KANKER PAVILJOEN Nieuwe opzet van de Co-op Bankier uit kritiek op girodienst PTT ROLINCO OVER DE INFLATIEBESTRIJDING Voedings- en genotmiddelen beurs overzicht ,*fcp"g?BMrTw^Ha^g>''i'r'> G 'i iT"rTTT Hp WÊÊÊ General Motors boert achteruit Uitbreiding van Philips Winterswijk Bij opening filiaal Boerenleenbank Wageningen Computers en mammoet- tankers Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel Nettowinst van Elsevier 15 pet. hoger Ballast-Nedam 20 dividend Beurs onder druklening PILOOT STORM TEKKO TAKS Versterking samenwerking BEURS MOET GEEN VERWACHTINGEN KOESTEREN Internationale Vakbeurs I Pagma 2 ZATERDAG 7 FEBRUAR, 19/0 wssgnBsisais^* aan 92 Doe je beschermende pak ga de stoom in. Akkoord? Doe je beschermende pak aan en ga de stoom in. Akkoord? „Goed," zei ik. „Als het moet, dan moet het! Het was voor de oorlog, we de sleutels van zijn kantoor zou moeten overdragen maar ,eens\ niet op dit moment. Hij was niet bang om ,eens' dood te gaanhij was bang om nü dood te gaan. Hoe zal het zijn? Wat zal er daarna gebeuren? Hoe zal het leven zonder mij verdergaan? Hij had medelijden met zichzelf als fff- hij zich het doelbewuste, energieke hes taan dat hij geleid had voor de geest haalde; een schitterend leven, zou je haast kunnen zeggen, platgeslagen door dit rotsblok van een tumor, dit ding dat blijven nog lid van de Partij," zeiden ze, zo in strijd was met zijn leven en dat „maar we maken onderscheid tussen zijn geest weigerde als onvermijdelijk te en jullie en de massa. Een aantekening in erkennen. de registers van de ,komendatura' is één De dood, wit en onpartijdig een ding, maar Partijrechten zijn Partijrech- laken, lichaamloos en leeg liep ten; dat is heel iets anders. Jullie zullen voorzichtig, geluidloos, op pantoffels geen belangrijke betrekking mogen naar hem toe. Hij had Rusanov bekleden, maar jullie zullen als gewone beslopen en hem onverhoeds gegrepen, hadden een nauwkeurig tijdschema, het werkers het voorbeeld moeten geven." Hij was niet alleen niet in staat ertegen moest gebeuren. Ik dus de stoom in en Zo zat dat." te vechten; hij kon er niet over denken, deed het; een werk van zowat anderhalf „Nu, ik weet het niet," zuchtte een besluit nemen of erover praten, uur... Hoe had ik kunnen weigeren? Ik Rusanov. Hij verlangde ernaar zijn Zijn komst was onwettig en er was had altijd bovenaan de erelijst van de oogleden te kunnen sluiten. Praten was geen reglement of instructie waarmee fabriek gestaan." erg moeilijk. Rusanov zich kon verdedigen. Rusanov, die geluisterd had, keek Zijn tweede injectie, eergisteren, had Hij was zo zwak geworden, dat hij hem waarderend aan. „Een daad, zou ik niets geholpen. Zijn tumor was niet zijn sociale belangstelling voor wat er in zeggen, een Bolsjewist waardig," was kleiner of zachter geworden, maar de zaal gebeurde verloren had. Een van zijn oordeel. drukte nog altijd als een ijzeren vuist de laboratoriummeisjes was vandaag op „Ik ben ook Partijlid." Federau van onderen tegen zijn kin. Hij lag daar zaal gekomen om de verkiezingslijst op glimlachte nogmaals tegen hem, flauwer heel zwakjes, in afwachting van het te maken (zelfs hier waren ze zich aan en bescheidener nog dan de eerste keer. delirium dat hem na de derde injectie 't voorbereiden op de verkiezingen). Ze „Dat was je, bedoel je," corrigeerde zou folteren. Hij en Kapa waren het haalde de paspoorten