Over de grenzen Polen en W.-Duitsland aan moeizaam gesprek bezig Von Thadden bekende schuld Twee nieuwe gevallen van pokken in Duitsland Macliinist van GRENS NIET DEFINITIEF RUSSEN BLLIJVEN IN PRAAG DE LAKENS UITDELEN Dubcek in Ankara nog vreemde eend in bijt Restant Handelsbesprekingen in het slop ..trein roof" overleden Bij mijnramp 15 doden Tom Mix Gin Overeen stemming met Koerden Lovell niet meer in ruimte VONNIS IN SALONIKI Vliegtuigramp voorkomen Machtsstrijd in Turkse regering»- partij Onderzoek naar wreedheid in Maleisië Lennon geeft haar aan negers AFBREKEN Granaten in koffer in Londen Lawines in Franse Al, >en OmMlang"te drinken Griep in Boedapest DONDERDAG 5 FEBRUARI 1970 ADVERTENTI BEIROET Het Libanese dagblad „AI/Anwar" heeft gemeld dat de Iraak- se regering overeenstemming heeft be reikt met de Koerden.leider Moella Moestafa Al-Barzani over een vreedza me oplossing van de Koerden opstand hl Noord-Irak. De overeenkomst is het resultaat van besprekingen tussen de regering en Moella Moestafa, die in september j.l. zijn begonnen en in het afgelopen weekeinde zijn afgesloten. De half-nomadische Koerden zijn vele malen uit nationalistische motie ven in opstand gekomen sedert het berg achtige gebied van Koerdistan in 1923 verdeeld werd tussen Irak, Turkije en Perzië. Ongeveer een derde gedeelte van de Iraakse strijdkrachten is in beslag geno men geweest door het bedwingen van de jongste opstand, die negen jaar ge duurd heeft. Al-Barnazi, bijgenaamd „de rode Moella" wegens zijn commu nistische betrekkingen in 1947 is hij naar Rusland uitgeweken na een terug slag in zijn strijd in Perzië heeft on langs beweerd dat zijn opstandelingen gezag uitoefenden in ongeveer de helft van Koerdistan. Op het ogenblik heerst er een gewa pende vrede in het noorden van Irak, waar de strijdkrachten van de rebellen naar schatting een sterkte hebben 15.000 man. Vorige week heeft de Iraakse rege ring bevestigd zich gebonden te achten aan een drie jaar oude verklaring, waarbij de Koerden een zekere mate van zelfbestuur werd gegeven binnen de Iraakse republiek. De verklaring voorziet voorts in een amnestie voor opstandelingen, een uitgebreider ge bruik van de taal der Koerden en een vertegenwoordiger van de Koerden in het Iraakse parlement. De thans 70-jarige Moella Al-Barzani leidde zijn eerste opstand van de Koer den in 1931. KAAP KENNEDY De Amerikaan se astronaut James A. Lovell die langer dan wie ook aan boord van ruimtesche pen heeft gereisd, heeft aangekondigd, dat zijn vlucht met de Apollo-13 zijn laatste zal zijn. Dit wordt Lovells vierde ruimtevaart. De 40-jarige astronaut zei: er zijn een hele hoop mensen die de ruimte in wil len, en ik heb ruimschoots mijn deel gehad. Na de volgende reis hou ik er mee op." DUSSELDORP Het aantal West duitsers dat aan pokken lijdt in de deelstraat Noordrijn-Westfalen is ge stegen tot 13. Dit hebben gezondheids functionarissen bekendgemaakt. Meer dan 230 personen worden in quarantaine gehouden. Twee personen zijn gestorven sinds een 20-jarige West duitser. die de ziekte in Pakistan had opgelopen in het ziekenhuis werd opge nomen. Twaalf personen mochten naar huis gaan. Voor hen was de incubatieperiode voorbij, zonder dat zij ziek w:aren ge worden. Twee oudere verpleegsters die in con tact waren geweest met de 20-jarige elektriciën Bernd Klein, blijken de ziekte inderdaad te hebben, zij het in lichte mate. Klein is de man die de be smetting van Pakistan naar de Bondsre publiek heeft overgabracht. Sinds de ziekte zich is gaan versprei den in het gebied Meschede-Wimbern, zijn Portugal, Spanje, Griekenland en Groot-Brittannië begonnen