Paus Paulus prijst regering Nigeria Drug-gebruik geen zaak voor justitie maar voor dienst gezondheidszorg Boerenpartij wordt opnieuw bedreigd door scheuring Spoedig gesprek over verdere uitbouw van zelfstandigheid Internationale beëindigt zijn Rode Kruis hulpwerk Protest tegen Nato-taptoe Holbewoner maakt na 31000 luchtreis jaar NVV en NKV vragen senaat Loonwet te verwerpen „Echte" vijand van Egypte ...om zéker te zijnT Uitspraak kort geding staking .Loinefa* vrijdag Autodief krijgt 3 jaar en t.b.r. Het beste paard van stal Aandrang op dr. Kruising a Prozaprijs van Amsterdam voor W. D. Knik Steur contra "Van Marion BELASTING AMBTENAAR" OVERVIEL EN BEROOFDE VROUW OORLOG IS GEES KIJKSPEL99 VRIJWILLIG Australische Batman-auto rijdt op stoom 320 km/uur DRUKKERIJ FUSIE NEDERLANDSE VAKCENTRALES STEUNEN SURINAME Bovcot-actie tegen Pompidou Suriname wil (nog) niet geheel los van JSederland VAN INRIJDEN OP POLITIEMAN VRIJGESPROKEN IYS laat 76 extra treinen rijden voor carnaval vierders ZATERDAG 7 FEBRUARI 1770 VATICAANSTAD/GENÈVE Paus Paulus heeft vrijdag de regering van Nigeria geprezen omdat zij zich zo heeft ingespannen voor het herstel van het normale leven in Nigeria en maatregelen heeft getroffen om de wraakzucht uit te bannen. De paus was verheugd over de vooruitgang die, dank zij de Nige- riaanse regering, gemaakt wordt in de richting van een volledige verzoening tussen Biafranen en Nigeriancn. Hij zei een en ander in een toespraak tot mis sionarissen die de afgelopen dagen uit Nigeria zijn gewezen, omdat zij het land illegaal zouden zijn binnengekomen. Drie Ierse missionarissen zeiden later in een vraaggesprek met een verslaggever, dat zü gedwongen werden 800 ernstig zieke kinderen achter te laten in handen van Nigeriaanse militairen, die geen middelen hadden om hen te verzorgen. Z\j wezen er verder op dat de vervoermiddelen ontbreken om de bevolking van het voormalige Biafra de levensmiddelen te brengen die zjj zo hard nodig heeft. ARNHEM Het interkerkelijk Vre desberaad Arnhem, en met hem 23 an dere organisaties op maatschappelijk, politiek, kerkelijk en cultureel terrein hebben in een gezamenlijke verklaring geprotesteerd tegen de in Arnhem tra ditioneel geworden NATO-taptoe. De ondertekenaars protesteren in hun verklaring heftig tegen het feit dat de NATO-taptoe van de oorlog een kijk spel maakt, vol pracht en praal. Zij zijn ervan overtuigd dat de romantisering van de oorlogsvoering de aandacht van de werkelijkheid tracht af te leiden. Zij protesteren tegen het feit dat men er zelfs niet voor terug deijast de taptoe een sacraal tintje te gewén door het spelen van onder andere als Gods dienstig bekend staande liederen. Zij protesteren tegen de vertegenwoordi ging van Portugal en Griekenland en tegen de valse voorstelling door de NATO da't de koude oorlog vrede zou zijn en een rede om feest te vieren. Te meer omdat aan de huidige spanningen en gruwelijke oorlogen ook NATO-lan- den deelnemen. Kortom men acht het onaanvaardbaar dat jaar-in jaar-uit de NATO taptoe wordt gehouden. ADVERTENTIE wn.v, v erzeker ings maatschappij brand-,inbraak-,storm-en glasverzekering, wettelijke aansprakelijkheid voor particu lieren en rechtsbijstandverzekering, onge vallen-, ziekte-en ziektekostenverzekering, reisverzekering vraagt uw assurantieman of rechtstreeks: S'gravendtjkwal 68 r'dam-3 tel. 010'251329* DEN HAAG De president van de arrondissementsrechtbank in Den Haag. mr. J. H. C. Slotemaker, zal vrijdag 13 februari uitspraak doen in het korte geding over de (on)rechtmatigheid van de staking die de vakbonden op 26 ja nuari hadden uitgeroepen bij de Lome- fa NV in Hoorn. De vakbonden hadden vrijdag 30 ja nuari j.l., toen de president met de be handeling van deze zaak begon, zich bereid verklaard de staking op te schorten tot gisteren teneinde werkge vers gelegenheid te geven'na te gaan of er alsnog een mogelijkheid was artikel 10 van de cao groot metaal over te ne men. In dat artikel 10 wordt de bijdra ge door werkgevers in groot-metaal aan de vakbonden geregeld. Dié bijdrage is daar 10.