op. Iedereen Rusanov hem. (Geef ze een schouder- erover eens geworden dat hij na de leverde een paspoort of een certificaat klopje en ze steken meteen de kop op.) derde injectie naar Moskou zou gaan, van een collectieve boerderij in, behalve zei Federau heel maar hij had al zijn energie voor de Kostoglotov, die er geen had. Natuur- strijd verloren. Hij was er zich nog maar lijk was het laboratoriummeisje ver net van bewust geworden wat het baasd. Ze bleef maar om zijn paspoort zeggen wil gedoemd te zijn. Drie vragen en de onbeschaamde kerel was analyseren, met hen te redetwisten of injecties of tien, hier of in Moskou, wat ruzie gaan maken. Ze hoorde de hen op hun plaats te zetten. Zijn eigen deed het ertoe? Als de tumor het niet fundamentele politieke feiten te weten: leven was tragisch genoeg geweest; maar wilde opgeven was er niets aan te doen. dat er verschillende categorieën banne- als hij complete volstrekte nonsens Natuurlijk betekende een tumor niet lingen zijn. Waarom belde ze dat-en-dat hoorde, moest hij die aan de kaak noodzakelijk de dood; hij zou kunnen nummer niet op om erachter te stellen. De geoloog lag verdiept in zijn blijven en hem misvormen of tot een komen? Wat hem betreft, had het boeken. Rusanov's stem was zwak, invalide maken. Pavel Nikolayevich had recht om te stemmen, dat wil zeggen in zacht, maar volmaakt duidelijk (hij wist tot gisteren de tumor echter nog niet principe, maar als het ergste gebeurde dat ze allemaal hun oren zouden spitsen rechtstreeks in verband gebracht met de zou hij misschien helemaal niet stern en naar hem luisteren) toen hij zei: dood; dat was toen Kostoglotov, die al men. die medische boeken had gelezen, aan Op 't laatst drong het tot Pavel iemand was gaan uitleggen hoe een Nikolayevich door tussen wat voor tumor zijn vergif door het lichaam dievenbende hij hier in de kliniek verspreidt en- daarom dus niet mag terecht was gekomen en met wat voor blijven zitten. soort mensen hij de zaal deelde. En Pavel Nikolayevich voelde zijn ogen deze schavuit had de onbeschaamdheid prikken. Hij merkte dat hij de dood zich ertegen te verzetten dat het licht niet helemaal van zich af kon zetten, werd uitgedaan, opende het raam Natuurlijk was van doodgaan geen wanneer hij daar zin in had, gaf zich sprake, maar je moest er niettemin tegenover de chef-arts uit voor pionier rekening mee houden. Gisteren had hij, en had zelfs geprobeerd de nog op de benedenverdieping, met eigen onaangeraakte, maagdelijke krant vóór tiusanov vertrok zijn gezicht. Het ogen een pas geopereerd geval gezien, Rusanov open te slaan. Pavel Nikolaye- reken kostte hem moeite. met een laken over het hoofd getrok- vich's eerste gevoel was juist geweest: ,Dan moeten ze een fout gemaakt ken. Hij begreep nu wat de verpleeg- zó'n soort man was het, die Boeven- bben. Ze hadden haast, het was hulpen bedoelden als ze onder elkaar tronie. tuurlijk een warboel. Je kunt hem nu zeiden: „Deze zal wel gauw onder het Een mist van onverschilligheid om- 4iaar beter zelf inleveren." laken liggen." Dat was het dus. We hulde Pavel Nikolayevich. Hij had geen „Nee, dat doe ik niet." Federau was denken altijd aan de dood als aan iets energie genoeg om de Boeventronie te een verlegen man, maar dit keer hield zwarts, maar alleen de voorbereidende ontmaskeren. Zelfs die dievenbende hij voet bij stuk. „Ik heb mijn kaart al