Veenendaals dagblad Hele koninkrijksregering direct na appèl bijeen was al te dol Buiten Schipper en dochtertje kwamen in vlammen om Nieuw licht in de zaak Israëlische jagers weer diep in Egyptisch gebied MacKay Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei MIJNSTAKING IN BELGIË IN BESLISSENDE FASE Chinezen naar Vietnam? Vijf doden bij brand op Rijn Brand in twee rijtuigen vol lapende s feestgangers BERAAD OP BINNENHOF OVER SONCKHEER Wnd-gouverneur Lampe diende ontslag in je wil geen verkering: neergestoken Politie bewaakt blad van Springer Aanslag op G.E.- kantoren Audrey Hepburn kreeg zoon Amerika zou Israël wapens zenden i Aanslag vermoed op Libische leider i Wilde Kalkoen „GEFEEST" ONTZETTEND MEER Italiaans kabinet treedt af JONGEMAN STIERF TIJDENS RUZIE ENKELE BUIEN Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m„ 13.10 p.k. VALLES Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 9 FEBRUARI I970 - 44e JAARGANG no. 33 DEN HAAG Het intern appèl tegen de intrekking van de benoeming van dr. E. Jonckheer lot gouverneur van de Nederlandse Antillen is vanmorgen om tien uur in de Trèveszaal op het Haagse Binnenhof begonnen. Het beraad wordt gehouden onder leiding van premier De Jong. Van Ne derlandse kant nemen deel de ministers Bakker (voor de West) en Polak (Justi tie). van Surinaamse zijde gevolmach tigd minister dr. Polanen en namens de Nederlandse Antillen de gevolmachtigd TEL AVIV De Libische leider ko lonel Chadafi, zou twee weken geleden bij een aanslag zijn gewond, zo heeft de Israëlische radio gemeld. Het bericht was afkomstig van cvn Frans journa list, die onlangs uit Libië was terugge keerd. De journalist had gevraagd om een vraaggesprek met kolonel Chadafi. maar een hoge functionaris zeinèm dat de kolonel hem niet kon ontvangen daar hij, als gevolg van een aanslag, het ziekenhuis lag. Deze pseudo-bisschop, de wijwa terkwast nog kwistig zwaaiend, werd gisteren op order van de Maas trichtse burgemeester persoonlijk, op gebracht naar het politiebureau. Burgemeester Baeten had hem op gemerkt in de carnavalsstoet, die voor het bureau de Maastrichtse notabe len passeerde. Even later volgde een begrafenisstoet, die de economische ondergang van de Maastrichtse bin nenstad uitbeeldde. Negen als pries ters geklede deelnemers werden eveneens op aanwijzing van de bur gemeester naar binnen gebracht. De grafkist en een wagentje met verkla rende tekst werden met veel moeite de trappen van het politiebureau op gesleept. Alle aangehoudenen werden be keurd. De burgemeester: „Ik heb nog nooit meegemaakt dat er in een car navalsoptocht zo gespot werd met dingen, die andere mensen heilig zijn. Toen die bisschop en die begrafenis stoet langs kwamen, moest ik wel persoonlijk ingrijpen." Leden van de optochtcommissie van De Tempeleers: „Als dat zo in de toe komst moet gaan 'in Maastricht, dan houden wij er mee op." komst moet gé j^houden wij er L^nkele eeuwen geleden broedde de Grote Trap „inde wilde veenen" van Holland, maar even als de kraanvogel verdween hij, omdat het landschap geleidelijk zó werd „gepopuleert"dat de dieren er geen rust meer vonden. Reeds pl.m. 1650 werd er door de over heid dus over deze zaken geklaagd en de jacht op trappen en kranen zelfs verboden. Nu en dan versche nen zij uit verre gebieden, doch „er blyven daer geene meer, maer comen by wylen. en gaen als d'an- ,dere wintertochtvogelen"Een halve eeuw vroeger stonden de ..Cranen en Trapgansen" (evenals roerdompen, reigers en zwanen) op de lijst van het „vlieghende Wildt" Nu en dan vooral in strenge, lang-aanhoudende winters trek- t ken de wilde kalkoenen, zoals ze oudtijds heetten, westwaarts en zoeken