vaccinatie bewijzen te vragen aan reizigers uit Duitsland. Ook Oost-Duitsland en Frankrijk hebben dezelfde maatregelen getroffen. Franse gezondheidsfunctionarissen op de Parijse luchthaven Orly zijn begon nen speciale maatregelen te treffen voor reizigers uit de gebieden in Duits land waar pokengevaar heerst. Waar schijnlijk zullen reizigers die geen vac cinatiebewijs kunnen overleggen, veer tien dagen in quarantaine moeten door brengen. De reizigers uit de gebieden Arns- berg, Lippstadt en Meschede (de lucht havens Dusseldorp, Keulen en Frank fort) moeten het vaccinatie-bewijs bij aankomst tonen. LONDEN John Lennon en Joko Ono hebben twee volle lokken van hun kortgeknipte hoofden aan de Engelse negerorganisatie „Zwart huis" geschon ken. De leider van de organisatie, de zwarte moslim Abdul Malik, wil het haar op een veiling brengen. SALONIKI (Griekenland) Het speciale militaire tribunaal van Saloni- ki heeft negen personen veroordeeld wegens pogingen het regime in Athene omver te werpen. De straffen variëren van twee jaar deportatie tot levenslan ge gevangenisstraf. De zwaarste vonnissen werden uitge sproken over zeven studenten die ervan werden beschuldigd lid te zijn van een organisatie die „Studentenstrijd" heet. Ook twee arbeiders werden hiervan be schuldigd. Volgens politiegetuigen tijdens het proces dat zeven dagen heeft geduurd, werd de groep een maand na de mili taire coup in april 1967 gevormd. De or ganisatie, die later werd omgedoopt tot „Volksstrijd" zou „Trotskistische ideeën" hebben. Men zou van plan geweest zijn legerstellingen in Saloniki op te blazen, evenals het NAVO-hoofdkwartier, de Amerikaanse ambassade, het gebouw van Olympic Airways en 'n Grieks-Ame rikaans industriecomplex in de buurt van Saloniki. Zij werden vorige jaar september gearresteerd tijdens een po- litieinval in een flat in Saloniki, waar een van de studenten woonde. Vier studenten, de 23-jarige Antonios Liakos, Triantafylos Mytafides, even eens 23 jaar, de 26-jarige Antonios Dar- veris en de 32-jarige Stakatsaros kre gen levenslang. Twee andere studenten kregen res pectievelijk achttien en tien jaar. De vonnissen zijn strenger dan die, die de aanklager had geëst, De leider van de rechts-radicale neo-nazistische Westduitse natio- riaal-democratische partij (NPD), Adolf von Thadden, heeft voor een commissie van onderzoek uit het par lement van Hessen toegegeven, dat hij vorig jaar september de voort vluchtige ,,pistoolschutter van Kassei" van foto's in de kranten als het hoofd van zijn knokploegKlaus Kolley, had herkend, hi Kassei waren destijds twee anti-NPD-betogers door pistool schoten verwond. Kolley moet terecht staan wegens poging tot doodslag in twee gevallen. Von Thadden verraste met zijn be kentenis de commissie, die hem vroeg waarom hij dan had nagelaten de po litie te verwittigen. „Ik kon die dag alleen maar denken aan de uitslag van de Bondsdagverkiezingen (die de dag daarop zouden worden gehou den)", was het antwoord. „Daar heb ik geen woorden voor," merkte het commissielid Karriop. Op deze foto Kolley tijdens de relle tjes gefotografeerd, geheel rechts. ADVERTENTIE lonJpqslfl Behoud van Uw tanden NANTWICH Machinist Jack Mills, die in 1963 de trein bestuurde van de „grote treinroof" en die gewond raakte bij de overval, is in een ziekenhuis te Nantwich in Cheshire overleden. Mills, die 64 jaar was, heeft 7,es weken in het ziekenhuis gelegen voor griep en com plicaties. Op 8 ^ugustus 1963 bestuurde hij de posttrein, waaruit door een 15-man sterke bende treinrovers bankbiljetten ter waarde van ruim 2Vs miljoen pond sterling (ongeveer 21 Vs miljoen