maatregelen zijn zwart. De dood zelf is stootte hem op de een of andere manier meer dan dertien jaar, dat staat vast. We wit. niet langer af. Het witte, omhullende zijn voor de districtscommissie gebracht Aangezien de mens sterfelijk is, had laken doemde voor hem op. en ze hebben alles uitgelegd. „Jullie Rusanov altijd geweten dat ook hij eens (wordt vervolgd „Ik ben het nog, rustig. Rusanov was niet in de stemming om het leven van andere mensen te „Dat kan niet waar zijn. Je bent een Duitser, is het niet? „Ja." Federau knikte. Het feit scheen hem verdriet te doen. ,,Nu dan?(Ik heb het duidelijk genoeg gemaakt, maar toch wil hij niet toogeven.) „Toen ze jullie allemaal in ballingschap hebben gevoerd moeten ze jv ie je Partij-kaarten hebben afgeno- n „Nee, dat hebben ze niet gedaan." Federau schudde zijn hoofd. wjmmms mwm 4344. In de maalstroom van de voorbij razende storm was de lucht zó hevig bewogen, dat de flivver als een kermisattractie te keer ging. Niet alleen werd het Arend onmogelijk gemaakt om op de been te komen, maar hij kon ook de stuurinrichting niet naar behoren bedienen. Met het gevolg, dat de zwabberende machine zich met grote vaart regelrecht in de zwiepende boom kruinen boorde. Onze piloot kneep onwillekeurig de ogen dicht, omdat hij een formidabele klap verwachtte van een of andere boomtak of stam. Wonder boven wonder remde het gebladerte de snelheid van het toe- stel zó geleidelijk af, alsof een milde reuzenhand het opving. Doch Arend wilde niet te vroeg juichen want hij besefte hoe hoog zij nog boven de begane grond waren! En inderdaad, opeens ging de horizontale be weging in een vertikaleNu verloor hij elk houvast en kon die lange val niet meer stuiten. Door het dich te bladerdak botsend van de ene tak op de andere, waarvan sommige onder het gewicht braken, tuimelde de machine naar omlaagtot de laatste ontzettende smak!! 10. Tekko raapte voorzichtig zijn boèk op, terwijl Ter ry direct de kaart greep en die openvouwde. „Laat eens zien? Wat staat er op?" vroeg Tekko en keek mee. Het bleek een oude getekende kaart van de Pa cific te zijn, met duizenden kleine eilandjes en een ge deelte van Nieuw Zeeland erop. Eén der eilandjes was met rood aangekruist, waarschijnlijk met bloed en in een hoek stond geschreven: „Dese caert is ghetekent door Schipper Bernardszoon nae het vergaen van zijn DETROIT Ofschoon er in januari van dit jaar in de V.S. 44.325 Volks wagens werden verkocht tegenover 44.991 in januari 1969 was het marktaandeel van VW in de afgelopen maand toch gestegen van 6,5 tot 7,5 voor die maand. Volkswagen, Ford, Chrysler en American Motors verkoch ten in de afgelopen maand meer auto's, ten koste van General Motors waarvan het aandeel op het geheel in januari zakte van 50,8 procent in januari 1969 tot 46,2 procent in januari 1970. Ter uitvoering van de door de alge mene vergadering van „CO-OP Neder land" in oktober J.L genomen beginsel besluiten met betrekking tot de organi satiestructuur, heeft de op 30 januari gehouden algemene vergadering de nieuwe statuten van .CO-OP Nederland' vastgesteld. Door deze statutenwijziging is de mo gelijkheid geopend voor de deelgenoten dat zijn de bij „CO-OP Nederland" aangesloten verbruikscoöperaties het bestuur aan „CO-OP Nederland" over te dragen. Hierdoor zal er één centrale directie aan het hoofd staan van de be drijven van ,CO-OP-Nederland' en