Veenendaals dagblad SNELSTE I MOTOR I I OPDE I RAI. Buiten Intern appèl van maandag kansloos Israëliërs slaan hard tegen Egypte terug Degrelle op vlucht voor Spaans arrestatiebevel AUTO'S Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Dr. Jonckheer niet als gouverneur naar Antillen maar hij geeft het nog niet op Koningin zal Carlos ten doop houden Burgervader haalt man terug uit inrichting W rnmrn 5 TM 15 FEBRUARI D'66 VOELT WEINIG VOOR SAMENDOEN MET V.V.D. Onbekende slaat man neer en steekt diens auto in brand Dinsdag a.s. in Lignières: Russen maken kunstmanen zelf kapot Grote spanning in Derry Werkloosheid nu 2 procent Op de vijfde mei een vrije dag Theodorakis aan pers „getoond" Sociaal gevogelte DEN HAAG De gevolmachtigd minister voor de Nederlandse Antillen, dr. E. Jonckheer, gaat niet als gouverneur naar de Antillen. De ministerraad van het koninkrijk zal de Koningin adviseren de benoeming van dr. Jonckheer ongedaan te maken. IN BEROEP ADVISEUR „KOLONIAAL" Ned. „boterschip* naar Calais opgebracht Dronken man pikt pistool mee uit politiebureau Belgische verrader ging te ver OP AANDRANG VAN DORPS BE WONERS Duitse bisschoppen voor celibaat Verbazing over Belgische I) AF-vestiging fl -oa Onbestendig met sneeuw en regen Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4.40 p.m.. 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. J Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 7 FEBRUARI I970 - 44e JAARGANG no. 32 CONFLICT BINNEN DE KONINKRIJKSREGERING ttlHHIHIIMHHIMlIHHMMMHmMIIMIMMIItlllUltMnHllttHHHHIMItf,. z Dr. E. JONCKHEER SOESTDIJK Koningin Juliana zal dinsdag haar jongste kleinzoon, prins Carlos, ten doop houden. De zoon van prinses Irene en prins Carel Hugo zal worden gedoopt in de privé-kapel van het kasteel Lignières dat eigendom is van de familie De Bour- bon-Parma. De plechtigheid begint 's morgens om tien uur. De doopplechtigheid zal worden ver richt door kardinaal Lefebvre, die paus Paulus zal vertegenwoordigen. Peetva der van het jonge prinsje is zijn groot vader prins Xavier, de vader van prins Carel Hugo. Dat is gisteravond duidelijk geworden nadat de Koninkrijksregering zich enke le uren op de precaire zaak van dr. Jonckheers gouverneurs benoeming had be raden. De heer Jonckheer woonde het beraad bij. Om deze kwestie ontstond het eerste conflict binnen de Koninkrijksregering. ATan de koloniekraaien of roeken, E E die de razzia's overleven, wor- E den de kleintjes met graan en in- sekten gevoerd ongeveer half- om-half en wanneer de gemeen- schap zich enigszins vredig en on- E gestoord kan ontwikkelen, zijn ze j tegen midden mei in staat hun ou- E E ders naar akkers, wei- en hooiland te vergezellen. Na de graanoogst vinden we oud en jong op de stop- E pel, waar honderdduizenden korrels nutteloos achterbleven. Men heeft aangenomen, dat veel roeken onge- i veer het hele jaar van graan leven, terwijl andere zich niet te versma- den helpers tonen bij het verdelgen i van sthadelijk klein gedierte, (ook muizen) maar het dunkt mij een E E heksentoer, de schaal der gerechtig- l heid niet naar de ene of de andere j kant te doen doorslaan. In Enge- E 5 land groeien zij in de ondeugd van I nestberoving, vooral van patrijzen j en fazantenlegsels in het jachtveld, E dat ze als boskraai'en systematisch afzoeken, evenals fazanteriën. Dit vederwild wordt tot en met vertroe- E 1 teld, zodat de natuurlijke afweer- E E instinkten verslappen en hun slim- me belagers, die van alle kermis- sen thuis zijn, zich zodoende meer E E en meer tot plunderaars van de ge- l makkelijk te vinden nesten ontplooi- z en. Andere bodembroeders, die mij nader aan het hart liggen dan het E verwende gekoesterde veerwild, E kunnen evenzeer door roeken in het nauw komen, zoals kuikens van kor- E hoenders, kieften en wulpen, jonge E E piepers, leeuweriken enz. De roeken E vormen weliswaar een boeiend ele- E ment van het landschap, doch ze E E mogen er niet ten koste van sommi- i ge andere figuren, die ons dierbaar E zijn, in domineren. Niettemin blij- ven zij onze meest agrarisch inge- E stelde kraaivogelsde