Veenendaals dagblad AANSLAG OP 2 SCHEPEN EILAT „Begroting 1970 gunstiger dan D'66 suggereerde Buiten Belastingstrop valt wel mee Kist vol gouden munten gevonden Verborgen schat in huis te Eibergen Meisje van 12 van fiets gesleurd en gewurgd Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei MINISTER WITTEVEEN IN TWEEDE KAMER: TOP AUT0WAS SERVICE Buit van twee overvallen op banken 30 mille Geelzucht bij Ned. militairen in Tunesië Op terugweg van gymles BISCHOT DE AUTOSHOP AMBTENAREN ZEVEN MAAL NAAR DE MAAN Proces-verbaal voor heel gering aantal artsen In weekeinde sneeuw en r GRUWELIJKE MOORD BIJ DOETINCHEM Heeft u een feestje? MAISON KRAMER Eén gezonken en één beschadigd Roekendorp NU VLOER VAN BERGHOK JOODSE FAMILIE LANG NIET BEWOOND GEEN KREET Een voorjaar boordevol kombinaties Bur. voor redactie en edrnhifetreflet Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.)f 10757 en 10955 (red.), Giro 1321000. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w„ 4,40 p.m.. 13.10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. f Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 6 FEBRUARI I970 - 44e JAARGANG no. 31 EILAT (Israël) Arabische saboteurs zijn hedenmorgen voor zonsopgang de ha ven van Eilat aan de Rode Zee binnengedrongen. Met behulp van ontploffings middelen hebben z(j een schip tot zinken gebracht. De saboteurs, kennelijk kikvorsmannen, hebben éen tweede schip beschadigd. Dit schip kon echter op het strand gezet worden. Het was de geslaagdste overval van de Arabieren op Eilat sinds de oorlog van 1967. De schepen waren depotschepen van de marine. De twee zware ontploffingen volgden binnen tien minuten op elkaar. Nog geen uur na de eerste ontploffing kapseisde en zonk het eerste schip. Het andere slaagde erin zich op het strand in veiligheid te brengen. De ontploffingen hebben geen mensenlevens geëist. De laatste keer, dat de Arabieren in Eilat een aanslag op schepen pleegden, was in november. Toen hechtten kikvorsmarmen mijnen aan twee koopvaardijschepen, die wel beschadigd maar niet tot zinken gebracht werden. Minister Witteveen gisteren in de Tweede Kamer in gesprek met de Kamerleden Noteboom (KVP, links op de foto) en Scholten (CHU). SOEST Aan de Soesterbergsestraat te Soest is gisteravond om ongeveer acht uur een gewapende overval ge pleegd op het filiaal van de Algemene Bank Nederland. De dader is verdwe nen met vier- tot zesduizend gulden. Hij is gevlucht in een Citroen. Deze vragen is kort na de overval terugge vonden op enkele kilometers afstand van de bank. Hij bleek twee dagen ge leden te zijn gestolen in Utrecht. On- middelijk begon in de buurt een klop jacht, echter zonder resultaat. De dader is tussen de veertig en vijf tig jaar oud. Eerst toen hij met het geld gevlucht was, werd de alarmschei in werking gesteld. Twee gemaskerde mannen hadden reeds gisterochtend een gewapende overval gepleegd op de Boerenleenbank in het Brabantse Best (Wilhelmina- dorp). De buit bedroeg ruim 25.000 gul den. DEN HAAG Prinses Beatrix en prins Claus zullen op 23 en 24 april het Nederlandse paviljoen op de wereldten toonstelling in Osaka (Japan) bezoeken. Het prinselijk paar zal weer thuis zijn op de verjaardag van prins Willem Alexander op 27 april. In de loop van februari en maart keren de roeken naar hun kolo- l nies terug en dan begint men hier en daar met een soort verdelings- E oorlog, vaak niet zozeer wegens de schade op de akker, door het uit- trekken