ST A ATSSECET ARIS H. J. DE KOSTER: Europees Parlement moet meer invloed krijgen „Met deze Franse regering kun je altijd geschillen opl ossen Programma rond Annie Gordy Documentaire over San Francisco" RONOtitie „Te veel accent op bet nationaal be Handgemeen bij TROS- vergadering Tom Poes en de Mob- beweging Brussel poogt de buit toch nog binnen te halen Uitzendingen Loondebatten DORUS KOMT TERUG Concours om Gouden Roos in Montreux programmaos Vanavond op Nederland 2: DEN HAAG - De grijzende •taatssecretaris H(ans) J. de Koster (55) geeft het on middellijk toe: „De popula riteit van de Europese Eco nomische Gemeenschap is na twaalf jaar niet hijster groot.*' D< Gereserveerd Gaullisten Weemoed TELEVISIE MARTEN TOONDER STRIP TELEVISIE RADIO DONDERDAG 5 FEBRUARI 1970 De roep om inspraak klinkt luid. Niet alleen van gebouwen bezettende studenten en kunstenaars. Ook van ministers en staatssecretarissen, wie de democratie in F.uropa ter harte gaat. Vandaag en morgen is er weer zo'n gevecht om inspraak aan een Brusselse confe rentietafel. West-Duitsland, Frankrijk, Italië en Benelux zullen er een akkoord moeten bereiken over een meer bevoegd Europees Parlement, dat waakt over de belangen van 180 miljoen ingezetenen. Na een ongekend lange marathonzitting in december leek alles al in kannen en kruiken te zijn. Maar kort na nieuwjaar kwam Parijs op het besluit terug. Vastbesloten de „buit" toch binnen te halen vertrekt morgen ook staatssecretaris De Koster (Buitenlandse Zaken) naar de Europese hoofdstad. Hij was het die in december de marathonzitting van vijf dagen en twee nachten leidde en aan wiens vasthoudendheid het akkoord over landbouw-, wijn-, tabaks- en begrotingszaken voor een belangrijk deel te danken was. Met des te meer ijver zal hij dan ook proberen dit akkoord intact te laten. Voor hem is het een uitgemaakte zaak dat het parlement het laatste woord moet heb ben over de bijna elf miljard gulden die jaarlijks gemeenschappelijk worden uit gegeven. Vooral nu die miljarden eerstdaags automatisch naar Brussel gaan vloeien: door afdracht van invoerrechten en heffingen. Menige huisvotm denkt immers bij EEG aan prijsstijging en niet aan verse groente of voordelige koelkasten uit Italië. Menige huisvader leest wel de be richten over ministers die elkaar om duistere redenen in de haren vliegen, maar let niet op betrekkelijke stabiele aiitoprijzen, dank zij het wegvallen van de invoerrechten. Wie de staatssecretaris vraagt naar het „waarom" van dit slechte beeld van de gemeenschap krijgt als ant woord „We slagen er te goed in naar buiten te brengen waar we het niet over HILVERSUM Tijdens een woens dagavond in Grand Theatre Gooiland gehouden vergadering van de TROS is het tot een handgemeen gekomen tus sen een TROS-medewerker, die de aan wezigheid van wachtende journalisten niet op prijs stelde, en radioverslagge ver Dik Slootweg, die opnamen wilde maken voor de rubriek „een sprong in het duister". De TROS-medewerker sloeg met kracht de microfoon uit de handen van Dik Slootweg en nam daarna een drei gende houding aan. Datzelfde deed even later ook een ordebewaker van de TROS, die al diverse malen eerder vergeefs geprobeerd had, de wachtende journalisten naar een ander deel van het gebouw te dirigeren. Later bemoei den ook leden van de directie en het bestuur zich ermee, waarna de journa listen op verzoek van de directie ten slotte elders op de toegezegde perscon ferentie bleven wachten. Tegen mid dernacht bleek de TROS echter met al gemene stemmen te hebben besloten, over deze vergadering, waarin