zwarte en r bonte, alsook de ekster en de gaai z doen heel wat meer schade. De Nederlandse ministerraad en de gevolmachtigd minister voor Suriname, dr. J. D. V. Polanen. bleken het er over eens te zijn, dat de benoeming van Jonckheer ongedaan moet worden ge maakt. De Nederlandse en Surinaamse mi nisters vonden de benoemde gouverneur politiek te veel gebonden. Zij menen, dat de heer Jonckheer niet zou kunnen re kenen op de steun van de overgrote meerderheid van het Antilliaanse volk. Zij hielden aan hun standpunt vast, hoewel het Antilliaanse kabinet op minister Nita van het Arbeidsfront na had laten weten achter de benoeming van dr. Jonckheer te staan. Dat gaf de gevolmachtigd minister de ruggesteun om zich in de vergadering te verzetten tegen het Nederlands-Surinaamse stand punt. Maandag hoopt premier De Jong al het bij voorbaat kansloze zgn. intern appel te houden dat dr. Jonck heer namens zijn regering tegen de in trekking van zyn benoeming heeft ge vraagd. Die beroepsmogelijkheid stond open krachtens artikel 12 lid 2 van het Ko- ninkryksstatuut. Premier De Jong wil dit appel maan dag houden en onmiddellijk daarop aan sluitend weer de ministerraad van het Koninkrijk bijeenroepen. De voltallige raad moet het besluit van de appelraad formeel bekrachtigen. Veranderingen kunnen daarin niet worden aangebracht. De appelraad zal voor de kwestie- Jonckheer bestaan uit premier De Jong, de ministers Bakker (voor de West) en Polak (justitie), de Surinaamse gevol machtigd minister dr. Polanen en diens Antilliaanse ambtgenoot dr. Jonckheer. Minister Polanen kreeg gisteravond van zijn regering volmacht om de appel raad bij te wonen en het Nederlands standpunt in de zaak-Jonckheer te blij ven steunen. De Surinaamse minister raad beraadt zich nog over de vraag of voor de appelraad nog een adviseur naar Den Haag zal worden gezonden. Premier Petronia van de Antillen zal zeker een adviseur zenden. Hij wilde gisteravond in zijn kabinet nog over leggen wie naar Den Haag zal komen. Van het tijdig arriveren van de advi seurs uit de rijksdelen hangt af, of de appelraad maandag bijeen zal kunnen komen. In geval van noodzakelijk uit stel zal de raad onmiddellijk na aan komst van de adviseurs bijeenkomen. In Den Haag is men er van overtuigd, dat het beroep van dr. Jonckheer tegen de intrekking van zijn benoeming tot gouverneur in de appelraad zal worden afgewezen. Zeker nu Suriname heeft besloten mee te doen aan het beraad. In Den Haag is men er daarom van overtuigd, dat de Antilliaanse regering dr. Jonckheer opdroeg in appel te gaan om redenen van binnenlandse politieke aard. De heer C. D. Kroon, voorzitter van de Democratische Party, heeft op het bericht, dat het kabinet de benoeming 7 febr. '70 A. B. WIGMAN DEN HAAG Het hoofdbestuur van D '66 voelt niet veel voor een sa menwerking met de VVD, zoals dat door het Liberaal Beraad van deze partij is voorgesteld. In een verklaring wordt gezegd, dat tegenover de WD eenzelfde hou ding wordt aangenomen als tegenover een progressief akkoord met de Partfl van de Arbeid. De politieke vernieu wing kan niet met de bestaande par tijen worden bereikt. Het hoofdbestuur van D '66 betwij felt of er een grote programmatische overeenkomst tussen D '66 en de WD bestaat. Vooral omdat er op kernpunten verschillen van inzicht le ven. Die kernpunten zijn: staatsrecht, de buitenlandse politiek, de vrijheids rechten en de sociaal-economisehe politiek. van dr. E. Jonckheer ongedaan wil ma ken, de volgende verklaring tegenover het ANP in Willemstad afgelegd: „Ik vind dat de daad, die Nederland nu stelt, je reinste kolonialisme is. Dit betekent de weg terug en dat zal door mijn partij niet worden aanvaard. We zullen het met alle middelen die bin nen ons bereik liggen, aanvechten." De heer Kroon sloot de mogelijkheid van een demonstratie ,'pro-Jonckheer" niet uit. Hij herhaalde dat alle middelen zul len worden gebruikt om dit „kolonialis tisch" besluit om het K.B. in te trek ken, ongedaan te maken. NEW YORK Volgens de New York Times heeft de Sovjet-Unie een kunst maan gebruikt voor vernietiging in