gulden) geroofd werd. Mills werd buiten gevecht gesteld en was sedertdien invalide. Te zijnen bate werd later een fonds gesticht dat een bedrag bereikte van meer dan 30.000 pond (ongeveer 258.000 gulden). De bestuurder kon nooit meer be hoorlijk werken, hij was gedeeltelijk verlamd, sprak alleen met de grootste moeite en kon zichzelf niet eens meer scheren. De Britse spoorwegen bleven hem zijn volle loon betalen, verder kreeg hij een paar duizend gulden compensatie, maar niet van het rijk. Dat was niet mogelijk. Na een lang verblijf in het zieken huis kon Jack Mills naar huis. Korte tijd deed hij nog wat licht werk, maar het laatste jaar was dat niet meer mo gelijk MACON Gisteren brak opeens een vooruit van de cockpit van een Convair 440 Coronado van de Delta Airways, ter wijl de straalmachine zich, met 44 pa- sagiers aan boord, op een hoogte van 2750 meter vloog. De tweede gezagvoerder werd haast het open gat uitgezogen, maar hij kon zich nog net verzetten en daarna geluk te het de eerste piloot de machine be houden op het vliegveld van Macon aan de grond te zetten. Door het plotseling en hevig drukver schil in het toestel vloog een aantal in strumenten door het gebroken raam naar buiten, terwijl ook de deur die de cockpit van de rest van de machine scheidde, met geweld werd opengerukt. Een van de passagiers zei dat hij duide lijk kon zien hoe de tweede gezagvoer der, J. J. Jones, moest vechten om te voorkomen dat hij naar buiten werd gezogen. De Coronado was op weg van Atlanta naar Brunswick en Savannah in Geor gië, toen de cockpitruit brak hoe dit is gebeurd, is nog niet vastgesteld. WARSCHAU Cisleren is in War schau aangekomen de Westduitse staatssecretaris Ceorg Ferdinand Duckwitz. die aan het hoofd is gesteld van de Westduitse delegatie die met Polen gaat onderhandelen over poli tieke problemen tussen beide landen. De besprekingen, die heden begin nen, worden van Poolse zijde geleid door plv. minister van Buitenlandse Zaken Jozef Winiewicz en zullen zich naar wordt verwacht concentreren rond het netelige vraagstuk van de Poolse west-grens. In Warschau verwacht men dat de besprekingen lang en moeilijk zullen zijn. Ducktvitz verklaarde na aankomst, dat hij „voor bepaalde" tijd naar War schau was gekomen. De posities waarvan beide zijden bij de onderhandelingen zullen uitgaan, zijn wel zo ongeveer bekend. Warschau ver langt van Bonn erkenning van de Oder-Neisse grens. Het beschouwt dit als een voorwaar de voor het aanknopen van normale di plomatieke betrekkingen. Momenteel liggen de betrekkingen op het niveau van handelsvertegenwoordigingen. Oost-Duitsland heeft 20 jaar geleden de Oder-Neisse grens officieel als de Poolse westgrens erkend. De Westduitse regering stelt zich op het standpunt, dat zij de Oder-Neisse grens niet als definitieve grens kan er kennen, omdat de definitieve grenzen van Duitsland in een vredesverdrag dienen te worden vastgesteld. Dit is na het einde van de tweede wereldoorlog door de vier geallieerden gestipuleerd. Bonn wil nu door het sluiten van een verdrag waarbij Polen en West- Duitsland afzien van het gebruik van geweld de betrekkingen met War schau verbeteren en een voorlopige re geling van de grenskwestie bereiken. In regeringskringen in Bonn verluidt, dat West-Du itsland niet verder zal kunnen gaan dan de erkenning van Po- lens recht «pp „veilige grenzen". Hoe wel de Poolse regering graag betere po litieke en economische betrekkingen met West-Duitsland wil, zal het succes van de besprekingen in Warschau onge twijfeld sterk beïnvloed worden door het verloop der besprekingen in Mos kou, waar Brandt's rechterhand Egon Bahr met