on der meer de positie van de directeur, de teruglopende belangstelling voor de TROS-Toto en de structuur van deze omroep aan de orde zijn geweest, geen mededelingen te doen. Blijkens enkele reacties van TROS- dewerkers is de vergadering in een niet al te beste sfeer verlopen. De moeilijk heden binnen deze omroep, die vooral van structurele aard zijn. zouden ook nog allerminst zijn opgelost. TROS-pers- chef Van Vonderen deelde na afloop van de vergadering mee dat de proble men eerst verder in commissie-verband zullen worden besproken. Een deel van de medewerkers zou de TROS (momen teel een stichting) bij voorkeur zien omgezet in een vereniging. Gedurende de vergadering werd drs. C. J. Baay, tt dusver hoofd van de ex ploitatie van Het Vrije Volk, benoemd tot adjunct-directeur van de TROS. eens zijn. Tenslotte debatteren we in Brussel ook uren over de" geschillen tussen de landen." Na afloop beklemtoont iedereen hoe goed hij wel voor de nationale belangen heeft gestreden en welke „overwinnin gen" wel zijn behaald. En in dit laatste geloof ik helemaal niet. Bij het schaat sen kun je een overwinning halen, maar in de politiek is elke oplossing een compromis". Bijna drie jaar huist de oudmeelfa brikant en werkgeversvoorzitter nu aan het Haagse Plein om vanuit een oudmo dische werkkamer buitenlandse politiek te bedrijven. Langzaam maar zeker heeft de wat gereserveerde staatssecre taris zich onder de schaduw van de meer grappen verkopende minister Luns uitgewerkt. De „maaltijd," die de staatssecretaris toebereidt smaakt de ware „Europeanen" wel. „Kijk", zegt de heer De Koster, terwijl een kraaiende haan op de achtergrond hem gedurig begeleidt, „we moeten meer aandacht geven aan wat bereikt is, aan al die za ken dieer in Brussel ook snel doorheen worden gehamerd". „Op reclameborden van het station in Bonn zag ik nota bene ons jongste landbouwakkoord van december uit de doeken gedaan. En. inderdaad, waarom ook niet de financiële steun van de ge meenschap aan slachthuizen en andere projekten op borden bij de bouwwerken vermeld". Essentieel is voor hem echter: Er zal een Europees Parlement moeten komen e heer H, J. de Koster (vier kinderen) studeerde econo mie aan de Uni versiteit van Am sterdam. Na zijn kandidaatsexa men werd hij, 23 jaar oud, opgeno men in de zaak van zijn vader: de meelfabriek D< Sleutels in Leiden, waarvan hij ook directeur werd. De heer De Koster heeft tal van bestuursfuncties in werkgeversor ganisaties vervuld. Hij was o.a. voorzitter van de vereniging van meelfabrikanten, voorzitter van het toenmalige Verbond van Ne- derlandsche Werkgevers, plaats vervangend voorzitter van de SER, voorzitter van het zg. zeven-voor zitters overleg" van werkgevers en vakcentrales, voorzitter van de Europese organisatie van indus trieverbonden (Unice). In het voorjaar 1967 werd de heer De Koster gekozen tot lid van de Tweede Kamer voor de VVD. Nog voor hij zijn maidenspeech (over Vietnam) kon houden werd hij als staatssecretaris van Buiten landse Zaken (speciaal belast met de Europese eenwording) in het kabinet-De Jong opgenomen. Ontspanning voor zijn reizend en vergaderend leven vindt de heer De Koster aan het schaakbord, of in het verwarmde zwembad bij zijn huis in Wassenaar. „Een zaak van lange adem", meent de staatssecretaris. Maar ook een zaak die duidelijk uitloopt op de bovennationale bestuursvorm die hem voor de „Ver enigde Staten van Europa" voor ogen staat: „Een Europese Commissie (rege ring) die nauw samenspeelt, terwijl de raad van ministers tot een soort Eerste Kamer