de wereldruimte van twee andere Rus sische kunstmanen. De kunstmanen Kosmos 249 en Kos mos 252 zouden in hun banen om de aarde zyn vernietigd door de kunstmaan Kosmos 248, die zestien maanden gele den werd gelanceerd. Van Russische zijde is hierover nooit iets bekendgemaakt. Het feit dat er iets mis is gegaan met de Kosmos 249 en de Kosmos 252 is bekend. Het vermoeden dat die twee opzettelijk werden vernie tigd en dat het vernielwerk zou zijn gedaan door de Kosmos 248 is nieuw. Dat vermoeden is geuit door een Britse ruimtevaartdeskundige, dr. Geoffrey E. Perry. De mogelijke juistheid van de theorie van dr. Perry is door de Ame rikaanse rijksdienst voor luchtvaart en ruimtevaart (NASA) niet tegengespro ken. Het is op het hoofdbureau van NASA bekend dat de kunstmaan Kos mos 249 in oktober 1968, enkele dagen na de lancering in de wereldruimte uit een spatte. De Kosmos 252 spatte onge veer twee weken na de datum van zijn lancering, november 1968, uiteen in de wereldruimte. De New York Times tekent hierbij aan dat de Amerikaanse luchtmacht jaren geleden een kunstmaan voor het verrichten van opruimingswerk in de wereldruimte had ontworpen, maar nooit toestemming had gekregen zo'n kunst maan te bouwen en in een baan om de aarde te gaan gebruiken. w LONDONDERRY (Noord-Ierland) Vrydagavond is het in Londenderry tot verscheidene incidenten gekomen tussen katholieke demonstranten en Britse mi litairen, die daar gedetacheerd zyn om de orde te handhaven in deze Noord- ierse stad. waar zich in de afgelopen tijd herhaaldelijk ernstige botsingen tussen katholieken en protestanten heb ben voorgedaan. De militairen waren genoodzaakt zich onder een hagel van stenen terug te trekken. Verscheidene winkelruiten gingen aan scherven. Ongeveer driehonderd betogers voor gelijke rechten voor de protestantse be volking van Londonderry, trokken na 'n bijeenkomst waar predikant Ian Paisley het woord voerde, de stad in en wierpen stenen door de ruiten van winkels. Mi litairen deden een beroep op de betogers naar huis te gaan, maar zij werden met stenen bekogeld en moesten zich terug trekken. Twee personen zouden zijn ge arresteerd. Kort na middernacht meld de een militaire woordvoerder dat de rust was teruggekeerd. CALAIS De Franse justitie heeft gisteren de Nederlandse vrachtboot „Ilolchart" opgebracht en met twee sleepboten naar een hoek van de haven van Calais geleid. Douane-personeel van deze Franse havenstad had in de nacht van 25 op 26 januari bij verrassing ontdekt, dat clandestien dertien ton boter door- de Nederlandse boot was aangevoerd. Ze slaagden er toen niet meer in de boot aan de ketting te leggen. VEENDAM Op Kibbelgaarn in Veendam is gisternacht de 32-jarige Hendrik Heikens vlak bij zyn woning door een nog onbekende man vrij ern stig aan het hoofd gewond. De heer Heikens kwam met zijn auto terug uit Meeden. Bij de bewaarplaats voor pootaardap- pelen van zijn vader zag hij een man staan. In de veronderstelling dat het zijn vader was, omdat uit deze bewaarplaats reeds enkele keren pootaardappelen wa ren gestolen, stapte hij uit zijn auto. Hij zei enkele woorden tegen de man en werd toen zonder pardon neergeslagen. Zijn auto, die hij op een ruilverkave- lingsweg had laten staan, bleek later in brand gestoken te zijn en is totaal uitge brand. Dit is de snelste motorfiets op de komende RAI-tentoonstelling van tweewielers, namelijk de drie- cilinder-tweetactraces van Kawa saki. De motor heeft een topsnel heid van 245 km/u. en de prijs van ruim veertienduizend gulden is er dan ook naar. Het zusje van de coureur Paul Lodewijkx laat hier even zien, dat de motor een pret tige zit heeft. GRONINGEN .zHet was een gein»- Ije", verklaarde de 36-jarige sloper K. K. uit Martenshoek (by Hoogezand) tegen over de Groninger politie. De man was onder invloed donderdagavond het po litiebureau binnengestapt en had onop gemerkt een pistool weten mee te nemen. Vanuit verschillende cafés in de bin nenstad kreeg de politie meldingen over een l*e/.oeker, die met een pistool speel de. Kort daarop kon de recherche de man op straat aanhouden. TEL