dan als equivalent het step- pe-achtige landschap' van hun te- z genwoordige vaderland Hongarije, 5 Polen, steppen van Midden-Azië, I Zuid- en Midden-Rusland. Ze vinden dat bij ons bv. op de uitgestrekte bouwakkers van de voormalige I Zuiderzee en zo gebeurde het ook dit jaar in januari, dat er zich kleine gezelschappen ophielden on der Harderwijk en Zwolle. Zij, die de grote vogels er zagen foerage- ren, werden in vorm en maat aan de kalkoen herinnerd, zodat de vroegere volksnaam Wilde fCal- koen" zeer toepasselijk bleek, voor[ deze niet zeer talrijke wintergas- ten met hun duidelijke hang naar l wijd struik- en boomloos verblijf. jj De weinigen, die zo gelukkig wa- i ren deze grote vogels bij hun bol- f derspel gade te slaan, tonen zich verrukt over deze wonderlijke ver- toningde hanen blazen het ge- vederte op en schijnen in enorme l sneeuwballen te veranderen. Als de bekende Japanse toverbloemen, die men als kruid in het water leg- de om hen te doen ontplooien, wor- den de spelers tot exotische wezens en soms lijken ze op witbloeiende meidoorns. aldus de heerjager mr. dr. I. G. van Maasdijk in „Edel wild", welk boek ook een moderne tekening van een traphaan, door I Doeve bevat. v 9 febr. 1970 A. B. WIGMAN MILIUM.............................MM...,I.! HASSELT (België) Deze week kan beslissend zijn voor de reeds een maand durende wilde staking van 23.000 mijn werkers in Belgisch Limburg. Vertegenwoordigers van de minister raad, de werkgevers en de vakbonden hebben op een vergadering in Brussel besloten, tot enige onmiddellijke loons verhogingen, terwijl in juni de lonen op algemene schaal herzien zullen worden. Heden wordt onder de mijnwerkers een referendum gehouden over de vraag of men de staking wel or niet zal voort zetten. De staking begon toen de mijnwer kers een door de vakbonden gesteund voorstel van 10 procent loonsverhoging in 18 maanden verwierpen en onmid dellijk 15 procent eisten. De nieuwe voorstellen komen voor sommige mijn- ROTTERDAM Een zestienjarige jongen heeft zaterdagavond zijn één jaar oudere ex-vriendin met een mes ernstig verwond. Een veertienjarige vriend van de dader is door de politie gearresteerd omdat hij ervan wordt verdacht het gewonde meisje van haar geld te hebben beroofd. Omstreeks kwart voor zeven zater dagavond kwam de zestienjarige leer ling-meubelmaker het meisje, met wie hij omgang had gehad, tegen op de Put- sebocht, in Rotterdam-Zuid. In een doodlopend gangetje tussen twee scho len vroeg hij haar de relatie tussen hen te herstellen. Het meisje weigerde. De jongen greep zijn mes en stak toe. Ernstig gewond Met vrij ernstige verwondingen in zij. rug en hals, zakte het meisje op de grond. Een surveillerende politieman hoorde haar enkele ogenblikken later om hulp roepen. Het meisje werd naar het Zuiderziekenhuis vervoerd. Zij is niet in levensgevaar. BONN Bild am Sonntag, een blad van het Springerconcern, heeft bekend gemaakt, dat zijn personeel onder be scherming van de politie moet werken, wegens demonstraties die zich na de kritiek van regeringswoordvoerder Ah- lers op de Springer-bladen voordoen. Volgens Bild am Sonntag trokken jongelui afgelopen woensdag een naamplaat van de deur van het redac tiekantoor in Bremen onder het roepen van „Sieg Heil, weg met Springer". Dit was kort nadat Ahlers de bladen van het concern ervan had beschuldigd dat zij het nieuws verdraaien. Vrijdag en zaterdag waren er weer demonstraties. Volgens het blad zijn honderd politie agenten van een nabij gelegen bureau in staat van paraatheid gebracht en heeft het de onmiddellijke bescherming van vijf politiemannen gekregen. Een woordvoerder van de politie zei, dat