deze deelgenoten. Acht van de zeventien re gionale deelgenoten hebben aangekon digd van deze mogelijkheid tot bestuurs- overdracht gebruik te maken. Het be treft de volgende coöperaties: „CO-OP Centrum", Amsterdam, „CO-OP Oost", Enscjiede, „CO-OP De Volharding", 's Gravenhage, „CO-OP Noord", Gro ningen, „CO-OP Noord-West", Leeu warden. „CO-OP Rijnland". Leiden, „CO-OP Vooruitgang". Rotterdam, „CO-OP Brabant", Tilburg. Ten aanzien van de overige deelgeno ten blijft „CO-OP Nederland" op de tot nu toe gebruikelijke wijze haar functie van centrale organisatie vervullen. De samenwerking tussen „CO-OP Nederland" en de deelgenoten wordt verder versterkt doordat de algemene vergadering ten aanzien van enkele vi tale onderwerpen die liggen in de sfeer van het bedrijfsoptreden bij gekwalifi ceerde meerderheid van stemmen bin dende besluiten kan nemen, waaraan alle deelgenoten zullen zijn gebonden. EINDHOVEN Ten behoeve van de Philipsvestiging te Winterswijk zal op een achter de bestaande fabrieksruimte gelegen terrein een nieuwe hal worden gebouwd om de toenemende vraag naar de in dit bedrijf vervaardigde verlich- tingsprodukten te kunnen opvangen. In de 1500 m2 grote hal, die men in mei in gebruik hoopt te kunnen nemen, zal de kunststoffenfabricage worden onder gebracht. De uitbreiding zal ook invloed hebben op de werkgelegenheid. Men verwacht, dat het huidige personeelsbestand van ongeveer 2êo mensen met\50 tot 75 man kan toenemen. fregat Foukje Adema, met aan boord costbaere spece rijen mitsgaeders een kist met gulden Spaansche du bloenen, vaerende op de thuisreis. De plaets der ramp spoed is gemerkt met een rood kruijs. Also gedaen de veertiende van de wonnemaand anno domini MDCXC. Daar moest Tekko even bij gaan zitten. Maar Terry sprong verheugd op en jubelde: „Stel je voor! Een kist met goud die zo maar op ons ligt te wachten. Kom op! We gaan hem halen en samen delen!" WAGENINGEN Mr. Ph. C. van Campen algemeen directeur van de Co- operatieve Centrale Boerenleenbank \eeft bjj gelegenheid van de opening van een nieuw filiaal (de Veluwezoom) te Wageningen kritiek geleverd op de PTT. De girale salarisbetaling is aan een versnelde ontwikkeling bezig, maar de over heidsinstellingen kunnen deze ontwikkeling nauwelijks volgen, zo zei h(j. Enerzijds worden opdrachten van banken bestemd voor de tegoedschrij- ving op 'n rekening van de Postchèque- en Girodienst prompt uitgevoerd maar anderzijds moet het onverklaarbaar worden geacht dat de Postchèque- en Girodienst aan de banken remises wei gert voor ter betaling ingezonderl giro- TOKIO De Japanse scheepsbou wers zullen gezamenlijk een computer programma ontwikkelen voor het ont werpen en bouwen van mammoettan kers. Het project zal twee jaar in beslag nemen en ongeveer 833.000 dollar kosten. De plannen voor stroomlijning van de scheepsbouw door het gebruik ma ken van computers zijn bespoedigd door het succes dat in de Duitse scheepsbouw met computers is bereikt. betaalkaarten dus van bankwege zelfs indien door de banken tegoed- schrijving wordt gevraagd op hun eigen postrekening bij de Postchèque- en Gi rodienst. Een vlot giraal betalingsverkeer kan slechts dan worden bevorderd indien alle daaraan deelnemende partijen er van afzien te trachten als het ware hun eigen giraal circuit te monopoliseren. De Postchèque- en Girodienst echter is volgens de heer Van Campen een on