Publiek vond Verneuils film de beste bijdrage Roepie Kruize bedankt als coach hockeybond VOETBALPROGNOSE Tijdelijk! Moccona Dessert Kwaliteit* in Franse keukenflesjes. VERDER OVERLEG OVER LANDBOUW-CAO'S Moccona Dessert - lekker pittige koffie van Douwe Egberts (met 't gouden etiket). CINEMANIFESTATIE BESLOTEN Okker won in tweede ronde Internazionale in kwartfinale IJshockey team naar W.K. Beatrix Schuba heeft leiding bij kunstrijden Veld van GVAV niet bespeelbaar Opvolger nog niet bekend Ook in beroep vrijgesproken van doodslag ,One plus one Flop NIETS BEKEND SPORT IN 'T KORT Schmelzer voorziet versoepeling van prijzenstop *Nu ook coffeïnevrij verkrijgbaar. Moccona in Dessert Kwaliteit, korreloploskoffie met de smaak van pittige, verse Douwe Egberts koffie. Dessert Kwaliteit! Nu tijdelijk in leuke Franse keukenflesjes. Met bruine of groene glazen stop. Voor de normale prijs. Een reden te meer om nu Moccona Dessert te kopen! DOND6RDAG 5 FEBRUARI 1970 UTRECHT De prijs van het pu bliek voor de beste film van de Cine- manifestatie Utrecht, is toegekend aan „Le clan des Siciliens" van de Franse cineast Henri Verneuil. Zijn landgenote Agnes Varda kreeg de prijs van de filmactrice voor haar „Lions Love". Een door een limonadefabriek be schikbaar gestelde prijs van 3000 gul den voor de beste korte film ging naar „De bron" van de Antwerpse cineast Rob de Her. De gewelven onder de bioscopen Stu dio en Camera en die onder het raad huis zijn oud maar kennelijk goed ge fundeerd. Ze hebben het denderende slotfeest waarmee de Cinemanifesatie '70 afgelopen nacht werd besloten ten minste zander rampen doorstaan. Want het zit er na acht etmalen en zo'n slor dige dertig hoofdpremières om over de hoeveelheid bijwerk maar niet te spreken op. n die menigeen een gevoel zal bezorgen van „waar zijn de jaren gebleven." □De Uitsmijter van het Utrechtse Ci- nema-caroussel was „La fiancée du pi- rat" „(De verloofde van de piraat). Een speelfilmdebuut van de in Par(js wer kende Argentijnse regiseuse Nelly Kap- De slotdag leverde trouwens nog drie films op die vanuit verschillend oog punt in ieder geval interessant mogen heten. Om te beginnen was er Godard's „One plus one". Het is de eerste film uit zijn serie cinema-nieuwe-stijl. Wars van iedere vorm van esthetiek, bewo gen vooral door zijn revolutionaire ideeën en zijn sympathie voor de Zwar te Panters in aAmerika. Volgens een strak schema werd de film documentair opgezet. Wij zien de Rolling Stones in hun Londense Olym pic klankstudio bezig met de repetities en de opnamen van de langspeelplaat „Beggars banquet". Het arrangeren en opname-rijp ma ken van de song „Sympathy for the de vil" vormt hiervan het hoogtepunt. Het publiek maakt vijf totaal verschillende takes mee en voor een liefhebber van de Stones levert dat een verrukkelijk kijkje in de keuken op. Tussen deze camerabespiegeling door geluid en beeld zijn in volmaakte harmonie met elkaar voert Godard ons naar Amerika waar hij een groepje negers situeert in de omgeving van een autokerkhof, een boekwinkel waar stuken uit Hitiers ,,Mijn Kampf" worden voorgelezen en een bos waarin zijn echtgenote Anne Wiazemsky (we zagen haar op de Cine- manifestatie voor de derde keer op het doek) op scherpe wijze wordt geïnter viewd. Tal van praktisch-filosofische vra gen worden op haar afgevuurd en ze antwoordt slechts met ja of nee. Vooral dit laatste deel is perfect onder contro le gehouden, evenals het vraaggesprek met een van de Zwarte Panters. Voor