- per werknemer per jaar. In principe geldt deze eind december 1968 tussen werkgevers en werknemers ge sloten overeenkomst daar voor drie jaar. De werknemersorganisaties in de kleinmetaal hebben de directie van Lo- mefa NV in januari een ultimatum ge zonden waarin een staking in uitzicht werd gesteld als de directie zich niet bereid zou tonen met de organisaties te overleggen. Toen de termijn daarvoor was verstreken, hebben de vakbonden, nadat de meerderheid der 28 werkne mers van „Lomefa" zich daarvoor had uitgesproken, een staking uitgeroepen. De vorige week vrijdag opgeschorte staking zal voorshands niet worden hervat. Omdat de „Federatie van werkgevers organisaties in de metaalnijverheid" aan de werknemersorganisaties heeft bericht niet bereid te zijn artikel 10 van de cao-groot metaal over te nemen, moest het korte geding gisteren voortgang vinden. In' de brief aan de werknemers had de federatie ook meegedeeld wel bereid te zijn tot onderhandelingen over werkgeversbijdragen voor vak bondsactiviteiten op het gebied van vorming en scholing. Volgens de drie missionarissen zijn er in Port Harcourt 28 priesters achterge bleven die nog terecht moeten staan. De drie verklaarden dat de missionarissen hun werk, zij het tijdelijk, mochten voortzetten van de eerste divisie van het Nigeriaanse leger. In de gebieden echter die door de derde divisie mariniers bezet zijn, zijn alle missionarissen naar Port Harcourt gestuurd om daar terecht te staan. De internationale commissie van het Rode Kruis heeft vrijdag in Genève bekendgemaakt dat men besloten heeft zijn hulpwerk in Nigeria te beëindigen. Een woordvoerder van de commissie zei dat het besluit vrijwillig is genomen en dat de Nigerlaanse ambassadeur in Genève ervan in kennis is gesteld. Het hulpwerk is stopgezet in verband met dé hinderpalen die het Internatio nale Rode Kruis in de weg worden ge legd door de Nigeriaanse regering. Het Internationale Rode Kruis meent voorts AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft vrijdag de 25-jarige Hilversumse vertegenwoordiger G. A. P. wegens vijf autodiefstallen, mishan deling van een parketwachter, poging tot zware mishandeling van een agent alsmede gebruikmaking van een ver valst rijbewijs, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De vertegenwoordiger had zelf toege geven in totaal veertig auto's te hebben gestolen. De nu opgelegde straf, maar met onvoorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering, was ook tegen hem geëist. dat zijn hulp niet meer nodig is, nu het conflict, tussen Nigeria en Biafra geëindigd is. In juni besloot de federale Nige riaanse regering de taak van het Inter nationale Rode Kruis in Nigeria en 20.000 ton materiaal en voedingsmidde len over te dragen aan het Nigeriaanse Rode Kruis. Na de burgeroorlog zijn er in opdracht van het Internationale Rode Kruis nog zes vluchten van Co- tonoe in Dahomey naar Nigeria ge maakt. Deze vluchten van Cotonoe wer den op 25 januari stopgezet om wat destijds technische moeilijkheden wer den genoemd. Het door de staat beheerde Ara bische dagblad Al Gombouria, uitge geven in Cairo, publiceerde gisteren deze spotprent van president Nixon, met als ondertitel „De werkelijke vij and". Het oogdoekje verwijst naar de Israëlische minister van Defensie, Mosje Day an. SYDNEY In Sydney is in het geheim een superauto gebouwd naar het model van het voertuig van de stripfiguren Batman en Robin. De