Engeland voor overgangstijd al volledig lid van E.E.G. Ook in Slowakije zuivering BRAAT! Griep? Franse bisschoppen voor celibaat Ha fijn...een borrel van f loryn! Mr. Luns vindt vooruitgang langzaam Hoog water in Frankrijk KEUKENS? Jacoba Surie overleden WILSON STAAT ACHTER NIXONS HOUDING Lucht boven Engeland te druk Bommen op N.-Vietnam Universiteiten in Tsj.-Slowakije aan de ketting Kolonels spreken Theodorakis' ziekte tegen Moeder gevonden na 59 jaar PARLEMENT MANSHOLT Als jij griep hebt, wat doe je dan? Dan neem ik een MANN pijnstiller. MANN poeders en cachets of MANN tabletten. lui Alledrie helpen direct. If H Pseudo-pater viel door de mand Tsjechisch diplomaat vraagt asiel Gomoelka 65 Eenvoudige crematie Lord Russel JONGE EN VIEUX... RASECHTE SCHIEDAMMERTJES PAULUS-GROEP VRIJDAG 6 FEBRUARI 1970 PARIJS Overstromingen, even ca tastrofaal als die van 1953, bedreigen het oosten van Frankrijk. De snel smel tende sneeuw in de bergen en de al da gen lang neerstromende regen jagen de rivieren buiten hun oevers. De weg tussen Belfort en Besan?on is al afgesneden door de Doubs, die bui ten haar oevers is getreden. In het de partement Jura. Maar de noodtoestand is afgekondigd. z(jn tal van wegen on berijdbaar. Men is er bezig dorpen te evacueren. De Doubs en de Saöne wassen bijzon der snel, als gevolg van de grote toe voer van water uit sterk gezwollen ri vieren. In de streek van Döle (Jura) is de toestand bijzonder dramatisch. De Loue, die hier met ongekende snelheid is ge stegen, heeft de bewoners van omlig gende dorpen volkomen verrast en ge- isoleerd. Ook in de Moezelstreek staan tal van dorpen onder water. Verkeer is op vele plaatsen amper mogelijk. In de nabijheid van Parijs heeft de Grand Morin, een zijrivier van de Mar- ne, het alarmniveau al met dertig centi meter overschreden. Twee gehuchten nabij Coulommiers, Triangle en Pont- Moulin zijn van de buitenwereld afge sneden. BRUSSEL De zes landen van de Euromarkt hebben de eerate grondbegin selen vastgelegd voor de te houden besprekingen over het toetreden tot de gemeenschap door Groot-Brittannië. Ierland, Noorwegen en Denemarken. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, nir. Luns, /ei dat er geen bezwaren tegen de ideeën waren ontwikkeld en voorgedragen door de perma nente vertegenwoordigers van de ministers van Buitenlandse Zaken der zes landen te Brussel. Hij vond dat het met de gemaakte vooruitgang nogal lang zaam aan was gegaan en dat niemand zich nog aan vaste verplichtingen had gewaagd. Het voornaamste is. dal de vier kandidaat-landen volledig lid kunnen worden, vóór de overgangsperiode, (waarover overeenstemming is bereikt) is verstreken. Nog voor deze periode voorbij is, zei minister Luns, zullen de nieuwe leden al stemrecht hebben. Sommige leden van de EEG waren evenwel eerst van mening dat dit stemrecht pas moet worden toegekend als de overgangspe riode definitief ten einde is. De overgangsperiodes zullen zo kort mogelijk worden gehouden maar zou den toch nog jaren, tot acht jaar toe, kunnen duren. De bespreking der ministers over de komende onderhandelingen met de vier kandidaten heeft ongeveer 40 minuten geduurd. Volgens minister Luns zou zijn Franse ambtgenoot Schumann heb ben gezegd, dat de thans overeengeko men grondbeginselen een goede basis vormen om verder te gaan. Mr. Luns zag geen enkele reden waarom de besprekingen met de vier landen niet tegen het einde van juni zouden kunnen beginnen, een tijdstip dat al eens eerder was genoemd. De overeenkomst'werd bereikt in een besloten zitting. Eike minister was slechts vergezeld van drie