HANDBAL TRAINER MRAZ WERKT HARD AAN OPLEIDING VAN JONG TALENT Gaby Seyfert weer kampioen SPORT IN 'T WEEKEND OP RADIO EN TV Jan de Leeuw: een expert in moeilijke zaken II Challenge-round eind augustus Merkel nog een jaar bij Sevilla Acht maanden voor Hongaarse international Bezorgdheid over Russisch aardgas Hog er dividend bij Robeco N.Y. WÊ mi INTERLANDS GV AV-terrein niet te bespelen Inhaalprogramma Experimentele DAfs doen mee aan rally' PROBLEMEN Conflict tussen Elinkwijk en fotografen snel uit de wereld Geen goede meldingen SPORT IN 'T KORT Zaterdag- en afdelingsvoetbal gaat niet door Gento toch in selectie Clay wil in Londen boksen Gevaren uit het oosten Trainer heeft goede naam voor slechte paarden BETER BEHELPEN GEKKENHUIS EL HAÜ1E RECORD ZATERDAG 7 FEBRUARI 1970 si) ort fflvX: UTRECHT De nationale trainer .laroslaf Mraz werkt hard aan de oplei ding van jong talent om de smalle basis van de Nederlandse zaalhandbalploegen te verbreden. Na een reeks centrale trainingen, waaraan is deelgenomen door veertig jonge spelers en speelsters in de Utrechtse sporthal Catharijne worden op 14 en 15 maart ter afsluiting wed strijden tegen Mittelrhein gespeeld. Mraz hoopt tegen die tijd de A-selectie reeds te kunnen aanvullen. De A-ploegen hebben een interessant programma voor de boeg. Te hopen is dat de problemen met Sittardia's spe lers, die door de Europa-Cupwedstrij den zeer zwaar zijn belast, zijn opge lost. Een Oranjeploeg zonder Ger Nor- bart, Guus Cantelberg, Peter Muyres en Piet Kivit is nauwelijks denkbaar. De Nederlandse heren gaan van 19 tot 21 februari naar Frankrijk voor twee interlands. Op 23 februari komen zij reeds weer in actie te Krimpen aan Den IJssel voor een wedstrijd tegen de No ren. Het zaalhandbalseizoen zal half maart worden besloten met enkele wedstrijden tegen Japan. Op 10, 11 en 12 maart zullen de A-ploeg en het jeugdteam spelen tegen de Japanse GRONINGEN Men zal er rekening mee moeten houden dat ook zondag de poorten van het Oosterparkstadion in Groningen gesloten zullen blijven. Zoals de toestand nu is en verbete ring op korte termijn is er gezien de weersvooruitzichten niet te verwachten is het terrein van GVAV niet te be spelen. De ijsvlakte heeft plaats ge maakt voor een waterpartij waarin de meeuwen wel hun dagelijkse wasbeurt kunnen plegen. Doordat slechts de bovenlaag enigs zins is ontdooid krijgt het water, dat zich daarop heeft verzameld, geen kans door de dik bevroren onderlaag via de drainage die bovendien verstopt js ge raakt, af te vloeien. Het doorgaan van de ontmoeting GVAV DWS is dan ook twijfelachtig. De Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond heeft voor GVAV, dat vier wed strijden achterligt op de concurrentie, een nieuw inhaalprogramma vastge steld, dat er als volgt uit ziet: woensdag 11 februari: GVAV Feij- enoord; zondag 15 februari: GVAV Sparta; woensdag 18 februari: Ajax GVAV. Het terrein van GVAV: de foto spreekt voor zichzelf ploeg, die als een komeet omhoog is ge schoten. De dames spelen op 19 en 20 februari twee wedstrijden in Frankrijk. In eigen land ontmoeten zij op 14 en 15 maart Tsjechoslowakije. De centrale trainingen worden gehou den in het Zeister Sportcentrum. Overigens bestaat de kans dat de he- renploeg naar de eindronde om het we reldkampioenschap in Frankrijk gaat. De Oranjeploeg staat genoteerd als eer ste reserve, terwijl de Fransen nog steeds niet zeker zijn van de zestien deelnemende teams. PARIJS DAF heeft twee experi mentele Coupés ingeschreven voor de Franse rally Route du Nord, die in Lille van start gaat. Het zijn voor het oog gewone DAF 55 Coupés, maar in plaats van de 1100 cc Renaultmotor van deze auto hebben ze een 1400 cc Alpinemotor (Alpine maakt zeer sportieve versies van Renault-mo- toren). Deze motor is gecombineerd met DAF's Variomatic. Dat is ook het interessante. Het grote probleem voor DAF is hoge motorver mogens over te brengen met een Vario matic van beperkte afmetingen. Eerst