het overige bezondigt Godard zich in dit deel menigmaal aan te lange en daardoor soms uiterst vervelende in stellingen. Al met al toch wel een film om lekker en uitvoerig over na te pra ten. Dat hoef je over „De Komiek" eigen lijk nauwelijks te doen, want dat is een vakkundige komedie, die helemaal voor zichzelf spreekt. Hij werd gemaakt door Carl Reiner, de man die alle Dick van Dyke-televisieshows heeft geregis seerd. Van Dyke speelt dus uiteraard de hoofdrol met de aloude Mickey Rooney als inmiddels bejaarde vedette tegen over zich. In het verhaal wordt de ge schiedenis van het Amerikaanse blijspel eventjes doorgenomen. Op een manier PHILADELPHIA In het interna tionale tennistoernooi in Philadelphia, waar in totaal een prijzenbedrag van ruim tweehonderdduizend gulden klaar ligt voor de winnaars, heeft Tom Ok ker in de tweede ronde vrij gemakke lijk gewonnen. Hij versloeg in 44 minu ten Don Lutz (VS) met 63, 61. In de derde ronde speelt Okker tegen de Amerikaan Ralston, die de Roemeen Ion Tiriac terzijde schoof (75, 63). MILAAN Internazionale heeft zich geplaatst voor de kwartfinales van het voetbaltoernooi om de Jaarbeursbeker. De Italianen speelden in het San Siro- stadion met 11 gelijk tegen FC Barce lona. De eerste ontmoeting, enkele we ken geleden in Barcelona, leverde een overwinning van 21 voor Inter op. DEN HAAG De Nederlandse IJs- hockeybond heeft zeventien spelers aangewezen voor het toernooi om het wereldkampioenschap in de C-groep (de poule voor de zwakste landen), dat van 13 tot 22 februari in Galati (Roemenië) wordt gehouden. Het Nederlandse team zal op 5 februari nog een oefenwed strijd spelen tegen Den Bosch in het ■tadion „De Vliert". De zeventien geselecteerden zijn: Van de Boogaard, Van Gurp, De Groot, Bol- sius en Van Dommelen. (Den Bosch). De Wit, Roomer, Manuel, Gentis, Bakker en Rüsche (Hijs Hokij) Van Dam, Christiaans, Van Gooi, De Kok, Herij- gers en Sijnons (TIJSC Trappers). LENINGRAD Na de eerste drie verplichte figuren van de strijd om het Europese kampioenschap kunstrijden, dat in Leningrad is begonnen, heeft de Oostenrijkse Beatrix Schuba met 528,1 punt de leiding. De wereld en Europees kampioene Gaby Seyfert (O.-Dld.) be zet met een totaal van 516,0 punt de tweede plaats. De Nederlandse vertegenwoordigster Lia Does staat na de eerste drie figuren met 402,4 punt op de zestiende plaats. De stand bij de dames na drie ver plichte figuren is: 1. Beatrix Schuba (Oost.) 528,1 pnt.; 2. Gaby Seyfert (O.- Dld.) 516.0; 3. Zsusza Almassy (Hong.) 498,5; 4. Partricia Dodd. (G.-B) 480,1 ;5 Rita Trapenese (It.) 471,1; 6. Elisabeth Nesier (Oost.) 470,7; 16 Lia Does (Ned.) 402,4. GRONINGEN De wedstrijd GVAV-Sparta, die gisteravond in Gro ningen zou worden gespeeld, is opnieuw afgelast. Het veld in het Oosterpark- stadion was nog niet bespeelbaar. Het programma voor aanstaande zon dag zal normaal worden afgewerkt. Een verzoek van DWS, om het pro gramma aan te passen wanneer het duel GVAV - Sparta opnieuw zou wor den afgelast, kon niet worden ingewil ligd. DWS deed dit verzoek wegens het grote aantal wedstrijden dat GVAV achter ligt op de andere kandidaten voor de degradatie-plaatsen. Voor zon dag staat onder meer de wedstrijd GVAV - DWS op het programma. lan. Geen luchtig besluit overigens, want de film bevat een zware, soms aan het vroegere werk van Bunud her innerende problematiek over een maat schappelijke strijd, die zich tegen de achtergrond van een door kleinzielige mensen bevolkt dorpje