Na langdurig debat: Cash and carry-bedrijf aan Parallelweg nu definitief van de baan Carnaval LANGER DAN HALF UUR WACHTEN OP AMBULANCE Gewondenvervoer in Scherpenzeel slecht ,Boom en Yrucht' wordt gesloten Werken aan 't gezicht van Veenendaal: H. M. Zilstra „Wij blijven amateurs... VROON E CHEVROLET Een centraal proefbedrijf in Geldermalsen Prof. Verdam genoemd als commissaris in Utrecht V k Instuif „Uithof" eerder open Initiatiefnemer trekt zich terug Gebouwen mogelijk voor dependance L.H. Wageningen DVSA- kaartavond Zakenleven en V.V.V. moeten eindelijk eens worden ontkoppeld, maar geld is nodig Veenendaal is aan toeristen toch niet te verkopen ANGSTIG VRIJ BUITERIG VOORSTELLEN fc1 Zaterdagavond 7 februari Rekreana Linders te OCHTEN Schoenhandel V.A.B. KIRPESTEIN vnmmDAAL OPLOSSING VERANTWOORD ONTKOPPELEN NIET VERKOPEN FAIRE KANS VRIJDAG 6 FEBRUARI 1970 VEENENDAAL Er komt geen cash en carry bedrijf in het pand van garage houder R. Vonk aan de Parallelweg. Na een debat van ruim anderhalf uur schaarde de gemeenteraad zich gisteravond /.onder hoofdelijke stemming ach ter het voorstel van het college van B. en W. om de heer Vonk niet ontvankelijk te verklaren in zijn beroepschrift inzake ontheffing van bepalingen in de Bouw verordening die het stichten van een cash en carry bedrijf in de weg staan. Een dergelijk winkelbedrijf hoort niet thuis in dit deel van de gemeente, omdat het bestemmingsplan van deze wijk, die is aangemerkt als industrieterrein dit niet toelaat, zo was de argumentering van het college. Laat de Kroon daarover maar eens een uitspraak doen of wijzig het bestemmingsplan, zo luiden enkele tegen werpingen uit de raad. Noch het een noch het ander ging door omdat de voorstellen geen meer derheid haalden. Wel zegde het college ook al na aandrang uit de raad toe soepefheid te zullen betrachten bij het overleg wanneer de heer Vonk met andere gegadigden bij het gemeentebe stuur komt. Daarbij werd door het col lege nadrukkelijk gesteld dat ook dan in het oog zal worden gehouden of de bepalingen ingevolge het bestemmings plan geen geweld worden aangedaan. „Jammer dat de standpunten van de diverse fracties al zo vast zitten", vond mevr. Buddingh - De Vries Lentsch (WD) nadat voor haar o.a. de heren G. v. d. Berg (SGP), C. van Genderen (CHU) en C. G. van Hal (PvdA) hun steun aan het voorstel van het college haden toegezegd. Cash and carry-be- drijven vond mevr. Buddingh een soort te vondeling gelegde kinderen, die geen kans hebben om zich te vestigen in het een of andere winkelcentrum vanwege de hoge kosten. Zij had daarnaast nog andere argumen ten. „We moeten de feitelijke situatie in die wijk in ogenschouw nemen, want er is in die omgeving bijvoorbeeld ook een meubelbedrijf gevestigd dat wel rechtstreeks aan de consument ver koopt. Wanneer een dergelijk besluit aan de Kroon zou worden voorgelegd kon dit wel eens tengunstige van de heer Vonk uitvallen", zo meende mevr. Buddingh. Ook de heer A. de Kievit (Binding Rechts) was het niet eens met het afwij zende pre-advies van het college. Hij liet de eerder plaats gehad hebbende verwikkelingen met de heer Vonk in zijn beoordeling meespreken en ver klaarde dat zijn fractie er anders te genover zou staan als er geen andere dienstverlenende bedrijven in die wijk waren gevestigd. „Wij zijn angstig voor de kleine mid denstand, die door dergelijke bedrijven te gronde gaan", zo vertolkte de heer G. J. van Deelen (SGP) het standpunt van zijn fractie. De heer H. van Manen (AR) zag wei nig in een beroep'op de Kroon omdat dit een slepende, jarenlange kwestie gaat worden, waarmee de heer Vonk ook niet is gediend. De heer B. van Remmerden (PvdA) waande zich net als de vorige keer toen deze affaire in de raad werd behan deld weer in het land van Babyion. „Er heerst weer een danige spraakverwar ring en daarmee is deze zaak niet ge diend", zo constateerde hij. Toen dit voorstel aan de orde kwam diende de heer Van de Berg