Raad slikte hoge huur in Dragonder na mededeling van ministerie Geen premiebouw, dan ook geen woningwetwoningen B. van Remmerden: „Neem vaker een onderwijzeresje mee naar huis Dominees probleem VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Televisie defect Wij komen direct! M.T.S TELEF. 08370-2838 Liter gemeentelij k gesprek tussen B. en W. colleges Installatie raadslid T. Verkuyl Bijdragen voor krotopruiming en doorstroming jeugd springt 1 Oefenen i Beroepen oorbehoed- iniddelen Soefi Jeugdappel Reorganisatie Motleramen Scriba at Telaatsen Beroepings- werk VAN WOUT BLAUWKOUS. ONVERTEERBAAR ZURE APPEL PIET VAN EGMOND ORGELBESPELING Permanent FORD-show in showroom Burgerlijke Sland VRIJDAG 6 FEBRUARI 1970 We worden steeds drukker met het over en weer peilen van eikaars be hoeften. Naarmate we over meer vrije tijd gaan beschikken zal het nog eens zover komen, dat we óf bezig zijn met het aftasten van andermans behoeften óf door anderen worden gevraagd om onze wensen ten opzich te van een bepaald iets nu maar eens op tafel te deponeren. Al valt het nut van het een en het ander te betwijfe len, zolang we aan het peilen zijn hebben we geen gelegenheid om el kaar de hersens in te timmeren. Dit neemt evenwel niet weg, dat we wel het omslachtige van al die zaken mo gen signaleren. Neem bijvoorbeeld een eenvoudige aan gelegenheid als het ombouwen van een voormalige school aan de Nieu- weweg tot iets waar de jeugd wat aan kan hebben. Het is natuurlijk niet van vandaag of gisteren, dat het dagelijks bestuur van de gemeente heeft geconstateerd, dat het in deze tijd van schaarste aan gelegenheden om bijeen te komen niet aangaat om een water- en tocht- dicht gebouw in een vruchteloze toe stand te laten. Het zou getuigen van weinig slagvaardig beleid als zo'n ge bouw jarenlang onrendabel staat te wezen. Daarom gaat het gemeentebestuur er iets aan doen. De gedachte aan een jeugdsoos of iets van dien aard dringt zich naar voren. Het schort ons college van B. en W. niet aan onder nemingsgeest en we kunnen ons voorstellen, dat de vergadering in een •erste opwelling heeft besloten: ..Timmerman en schilder d'r in en dan vooruit met de geit: het jonge volk moet verder maar zien wat het er van maakt". Maar regeren is zo breed mogelijk vooruitzien en dat betekent ook reke ning houden met degenen die daar naast zijn gekozen om op legale wijze een duit in het zakje te mogen wer pen. Er wordt een commissie in het leven geroepen om het object begeleiden. Een instantie waarin een aantal raadsleden worden ondergebracht en welke later nog enigszins wordt ver stevigd met enige vroede personen omdat het verstandig lijkt dat alle in de gemeenteraad zetelende partijen in zo'n commissie worden getakeld. Nog maar een tiental jaren geleden zou zo'n commissie, na een opname van de toestand ter plaatse en één of twee orgiën waarbij men zich te bui ten ging aan burgerlijke genotmidde len als koffie en sigaren, een plan op tafel hebben geslingerd. Daar moet men nu niet meer om ko men, want alle direct belanghebben den komt een zekere mate van in spraak toe. De commissie gaat de be hoefte van alle verenigingen peilen. Als ik het wel heb gelezen, dan is dat ook één van de eerste plannen van een niet parlementair gebonden comi té, dat zich bij het volk heeft aange diend als „comité cultureel ontmoe tingscentrum" of iets van die strek king. De verenigingssecretarissen kunnen al vast een grote avond vrijhouden, want zoals de zaken nu staan is men twee vragenformulieren te wachten, tenzij de operende gezelschappen de hoofden nog bij elkander steken en tesamen met één papier voor de dag komen. Daar hoeft de mogelijkheid tot inspraak van het verenigingsvolk niet minder om te worden. Maar nog altijd beter twee vragenlijsten dan geen, want het uitschakelen van me ningen kan uitdraaien op bezetting van lokaliteiten. Met dergelijke „democratische" uitspat tingen hebben we hier nog geen ken nisgemaakt, maar we weten niet wat ons in de toekomst nog boven het hoofd hangt. Sinds kort mogen de