Expansie: lévenszaak Apel< doorns pai tner in Ste DE\ :dendrieh( ENTER 3ek: Blokje-rond via het polder-ijs ■mm Tip voor het weekeinde: esse: Het spreekt welhaast vanzelf dat Diepenveen zich met hand en tand tegen annexatie verzet; „ze doen het met heel veel elan, ook mijn colle ga Crommelin vecht hard en fair voor het voortbestaan van Diepen veen; het gaat om een gebied vol na tuurschoon en de heer Crommelin gruwt van het idee dat in dit gebied flatblokken-oude-stijl zouden gaan verrijzen", aldus mr. Bolkestein die het helemaal niet eens is met de door Diepenveen gesuggereerde oplossing van de ook door mr. Crommelin cum suis erkende problematiek. Diepenveen heeft geassisteerd door hooggeleerde en andere deskundigen voorgesteld Olst en Raalte uit te bouwen en déér de overloop van de Deventer bevolking op te vangen. In dat geval zouden Deventer (dan 58.000 inwoners), Raalte (30- 40.000 inwoners) en Olst (20.000 in woners) sèmen een centrumfunctie kunnen gaan vervullen. Verder denkt Diepenveen sterk aan gewestvorming in deze regio. Hoe denkt mr. Bolkestein over de samenwerking in de Steden driehoek Apeldoom-Deventer-Zut- phen? Hij spreekt er heel voorzichtig over. „Beslist geen samengroei, dat kan planologisch niet, het is wél mo gelijk om intensief samen te spelen ten aanzien van de voorzieningen; op dit ogenblik is dit vooral ten aanzien van het onderwijs al het geval. Het blijven drie aparte eenheden die op velerlei gebieden voor zichzelf blijven zorgen. U moet het ook niet zo zien dat wij in het gebied tussen de drie steden allerlei zaken samen willen opzetten; zo'n onderwijsvoorziening zou in één van de drie steden moeten komen denk aan de Hogere Infor matica School die nu in Apeldoorn komt. Wél zullen in het gebied tussen de „drie" projecten als Teuge en Busslo onze gemeenschappelijke zorg (uiteraard mét Voorst) moeten heb ben. O' we het beu zijn of niet, die lan ge, kwakkelige winterwie voor het komende weekeinde een prachtig mooi stukje Hollandse win ter wil zien, moet eens tussen de wie len gaan richting Harderwijk, Lely stad en vervolgens de kant op naar Amsterdam. Op het stuk van Lelystad (oud) naar Amsterdam rijdt men dan op de grens van het nieuwe land (Zuidelij ke Flevoland, dat hier en daar nog lang niet droog is) en een restant van het IJsselmeer, waar de dijkbouwers al druk bezig zijn met de indijking van de Nederlandse grootste polder: de Markerwaard. Op dat stuk IJsselmeer, tot voor kort nog bijna helemaal stijf onder het ijs, zijn door de dooi de eerste stukken open water weer te zien en onder invloed van de wind het altijd weer boeiende spel van de ijsschot- sen. Wie er nog de zon bij heeft, kan genieten van een schouwspel dat be slist niet elke winter plaats vindt. Als de Markerwaard-dijk er ligt, is het hier trouwens helemaal gebeurd. Wie niet tegen een flinke rit op ziet, kan blijven doorrijden tot over de brug bij Muiderberg, Amsterdam ingaan of linksom via het Gooi de Veluwe weer opzoeken. 't Is de moeite waard deze tocht vanaf de Veluwe met een flinke lus weer terug naar de bossen. pp <- - - 2£SL--'Z'*:""l-TV 'V.