auto is uitgerust met een draaizuigermotor, die met stoom wordt aangedreven. Met behulp van een kleine stoomketel, die niet dieselolie wordt ver- I warmd. wordt een druk van TO kg per vierkante centimeter verkre gen, die het voertuig een snelheid I van 320 km/u kan geven. De aluminium carosserie heeft j geen deuren. Het voertuig is zo laag, dat men er via het opklap bare dak kan instappen. Ook is er geen versnellingsbak. Wel z|jn er drie hydraulische remmen. De ontwerper, Gene van Grec- ken. noemt zjjn auto het antwoord op het probleem van de lucht- verontreiniging en de geluidshin- d,r. IfVttfffIVtllltVVtltIIV«tMttltVTIVVIVVfItVVVtlfItlVlfIV UTRECHT In Utrechts zoet naar hooi geurende nieuwe veemarkthal len is gisteren „de grootste hengsten- keuring ter wereld" begonnen. Ruim achthonderd warmbloedige hengsten en r.ypony's. Arabische en Engelse volbloeds, Hackneys, Trackeners, Welsh en IJslandponys en apoloosa's worden door de jury kritisch beke ken. Het „Warmbloedpaardenstam boek in Nederland" (WPN) organi seerde het. tweedaagse paardeneve- nement. AMSTERDAM In een brief aan de staatssecretaris dr. kruisinga dringen de besturen van de „Nationale fede ratie voor de geestelijke volksgezond heid" en de „Nationale raad voor maatschappelijk welzijn" in verband met het drug-gebruik in Nederland er bij hem op aan om zijn ambtgenoot van justitie in overweging te geven een zodanig beleid te bevorderen, dat uiteindelijk niet de rechter maar de instanties voor sociale dienstverlening en geestelijke gezondheidszorg de verantwoordelijkheid krijgen toege- Daartoe zou het openbaar ministerie een beleid dienen te volgen dat voor komt dat drug-gebruikers als deli- quenten worden gebrandmerkt. De politie zou zich daardoor kunnen be perken tot de controle op de handel op grote schaal. De/.e brief begeleidt een rapport dat op uitnodiging van de nationale federa tie is samengesteld door drs. H. Co- hen en dat de staatssecretaris dezer dagen werd aangeboden. De heer Co- hen komt in zijn rapport tot de con clusie dat het huidige opsporings- en opleidingsbeleid van politie en justitie de drug-gebruiker meer kwaad dan goed doet. Ook al komt het niet tot een gevangenisstraf, het middel is er ger clan de kwaal. De ondertekenaars van de brief doen de staatssecretaris de suggestie te -ko men tot een gerichte voorlichting ten behoeve van jeugdleiders en van be ginnende en aspirantgebruikers van drugs. Uitgangspunt van een voor lichtingsprogramma zou zijn een ver staan van de wereld van de drug-ge bruiker. Ook moet gestreefd worden naar eigentijdse opvangmogelijkhe den voor de overwegend jeugdige drug-gebruikers. Daartoe wordt de DEN BOSCH Drukkerij v.d. Wiel en Co. te Arnhem en Drukkerij Luyben NV te Den Bosch hebben besloten te komen tot een volledige fusie. De naam van het nieuwe concern luidt: v. d. Wiel-Luyben NV. De nieuwe n.v. zal 45 werknemers tellen, van wie 30 afkom stig van v.d. Wiel en 14 van Luyben NV. medewerking gevraagd van het mi nisterie van CRM. In de brief wordt er voorts voor gepleit het beleid inza ke drugs in het ruimere kader van de z.g. riskante stoffen te plaatsen, zoals nicotine, alcohol en slaaptablet ten. Daardoor zou het maatschappe- lijk isolement van het druggebruik kunnen worden opgeheven en de be staande overwaardering van bepaalde stoffen onder gebruikers worden verminderd. PARAMARIBO De Nederlandse vakbondsleiders hebben tijdens hun be sprekingen met de Surinaamse regering toegezegd dat voor de oplossing van so ciale en arbeidsvraagstukken de nodi ge specialisten ter beschikking zullen staan van de. Surinaamse vakbeweging. De Nederlandse vakcentrales zullen zich sterk maken om bij alle daarvoor in aanmerking komende instanties de nodige medewerking te verkrijgen. Dit