Ontgoochelende nederlaag van Nederlandse jeugd (16-18 jaar) tegen België Nixon tv il Spelen 76 in Amerika KNVB neemt proef met vast ahitraal trio STRAFSCHOP Spanjaarden enthousiast over korfbal demonstraties DONDERDAG 5 FEBRUARI 1970 BREDA De bitlere ontgooche ling in de gelederen van het Nederland se jeugdelftal (zestien-achttien jaar) was begrijpelijk. Overduidelijk kwamen in het verloren duel niet België (01) de tekortkomingen aan het licht, over duidelijk bleek oök. dat oefenmeester Arie de Vroet zijn verwachtingen over de prestaties van zijn pupillen te hoog had gesteld. Een andere conclusie is niet moge lijk. Oranje beschikte inderdaad over veelbelovend materiaal een Johan Neeskens en Wim Rijsbergen zijn be kwame pijlers maar het kwam in z'n totaliteit toch tekort. Belgie nimmer behorend tot een voetbalnatie met sterke jeugd wist de talrijke, fantasieloze aanvallen van de Nederlandse equipe bijna moeiteloos te pareren. Steeds weer bleek ook, dat dit team vooral fysiek te weinig kracht kon ont wikkelen. Sjoerd Ruiter, die uiterlijk althans veel op clubgenoot Johan Cruyff lijkt, was handig aan de bal, maar miste de zo nodige stootkracht. Ook de overige Nederlandse aanvallers verloren zich te veel in solo-acties, durfden niet in de diepte te spelen en drongen slechts zelden tot vlak voor de Belgische doelman Mesmaekers door. Ook op het middenveld en in de ver dediging liep het in de Nederlandse gele deren weinig imponerend. Samen met rechtsachter Hildebrand was Neeskens de organisator en niet de laatste man Visser, die ieder zelfvertrouwen miste en de bal liever kwijt dan rijk scheen te zijn. Deze ploeg, in de vorige wedstrijden zo succesvol, was niet in staat haar sterke tegenstanders te verontrusten. Ook de Belgen, evenals Nederland auto matisch voor het. eindtoernooi in Schot land gekwalificeerd, legden weinig tempo in hun aanvallende pogingen. Maar zij konden wel versnellen en durfden wel de „verre trap" te gebrui ken. Vlak voor tijd profiteerde linksbuiten Hoste van een ontstellende blunder van Visser, verscheen voor de rustige doel man Leen Barth, maar werd onderuit gehaald. Aanvoerder Moerman „verzil verde de strafschop". De moegestreden equipe van De Vroet was geklopt. Hans Bleyenberg ingezet voor de geblesseerde Ruiter en de enige aanvaller, die fysiek wel tegen zijn opponenten was opgewassen restte te weinig tijd om te score te nivel leren. De ontgoocheling was begrijpend. Voorgaande oefenwedstrijden bewezen, dat de mogelijkheden er wel waren. Vanwaar die plotselinge terugval? Arie de Vroet: „Excuses zijn er niet, wel oorzaken. De meeste spelers hadden ruim twee maanden niet kunnen voet ballen. Het ritme was verstoord, de wedstrijdconditie verdwenen. België verdedigde bovendien goed. Met een ge sloten defensie en het maakte gebruik van de lichaamskracht". Daar vooral lag het grote verschil. Ook dit jaar moet De Vroet strijden met een technisch goed, maar fysiek pover team. Toch meent hij: „Gezien de vele voorgaande goede wedstrijden was dit zeer teleurstellend. De opdracht was wisselend via de vleugels aanvallen. Dat gebeurde niet. Op het middenveld werd goed gewerkt, maar daar mogen wij ons niet op blind staren. De Belgen gaven daar bewust geen tegenstand", bracht het optimisme in Nederlandse kringen terug tot meer gerechtvaardig de proporties. De Vroet: ..Nogmaals is gebleken, dat wij met. het