wordt". Het is weinig aannemelijk dat Frank rijk nu al naar zo'n gemeenschap zou willen koersen. Zijn weigering om het Parlement werkelijk het laatste woord over de miljardenbegroting te laten heeft sommigen al doen concluderen: Zie je wel, dat de Franse koers na het verdwijnen van de Gaulle niet wezen lijk veranderd is; het spel wordt slechts op een andere manier gespeeld. De heer •De Koster is het met dergelijke bewe ringen hartgrondig oneens. Want daar voor heeft hij al te veel wijzigingen in het beleid van Parijs gezien. „Men moet echter wel in de gaten houden", zegt hij „dat het regiem in Frankrijk niet totaal veranderd is. Nog steeds zijn de gaullisten aan het be wind. Wonderen mag men dus niet ver wachten. Ombuiging van het beleid wel, en zoiets heeft tijd nodig". Zijn verklaring voor het terugkrabbelen van de Fransen op het akkoord van decem ber ligt in dezelfde lijn. „De Franse ministers voelden in Brussel heel goed hoe ver men van de oude koers afweek. Daarom brachten zij de zaak in het ka binet. Bekend is dat de huidige minister van defensie Debré (minister van Bui tenlandse Zaken onder de Gaulle) fel gekant was tegen een Parlement met meer bevoegdheden. Mijns inziens heeft dit een niet geringe rol gespeeld bij de besluitvorming in Parijs." Toch ziet de staatssecretaris er mor gen of overmorgen geen Europese crisis uit rollen in Brussel, ondanks de tegen stellingen tussen met name Frankrijk en Nederland. „Met deze Franse rege ring kun je altijd weer geschillen oplos sen", is zijn heilige overtuiging. „Bo vendien leven we helemaal niet meer in de sfeer van crisis. De geest van de Haagse topconferentie is er nog hele maal". De vrees dat de toetredingsonderhan delingen met Engeland nu gevaar lopen kent de staatssecretaris nog allerminst. Van tijd tot tijd moet hij even gaan verzitten. Het is een gevolg van een oude rugkwaal, opgelopen tijdens een sprong van de tweede etage, toen de bezetter in de laatste oorlog zijn spio- nageactiviteiten op het spoor was geko men. De kwaal maakt het zeker voor hem niet gemakkelijk aan afmattende ma rathonzittingen deel te nemen. Toch ge looft hij in dit soort bijeenkomsten: „Tussentijds opbreken leidt slechts tot het verharden van de verschillende po sities. Men vertelt thuis dan weer hoe goed men wel het nationaal belang be hartigd heeft. Daar kan geen versoepe ling uit voortkomen." Het lijkt een grote stap die de heer De Koster drie jaar geleden deed, toen hij uit het bedrijfsleven de politiek in ging. Zetf vindt hij van niet. „Als voor zitter van een werkgeversorganisatie moet je heel vaak het overheidsstand punt in eigen kring verdedigen. Dat schept de behoeftè ook eens aan de an dere kant van de tafel, bij de overheid dus, te gaan rondkijken". dat werkelijk iets in de melk te brokke len heeft en waarvan de leden aan de kiezers duidelijk maken wat de idealen zijn". De wapenrutsing die hij zo'n parle ment wil meegeven bestaat uit het recht om de begroting vast te stellen en om wetten uit te vaardigen. Het eerste is in de pen. Daarna zal rechtstreekse verkiezing van de parlementariërs moe ten volgen, wil men aan het punt van de wetgevende bevoegdheid kunnen toekomen. Kennelijk bevalt hem dat niet slecht. Nu al weet hij dat hij zijn carrière niet meer in het bedrijfsleven zal zoeken, met hoeveel weemoed hij zich ook de goede persoonlijke contacten herinnert. Ambieert hij wellicht een ministerschap Buitenlandse Zaken, nu de heer Luns overweegt er de brui aan te geven? Zijn antwoord: „Als mijn partij ak koord gaat wil ik me weer kandidaat stellen als Tweede-Kamerlid". De N.O.S.