ï -y i-: - - •>-<-«•» - Ret aloude Deventer is bezig met opbouw van een nieuwe image: stad van dynamiek en openheid. Wie dat nog niet wist moet daarvan dezer dagen overtuigd zijn tijdens de door ongeveer vierhonderd inwoners van Deventer en omgeving bijgewoonde informele raadsvergadering in het Alexander Hegiusgymnasium, waarin stadsbestuur, stedebouwkundigen en architecten en mét hen de aanwezige leden van de burgerij beleidslijnen trokken voor de bouw van een stads wijk (Het Steenbrugge, ten noorden van de huidige stad) die gerealiseerd zal worden zodra hopelijk nog dit jaar en op zijn laatst begin 1971 Deventer zijn veel ruimere jasje ont vangen heeft en men in het Staats blad heeft kunnen lezen dat de ge meente Deventer (ten koste van de ge meente Diepenveen die waarschijn lijk opgeheven wordt) nieuwe gren zen gekregen heeft waardoor zij ex panderen kan. De bijeenkomst in het Alexander Hegiusgymnasium was typerend voor de geest waarin Deventers stadsbe stuur werkt; het wil geen dag verlo ren laten gaan als de wettelijke mo gelijkheden voor de bouw van een nieuwe wijk geschapen zijn; daarom is het stedebouwkundige team nu al bezig met de voorbereiding van de toekomstige (zeer noodzakelijke) uit breidingen en men wil deze voorbe reidingen in open communicatie met de burgerij van Deventer en zijn re gio op touw zetten. Ook bij een bezoek aan Deventers stadhuis ervaart men die openheid; toen wij dezer dagen voor een ge sprek met burgemeester mr. N. Bol- kestein (59) de hoofdingang van het stadhuis, tegenover de machtige Gro te of St. Lebuïnuskerk, waren gepas seerd stonden wij meteen midden in de raadzaal symbolisch voor de directe band tussen de burgerij en haar bestuurders. Ook in mr. Bolke- steins statige kamer ervaart men snel deze openheid; openhartigheid is een opvallende eigenschap van Deventers eerste burger. ponder bitterheid memoreert de man die in 1957 als burgemees ter van Middelburg naar Deventer kwam, de felle tegenslagen die zijn stad in de afgelopen jaren heeft moe ten incasseren, met name de narig heid met de dubbelstadplannen. Hij heeft er niet veel behoefte aan om er nog over te praten en spreekt veel liever over de toekomst en zegt dat hij het bijzonder waardeert, dat minister Beernink (Binnenlandse Zaken) zélf het initiatief genomen heeft tot /de grenswijzigingsprocedure die begin januari al leidde tot een hoorzitting in het Provinciehuis in Zwolle. Deze grenswijziging zal, zoals ge zegd, in opheffing van de gemeente Diepenveen resulteren. Deventer grenst voor een zeer belangrijk deel (ten noorden, oosten en zuidoosten) aan Diepenveen; de andere buren zijn (in het zuiden) Gorssel en (ten westen) Voorst De belangrijkste dor pen van de gemeente Diepenveen (Diepenveen, Schalkhaar en Colm- schate) liggen heel dichtbij de stad. In een stadsuitbreiding van Deventer zouden deze dorpen begrepen zijn en wat er van de gemeente Diepenveen zou resteren zou te weinig zijn om een zelfstandig bestaan te blijven lei den; het ligt dan ook in de verwach ting dat dit restant naar de gemeen te Bathem zal overgaan. „Het is voor ons een levenszaak," zegt mr. Bolkestein, „we kunnen nu al nauwelijks meer bouwen en móe ten zo snel mogelijk verder; als er geen grenswijziging zou komen zou Deventer bij de huidige 65.000 inwo ners blijven staan en later zou het in wonertal teruglopen waarschijnlijk tot 58.000 een normaal proces in een stervende gemeente. Dat zou heel erg zijn, ook al omdat verscheidene andere grotere gemeenten in het oos ten van het land denk aan Apel doorn, Zwolle, de Twentse steden wél kunnen groeien. En wat zeggen bedrijven die zich in Deventer zou den willen vestigen? Nou, die gaan in zo'n situatie natuurlijk naar een an dere vestigingsplaats uitkijken en dat zou voor ons uiteraard héél pijnlijk zijn". gurgemeester Bolkestein schudt als hij deze Diepenveen se hellingen citeert het hoofd: „Dat kan niets worden; onze steden zijn al aan de kleine kant, ook een stad als Deventer; je moet stérke steden creë ren die