van kiemend graan, dan wel omdat hun vestigingen in stad en dorp voor omwonenden en voor- njgangers onduldbaar zijn door de herrie en de droppings". Bij zulke gezellig levende vogels kan uiter- aard veel effectiever met geweer, Magirusladder en brandspuit wor- z den opgetreden, dan tegen solitairs, hoewel ik vaak genoeg heb kunnen z constateren, hoe vasthoudend die roeken blijven kleven aan een hoek, z die ze passend vinden, doch die z moeilijk kan worden getolereerd, i wanneer de nesten juist boven wan- j del- en fietspad of rijweg werden ge- bouwd. Daar heeft dan Gemeente- i werken of Plantsoenendienst zijn r lieve last mee en indien zulke in- stellingen niet in alle vroegte met E hun apparatuur ten strijde trekken, halen de mannen zich allerlei on- aangenaam commentaar op de hals E van sentimentele juffrouwen en le- E den van DierenbeschermingInder- daad schenkt het een weinig verhef- fend schouwspel, wanneer de kale i jongen uit de nesten worden gesto- i ten, op de stenen of het trottoir ploffen en een vroege kraaienmars blazen. Doorgaans beginnen de E E standvastige ouders na een paar da- gen opnieuw met de Woningbouw en E de herstelwerkzaamheden, want E 5 men kan met zo'n nederzetting voortdurend aan de gang blijven, E vóór de bloeddrift eindelijk is ge- E E blust. Spoedig zijn in de onbereik- baar hoge horsten legsels c.q. jon- E E gen aanwezig, die omtrent mid- E april uitkomen, hetgeen ge aan de verhoogde activiteit der ouden spoedig bemerkt. Wij willen hen E E nog even op hun levensweg volgen. DEN HAAG Het ziet er met de begroting voor 1970 veel beter uit dan de D'66-afgevaardigde De Goede woensdag tijdens het debat over de begroting voor Financiën suggereerde. Minister Witteveen gaf gisteren in de Tweede Kamer toe, dat de opbrengst van de omzetbelasting in 1969 725 miljoen gulden lager is dan oorspronkelijk werd geraamd. In de laatste miljoenennota werd de tegenvaller op zeshonderd miljoen gulden geschat, zodat de feitelijke strop 125 miljoen is. De opmerking van de heer De Goede die zich volgens minister Witteveen verlustigt in het geven van een zo som ber mogelijk beeld als zou de op brengst van de omzetbelasting dit jaar vijfhonderd miljoen lager zijn dan is geschat, noemde dr. Witteveen onge fundeerd. Misschien zal er een tekort zijn, maar dan zeker niet van een half mil jard gulden. Het is overigens best mo gelijk, dat de opbrengst even groot wordt als is geraamd, de vooruitzichten van de laatste maanden wijzen in deze richting. Er zijn tot nu toe ook geen extra toe zeggingen gedaan met grote financiële gevolgen voor dit jaar, zoals in het de bat van woensdag werd opgemerkt. De kredietgarantië aan Verolme betekent geen extra last voor de lopende begro ting, en de verhoging van de rentesub sidies voor de scheepsbouw vergt pas in ADVERTENTIE AUTOWASSERETTE en parkeer plaats achter de zaak Kerkewijk 29, Veenendaal tel. (08385) 10646 E 6 febr. '70 A. B. WIGMAN IMUill till Mil lit Hftll DEN HAAG Ter voorbereiding van de invoering van het nieuwe systeem van omzetbelasting (B.T.W.) en voor de voorlichting daarover, hebben medewer kers van het departement van financiën een afstand afgelegd van in totaal 2.950.000 kilometer. Dat is ruim zeven maal de afstand naar de maan. Staatssecretaris Grapperhaus (Finan ciën) gaf dit cijfer gistermiddag in de Tweede Kamer, toen hij een overzicht gaf van een aantal randverschijnselen 1971 twee tot drie miljoen gulden extra. Dit geld