-televisie zal in drie sa menvattende verslagen aandacht be steden aan de loondebatten, die op dinsdag 10 en woensdag 11 februari in de Eerste Kamer worden gehou den: op dinsdag en woensdag van 18.15 tot 18.45 uur (Nederland 2) en op woensdag bovendien van 23.05 tot 23.30 uur (Nederland 1). De uitzen dingen worden door Joop van Os van commentaar voorzien. Ook in de parlementaire rubriek „Parlement" van de N.O.S.-radio ko men de loondebatten aan de orde: op dinsdag van 22.38 tot 22.45 uur via Hilversum II en op woensdag om plm. 21.40 uur, eveneens via Hilver sum II. De redactie van „Parlement" berust bij Wiel Cremers en Henk Enkelaar. Laatstgenoemde zorgt ook voor de presentatie. De YARA-tv komt vrijdagavond van 20.50 tot 21.35 op Nederland T met een show-in-kleur van Dorus (Tom Manders). •De show is geheel opgenomen in Tom Manders' eigen studio in Rot terdam en volledig door hemzelf verzorgd: teksten, muziek, het sce nario, de kostuums en de regie. Onder de titel Annie Cordy Tourzendt de TROS-TV van avond om 21.45 uur op Nederland I een programma uit rond de Belgi sche fantaisiste Annie Cordydat werd opgenomen in „Dc Tamboer" te Hoogeveen. Voor de tiende maal wordt, van 23 tot en met 30 april a.s., in Montreux het concours om de Gouden Roos ge houden. Het concours, dat wederom onder de auspiciën van de Europese Radio Unie staat en in nauwe sa menwerking met de Zwitserse tele visie door de stad Montreux wordt georganiseerd, staat weer open voor diverse categorieën amusementspro gramma's in kleur of zwart-wit. Buiten mededinging zullen dit jaar overwegend programma's met een experimenteel karakter worden ge toond. Deze programma's worden dagelijks in discussiebijeenkomsten besproken. Behalve de „Gouden Roos" worden ook nu weer de „Zilveren Roos", de „Bronzen Roos', de speciale Prijs van de stad Montreux" voor de grappigsté inzending en een door de internationale persjury toe te ken- nen„Persprijs" beschikbaar gesteld. NEDERLAND 18.45 NOS: Kleur: De fabeltjes krant 18.55 NOS: Journaal 19.04 TROS: Kleur: Jam: muzikale show voor de jeugd. 19.31 Kleur: De getrouwde vrijgezel, TV-serie. 20.00 NOS: Journaal. 28.20 TROS: TROS-Toto. 20.40 Kleur: De dief van Washing ton, TV-film. 21.30 Op de man af: tweewekelijks interview. 21.45 Annie Cordy Tour de chant. 22.30 NOS: Journaal. 21.35 Reportage Europese Kampioen schappen Kunstrijden in Lenin grad. 23.05-23.35 TELEAC: Bij leven en welzijn - les 4 (herh.) NEDERLAND II 18.45 NOS: De fabeltjeskrant. 6816 Tom Poes wilde tegenstribbelen, maar de portier was achter zijn toonbank vandaan gekomen en duwde hem lang zaam, maar met grote kracht naar de uit gang. „De toegang is hier voor mobs verbo den", zei hij vermoeid. „Ze verstoren hel rustig besturen van de stad Starring, en daar houden we niet van. Ik verzoek je naar het moeras te gaan waar je thuis hoort. Dank je". „Ik ben geen mob!" riep Tom Poes. „Ik zoek heer Ollie!" Maar het baatte hem niet. Toen bij bui ten kwam zag hij daar enkele inboorlin gen staan die door zijn geroep waren aan getrokken. Maar hij zag niets dan kille af keuring op hun gezichten en boven het suizen van de wind uit hoorde hij hun dorre stemmen ritselen: „Daar houden wij niet van". Hij gaf dan ook de moed op en begon in de richting te lopen, die hem gewezen werd. „Goed", dacht hij. „Dan ga ik maar naar dat moeras. Dat is de plek waar Rep woont, en misschien kom ik daar meer te weten dan hier". Al spoedig had hij de stad achter zich gelaten en nu geraakte hij in een kale streek, waar een