adviseurs. PRAAG Op een vergadering van het Slowaakse centrale partijcomité is een resolutie ingediend, waarin wordt geëist dat de voormalige progressieve partijleider Alexander Dubcek uit de Communistische partij wordt gestoten. Verwacht wordt dat deze resolutie de vergadering, die in Bratislava wordt gehouden, meer In beslag zal nemen dan de verkiezing van Jozef Lenart, die onder Novotny premier geweest is, tot partijleider. Hij vervangt daarmee Ste fan Sadofsky. Lenart was vorige week door het federale Partijcomite aanbe volen voor de leiding van de Slowaakse partij. Een afschrift van de resolutie inzake Dubcek, die nu Tsjechoslowaakse am bassadeur is in Turkije, is in het week blad van de Slowaakse partij gepubli ceerd. Zij luidt als volgt: „wij moeten eindelijk overgaan tot een herwaarde ring niet alleen van de situatie in het algemeen, maar ook van de rol die be paalde personen hebben gespeeld en de conclusies trekken uit hun anti-socialis tische en anti-Sovjetrussische activiteit. Wij eisen daarom dat kameraad Dubcek uit de partij wordt gestoten". De resolutie heeft het over „de recht se en opportunisch-revisionistische lei ding van Dubcek" en zegt dat krachten die op de voorgrond stonden van de contra-rèvolutie, na januari 1963 nog steeds hoge posten bekleden. De resolu tie eist tevens, dat het woord „tijdelijk" voortaan uit publikaties over het ver blijf van Sovjetrussische troepen in Tsjechoslowakije wordt geschrapt. In de resolutie wordt verder de Sovjetrus sische leiding bedankt voor het voorko men van „een openlijk conflict en bur geroorlog in Tsjechoslowakije in 1968" Stefan Sadofsky, voormalig eerste secretaris van de Slowaakse communis tische partij, is benoemd tot vicepresi- dent van Slowakije. Hij vervangt Josef Zrak, die van zijn functies ontheven. ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL 05760-31970 OOK'S ZATERDAGS GEOPEND VAN 9 TOT 12 UUR AMSTERDAM De Amsterdamse schilderes Jacoba Surie is op negentig- Jarige leeftijd overleden. Ze was dc laatste van de „Amsterdamse joffers", een groep bekende Amsterdamse schil deressen. Tot vlak voor haar dood was Jacoba Surie, die voornamelijk stillevens schil derde, nog actief bezig. Zij was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Het presidium heeft eveneens een nieuwe procureur-generaal benoemd, Michal Bencek. Uit het presidium is tevens ontslagen de econoom Viktor Pavlenda. SEVILLA Een gepensioneerde Amerikaanse marine-officier, de 72- jarige Michael Zapata, heeft zijn moeder na 59 jaar zoeken in Span je teruggevonden. Zapata, geboortig uit Linares, was op 11*jarige leeftijd uit Spanje naar de Verenigde Staten vertrokken, waar hij later tot Amerikaan werd gena turaliseerd. Al in 1911 begon hij po gingen, weer contact te krijgen met zijn moeder, maar hij had geen suc ces. Nu heeft hij te horen gekregen dat de 96-jarige vrouw in Sevilla woont. Binnenkort reist hij naar Spanje voor het weerzien. De vergadering werd voorgezeten door de Belgische minister van Buiten landse Zaken Pierre Harmei. De ministers zijn in Brussel om een gemeenschappelijk standpunt op te stellen voor de onderhandelingen met Engeland. Jean Rey, voorzitter van de uitvoe rende commissie van de EEG, heeft woensdag voorspeld, dat de onderhan delingen voor de zomer zullen begin nen. In de Europese ministerraad in Brus sel heeft minister Luns de gedachte ge lanceerd om het Europees parlement zelf in te schakelen bij een poging om de kwestie van de Europese parlemen taire bevoegdheden, waarover een vol komen impasse is ontstaan, op te lossen. Hij heeft voorgesteld een compro