leerlingen van een mavo-schol via hun vertegenwoordi ging in een schoolparlement zeggen wat ze op hun lever hebben. Maar daar zal het wel 'es bij blijven. Men mag niet verwachten dat de staf van de onderwijsfabriek alle wensen zal vervullen. Als ze nou 'es niet mogen roken op het schoolplein en er geen frietwagen wordt aangetrokken voor de lekkere hapjes in de pauze, zouden ze dan...? Neen. Ik verwacht geen bezetting. De jongelui is inspraak verleend en geen tegenspraak... Wout Blauwkous ADVERTENTIE Reparatie aan huis Opgave s.v.p. voor 12.00 u. VEEN END A AL Met een bezwaard hart en met het overheidsnies op de keel heeft de gemeenteraad gister avond besloten aan Patrimonium's Bouwvereniging in Dragonder-Zuid een stuk grond te verkopen waarop 168 premiewoningen kunnen worden gebouwd. De aversie gold ditmaal niet de bouwvereniging maar wel het feit, dat de woningen circa f 250,huur per maand zullen moeten gaan opbrengen; een prijs die voor de laagst be taalden onder de grote schare woningzoekenden ih Vee- nendaal een te forse aanslag op het gezinsbudget betekent. Ergo: de 168 woningen geven weinig soelaas voor de wo ningnood. De nauwelijks verholen weerzin werd bij ver scheidene raadsleden nog aangewakkerd omdat de ge meente niet alleen rente en aflossing van een voor de fi nanciering van dit project aan te gane geldlening moest garanderen, de gemeente moet ook deelnemen in het risi co in een eventueel te lijden huurverlies wegens het leeg staan van de woningen. Dit woningbouwproject kon bo vendien ook niet door de raad met gejuich worden behan deld omdat door het ministerie was gesteld: geen premie- bouw dan ook geen woningwetwoningen. Zelfs de opmer king van de voorzitter „als we deze woningen gaan bou wen krijgen we vrijwel zeker dit jaar een toewijzing voor bijna 100 woningwetwoningen'" kon de wrevel bij de raad niet wegnemen. Mevr. Buddingh-De Vries Lentsch (VVD) vond dat de raad een beetje commercieel moest denken over dit ob ject. „Bouwen we ze niet dan krijgen we ook geen woningwetwoningen", zo redeneerde ze. Omdat de woningen vrijwel identiek zullen zijn aan de hui zen die destijds in „het Vijverplan" en in „de Molenbrug" zijn gerealiseerd achtte ze het verstandig in deze huizen enige verschillen, aan te brengen. Ze verwachtte anders door het grote huur- verschil een stroom van aanvragen van mensen die uit de Dragonder naar de Mevr. Buddingh-de Vries Lentsch (VVD) verschil in woongenot soortgelijke woningen in „het Vijver- plan" en „de Molenbrug" willen verhui zen. „Creëer een verschil in woonge not". zo adviseerde zij het college. A De heer G. v. d. Berg (SGP) noemde woningbouw op deze manier een onver teerbare zaak, omdat hiermee niet tege moet gekomen wordt aan de behoefte aan betaalbare woningen. Hij kwam met een alternatief. Volgens hem was het mogelijk in deze sector keuzewonin gen te bouwen, waarop hij vorig jaar al had geattendeerd. „Wat voor pogingen er door het college in die richting gedaan bij de provinciale overheid en zal niet het hele plan kelderen als de kwestie van de dubbele garantie daar op tafel komt", zo informeerde hij. De heer A. de Kievid (BR) zei hier over: „De zinsnede in uw voorstel, dat het college te kennen geeft, dat het evenals het bestuur van Patr. Bouwvereniging zich ervan bewust is, dat de huur voor een groot aantal woningzoekenden niet aantrekkelijk zelfs financieel niet haalbaar is vinden wij zo betreu renswaardig, dat dit niet onder woor den is te brengen. Wat doen we hier dan aan? Zou u zo vriendelijk willen zijn, dit aan onze fractie mede te delen, of is het allemaal al zo ver, dat alles wat we erover zeggen of wiilen gaan zeggen, overbodig is. Zo ja, dan vinden wij dit een schande. Onze fractie vraagt zich dan ook af, door wie deze woningen dan wel moeten worden be trokken. Als we uitgaan van 20 °,o van het maandloon, dan zou iedere huurder 1000,- per maand moeten verdie nen. Het komt er op neer dat er voor de laagst betaalde weer niets uit de bus is gekomen, hoe mooi ook Uw voorstel lijkt. Wij zouden