afspeelt. Cen traal staat de wraak van een door haar omgeving aangevallen vrouw. Ze wint het op scherp staande pleit en bevrijdt zichzelf door het dorp te verlaten. Om volledig te zijn, kan ik verder nog vertellen dat de anti-cinemanifes- tatie die gisternacht op touw is gezet een duidelijke flop is geworden. De aanval van cineast Mattijn Seip en de Utrechter Paul Panhuyzen (zijn functie is me niet helemaal duidelijk geworden) hulde zich in vage en niet terzake doe- nende beschuldigingen als zou dit een strikt commercieel festival zijn. De ar gumenten werden stuk voor stuk door festivaldirecteur Huub Bals met klem mende cijfers en feiten van de tafel geveegd. „Het enige commerciële aspect zou eventueel kunnen zijn dat een manifes tatie als deze het bezoek aan alle bios copen waar ook stimuleert," aldus Bals. Wat deze film-achtdaagse zelf betreft, is het zo dat de tekorten door subsidies worden opgevangen. Anders was er he lemaal geen festival geweest. Waarbij ik zou willen aantekenen dat ze er op deze basis over twee jaar best mee door mogen gaan. DEN HAAG Roepi (J. H.) Kruize heeft z(jn functie als coach van de Neder landse Hockeybond neergelegd. De 45-jarige oud-international deelde het bestuur mee, dat lift de taak, die htf in september 1969 op zich nam „te zwaar acht". Kruize, als altjjd uiterst zwijgzaam, preciseerde ztfn besluit met: „Ik vond het geheel te zwaar. Uiteindelijk was het een soort hobby voor me. Ik heb mijn gezin, mijn werk en dan ook nog eens dat hockey. Voor een amateur als ik bleek dat niet te doen." Bovendien wenst Kruize (56 inter lands met 59 doelpunten) zijn opvolger „de tijd te geven" voor de Olympische Spelen van München. We krijgen dit jaar een zwaar programma met een toernooi in Brussel en (als de ploeg daar bij de eerste vier eindigt) het toer nooi om de World Cup in India. Het lijkt mij beter, wanneer een ander de gelegenheid krijgt om er langs die weg geheel in te groeien. Wanneer ik deze beslissing in 1971 had genomen, dan zou ik de hockeybond voor ernstige moei lijkheden hebben gezet". Kruize achtte het niet onmogelijk, dat zijn vertrek een wijziging zou beteke nen in het werk van Cees Tania, die nu conditietrainer van het nationale team is. Hij stelde bovendien, dat hij als coach „in het contact met de spelers nooit moeilijkheden had ondervonden. Het is allemaal gelopen zoals ik me dat had voorgesteld". Piet Bromberg, voorganger van Roe pie Kruize als coach, thans vice-voor- zitter van de KNHB, belichtte de zaak geheel anders. „In Bombay, tijdens het internationa le toernooi", zei hij, „is gebleken, dat Roepie het niet zou redden. Tactisch en technisch is hij goed genoeg, daar gaat het niet om. Het liep vast op allerlei dingen, die er in zo'n functie bij ko men. Roepie, altijd al een man die zich moeilijk uit, had geen best contact met de jongens. Dat ging allemaal erg moei lijk". Het oordeel van de spelers is wat dat betreft maatstaf geweest. Zij meen den, dat het absoluut niet ging. Roepie heeft dat erg mooi opgevangen. Hij zag en gaf ook toe, dat het niet zou lukken. Je moet bij zo'n zaak niet vergeten, dat het werk van Roepie wel even iets anders is dan af en toe een ploeg trai nen voor een interland. Hij moest op trekken met achttien hockeyers. Laten we eerlijk zijn: een Nederland se tophockyer is nu niet bepaald een makkelijke jongen. Ze denken over al les mee, ze hebben een duidelijke me ning, ze hebben veel kritiek. Ik heb twaali jaar in dit werk geze ten (waarvan zeven als