mis-regeling, die naar zijn mening overi gens slechts in geringe mate mag af wijken van het tot dusver ingenomen Nederlandse standpunt, eerst aan het oordeel van het Europees parlement te onderwerpen, om er dan pas in de mi nisterraad een besluit over te nemen. Nederland houdt er nog steeds aan vast dat het parlement in Straatsburg absoluut het laatste woord bij de vast stelling van de begroting moet hebben. Of de Franse delegatie heden als men opnieuw over dezë zaak vergadert met deze procedure zal instemmen is overigens nog een open vraag. Minister Luns zelf was weinig optimistisch en voorzag in de eerste weken zelfs nog geen oplossing van dit probleem. Hij verklaarde dat na een raadszitting waarin de Belgische fungerend voorzit ter, minister Harmei. verslag had ge daan van zijn bevindingen deze week in het Europees parlement in Straatsburg en waarin hij verklaarde, dat raad, executieve en parlement samen een gentleman's agreement moeten vinden, over de mate waarin het Europees par lement bij de jaarlijkse behandeling van de Europese begroting de uitgaven zou moeten verhogen, als het dat nood zakelijk zou achten. De Nederlandse vice-voorzitter van de commissie der Europese gemeen schappen, dr. S. L. Mansholt, heeft in het Europese parlement in de nacht van woensdag op donderdag gezegd te hopen, dat op 1 april a.s. de gemeen schappelijke markt voor consumptie- melk van kracht zal worden. Een defi nitieve beslissing heeft de ministerraad daarover echter nog niet genomen. De heer Mansholt verklaarde dan ook, dat hij een daartoe strekkend amendement of een resolutie in het Europese parle ment over het evenwicht van de land bouwmarkten nutig zou vindt.Het van Luxemburgse zijde ingediende amende ment werd in de resolutie opgenomen. LONDEN Premier Harold Wilson heeft zich geschaard achter president Nixon in bet verzoek aan de Sovjet- Unie mee te willen werken aan beper king van de wapenleveranties aan de landen in het Midden-Oosten. In een nota aan premier Alexei Kosygin van de Sovjet-Unie roept Wilson op, tot hernieuwde pogingen van de grote vier om te komen tot nieuwe wapenstil standsregelingen tussei. Israël en zijn huurlanden onder auspiciën van de Verenigde Naties. Premier Wilson heeft zelf tijdens het vragenuur in het Lagerhuis bekendge maakt dat hij een boodschap aan Kosy gin had gezonden, maar geen details over de inhoud gegeven. Frankrijk, aldus is in diplomatieke kringen te Parijs vernomen, stelt de Veiligheidsraad van de Verenigde Na- lies voor om de wapenstilstand in het Midden-Oosten te herstellen en troepen naar dat gebied te sturen, bij wijze van politiemacht. Dit zou het voornaamste punt vormen van een programma dat door president Pompidou naar de presi dent van de Sovjet-Unie, Kosygin, zal worden gestuurd als reactie op de nota over het Midden-Oosten die door. Kosy gin jongstleden maandag aan de Franse regering was gezonden. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft donderdag ge pleit voor een wapenembargo voor het Midden-Oosten. NIJMEGEN De landelijke werk groep Centraal Wonen werkt plannen uit voor een voor Nederland revolutio naire woningbouw. Deze bouw, be staande uit wooncomplexen in de vorm van woninggroepen als flats, zal plaats bieden aan gezinnen, alleenstaanden en bejaarden. ADVERTENTIE Jasser Arafat, de leider van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie, gaat dezer dagen met een afvaardiging naar Moskou, zo heeft het gezaghebbende Egyptische blad Al Ahram gemeld. Vol gens dit bericht zal Arafat van gedach ten wisselen met partijleider Brezjnef en premier Kosygin. Het lijk