de bewering van Bild am Sonntag, dat zijn mensen onder politiebescher ming moeten werken „overdreven" is. Er zijn niet vijf maar twee politieagen ten op het kantoor van het blad ge plaatst. Er waren Inderdaad honderd politiemannen in staat van paraatheid gebracht, maar dat betrof een alarm wegens een voorgenomen aanslag op het spoorwegstation. Dit bleek een loos alarm geweest te zijn. werkers neer op meer dan 15 procent loonsverhoging, en met de correctie van juni kan die voor anderen op wel 20 procent neerkomen. Ook züllen de lonen voortaan gekoppeld zijn aan de index van de kosten van levensonderhoud. De voorstellen zijn echter in zo ge compliceerde vorm gegoten, dat het maar de vraag is of de mijnwerkers er de volledige inhoud van kunnen door gronden. Ook dient de vraag zich aan, hoe de leiders van de staking zonder gezichts verlies hun actie kunnen beëindigen. Hoewel zij op onderhandelingen hebben aangedrongen, heeft de regering hen steeds volledig genegeerd. In studentenkringen die de staking steunen zijn reeds stemmen opgegaan tot een boycott van het referendum. Levert de stemming dinsdag een uit slag ten gunste van beëindiging der sta kingsactie op en kunnen ernstige bot singen vermeden worden, dan kan het werk volgende week hervat worden. HONGKONG Volgens de „Hong, Kong Times" bereidt China zich voor, op het sturen van troepen naar Viet nam om de Viet-Cong bij te staan in de oorlog tegen de Amerikanen. Reizigers uit Kwangsi, een aan Noord-Vietnam grenzende provincie, zouden hebben verteld, dat kortgeleden met dat doel militie-divisies zijn gevormd. Daarvoor waren sinds de herfst studenten gevor derd. Deze moesten een schriftelijke verklaring tekenen, waarin ze beloof den dat ze niet terug zouden keren voor Vietnam was bevrijd, aldus het blad. minister (dé omstreden gouverneur) dr. Jonckheer. Voor de Antillen spreekt ook de vice-premier van dat rijksdeel, Rozendal, die echter slechts een advise rende stem heeft. Onmiddellijk aansluitend op het in tern appel, is de voltallige ministerraad van het Koninkrijk (ministerraad plus gevolmachtigd ministers bijeengeroe pen om het besluit van het intern appel te bekrachtigen. In dat besluit kunnen daarbij geen veranderingen worden aangebracht. Het Nederlandse standpunt, dat de benoeming van dr. Jonckheer ongedaan moet worden gemaakt, wordt gedeeld door dr. Polanen. zodat de uitkomst van het intern appel bij voorbaat zeker lijkt. De waarnemend gouverneur van de Nederlandse Antillen, W. F. M. Lampe, heeft inmiddels zijn ontslag ingediend, mede uit protest tegen het ongedaan maken van de intrekking van dr. Jonckheers benoeming tot gouverneur. Het statenlid Stanley Brown van de beweging „Frente di Obrero" heelt za terdag het volgende tegenover het ANP in Willemstad verklaard, naar aanlei ding van de kwestie-Jonckheer: „Ik heb gisteravond gefeest met vele blijde democraten in het Centro Demo- Cratico (zetel van de Democratische Partij). Ofschoon ik tegen handhaving van het Statuut ben en mijn minach ting uitspreek over het feit. dat onze regering weer om bevoogding heeft ge vraagd, ben ik blij, dat nu dit monster (het Statuut) bestond, dat het mogelijk heeft gemaakt, dat de voor Curacao zeer belangrijke beslissing kon worden genomen, dat Jonckheer nfot komt. Mijn Vertrouwen in Neder:'md, 'dat enorm geschokt was, is door de figuur Bakker, die in ieder geval zijn woord aan ons gehouden heeft, weer een klein beetje hersteld". „De Democratische Partij heeft in deze strjd laten weten: Jonckheer geen gouverneur. Voor het eerst in mijn le ven". aldus de heer Brown, „ben ik het volkomen met hen eens. Misschien zal dit de eerste stap zijn naar