coach van de nationale ploeg). In die tijd heb ik ge merkt. dat je omgaan met die jongens niet léért. Je hebt het of je hebt het niet. Je kan het werk van een Kruize dan ook helemaal niet vergelijken met dat van een voetbaltrainer. Die semi-profs hebben sterk de neiging om de zaak be roepsmatig te bekijken. Een hockeytrai- ner zit met een stel volbloed amateurs, die in eerste instantie plezier van hun sport willen hebben. Ons werk is volko men liefdewerk-oud papier. Het is natuurlijk allemaal „verrekte zuur" voor Roepie, maar aan de andere kant is het beter dat het nu gebeurt. Voor het Nederlandse tophockey is het in eerste instantie belangrijk, dat er nu een coach komt, die München haalt. Daar zijn we toch allereerst voor aan het bouwen. Op deze manier hebben we de kans een man aan te trekken, die de mogelijkheid heeft om er echt iets van te maken. Het overschakelen kan, om dat we nog twee jaar hebben, aanzien lijk soepeler verlopen". Over de opvolger van Roepie Kruize blijkt nog niets bekend te zijn. Brom berg: „Daar valt nog niets over te zeg gen. Ik weet alleen, dat 't wel snel ge regeld moet zijn. In maart moeten we weer verder". Dat Cees Tania de functie van Krui ze (deels) zou overnemen achtte Brom berg niet waarschijnlijk: „Tania is een bijzonder goede conditietrainer. Dat is echt iets anders dan een coach. Hij gaat wél tevens de technische training doen". Tijdens het toernooi in India zijn de Oranjespelers na de aanvankelijk po vere resultaten in opstand gekomen te gen hun nieuwe coach. Zij besloten toen de tactische aanpak buiten Kruize om te bespreken. Heiko van Staveren, de aanvoerder, oordeelt nu: „Jammer dat het zo is ge lopen. Het geeft een knak in de voor bereidingsperiode op de Spelen van München". CARACAS Het Russische voetbal elftal heeft zijn eerste wedstrijd van de Amerikaanse tournee ter voorberei ding op de eindronde van het wereld kampioenschap, met 0-1 verloren van de Braziliaanse club Botafogo. Roberto DEN HAAG Het landelijk overleg over de landbouw-cao's wordt voortge zet. Daarmee is de kans groot gewor den, dat ook in de landbouw het wel- vaartsvast loon wordt ingevoerd. Dit kan vergaande gevolgen hebben. De prijzen van landbouwprodukten zijn al gebonden aan afspraken binnen de Eu ropese Gemenschap. De voortzetting van het overleg werd gisterochtend bekendgemaakt door ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van het landbouwschap, in zijn openingsrede op de bestuursvergadering van het schap. ,Het hoe en waarom van het land bouwbeleid wordt nog eens uiteengezet in een boekje dat op het ogenblik wordt samengesteld door het landbouwschap" aldus ir. Knottnerus. „Wij zullen vooral zelf duidelijk moeten maken wat ons een boer kost en wat hij ons nationaal economisch oplevert". Hij vond het jammer dat de landbouwproblemen zo ingewikkeld zijn geworden, dat het steeds moeilijker wordt de gemiddelde Nederlander uit te leggen wat werkelijk belangrijk is. Ir. Knottnerus vond het voor de hand BRUSSEL Het Belgische voetbal elftal zal in zijn oefencampagne voor Mexico slechts een interlandwedstrijd spelen. Op 25 februari is Engeland te genstander van de Belgen in Brussel. De Belgische ploeg vertrekt op 8 mei naar Mexico. HOUSTON De Braziliaanse ster voetballer Tostao heeft zijn gezichtsver mogen volledig terug De Braziliaan werd 6 oktober opgenomen in het Methodis ten-ziekenhuis van Houston (Texas) voor een operatie aan zijn netvlies. De doktoren hebben dinsdag na ettelijke onderzoekingen