Willem II- Gazelleploeg dit seizoen vol kopmannen Utrechtse pers fotografen gaan Elink wijk boycotten Herstel van Henk Groot niet zo snel als verwacht TENNISLERAREN MOGEN IN COMPETITIE SPELEN Tostao kan weer zien lil m Tandarts Peter Hunter enige academicus onder Bundesliga-voetballers Go Ahead-Ajax op 13 februari Braziliaans bod op Eusebio Zweden geeft bronzen medaille terug aan IOC Beatrix Schuka nog steeds aan de leiding !IW— m m Voorlopig; nog niet in 't veld Okker geklopt door Ralston Goede kans voor Dolle Mina TRAININGSKAMP MEER VERWACHT Nederlandse inschrijving voor EK-indooratletiek VECHTEN Twee import spelers toegestaan VRIJDAG 6 FEBRUARI 1970 BUDEL „Een team vol kopman nen", noemde ploegleider Ton Vissers de Willem 2Gazelleformatie, die gisteren in carnavaleske sfeer te Bu- del aan de vaderlandse pers werd voor gesteld, Namen: Rik van Looy, Rini Wagtmans, René Pijnen, wereldkam pioen Harm Ottenbros en zesdaagse- keizer Peter Post, die dit seizoen ook aan klassiekers gaat deelnemen. „Na tuurlijk hangt er veel van het koers verloop af, maar zoals de zaken er nu voorstaan wijs ik Rik van Looy voor deze job aan. Het wordt echter een moeilijke zaak voor ons". Nieuwe namen in de ploeg: de 28-ja- rige Belg Ward Seis, verleden jaar door veel pech achtervolgd, maar met een indrukwekkende staat van dienst ach ter de rug. Seis reed de laatste twee jaar voor BIC, de broodheer van Jan Janssen, die gisteren als eregast aanwe zig was. Verder werden toegevoegd: Gilbert Wuytack, Vic Nuelant-Moorsel, beiden Belgen, Chris Pepels, Albert van Midden en Frits Hoogerheide. Met Evert Dolman, Jules van der Flaes, Herman Hoogzaad, Jan van Katwijk, Piet van der Lans, Herman van Loo, Rik van Looy, Jan van Nueten, Harm Ottenbros, Peter Post, Leen Poortvliet, René Pijnen, Norbert Seeuws, Jan Ser- penti, Jos Timmerman, Jos van der Vleuten, Rini Wagtmans, en Rik Wou ters werden de contracten verlengd. Over enkele dagen pakt de ploeg haar koffers voor een trainingskamp in An- dalusië ter voorbereiding op het zware seizoen. De voornaamste wedstrijden op het programma zijn: Ronde van Sardi nië, Omloop van het Volk, Parijs-Nice, Milaan San Remo, Gent-Wevelghem, Ronde van Vlaanderen, Parijs-Roubaix, Waalse Pijl, Ronde van Spanje, Amstel Goldrace, Midi Libre, Ronde van Lux- burg, Ronde van Zwitserland, Tour de France, Acht van Chaam, Parijs-Tours, Tropheo Barrachi. De renners Breure, Dewolf, Haast, Jacobs, Maes, Nijdam, Van Seggelen, Twemmers, Van der Winde en Zilver berg verdwenen van het appel. AMSTERDAM De besturen van Ajax en Go Ahead hebben besloten de competitiewedstrijd tussen de beide clubs te spelen op vrijdagavond 13 fe bruari om acht uur in Deventer. De wedstrijd Ajax-GVAV is vastge steld op woensdagavond 18 februari om kwart over acht in het Olympisch Sta dion van Amsterdam. De inhaalwedstrijd FC Twente-ADO, die voor zondag 15 februari was vastge steld, wordt ook gespeeld op 13 febru ari. Aanvang half acht 's avonds. RIO DE JANEIRO De Braziliaanse voetbalclub Regatas Vasco uit Rio de Janeiro heeft belangstelling voor Ben- fica's topspeler Eusebio. Regatas Vasco's voorzitter Argentina da Silva maakte donderdag in Rio be kend, dat Vasco bereid is 600.000 nieu we cruzeiros (ongeveer 510.000 gulden) te betalen aan Benfica. Bovendien zou de Portugese club de recettes mogen hebben van een uit- en