een orde voorstel in, de behandeling te schorsen en aan het eind van de vergadering hierover in besloten zitting te gaan. Zijn voorstel wes wel ondersteund maar kreeg geen meerderheid. Ook fractieberaad hielp niet In zijn antwoord aan de verschillende raadsleden wist de voorzitter, burge meester P. Bode, te vertellen dat er in ons land minstens tien cash and carry bedrijven in nieuwbouwpanden zijn on dergebracht maar zij voldoen aan de geldende bebouwingsvoorschriften. ,.Ook het college van B. en W. erkent de ontwikkeling van de winkel met de weegschaal naar moderne verkooppun ten, maar ook is ons bekend, dat cash and carry bedrijven vrijbuiterig in schu ren en panden zijn ondergebracht, die de naam winkel nauwelijks kunnen dragen". Verder gaf de voorzitter per definitie een omschrijving van de begrippen nij verheid, industrie en industrieterrein en haalde hij de jurisprudentie aan inzake geschillen over verbruikersmarkten in Harderwijk en Diemen waarin de rechtbanken van Zwolle en Amsterdam vonnis hebben gewezen. „Wat B. en W. doen is het uitvoeren van een destijds door de raad genomen besluit om het betrokken terrein te be stemmen als industrieterrein". H. van Manen (AR) slepende kwestie Ook in een partiële herziening van het bestemmingplan zoals door de heer Van Hal was voorgesteld zag de voor zitter geen brood en hij somde daarbij de te volgen procedure op die wel drie jaar kan duren. In tweede instanties wees mevr. Bud dingh op de grote verantwoordelijkheid die op de raad ligt omdat er voor de heer Vonk bij afwijzing door de raad geen beroepsmogelijkheid bestaat. „La ten we het aan de Kroon voorleggen, het kost ons niets", zo luidde haar voor stel dat echter met 14 stemmen tegen en 6 voor de mist inging. Een voorstel van de heer Van Hal het stichten van bijvoorbeeld een postor derbedrijf welwillend te zullen bezien werd zonder hoofdelijke stemming be sloten het beroepschrift van de heer Vonk niet ontvankelijk te verklaren. Nadat de vooreitter beloofd had het bestemmingsplan partieel te herzien onderging hetzelfde lot met een stem men verhquding ven 12 stemmen tegen en acht voor. Burgemeester P. Bode vrijbuiterig 1 W V' G. J. van Deelen ((SGP) angstig ADVERTENTIE Gekostumeerd verplicht vele Amerongse jongelui is de ope ningstijd van de instuif in de Uithof een half uur vervroegd. Iedere zaterdagavond van 19.30-22.30 uur kunnen jongelui van 14-20 jaar te recht. Vanaf 7 februari is een lidmaat schapskaart 5 per jaar) verplicht. Al-, leen houders van een kaart mogen een gast meebrengen; de toegangsprijs voor een introducé is een gulden. ADVERTENTIE r HOFLEVERANCIER Hoofdstraat 105 - Veenendaal Tel. 10170 RHENEN De heer D. J. Boven- schen, die gisteren in ons blad een in gezonden stuk geplaatst kreeg over ver keersmaatregelen rond het Fred. v. d. Paltshof en zuidelijk daarvan gelegen straten, heeft inmiddels aan belang hebbenden opnieuw een schrijven ge richt, Waarin hij meedeelt zich van de hele affaire terug te trekken. SCHERPENZEEL In Scherpenzeel bestaat een ernstige leemte in het ge wondenvervoer. Het komt regelmatig voor, dat gewonden bij verkeersonge lukken e.d. een half uur of langer moeten wachten op de ambulance, die hele maal uit Amersfoort moet komen. De afstand van Amersfoort naar Scherpen zeel bedraagt circa vijftien kilometer. In Scherpenzeel en omliggende ge meenten. zoals Woudenberg en Rens- woude, is geen ambulance gestatio neerd. Zaterdag had het slecht georga niseerde gewondenvervoer in Scherpen zeel nogftot gevolg, dat een vrouw, die gewone! raakte bij een verkeersonge luk, langer dan een half uur op trans port naar het ziekenhuis moest wach ten. Of de trage wijze van vervoer in de loop der jaren in Scherpenzeel en om- KESTEREN De proeftuin van de stichting „Boom en Vrucht" in Resteren wordt gesloten. Het is 't gevolg van de sanering van de drie Gelderse proefbe drijven (Geldermalsen, Resteren en Terwolde). In de gebouwen van „Boom en