verklaard, dat de ope ratie voor honderd procent is geslaagd. Tostao zal binnenkort terugkeren naar Belo Horizonte, waar hij voor Cruzeiro speelt en zal zich ook weer melden bij trainer Saldanho van 't Braziliaanse elf tal, die hem als 'n van zijn beste aanval- die hem als een van zijn beste aanval lers beschouwt. De doktoren achtten het wel beter, dat Eduardo Tostao An- drade, na Pele de populairste voetballer in zijn land, zich de eerste maand nog wat beheerst bij kopduels. DUISBURG De Westduitse stad Duisburg heeft besloten de plaatselijke bundesligavereniging MSV Duisburg een bedrag van 100.000 Mark te schen ken. Daarnaast zal de gemeente garant staan voor leningen tot een bedrag van 400.000 mark (de helft van de schuld van MSV Duisburg) en ook nog 100.000 mark schrappen van de schuld, die de club nog heeft aan de gemeente voor de huur van het stadion. liggen, dat ook de agrarische werkne mersorganisatie een welvaartsvast loon (indexeringsclausules) willen, nu ook in andere bedrijfstakken op die manier de strijd tegen de inflatie is aangebonden. In de c.a.o. groot-metaal heeft de rege ring al een dergelijke clausule aan vaard. Het landbouwoverleg was op 13 januari onder meer vastgelopen op deze indexeringsclausule. Er is geen aanleiding om de land bouwpolitiek van de EEG als mislukt te beschouwen, aldus ir. Knottnerus. Wel zal rekening moeten worden gehouden met de inflatie. Hij bestreed de ge dachte, dat de totale voedselbehoefte van de EEG veel goedkoper kan wor den gedekt op de wereldmarkt. „Het aankopen van voedsel voor tweehon derd miljoen consumenten zou de prij zen een heel ander aanzien geven." DEN HAAG Fractieleider drs. Schmelzer van de K.V.P. heeft gisteren tijdens een open fractiebijeenkomst ge zegd blij te zijn, dat minister Roolvink (Sociale Zaken) slechts bij hoge uitzon dering in de afzonderlijke c.a.o.'s zou ingrijpen. Drs. Schmelzer verwachtte ook dat mi nister Nelissen (Economische Zaken) erop zal toezien dat waar mogelijk prijsverlagingen zullen worden doorge voerd. Ook voorzag hij een versoepeling van de prijzenstop. Hij geloofde niet dat de problemen voor het kabinet on overkomelijk zouden zijn. De K.V.P.-fractieleider zei, dat de sa menwerking tussen de drie grote chris telijke partijen moet leiden tot de vor ming van een nieuwe christelijke volks partij. Die partij zou er feitelijk L. 1975 al moeten zijn. Zij moet openstaan voor ieder, die haar program onderschrijft. DEN BOSCH Het gerechtshof in Den Bosch heeft de zwerver Johan V. vrijgesproken. Het hof bevestigt hier mee het vonnis van de Bossche recht bank op 25 omtober. De procureur-generaal mr. A. J. Pfeil had vijf jaar gevangenisstraf geëist, omdat Johan op 8 augustus 1967 de Oir- schotse caféhouder Jan Schoenmakers zou hebben doodgeslagen. Johan V. is echter niet op vrije voeten. Hij zit op gesloten wegens een inbraak in Dor drecht. EREDIVISIE 0 GVAV DWS3 0 Telstar NAC3 SVV Feijcnoord2 0 ADO DOS3 MVV FC Twente1 Go Ahead - PSV3 0 Sparta Holland Sport1 0 NEC Haarlem1 Ajax AZ '671 EERSTE DIVISIE Elinkwijk De Volewijckers1 0 Volendam Vitesse1 0 RCH - HVC3 Helmond Sport Veendam 0 DFC SC Cambuur 0 Heracles FSC1 0 Excelsior FC Den Bosch3 Willem II Fortuna VI1 Blauw Wit De Graafschap1 TWEEDE DIVISIE 0 Velox Gooiland1 0 ZFC - NOAD1 Limburgia PEC3 Eindhoven AGOW3 Heerenveen FC VW1 RBC - Roda JC1 Baronie Hermes DVS3 0 Wageningen SC Drente1 De wedsfrijden met 0 ervoor staan op het totoformulier voor zondag a.s. IIP*

De Vallei | 1970 | | pagina 9