van de Israëlische lucht machtkapitein Sjlomo Navoth, wiens vliegtuig maandag door Syrisch lucht doelgeschut werd neergeschoten, is door bemiddeling van het Internationale Rode Kruis aan de Israëlische autoritei ten overgedragen. Libië /.al niet deelnemen aan de „kleine topconferentie" die aanstaande zaterdag in Cairo weer bijeen zal ko men en waaraan wordt deelgenomen door de staatshoofden van de landen die rechtstreeks zijn betrokken bij het conflict in het Midden-Oosten. Van of ficiële bron is vernomen dat de voor zitter van de Libische revolutionaire raad pas na de conferentie naar Cairo zal gaan. Hij zal in de Egyptische hoofdstad een vergadering bijwonen gewijd aan de betrekkingen tussen Li bië, Egypte en Soedan. Ook de presi dent van Irak, El Bakr komt niet naar Cairo. FULDA Ruim twee jaar lang heeft de 22-jarige Wolfgang Sch., die zich voor pater uitgaf, gastvrijheid genoten in diverse Europese kloosters. Hij is tenslotte in Fulda door de mand geval len. Enige tijd geleden meldde Wolfgang Sch. zich bij de pastorie van Haina in Hessen. Hij vertelde daar tegen de pas toor dat hij de opvolger was van de abt van het klooster van Valle-Dieu in Bel gië. De pastoor verschafte hem onder dak en de pseudo-rrymnik las dagelijks de mis en hoorde ook biecht. Hij maakte kennis met dc abdis van het klooster van Fulda, die gechar meerd door zijn goede manieren en ta lenkennis hij sprak vloeiend Frans en Latijn hun uitnodigde voor een bezoek aan haar klooster. De pseudo- pater bracht er twee dagen door en in die tijd ontdekte men het bedorg. Het bisschoppelijke secretariaat, waar men het toch wel een beetje vreemd vond dat zo'n jonge man tot opvolger van een abt was aangewezen, stelde een onderzoek in. Het resultaat was dat Wolfgang Sch. in een psychiatrische kliniek werd opgenoemen waar hij nu nog verblijft. LONDEN Het wordt steeds drukker in de lucht boven Engeland, vooral in het gebied ten noorden van Londen. Steeds meer piloten van verkeersvlieg tuigen en verkeersleiders houden hun hart vast nu het drukke zomerseizoen weer in aantocht is. Volgens hen wordt het risico van botsingen in de lucht steeds groter. Vorige maand voorkwamen de piloten van een Griekse Boeing 727 met 22 passagiers en een Constellation van de Indische luchtmacht op het mip- pertje een botsing boven een dichtbe volkt stadsdeel van West-Londen. Vorig jaar verwerkten de verkeerslei dingen in Groot-Brittannië zonder ongelukken 3,75 miljoen vluchten. Heathrow, het belangrijkste Londense vliegveld, heeft er meer dan 'n kwart miljoen per jaar. Meer dan tweedui zend vluchten per dag zijn er geen uitzondering. De deskundigen zijn lang niet gerust. Men vraagt zich af of er voldoende samenwerking is tussen de verkeers leidingen op de vliegvelden die zich dicht bij elkaar bevinden. Sommigen pleitte voor het sluiten van het militaire vliegveld Northolt, yijf mijl ten noorden van Heathrow. Maar er zijn veel meer vliegvelden die vol gens de piloten te dicht bij elkaar lig gen. o.m. in de buurt van het steeds drukker worden Luton, dat dit jaar tweeëneenhalf miljoen vakantiegan gers moet verwerken. Veel piloten klagen dat zij geruime tijd zonder radarcontrole worden gelaten wanneer ze in grote cirkels moeten blijven rondvliegen voor ze toestem ming krijgen om te landen. In het grootste deel van het controlege- bied van Londen mogen de kleintjes zonder radio en dus zonder hun posi tie te melden vliegen, mits ze maar lager dan 600 of hoger dan 1500 me ter blijven. Maar dc kleintjes duiken ook vaak op in het deel van de zone waar ze zich wel moeten melden. Dat komt o.m. door