ook gaarne van U wil len vernemen hoeveel woningzoeken den, er staan ingeschreven met een sa laris van plm. 1000,- per maand". „Niet bouwen betekent de doodsteek aan de woningwetbouw en dan is de ramp niet te overzien", zo constateerde ook de heer Van Remmerden, die ver der van mening was dat de chao6 in bet Veenendaalse woningareaal steeds gro ter wordt. Met een variant op de recla meslagzin „neem eens een bloemetje mee naar huis" zag hij als oplossing voor dé hoge huur de praktische toepassing van de door hem uitgevonden slogan „neem een verpleegstertje of een onderwjj- zeresje mee naar huis". „Alleen op die manier (door onderverhuur) kan een bedrag van ƒ.250.- worden opgebracht", aldus de heer Van Remmerden, die het college verzekerde dat zijn bereidheid om dit voorstel te ondersteunen hem veel moeite had gekost. „We moeten door de zure appel heen- bijten", aldus de heer A. Visser (CHU), die tenminste nog een lichtpuntje zag. „Ik ben blij dat het dezelfde woningen worden als in „de Molenbrug". „Daar mee slaan we geen gek figuur in ver gelijking met andere gemeenten." De voorzitter ging alle factoren na di tot de hogere huurprijs hebben geleid Hij noemde daarbij hogere grond- en bouwkosten, de hoge rente, de BTW en nog een aantal andere factoren. Het aanbrengen van verschillen tussen de Dragonder-woningen en de woningen in „Molenbrug" en „Vijverplan", achtte hij geen haalbare kaart omdat de huur dan nog verder omhoog zal gaan. Ook het door de heer Van de Berg aangedragen alternatief van keuzewo- A. de Kievid (Bind. Rechts) Kschande ningen bleek niet haalbaar omdat men dan gebonden is aan het aantal bouwla gen. Wethouder R. Koppenberg (PvdA) zag geen moeilijkheden in het verschiet door het verlenen van de dubbele ga rantie. A. Visser (CH) •«.zure appel. VEENENDAAL Het college van B. en W. van Veenendaal treedt binnen kort in overleg met colleges uit een aantal omliggende gemeenten over re gionale regelingen met betrekking tot brandweer, gewondenvervoer, politie, BB en andere zaken aangaande de openbare welzünsbehartiging. Dit deelde burgemeester P. Bode gis teravond mede tijdens de raadsvergade ring in antwoord op de suggestie van het socialistische raadslid de heer B. van Remmerden die het instellen van een commissie-openbare-veiligheid be pleitte. Gezien de mogelijke regionale ontwikkeling over deze materie voelde de raadsvoorzitter op dit moment wei nig voor een plaatselijke commissie. Het contact met andere colleges volgt op het contact dat de burgemeesters van de betreffende gemeenten al met elkaar hebben gehad over deze onder werpen. ...r- B. van Remmerden (P.v.d.A.) onderwijzeresje VEENENDAAL De heer T. Verkuijl volgt wijlen de heer J. H. H. Jansen op als P.v.d.A-raadslid in de Veenendaalse gemeenteraad. Een commissie uit de raad onderzocht gisteravond zijn ge loofsbrieven en adviseerde het college hem als raadslid toe te laten. De heer Verkuijl die in de eerstvolgende raads vergadering zal worden geïnstalleerd maakte in het verleden al deel uit van de raad. VEENENDAAL „Na de vori- S ge raadsvergadering s(ond er in de J krant dat ik veel voor mevrouw Buddingh voel en ik heb de krant voor mijn vrouw moeten verdonke- revianen om geen moeilijkheden te krijgen". Aldus het A.R.-raadslid ds. D. van Enk in de raadsverga- i dering van gisteravond. De raad keek hiervan op, omdat men nog wel eens geconfronteerd wordt met een verschil van inzicht over be- paalde onderwerpen tussen de eer- waarde en het enige vrouwelijke raadslid. De oplossing van het j raadsel kwam niet uit de verf om- s dat noch de betrokkenen, noch de overige raadsleden bekend waren met het feit, dat het spreekwoorde- j lijke zetduiveltje op de loop was gegaan met het woord standpunt. Overigens was de bekentenis van i ds. Van Enk samen met de „Dolle S Mina's" die de heer C. G. van Hal S S op een gegeven moment liet opdra- j ven de enige luim die er viel te be- speuren. Er was veel taaie kost en die viel niet best bij een klas van S de afdeling MAVO van de Kon. Ju- lianaschool en