Vrucht", die leegkomen, wordt vermoedelijk een dependance van de Landbouw Hogeschool in Wageningen ondergebracht. De drie proeftuinen in Gelderland worden om bedrijfs-economische rede nen gesloten. Er voor in de plaats komt één centraal proefbedrijf in Gelder malsen. Centralisatie maakt vooral op het gebied van proefnemingen voor de land- en tuinbouw efficiënter werken ADVERTENTIE errr-motors bdb mogelijk. Bij de sluiting van Boom en Vrucht wordt tegelijkertijd gestreefd naar de aanleg van een proefveld voor de boomkwekerij in Opheusden. Daaraan bestaat al een groot aantal jaren drin gend behoefte. Het bestuur van de stichting „Boom en Vrucht" heeft inmiddels in principe „ja" gezegd tegen de sluiting van het proefstation. Vier personeelsleden zul len deels door pensionering en deels door overplaatsing afvloeien. Het ligt in de bedoeling om nog dit jaar na afloop van de fruitoogst de poorten van „Boom en Vrucht" voor goed te sluiten. De commissie voor sanering van de proeftuinen in Gelderland is gistermid dag in Arnhem bij elkaar geweest. Gel dermalsen werd definitief gekozen als plaats waar de centrale proeftuin zal worden gevestigd. Voorts werd een werkgroep gevormd, die een voorlopig werkschema voor de nieuwe proeftuin zal samenstellen. Een tweede werk groep gaat zich de komende weken be zighouden met de vraag hoe de be stuursvorm van de nieuwe stichting dient te worden. Wel is nu al zeker dat de stichtingen, die momenteel de drie proeftuinen in Gelderland beheren zullen opgaan in één nieuwe stichting. geving slachtoffers tot gevolg heeft ge had kan moeilijk worden nagegaan. Het is echter duidelijk, dat fatale ge volgen in de toekomst bij voortduring van de huidige regeling niet kunnen uitblijven. Burgemeester en wethouders van Scherpenzeel schijnen langzamerhand ook overtuigd te raken van de onhoud bare toestand op het gebied van het ge wondenvervoer in hun gemeente. Het college gaat zich ernstig beraden over een mogelijkheid die aan de ernstige si tuatie een einde moet maken. Een en an der werd gisterochtend desgevraagd door een gemeentefunctionaris meege deeld. Ook de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis gaat zich pas nu met het nijpende probleem bezighouden. „Het is een zeer droeve zaak, maar een onmiddellijke oplossing zie ik niet. We zullen ons zo spoedig mogelijk over het gewondenvervoer moeten gaan be raden. Misschien bestaat er een moge lijkheid om in Scherpenzeel een ambu lance te laten stationeren door 't Rode Kruis. Het is dan vermoedelijk wel noodzakelijk, dat dit in samenwerking gebeurt met enkele omliggende ge meenten". Dit is de reactie van de se cretaris van het Scherpenzeelse Rode Kruis, de heer P. J. Vollenhove. De voorzitter van het Rode Kruis, de plaatselijke arts W. C. van Vulpen; is overtuigd van de noodzaak tot eén ver betering van het gewondenvervoer. Des alniettemin staat hij wat sceptisch te genover de suggestie voor de statione ring van een ambulance in Scherpen zeel. „Ik denk niet dat dit rendabel zal zijn", zegt hij. De heer H. D. Hietbrink, postcom- mandant van de rijkspolitie in Scher penzeel: „Het zou ideaal zijn wanneer we in Scherpenzeel konden beschikken over een eigen ambulance. Overigens ben ik van mening, dat eigenlijk iedere gemeente over een vorm van gewon denvervoer moet kunnen beschikken. Maar wat zou dat niet gaan kosten". De heer Hietbrink beseft, dat eigenlijk ie der gewondenvervoer rendabel is. ADVERTENTIE „Denk alleen maar eens aan de men senlevens, die het mogelijk gaat redden. Iedere uitgave voor een ambulance zou daarom verantwoord zijn", besluit hij. Het probleem geldt overigens niet al leen voor vervoer van gewonden als ge volg van verkeersongevallen. Het is ook van toepassing wanneer acute hulp verlening noodzakelijk is bij ernstig* ziektegevallen of bij medische (zieken huis) hulp voor kraamvrouwen. DEN HAAG Vandaag is in de we kelijkse vergadering van de minister raad de voordracht voor