het Kremlin onderhandelt over een verdrag waarbij de Sovjet- Unie en West-Duitsland afzien van het gebruik van geweld. Dan is er nog Walter Ulbricht, die hoogst gevoelig is voor de Westduitse toenaderingspogingen tot zijn Oosteuro- pese bondgenoten. Vlak voor het begin van de Duitse- Poolse politieke onderhandelingen heeft Polen de handelsbesprekingen tussen beide landen onderbroken. Deze reeks gesprekken is al meerma len onderbroken geweest. Volgens offi ciële mededeling zullen de contacten binnenkort worden voortgezet. De achtergrond van deze onderbre king is echter, dat de gesprekken op een dood punt zijn geraakt. LONDEN In het bagagedepot van het Londense Victoria Station zijn twee granaten van Russische makelij gevon den. Bij een routine-onderzoek van Scotland Yard werden de granaten in een zak ontdekt. Vorige week ware* vier granaten van onbekende herkomst op het station ge vonden. Zij zaten in een koffer die een man uit de bewaarplaats kwam halen. Aangezien hij géén re<u kon tonen, vroeg de beambte wat erin zat. Tóen hij aanstalten maakte om het valies te ope nen, nam de onbékende de benen. PRAAG/BERLIJN Het Tsjcchoslowaakse persbureau C.T.K. heeft aanvankelijk een bericht gepubliceerd over een ontmoeting tussen de Russische minister van Defensie maarschalk Andrej Gretsjko en partijleider Gustav Husak en het daar na weer ingetrokken. Een officiële verklaring voor deze handelwijze werd niet gegeven, maar men neemt aan dat later een meer afgeronde berichtgeving over de ontmoeting zal volgen. PARIJS Vijftien mijnwerkers zijn omgekomen en zeventien gewond by een myngasontploffing in Noord- Frankrijk. De ontploffing deed zich voor op een diepte van zeshonderd meter, juist toen de mijnwerkers gisterochtend om zeven uur. aan het werk zouden gaan. Zij moesten echter wachten op het in wer king stellen van een afzuiger die in de loop van de nacht was vervangen. Toen daaraan werd gewerkt, volgde een zwa re ontploffing. Als gevolg daarvan sprongen de waterbuizen waardoor de schacht begon vol te lopen. De zeven tien gewonden konden door koelbloedi ge kameraden vrij snel in veiligheid worden gebracht. Zes van hen konden na verzorgd te zijn naar huis terugke ren. De toestand van twee van hen is hopeloos. De ontploffing gebeurde in dezelfde mijn waar in 1906 1100 mijnwerkers in een explosie om het leven kwamen. c* o ANKARA De viee-voorzitter en zes leden van het dagelijks bestuur van de regerende Turkse gerechtigheidspar- tij zijn afgetreden. Daarmee is de in deze partij woedende machtsstrijd dich ter bij een breuk met de rechtervleugel gekomen. Dinsdag werden vier leden van de nationale vergadering, twee se natoren en twee burgemeesters, op last van premier Demirel uit de partij ge stoten. Voordat de brieven, waarin de betrokken leden hun royement werd medegedeeld, het partijhoofdkwartier verlieten deden vice-voorzitter en de bestuursleden de uitgestotenen demon stratief hun gelukwensen toekomen. De geschillen tussen de partijvoorzit ter, premier Demirel, en vooraanstaan de rechtse leden staken de kop op, toen Demirel na de verkiezingen van 12 ok tober een nieuw kabinet vormde, waar uit verscheidene tot de rechtervleugel van de gerechtigheidspartij behorende ministers van het vorige kabinet waren verdwenen. TIGNES Bij het ski-oord Tignes in de Franse Alpen heeft zich een lawine voorgedaan. De grote hoeveelheid sneeuw die naar beneden raasde trof een kleine autobus (le train Tignais) waarin zes mensen zaten, en die in meer terechtkwam. Drie personen kwa men hierbij om het leven, een passagier werd ernstig gewond, de twee overigen brachten er het leven af. De passagiers van het voertuig waren skiërs, vijf in totaal, die op weg waren van het dorp naar een skilift. In het gebied tussen Bourg St.