doen ver dwijnen van de jeugdcompetitie voor Vinnig duel om de bal voor het Belgische doel, waar keeper Nes makers bijna gemangeld wordt. betaalde elftallen een stap terug heb-1 ben gedaan." En dat was weer in flagrante tegen spraak met de mening van de Belg Raymond Goethals: „Deze knapen moe ten rijpen in het harde voetbal. Niet in een jeugdcompetitie, maar tegen oudere en sterkere spelers. Gebeurt dat niet, dan kom je nooit verder dan dit Neder landse team". Hoe dan ook, de jeugdploeg miste voorlopig de boot. Leider Jack van Zanten: „Dit was de gelegenheid om re clame voor het jeugdvoetbal te maken. Uitgerekend nu spelen de jongens een dergelijk slechte wedstrijd. Maar mis schien is het wel goed geweest. Na de succesjes in de voorgaande wedstrijden waren ze misschien ingeslapen". NEDERLAND: Barth (Fortuna Vlaar- dingen), Hildebrand (DOS), Neeskens (RCH), Visser (Ajax), Jongens (Vole- wijekers). Rijsbergen (Roodenburg), Dekker (Go Ahead), Rep (Ajax). Ruiter (Bleyenberg) (Ajax), Van Marwijk (Go Ahead en Van Eeden (ADO). BELGIë: Mesmaekers, Van den Eyn- de. Millecamps, Lodewijckx. Goelen, Vliegen, Moerman, Nijst, De Ruyck Oeyen en Hoste. ROTTERDAM In acht of tien wedstrijden in het betaalde voetbal zal met ingang van 22 februari of 1 maart de juiste datum hangt af van de nog te treffen voorbereidingen een vast arbitraal trio (scheidsrechter en twee grensrechters) gaan optreden. De aanstellingscommissie van de scheids rechters zal deze trio's voorlopig zes tot acht weken bijeen houden. Daarna zal worden bekeken of de proef is ge slaagd. Geruime tijd geleden is op een bonds vergadering van de Koninklijke Voet balbond het leiden van wedstrijden door een vast trio reeds ter sprake ge bracht. Er moesten evenwel vele moei lijkheden worden overwonnen, alvorens tot een proef te kunnen overgaan. Scheidsrechters uit de eerste klasse van het amateurvoebal moesten gezocht worden om de scheidsrechters in het betaalde voetbal als grensrechter bij te staan. ■g Dat gebeurt op vrijwillige basis. Daarnaast moesten de grensrechters in 1$, buurt van.4e scheidsrechter wonen, p deze wijze woëdt bereikt, dat het trio gezamenlijk reist, hetgeen een goede verstandhouding bevorderd. Ten slotte moesten de heren elkaar ook enigszins „liggen". Na zes of acht weken zullen, indien de proef slaagt, nieuwe trio's worden gevormd. De grensrechters worden weer scheidsrechters bij de amateurs. In de eerste plaats, omdat men deze af delingen moet beschouwen als de kweek plaats van de arbiters in het betaalde voetbal. Daarnaast acht men het ook niet aanbevelenswaardig deze heren te lang te onthouden van het leiden van wedstrijden. Dat het trio niet langer dan zes tot acht weken bijeen blijft, lijkt enigszins verwonderlijk. De aanstellingscommis sie meent echter, dat het gevaar bestaat dat de heren te goede vrienden worden. Een scheidsrechter zou automatisch kunnen gaan fluiten als de vlag van de grensrechter omhoog gaat, omdat hij een vriend niet wil laten vallen. De scheidsrechter heeft echter nog steeds de verantwoordelijkheid al zal in de toekomst de grensrechter misschien wat meer zeggenschap krijgen dan hij nu heeft. WASHINGTON President Nixon heeft zijn steun gegeven aan het plan, om ter gelegenheid van de 200e onaf hankelijkheidsdag de Olympische Spe len van 1976 in Amerika te organiseren. De Amerikaanse president zegde woensdag toe, dat