een totale vernietiging van het Statuut, want met deze strijd laten weten Jonckheer geen Partij zal het Statuut gewijzigd moeten worden." NEW YORK Zondagavond zijn in twee kantoorgebouwen te New York varï de General Electric Company met een tussenpoos van 45 minuten twee bommen ontploft. Voorts hebben gedu rende het weekeinde personen in het kantoor van dezelfde maatschappij te Washington ingebroken en er een grote ravage aangericht, onder meer door een aantal documenten uit kasten te halen, te verscheuren en op de grond te gooien. Er werd evenwel geen kostbare kantoorapparatuur vernield en er zou ook niet gestolen zijn. De schade aan de kantoren te New York zou betrekkelijk gering zijn. Er werd niemand gewond, want er waren geen mensen in de gebouwen toen de ontploffingen zich afspeelden. Zowel deze aanslagen als de verniele- rij te Washington zouden een onderdeel vormen van een anti-oorlogscampagne. LOS ANGELES De Amerikaanse filmactrice van Nederlandse afkomst Audrey Hepburn heeft zaterdag in een ziekenhuis te Lausanne het leven ge schonken aan een zoon. Het kind heeft de naam Luca gekregen. Het is het eerste kind uit haar huwe lijk met de Romeinse psychiater dr. Andrea Dotti met wie zij anderhalf jaar geleden trouwde. Audrey Hepburn had al een zoon, Sean, uit haar eerste huwelijk met Me» Ferrer LUDVVIGSHAFEN B(j de explosie die zich in de nacht van vrydag op zaterdag op de Rijn b(j Ludwigshaven voordeed en waarbij vier tankschepen in vlammen opgingen. z(jn v(jf personen omgekomen. Zondag overleed de kapitein van een der tankers aan z(jn verwondingen. Drie bemanningsleden en een meisje van vier jaar lieten het leven in de hel van vuur die zich over de rivier verspreidde toen een tanker met benzol explodeerde en de uitstromende vloeistof drie andere tankers in brand zette. De schade wordt geraamd op meer dan een miljoen gulden. Twee schepen zijn gezonken, twee uitgebrand en een vijfde beschadigd. Verschrikkelijke tonelen speelden zich in de vuurzee af. De Nederlandse mevrouw Rikie Meyer uit Lobith, die met levensgevaarlijke brandwonden in een ziekenhuis ligt, heeft tegenover de politie verklaard, dat zij met eigen ogen zag dat haar 26-jarige man, Wilhelmus Meyer en haar vierjarig dochtertje An- nemarie op de uit Lübect afkomstige benzontanker „St. Jürgen" levend ver brandden. Langzamerhand kan dt politie een beeld van de ramp samenstellen. Ver moedelijk is door een niet afgesloten leiding vloeibaar gas uit de tanker „TVG. Gas. 30" in de Rijn gestroomd en in brand geraakt, waarbij het schip ex plodeerde. Het vlakbjj liggende tank schip „St Jürgen" werd door het vuur omringd en brandde korte tijd later als een fakkel. Binnen enkele ogenblikken waren beide schepen in een zee van vuur verdwenen. Het vuur tastte voorts drie andere schepen aan, die aan de kade lagen. Een kapitein van een der schepen probeerde vergeefs de vlammenzee met een handblusser te beteugelen. Toen hij zag dat er niets meer te redden viel. sprong hij in een bootje. Hij probeerde twee mensen op te pikken die in het water dreven, maar kon slechts een van LONDEN De speuractie naar de sinds 29 december verdwenen echtgeno te van een Londense uitgever, Muriel MacKay, schijnt ineen beslissend sta dium te zijn gekomen. De politie deed zondag een inval op een boerderij in het gehucht Stocking TEL AVIV/CAIRO Terwijl een aantal Arabische leiders zondag in Cai ro drie vergaderingen belegden om hun toekomstige stategie tegen Israël op poten te zetten, woedde niet ver bij hen vandaag een felle strijd in de lucht. Is raëlische Phantom-toestellen drongen driemaal in het Egyptische luchtruim door om militaire doelen te bestoken. Tweemaal