zal moeten worden gezocht door veranderingen in de meerjarenra mingen. Het zal, zo was de conclusie van mi nister Witteveen, dit jaar zelfs iets ge makkelijker zijn om niet boven de be groting uit te gaan dan in 1969. Het vo rig jaar is het ook gelukt. Men zie verder elders in deze editie. DEN HAAG Een aantal huisartsen in ons land heeft een proces-verbaal ge kregen omdat zij te hoge tarieven bere kenden. Aldus de economische controle dienst van het ministerie van Econo mische Zaken. Het gaat slechts om een klein aantal, aldus het ministerie. Vorige week waren het er, gerekend over enige maanden, nog geen tien. Misschien zijn er een paar bijgekomen, maar groot is het aantal „overtreders" niet. De artsen rekenden enige procenten meer dan in oktober 1968 en in septem ber 1969 was afgesproken. In oktober zijn de prijzen van negen gulden voor een consult en f 13,50 voor een visite vastgesteld. In september is overeenge komen bij de bepalingen van de prij- zenbeschikking goederen en diensten 1969-11 dat voor externe kosten enige procenten bij de geldende tarieven mochten worden opgeteld. De huisartsen zijn hiermee akkoord gegaan. Zij hebben geen ontheffing van de beschikking gevraagd en daarom hebben zij zich aan de tarieven te hou den, aldus het ministerie van Econo mische Zaken. DEN HAAG Negen mannen van de genie constructiecompagnie, die in Tu nesië hulp verlenen bij het herstel na de overstromingsramp, hebben geel zucht. Zij zijn onmiddellijk op transport naar Nederland gesteld. Vandaag zouden zij per Friendship van de Koninklijke Luchtmacht op Soesterberg aankomen. In Tunesië ver blijven ruim tweehonderd Nederlandse militairen. Er wc - ich preventieve maatregelen genomdh om uitbreiding van de besmettelijke ziekte tegen te gaan. lltlNHIIIIIIIIINatHIIHItlitllltlllMIIIIMMIIMIHIh (Van onze weerkundige medewerker) z T\eze winter is toch wel een bui tenbeentje, vanwege de her haaldelijk terugkerende toestanden met kwakkelweer. Het aantal ijzel- dagen sinds 1 december is nu al acht tot tien, tegen twee a drie normaal. En nog zijn we er niet. Dit week eind volgt er sneeuw, regen en sterk aanwakkerende wind uit zuid tot zuidwest. Deze actie wordt ge- volgd door een stijging van tempe- ratuur, die in Gelderland vooral l zondag z'n beslag krijgt (maxima dan 2 tot 4 graden C.). Voor dit slechte weer is verantwoordelijk I een nieuwe stormdepressie bij IJs- l land, die in het komende etmaal uitdiept tot 950 millibaar en verge- zeld gaat van windkracht tien tot twaalf (orkaan) rondom haar een- l trum. Vanmorgen om negen uur meldden stations op IJsland al zuidenwind kracht tien. De laagste temperatuur in ons land was 5 tot 6 in het noorden en westen; in Denemarken 18 gra- den. flnmi|u»nmntinHmMiiimnnm"nnntnMi«iwiMiwiniiinmnr EIBERGEN In het huis van de Eibergense beeld houwer G. R. Starke is een goudschat gevonden: een kist vol gouden munten. Maar niemand weet wat de schat waard is, behalve de notaris. En die zwijgt. Beeldhouwer Starke schijnt openhartig een schatting van een ton te hebben gemaakt. Maar hij is inmiddels defini tief dichtgeklapt. Hij wil er niets meer over vertellen en komt zelfs niet tevoorschijn. Zijn moeder geeft de reden: „Ach meneer, Eibergen is een klein plaatsje en er wordt zoveel gepraat". De huidige bewoonster van het .kapitale pand" in Eibergen, op de plaats waar de goudschat is ontdekt. In ieder geval is de goudschat niet voor de beeldhouwer, al is die dan ook in