heette het dat de Variomatic alleen ge schikt was voor betrekkelijk lage ver mogens. De formulewagen met Variomatic toonde enkele jaren geleden aan dat het met hoge vermogens ook ging. De Va riomatic van die renwagen was echter te groot van afmetingen om te kunnen worden ingebouwd in een gewone auto. Nu schijnt DAF de Variomatic echter toch kleiner te hebben gekregen. In de Coupés die vandaag hun debuut maken in Lille, past de Variomatic al thans onder de achterruimte. De ene experimentele Coupé zal wor den bereden door fabrieksleider van DAF de heer Laurent, de andere door zijn collega Haxhe. Als de auto's succes hebben, gaat DAF ze vervolgens in schrijven voor de Tulpenrallye. De wagens hebben eerst proef ge draaid op het circuit van Zolder, in de Belgische Kempen. Ze maakten daar tijden die 25 tot 30 procent boven die van goede DAF-Marathons lagen. De topsnelheden lagen tegen de 180 km per uur. LENINGRAD De 21-jarige Oost- du itse kunstrijdster Gaby Seyfert is vrijdagavond in Leningrad voor de der de maal Europees kampioene in het kunstrijden geworden. Ze veroverde deze titel eerder in 1967 en 1969. De wereldkampioene deed met een schit terende kür, die door de meer dan 8000 toeschouwers met groot applaus UTRECHT Het conflict tussen een tiental persfotografen en de Utrechtse voetbalvereniging Elinkwijk is uit de wereld. De fotografen dreigden don derdag Elinkwijk te boycotten door geen foto's meer te nemen van de thuiswedstrijden. Zij meenden name lijk, dat zij gediscrimineerd werden, omdat zij - in tegenstelling tot hun schrijvende collega's - tijdens de rust geen toegang kregen tot de bestuurska mer. Het Elinkwijk-bestuur besloot, dat zij voortaan, samen met de sportjour nalisten, in een voor de pers gereser veerd gedeelte van de bestuurskamer hun kopje koffie kunnen drinken. NEW YORK De Verenigde Staten, houder van de Davis Cup, zullep de trofee op 29, 30 en 31 augustus in Cle veland (Ohio) verdedigen. Donderdag maakte William Harcourt Woods, voor zitter van het Davis Cup-comité, de data van de Challenge-round bekend tijdens een bijeenkomst in New York. In New York werd tevens geloot voor de Amerikaanse zone van het toernooi, waarvoor elf landen hebben ingeschre ven. De loting voor de eerste ronde is: Zuidelijke afdeling: Brazilië Venezuela Chili Argentinië Equador Colombia Uruguay lootte vrij. Noordelijke afdeling: West-Indië Canada Nieuw-ZeelandMexico. werd beloond, haar achterstand van 28 punten, die zij na de verplichte figuren had op de Oostenrijkse Beatrix Schuba, volledig teniet. Haar optreden was nog indrukwek kender dan vorig jaar in Garmisch Par- tenkirchen. Driemaal werd haar kür beloond met het ideale cijfer van 6.0. Daarnaast kreeg de Oostduitse kam pioene dertienmaal 5.9 en tweemaal 5.8. Volgens inofficiële berekeningen heeft de Oostenrijkse Beatrix Schuba beslag gelegd op de tweede plaats en is de Hongaarse Szusza Almassy derde ge worden. Na twee verplichte figuren heeft de achttienjarige Tsjech Ondrej Nepela de leiding bij de strijd om het Europees kampioenschap kunstrijden voor heren. Nepela, die zijn titel verdedigt, heeft 326 punten. De Franse bronzen-medail* la-winnaar van de Spelen van 1968, Pa trick Pera, bezet de tweede plaats met 3254 punten vóór de Oostduitser Gün- ther Zoller met 310 punten. De Russen Servei Tsjetveroetsjkin, derde bij de Europese titelstrijd vorig jaar, en Ser gei Volkov zijn vierde en vijfde met respectievelijk 30,1 en 288 punten. DEN HAAG Voor sporttoto nr. 26 hebben zich geen deelnemers ge meld met dertien juist voorspelde uitslagen. De verdeling van het totaal voor prijzen beschikbare bedrag is nu als volgt: 40 voor de tweede, 35 voor de derde, 25 °/o voor de extra prijs. De gegevens zijn: Deelnemers, 779.051; bruto inleg: f 1.676.829,60; prijzenbedrag f 754.573,00. Eerste prijs: geen meldingen. Tweede prijs: f301.829,20, 11 mel dingen, ieder ontvangt f 27.439,00. Derde prijs: f 264.100,55, 240 mel dingen, ieder