het verkeerd lezen van hun instrumenten of door on voorzichtigheid. Alleen al in het ge bied van Londen zijn er nu 23 vlieg clubs. PARIJS Ivo Fleischmann. mede werker van de Tjechoslowaakse amba- sade in Parijs, heeft zijn ontslag aange boden. Hij heeft in Frankrijk politiek asiel gevraagd voor zichzelf en zijn ge zin. Fleischmann, die leerling is geweest van het Franse lyceum te Praag, was reeds cultureel attaché aan de Tsjecho slowaakse ambassade in Parijs tussen 1946 en 1950 voordat hij als zodanig op nieuw werd benoemd in 1960. De Zuidafrikaanse vlag ging gisteren in Portsmouth in vlam men op tijdens een betoging tegen de apartheidspolitiek van de Zuid afrikaanse regering. De betoging was georganiseerd ter gelegenheid van het bezoek aan Portsmouth van dr. H. D. Luttig, de Zuidafrikaanse ambassadeur in Engeland. SAIGON Amerikaanse bommen werpers hebben voor de tweede maal binnen een week vijandelijke stellingen in Noord-Victnam bestookt. Dit maakte de Amerikaanse legerlei ding gisteren bekend. De aanvallen werden maandag uitgevoerd. De Amerikaanse luchtactie had plaats „boven Noord-Vietnam nabij de grens met Lagos in het gebied van de bergpas Ban Karai". Ze begon nadat twee onge wapende Amerikaanse vliegtuigen, die een verkenningsvlucht uitvoerden, met zwaar afweergeschut werden bescho ten. Gevechtsbommenwerpers, die de verkenningstoestellen escorteerden vie len daarop de vijandelijke stellingen aan. Toen Amerika in 1968 zijn bombarde menten op Noord-Vietnam stopzette, besloot het verkenningsvluchten te blij ven uitvoeren. Deze vluchten zouden noodzakelijk zijn om een eventuele toe neming van communistische activiteiten te kunnen signaleren. MOSKOU De Poolse partijleider Wladislaf Gomoelka. die gisteren de leeftijd bereikte van 65 jaar, is door de Sovjet-Unie ónderscheiden met de or den van Lenin. President Breznjef en minister-president Kosygin hebben Go moelka hartelijke gelukwensen ge stuurd. PARIJS De Franse bisschoppen hebben zich gisteren solidair verklaard met paus Paulus inzake het celibaat van priesters. In een communiqué, dat kardinaal Marty, de aartsbisschop van Parijs. na overleg met andere bisschoppen uitgaf staat te lezen, dat de brief van paus Paulus aan de staatssecretaris van het Yaticaan over het priestercelibaat hen de gelegenheid geeft opnieuw hun trouw te getuigen jegens de paus. „Wij zullen tot het priesterschap slechts diegenen roepen, die vastbeslo ten zijn het celibaat te eerbiedigen", al dus het communiqué. COLWYN BAY De filosoof Ber- trand Russell is donderdag gecremeerd in een sobere plechtigheid die niet af week van wat hij zelf had geregeld. Er werd niet gesproken en er werd geen rouwdienst gehouden in de kapel van het crematorium, waar slechts Lady Russell, zijn vierde vrouw, een zoon uit een vroeger huwelijk en diens echtge note en twee leden van de Russel vre desstichting aanwezig waren. Zij hielden een minuut stilte. Het stoffelijk overschot van Russell was naar het crematorium gebracht ip een eenvoudige houten kist waarop slechts nr. 14.943. Ondanks het verzoek van de familie geen bloemen te zenden, was bij het crematorium een boeket afgegeven. ADVERTENTIE Prinsheerlijke borrel... zo'n rasecht Schiedammertje uit de grote distilleerderij van Dirkzwager. Er is zonnige vieux en zuivere jonge van Floryn. Extra zorgvuldig gedistilleerd en mild van smaak. Fijn om puur te drinken. Pittig in longdrinks. Of u hem kort drinkt of lang, u houdt met Floryn een heel goed glas in de hand. Dat proeft u wel. FLORYN UIT DE GROTE DISTILLEERDERIJ VAN M. DIRKZWAGER-SCHIEDAM In dit verband zij eraan