is meegedeeld door de regeringsvoor lichtingsdienst te Suriname. Tijdens de besprekingen heeft de Su rinaamse regering het stellige voorne men uitgedrukt om een aantal sociale en arbeidsvraagstukken aan te pakken, waaronder: ziekte-kostenregeling, ou derdomsvoorziening, regeling arbeids wetgeving en volkswoningbouw. Bij de uitwerking van deze problemen zal de Surinaamse regering een beroep doen op Nederlandse technische bijstand. AMSTERDAM B. en W. van Am sterdam hebben besloten de Prozaprijs 1969 toe te kennen aan William D. Kuik. Hij ontving de prijs op grond van zijn boek „Utrechtse notities". Dit boek werd uitgegeven ter gelegenheid van de herdenking van het 125-jarig bestaan van de N.V. boekhandel v h J. G. Broe- se te Utrecht. De jury bestond uit de heren A. Nuis, R. A. Cornets, de Groot en K. L. Poll. UTRECHT In vergelijking met an dere Europese landen, is het aantal ge detineerden in Nederland het laagst. Vooral vorig jaar is het aantal sterk gedaald. Per honderdduizend inwoners zaten- in november 1969 ruim 25 Neder landers in de cel, ruim 63 Belgen, bijna 72 Denen, ruim 72 Engelsen en zeventig Fransen. Dit blijkt uit het Maandblad voor berechting en reclassering. (Van een onzer redacteuren) APELDOORN In de Boerenpartij van H. Koekoek heerst weer frote onruat Een van Koekoeks steunpilaren, het Noordhollands Statenlid B. M. Steur lilt Berkhout, is vooral door toedoen van het Ecrste-Kamerlid S. van Marion en het Tweede-Kamerlid N. Verlaan uit de partij gezet: hij wordt ervan beschuldigd „met de tegenpartij te heulen" en „bij voortduring onrust onder de getrouwe leden van de partij te zaaien". Bij de kandidaatstellingen voor Provinciale Staten is een tamelijk groot aantal vooraanstaande leden van de Boerenpartij niet op de kandidatenlijsten geplaatst; enkelen weken voor het partijlidmaatschap. van hen bedankten in de afgelopen De heer Steur heeft op het laatste moment moeten besluiten met een eigen kandidatenlijst voor de Noordhollandse Staten uit te komen. Zoals wij al schre ven was h^t opvallend dat de heer Koe koek op veel lijsten als no. één parasi- seert hoewel hij alleen in Gelderland in de Staten zou kunnen komen omdat hij daar woont. Een andere zaak is dat de Boerenpartij van haar kandidaten eiste dat zij als „borgsom" 2.000,zouden storten. Tal van kandidaten hebben dit geweigerd en in de Tweede Kamer zijn hierover al schriftelijke vragen (door de C.H. mej. mr. E. A. Haars) aan minis ter Beernirik gesteld. Volgens de heer Steur vecht de heer Verlaan voor het behoud-van zijn Ka merzetel; de heer Steur is erg verbaasd dat de heer Van Marion zich zo tegen hem keert want 10 september heeft hij na de verkiezingen voor de Eerste Ka mer de hem toekomende Senaatszetel aan de heer Van Marion afgestaan (zij het dan op het laatste moment); de heer Van Marion stond op een van de lijsten als no. één, maar de heer Steur kreeg een groot aantal voorkeurstemmen waardoor hij gekozen verklaard werd. Als de heer Steur (van wie wij op bijeenkomsten van de Boerenpartij er varen hebben dat hij veel gezag in de partij geniet) een eigen partij gaat op richten (en dat is erg waarschijnlijk) wordt de Boerenpartij geconfronteerd met de dérde grote splitsing in een paar jaren; in 1966 was er de afscheiding van de Noodraad en in 1968 ontstond Binding Rechts van de heer E. J. Harmsen. Zo vlak voor de verkiezingen wéér zo'n scheuring te moeten meema ken is voor Koekoek en de zijnen niet erg opwekkend. SANTANDER (Spanje) Een Ameri kaans legervrachtvliegtuig zal de 31.000 jaar oude resten van een man, naar de Verenigde Staten vervoeren. Daarna zal het lijk worden overge bracht naar het Smithsonian Instituut in Washington om te worden onder zocht. Professor Leslie G. Freeman van de