ontvangt f 1100,40. Extraprijs: f 188.643,25, 70 mel dingen, ieder ontvangt f2695,-. „Studio Sport", 't sportprogramma van de NOS-televisie, dat morgen van 19.30 tot 20.15 en van 21.10 tot 21.35 uur via Nederland 2 wordt uitgezonden, bevat onder meer de volgende onderwerpen: de volleybalwedstrijd AMVJ - Dyna mo Tiranda in Amsterdam; de basketbalwedstrijd Flamingo's - Blue Stars in Haarlem; de tafeltenniswedstrijd Scylla - Nedlloyd in Leiden; de zaalhandbalwedstrijd Niloc - Swift te Amsterdam. In Langs de Lijn, het sportprogram ma van de NOS-radio, dat morgen van 14.30 tot 17.00 uur en van 18.00 tot 18.30 uur via Hilversum I wordt uitgezonden, wordt naast een aantal wedstrijden in het betaald voetbal aandacht besteed aan: microkorfbal; zaalhandbal; amateurvoetbal. De NOS-televisie zal dagelijks in kleur samengevatte reportages uitzen den van de wereldkampioenschappen skiën, die in Selva di Val Gardena (Ita lië) worden gehouden. Het schema van de uitzendingen ziet er als volgt uit: Vandaag 18.15 - 18.45 uur Nederland I: kwalificaties voor de finale van de speciaal slalom heren. Morgen 16.40 uur Nederland I: spe ciaal slalom heren. Deze reportage vormt een onderdeel van het sportpro gramma van 16.15 tot plm. 17.30 uur, dat voorts een documentaire over ijs- zeilen en een reportage van de Euro pese kampioenschappen kunstrijden in Leningrad. bevat. Maandag 18.15 18.45 uur Nederland I: eerste manche van de reuzenslalom voor heren. Dins dag 18.15-18.45 uur Nederland I: tweede manche van de reuzenslalom voor he ren. Woensdag 18.15-18.45 uur Neder land I: afdaling voor dames. Donderdag worden er geen wedstrijden gehouden. Vrijdag 18.15-18.45 uur Nederland 1: speciaal slalom voor dames. Zaterdag wordt tussen 15.00 en plm. .18.45 uur (Nederland 2) de reportage van het wereldkampioenschap schaat sen voor heren in Oslo op daarvoor ge schikte momenten onderbroken voor skireportages uit Selva. (reuzenslalom vpor dames). Aan de internationale indoor-atle- tiekwedstrijden, die vandaag in Am sterdam worden gehouden, nemen naast tal van Belgen en Duitsers van de Ne derlandse top o.m. deel: Mieke Sterk, Corrie Bakker en No Opdenoordt. In totaal hebben zich 350 atleten aange meld. Terry Hennessey, international van Wales, heeft vrijdag een contract getekend bij de Engelse eerste divisie club Derby County. Voor 110.000 pond (circa 850.000 gulden) verruilde de mid denveldspeler het shirt van Nottingham Forest voor dat van Derby. Hennessey hoopt reeds woensdag voor zijn nieuwe club tegen Chelsea uit te komen. DEN HAAG De KNVB heeft het amateurvoetbal voor zaterdag in de di stricten noord en oost, met uitzondering van de tweede klasse, afgelast. Ook het voetbal in de afdelingen Arnhem, Nij megen en Gelderland gaat niet door. SEVILLA De Spaanse eerste divi sieclub Sevilla, op het ogenblik vierde op de ranglijst, heeft vrijdag het con tract met de Oostenrijkse oefenmeester Max Merkel met een jaar verlengd. Merkel, die aanbiedingen had gekregen van zowel Duitse als Italiaanse clubs, ontvangt voor dit jaar bijna 100.000 gulden. De voorzitter van de vorig seizoen naar de hoogste klasse gepromoveerde club uit Sevilla toonde zich tevreden met de continuering van de verbintenis. „Merkel is weliswaar een dure trainer, maar het succes bewijst dat hij het waard is". MADRID De Spaanse voetbalcoach Ladislao Kubala heeft alsnog de Real Madrid-linksbuiten Francisco Gento aan zijn selectiegroep, waaruit de ploeg wordt samengesteld, die op 11 februari in Sevilla tegen West-Duitsland speelt, toegevoegd. Aanvankelijk had Kubala de 36-jarige Gento gepasseerd. Maar men vermoedt in Spaanse voetbalkrin gen dat Kubala weer een beroep op Gento heeft gedaan omdat „slechts diens aanwezigheid het moreel van de ploeg zou versterken". WENEN Een provinciale rechtbank heeft in Hongarije de meervoudige voetbal-international van Vasas Boeda pest, Ivan Menczel, veroordeeld tot acht maanden strafgevangenis. Menczel mishandelde