thuiswedstrijd tussen Vasco en Benfica. Eusebio krijgt bij een transfer van Vasco een bedrag van ruim 125.000 gulden. Volgende week zal een vertegenwoor diger van Regatas Vasco naar Lissabon vliegen voor onderhandelingen met Benfica. In het -psychologisch laboratorium van de gemeentelijke universiteit in Amsterdam demonstreerden drs. P. Blitz en zijn assistent de tafelten nisser Mauri Colthof (met bril) een reactie-testmachine voor topsporters. STOCKHOLM Bijna anderhalf jaar na afloop van de Olympische zo merspelen van Mexico heeft het Zweedse Olympische Comité donderdag besloten de bronzen medaille, die de Zweden in de landenwedstrijd bij de moderne vijfkamp wonnen, terug te geven aan het Internationale Olympi sche Comité. Het teruggeven van de medaille ge schiedt onder protest want het Zweedse Olympische Comité is nog steeds van mening dat de diskwalificatie van de moderne vijfkamper Liljenwall, waar door automatisch de ploeg ook werd uitgesloten, ten onrecht was. Liljenwall werd een week na de prij suitreiking uitgesloten omdat hij voor het onderdeel schieten enkele glazen sterke drank gebruikt had om zijn ze nuwen de baas te worden. Het IOC be schouwde het drankje als overtreding van het doping reglement en sloot Lil jenwall uit. Sven Hofelt, de voorzitter van het Zweedse Olympische Comité, zelf oud wereldkampioen moderne vijfkamp, zei over de stap van het comité: „Wij heb ben het IOC over het geval Liljenwall enkele schriftelijke vragen gesteld en de gehele dopingcontrole scherp gekri tiseerd. Het IOC heeft onze vragen echter niet beantwoord. Wij hebben be sloten de medaille onder protest terug te zenden echter met de aantekening, dat Liljenwall zich onzes inziens niet aan dopinggebruik heeft schuldig ge maakt". Het is niet de eerste maal dat Olym pische medailles worden teruggestuurd. In 1912 bij de Olympische Spelen in Stockholm won de Amerikaan Jim Thorpe de tienkamp. Hij moest later zijn medaille teruggeven omdat geble ken was dat Thorpe als professional Amerikaanse voetbal had gespeeld daardoor hij geen amateur meer was. In 1966 stuurden Marika Kilius en Hans-Jürgen Baumler hun zilveren me daille, die zij bij het paarrijden op de Olympische winterspelen in Innsbruck hadden veroverd, terug omdat zij voor de aanvang van de spelen al onder con tract stonden van een ijsrevue. De skiërs Toni Sailer (Oostenrijk) en Jean Claude Killy, van wie ook duide lijk aanwijzingen bestonden dat zij geen echte amateurs meer waren, heb ben hun medailles altijd behouden. Tijdens een bijeenkomst van de I Willem II-Gazelleploeg werd Harm Ottenbros onderscheiden door prins Bert II. Ploegleider Ton Vissers (mid den) bekeek de plechtigheid met een glimlach. UTRECHT Een tiental persfoto grafen heeft besloten om de Utrechtse voetbalclub Elinkwijk te gaan boycot ten door voorlopig feen foto's meer te nemen van de thuiswedstrijden van deze club. De fotografen menen dat zij gediscrimineerd worden ten opzichte van hun schrijvende collega's, omdat zij, in tegenstelling tot de sportjourna listen, tijdens de rust niet tot de be stuurskamer worden toegelaten om daar een kopje koffie te drinken. „Als enige vereniging in Nederland verleent Elinkwijk de persfotografen geen enkele faciliteit", aldus de foto grafen in een communiqué. Een aantal Utrechtse kranten heeft zich met hen solidair verklaard. „Ik vind