universiteit van Chicago en P. J. Gon zalez Echegaray van het prehistorisch museum in Santander ontdekten de holbewoner vorig jaar augustus. Geschat wordt dat de resten van de oermens dateren van ten minste 30.000 jaar voor Christus. Het over schot is van een. volwassen man en verkeert in zeer goede staat. Dit is de eerste keer dat de resten van een paleolithisch mens in zo een goede staat zijn gevonden. Zij werden ont dekt in een grot ongeveer 18 kilometer van Santander. WASHINGTON Vier democrati sche leden van het Amerikaanse con gres zijn een actie begonnen om hun collega's er toe te krijgen de toespraak te boycotten, die president Pompidou later deze maand voor een verenigde vergadering van het Amerikanse parle ment zal houden. Zij beogen daarmee te protesteren te gen de Franse politiek ten aanzien van het midden-Oosten. President Pompi dou arriveert 24 februari in de Ver. Staten vooreen bezoek van zes dagen. DRS. BAKKER DR. SEDNEY PETRONIA DEN HAAG ,,De regeringen van Nederland, Suriname en de Nederland se Antillen, vertegenwoordigd door respectievelijk vice-minister-president drs. J. A. Bakker, minister-president dr. J. Sednev en minister-president E. O. Petronia. hebben ovetleg gepleegd omtrent de staatkundige verhoudingen tussen de landen \an het koninkrijk, als ook omtrent daarmee samenhan gende vraagstukken", aldus het proto col van de besprekingen, die op 29 en 30 januari te Willemstad zijn gehou den. Namens de Surinaamse regering stel de minister-president dr. J. Sedncy zich op het standpunt, dat deze regeringspe riode voor Suriname niet tot inzet zal hebben de verwerving van de volledige staatkundige zelfstandigheid. Minister E. O. Petronia verklaarde namens de Antilliaanse regering dat in de Antillen alsnog nader beraad zal moeten plaats vinden op landelijk en eilandelijk niveau alvorens tot defini tieve oordeelvorming te kunnen komen omtrent de vraagstukken die betrek king hebben op het statuut voor het ko ninkrijk. Door vice-minister-president, drs. J. A. Bakker, werd namens de Nederland se regering verklaard dat deze steeds bereid zal blijven mede te werken tot de verwezenlijking van de in Suriname en de Nederlandse antillen levende ver langens en gedachten ten aanzien van de rechtsorde van het koninkrijk. Tijdens dit overleg zijn de bewinds lieden voorts tot de conclusie gekomen dat in de huidige fase van Suriname en de Antillen prioriteit a an de sociale en economische ontwikkeling dient te wor den verleend. De bewindslieden zijn voorts van oordeel dat ter handhaving van de huidige rechtsorde meer dan tot dusver besprekingen binnen de konink rijksregering dienen plaats te vinden. Ok korte termijn zal nader overleg moeten wordén gepleegd omtrent de mogelijkheden tot verdere uitbouw van de zelfstandigheid die het statuut biedt. In het bijzonder zal verder overleg worden gepleegd omtrent de volgende aangelegenheden A. Het door Suriname onderscheiden lijk de Nederlandse Antillen aangaan van internationale overeenkomsten, welker gelding beperkt blijft tot het betrokken land, een en ander onder na dere goedkeuring van de eigen volks vertegenwoordiging terwijl de bekrach tiging aan de kroon blijft voorbehou den. B. Het, ingevolge artikel 32 van het statuut, zoveel mogelijk opnemen van in Suriname en in de Nederlandse An tillen woonachtige personen in de strijdkrachten van deze landen. C. De eventuele invoering van een Su rinaams en een Antilliaans staatsbur gerschap. D. Het meer dan tot dusver inschakelen van personen, die op voordracht van Suriname of de Nederlandse Antillen worden aangewezen voor werkzaamhe den bij vertegenwoordigingen van het koninkrijk in het buitenland en in dele gaties naar internationale organisaties, in het bijzonder voorzover zij