-Mau- rice en Val d'Isère hebben zich hiermee in de afgelopen twee dagen reeds vier lawines voorgedaan. ADVERTENTIE Eindelijk is er... de ideale "tic" ia longdrinks met frisdrank cl vruchtensap l'üil m ■Kce aankoop «ons Plr GRATIS FLES 1 ill ook puuFdêlörrel voor moderne mensen Maarschalk Gretsjko is maandag in de Tsjecho-Slowaakse hoofdstad aange komen en zou daar gisteren weer ver trekken. Volgens het Russische leger- blad Rode Ster, wil Gretsjko uitsluitend een bezoek brengen aan de in Tjecho- Slowakije gelegerde troepen. Het door CTK teruggetrokken bericht zei, dat de Russsische maarschalk en Gustav Husak tijdens de ontmoeting hebben gespro ken over „problemen betreffende de samenwerking tussen de bilaterale be langen van Tsjecho-Slowakije en Rus land". Intussen heeft de opvolger van pre mier Cernik. Lubomir Strougal, zijn Russische ambtenoot Kosygin in een speciale boodschap de verzekering ge geven, dat Tsjecho-Slowakije „vastbe sloten is actief deel te nemen aan de gezamenlijke strijd tegen het imperia lisme, voor de vrede en voor de voor uitgang in de hele wereld". De boodschap van Strougal is bedoeld als antwoord op de felicitatieboodschap die hij van Kosygin kreeg bij zijn be noeming tot premier van Tsjecho-Slo wakije. De samenwerking tussen de commu nistische landen is ook nog eens be klemtoond, na het onderhoud dat de Oostduitse minister van Buitenlandse Zaken Otto Winzer in Praag heeft ge had met zijn Tjecho-Sldwaakse collega Jan Marko. In een communiqué dat door het Oostyluitse persbureau A.D.N. werd uitgegeven, wordt gezegd dat bei de ministers „volledige overenstem- ming over de behandelde onderwerpen hebben bereikt". Winzer en Marko heb ben na de ontmoeting te kennen gege ven dat de regering van West-Duitsland probeert de bijeenroeping van een Eu ropees veiligheidsconferentie te vertra gen of zelfs te dwarsbomen door de deelneming van Oost-Duitsland aan een dergelijke conferentie te laten afhan gen van zogenaamde inter-Duitse rege lingen. Beide ministers zeggen in het communiqué, dat tot de „onveranderlij ke voorwaarden" van een Europese vei ligheidsconferentie onder meer ook be hoort de „onvoorwaardelijke erkenning van de status quo in Europa, met name dus de volkenrechtelijke erkenning van Oost-Duitsland en de erkenning van de in Europa bestaande grenzen zowel wat betreft die tussen de beide Duitse sta ten als de Oder-Neisse-grens. Winzer. die sinds maandag in Praag verbleef, is naar Berlijn teruggevlogen. LONDEN De Britse minister van Defensie Denis Healey heeft toegezegd met spoed een onderzoek te rollen laten instellen naar beweringen dat Britse troepen tijdens de anti-terroristische operaties in (Malakka in 1948 25 burgers hebben vermoord. Healey zei in het Lagerhuis, dat hij om documenten van het originele onderzoek heeft gevraagd, 'voorzover deze beschikbaar zijn. Aan de hand daarvan zou hij besluiten of hij de zaak in handen van 't openbaar ministerie zou geven. Een hof van onderzoek dat al eerder de zaak van de vermeende slachting had behandeld was tot de conclusie ge komen, dat de 25 Ambonezen waren doodgeschoten omdat zij hadden ge tracht te ontsnappen. De zaak kwam opnieuw in de publici teit door het zondagsblad „The People" dat onder andere verklaringen van voormalige Britse militairen die deel uitmaakten van het onderdeel dat bij de vermeende misdaad betrokken zou zijn geweest, had gepubliceerd. BOEDAPEST Het Hongaarse pers bureau MTI heeft bekendgemaakt dat Boedapest getroffen is door