deze boycot een beetje kleinzielig", zo luidde desgevraagd het commentaar van de vice-voorzitter van Elinkwijk, de heer H. C. Kaljee. „De fotografen kunnen gebruik maken van de administratiekamer naast de be stuurskamer, maar daar voelen de heren zich kennelijk te hoog voor". De schrij vende pers wordt volgens de vice-voor zitter wel in de bestuurskamer toegela ten. „Omdat zij daar vaak moeten zijn voor een interview met een trainer of een official of voor inlichtingen. Als al die fotografen daar ook nog bij komen wordt het veel te druk". Volgens hem zijn trouwens ook bij andere voetbal clubs in den lande koffiedrinkende fotografen in bestuurskamer een zeld zaam verschijnsel. HOUSTON De Braziliaanse voet baller Tostao, die in het Methodisten ziekenhuis van Houston (Texas) werd geopereerd aan zjjn netvlies, heeft ztfn gezichtsvermogen weer terug gekregen. Doktoren hebben na onderzoekingen verklaard dat de operatie voor honderd procent is geslaagd. Tostao zal binnen kort mogen terugkeren naar zijn woon plaats Belo Horizonte, waar hij speelt voor Cruzeiro. Het bestuur betaald voetbal van Elinkwijk heeft donderdagavond mede gedeeld dat vrijdagavond een bijeen komst zal worden belegd met vertegen woordigers van de fotografen. Men zal dan de hele affaire doorpraten. Het Nederlands IJshockeyteam, dat volgende week in Roemenië deelneemt aan het wereldkampioenschap (groep C), dat in Roemenië wordt gehouden, heeft donderdagavond in Den Bosch een oefenwedstrijd tegen Den Bosch met 3-4 verloren. De tussenstanden wa ren: 2-2; 0-0 en 2-1. Er waren 1200 toe schouwers. LENINGRAD Na de zes verplichte figuren bij het Europese kampioen schap kunstrijden voor dames, dat in Leningrad wordt gehouden, heeft de Oostenrijkse Beatrix Schuba nog steeds de leiding. Zij behaalde 1227,0 punt; 28 punten meer dan de titelhoudster de Oostduitse Gabrielle Seyfert. De Hon gaarse Zsusza Almasy staat met 1162,2 punt op de derde plaats. De Nederlandse debutante Lia Does, die na drie figuren zestiende was, zakte een plaats. Zij heeft 919,8 punt. De stand: 1. Beatrix Schuba (Oost.) 1227,0 punten; 2. Gabrielle Seyfert (O- Dl) 1199,0; 3. Zsusza Almasy (Hong) 1162,2; 4. Patricia Dodd (GB) 1112,5; 5. Elisabeth Nestier (Oost) 1088,6; 17. Lia Does (Ned) 919,8. De 21-jarige Irina Rodnina en haar twee jaar oudere partner Alexej Oela- nof verdedigden hun Europese titel paarrijden met succes. Het Russische duo kreeg plaatscijfer 9 en behaalde in totaal 423,1 punt. Op de tweede plaats legde een tweede Russische paar beslag. Het waren de enkele maanden geleden internationaal nog onbekende Loedmilla Smirnova en Andrej Soersikin. Zij kregen plaatscij fer 19 en 418,1 punt. Het brons was voor het Oostduitse echtpaar Heidema- rie en Heinz-Ulrich Walther. Zij wer den door de jury gewaardeerd met plaatscijfer 28 en 410,6. SS: SS&ïi v.v W*:* V. ZAANDIJK Twee weken Canari- sche eilanden maakten voetballer Henk Groot nauwelijks optimistisch. „Dit sei zoen zal voor mij wel verloren zijn", meent hij ook nè de door zijn club aan geboden vakantie, waarvan hij deze week terugkeerde. Voor Henk Groot werd het „angst complex" van iedere profvoetballer plotseling onwelkome werkelijkheid. In dertien seizoenen moest hij nooit met een ernstige blessure naar de kant, in het veertinde besefte echter juist Henk Groot hoe fortuinlijk hij al die jaren