derdeel van de PTT. In zijn totaliteit met alle consequenties van winsten en verliezen door de uitoefening van ook andere bezigheden nl. postvervoer, tele graaf en telefoon. De Postchèque- en Girodienst moge winsten maken, maar zij gaan op ln de totale resultaten. De Postchèque- en Girodienst en de Rijks postspaarbank moeten volgens de heer Van Campen worden losgekoppeld van de overige bemoeienissen van de PTT. Er bestaat tussen de particuliere banken een verhouding van sportieve wedijver maar de overheid is te log om van haar monopoliepositie uit in deze si tuaties 'n rol te spelen die in het alge meen belang kan worden geacht. De nationale belangen die op het spel staan zijn volgens de heer Van Campen waar- ROTTERDAM „De inflatie lijkt een soort besmettelijke ziekte te zijn die van land tot land overwaait en waartegen elke overheid zich tracht te ver zetten". Dit zegt de directie van Rolinco in een heden gelanceerd tussentijds bericht. Zij voegt hieraan toe, dat die pogingen bemoeilijkt worden niet alleen door .pressure groups' van allerlei aard, maar sinds enige tijd ook door de burgers zelve, die steeds meer blijk geven van inflatiebewustheid, en zich op allerlei manieren ertegen proberen te beschermen. Voor de autoriteiten die de inflatie bestrijden wordt de opgave moeilijker, omdat voor een effectieve bestrijding steeds drastischer en ook steeds minder populaire maatregelen nodig zijn. In dit licht bezien acht de directie van Rolinco het niet verwonderlijk, dat de rente een peil bereikt heeft dat nog maar kort geleden, onder andere omstandigheden dan ten tijde van crises, als ondenkbaar werd beschouwd. De Amerikaanse regering heeft in '69 duidelijk blijk gegeven van haar wens de inflatie de kop in te dukken en van haar bereidheid om daarvoor een hoge prijs te betalen. Met monetaire wapens is zij de inflatie-vijand te lijf gegaan en zij kan in zoverre op successen wijzen, dat de mate van inflatie niet meer aan het verergeren schijnt. Aan de andere kant echter is duidelijk geworden, dat het verslaan van de bestaande inflatoire krachten nog zeer veel inspanning zal vergen. „Dus moeten we er op rekenen dat bijvoorbeeld de rentestand voorlopig wel aan de hoge kant zal blijven en dat zich in het bedrijvigheidspatroon zoals we dat de laatste jaren gewend zijn, best een verandering kan gaan voordoen". Het bedrijfs leven, aldus het tussentijdse bericht van Rolinco, zal zich in menig land met een afnemende rentabiliteit tevreden moeten stellen en het lijkt verstandig om, wat de beurs betreft, voorshands ook geen hoge verwachtingen te koesteren. Fonds Vorige late koer» QOL A.K.Z.O. 93.4 91.9 Alg. Bank Ned. 254.5 253 Amrobank 55.1 55.1 Amsterdam Rubber 45 43.2 Deli Mij cert. 46.8 46.8 Dordtsche Petrol. 819 818.8 Heineken's Bier 173.2 171.5 H.A.L. 81.5 82 Hoogovens nr.c.v.a. 105 99.1 H.V.A.-mijen ver. 55.5 53 Java-China Paketv. 