hun centrumfunctie goed kunnen vervullen. Stel dat het plan van mijn collega door zou gaan; Olst en Raalte zouden wellicht een be hoorlijke infrastructuur (winkelcentra e.a.) krijgen maar voor culturele en andere zaken zou men op Deventer aangewezen blijven, een sterk eruglopend Deventer wel te ver- taan". De heer Bolkestein is niet zo'n ^root voorstander van gewestvor ming. zeker niet in zijn regio: „Als we een zware regeling zouden opstellen zouden we de autonomie van de ge meenten uithollen en bij een lichte regeling dreigt de democratie in de knel te komen want dan wordt het vaak een keten van afspraken tussen burgemeesters en wethouders zonder dat de raad eraan te pas komt". Mr. Crommelin verzet zich vooral tegen de aantasting van het land schap: „Hij moet echter niet vergeten wat onze stedebouwkundigen en ar chitecten van plan zijn; zij willen het landschap bepaald niet aantasten maar veeleer de stadsuitbreiding in het landschap inpassen; mijn collega kan gerust zijn: in ons (door Diepen veen verworpen) plan „Omtrent De venter" kan Diepenveen lezen dat onze ideeën gezond zijn, we willen bepaald niet terug naar bijv. de hoogbouw zoals die tot dusver in ons land meestal plaatsgevonden heeft". gurgemeester Bolkestein vertelt dat het concept-wetsontwerp nu in Zwolle ligt; hij hoopt dat het dit voorjaar naar het ministerie van Binnenlandse Zaken gezonden kan worden dat er een wetsontwerp van maakt en het bij de Staten-Generaal indient; daarna moeten Tweede en Eeerste Kamer dit behandelen en als deze ermee akkoord gaan kan De venter zijn nieuwe bestemmingsplan nen ter visie gaan leggen; hierna volgt de behandeling door de ge meenteraad en pas d&n kan de bouw gaan beginnen. Daarom stellen B. en W. van De venter nu alles in het werk om bij de totstandkoming van de grenswijzi- gingswet het eerste ontwerp-bestem- mingsplan gereed te hebben en om daartoe te komen is maandag in het gymnasium aan de Nieuwe Markt de al vermelde gedenkwaardige informele, open raadsvergadering ge houden. Voor die eerste uitbreiding heeft Deventer een qua infrastructuur een voudig gebied gekozen waar de grondverwerving altijd een tijdro vende zaak geen punt is omdat het gebied Steenbrugge al voor een zeer groot deel privaatrechtelijk bezit van Deventer is. Het Steenbrugge wordt een wijk van groen-dooraderde concentraties van overwegend laag bouw. De ideeën van stedebouwkun digen en architecten voor deze woon buurt zijn verrassend; dit hebben ook de vierhonderd aanwezigen op de vergadering van maandag zo ervaren. Verwacht wordt dat deze wijk in 1976 klaar zal zijn. „Let wel", zegt mr. Bolkestein. „tot we in Steenbrugge kunnen gaan bouwen neemt de woningnood hier alleen maar toe; dat is een heel naar vooruitzicht en dddrom is het zo enorm belangrijk dat de grenswijzi ging spoedig haar beslag krijgt". Steenbrugge en de andere uitbrei dingen van deze oude Hanzestad be loven erg aantrekkelijke woonwijken te worden waar het al aanwezige landschapsschoon echt wordt gebruikt. Het gemeentebestuur van Deventer zal graag zien dat de oude kernen in de gemeente Diepen veen hun gemeenschapskarakter blij ven behouden; het gemeentebestuur van Deventer heeft bepaald geen cen tralistische voornemens, integendeel; een stuk decentralisatie zal in het stadhuis tegenover de St. Lebuïnus worden toegejuicht. gurgemeester Bolkestein is opti mistisch: „Er zit voorgang in en we zien vol verlangen uit naar de E-8 die Deventer nadert; ons Deventer bedrijfsleven floreert, ik heb góede hoop voor de toekomst".

De Vallei | 1970 | | pagina 10