een aantal leerlin- gen van het ITO, die de raadszit- ting bijwoonden. Voor de laatste j woorden van de voorzitter dat de eerstvolgende raadsvergadering op 5 maart zal worden gehouden en voor de komst van de warme croquetten hadden zij hun hielen al gelicht. VEENENDAAL De Veenendaalse gemeenteraad heeft gisteravond een nieuwe doorstromingsverordening aan vaard en een verordening vastgesteld, die de geldelijke bijdrage regelt ten be hoeve van de krot-opruiming. In het laatste geval kan maximaal op een ge meentelijke bijdrage van 1500 worden gerekend en bjj doorstroming op maxi maal 1250. De wethouder van Volks huisvesting, de heer E. C. Diepeveen (AR), deelde desgevraagd mee dat naar schatting circa 150 woningen in Vee nendaal in aanmerking komen voor krotopruiming. De heer G. v. d. Berg (SGP) miste naar zijn zeggen in dit pakket een voorstel, namelijk een tegemoetkoming aan eigenaren van woningen, die voor de oorlog zijn gebouwd en die deze wo ningen gaan verbeteren. Wethouder Diepeveen stelde dat de gemeente Vee nendaal ook in dit opzicht gevolg gaat geven aan richtlijnen van de rijksover heid, maar dat ziekte onder het secreta- riepersoneel het college had verhinderd nu al met dit voorstel te komen. De heer C. G. van Hal (PvdA) diende bij de behandeling van dit onderwerp een voorstel in, de bejaarden en invali den die voor de doorstromingsvergoe ding in aanmerking komen een extra bedrag van 100 toe te wijzen, omdat deze ingezetenen door het inroepen van hulp van anderen meer kosten moeten maken dan jongeren en niet-in valid en. Zijn voorstel werd met 14 stemmen te gen en vier stemmen voor verworpen. RHENEN De actie van de Rhenense V.V.V. om handtekeningen te ver -pielen onder een aan de gemeenteraad te richten rekest tot behoud van Ouwehands Dierenpark slaat in. Sinds afgelopen dinsdag zijn er al ruim vijftig Rhenenaren aan de VVV-balie geweest om hun handtekening te zetten. De informatrice van de VVV vertelde, dat er zeer vele Rhenenaren zijn die spon taan uit eigen beweging komen tekenen. ADVERTENTIE geeft in de PNIËLKERK Aanvang 8.00 uur Kerk open 7.30 uur Programma's 1.25 Kinderen 0.75 AMERONGEN Zaterdag, 7 februa ri a.s. worden de jaarlijkse Rayon Springwedstrijden voor jongens en meisjes van 8 tot 12 jaar georganiseerd door de sportvereniging Amerongen. Er zullen ongeveer 400 kinderen uit plaat sen uit de omgeving aan meedoen. ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385)12244 Geboren: Avelino, z.v. A. Gomez Ro driguez en E. Alonso Santos; Annet, d.v. F. Schrijver en G. van Veldhuizen; Cornelia, d.v. K. Nagel en W. M. Slot boom; Leonora, d.v. H. Kramer en J. Hardeman; Marinka, d.v. J. van Eden en K. Kroes; Teuny, d.v. A. Drost en E. van Harselaar Egbert Frederik J., z.v. H. Viertcant en W. Balk (te Ede) Wil- helmina Hendrika Johanna, d.v. J. G. Tombroek en G. Brouwer; Hendrik Jan z.v. J. Weigraven en D. H. van den Brink; Diana Katrina Johanna, d.v. M. H. Hanssen en T. J. A. Bons; Marjolein, d.v. T. A. van Velsen en P. M. van Win den; Rosina Isabelle C„ d.v. P. T. M. Gosen en C. van Ommeren; Willem, z.v. J. van de Craats en E. J. van Schuppen; Jan Willem, z.v. J. W. Luimes en W. F. M. Minkhorst; Hendrika, d.v. S. van de Pol en M. J. van den Brink; Barend Bram, z.v. T. G. Harmsen en J. Bakke- nes. Getrouwd: G. van de Pest en J. van Ginkel (Ede); A. Kroesbergen en L. G. S. Brugman; A. Kamstra (Ede) en T. Willemsen. Overleden: Hanna Steventje Harde man, 72 jaar, echtg. van G. Versteeg; Elisabeth van den Brink, 65 jaar, echtg. van H. Veenendaal; (te Leiden) Herbert Marten Sigtermans, een maand; Hen drik Jan Anbeek, 60 jaar, echtg. van J. M. de Vos; Hendrik Adrianus van den Bovenkamp, 68 jaar, echtg. van P. Jan sen; Adriaan van Brenk, 70 jaar, echtg. van R. van Randen; Cornelis van Wou denberg, 69 jaar, echtg. van P. van Har- melen; Rosetta Gerritsen, 77 jaar; Anna de Ruiter, 87 jaar. I Ml De gereformeerden te Leersum hebben het zingen vóór de dienst in gevoerd. Vanaf tien minuten voor het begin van de kerkdienst wordt er geoefend op