124.5 K.L.M. 126.5 126 Kon. Petroleum 134.3 133.8 Nat. Ned. cert. 103.2 103.40 Philips gem. bez. 61.3 61 Robeco 235.2 234.6 Rolinco 189.4 189.3 Rotterd. Lloyd 148.5 Scheepvaart Unie 70 69.8 Unilever c.v.a. 114 113.8 Ned. 7 j. '69 8 100.3 100.2 Ned. 25 j. '69 8 99.4 99.3 Ned. '69 7i 96.2 96 Ned. '66-1 7 91.2 90.9 Ned. '69 7 90.5 90.3 Ned. '68-1 6i 85.8 85.3 Ned. '68-2 6è 85.8 85.2 Ned. '68-3 6è 85.7 85 Ned. '68-4 6i 85.7 85 Ned. '66 61 86.9 86.6 Ned. '67 61 84.2 83.8 Ned. '67 6 82.8 82.5 Ned. '65-1 53 83.8 83.4 Ned. '64-1 51 81.9 81.3 Ned. '64 5 78.6 78.2 (Slotkocrscn van gisteren) 128. De schatgravers Verholen, Helmstock en Knetter hadden dus besloten hun spannende werkzaamheden pas de volgende dag voort te zetten. Dat geeft ons mooi de gelegenheid eens even aandacht te besteden aan het boze bedrijf van het euvele tweetal Nosco en Asmar. Die twee waren brutaal de bouwvallige hut binnen gelopen, die ze zo verlaten hadden aangetroffen op een open plek in het bos. Het was daar bin nen een onbegrijpelijke rommel en de kleine As- mar zei: „Kijk eens. baas. Daar staat een schil dersezel in een hoekje van het vertrek. Ik denk, dat hier een schilder woont." —„Wonen is het woord niet. Het is meer huizen..." gromde Nos co, die misprijzend de morsige wanorde bekeek, die in het vertrekje heerste. —„Daar schijnen kunstenaars van te houden." vond Asmar. „Hoe groter de rommel, des te weliger tiert de kunst.' --„Daar heb jij geen verstand van," sneed Nosco hem af, terwijl hij zich voor de ezel plaatste. Hij bekeek het doek eens deskundig en vervolgde: „Een expressief werkje. Wat zou het voorstellen? Het lijkt wel wat op een ontwerp voor een nieuw soort legpuzzle." „Hm..." gromde Asmar. „Er staat in kleine lettertjes onderop, dat het een por- "r-vKfA-'- tret is van de minister van geldzaken."— „Ach..., een sti/die in rood dus," begreep de professor. „Geen wonder, dat ik even aan een legpuzzle dacht. Ja, ja..., en nu begrijp ik ook waarom de kunstenaar zich in de bestelde kleurtjes uitslui tend beperkt heeft tot variaties van vermiljoen. Héél aardige tinten. Daar niet van. Maar niet iedereen houdt daarvan. Zo is het nu eenmaal ge steld met de mensen." Intussen was buiten de duisternis gevallen en in de verte naderde een oude kermiswagen, moeizaam getrokken door een bejaarde schimmel... Ned. '58 4è 81.5 81.4 Ned. '64 4è 94.9 94.8 Ned. '59 41 80 79.8 Ned. '63-1 4i 74.5 74.3 Ned. '61 4 76.8 76.5 Ned. '53 33 71.5 71.3 Ned. staf fell. '47 3i 68.2 68.1 Ned. '51 3è 89.3 89.3 Ned. '53 1-2 3i 78.4 78.1 Ned. '50 1-2 31 65.7 65.4 Ned. '54 1-2 3i 67.2 67 Ned. grootb. '46 3 78.3 78.2 Ned. dollarl'47 3 87.6 BNG won.bl. '57 6 88.7 88.7 id. 30-jar. '58/'59 4i 76.6 76.5 BNG '67-1-2 6? 87.5 87.5 BNG '68-1-2 63 86.8 86.8 BNG '67-1-2-3 6i 85.4 85.1 BNG '65-1 6 84.6 84.5 BNG '58-1-2-3 43 78.9 78.7 Bk. mid. kred. '66 7 96.3 96 Nat. Inv.b. '65 53 88.5 88.5 Fr. Gron. h.b. dw. 6 83.3 83 Alb. Heijn '55 4 Brit. Petrol. '66 71% 92.6 92.8 Bijenkorf Beheer 6 94.6 165.5 Co-op r.spaarbr. 165 Ned. Gasunie '69 7è 95.2 93.6 Ned. Gasunie '66 71 93.7 87.7 Ned. Gasunie '66 6è 87.7' 88.6 Philips dir. '51 4 80 93.4 Pegem 1-2 1957 6 86 82.3 Pegem 1958 5i 82.1 85.5 Rott. Rijn Pijpl. 51°/» 90.8 82 K.L.M. 1968 7 88.5 88.5 K.L.M. 15-jarig 5 92.5 92.6 Ned. Sp.w. '57 1-2 43 83.7 83.5 A.K.Z.O. 43 80 78 Bergh. Papier 4è 95.3 95.3 Gelder Zonen v. 43 86.1 86^4 Grasso 53°/» 87 K.L.M. 53 80.7 81 Meteoor beton 53°/o 96 Stokvis 43% Thom/Dr.-Verbl. 4è% 98.5 Ned. cred.b. aand. b. 184 184 Ned. Midd.bank a. 104.5 104.1 Slavenburg's a. 214 212.5 Albert Heijn 159 159 Americain Arnh. scheepsb. cert. 95 97 Befo ,,b" 135 135.5 Bergh/Jurg. 250-1000 176 66 Blijd.st. f 1000 nr cva. 50.5 50 Bols Lucas 213 209 Brakke Grond. 21 21 Bredero Bredero n.r.cert. 193 194 Bredero ver. bedr. 495.2 490.2 Bührmann-Tetterode 82 83 Bijenk. beh. n.r. c.v.a. 500.5 499 Bijenk. beh. 6% pref. 74.8 74.7 Calvé D. Calvé D. n.r. c.v.a. 725 Calvé pr. wo. r. cert. Drents-Ov. houth. 