de benoeming van een nieuwe commissaris der Ko ningin in Utrecht aan de orde gesteld. Naar in politieke kringen in Den Haag gisteravond verluidde zou de anti-revo lutionair prof. mr. P. J. Verdam (55) d« belangrijkste kandidaat zijn voor de opvolging van mr. C. Th. E. Graaf van Lvnden van Sandenburg, die volgende maand met pensioen gaat. Prof. Verdam is lid van de Eerste Kamer en sinds 1945 hoogleraar Ro meins recht, oud-vaderlands recht en internationaal privaatrecht aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. In de laat ste maanden van het kabinet-Cals (als opvolger van de heer J. Smallenbroek) en in het interimkabinet-Zijlstra was hij minister van Binnenlandse Zaken; in het kabinet-Zijlstra was hij ook mi nister van Justitie. Hij is ook lid ge weest van Provinciale Staten van Noord-Holland en de Sociaal-Economi sche Raad. Prof. Verdam is geboren en getogen Amsterdammer; hij is een milde per soonlijkheid met veel gevoel voor hu mor. Grote bekendheid geniet hij ook als voorzitter van de staatscommissie over het ondernemingsrecht. De vertrekkende commissaris der Ko ningin is partijloos, maar hij sympathi seert met de AR-partij. Als prof. Ver dam inderdaad ii. Utrechts „Paushuize" gaat zetelen zal hij de tweede a.r. com missaris der Koningin zijnook de Zeeuwse commissaris mr. J. van Aart- sen behoort tot deze partij. In Den Haag wordt aangenomen dat de officiële benoeming in de komende week zal plaatsvinden. AMERONGEN De voetbalvereni ging DVSA te Amerongen organiseert voor haar leden hedenavond weer een kaartavond in het clubhuis op het sportpark. Al kaartend zal er gestreden worden om mooie prijzen. De inleg be draagt 2,per persoon. VEENENDAAL Het is voor de heer H. M. Zilstra geen punt: het bestuur van de Veenendaalse VVV bestaat uit amateurs. Wat dat be treft heeft hij dan ook geen bezwaar tegen de omschrijving „amateuris tisch", zoals een aantal gemeenteraadsleden die gebruikten voor de drie jaar bestaande vereniging. Het ging er toen om of de VVV een vrij dras tische subsidie zou krijgen om een kiosk op de hoek Hoogstraat-Hoofd straat te kunnen betrekken. Er was nogal wat kritiek, die erop neerkwam, dat de activiteiten van de organisatie tot dusver niet opvallend groot wa ren. en dat een gesubsidieerd bestaansrecht nauwelijks was aan te tonen. Bovendien vond men dat de eigen inkomsten van de VVV aan de (te) lage kant waren, én ook dat geeft voorzitter Zilstra grif toe: „Zonder over heidsgeld zijn we nergens". Nu pas reageert de heer Zilstra op de uitlatingen van de raadsleden, omdat hij eerst de notulen van die in december gehouden verga dering onder ogen wilde hebben. Hij zegt nu: „Als sommige raadsleden dan beweren dat wjj amateuristisch te werk gaan. en dat onze begroting indertjjd amateuristisch was opgezet, hebben ze in wezen gelijk. Wij zijn amateurs, al vinden we het als be stuursleden bepaald niet alleen een pretje om VVV-tje te spëlen. Daar hebben we geen behoefte aan. We hebben tot nu toe gewerkt zoals de accommodatie en de finan ciële armslag "óns toestonden. Voor elk van de bestuursleden geldt dat hij zijn schaarse vrije tijd liever an ders zou besteden. We zien echter de noodzaak van een Veenendaalse VVV in, en we beijveren ons om niet de zaak van de VVV, maar eigenlijk die van Veenendaal te behartigen. En hoe zou het straks moeten als het enorme recreatiegebied waarin Vee nendaal komt te liggen gerealiseerd zal zijn?" Pertinent oneens is de heer Zilstra het met de raadsleden en burge meester Bode die menen dat vooral de middenstand „behoorlijk over de brug zou moeten komen" om de VW (nieuw) leven in te blazen. (Drie jaar geleden was het overigens juist dat bedrijfsleven dat de finan- De heer Zilstra: „Zakenleven en VVV moeten eindelijk eens ontkop peld worden. Geld hebben we na tuurlijk nodig, maar we moeten af van het idee uit de jaren dertig, dat een VVV er alleen is terwille van een florerende middenstand. Veenendaal heeft