AVAV Israëlische straaljagers hebben gisteren in de Golf van Suez een Egyptische mijnenlegger in de grond ge boord. Dit gebeurde als wraak omdat in de Israëlische haven Eilath twee schepen tot zinken waren gebracht door Egyptische kikvorsmannen. Een Egyptische woordvoerder heeft meegedeeld dat het door Israëlische vliegtuigen tot zinke'n gebrachte schip slechts het 130 ton metende bevoorra dingsvaartuig „El Minia" was. De be manning is gered, maar bij een aanval op de havens Hurgada en Safaga ten zuiden van Suez zijn vijf havenarbei ders gewond. Twee neergeschoten Is raëlische vliegtuigen stortten in zee. Een vlieger is aan zijn parachute op land terechtgekomen. Een Israëlisch reddingshefschroefvliegtuig moest voor het hevige Egyptische luchtdoelgeschut wijken, aldus de Egyptische medede ling. „Dit is absoluut niet waar. Geen van onze vliegtuigen wordt vermist", aldus een Israëlische woordvoerder naar aan leiding van berichten uit Caïro als zou den twee Mirages zyn neergeschoten. Volgens een Israëlische bekendmaking vielen er geen slachtoffers bij het zin ken van het schip in de haven van Ei lath. De Egyptische mijnenlegger die de grond werd ingeboord, was er een van de klasse T-34. Deze schepen hebben ge woonlijk een bemanning van tachtig koppen volgens de Israëliërs. Israël nam bovendien wraak door een uitgebreide luchtactie. Jachtbommen werpers voerden zes uur lang aanvallen uit op Egyptisch grondgebied, waarbij MADRID De Spaanse justitie heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen Lcon Degrelle (63), de Belgische oud-nazilelder, die sinds de Tweede Wereldoor log in Madrid woont. de doelen dieper in het land lagen dan ooit sinds de zesdaagse oorlog in 1967. Twee officieren van het waarnemers korps van de Verenigde Naties zijn vrij dag licht gewond geraakt bij een Egyp tische luchtaanval op Israëlische stel lingen aan het Suez-Kanaal, aldus een Israëlische officier. Hun namen zijn majoor Lithner, een Zweed, een kapi tein Kimmo Lethosuo uit Finland. IIEERENVEEN Onder dwang van de bevolking van het Friese dorp Tjalle- berd, heeft de burgemeester van Heeren veen de zestigjarige hoefsmid Sipke Fa- ber, die op advies van een arts en een kantonrechter naar een psychiatrische inrichting in Kraneker moest, weer te ruggehaald. Tjallcberd ressorteert on der Heerenveen. In Tjalleberd was gisternacht deining ontstaan toen de man werd weggebracht. De bevolking was het hier helemaal niet mee eens, en nam zelfs een dreigende houding aan tegenover de familie Klu- wer, bij wie de heer Faber inwoonde. Er is nu een oplossing gevonden: Sip ke Faber komt in de kost bij J. de Wit en alle huisvrouwen van het dorp heb ben besloten bij toerbeurt daar het huis houden te verrichten. KEULEN Zestien r.-k bisschoppen in de Westduitse deelstaat Noordrijn- land-Weslfalen hebben zich vrijdag in een verklaring voor handhaving van het priestercelibaat in de kerk uitgesproken. Zij lieten weten eensgezind achter de verklaringen van Paus Paulus over deze kwestie te staan. De bisschoppen wezen er in dit verband op dat de Duitse gees telijkheid zich op 28 december 1968 ten gunste van de celibaatbesluiten van het tweede Vaticaans concilie heeft uitge sproken en verklaarden „wij staan nog steeds achter dit besluit". Zij zeiden als „nabuurbisschoppen" van de Nederland se kerkprovincie van vele kanten om een uitspraak verzocht te zijn. Ter toelich ting van hun standpunt hebben de zes tien bisschoppen tien stellingen aan hun verklaring toegevoegd. Daarin wordt o.a. naar voren gebracht, dat'de celibaats- crisis innerlijk met de priestercrisis, de kerkcrisis en de geloofscrisis samen hangt en niet mag worden geïsoleerd. Evenals de roeping tot het priesterambt is ook de roeping tot het celibaat een genadige verkiezing door Jezus Chris tus, aldus de kerkvaders. DEN HAAG Eind januari waren 59.300 mannen zonder werk. Dit be tekent twee procent van de afhanke lijke mannelijke beroepsbevolking. Vorig jaar januari bedroeg het aantal werke lozen 65.100. Het aantal werkloze vrou wen is teruggelopen van 7.800 tot 7.300. De grootste