onbekende psalmen en gezangen, waaronder de geloofs belijdenis. De kerkeraad van de hervormde gemeente te Ederveen heeft een be roep uitgebracht op ds. H. A. van Slooten te Nijkerk. Ds. P. Blok te Dirksland is beroepen door de gere formeerde gemeente (synodaal) te Veenendaal. De interkerkelijke stichting voor verantwoorde gezinsvorming te Utrecht heeft in een brief aan de gemeenteraad erop aangedrongen toestemming He verlenen tot het plaatsen langs de openbare weg van automaten met voorbehoedsmidde len. De stichting is van mening, dat het plaatsen van deze automaten weinig nadelige gevolgen zal hebben. Vol gens de stichting is de verbetering van de moraal niet te bereiken door dergelijke middelen uit de roulatie te houden. Op uitnodiging van het Soefi-cen- trum Veenendaal wordt vrijdag 13 februari een openbare lezing gehou den in het gebouw van de Ned. Pro testantenbond aan de Kerkewijk. Spreekster is mej. R. H. Klaassen over „Gij zijt de tempel Gods". „Do liefde doet je meisje geen kwaad" is het onderwerp waarover de Arnhemse ds. H. C. Endedijk hoopt te spreken op het jeugdappél dat zondagmiddag in de gerefor meerde Petrakerk te Veenendaal wordt gehouden. Muzikale medewer king verlenen „The Jubilee Singers" uit Den Haag en de Veenendaalse organist Jan Hessels Mulder. Tijdens een hearing, uitgeschreven door de parochie-adviesraad van de r.k.-parochie te Veenendaal, zijn en kele mededelingen gedaan over op handen zijnde reorganisaties in die parochie. De mogelijkheid bestaat dat een priester de parochie gaat verlaten in verband met de nieuw op te richten parochie „De Utrechtse Heuvelrug" waarvan de grenzen wijder liggen dan van de parochie van St. Willibord te Veenendaal. Verder zal het kerkbestuur anders van opzet worden. Model hiervoor staat de bestuursvorm van o.a. de hervormde kerk. Het nieuwe paro chiële bestuur zal bestaan uit twee commissies namelijk één voor de geestelijke verzorging (te vergelijken met de hervormde kerkeraad) en één voor de materiële kant van de kerk (te vergelijken met de hervormde kerkvoogdij). Het presidium van het parochie bestuur zal niet meer zoals In de oude situatie worden bekleed door de pastoor. De leden van het bestuur Morgenavond zal Piet van Egmond een concert geven op het orgel van de Chr. Geref. Pniëlkerk te Veenendaal. Piet van Egmond, die eerder lof van het publiek oogstte op dit orgel, heeft een aantal bekende werken op het programma staan, o.a. van Handel en Jan Zwart. zullen worden gekozen door de paro chianen. Het plan voor deze nieuwe bestuursvorm is reeds goedgekeurd door de vicaris van het Bisdom Utrecht. Ook komt er een apart schoolbe stuur, terwijl verder aandacht zal worden besteed aan de begeleiding van jeugd en Ijejaarden. Tot leden van het dagelijks be stuur van de kerkeraad van de mid- denwijk der hervormde gemeente te Veenendaal werden gekozen de he ren ds. J. J. van der Krift (praeses), D. J. van der Scheur (scriba), E. P. van Ginkel en M. van Offeren. Naar de centrale, kerkeraad werden afgevaardigd de heren E. P. van Ginkel en A. van den Bosch. De actie voor restauratie van het melaatsendorp te Rante Pao op Ce lebes, op gang gebracht door de dia conie van de hervormde gemeente te Veenendaal, heeft in totaal 11.186 gulden opgebracht. Als scriba van de hervormde wijkgemeente oost te Veenendaal zal optreden de heer H. Jonker, die als zodanig door de wijkkerkeraad werd gekozen. •Dezer dagen zal de commissie voor het beroepingswerk aan de kerke raad varu-de wijkgemeente midden van de hervormde gemeente te Vee nendaal namen zenden van predi kanten die voor een beroep in aan merking komen. Het gaat hier om voorziening in de vacature die op 1 april a.s. zal ontstaan door het ver trek van ds. J. J. van der Krift, die godsdienstleraar wordt aan het chr. college „Nassau-Veluwe" te Harder wijk. De wijkkerkeraad overweegt of het niet beter is om met het beroe pen te wachten tot de verbouwing van de woning aan de Eikenlaan, die als pastorie dienst zal gaan doen, klaar is.

De Vallei | 1970 | | pagina 3