reageerde de Egyptische luchtmacht met een aanval op Israëli sche stellingen langs het Suez-Kanaal. Beide kanten zeggen twee vijandelijke vliegtuigen te hebben neergeschoten en zelf geen verliezen te hebben geleden. In Tel Aviv werd verklaard, dat Is raëlische ge vee hts jagers een doeltref fende aanval hadden uitgevoerd op mi litaire kampementen slechts enkele ki lometers van Cairo, waar president Nasser met de leiders van vier andere Arabische „fróntlijn-staten" aan het confereren was. In een luchtgevecht boven de Nijldelta zouden twee Egypti sche Migs-21 zijn neergeschoten, nadat Israëlische toestellen doelen bij Ins jas, 20 km ten noordwesten van Cairo en vlak bij het grote industriecentrum van Helwan hadden gebombardeerd. Een woordvoerder in Cairo ontkende echter het verlies van de Egyptische toestellen. Hij zei dat een Israëlische Phantom door Migs-21 ten westen van Port Said was neergeschoten en dat een tweede, een Skyhawk, bij een Israëli sche aanval in de buurt van Suez en van Shalloefa door Egyptische luchtaf weer omlaag was gehaald. Dit verlies werd door Tel Aviv tegengesproken. De woordvoerder in Cairo verklaarde, dat Egyptische jachtbommenwerpers twee vergeldingsaanvallen hadden ge daan op Israëlische posities op de ooste lijke oever en in de noordelijke sector van het Suez-Kanaal. Zij hadden daar bij verscheidene voltreffers gemaakt. In Cairo werden zondagochtend tijdens een Israëlische luchtaanval twee luide explosies gehoord. Een Egyptische zegs man maakte later bekend, dat in het nabijgelegen Helwan negentien burgers waren gewond. In Insjas raakten acht militairen gewond. De Israëlische bombardementsaanval- len diep in Egypte zullen voortduren, zolang de Egyptenaren over het Suez- Kanaal blijven schieten, zo heeft de Is raëlische premier Golda Meir meege deeld in een interview dat zondag door de New York Times is gepubliceerd. Ze deelde mee, dat deze aanvallen president Nasser voor de ogen van de wereld al hebben vernederd en „hem in de ogen van zijn volk als een mislukke ling aan de kaak hebben gesteld". Het zal helemaal de schuld van Nasser zijn als hij nog meer te verduren krijgt", al dus mevrouw Meir. „Wij bombarderen Egypte niet om het tot vrede te dwingen", zo zei ze. „Wij doen het, om het duidelijk te ma ken, zowel aan Nasser als het Egypti sche volk, dat het of aan beide kanten van het kanaal rustig is of er aan beide kanten worden gebombardeerd. Ze kunnen het krijgen zoals ze het willen hebben". „Nasser kan zijn volk niet meer voor de gek houden. Men kan niet liegen, wanneer de mensen bij Cairo de vlieg tuigen horen", zei de Israëlische pre mier. De Amerikaanse regering heeft be sloten Israël nieuwe vliegtuigen en an der militair materieel, waar het de af gelopen herfst om had gevraagd, te le veren, zo schrijft de New York Times, die bepaalde officiële kringen aan haalt. President Nixon heeft dit besluit over de levering, die minstens 25 nieu we jachtbommenwerpers van het type Phantom en meer dan 80 Skyhawk-ja- gers omvat, genomen na ontvangst van de boodschap van de Russische premier Kosygin. Pelham, in het graafschap Hertford shire, ten noorden van Londen en arres teerde de bewoner, een 40-jarige man. Deze woont daar met zijn vrouw, twee kinderen en een 22-jarige broer. De politie, onder wie zich vingeraf drukexperts bevonden, zocht met poli tiehonden de omgeving af, waarbij ook in sloten en vijvers werd gedregd. Van daag krijgt zij assistentie van een spe ciale groep van Scotland Yard. In poli tiekringen heeft men weinig hoop dat de 55-jarige Muriel MacKay nog in le ven is. De politie schijnt nieuwe aanwijzin gen te hebben gekregen van twee