zijn pasgekochte herenhuis, tegenover de kerk, gevonden. In het koopcontract met de erfgena men van de vorige bewoonster, mevrouw Frank-Zilver- berg, was bepaald dat alle eventueel te vinden schatten voor de erfgenamen zouden zijn. En daaruit blijkt, dat die erfgenamen lont roken. Niet ae heer Starke zelf, maar een verwarmingsmonteur vond het goud. Hij wilde onderzoeken wat voor leidingen er onder de stenen vloer van het berghok lagen. Bij het graven stootte hij op een ijzeren kistje van vijftig bij vijf tig centimeter. Het bleek boordevol gouden munten te zitten. Gouden tientjes, in papier gerold, gouden vijfjes en gouden twintig dollarstukken, de zogenaamde „Golden Eagles". De monteur schrok zo bij de aanblik van de blinkende in houd, dat hij het gat haastig dichtgooide en zijn baas ging roepen. Die haalde op zijn beurt de bewoner van het huis erbij, beeldhouwer Starke. De beeldhouwer wist wat hem, uit hoofde van het koop contract, te doen stond. Hij schakelde notaris Postma in, die de goudvondst onder zijn hoede nam. Men vraagt zich nu af wie de munten onder de vloer verborgen heeft. Het huis is lange tijd bewoond door de Joodse familie Frank, die er een textielzaak dreef. Tijdens de Tweede Wereldoorlog dook de familie onder. Na het overlijden van haar broers Salo (in 1949) en Bram (in 1952), bleef mevrouw Frank alleen in het huis over. Wel had zij nog twee broers in Amerika en twee nichten in Arnhem en Groningen. De grote vraag is hoe het geld zo lang onder de grond verborgen kon blijven, terwijl waarschijnlijk een van de familieleden van de schat afwist. Het huis heeft enkele jaren leeg gestaan doordat me vrouw Frank, die vorig jaar overleed, haar laatste levens jaren in een bejaardentehuis sleet. Vermoed wordt, dat er nog meer onder de vloer van het berghok verborgen ligt. In ieder geval wordt er verder gezocht, maar dan wel in het bijzijn van de erfgenamen. IIHIimfHIttlllllHIHIHHMIIIIIMIMIIIMMtftlirHIIIftflfftltVmKMimmillllIHHIIIIIIIIIIIIIHIIIItlllllllliaiMIOII MIMatmilfmiltMItHIIHIIMItlll! Rinie was zoals zij dat elke don derdagavond doet per fiets naar de gymnastiekles in het nabijgelegen Gaanderen gegaan. Normaal is die om zeven uur afgelopen, zodat het meisje ongeveer een kwartier later thuis kan zjjn. De laatste tijd liepen de lessen wel eens wat uit naar een later uur, in ver band met een ophanden zijnde uitvoe ring. De ouders van het meisje maakten ADVERTENTIE van origineel halfedelsteen grote keuze In luxecadeaux lege prijzen door rechtstreekse import uit de Oriënt landen, Zuid-Amerika enz. Jn het centrum van ARNHEM^ BAKKERSTRAAT 66 De Deze foto geeft een beeld van de omgeving bij Doetinchem, waar het drama zich heeft afgespeeld, rechter pijl wijst naar het huis van het vermoorde DOETINCHEM Gisteravond omstreeks acht uur is op de stille Klooster laan in de Slangenburgse bossen te Doetinchem de twaalfjarige Rinie Wiel- heesen gewurgd en aangerand. Het drama speelde zich af op nauwelijks hon derd meter van de ouderlijke woning van het meisje. Er is een grootscheeps on derzoek begonnen, maar tot dusver beschikt men nog over geen enkele aanwij zing omtrent de dader. zich dan ook niet direct ongerust, toen Rinie om half acht nog niet thuis was. Toen zij echter ook daarna wegbleef, togen ze op onderzoek uit. Aanvanke lijk leverde dit niets op, waarna om half negen de gemeentepolitie van Doetinchem van de vermissing op de hoogte werd gesteld. De politie begon direct, in