werkloosheidspercen tages komen voor in Drente, Friesland en Groningen. Tegenover het aantal werklozen stond eind januari een totaal van 72.800 vaca tures voor mannen bij de arbeidsbu reaus. Dat is 18.800 meer dan een jaar geleden. Het bedrijfsleven had daar naast plaats vobr 31.900 vrouwen of vijf duizend meer dan vorig jaar. DEN' HAAG De 25ste verjaardag van Nederlands bevrijding van de Duitse bezetting, 5 mei, is een officiële vrjje dag, zo heeft het kabinet gisteren bevestigd. De Stichting van de Arbeid had de ministerraad geadviseerd de vijfde mei alle werknemers een vrije dag te geven met behoud van loon. Waarom er tegen hem een arrestatie bevel werd uitgevaardigd is niet bekend. Belgische verzoeken om zijn uitlevering werden tot nog toe door Spanje altijd afgewezen. Degrelle werd na de oorlog in België bij verstek ter dood veroordeeld wegens landverraad en collaboratie met de Duitsers. In 1945, na de nederlaag van de Duitsers, vluchtte hij met een vlieg tuig naar Spanje. Hij maakte er een noodlanding op een strand in de nabij heid van San Sebastian. Onder de naam Juan Martinez woon de hij jaren in Madrid. Hij mocht zich wegens zijn status als vluchteling daar niet met politiek bemoeien. Vorig jaar echter publiceerde hij in een Madrileens dagblad zijn memoires. Drie weken ge leden legde hij opnieuw politieke ver klaringen af in een Spaanse krant. Uit betrouwbare bron in Madrid is vernomen, dat Degrelle het land zou hebben verlaten. Het hem door de Spaanse regering verleende asiel zou zijn ingetrokken, omdat Degrelle door publikaties herhaaldelijk in strijd heeft i gehandeld met de bepalingen dat hij zich niet met politieke activiteit mocht bezighouden. GRONINGEN De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer zal de mi nister van Economische Zaken nadere opheldering vragen over de voorgeno men vestiging van de DAF in België. Fractievoorzitter drs. J. den Uyl kon digde dit gisteren aan tgdens een werk bezoek in Veendam. „De staat neemt voor f 64 miljoen in de DAF deel. Waar duidelijk structurele tekorten in andere gebieden van het land bestaan, moet de motivering van de DAF voor een vestiging in België sterk zijn. Ik vind het merkwaardig, dat zoiets zonder een behoorlijke toelichting van de minister kan geschieden", aldus drs. Den Uyl. Hij ried de bestuurscommissie Noor den des lands en de provinciale bestu ren aan zich hierover onmiddellijk met de regering te verstaan. De plannen van de DAF omvatten één fabriek en niet twee, zoals wij gisteren vermeldden. OROPOS Buitenlandse journalisten zijn vrijdag in staat gesteld de componist Mikis Theodorakis gade te slaan in het gevangenenkamp in Oropos. Dit om het gerucht te ontzenuwen dat hij ziek naar een militair hospitaal zou zijn gebracht. De gevangene was onkundig van de aanwezigheid van de journalisten. Hij keek naar andere gevangenen. De jour nalisten moesten tot op 10 meter blijven en niet spreken. Er waren 91 gevangenen in het kamp, allen „communisten" volgens een func tionaris. Theodorakis componeerde veel en dirigeerde 's avonds een koor van ge vangenen. ADVERTENTIE De Egyptische dictator overste Nasser en de Jordaanse koning Hoessein tijdens besprekingen in het Koebbek-paleis in Cairo tijdens een Arabische bijeenkomst. O* dagelijks geopend van 10-17uur en 19-22 uur zaterdag en zondag K)-l7 uur toegang 13.50 a AMSTERDAM spéciaal T rein - T ocgaiig - biljet met 3x reductie verkrijgbaar aan ca. 140 NS-stations (Van onze weerkundige medewerker) Afgezanten van een orkaande- i pressie bij IJsland zullen het weer dit weekeind in Nederland beder- ven. Zij voeren neerslag aan; eerst sneeuw, vervolgens regen, en later wellicht weer een sneeuwbui. De zuidwesten wind wordt opgejaagd tot krachtig of hard. De tempera- tuur loopt overdag niet veel hoger op dan vrijdag, maar de nachtelijke minima komen wel op een wat ho- i ger plan en vorst is tijdelijk on- waarschijnlijk. Men moet rekening houden met de mogelijkheid van gladde wegen. I z In Denemarken is gisteravond ge- l waarschuwd tegen zware sneeuw- l verstuivingen.

De Vallei | 1970 | | pagina 1