man nen, over wie zij een strikt stilzwijgen bewaart. Het tweetal vertoefde zondag al meer dan 24 uur op het politiebureau „om de politie te helpen". ^y BERGEN OP ZOOM Twee rijtui gen op het station van Bergen op Zoom brandden gisterochtend uit nadat brand was gesticht door carnavalsvierders. Een tachtigtal van hen had geen aan sluiting naar zijn woonplaats en bracht de nacht door in enkele personenrijtui gen. De brand werd om half zes 's morgens ontdekt door voorbijgan gers. Dertig mensen moesten wakker gemaakt worden. Sommigen waren al door de rook bedwelmd. De rangeerders hadden de rijtuigen afgesloten, maar de deuren waren door de reizigers met breekijzers opengebro ken. De schade bedraagt 200.000 gulden. hen aan boord trekken en moest ver volgens voor zijn leven roeien tegen de loeiende vlammenzee die hem achter volgde. Minuten lang stond de Rijn over een oppervlakte van 300 bij 50 meter in brand. Terwijl zij op het land vertwijfelde pogingen deed te voorkomen dat het vuur op de reservoirs zou overslaan ging de brandweer ook op de rivier de vuurzee te lijf. De hitte was echter ontzettend. „Zelfs achter de brandschil- den van onze blusboten was de hitte bijna ondraaglijk", verklaarde een brandweerman. Een boot van de water- politie zag zich plotseling door de vlam men ingesloten. Door een razendsnelle manoeuvre wist men het vaartuig in veiligheid te brengen. De Rijn is acht uur lang voor de scheepvaart gestremd geweest omdat men bevreesd was voor verdere ongelukken door het op het waten drijvende benzol. Men gaat in de komende dagen met de berging van de verwoeste schepen beginnen. Er waren dit weekeinde nog meer scheepsrampen. Alle tien opvarenden van de Schotse kustvaarder Lairdsfield ver dronken nadat het schip op de Noordzee bij de Engelse oostkust was gekapseisd. Negen van de dertig man van het Liberiaanse vrachtschip Antonios De- mandes verloren het leven bij de on dergang van hun schip op de Stille Oceaan. Drie vissers vonden de dood toen zware zeeën bij IJsland de brug van de Westduitse trawler Teutonia vernielden. ROME Premier Mariano Rumor heeft het ontslag ingediend van zijn minderheidsregering van christen-de mocraten in de hoop opnieuw een meerderheidshewind van een centrum links-coalitie te kunnen samenstellen. Het christendemocratische kabinet van RumoV werd „een babysitter-rege- ring" genoemd toen het zes maanden geleden werd gevormd, nadat een split sing in de socialistische partij het einde betekende van de centrum-links-coali tie Het kabinet zou zo lang hebben moe ten aanblijven totdat er opnieuw een meerderheidsregering zou zijn gevormd. Maar Rumor heeft onlangs gezegd dat een minderheidsregering niet kon op treden tegen de stakingen, betogingen en studentenonlusten in Italië. VLISSINGEN Dc twintigjarige Vlissinger P. dc R. viel zaterdagavond dood op straat neer tijdens een felle ruzie met zijn ouders en een achttienja rige broer, met wie hij op de vuist ging. De jongeman was onder invloed thuisgekomen. Na een opmerking over zijn drankgebruik vloog hij plotseling zijn vader naar de' keel. Vervolgens ging hij zijn broer te lijf. De vechtpartij ging op straat verder. Daar trof de politie de twintigjarige even later levenloos aan. Vgndaag wordt er sectie verricht. Weersverwachting van het KNMI van maandagavond tot dinsdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Wisselend bewolkt met enkele buien, matige tot krachtige wind tussen west en zuidwest. Later overwegend matige noordwestelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. Morgen, zon op 8.55, onder 17.44 uur. Maan op 9.29, onder 23.53 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1