was geweest. Daags na het zo dramatisch verloren duel van Oranje met Polen, op 8 sep tember van het vorige jaar, hinkte hij naar Ajax-dokter John Rolink. De lij densweg, die vele van zijn collega's voor hem al waren gegaan, was ook voor de nu 31-jarige Groot begonnen. „Iedere voetballer heeft wel eens wat. Dan ben je bang, vraag je jezelf af: hoe ernstig is het dit keer? Altijd was het mij meegevallen, maar ditmaal was het ernstig." Twee, drie weken hield Rolink Henk Groot op non-actief. „Toen mocht ik AMSTERDAM De Koninklijke Ne derlandse Lawntennisbond (KNLTB) heeft besloten, dat in het vervolg ten- nisleraren mogen deelnemen aan de competitie. De KNLTB nam deze beslis sing op basis van indeling van de ten nissers door de Internationale Lawn- tennisfederatie (ILTF). De ILTF besloot vorig jaar, dat de le raren behoren tot de groep, die in de reglementen wordt aangeduid als gere gistreerde spelers. De tennissers zijn onderverdeeld in drie groepen: amateurs, spelers en be roepsspelers. Als amateur wordt be schouwd een tennisser, die geen gelde lijk voordeel trekt, direct of indirect, uit het spelen of demonstreren van het spel, of lesgeven. Speler is iemand, die de leeftijd van achttien jaar heeft bereikt en gerech tigd is voordeel te trekken uit de ten nissport, zonder van tennis, met uitzon dering van het lesgeven, zijn beroep te maken. Beroepsspelers zijn diegenen die gel delijk voordeel trekken uit het deelne men aan wedstrijden of demonstraties en die een overeenkomst hebben aange daan met een tennispromotor. Voor Nederland betekent dit dus, dat alleen Tom Okker als beroepsspeler moet worden beschouwd. Geregistreerd speler is vrijwel iedereen, die op de na tionale ranglijst staat, plus nog een aantal tennissers, alsmede de tennisle- raren. Daar spelers aan de competitie mogen deelnemen, hebben ook de ten- nisleraren dat recht. het weer even proberen. En ik dacht het gaat wel." Maar het ging niet. Op 18 november werd Henk Groot geope reerd. „Zelfs toen ik op de operatieta fel lag was het nog niet zeker wèt ik mankeerde. Voor 75 pet. een voetbal knie, dat konden de doktoren wel vertel len". En nu worstelt de Zaankanter met de pijnlijke naweeën van die operatie. Nu ook blijkt, dat Henk Groot voor het eerst in zijn carrière (drie jaar bij Stormvogels, vier jaar bij Ajax, twee jaar bij Feijenoord en nu is hij bezig aan zijn vijfde seizoen bij opnieuw Ajax) met een échte blessure is ge confronteerd. Ondanks een veertien daags verblijf op de Canarische eilan den, vordert de genezing traag. „De vakantie heeft gunstig gewerkt. Maar toch had ik meer resultaat ver wacht. Dat warme water, de zon, dat ROTTERDAM Voor de eerste Eu ropese kampioenschappen-ipdoor atle tiek. die op 14 en 15 maart in Wenen worden gehouden, heeft de KNAU voorlopig voor de volgende nummers ingeschre ven Heren: 60 meter en hoogspringen; da mes' 6 *00 meter, 800 meter; 60 mettx nordén, verspringen en hoog springen. Namen van de deelnemers zijn nog niet opgegeven. De KNAU heeft niet ingeschreven voor het kogelstoten om dat de enige potentiële kandidate voor dit nummer, Els van Noorduyn, geen interesse heeft voor deze indoor-wed- strijden. had allemaal een genezende invloed. Maar ik had gehoopt bij mij terugkeer weer op het veld te kunnen en aan de baltraining te mogen meedoen. Daar is voorlopig nog geen kijk op". En