plaats hebben in het westelijk halfrond. UTRECHT Het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen en het Ne derlands Katholiek Vakverbond hebben een adres gestuurd aan de Eerste Ka mer waarin zij er bij de leden van de Eerste Kamer met de grootste kiem op aandringen, volgende week dr ont- werp-loomvet van Rooi vink te verwer pen. Zij herinneren Ban de adressen die het overlegorgaan van de drie vakcen trales vorig jaar op 14 januari en op 29 augustus aan de Tweede Kamer heeft gezonden en aap het feit, dat het amendement-Van der Ploeg op artikel 8 van de Loonwet, dat door de Tweede Kamer is aanvaard, niet tegemoet komt aan de essentiële bezwaren van het NVV en het NKV. De twee vakcentrales zeggen verder, dat de regering in formele zin wel, maar in materiële zin beslist niet, heeft voldaan aan het verzoek van een groot aantal leden van de vaste commissie voor sociale zaken van de Eerste Ka mer, met. het georganiseerde bedrijfsle ven in overleg te treden over de tekst en de toepassing van artikel 8. NW en NKV verklaren, dat zij, als de Loonwet in zijn huidige vorm tot stand zou ko men, niet kunnen deelnemen aan over leg op centraal niveau waaraan de re gering normen zal kunnen ontlenen tot ingrijpen in afzonderlijke contracten. MAASTRICHT De rechtbank te Maastricht heeft de 38-jarige koopman W. S. uit Heerlen vrijdag vrijgesproken van de hem ten laste gelegde poging tot doodslag op de politiebeambte J. Bec kers uit Heerlen. Op 11 oktober van het afgelopen jaar zou de verdachte opzettelijk op deze geüniformeerde politieman, die zijn auto wilde controleren, zijn ingereden. Slechts door snel opzij te springen had deze zich kunnen redden. De officier van justitie had 14 dagen geleden 5 maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk en verbeurdverkla ring van de auto geëist. De rechtbank stelde zich bij haar uit spraak op het standpunt dat het tenlas- te gelegde feit niet wettig en overtui gend bewezen was. EINDHOVEN Gistermorgen om streeks half tien is de 45-jarige me vrouw P. Kilian in haar woning in Ton- gelre door een man die zich uitgaf voor belastingambtenaar overvallen, gekne veld en vervolgens beroofd van f 2500,-. De overvaller, een man van tussen de 25 en 35 jaar, had er zich eerst van ver gewist. of de man van de vrouw thuis niet was. Op het ontkennende antwoord verklaarde hij de zaak dan wel met haar af te kunnen handelen. Hierop liet de vrouw de man binnen. In de kamer gekomen, waarvan het zonnescherm voor de ramen nog niet omhoog getrok ken was, greep hij haar bij de hals. drukte haar tegen de grond en bond haar met nylonkousen, die over de kin derbox hingen, aan tafel en box vast en knoopte een lap stof voor haar mond. Nadat hij het hele huis overhoop had gehaald en slechts 45.— vond dreigde hij haar baby. een meisje dat door de kamer kroop, te zullen mishandelen als zij geen aanwijzing gaf waar zich meer geld bevond. De doodsbenauwde vrouw wees hem toen een tas aan waarin zij onder de voering 2500.had gestopt. Met dit bedrag verdween de overvaller. De vrouw werd later op haar hulpge roep door een buurvrouw bevrijd, die zich door vernieling van een ruitje aan de achterdeur toegang tot de woning verschafte. UTRECHT De spoorwegen zullen tussen zaterdag- en dinsdagnacht in to taal 76 treinen laten rijden om het ver wachte grote aantal carnavalvierders te kunnen vervoeren. Extra materieel zal worden ingezet op de- lijnen Roosen- daal-Lage Zwaluwe. Den Bosch-Eind hoven (en omstreken), Tilburg-Bergen op Zoom en in geheel Zuid-Limburg. Ook op de lijn Hengelo-Oldenzaal zul len extra treinen rijden. Op alle sta tions zal door middel van tijdtabellen worden aangegeven op welke tijdstip pen de extra treinen worden ingezet.

De Vallei | 1970 | | pagina 5