in de oudejaarsnacht een politie-agent, die hem met zijn auto wilde inhalen. LONDEN Cassius Clay, de van zijn titel vervallen verklaarde we reldkampioen in het zwaargewicht, die enkele weken geleden aankon digde nooit meer te zullen boksen, komt waarschijnlijk toch weer in de ring. Gisteren verklaarde Clay zich m een telefoongesprek met de Londen- se promotor Jack Salomons bereid tussen 23 februari en 17 maart in Engeland te komen boksen. Clay's tegenstander is de nog ongeslagen Britse zwaargewicht Danny Mac Linden. De opbrengsten van het ge vecht zijn voor een leukemie-fonds. DEN HAAG De heer G. C. van d« Wall, directeur van de NAM-gasexport, heeft verklaard, dat er reden is zich bezorgd te maken over de Russische aardgasleveranties naar West-Europa. HU zei dit maandagavond in een vraag gesprek met een redacteur van het NOS- journaal. Volgens de heer Van de Wall is de Russische gasprys attractief, maar niet lager dan de NAM-prys aan de grens. Mocht de Sowjet-Unie echter te gen een „politieke" prys gaan aanbie den, dan zal dit in Nederland tot gevolg hebben, dat de oliemaatschappUen het zoeken naar aardgas in de Noord zee zullen staken, daar dit zoeken dan geen zin meer zou hebben. De heer Van de Wall zei indicaties te hebben, dat er ondernemingen zyn, die erover den ken zich uit de exploratie op de Noord zee terug te trekken op grond van de gevaren, die vanuit het oosten de gas- export bedreigen. ROTTERDAM In de gisteren gehou den vergadering van commissarissen en directie van het Rotterdamsch Beleg gingsconsortium NV is besloten aan de algemene vergadering van aandeelhou ders voor te stellen het dividend weder om te verhogen en wel van 10,40 tot 10,80 per aandeel. In november j.l. werd reeds een interimdividend van 5,20 per aandeel betaald. Bij aanne ming van het dividend voorstel zullen aandeelhouders wederom de mogelijk heid hebben in plaats van het slotdivi- dend ad f 5,60 een uitkering van 2Vi°U in aandelen ten laste van de agio-reser- ve op te nemen. De winst over het afgelopen boekjaar bedroeg 136.547.913 (over 1968: 103.058.312). Het vermogen nam in 1969 toe van 2.455.925.774 tot 2.962.830.997, terwijl het aantal uit staande aandelen Robeco steeg van 10.170.000 tot 12.644.000. LONDEN De Britse Cavenham Foods staat op het punt een tweede Ne derlandse chocoladefabriek over te ne men. Het concern bezit al Ringers' Ca cao- en Chocoladefabrieken en de dis tilleerderij van J. J. Melchers Wz. De Olifant. Naar de president-directeur Gold smith ons meedeelde, zijn de onderhan delingen nog niet afgesloten. Hij ver wacht binnen enkele weken een beslis sing. HOOFDDORP Na de grote trainers, Van Dooyeweerd, Wagenaar en Geersen komt er volgens de ranglijsten een hele tijd niets. Voor deze drie kan men het in een jaar gewonnen geld achter de koerspaarden in de tonnen gaan tellen. Tientallen zijn er waar geen totaalbedrag boven de honderdduizend gulden de stallen in wordt gereden. Maar ook zonder aan de top te staan kun je een plezierig leven hebben als trainer. En dat plezierige leven heeft ongetwijfeld Jan de Leeuw (44). Omdat hij een vrij opgeruimd man is, heeft hij het bepaald niet makkelijke begin van zijn leven rustig genomen voor wat het was om pas op een leef tijd waarop de meesten al een tijdje meedraaien als trainer, die rijen binnen te stappen. Hij was toen veertig. Rijder was hij al veel eerder maar wil je kunnen zeg gen: dit is mijn zaak, hier staat mijn handel en ik hoef geen orders meer af te wachten, dan zit je als trainer veel beter. Jan de Leeuw heeft een soort popu lariteit bij het publiek op de banen die in deze tak van sport te weinig voor komt. Als hij wint en een ererondje maakt lacht en klapt het publiek. En geen uit-lachen, maar gewoon lachen, omdat iedereen hem zijn winst van harte gunt: „Sportieve vent en hij kan de centen best gebruiken". Ja, wie kan de centen niet gebruiken? Elke winnaar is blij met zijn prijs, maar bij De Leeuw zié je zijn blijd