door zijn ligging en een groot winkelcentrum een au tomatische zuigkracht voor de hele omgeving, VW of geen VVV, men komt toch wel. Toch zouden we graag iets meer doen dan tot nu toe mogelijk was mede onder invloed van de behuizing in een fotohandel, waar door de drukte in feite beider belangen in het gedrang dreigden te komen en dat is: werken om Vee nendaal een gezicht te geven. Kijk, als je aan Rotterdam denkt, denk je aan de havens, dat is het ge zicht. Zo moet Veenendaal ook een bepaalde image krijgen. Als je nu aan een Amsterdammer vraagt, wat weet je van Veenendaal, dan loop je kans dat hij niet eens weet waar het ligt. We zouden onze gemeente kunnen propageren als industriecentrum, prachtig centraal gelegen, met een mooi woongebied en een magnifiek achterland, waar je zó van je werk af kunt gaan recreëren". De Veenendaalse WV heeft geen ambitie de toeristen in drommen te lokken. „Dat heeft geen enkele zin, want aan een toerist kun je Veenen daal niet verkopen. Er wordt ons wel verweten dat we bijna niets doen, maar dan vraag ik: wat kun nen we dan doen?", stelt de heer Zil stra. Waarom dan eigenlijk nog een VVV? Zilstra: „We kunnen blijven wer ken aan de informatie van'recrean ten die onze gemeente bezoeken, en de dienstverlening flink uitbreiden. We fcoeken bijvoorbeeld voor om nieuwe kantoor in die kiosk twee jonge getrouwde vrouwen, fris, vlot. en met een behoorlijke talenkennis, die enthousiast kunnen werken. We moeten zover komen, dat ]e als vreemdeling met de gekste vragen bij ons terecht kunt, en dan opstapt met de gedachte: ze weten overal raad op". Een wezenlijk bestanddeel van de VVV-filosofie blijft dat ze zich in Veenendaal in eerste instantie richt op de dienstverlening aan de toerist die toch wel komt, en zich niet specialiseert in de organisatie van evenementen om mensen te trekken en bijgevolg het zakenleven aan een hogere omzet te helpen. Zo beschouwd zijn de ideeën van Zilstra niet te rijmen met bijvoor beeld die van burgemeester Bode en een aantal raadsleden, die menen dat de middenstand meer geld op ta- fel moet leggen onder het motto: de kost moet voor de baat uitgaan. „Denkt men dat b.v. het Arnhemse winkelcentrum zo in trek is omdat de VVV (daar beroepsipatig) zo haar best doet?" vraagt Zilstra. „Dat is maar in zeer beperkte mate waar." Hoe het ook zij, de gemeenteraad besloot in december grootmoedig de VVV „een faire kans" te geven om zich in een jaar of vier, in de nieu we behuizing waar te maken. De voorzitter heeft goede hoop dat het lukt en kondigt aan: „We gaan een uitermate goede administratie invoe ren, zodat aan de overheid t.z.t. een volledig beeld kan worden gegeven van aantallen en diversificaties. Dan zal wel blijken dat het overheidsgeld nuttig wordt besteed. Dat zal nodig zijn ook, want met de lidmaat schapsgelden en donaties kunnen v alleen onze vaste kosten dekken. Iets groots organiseren, buiten jaarlijkse braderie en de wielerwec strijd om, dat is financieel niet mc gelijk geweest. We hadden van d zomer het plan de luchtmachtkape hierheen te halen en op het plein voor het raadhuis te laten spelen. Maar we hadden te weinig geld in kas en afgaan op de opbrengst uit entreegelden konden we ook niet: et hoeft maar te regenen en ei >mt niemand. Wat bljjft dan over om te organi- ■ren? Zoals men het bv. in Rhener ;oet is 't wel mooi: daar zetten ze dc nensen van elders in een bus, rijden naar de Radboudstichting in Nijme gen, en later weer terug. Daar schiei Rhenen zelf ook niets mee op. Dar kun je wel zeggen: ze doen daar ten minste wat, maar ik bedank ervoor... Wel zouden we busreizen kunnen «aan verkopen, waarmee onze in komsten weer wat hoger zouden kun nen worden". „Werken aan het gezicht van Vree- nendaal", is het devies van de VVV, zeker zodra de kiosk afgebouwd is. ..Wij blijven amateurs", zegt de heer Zilstra, „maar laat nu eens een stel jonge mensen onze plaats inne men...."

De Vallei | 1970 | | pagina 5