120 118 D.R.U. 376 374 Elsevier f. 765 780 Erdal Mij wasverw. 835 840 Etna-Daald. Hold. f. 46.4 46.1 Europe ('1) Hotel 265 265 Fokker 73 75 Gazelle Gelder (van) Gelder (van) pref. Gist-Broc. Grasso Hellingman Holec Internatio Kluwer f. Kon. Ned. Papier Kon. Ned. Text. cert. Krasnapolsky f. K.V.T. Leidse Wol Lips en Gispen eert. Meteoor Naarden Chem. Naeff gebr. Nedap. Ned. Kabel Nelle, wed. van Nijma n.r. c.v.a. Nijverdal-ten Cate Overz. gas bez. v.a. f. Pakhoed Palthe Parkhotel Pont hout Reesink en co a. Schev. expl. mij. f.a. Schokbeton aand. b. Scholten cart./pap. a. Schuppen sajetf. a. Sim. de Wit aand. b. Technische Unie a. Thom./Dr.-Verbl. f.a. Tw. kabelfabriek a. Ubbink-Davo a. Unil. 1000 cert 7cpr a. Ver. Machinef. a. Ver. Nd. Uitg.bedr. a. Ver. Ned. Uitg. f. Ver. Touw c.v.a. Vredestein c.v.a. Vulcaansoord Wegener n.r.c. Wessanen Billiton 2e rubr. a. Geld. tramw. mij. a. H.B.B. bel. dep. f. Interbonds lpb f. Vastg.bel.f. part. f. I.K.A. bel. mij. f. Unitas f 50 a. Can. pac. railw. eert. Int. nickel cert. Shell oil Can. cert. Am.tel/tel cert. Anaconda cert. Bethlehem steel cert. Chesap. a. Ohio cert. Cities ser. cert. Dupont d. N. cert. Gen. electric cert. Gen. motors cert. Kennecott cop. cert. Phil, petroleum cert. Radio corp. Am. cert. Republic steel cert. Shell oil cert. Standard br 10 a cert. Un. St. steel (10) cert. Woolworth cert. 126 155 151 114.2 162 212 119 252 253.5 158.5 36 50 137 170 135 203 840 240 136 85 343 17 79.5 47 360 166.5 126 20.6 153 169 112 230 316 93 320 65 76 238 16.5 122 135 53 107 65.5 135.2 585 835 609 494 185.5 98 66.9 43.5 28.55 48.6 28.05 26.7 52.5 37.8 104.5 76.2 66% 45.4 31.5 34.1 38.7 49.75 33.9 34.5 122 155 150.5 114.8 160 215 119 253.5 159.5 38 50 133 160 127 203 840 241 134 253 16.9 74 77.1 47.5 360 165 127 20.5 157 167 240 318 95 316 65 238.2 16.5 121 135 57.5 106.5 63 135.5 58 830 610 494 185.5 96.8 66.6 44 28.55 48.7 28 26.6 36.8 103.5 73.5 66 45.1 23.5 31.5 33.4 38.7 33.15 35 lijk groot genoeg om in nationale zin naar oplossingen te streven waarbij enerzijds het belang van een gezond bankwezen en anderzijds het belang van alle Nederlanders bij een vlot betalings verkeer, dat zo goedkoop en rationeel mogelijk wordt uitgevoerd, wordt ge diend. UTRECHT De Internationale Vak beurs voor Voedings- en Genotmiddelen „ROKA '70", die van 16 tot en met 20 februari op het Croeselaanterrein van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht wordt gehouden, geeft het totale aanbod van produktcn in deze branche te zien. Met de toepassing van de rationele verkoopsystemen zelfkeuze en zelfbe diening, worden de ogen van de consu ment wijd geopend. Het gebruik van de visuele verkoopmethode heeft de de tailverkoop hartgrondig gewijzigd. De consument is nu de actieve partner in het verkoopproces. Hij kiest, geheel naar eigen smaak en eigen budget en bedient zichzelf van de uitgestalde goe deren. Daardoor komt meer en meer het accent te liggen op de presentatie van de goederen op het punt van de verkoop. Dit heeft tot gevolg dat in steeds belangrijke mate aankoopbevor- derende initiatieven moeten worden ontwikkeld op de plaats van de verkoop en dat vraagt van de ondernemer grote fantasie en vindingrijkheid. AMSTERDAM De nettowinst van de Elseviergroep over 1969 ten opzichte van die