schap en zijn trots. Want wat hij be reikt is ontworsteld aan vele negatieve factoren. Een jaar of wat geleden hij was achterin de dertig zat hij nog in een onbewoonbaar verklaarde woning in Zwanenburg. Paard in de keuken, paard in de kamer. „Evengoed was alles wel netjes enzo, maar met een gezin (vrouw, drie zoons, een dochter) is het toch langdurig behelpen geweest". Nu zit De Leeuw in een pracht van een hoeve, kraakhelder, uitermate ruim met vele stallen en een zeer uitgebreide hooizolder. Achter het huis is een trai- ningsbaan, royaal, zoals het er daar buiten Hoofddorp alles zo royaal uitziet in zijn haast kale ruimte. De Leeuw is een goedmoedig man. De scherpte die zo vaak degene kenmerkt die het niet makkelijk had bij zijn eer ste schrede ontbreekt bij hem. „Ja, er is veel haat en nijd, maar waarom? Als we het allemaal eerlijk en netjes doen, is er voor iedereen brood". Nu is dat brood voor hem misschien iets moeilijker te verdienen dan voor de gemiddelde trainer-pikeur want De Leeuw heeft een goede naam voor slechte paarden. Als er een is bij een trainer die veel tijd vergt omdat hij „een gekkenhuis" is of omdat hij op een of andere ma nier in de kreukels is geraakt, dan mag men nog wel eens zeggen: Laat De Leeuw 't maar proberen. En De Leeuw haalt er dan vaak onvermoede krachten uit. Met behulp van een expert-smid. Dezelfde als Van Dooyeweerd heeft. Met zo'n allegaartje kom je meestal niet in aanmerking voor de grote prij zen, maar dat schijnt De Leeuw nauwe lijks of niet te deren. Hij heeft één hele beste op stal: El Hadie. Verdiende in zijn vijf koersjaren een goede tach tigduizend gulden, waarvan een groot deel onder de hoede van De Leeuw. „Toen dat paard bij 'n andere trainer gehaald moest worden wilde ik dat niet doen eigenlijk. Ik wil niet een ander zijn brood uit de mond halen. Ik zal ook nooit om een paard vragen". El Hadie heeft wel grote koersen ge wonnen want hij werd van een uiterst lastig heer tot een best koerspaard. Hij is het pronkstuk van de dertig die De Leeuw in zijn stallen heeft. Zelfge bouwde stallen, afgewerkt alsof hij een timmerman is. Maar bij de vele ambachten die hij had is juist dit niet aanwezig. Zijn vader was min of meer paarde- man: min omdat hij zelf nooit in een koers reed, méér omdat hij wel een vergunning had. Na de oorlog dook Jan de Leeuw een tijdje in het wielrennen (De Bataaf, Halfweg) om toen te mer ken dat de paarden hem toch nog meer interesseerden. De eerste keer dat hij in de prijzen vierde in Alkmaar reed, kwam hij trots als een pauw in de kleedkamer. Jan de Vlieger meldde toen juist dat men Soprana^M, het paard in kwestie met een heel klein staartje, beter achter de oren had kunnen couperen... Dat schokte hem net zo als de keer dat, toen hij Witvoet bescheiden klasse kwam halen, iemand hem de welge meende raad gaf geen tijd te verdoen, maar dat paard meteen naar het slacht huis af te voeren. „Zoiets is het laatste wat ik doe". En De Leeuw vond de re medie tegen een „stukgetrokken" mond om vervolgens zeventien keer met Wit voet te winnen. Op het ogenblik heeft De Leeuw naast veel jong spul de veteraan Alchimist. Die moest zijn'record een verplichte kilometertijd voor oudere paarden nog lopen in november. Het lukte. Al chimist ziet er weer best uit en heeft in Jan de Leeuw met El Hadie, een paard dat veel haver, en voor zijn trainer veel brood verdiende. een paar maanden ook een paar dui zend gulden verdiend. Hetgeen iedereen langs de baan dan weer leuk vindt. Want als er eens een paard met drie benen de koers in moet, dan weet ie dereen dat juist dat dier wel bij Jan de Leeuw in training zal komen. Niettemin: hij zoekt het de laatste maanden ook wel eens over de grens: eind december wonnen El Hadie en Al chimist met hem in Mönchen/Gladbach. Heinchen heeft toen de Sieger toege zongen. Op 10 februari gaat El Hadie het op Sterrebeek, onder Brussel probe ren in de Belgische Winterprijs.

De Vallei | 1970 | | pagina 17