diepe stille hing. Die werd echter plotseling verbroken door een naderend motorgebrom, en toen hij ver rast opkeek, zag hij dat er een kleine hele- kopter boven hem vloog. ..Dat is raar!" zei Tom Poes tot zich zelf. „Die hoort hier niet". Nu, daar had hij gelijk aan. Het was de hefschroever van professor Prlwytzkofski die zich had ingescheept om wetenschap pelijk de eigenaardige ontwikkeling in dit gebied te bestuderen. Een „kosmische Messias", die een commune met vrije liefde leidt,, een „yippie" en een langharige presbyte riaanse dominee in cowboylaarzen zijn de drie typen uit de BBC-repor- tage „Dateline San Francisco", die CVK en IKOR vanavond om 22.20 via Nederland 2 op het scherm bren gen. De film werd in de voorbije zo mer opgenomen, toen in San Francis co een gespannen toestand heerste door acties tegen studenten van de universiteit van Californië. Tegen deze rumoerige achtergrond hebben de vroegere BBC-correspondent1 in Amerika, Gerald Priestland en Oli ver Hunkin, hoofd godsdienstige uitzendingen van de BBC-TV, een onderzoek gedaan naar het genera tieconflict in de Verenigde Staten. Daarbij waren zij vooral geïnteres seerd in de morele aspecten van de tegenstelling tussen oud en jong. Zij trokken van een Amerikaans huis, waar de kinderkamer uitslui tend was behangen met sterren en strepen, naar een hippie-centrum, waar de kinderen geen geboortebe wijs bleken te bezitten. Ondanks sombere voorspellingen, dat de ver dorven stad San Francisco bloem rijk startpunt van de hippie-cultuur opnieuw in een aardbeving t# gronde zal gaan, spreekt deze repor tage een groot vertrouwen uit in de jonge Amerikanen, die durven te ver onderstellen dat „de Onafhanke lijkheidsverklaring en de Bergrede niets iets anders bedoelen dan wal /.e letterlijk zeggen." In het Gelders programma van de RONO valt vrijdag het onderdeel „Op schrijversvoeten door Gelder land" te beluisteren. Deze aflevering is gewijd aan de in Eibergen gebo ren schrijver dr. Menno ter Braak, in wiens werk, ondanks zijn Europe se oriëntatie, Gelderse sporen te vin den zijn. De teksten, die uit zijn werk zijn gekozen, worden gelezen door Tineke Hollander-Gomes uit Apeldoorn. De rubriek „Kunst in Gelderland" richt zich op de komende tentoon stelling in Sonsbeek. De samensteller hiervan is Adrie de Waard uit Wa- geningen. Het Gelders programma wordl uitgezonden op golflengte FM 96.2 of kanaal 31 en wel tussen 19.15 en 20 uur. 18.55 NOS: Journaal. 19.04 NOS: Scala: informatief progr. 19.30 Van gewest tot gewest. 20.00 NOS: Journaal. 20.20 VPRO: Berichterf uit de Samen leving. 20.35 EXPO 70 Japan, reportage. 20.50 Impressie van zeven dagen Utrechtse Filmmanifestatie. 21.25 Monkey Business, film van de Marx Brothers. 22.40 CVK'IKOR: Date Line San Francisco, film. 23.10-23.15 Journaal. ...DUITSLAND I (Regionaal progr.: NDR: 18.00 Hobby-rubriek. 18.30 Act. 18.45 Kleur: Zandmannetje. 18.55 Nord- schau-Magazin. 19.26 Kleur: Die Kramer, TV-film. 19.59 Progr.-over- /.icht. WDR: 8.20-8.45, 10.20-10.45 en 12.10-12.35 Schooltv. 18.00 Kleur: I.ieber Onkel Bill. TV-film. 18.38 Kleur: voor de kinderen. 18.40: Hier und Heute, met Goedenavond. 19.25 Kleur: Jeugdprogr.). 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Ein Madchen, tv- spel. 21.55 Discussies. 22.40 Journ., commentaar en weerber. 23.00 Lite rair progr. 23.40 Journ. DUITSLAND II 18.05 Act. en muziek. 18.40 Ich und Paris, tv-film. 19.10 Kleur: Pavon- cello. tv-spel. 19.45 Nws„ act., en weerberichten. 20.15 Kleur: Muzi kaal amusementsprogr. Aansl.: Nws. 21.45 Discussie. 