herinnerd, dat kardinaal Marty door de paus in consult is geroepen op het ogenblik, dat deze zijn jongste brief betreffende het celibaat ontwrierp. Intussen heeft het Westduitse Paulus- genootschap, een vereniging van onge veer driehonderd professoren en gelper- den, die streven naar een nieuwe oriën tering van de christen in de wereld, gisteren de houding van de paus in de kwestie van het verplichte celibaat voor priesters fel gekritiseerd. Het kerkgenootschap eist in een ver klaring voor de hele katholieke kerk het recht op om een dialoog te voeren. „Nie mand", aldus het genootschap, „zal het de paus kunnen verbieden de celibaats verplichting te verdedigen, maar wij moeten fel protesteren tegen zijn poging de discussie over kwesties die van le vensbelang zijn voor de kerk, eigen machtig af te snijden". WENEN De Moskou-gezinde mi nister van Onderwijs van de Tsjechi sche regering, Jaromir Hrbek, heeft alle „ongecontroleerde contacten" tus sen Tsjechische en Westerse universi teiten en andere wetenschappelijke in stellingen verboden. Een afschrift \an een desbetreffende instructie aan de rectors van universiteiten bereikte dinsdag Wenen. De contacten moeten op last van mi nister Hrbek in eerste instantie beperkt blijven tot die welke in programma's van het ministerie vervat zijn. Alle an dere contacten zoals studiereizen, uit wisseling van studenten en het bijwo nen van wetenschappelijke congressen, moeten eerst door de rector worden goedgekeurd en vervolgens voor defini tieve goedkeuring worden voorgelegd aan het ministerie. „De rector zal maat regelen nemen om ongecontroleerde particuliere contacten van staf en stu denten met personen of instellingen uit landen met andere sociale stelsels te verhinderen. Slechts tien procent van het totale aantal docenten mag op een zelfde tijdstip niet-socialistische landen bezoeken", aldus de instructie. Alle le den van het wetenschappelijk personeel moeten particuliere contacten als eerder vermeld schriftelijk aankondigen bij een speciale afdeling van de universi teit. Volgens waarnemers komt dit erop neer, dat een Tsjechische hoogleraar zelfs goedkeuring moet vragen voor het schrijven van een brief aan een collega in het Westen. Volgens de instructie gelden de nieu we bepalingen ook voor contacten met Zuid-Slavië. Er blijkt duidelijk uit dat mensen met vrienden of verwanten in het Westen met wantrouwen worden bezien. „Ik doe een beroep op de em- ploés aandacht te schenken aan die stukken uit de personeelsdossiers die betrekkingen hebben op vrienden, ver wanten of verblijven in het buitenland, en die bij te houden", aldus minister Hrbek. Hij droeg personen die naar het Westen reisden tevens op, de Tsjech- Slowaakse communistische partijlijn met kracht te verdedigen. ATHENE De Griekse kolonelsrege ring beeft in het buitenland circuleren de berichten, als zou de beroemde com ponist Mikis Theodorakis, die in Grie kenland gevangen zit, in een ziekenhuis liggen en stervende zijn, tegengespro ken. Theodorakis, aldus wordt gezegd, heeft 20 jaar geleden tbc gehad (hij is nu 45 jaar oud) en is toen daarvan ge nezen. alhoewel hij in de afgelopen ja ren nu en dan weer een instorting heeft gehad. Theodorakis vertoeft thans in een militair kamp te Oropos. 80 kilometer ten noordoosten van Athene. Tot. aan oktober van verleden jaar is hij met zijn gezin verbannen geweest in een klein bergdorp in de Peloponnesos. Me vrouw Theodorakis heeft haar man sinds november niet meer gezien, maar zij zou wel regelmatig over zijn gezond heidstoestand op de hoogte worden ge houden.

De Vallei | 1970 | | pagina 7