lottomaatschappijen hierover in Saarbrücken beraadslagen. De prijs is nu een half miljoen mark. DEN HELDER Vermoedelijk als gevolg van rijden met te hoge snelheid, is vannacht om half twee een auto in de Doggersvaart te Den Helder terecht gekomen, waarbij de vier inzittenden om het leven zijn gekomen. De slachtoffers zijn de vermoedelij ke bestuurder van de auto, de 23-jarige holmeester der eerste klasse T. H. J) Boonzaayer uit Veenendaal, de 22-jari- ge machinist der tweede klasse A. J. Blans uit Arnhem, de 23-jarige hof meester der eerste klasse P. J. C. van Gils uit Den Helder en de 23-jarige verpleegster J. van de Broek uit Schijndel. De stoffelijke overschotten zijn overgebracht naar het gemeentezieken huis Marktzicht te Den Helder. BRUSSEL De Belgische landmacht werkt momenteel aan de oprichting van een nieuw korps, dat de naam „Korps van de logistiek" zal krijgen. Dit korps zal de vier huidige technische diensten van de landmacht gaan opnemen. Het nieuwe korps wordt opgericht om de bevoorradingsprocedure van de ver schillende eenheden te vereenvoudigen. DEN HAAG Is het waar dat minister Witteveen (Finahciën) een brief naar zijn collega's heeft gestuurd, waarin staat dat de uitgaven voor 1971 niet, zoals gebruikelijk, met zes procent, maar slechts met vier procent mogen groeien Met deze vraag vertolkte de heer Kieft (AR) gisteren in de Tweede Ka mer tijdens de behandeling van de be groting van Financiën de zorg, dat er door tegenvallende belastingopbreng sten en extra uitgaven bijvoorbeeld voor Verolme en voor de textiel wel eens te weinig geld zou kunnen zijn om de noodzakelijke uitgaven te doen. De democraat De Goede had deze zorg op zijn eigen manier al naar voren gebracht. „Zelfs een gewoon Kamerlid als ik kan de bui van belastingverho gingen zien aankomen. Dat heeft de li berale fractievoorzitter mr. Geertsema. goed aangevoeld, toen hij onlangs sprak over mogelijke vervroegde verkiezin gen". üc suggestie als zou de liberaal op deze grond voelen voor een val van liet kabinet-De Jong, kostte de heer De Goede een felle aanval van de heer Joekes (VVD). „Noem mij tijd en plaats, waar mijn fractievoorzitter dit heeft gezegd. U suggereert iets, en dat is onfatsoenlijk". De heer De Goede kwam met een motie, waarin hij vroeg om bij de over weging van toekomstige belastingver hogingen niet bij voorbaat uit te sluiten dat deze in de vermogenssfeer kunnen worden gevonden. De liberaal mr. Por- theine zei hierover later op de middag: „Het is te vroeg om nu al te zeggen, dat er straks extra geld op tafel moet ko men. We weten het niet. In elk geval zal een oplossing niet moeten worden gezocht in de richting, die de heer De Goede blijkens zijn motie voorstaat". Ook mr. Scholten (CHU) ziet de toe komst niet al te rooskleurig. De kans op omvangrijke financiële tegenvallers, die niet binnen de begroting voor 1970 kunnen worden opgevangen, is volgens hem de afgelopen maanden groter ge worden. C? DEN HAAG Het ministerie van Eco nomische Zaken wijst er ter vermijding van misverstand op, dat de tarieven die huisartsen voor hun verrichtingen in rekening brengen, onderworpen zijn aan de bepalingen van de prijzenbe- schikking goederen en diensten 1969-11 Dit betekent dat, zonder uitdruk kelijke ontheffing van genoemde prij- zenbeschikking, voor een-consul of een visite geen hogere tarieven in rekening mogen worden gebracht dan die welke op 1 oktober 1968 werden berekend, ver meerderd met de sinds 14 maart 1969 optreden externe kostenstijging. Deze stijging maakt, blijkens een ingestelde controle, slechts enkele procenten uit van het geldende tarief. Inbrekers hebben dinsdagnacht bij een taxibedrijf in Amsterdam een brandkast met elfduizend gulden mee genomen. Volgens de politie moeten er gezien het gewicht van de brandkast tenminste twee man bij betrokken zijn. BONN Het Westduitse chemische concern Farbwerke Höchst acht de ver onderstelling van staatssecretaris Krui- singa (Volksgezondheid) ongegrond, dat Höchst verantwoordelijk zou zijn ge weest voor de vissterfte in de Rijn. Dit blijkt uit een commentaar waar mee Höchst gisteren reageerde op de uitlatingen van de staatssecretaris. De viscatastrofe van juni 1969 kan niet veroorzaakt zijn door Endosulfan, aangezien op geen enkel tijdstip en op geen enkele plaats in de Rijn zodanige concentraties van dit middel zijn aan getroffen, dat zij de vissterfte hadden kunnen veroorzaken, aldus het concern. In feite hebben Nederlandse