22.40 Nws. en weer ber. Aansl.: Weerber. voor de win tersport. NEDERLAND I 10.45-12.00 NOS NOT: Schooltv. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal van gis teravond. 10.30 Informaties en me ningen uit het culturele leven. 11.15 Documentaire. 12.50 Intern, pers- overz. 13.00-13.30 Journ. 16.35 Jour naal. 16.40 Kleur: Voor de kinderen. 16.50 Idem. 17.25 Kleur: Het bot, Tsjechische tekenfilm. 17.20 Kleur: Die Stimme des Wassers, film. 17.55-18.00 Journaal. DUITSLAND II Weerber. voor wintersport. 17.30 Nws. en weerber. 17.35 Sportpro gramma. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtend- gymn. 7.20 Lichte grammoffonmuz. (8.00 Nws; 8.11 Radiojourn.; 8.30 De groenteman). NOS: 9.00 Intern, spec trum: klassieke en semi-klassieke muziek (opn.). (9.35-9.40 Waterstan den). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). (11.00- 11.02 Nws). 11.30 Stereo: Komt vrienden in het ronde: progr. rond om het volkslied. 11.55 Beursber. NOS: 12.00 Blik op de wereld: in form. progr. over problemen van Europese integratie. Overheidsvoorl.. 12.30 Uitzending voor de landbouw. NOS: 12.40 Stereo: Lichte gr. mu ziek. 12.50 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nws. VARA: 13.11 Act. 13.20 Voor de middenstand. 13.25 Stereo: Klassieke symfonische muz. (gr). NOS: 14.30 De jonge onderzoekers: verslag van een bijeenkomst te Deurne. 15.00 Stereo: Aspecten van de kamermuz. 15.45 Toerisme: Toe ristische informatie uit binnen- en buitenland. VPRO: 16.00 VPRO-Vrij dag: gev. progr.: (16.00 Nws; 17.55 Med.; 18.00 Nws; 18.20 Uitzending van de WD; 19.30 Nws). VARA: 21.00 Stereo: Radio Filharmonisch Orkest en solisten: klassieke en mod. muz. 22.30 Nws. 22.40 Med. 22.45 Act. 22.55 Stereo: Prettig weekend: licht gev. platenprogr. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.11 Het levende woord. 7.1 Stereo: Badinerie: klas sieke en semi-klassieke muz. (gr). (7.30 Nws; 7.32 Act.; 7.50 Overwe ging; 8.00 Nws). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw). 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo: Aubade: semi-klassieke orkestmuz. (gr). 11.00 Nws. 11.03 Voor de zieken. 11.55 Meded. 12.00 Stereo: Van iwaali tot twee: gev. progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Med. voor land en tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.41 Act. 13.00 Raden maar). 14.05 Schoolradio. 14.30 Stereo: Lich te muz. (opn.). TROS: 14.45 Concert a la carte: verzoekplatenpr. 16.00 Nws. 16.03 Disco-Drive-In: de show business op de korrel genomen. 17.15 Sportkompas. 17.45 Act. NCRV: 18.00 Kerkorgelconcert: semi-klassieke muz. (opn). 18.30 Nws. 18.42 Act. 19.00 Wereldpanorama. 19.10 Stereo: Veel gevraagde gewijde muz. (gr). 19.40 Wijd als de wereld; wekelijkse internationale oriëntatie in kerk. zending en oecumene. 19.50 Stereo: Meisjeskoor met instrumentale bege leiding (opn) .22.05 Stereo: Op het. weekend af: Licht platenpr. 21.26 De donkere dame van Shakespeare* sonnetten, hoorspel. TROS: 22.00 Stereo: Iene Miene Muze: nieuws over underground en westcoast mu sic. 22.30 Nws. 22.40 Tsjies Plies: licht muziekprogr. 23.15 Stereo: Toontje lager: licht platenprogr. 23.45 Act. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 De F.ddy Becker Show. (10.00 Nws). NOS: 11.00 Nws. 11.03 De Felix Meurders Show. VPRO: 12.00 Nws. 12.03 Top- 30 (13.00 Nws). TROS: 14.00 Nws. 14.03 Lynx (of Los). AVRO: 15.00 Nws. 15.03 Muziek. Boetiek. (16.00 17.05-18.00 Zingende Bougie: gev. Nws). 17.00 Nws. 17.02 Radiojourn). platenprogr. voor automobilisten.

De Vallei | 1970 | | pagina 5