samenwer king met de ouders en een aantal om wonenden, aan een systematisch onder zoek. Omstreeks negen uur kwam de verschrikkelijke waarheid aan het licht. Een buurman vond het stoffelijk over schot van Rinie in het bos vlak naast de Kloosterlaan. Sporen aan de hals wezen erop, dat het meisje door wurging om het leven was gebracht. Naast haar lag haar fiets. Kennelijk heeft de aanrander zijn slachtoffer op de Kloosterlaan be sprongen en haar direct de keel dicht geknepen. Dit laatste zou de verklaring moeten zijn voor het feit, dat de ouders in de naburige boerderij geen hulpgeroep hebben gehoord. Vervolgens moet de onbekende dader zowel het meisje als haar fiets het bos in hebben gesleept, waar hij vervolgens ontucht pleegde met zijn, waarschijnlijk toen al dode, slachtoffer. Het stoffelijk overschot werd over gebracht naar het Wilhelminaziekeh- huis te Doetinchem voor sectie door de anatoom-patholoog, dr. J. Zeldenrust, directeur van het Gerechtelijk Genees kundig Laboratorium. Rinie Wielheesen was een blond, nog al tenger meisje met een oprechte aard, op wie de mensen in de buurt erg wa ren gesteld. „Het was toch zo'n vriende lijk ding", zegt een van de bewoners, „ze zei 's morgens als ze naar school ging altijd iedereen goedendag". In de buurt, waar wij vanmorgen met deze en gene een gesprekje hadden, is men dan ook helemaal kapot van het gruwelijke misdrijf. Sommige vrouwen konden hun tranen niet bedwingen. „Er is geen geluk in dat huis", zegt een „naover", „want zo'n vijftien jaar geleden woonde er in het huis van de Wielheesens een man, die bij de jacht om het leven kwam. Bij de Hulle is in het afgelopen na- jaar ook een aanranding gepleegd. Het I betrof toen een achttienjarig meisje, dat echter flink van zich af wist te bij ten, zodat er niets ernstigs gebeurde. meisje. De linker pijl geeft de plaats aan waar een buur man gisteravond het lichaam van het kind vond. ADVERTENTIE (nü «I te zien bij Bischot) Het voorjaar ts uitbundig uitgebot tn modieuze kombineties. Bij Bischot kunt u ze gaan maken. Nü el. U kiest wat staat en kombineert wet bij u past. Voorbeelden? Hier zijn er vast een paar I Japon met mantel in dezelfde stof of dessin (zogenaamde compose'®). Blazers met jumpsuit, pantalon, japon of wikkel rok. Japon met jasje in composé-stof. Chasubles (armloze mantels, lang of kort) met japonnen. Pantalonpakken of losse pantalons met tuniekblouse. In japonnen zien we o.a. het chemi- sierrnodel (met plooirok) en de kazakstijl. In mantels en chasubles overheersen de ronde lijnen in de voorpanden (stijl Unga- ro en Tita Rossi). In mantelkostuums komt het nieuws van Baratta (lange jasjes met plooirok), en van St. Laurent (de super- korte prlotjackjes). Ons voorstel: komt u eens kijken welke kombinaties flatteren. Oe koHektie is nu nog kom pleet I Oeventerstraat 1" Apeldoorn Vredenburg 6 Utrecht Weersverwachting van het KNMI van vrjjdagavond tot zaterdagavond: Onstuimig weer Aanvankelijk nog opklaringen, maar morgen zwaar bewolkt met tijdelijk regen mogelijk voorafgegaan door natte sneeuw. Minder koude nacht, maar on*- geveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. Tot hard, aan de kust tot stormachtig toenemende zuidwestelijke wind. Morgen: Zon op: 08.11 Maan op: 08.52 onder: 17.38 onder: 19.31 ADVERTENTIE Een TAART hoort erbij Leuke kindertaarten f 8.50. Heerlijke verjaardagstaarten in 10 smaken en prijzen. ZIET ONZE ETALAGES

De Vallei | 1970 | | pagina 1