van 1968 is gestegen met ca. 15 pet. bij een toename van de omzet in dezelfde periode van 14 pet. Tot deze cijfers heeft de Noord hol - landsche Uitgevers Maatschappij te Amsterdam niet bijgedragen. Deze on derneming is eerst per 1 januari jl. tot de groep toegetreden. Aan de in juni te houden algemene aandeelhoudersverga dering zal worden voorgesteld over het vergrote kapitaal een dividend in con tanten uit te keren van 15 pet. (over eenkomend met f4,50) alsmede een uit kering in aandelen resp. certificaten van aandelen van zes pet. Over 1968 werd f4,20 in contanten uitgekeerd plus acht pet. in aandelen uit de agioreserve. AMSTERDAM Commissarissen en directie van de Ballast-Nedam-groep NV zullen aan de algemene vergadering van aandeelhouders, te houden op 13 mei 1970, voorstellen het dividend over het boekjaar 1969 te bepalen op 20 pet. ofwel naar keuze 6 pet. in aandelen ten laste van de agio-reserve. De omzet in 1969 heeft ruim 325 min. bedragen. De orderportefeuille is zeer bevredigend. De winst in 1969 is ruim 15 pet. hoger uitgevallen dan in 1968. Over 1968 werd eveneens 20 pet. uit gekeerd met daarnaast 20 pet. irf aan-' delen ten laste van de agio-reserve. AMSTERDAM Op de Amsterdam se effectenbeurs heeft vandaag de hoek van de Nederlandse staatsfondsen onder druk gestaan van de aangekondig de 8 1/2 lening herstelbank van 50 min tegen een later vast te stellen koers van uitgifte. Het wordt een kort lopende le ning van 8 jaar. De aankondiging veroorzaakte een zwakke stemming voor de staatsfondsen over vrijwel de gehele linie, die ook tot uiting kwam voor de jongste 8 pct.-leningen, waar van de kortlopende terugging van 99,20 naar 99,10 en de langlopende van 98.50 naar 98,20. De aandelenmarkt besloot de week met een voor de hoofdfondsen meren deels lager niveau. Aanvankelijk achtte men de stemming, alle omstandigheden in aanmerking genomen, met name het teleurstellende verloop van New York, waar het Dow-Jones cijfer weer tot 750 terugliep, nog mee te vallen. De onder toon van de markt achtte men hier en daar iets steviger. Troost werd gezocht in de openingskoers van Kon. Olie op 134.20, hetgeen slechts dertig cents lager was dan gisteren. Daarna kwam echter enig aanbod los en zakte het hoofd fonds in tot 133,60, waarna gedaan werd op 133,90. De op lager niveau ge opende internationals toonden voors hands weinig neiging tot herstel. AKZO stelde erg teleur door verder in te zak ken tot 91,60, waarna 92 gedaan werd Hoogovens kwam beneden de honderd op 99.20. Philips moest 30 cents afstaan op 61,10 maar keerde daarna terug naar de slotkoers van gisteren, nl. 61,40. Uni lever ging slechts 20 cent omlaag naar 113,80. Heineken Bier was anderhalve gulden in reactie. Voorts trok de aandach de wederom zwakke houding van KNSM met een openingskoers van 93 gulden in af wachting van het dividendvoorstel dat volgens de beurs zal tegenvallen. In het verdere verloop werd KNSM verhan deld op 94. Scheepvaart-Unie was iets luier op afgerond 70 gulden. De cultuur- aandelen waren bepaald zwak zowel voor Amsterdam Rubber als HVA, de laatste op 52,1 met een herstel tot 53, hetgeen nog een verlies van 2,5 tegen over gisteren betekende. Deli was on veranderd. KLM werd gedaan op 126. Bankaandelen bleven vrijwel op peil. De berichten over Elsevier en de Leid- sche Wol trokken sterk de aandacht.

De Vallei | 1970 | | pagina 2