een griep epidemie. Hoeveel personen getroffen zijn is niet bekend. De autoriteiten hebbe* verschillende maatregelen aangekondigd om de epi demie te beteugelen bezoekers zullen niet meer worden toegelaten in de zie kenhuizen In december is het platteland van Hongarije getroffen door de griep. ANKARA De aanwezigheid van de voormalige Tsjechoslowaakse lei der, Alexander Dubcek, die thans Tsjcchoslowaaks ambassadeur in Turkije is, heeft daar tot ongewone dingen geleid. Dubcek, een in Moskou opgeleide communist, is de lieveling geworden van al wat hier maar anti communistisch en/of rechts is. En de linksen doen alsof Dubcek, de arbei der die het tot leider van zijn land bracht, eenvoudig niet bestaat Iemand zei: „Je kon je ogen haasl niet geloven toen Dubcek hier op het vliegveld aankwam. Uitgesproken rechtse jongens, kwamen deze over tuigde communist bloemen in de hand drukken". In de kranten wordt óvér 't nieuwe fenomeen Dubcek druk geschreven. Een blad beweerde, dat de Tsjecho- Slowaakse ambassade krioelt van „stalinistische waakhonden", dat de chauffeur van de ambassadeur een agent in dienst van de Sovjet-Unie is en dat de drie zonen van Dubcek in Tsjechoslowakije als gijzelaar zijn Achtergebleven. Een andere krant schrijft, dat die „waakhonden" er werkelijk wel zul len zijn, maar dat dat verhaal van de chauffeur onjuist kan zijn, alhoewel de voorganger van Dubcek als ambassadeur was prof. Pavel Kan- ka, die als een zeer liberaal man be kendstond. Wat betreft de drie zonen van Dubcek, jongens van 17, 21 en 22 jaar oud, kan men gevoeglijk aan nemen, dat die in hun eigen land hun studie voortzetten, een volko men normaal ding gezien alleen al de taalproblemen. In de communistische en andere /.eer linkse Turkse bladen en tijd schriften is over Dubcek, die nu al meer dan een week vrijwel dage lijks in de pers der andersdenkenden vermeld staat, nog met geen woord gerept. Wat de in Ankara aanwezige Oost- ouropese diplomaten betreft, deze spreken niet graag over hun nieuwe collega. Zij zijn er evenwel wel he lemaal van overtuigd, dat Dubcek er niet op uit is om hen op de een of andere manier in verlegenheid te brengen. Dubcek zelf heeft tot nu toe niets rezegd of verklaard. Wel viel het op dat hij, alvorens zijn geloofsbrieven tan de Turkse regering aan te bie den, eerst een onderhoud heeft ge had met de ambassadeur der Sov jet-Unie. Wat de westerse diplomaten be treft, die laten Dubcek ook links lig gen, kan men zeggen, maar met een andere bedoeling. Een diplomaat formuleerde het aldus: „elke bena dering van onze kant zou Dubcek zeker in dit stadium, alleen maa kunnen schaden. Het moet allemaa1 eerst rustig betijen". IJe minister van Buitenlandse Zaken van de zes EEG-landen ko men heden in Brussel hijeen voor be sprekingen over de wijze waarop En geland lid moei worden van de ge meenschap. De EEG-landen zijn op hun topconfe rentie, begin december in Den Haag gehouden, overeengekomen dat de onderlinge voorbereidingen voor de onderhandelingen met Engeland over toetreding tegen eind juni moeten zijn afgesloten. Tweemaal is Enge land door een veto van Frankrijks president Charles De Gaulle uit de EEG "gehouden, dit jaar zal het een derde kans krijgen. Ook Ierland, Noorwegen en Denemar ken willen lid worden van de EEG. Zweden voelt daar ook voor, als het zijn neutraliteit zou kunnen behou den. De huidige zes EEG-landen behoren alle tot de Xoordatlantische verdragsorga nisatie. Alle huidige kandidaten be horen met uitzondering van Ier land ook tot de NAVO. J^ngeland hoopt door zyn lidmaat schap meer invloed in Europa te krijgen. Een EEG, uitgebreid met PIERRE HARMEL