alle officiële Olym pische afvaardigingen zullen worden toegelaten, ook de vertegenwoordigin gen van de communistische landen, waarmee de Verenigde Staten geen di plomatieke betrekkingen onderhoudt. Kandidaten voor de organisatie van Olympische Zomerspelen van 1976 zijn onder meer Moskou en Los Angeles, terwijl de Verenigde Staten Denver kandidaat heeft gesteld voor de winter spelen van dat jaar. TORREMOLINOS De Nederlandse korfbalselectie, die tot zaterdag een de- monstratie-toernec door Spanje maakt en wedstrijden speelt in Torreniolinos en Malaga, heeft de Spanjaarden niet teleurgesteld. In vrijwel alle dagbladen wordt grote aandacht aan deze trip be steed. Unaniem wordt er bewondering uit gesproken voor de lichamelijke conditie van de Nederlandse speelsters en spe lers. Ook dewijze, waarop de Neder landers het korfbalspel beheersen heeft indruk gemaakt. Naast de propaganda is het succes van de tournee vooral een bekroning voor de pioniersarbeid van de in Spanje wonende voorvechter Kees Terrol, die glunderend de secretaris-generaal van het ministerie van Sport in zijn land, De achterspeler Neeskens (rechts) kwam mee naar voren om de Nederlandse aanvalskracht te vergroten, ook dat leverde geen resultaat op. José Gomez Tellez, hoorde zeggen: ..Hoe het komt, komt het, maar in Spanje komt korfbal, mede dank zij de Nederlandse ploeg." Met anderhalf uur vertraging was de Nederlandse equipe zaterdag op het vliegveld in Malaga gearriveerd. Na ontvangst door een deputatie van het ministerie van Sport en recepties van gemeentebesturen, speelde de Neder landse selectie maandag de eerste wed strijd. Voor een goed gevuld stadion, o.m. met een groot aantal scholieren, bereikte het Nederlandse team een ge lijk spel van 11-11. In aanmerking moet hierbij worden genomen, dat het een demonstratie van de korfbalsport be trof. Dinsdag werd in Malaga, bij een tem peratuur van 25 graden, gespeeld tegen Los Golondrias. Drieduizend toeschou wers, voor het merendeel leraren licha melijke opvoeding, vertegenwoordiger» van sportverenigingen en deputaties van ministeries en provinciale overhe den, woonden dit duel bij. De Nederlandse selectie zal nog enke le wedstrijden in Torremolinos spelen. Zondag om vier uur wordt het gezel schap op Schiphol terug verwacht. kom nou,^^H wat moet ik met een bank? Zie ik eruit alsof ik aandelen heb? Als iemand die grote zaken afsluit en daarvoor mooi geld kan lenen? Nee hoor, ze zien me aankomen met m'n paar spaarcentjes Ze zien me gróég aankomen? Zegt de NMB dat? En kunnen ze meer voor me doen - hoezo? Ach, ik wist niet dat de NMB ook spaarbank is. Dus mijn geld ligt er veilig. En het ligt er nog mooi te groeien ook! Maar wat als ik geld wil lenen om mijn huis op te knappen bijvoorbeeld. Zijn ze dan ook zo vlot? En als ik francjes nodig heb, voor een dagje naar Brussel? Gaat dat zonder veel vieren en vijven? Is het waarachtig! Maarre, wat moet ik verder met een bank? Is dat niet een heel gedoe, beetje plechtstatige sfeer? Oh, is dat verleden tijd. En krijg ik betaalcheques, kan ik er verzekeringen sluiten, kan ik erja, het lijkt me een goed idee om er zelf eens binnen te stappen. Ik weet wel een kantoor van de Nederlandsche Middenstandsbank. Daar zal ik m'n licht verder eens opsteken. En u? Ga met uw tijd mee - ga naar de NMB. De bank waar óók u zich thuis voelt.

De Vallei | 1970 | | pagina 8