instan ties meermalen even grote concentraties op andere plaatsen gesmeten, zonder dat daarbij de visstand schadelijke ge volgen ondervond. Dit zou volgens het Höchst-concern zijn gebleken bij Ne derlandse proefnemingen, waarbij vis sen in water met een zekere dosis Endo sulfan werden uitgezet. De werkelijke oorzaak van de ramp, aldus Höchst, is nog niet opgehelderd. Misschien hangt deze samen met het sterk dalen van het zuurstofgehalte van het rivierwater, zoals dat in juni vorig jaar werd geconstateerd. Dit ge ringe zuurstofgehalte was echter niet te wijten aan Endosulfan, maar aan de verontreiniging van de rivier door an dere stoffen. Endosulfan wordt sinds 1963 in Griesheim bij Frankfort gefabriceerd, in een fabriek die 28 kilometer van de plaats ligt waar de Main uitmondt in de Rijn. Deze fabriek loost inderdaad af valwater in de Main, maar daarin zit per da gmaar 150 tot 400 gram Endosul fan.- Een dergelijke geringe hoeveelheid wordt reeds in de Main onschadelijk voor mensen, zoogdieren, vissen en planten, aldus de Farbwerke Höchst. BAGDAD Radio Bagdad meldt, dat verscheidene samenzweerders, die heb ben deelgenomen aan het komplot van 20 januari ter omverwerping van het baaistische bewind in Irak, de afgelo pen dagen zijn gearresteerd en terecht zullen staan. Mary Wilson, de vrouw van Enge- lands premier Harold Wilson bracht het er gisteren kranig af als gast-disc-jockey voor de Engelse radio. Drie kwartier hielp ze Pete Murray, een bekende beroeps-platen-met-praat- jes-draaier in zijn radioprogramma ,,Open House". Daarin worden ver zoeknummers gedraaid. Mevrouw Wilson las een deel der aanvragen voor en ze vertelde Pete Murray onderhand van haar leven als premiersvrouw. Dr. ir. Vondeling (PvdA) vroeg dr. Witteveen of deze erkent dat er niets terecht komt van de bestrijding van de inflatie, het belangrijkste punt in het urgentieprogramma van de WD. Meer over de Kamerzitting van gisteren leest u elders in dit nummer. VENLO In Venlo zijn bij enkel* ernstige vechtpartijen verscheiden» mensen gewond. Een 39-jarige Turk sloeg in een bar een 29-jarige Venlonaar zo hard met een bierglas in het gezicht, dat een ge zichtszenuw van het slachtoffer werd doorgesneden. De man is in een zieken huis opgenomen. De Turk, die reeds eerder bij een vechtpartij was betrok ken, is aangehouden. Een tweede vechtpartij ontstond toen drie manpen de toegang tot een bar werd geweigerd. Ze mishandelden daar op de portier en sloegen hem met een stoelpoot. De portier sloeg met een gummiknuppel terug en verwondde een van de aanvallers zodanig dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. ALMELO Twee van de zeven pro- du ktiebedrij ven van Palthe worden ge sloten: de chémisch-reinigingsbedrijvrn in Rijswijk (De Zwitsersche) en in Amsterdam. In Rijswijk worden 125 man, in Am sterdam dertig man ontslagen. Palth» wil een deel van hen werk in ander» vestigingen aanbieden. Dit is een gevolg van reorganisatie van het bedrijf. De vakbonden zijn met een voorgestelde afvloeiingsregeling akkoord gegaan. In totaal werken bij het concern 1.700 mensen. (Van onze -weerkundige medewerker) JJezef/de depressie, die de dooi heeft doen invallen, veroor- E zaakt in West-Europa nu een kou- inval. Dit komt doordat het een- l trum van IJsland naar Finland is l doorgeschoven. Na de passage van E een koufront van Finland tot Bis- kaje, zullen noordelijke tot noord- oostelijke winden koudere lucht r gaan aanvoeren. Het doordringen E ervan gaat gepaard met enkele E sneeuwbuien. In de komende nach- S ten is in Gelderland lichte vorst E te verwachten, met minima tussen 3 —1 en 5 graden. In Scandinavië E s is het belangrijk kouder geworden: E Stockholm meldde vanmorgen 17. j Oslo 20 graden. I De kou-inval wordt in de hand i gewerkt door een krachtig hoge- drukgebied (1030 millibaar) ten zuiden van Groenland. Het creëert i 3 een situatie gekenmerkt door kwak- kelweer, zoals we die dit seizoen j eerder in december hebben gehad. I «•••IIIIIIMHMIIIIMMIIti Weersverwachting van het KNMI van donderdagavond tot vrijdagavond: Licht tot half bewolkt met voornamelijk in de kustgebieden enkele sneeuuv buien. In de nacht en ochtend lichte vorst. Morgen overdag temperaturen even boven het vriespunt. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Morgen: Zon op: 08.13 onder: 17.36 Maan op: 08.36 onder: 17.57 ADVERTENTIE Publicatie van de Stichting Voorl Vleeswaren en Vleesconserven

De Vallei | 1970 | | pagina 1