daar mee bleef de angst bij Henk Groot. Een onuitgespoken angst om zijn eens zo onaantastbare positie in het Ajax-top- team. Groot toch: „Een dergelijke bles sure kan je beter krijgen als je 21 bent. Op mijn leeftijd geneest zoiets minder snel. Het lichaam is minder atletisch, de weerstand geringer. Maar ik blijf ho pen. Tot nu toe heb ik niet meer gedaan dan buigen en strekken met mijn been, oefenen met gewichten en zwemmen. Ik moet er niet aan denken een wed strijd te spelen. Ik ben nooit een man van een sliding geweest, maar nu zou de gedachte alleen al mij de moed ont nemen. ik heb nog nooit op de bank ge zeten. En ik was nog nooit reserve. Hoogstens heb ik één of twee zondagen niet gespeeld vanwege een ruzietje. Daarom is het moeilijk om toe te kij ken, om te weten dat ik er zelf niets aan kan doen". Maar Henk Groot kan niets anders dan berusten in zijn lot. Hij zal moeten vechten voor een voorspoedig herstel. „Daar heb ik de mentaliteit wel voor. Ik besef hoe gelukkig ik al die jaren ben geweest. Daarom heb ik het geac>- cepteerd en doe ik alles om te herstél len. Iedere dag ben ik bij Ajax, doe ik mijn oefeningen. Toch blijf je onbet- wust spelen met de gedachte: „Zit er iets fout, gaat het wel goed?" „Financieel heeft die blessure in ie der geval geen nadelige consequenties. Uiteraard heb ik mijn vast jaar- en ba sissalaris bij Ajax. En omdat ik in een wedstrijd van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond ben geblesseerd, doet de bond het ontbrekende erbij". Ook de trainer van het Braziliaanse elftal, Saldanho, die Tostao als één van zijn beste aanvallers beschouwt, zal binnenkort weer over hem kunnen be schikken. De artsen vinden het echter wel beter dat Eduardo Tostao Andrade, na Pele de populairste voetballer in zijn land, zich de eerste maand nog wat beheerst bij kopduels. PHILADELPHIA Tom Okker heeft in de derde ronde van een inter nationaal tennistoernooi in Philadelphia een nederlaag geleden tegen de Ameri kaan Dennis Ralston. De als vierde ge plaatste Nederlander verloor met 61, 57, 63. Slechts in de tweede set bood Okker goed tegenstand. In de eerste en de derde beheerste de Amerikaan de strijd volkomen. De Amerikaan Earl Buchholz zorgde voor een tweede verrassing door de Au straliër Fred Stolle van de kwart-eind strijden af te houden. Hij schakelde zijn tegenstander met 64, 16, 63 uit. Ook de Amerikaan Arthur Ashe overleefde de derde ronde niet. Zijn landgenoot Cliff Richey won met 6—4, 46, 56. De voornaamste uitslagen zijn verder: heren enkelspel, derde ron de: Clark Graber (VS) versl. Manuel Santana (Sp.) 63, 46, 63; Ilie Nas- tasse (Roem.) versl. Roger Taylor (G.B) 64, 64; John Newcombe (Austr.) versl. Jim Osborne (VS) 63, 57, 75. Dames enkelspel eerste ronde: Mar garet Court (Austr.) versl. Rosemary Casals (VS) ft-0, 3. PARIJS Met ingang van het vol gend jaar zullen de Franse beroepsvoet balclubs slechts twee buitenlandse spe lers in dienst mogen hebben. Tot nu toe waren dit er drie. Een uitzondering wordt gemaakt voor vier gevallen, waarin een Franse club met buitenlandse spelers een driejarig contract heeft gesloten dat pas in 1971 zal eindigen. In dezelfde vergadering, waarin de bond van Franse beroepsclubs dit be paalde, besloot hij het aantal degrada tiekandidaten voor dit en het volgend seizoen tot drie, in plaats van vier, te beperken. De onderste degradeert auto matisch en de twee andere spelen de gradatiewedstrijden. BRIELLE Voor het rammeien ;an de stadspoort op 1 april hoopte Oen Briel zo'n driehonderd geuzen bij elkaar te krijgen. Men is bij de organisatie niet verder gekomen lan de helft. Indachtig de actie Dolle Mina" hoopt men nu de ont- nekende honderdvijftig te rekrute- en uit vrouwen en meisjes om -.umey in zijn moeilijkste uren bij e staan. 