opruimen Engeland en de andere kandidaten, zou een gelijkwaardiger partner kun nen zijn van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Het lidmaatschap van de EEG zal voor Engeland economi sche voordelen maar ook nadelen met zich meebrengen. Tussen de EEG-landen is de handel in beginsel vrij. De Engelse automobiel industrie bijvoorbeeld zou het ge makkelijker krijgen op het vasteland. Maar Engeland zou op zijn importen uil niet-EEG-landen dezelfde heffingen moeten toepassen als momenteel ge schiedt door de zes en duur Frans graan en dure Nederlandse boter moeten kopen, terwijl het nu goed koop Canadees graan en goedkope Xieuwzcelandse boter kan kopen. De kosten van levensonderhoud in Enge land zouden hierdoor zeker stijgen. T~ke vergadering van de ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel wordt voorgezeten door Pierre Har- mcl van België. Men rekent erop, dal de besprekingen tot zaterdag zullen duren. Ook de ministers van Finan ciën en Landbouw van de „zes" zul len in Brussel aanwezig zijn. De ministers zullen een rapport bespre ken dat is opgesteld door hun perma nente vertegenwoordigers in Brussel. Het rapport behandelt drie punten: De procedure van de onderhandelingen met Engeland: De overgangsperiode waarin Engeland stap voor stap de rechten en plichten van het lidmaatschap op zich neemt; De veranderingen die in het politieke stelsel van de EEG noodzakelijk zul len zijn bijv. ten aanzien van het stemrecht in de ministerraad en sa menstelling van de uitvoerende com missie. Andere onderwerpen die in Brussel waarschijnlijk aan de orde komen zijn: De financiering van de uitgebreide ge meenschap. met name de financie ring van de enorme landbouwover schotten; De komende betrekkingen van Enge land met de kolen- en staalgemeen- cshap en Euratom; De toekomstige regeling van de inter nationale financiën, met name de kwestie van Engelands grote buiten landse schulden. I~)e ministers zullen ook nog een aan- tal zaken moeten „opruimen", die bij dc marathonzitting voor Kerstmis zijn blijven liggen. De be langrijkste kwestie waarover nu een definitief akkoord moet worden be reikt is die van de financiering van de landbouwoverschotten. Deze kwes tie moet zijn opgelost voor de onder handelingen met Engeland beginnen,1 aldus eist Frankrijk. Het gaat nog om detailprohlcmen. Maar de kwestie houdt verhand met die van dc bevoegdheden die het Euro pees parlement moet krijgen. En op dal punt is er kans op een groot me ningsverschil tussen minister Luns van Nederland en zijn Franse ambts genoot Maurice Schumann. De Nederlanders willen dat het parle ment, momenteel vrijwel zonder be voegdheid, vanaf 1975 het recht krijgt in begrotingszaken de regelin gen die de nationale regeringen wen sen opzij te schuiven. De Fransen willen de nationale souvereiniteit ten dezen handhaven. De ministers zullen verder in Brussel nog spreken over: Een Belgisch compromisvoorstel met betrekking tot de organisatie van de tabaksmarkt. Een Nederlands voorstel „knipperlich ten" in te stellen die gaan branden als de landbouwsubsidies een bepaald niveau hebben bereikt. Frankrijk dat het meest profiteert van die subsidies voelt niet veel voor dit plan. De vernieuwing van de internationale katoenovereenkomst, waarbij de uit voer van katoenen textielprodukten uit Japan en andere landen in het verre Oosten wordt beperkt. Bij een inval in Hotel De Kroon in Kerkdriel trof de politie een dertigtal mensen aan, die aan drie tafels roulette speelden. Tegen hen en de hotelhouder is proces-verbaal opgemaakt. Een aan zienlijk bedrag werd in beslag geno men.

De Vallei | 1970 | | pagina 7