1-april-adviseur Jac. Klok heeft er zich nog niet over uitge laten of ze zullen worden gefor meerd in aparte vrouwenvendels dan wel in een gemengd bataljon. FRANKFORT Te midden van de voetballers uit de Westduitse Bundesli- ga neemt Peter Kunter van Eintracht Frankfurt een aparte plaats in. Peter Kunter is de enige accademicus onder de Duitse profvoetballers in de hoogte klasse. Hij oefent, naast zijn beroep als voetballer nog dat van tandarts uit. Kunter, de 28-jarige vrij kleine doel man (1 meter 76), heeft een groot aan deel in de prestaties van Eintracht in de laatste maanden waarvan de over winning op lijstaanvoerder Borussia Mönchengladbach het hoogtepunt was. De tandarts-doelverdediger is één van de weinigen uit de omgeving van Frankfort die niet vindt, dat dr. Peter Kunter door bondscoach Helmut Schön onmiddellijk moet worden opgenomen in zijn selectie voor Mexico. Kunter, die afbelopen zaterdag vooral verantwoor delijk was voor de overwinning op de Borussen uit de Nederlands-Duitse grensstreek, kan heel nuchter over zichzelf spreken. Zo bijvoorbeeld: „Ik ben te oud voor het Westduitse elftal. Schön heeft er heel verstandig aan gedaan naast Maier en Wolter als derde doelman Manglitz in zijn groep te halen". De doelverdeiger van Eintracht begon zijn carrière bij Entracht Wetzlar (1953-1960) en speelde daarna voor de Freiburger FC (tot 1965) vóór hij naar zijn huidige club ging. Hij werd negen keer gekozen voor het Duitse jeugdelf- tal en achtmaal voor de nationale ama- teurploeg. In die tijd werd Peter Kun ter als de meest belovende doelman van Duitsland beschouwd. „Het was", zegt Kunter, „een heerlijke tijd bij de jeugd. Bij de amateurs eigenlijk ook. Als ik de leeftijd van toen had en de ervaring van nu, zou ik misschien een concur- Het Russische paar Alexei Oela- nov/Irina Rodnina behaalde in Leningrad de titel in het paarrijden. Het Russische duo Andrey Soeraikint Loedmilla Shinova (links) werd twee de, terwijl het brons was voor het Oostduitse duo Heidemarie Steinerf Heinz Ulrich. rent zijn voor Manglitz, Maier en Wol ter. Dat is mij volgorde als ik bonds coach zou zijn". Tot voor kort was Kunter geen vaste keus voor het eerste elftal van de Frankforters. Hij speelde gemiddeld één van de twee wedstrijden mee. „Dat is", vindt hij, „heel eenvoudig te ver klaren. De laatste drieëneenhalf jaar heb ik hard gestudeerd, maar nu ik klaar ben, kan ik veel vrijer, veel onbe kommerder spelen. Ik werk nu halve dagen in de universiteitskliniek aan de tanden van anderen en de rest van mijn werkdag vul ik met training. Ik denk, dat ik het zo nog een jaar of twee, drie volhoud en dan aan een eigen praktijk als tandarts begin". AMSTERDAM De 8*/4pct. 30-jarige obligatielening van f 6 miljoen ten laste van de Stichting Protestants Ziekenhuis in Drachten is nagenoeg voltekend. De inschrijving op de lening stond maandag open 100 pet

De Vallei | 1970 | | pagina 11